16 ROTTERDAM. I WELLEN, E KLEUN 1892. N°. 1264 Woensdag 11 Mei. Nieuws- en Adv^tentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht F Hz., IOUWER ft HOOG, ig „Burgerplicht’ Stout enz., heide en Tienhoven. F Hzn., R HOOG, imeenteraad te Krimpen aid Lek. niging „Schoonhoven en Omstreken’ VAN SCHERPENZEEL, Voorzitter. K. VAN WEEL, Secretaris. N CALCAR, Penningmeester. Goedewaagen Zonen HARKT, naast „DE WAAG", GOUDA, nemen gelden a deposito: e- i. I. te Sliedrecht. JA en Omstreken eden voor de Provinciale Staten op STATEN. PONSIOEN Tz., OKHUIJZEN. Trichinenziekte. Offlciëele Kennisgevingen. Gemeente SCHOONHOVEN. BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. SCHOOKHOVENSCHE COURANT Het vel den 'EN. die •I, van een S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. zers uit de andere gemeenten t district Sliedrecht. din; nu* liet Bestuur, JAC. VAN HOLST. J. VAN ©EN BERG. W. DE GRUIJTER. de Kiezers in het district Gouda met m ran Land bot i noodigen toe t< i kost f ten udlangstel- 'o noodigen laatsohappy in Zinkwerken, Pompmaker en beleefd aanbevelen, ook tot het OMSTREKEN” beveelt voor de ver- len 10. Mei a. e., den kiezers dringend l RESERVOIR. SCHOONHOVEN, it de Brouwerij ontreken inti-revolutionairen, hem te doen vallen leneden hem achten. i dat te helpen voorkomengetrouwer kiezers onder U die nimmer stemden, geachten Burgervader, den Heer eer eft voor U eene bijzondere beteekenis; 4 district toch is de Heer DE KLEIJN, n een der bekwaamste en werkzaamste Prijs der Advertentiën: Van .1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel neer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Vaarder en Barwoulswaarder, LID, lOUWER, er van den Ooslpolder in Schieland, in het kanton Gouda, V IJINCK. OIMAN. naam on woc geven. „Het zeide hjj. hem wel BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken de ingezetenen op merkzaam op het gevaar om Spek en Varkens- tleesch in rauwen of ongaren toestand te nuttigen. Schoonhoven, 10 Mei 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. &MK** Allen, die uit eigen ervaring bij- zonderheden kunnen mededeelen aan gaande het beheer van sommige fondsen en maatschappijen tot uitkeering bij ziekte en overlijden, worden uitgenpodigd vóór 15 dezer opgave te doen aan de Staatscommissie van Arbeids-euquète, 1ste afdeeling te 'sHage. Schoonhoven, 10 Mei 1892. De Burgemeester van Schoonhoven M. J. CHEVALLIER. GOUDA, 10 Mei. Ter viering van het 25-jarig bestaan der Goudsohe Weerbaar- heidsvereeniging „Burgerplicht” (opgericht 10 Mei 1867) heeft het bestuur de leden der vereeniging uitgenoodigd om op heden deel te nemen aan eenen huishoudelijken wedstrijd op het schietterrein aan don Rot- terdamschen dijk alhier, en tot bijwoning van de prijsuitdeeling in eene feestelijke bijeenkomst in de zaal Kunstmin der socië teit „Ons genoegen”. ♦AMEIDE en TIENHOVEN, 9 Mei. De talrijke Irersenbooriigaarden onder deze ge meenten staan thans in vollen bloei en leveren een prachtig schouwspel op; ’t staat echter te vreezen dat de zoo hevige nacht vorsten in de vorige week, aan deze vrucht wel nadeel zullen gedaan hebben. AMEIDE en TIENHOVEN. 