KHEID loedel, 89 2, voorin. Mevr. Wed. op het dorp rk, r gevestigden DESTATEHVKBKIEZ1NG. 1892. N'. 1263. Zaterdag 7 Mei. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht incht. Hooiland, en Gorinchem jke grootte van Centiaren. ;e om schrijven, en ten'kantore VAN ROO- ko-op, 't, en waar per irkocht; in een LUIS, j Hk. Bos Az., DOPING OS. slingeland, len rechten en Officiëele Kennisgevingen, Gemeente SCHOONHOVEN. i te koop, CEN ’laten. R. A. Vegjloegh Chassé, M. F. Boonzajer, Mr. A. C. Visser, C. Nortier Az., Hooi- nden, er de gemeente oos, A. Knjjff Hzn,, Mr. D. N. Brouwer, P. van der Hoog', A. P. H. A. de Klejjn, BINNENLAND. PUIN. Baron G. C. 0. van Hardenbroek van Lockhorst, BUITENLAND. Overnicbi. kiezersplichten Sliedrechl. te 8 dagen. 4 Mei. 8CHOONHOVENSCHE COURANT. S. W. N. VAN NOÖÏEN te Schoonhoven, Uitgever». lineerd. October 1802. Ier onderricht genoemd. ter algemeene kennis, het Hofland door LLE te Rot- landelaar de TE KOOP ihiers, 3TEROM, ichoonhoven. e/i, ruim EN, itie D, 2e blok) 41, 142, 151, op Gewit Centiaren. erceelen Zuid-Holland rite NEN inmolen, IR en TUIN, •staan oplevert, brieven, motto ng, Botterdam. gewoon gebruik en de loemde gelegen- hebben, hunne kunnen doen itoor te Rotter- Vrijdag, des 1 en des na- ILITT. re met toe an Eigenaar Uitgever van: Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Jutfaas. Vretswijk. In het Hoofdkiesdistrict Gorinchem de Heeren Gorinchem. Gorinchem. Leerdam. met SCHUUR, ACHT, LANEN, <i, BOOMGAAR- itetekende mannen zijn, wien men de eer eener zoo gewichtige opdracht heeft ge daan. Van ieder hunner een afzon derlijke schets te geven, ligt niet op onzen weg en is in strijd met onze gewoonte. Wij sluiten ons slechts aan bij het votum uwer vereenigin- gen. en wekken u op, hetzelfde te .f/. ’..3 met het woord, I, b/d Boekh. la. I 0t8- i D. BOLLE, ingen. i met een dynamiet-ontploffing be- »n, is het Wassenbeelden-Museum De directeur heeft een brief ont- waarin hij gewaarschuwd wordtdat museum in de lucht zal laten springen, ngroepde gevangenneming van rstellendeniet terstond wordt doen, niet slechts maar met de daad. Moge deze eenvoudige aansporing er iets toe bijdragen, u allen, die met ons de liberale vaan omhoog wenscht te houden, de noodzakelijk heid van een ijverige en eenstemmige volbrenging van uw te doen gevoelen! Ziehier de namen der liberale candidaten, die we met warmte aanbevelen: In het Hoof ^kiesdistrict Gouda de Heeren: Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vnjdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiënvoor 9 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. met een afzonderlijk distinctief als staf officier. Bevorderd tct doctor in de ge neeskunde aan de rijks-universiteit te Leiden de heer D. A. Boon, geb. te Langerak, met acad. proefschriftgetiteldVerslag der heelkundige kliniek van het rijks-aca- demisch ziekenhuis, cursus 1889—1890, met eenige opmerkingen over struma. Voor het examen tot toela ting als cadet aan de Kon. Mil. Academie te Breda zijn in bet geheel 260 jongelieden aangegeven Het getal opengestelde plaatsen bedraagt 54, als: 26 voor het leger hier te lande en 28 voor dat in Oost-Indië. In de zitting der Arr.