9 Mei. Thans weder heeft Ds J. F. De Klerk, predikant bij de Ned. Herv. Gem alhier, eene be roeping ontvangen naar Melissant •AMMERSTOL, 9 Mei Toen de knecht -van den heer 8. alhier Zaterdag jl. het paard voor zijn heer uit 'het land haalde, zakte het paard met de achterpouten door de brug en kwam in het water terecht. De berjjder viel van het pand. Gelukkig zijn beiden met den schrik er afgekornen. Klaagt men algemeen over gebrek aan gras en schaarschte van hooi, als bij zonderheid verdient melding, dat men de vorige week op het Snackertsveld groote hoppers hooi kon zien staan, afkomstig van genoemd veld en toebehoorende aan deir landbouwer B. V. Heden-morgen te twaalf uren ont stond een begin van brand bij C. O. In korten tijd stond het gehcele huis iu lichte laaie. Spoedig waren honderden op de been en gaf de nieuwe brandspuit wuter. Hoewel de spuit uitmuntend werkte, is een groot gedeelte van buis en inboedel door het vuur vernietigd. De oorzaak is onbekend. ♦BENSCHOP, 10 Mei. Jl. Woensdag viel de knecht van den schipper Den B. uit Polsbroek van een met riet beladen schuit achterover in de Benschopsche wetering. Nadat de jager op het ongeval opmerkzaam was gemaakt, werd de schuit aan den wal gelegd en mocht men er in slagen den drenkeling, die den koers al een weinig begon kwijt te rakenomdat hij zich in den val nog aan de schuit had bezeerdop het droge te brengen. In een nabijzijnde wo ning van droge kleeren voorzienwerd hij weer aan boord genomen en kon de onder broken reis worden voortgezet. •BERG-AMBACHT, 9 Mei. Best koehooi wordt alhier verhandeld tegen f 18 f 19 per 500 KG. De bevestiging van den beroepen predikant zal geschieden door den consulent Us. J. G. Bruining, van Schoonhoven. Bevestiging en intreê-rede zijn nu bepaald op Zondag 29 Mei a. 8. ♦BERG-AMBACHT, 10 Mei. By de stem ming voor de Provinciale Staten zijn alhier 157 stemmen uitgebracht. Het aantal kies gerechtigden bedraagt 254. •BERKEN WOÜDE, 9 Mei. Aan vergun ningsrecht is door den gemeenteontvanger 100 gulden ontvangen, zijnde de opbrengst van 5 vergunningen. Het aantal vergun ningen is met één verminderd. JAARSVELD, 9 Mei. De rekeningen het waterschap Graaf onder deze gempente over 1891 bedraagt in ontvang f398,71; in uitgaaf f299,37. Batig saldo f99,34. ♦LANGERAK, 10 Mei. De heer J. Stee houwer, cand. tot den H. D. te Utrecht, is alhier tot predikant beroepen. ♦LEKSMOND, 9 Mei Heden-middag is alhier in de met bloemen versierde Raad zaal eene buitengewone vereenigde verga dering gehouden van Dijkgraaf, Hoogheem raden en Hooiding^landen der Vijfheeren- landen. In deze buitengewone zitting verscheen de heer Ty8 Swetsdie sedert 10 Mei 1842, dus gedurende 50 jaren, in functie is als Dij kopzieker. Na door den Dijkgraaf met dit halfeeuwfeest gelukge- wenscht te zijn, is den heer Swéts een ge schenk aangeboden ter herinnering aan dezen heuglijken dagdie heden gevierd is, omdat morgen velen door de verkiezing 4? 1 dag opvragens a 2} langer termijn op overeen te komen lorwaarden en desverkiezende tegen iderpand in fondsen; irstrekken gelden op Effecten voor: agen onder f 10Ö0,— i 4°/, ’s jaars agen daarboven tot den prolongatie- >ersvolgens Amsterdamsche beurs- lorwaarden sten zich met het koopen en verkoopen in Effecten, tegen een provisie van: 0f0 voor fondsen boven de 3O°/o, '°lt onder 30%; (ook •or loten;) erlangd worden orders in de meeste ndsen verantwoord tot den eerstvolgen- n middenkoers der Amsterdamsche urs; alen Coupons in boven de Amsterdam- he beursnoteering, zonder berekening n provisie iten zich op voordeelige voorwaarden it het incasseeren van wissels op binnen- buitenland. larie ven op aanvrage itis verkrijgbaar. ormatiën worden verstrekt door den Heer AN DEN HEUVEL, Schoonhoven. Vraag de zoozeer gere nommeerde A merikaansche WRIJFWAS vanH.W.KBÜlJS4Zjon 'b Bobch. Alleen verkrijgbaar voor Haastrecht by W. J. VAN DAMvoor Bergambacht bij G br. VAN DEN DUUL, voor Schoonhoven bij de Firma Juü. DE JONG, ^in fleschje» Cent*. teraad besloot tot bet oprichten van een desinfeotie-ovende kosten zijn op f5000 geraamd. De te Nijmegen te houden jaarmarkten zijn tot nadere aankondiging geschorst. Te Rotterdam hebben zich weêr twee gevallen van pokken voorgedaan. Wegens de typhus te Scheve- ningen zijn de miliciens van de lichting 1892 uit Scheveningen tot nadere oproe ping huiswaarts gezonden. De horlogemaker G. T., uit Hel mond, laatstelijk te IJselmonde wonende, gedetineerd te Roermondverdacht van als koopman in staat van faillissement, ter bedriegelyko verkorting van de rechten zijner schuldeischers baten niet verantwoord en goederen aan den boedel onttrokken te hebben, is Zaterdag bij gebrek aan bewijs ontslagen. Uit Boskoop schrijft men aan de Tijd dd. 4 Mei: Heden had in onze sohoone kerk een zeldzame plechtigheid plaats. Een achtenswaardig echtpaar, Adri an us Nederhoff en Cornelia Van Rooijen vierden er, door de opdracht van een plech tig dankoffermet hun vele kinderen en kleinkinderen hun 60 jarig huwelijksfeest. Het zangkoor voerde hun ter eere de driestemmige Mis van Jos. Hanisch ver dienstelijk uit en besloot het kerkelijk feest met het statige „Te Deum” van J. Neukomm. Voor de eer van een hun aangeboden rijtuig om hen kerkwaarts te brengenwerd heu- schelijk bedankt. De kranige oudjes waren er trotsch op, den weg van hun woning naar de kerk, bijna een uur gaans, te voet af te leggen. De brave lieden, van welke de man dagelijks nog de kerk bezoekt mogen zich verheugen in 49 kinderen klein- en achterkleinkinderen. Ook onder behandeling ge weest van Sequah. Zeker had Sequah niet gedacht, op zijn rijtoer door Waddings veen, onderweg nog een patient te vinden. Deze leed evenwel minder aan rheumatiek dan wel aan stijfhoofdigheid; doch ook daar voor bewees Sequah een afdoend middel te hebben. De patient, zekere T. v. D., melkboer te Waddingsveen, reed op zijn hondenwagen langs het kanaid, toen de heer Davenport, hem achterop rijdende, hem verzocht op zijde te gaan. Daaraan nu verkoos onze melkboer, een eerste vechters baas uit zijn buurt, niet te voldoen. De hondenkar hield hot midden van den weg en de equipage bleef nummer twee. Nog maals wordt T. v. D. door een vriendelyk gebaar verzocht, uit te halen, echter met hetzelfde resultaat. Tot een derde verzoek kwam het evenwel niet. De heer Davenport geeft zijn echtgenoote de leidsels over, en in minder dan twee minuten tijd is onze hoofdige melkboer uit de kar gehaald, op echt Engelsche manier door elkaar geschud en opder aan den dijk verhuisd. De honden equipage wordt op zjjde van den weg gezet en het echtpaar Davenport vervolgt, met de inmiddels ongeduldig geworden schim mels, zijn tocht naar Gouda. Donderdag had de landbou wer H. N. te Fijnaart een buitenkansje. Op een boedelhuis had hij een oud lessenaars kastje gekocht en vond daarin 44 gouden tientjes, 2 halve tientjes van Koning Wil lem 1 en qenige brieven, boedelscheidingen, testamenten uit de vorige eeuw enz. De oudste zijn van 1752, de jongste van 1812. Een ander buitenkansje hadden de erf genamen van een weduwe, te Delfzijl over leden. Toen de schoorsteen nl. geveegd werd, kwam met het roet een aardig sommetje aan bank- en muntpapier naar beneden vallen. Een schipper van Rotterdam op Zevenhuizen is de dupe geworden van een sluwen oplichter. Voorgevende eene kist met goed te moeten verzenden, gaf deze den schipper die kist in bewaring en vroeg daarop een geldelijk voorschot, het geen hem werd verstrekt. De verzender is tot nu toe niet verschenen, en het is gebleken, dat de kist niets dan hooi en stroo bevat. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 10 Mei. ♦—Bij de heden alhier gehouden stemming voor drie leden van de Provin ciale Staten hebben 260 kiezers hun bur gerplicht vervuld. Tot het bevorderen der aan sluiting van Nederland by de Midden-Eu- ropeesche tijdregelingheeft zich alhier een comité gevormd, bestaande uit de hh. M. J. Chevallier, Burgemeester, J. J. La- zonder, Wethouder, P. Greup, Wethouder, Mr. J. K. Van Weel, Kantonrechter, J. F. Versteeven, lid dor firma Wed Hondorff Block en Braet, Loodwitfabrikanten, M. J. Telchuys, Kapitein der Artillerie, J. A. A^ Schwan, Directeur Post- en Telegraafkan toor, W. N. v. Nooten, firma S. W. N. v. Nooten, Boekhandelaar, Boekdrukker en Uitgever der Scboonh. Courant, N. Kooiman, Goudsmid en lid van den Gemeenteraad, J. P. Niekerk, Voorzitter van de Nijver- heida-vereeniging voor Goud- en Zilver smeden en Fabrikant, en G. Greup, Voor zitter van de Kamer vim Koophandel Fabrieken. Eene wetsvoordracht tot rege ling van het kiesrecht is thans aanhangig bij den Raad van State. Bij de regimenten infanterie en bet regiment grenadiers en jagers ont breken thans nog 298 korporaals, terwijl 174 sergeanten-titulair en 270 korporaals aanwezig zijn, geschikt tot bevordering tot sergeant of fourier, doch zijn wegens ge brek aan open plaatsen niet kunnen wor den aangesteld. Bij beslissing van Gedepu teerde Staten van 25 April j.l ten aanzien van een bezwaarschrift van P Den Boer, vader van A. Den Boer, loteling uit Krim pen a/d Lek, tegen de uitspraak van den Militieraad in het 3de Militiedistrict dezer provincie, waarbij Jan Neef, rnedrf loteling uit Krimpen a/d Lekvan den dienst der Nationale Militie is vrijgesteld, is besloten de uitspraak van den Militieraad in het 3de Militiedistrict dezer provincie, waarbij Jan Neef van ^en dienst der Natonale Militie is vrijgesteld, te handhaven en het daartegen door P. Den Boer ingesteld hoo- ger beroep ongegrond te verklaren en wel op grond dat art,54. al. 1 der mili- tiewet luidt„elke reden van vrijstelling moet bestaan op het tijdstip waarop zij wordt aangevraagd”, en hoewel het gezin, waartoe de loteling Jan Neef behoort vroeger bestond uit vjjf broeders en de oudste broeder den tweeden had vrijgemaakt, die tweede broeder sedert is overleden, waardoor op 23 Maart 1 892 de loteling de tweede broeder is van een gezin van vier broeders, waarvan de eerste zijn 5-jarigen militiedienst volbracht heeft. Door het Bestuur der afdee ling Vijfheerenlanden, de Alblasserwaard en het Land van Arkel beneden de Zouwe van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, is op ruime schaal de volgende circulaire binnen haren kring verspreid GORINCHEM, 30 April 1892. Het feit, dat vele BouwliedenLandeigenaren Onderwjjzers en andere belanghebbenden bij den Landbouwwonende binnen den kring van onze afdeeling, geen lid zjjn van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, geeft ons aanlei- ling U uit te noodigen als lid dier hoogst tuttige vereeniging toe te treden. Het lidmaatschap kost f 8 in het jaar en geeft recht om to bezoekc 1. Met eene vrouw alle tentoonstellingen en - vergaderingen van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw en hare afdeelingen. 