-Recht- bank te Rotterdam van Dinsdag werd veroordeeld: J. A. K., timmerman te Krimpen a/d IJsel, wegens beleediging, tot f 1 boete. In de eerste plaats stond terecht A|. C. d. B., 36 jaar, schipper, wonende te Tienhoven, beklaagd van te Lekkerkerk, lo. op den 16 November 1891, met het oogmerk om zich wederrechterlijk te bevoordeelen E. v. D. te hebben bewogen tot afgifte van een bankbiljet van f 60, door zich val- schelijk voor te doen ais een stief- of schoonzoon van Koos Oskam te Lopik, en in strijd met de waarheid te zeggen, dat hij twee koeien gekocht had bij de weduwe B. te Nieuw-Lekkerland, dat hy die koeien 's middags bij hem, Van Dijk, zou brengen, om ze den volgenden dag met de stoom boot naar Rotterdam te vervoeren, dat hij f 40 aan de koopsom te kort kwam, en dat zijn schoon- of stiefvader Oskam den vol genden dag zou komen om het geleende geld terug te betalen; 2o. op 16 Maart jl. met gelijk oogmerk, voormelden v. D. weder te hebben bewogen tot afgifte van een bankbiljet van f25 en van een munt biljet van f 10, door in strijd met de waar heid op te geven, dat hij kwam om de in November 1891 geleende som terug te betalen, en dat hij geen ander geld bij zich had dan een bankbiljet van I 100. waarvan bij alzoo geld terug moest hebben, heb bende hij echter geen bankbiljet van f 100 overgegeven. Beide feiten worden door beklaagde be kend, die blijkbaar veel berouw betoonde over het gepleegde. Het laatst ontvangen bedrag van f35 was hem echter weer spoedig door de vrouw van v. D. ontnomen. Eisch zes maanden gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, Mr. H. Vaillant, verzocht de rechtbank de gevorderde straf te verminderen, met het oog op beklaagdes vrouw en kinderen. De 26-jarige S. K. wilde op 11 Maart weder in dienst treden bij de infanteriete Gouda in garnizoen, toen hij, door den kapi tein tot den volgenden dag uitgesteld wor dende zich niet uit de kazerne 'wilde ver wijderen en een sprgeant en een korporaal een slag gaf. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Wegens mishandeling van T. 8. te Berg- Ambacht en verzet tegen den veldwachter Vos te Ammerstolstond vervolgens terecht P. D. B., oud 19 jaar, ijzerwerker, wonende te Lekkerkerk. Eisch 3 maanden gevan- gevangenisstraf. Uitspraken over MOLENAAR en zal in bet in Mei 1892, liddags, ,fé ’T SCHAAK- Gouda, selen ND, Ier aan Scbie- 1SENDAAL chemzal op bepalen dagen and Juni 1892, GELEN te Go in het open gesloten Kortom, middeneeuwsche gesteld, oden op de te beurt gevallen, zeker steeds eene aller aangenaamste herinnering aan Capelle bij hem achterlaten. t •GOUDRIAAN, 4 Mei. In de vergade ring van kerkvoogden en notabelen is thans definitief besloten tot het bouwen eener nieuwe pastorie. De gemeenteleden hebben, op eene enkele uitzondering na, geteekend voor het bijeenbrengen der jaarlijksohe af lossing. Tot de openb. school alhier zijn op 1 Mei toegelaten 14 leerlingen. Het ge heele aantal bedraagt 80, waarbij niet één leerling van 12 jaren is. Heden had de landbouwer de R. het ongeluk, met paard en kar te water te raken op den Nieuwpoortscben weg, doordat het paard schrikte. Gelukkig liep het ongeval verder zonder ongelukken af. •GROOT AMMERS, 3 Mei. Door den gemeenteraad is besloten vooreerst nog niet den tijd van Greenwich voor het gemeente- uurwerk aan te nemen, maar den gewonen tijd te behouden. •HOOG-BLOKLAND, 2 Mei. De heer W. Honkoop, onderwijzer alhier, ia als zooda nig benoemd aan de o. 1. schoot te Bar- woutswaarder. JAARSVELD, 4 Mei. De rekening van het waterschap „Batuwe”, onder deze ge meente, over 1891, bedraagt in ontvang in uitgaaf f8865,73, batig slot Rietveld. Gouda. Krimpen a/d Lek In het Hoofdki sdistrict Sliedrecht de Heeren: Ameide. ALBLASSERDAM4 Mei. Onze predi kant, Ds. F. J. Heineman, heelt bedankt voor het beroep bij de Herv. Gem. te Harderwyk. •ALBLASSERWAARD en VJJFHEEREN- LANDEN, 6 Mei. Naur kaus was deze week goede vraag, doch de handel in boter was flauw; in .den prijs der ka.is kwam geene verandering, die 'der boter was 5 cent per hall kilo lagerr-Men besteedt thans in deze streken voor kaas van f 22 tot f 26 per 60 kilo, naar wicht