2. Persoonlijk alle tentoonstellingen van de meeste Maatschappijen in de overige pro vinciën, die zich bevordering van den Landbouw ten doel stellen. Bjj het jaarlijks af te geven bewjjs vah lid maatschap ontvangt men gratis een Zak-Almanak, bevattende behalve eene opgave van alle mark ten een Ijjst van de hoogwaterget jjden op eiken dag van het jaar, een tafel van noodpeilen aan de rivierende seinschoten bjj watersnood en vele andere mededeelingenvoor allen die met den Landbouw in aanraking komen, van belang. Tevens wordt aan ieder lid pike week kosteloos per post het uitstekend geredigeerde Land ouw Weekblad toegezonden, daarin alle vragen, den Landbouw direct of zydelings betreffende, wor den behandeld. Behalve door voordrachten van bekwame Landbouwkundigen, waarvan het nut algemeen erkend wordt, worden de belangen van den landbouw in onze afdeeling o. m. gediend door het houden van Stierenkeuringen enz., terwjjl in uitzicht is gesteld het aanleggen proefveld voor hooiland-bemesting. Voorts stellen wjj,ons voor om, indien de financiëele toestjyKionzer afdeeling dit toelaat landbouwvoordrachten te doen houden en land bouwbelangen te bespreken, in die gemeenten, waar dit tot nog toe geen plaats vond. Te» einde tot meerder bezoek onzer vergade ringen op te wekken, heeft een gfatis-verloting plaats van voorwerpen, op den ^landbouw be trekking hebbende. Ten slotte vestigen wy de aandacht op de goedkoope onderlinge Brandassurantie der Hol landsche Maatschappij van Landbouw uitilui- jonplaats van dien kameraad op te t is een zaak tusschen ons beiden," „Als ik hersteld ben, zal ikzelf het betaald zetten. Maar ik geef hem niet aan. Je üe coquo pus." Wat de financiëele toestand in Portugal betreft, wordt gemeld, dat, wanneer de nieuwe leening van 5 millioen pond sterling nominaal niet slaagt, welke do Regeering, onder door do gegadigden zoo gunstig mogelyke voorwaarden, te Londen aan de markt wil brengen, men, behalve tot den verkoop van eene kolonie, zal moeten overgaan tot zeer krasse maatregelen, ton einde geld te verkrygen of anders in gebreke blijven. Er schijnt echter veel kans, dat de leening zal slagen, door de zorgen van een Huis, dat al meer aan Portugal diensten heeft bewezen. De Britsche zaakgelastigden zijn naar huis gekeerd, daar de onderhandelingen mot Spanj e over het handelsverdrag zyn afgebroken. Een voorstander van de invoering van Zon dagsrust in het horlogemakersdorp 8t.-Croix, in Zwitserland, heeft voor den spoorweg van Yverdon naar St.-Croix de benoodigde som van 1.800.000 Mark gegeven, onder voorwaarde, dat het verkeer gedurende 25 jaar des Zondags ge heel moet stilstaan. Een moord, welke aan de misdaden van Jack the Ripper herinnert, is te Chicago gepleegd. Daar is een gehuwde vrouw, Elisabeth Walsh genaamd, op dezelfde wyze vermoord en minkt gevonden als de slachtoffers van vrouwenmoordenaar van Whitechapel. In Luik (België) schijnt men nog maar niet zoo gauw afscheid te kunnen nemen van het dynamiet of liever gezegd forciet. Nog steeds hoort men van ontploffingen, doch gelukkig met geen ernstige gevolgen. Verscheidene anar chisten zyn gearresteerd, in 't geheel reeds zeven en er komen telkens nog nieuwo by. Van de processie naar de kathedraal, die eerstdaags moet gehouden word< nzal wel niet veel komen, daar een aantal werklieden-ver- eenigingen, die gqheel buiten den godsdienst om werken, den stoet willen vergezellen, om op die wijze verzet aan te teekouen tegen het optochtverbod. De opgeroepen miliciens (met het oog op de gebeurtenissen van 1 Mei), zullen voor een maand naar hunne haardsteden worden terug gezonden, om dan weder in dienst te treden voor de verkiezingen voor de Constituante. In het Britsche Lagerhuis heeft de Minister Balfour verklaarddat de Regeering haar aan dacht geschonken heeft