en kwaliteit; goè boter 10,55, weiboter f0,45 per hall kilo. AMEIDE, 5 Mei. Ter vervanging van den heer 0. De Hoog is als Ryksambtenaar alhier geplaatst de heer H. 0. Mincke, van Gouda. •BERG-AMBACHT, 3 Mei. Tot gemeente veldwachter alhier is benoemd T. Langerak, agent van politie te Woerden. •BERKENWOUDE, 4 Mei. Tot tegen- schatters voor de persuneele belasting zijn benoemd de heeren Jacs. de Groot en D. De Bruyn. De verhuring der landerijentoebe- hoorende aan de gemeente, het burgerlijk armbestuur en den polder, heeft ruim 27U gulden meer opgebracht dan verleden jaar. CAPELLE a/d -IJSEL, 4 Mei. Heden her denkt onze geachte burgemeester, jhr. C. Van Beresteyn, zyn 20-jarige ambtsvervul ling. De kinderen, zoowel der christelijke als der openbare scholen, werden op royale wyze voor rekening van den jubilaris in de scholen onthand In optocht hebben de kinderen der openbare school, allen met vluggen getooid, hem eene serenade ge bracht en hem liederen toegezongendie va’n huoge achting en dankbaarheid ge tuigden. Van vele huizen wappert de driekleur.. Ofschoon de burgemeester binnen enkele weken onze gemeente verlaat, zuilen de vele bljjken van waardeenng, hem heden meenie, u f4076.66, f2IO,92. •LEKKERKERK, 4 Mei. Het bestuur der harddraverij vereeniging „Vooruitgang” beeft beslotenop den 7. September s. eene harddraverij van paarden te houden. In deze gemeente gaan we met den gewonen tijd voort, hetgeen geene aanlei ding geeft tot ongerieiëlijkheden. Tot teggnschatters bij de dir. belas tingen zyn hier benoemd de heeren J. Stam en G. Blyk. LEKSMOND, 2 Mei In dit blad werd reeds gemeld, dat de heer T. Swets Jz. tegen 1 Sept. a. s. ontslag heeft gevraagd uit zijne betrekking van dijkopzichter bij „de Vijl boerenlanden”. Nader vernemen e wij, dat het op 10 Mei a. s. 50 jaar zal geleden zijn, dat genoemde heer dergelijke betrekking aanvaardde bij het „Land van Arkei", onder den heer Diemont van Lan gerak, welke betrekking bij gedurende 15 jaren bekleedde, toen hij werd benoemd tot dijkopzichter der Vijfheerenlapden. Be langrijke verbeteringen van Lek- en Lin- gedyken kwatnen onder het opzicht van den heer Swots tot stand. Moge de verdienstelijke ambtenaar na 1 Sept, nog lang eene wulverdiende rust ge nieten. N. G. C. ’MOORDRECHT, 5 Mei. Bg raadsbesluit is ook hier en op het tegenoverliggend Gouderak de tijd van Greenwich iugevoerd. gOUDEWATER, 5 Mei. De uitvoer handel in geslachte kalveren van hier op Londen en Birmingham is voor dit voor jaar weer afgeloopen. Ruim 2100 stuks werden in de afgeloopen. maanden derwaarts verzonden. De handeE'had over het geheel beter succes dan het vorige jaar, toen het in sommige opzichten nog al eens tegenliep. LI. Woensdag had onder voorzitter schap van den heer O. J. Verhoef een ver gadering plaats van de leden der gymnas- tiekvereeniging Brinio”. Uit de rekening van den penningmeester, den heer J. C. Van Vreumingen, bleek, dat er meer uit gegeven dan ontvangen was. Tot bestuurs leden werden gekozen de aftredende leden, de heeren: C. J. Verhoef, A. Van Bueren, J. C. Van Vreumingen, J. A. Verhoef en J. Van Oudenallen. Het aantal leden der vereeniging bedraagt thans 18dat der opleidingsklasse 9. •STOLWIJK, 5 Mei. Is ontfe torenklok of wel onze klokkenist een beslist voor stander van den Green wichtijd Wij weten ’t niet, maar zeker is 't, dat in strijd met het besluit van den gemeenteraadwaarbij voor onze gemeente de normale tijd behou den bleef, wij feitelijk deze week den offi- ciëelen spoortijdja meer dan dien hebben. Sinds Zondag toch is onze klok langzamer hand teruggesukkeld en wel zoo, dat we gisteren ongeveer 25 minuten bij Amsterdam achtergingen. Als prof. Hubrecht het hport, gaat de klok of zijn verzorger, doch zeker één van die tweede doos in. Den Hen Juni a. s. hoopt het hoofd onzer gemeente den dag te herdenken waarop hy 25 jaren geleden tot burge meester van Stolwijk benoemd werd. Van de zijde der ingezetenen hoopt men dien dag met hem feestelijk te vieren, en de toebereidselen, die er gemaakt worden, doen met alle recht veronderstellen, dat die dag een ware feestdai voor onze gemeente we zen zal. Tot hoofd «ener op te richten kaas- en boteriubriek te Wommels (gem. Hen- naarderadeel) in Friesland is benoemd de heer T. Burger Gz., landbouwer in’tBei- ersche alhier. I Uit de rekening van het waterschap Stolwyk c. a. blijkt, dat over 1891 de ont vangsten hebben bedragen f 15525,03 tegen i I1954,6J» aan uitgaven, zoodat er een batig slot bestaat van f 3570,31», Na hetgeen wijeenige weken geleden, over de op handen zijnde verkiezing van leden ae/ Provinciale Staten hebben geschreven, kunnen wij heden kort zijn. De beteekenis en het gewicht dier verkiezing heb ben we niet nader toe te lichten. De liberale kiesvereenigingen in het district van Gouda hebben haar candidaturen gesteld, en, welke ook onze persoonlijke wensqhen mochten geweest zijn, oprechte vaderlands liefde gebiedt ons thans aan die wenschen het zwijgen op te leggen en eensgezindeendrachtig op te treden. Zonder die eendracht vermogen wij niets. Indien we haar op den voorgrond stellen, is de overwinning zeer waarschijnlijk. Te veel zijn we gewoon, bij de verkiezingen aan persoonlijke inzich ten den doorslag te geven. Velen, onthouden zich van stemmenindien de keuze niet gevallen is op de mannen, die hun het meest geschikt vooi komen, zonder dat zij zelfs willen onderzoeken, oi niet evenzeer de liberale beginselen zullen worden bevorderd door ilinke aansluiting bij de meerderheid dergehen, die tot het stellen der candidaturen hebben medegewerkt. Laat ons verstan diger zijn. Op ons rust thans de dure plicht, die beginselen, die we immers met hart en ziel zijn toegedaan,, te doen zegevieren. Dit geidt met slechts den kiezers van het district Gouda, ook in de omliggende districten zal de strijd met wai mie gevoerd worden, ten minste van den kant der tegen partij. Wat wij doen zullen, ol wij met eeie uit de nobele en vreed zame worsteling te voorschijn zullen treden, dat hangt af van uw ijver, van uw samen wei king, van uw besel aangaande de gemeenschappelijke be langen, van uw piichlsbeli ach tuig. Opzettelijk zwijgen wij van de personen, ddor de kiesvereenigingen als candidaten gepiuclameeiu. We hebben het volste vertrouwen, dat het degelyke, eerlyke, werkzame De komst van H H. M.M. de Koninginnen te Utrecht is op Vrydag II) Juni bepaald. De zoo algemeen besproken noodwet, houdende herziening ter tydelijke versterking van de nationale militieis fhaos in Staatsblad No. 56 verschenen, en wanneejr men de wijzigingen met de be staande wet nagaat, dan blijkt dat er zeer weinig verandering is gekomen. Jaarlijks heelt in Januari, evenals thans, de inschrijving plaats van de jongelingen, die op den len Januari van het jaar hun 19e jaar waren ingetreden; het register wordt gesloten op 31 Augustus van het loopende j&ar ea de loting voor de inge schrevenen geschiedt tusschen 7 October en 7 November, (tot hedeu in Februari en Maart). De zittingen van den militieraad tot het onderzoeken van vrijstellingen enz. werden gehouden in December eu Januari, (tot heden in Maart en April), en behoudens de uitzonderingen, bij de wet gemaakt, ge schiedt jaarlijks tusschen 1 eu 15 Maart de aflevering van de tot den dienst aan gewezen lutelingen (thans tusschen 1 eu 15 Mei). Behoudens de uitzonderingen, bij de wet gemaakt, duurt de dienst voor de ingeiyf- den by de militie te land zeven en voor die bij de militie ter zee vyf jaren bestond reeds door de laatste noodwetten). in de eerste vyt jaren kunnen de man schappen der militie te land in gewone tijden jaarlijks ééumaa'l worden opgeroepen, ten einde niet langer dan zes weken in den wapenhandel te worden geoefend (be stond reeds door de laatste noodwetten). Jammer, dat de ongemotiveerde wyze van loting, zooals die thans geschiedt, nog blylt voortduren. De walgelijke tooneelenbij die gelegenheid algeuieeu gezien zouden geheel kunnen vermeden worden, wanneer meu slechts aan die loting liet deelnemen degenenw.>aruit werkelyk de miliciens moeten komen eu te huis iiet al degenen, die vnjstellingeu hebben. Het onderzoek naar die vrystuilingeii kan evengoed vóór de loting geschieden(de belanghebbenden zouden daar wel voor zorgen), terwijl eene plaatseiyke loting eveneens overweging verdient. Omtrent de uniformverando ring by het leger deelt men mededat binnen kort voor de officieren ook onuer- Bcheidiiigsleekeuen voor de rangen op de mouwen zullen worden uaugebrucht, onge veer zooals by de marine. Voorts moet het plan zyn, de afzonder lijke uniform voor den generaleu stal te laten vervallen; de daaiby behooreude of ficieren zouden de uuiiorm vau het wapen, waarvan zy herkomstig «yn, bly veu dragen, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven brengen dat op de Aachbelt en op een ieder PUIN kan worden gestort. Het storten van Puin op andere plaatsen is verboden. Schoonhoven, 6 Mei 1892. De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. In hdt Hoofdkiesdistrict llselstein de Heeren beter. Het dier zal waar».(ihjjnljjk herstellen en, naar men hooptaan de DjaJay-wedrennen kun nen deelnemen. Als uitslag Van tfè Frankrijk gehouden Gemeenteraadsverkiezingen wordt be kend gemaaktdat in 257 van de 857 gemeenten do Republikeinen de meerderheid hebben. In 14 gemeenten hebben de conservatieven de meer derheid en in ééne de socialisten. Frankrjjks hoofdstad scheen dien dag als uitgestorven. De meeste menschen bleven thuis winkels, musea eto. waren Parjjs zag er uit als eene stad, door den Paus onder het interdict g— Volgens „Figaro”, geleek het een Lonucll Zondag, een doode stad, waaruit tot zelfs vogels waren verdwenen. Een der gebouwen te Parjjs, welke in de laatste dagen met een dynamiet-ontploffing dreigd worden^ is het Wassenbeelden-Must van Orevin. vangen, men bet als een beeldenj Ravachol voora weggenomen. Te Neurenberg nog steeds, als van ouds, vermaard om zijn speelgoed industrie heeft dezer dagen een fabrikant een feest gegeven, ter viering van het feit, dat in zjjne fabriek do 300.000ste apeel-stoommachine was voltooid. Onder de gasten waren de hoofden van hot gemeente-bestuur, van njjverheids- en handels- ondornemingen en vereenigingen. Diezelfde fabriek moet ook reeds 325.UÜt) toovorluntarens hebben afgeleverd. De Berljjnscbe politie heeft flezer dagen een roovershol ontdekt in het bosoh Grünewald, waar de Keizer bjjna dageljjks alleen wandelt of paard rjjdt. Twee roovers, die „thuis" waren, werden gevat. Men hoopt ook de overige hden van de bende, die daar in den omtrek veel geroofd en geplunderd heeft, in handen te krjjgen. Keizer Wilhelm moet op zjjne een zame omdolingen in liet groene bosoh dikwjjls vlak bij het hol geweest zjjn, en men verwondert zich erover, dat hij nooit is aangevallen. In de Australische kolonie Victoria is een geweldige sensatie veroorzaakt door de schorsing der spoorwegcommissie, die word op gericht, om een zuinig beheer van spoorwegap, onafhankelijk van'poluiJKe belangen, te verze keren. Het bljjkt nu dat die spoorwegen steeds meer en meer per jaar Verlies opleverden; het verlies bedroeg 2 jaar geleden 335.000 pond sterling en is thans 400.U0U pond sterling. De letion der commissie werden van wanbeheer be schuldigd en zuodra het Parlement van Victoria bjjeenkomt, zullen de Ministers den door hen genomen maatregel te rechtvaardigen hebben. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven brengen ter algemeene kennis: 1». dat op 10 Mei 1892, van ’s morgens 9 tot namiddags 5 uur, op het Raadhuis de verkiezing zal plaats hebben voor 3 leden van de Provinciale Staten; 2°. dat de registers ter insohrjjving voor de Schutterjj van de geborenen in de jaren 1858 tot 1867 ingesloten, zullen worden geopend tot de inschrijving van alle man nelijke ingezetenen, welke tot het laatst- gemelde jaar behooren en van vorige jaren, goover als dat noodig is. 8’. dat de Her jjk van MATEN en GEWICH TEN dit jaar alhier zal plaats hebben op 19, 20, 21, 23, 24, 25, 27 en 28 Mei e. k-, in het gebouw voormalig Telegraafkantoor; op 19 en 20 Mei voor de Gewichten fijnere wegingen (in gebruik bij Apothekers, Goud- en Zilversmeden enz.) 21, 28, 24, 25 27, en 28 voor de ichten voor Maten dat zy, die van bovengen! heid geen gebruik gemaakt Maten en Gewichten nog HERIJKEN op het jjkkant dam, op eiken Dinsdag en voormiddags van 10 tot 12 middags van 1 tot 3 uren. Schoonhoven, 6 Mei 1892. De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. De dag van den eerbten Mei is reeds lang verstreken en toch zyn de Luikenaars nog niet tot rust gekomen. Eene nieuwe ontplofliug heeft aldaar plaats gehad in een huid op den boulevard Sauvenière. Persoonlijke* ongelukken kwamen daarby niet voor, doch de woning is aanmerkelijk beschadigd. Wat echter eenigszins tot geruststelling kan dienen, is, dat men de daders in handen heeft. Een hunner, een zekere Beaujean, heeft alles bekend en zelfs zjjne medeplichtigen aangewe zen. Zeer waarschynlyk heeft men hier de hand gelegd op eene bende anarchisten, die, stelsel matig het werk verdeeleudhet dynamiet eerst stal en er toen patronen van maakte. Er is huiszoeking gedaan bij Beaujean, die by die gelegenheid met nog twee andere anar chisten in hechtenis genomen werd. In huis vond men een bom en dynamietpaironenterwyl een ander, met name Stuumunt, zijn voopaad m dj aarde van een bloempot verborg. Op het Grieksehe eiland Corfu moeten ongeveer duizend kilogram dynamiet en bus kruit zyn gestolen. Uit Londen (Engeland) seint men, dat na de meetiug iu net Hydepark, er nog eeue extra- byeeukomst geweest is van de echte anarchisten. Levendige redevoermgeu werden daar gehouden, lerwyl als eeuig geneesmiddel tegeu de maat schappelijke kwalen, geweid werd gepiedikt. Een der sprekers betoogde, dat by de invoering van „algemeenen werkdwung’’, en afschaffing van de „kapitalisten met gelyke verdeehng van het vermogen, een werkdag van twee êu niet van acht uur, runn voldoende zou zyn. Een ander, met name Oldham, vond bet raad zamer den korten werkdag met te vragen, maar eenvoudig te nementerwijl het zyn inziens beter zou zyn, dat de mijnwerkers, in plaats van het werk te stakenzich de mynen toe eigenden. De Meidag-viering liej) in de beste orde en zonder eenige rustverstoring af, en dat wil wat zeggen, als men weet, dat bet aantal aanwe zigen op 5UU.UUU geschat wordt. De Hertog van iv esiminstei heeft verklaard dat zyn onlangs ziek geworden 3-jang renpumd „Orme” moedwillig veigilcigd is. „Uraie was het lievelingspaard voor de Epsom-wedrennen en het bericht heeft in sport kringen groot op zien gewekt. Volgens de jongste berichten is „Orme” wat

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1