aan vele tot haar geko men klachten over de landverhuizing van arme vreemdelingen. Hij achtte het niet geheel eu al onmogelyk, dat dit door allerlei omstandig heden nog erger zou kunnen worden. Het was een moeielijk geval Er is nu een wetsontwerp in overweging, strekkende om aan de Regeering de noodige volmacht te geventot regeling van de zaak. Hertog Ernst van Saksen-Coburg-Gotha (Duitschland), die eerstdaags zyn gouden bruiloft viert en bjj de Eurupeesohe hoven in hooge achting staatzal eene poging beproeven tot verzoening van Rusland met Bulgarije en de Regeering van Vorst Ferdinand. Of het gelukken zal De Keizerlyke Russische familie zal den 21 sten Mei naar Kopenhagen gaan, verder is nog niets bekend. Er is nu uit de Vereenigde Staten een derde schip vertrokken met levensmiddelen voor de hongersnoodlydenden in Rusland-, ditmaal is het een geschenk van de inwoners van Jowa. De Minister-President Di Rudini heeft mede gedeeld, dat het gebeele Kabinet ontslag heeft gevraagd en de Koning zich jzjjre beslissing heeft voorbehouden. De Kamer'is voor onbe- paalden tyd uiteengegaan. Z. H. de Paus heeft den Fransohen kar dinalen eenen brief gezonden over de tegen woordig in Frankryk op godsdienstig gebied ge volgde staatkunde. Tot behoud van den gods dienst moeten alle Katholieken zich vereeoigen om dat doel te bereiken, moet de Republiek worden aanvaard en geëerbiedigd, maar geens zins eene wetgeving, die in tegenspraak zou zijn met de wet Gods of die der Kerk. Het standbeeld van Paul Veronese te Verona staat sinds eenigen tyd zonder neus. Een hpild- dadige hand heeft het aangezicht van den be- roemderi schilder aldus geschonden en over het herstel van de schade is men het niet eens. Het gemeentebestuur wil alleen een nieuwen neus lateu maken; maar de maker van het beeld, de heer Christiani, is van oordeel, dat zulk een reparatie zijn kunstwerk bederven zou. Hij wil een geheeleu nieuwen kop maken voor 1000 lire. De zuinige stadsbestuurders vonden die som te hoog; zij wendden zich tot andere kunstenaars, maar ook dezen willen den enkelen neus niet maken. En zoo blijft wie weet hoe lang nog het beeld geschonden staan. Uit Boven-ltali'- komen berichten van strenge koude; aan de moerbezieboomen, wijnstokken en vruohtboomen is door herhaalden hevigen hagelslag groote schade toegebraoht. Op de bergen in de provincie Venetie is veel sneeuw gevallen. O, heerlijke Meimaand! Simon, de dynamietmandie met Ravaohol veroordeeld werd tot levenslangen dwangarbeid, heeft nu nog eens terechtgestaan wegens ver duistering van goederen met Gustave Mathieu, ten nadeele der weduwe van den vernisfabri- kant Viard, in wier dienst hjj was. Hjj kreeg nu nog een vonnis van 5 jaren opsluiting. „Ik zal," zeide hjj, nog een leven erbij moeten nemen, om die straf to kunnen ondergaan.” De Parjjsche politie vond dezer dagen 's nachts op den „boulevard Montmartre” een jong werk man bloedend op de straat liggen met een messteek in den buik. Hjj had, zoo verklaarde hy, gevochten met een kameraad, en die had hem den steek toegebraoht. Maar hjj weigerde der Provinciale Staten deze vergadering niet zouden hebben kunnen bij wonen. Moge het den heer Swets nog lang vergund zijn er met genoegen aan terug te denken en eene welverdiendenu door hem verlangde rust te genieten! LEKSMOND, 9 Mei. Op den 24. Mei a. s. zal in het polderhuis te Lakerveld de verkiezing plaats hebben van een heem raad en 3 gecommitteerden van den polder Lakerveld, ter voorziening in de vacature, door gewone aftreding ontstaande van de heeren A. De Hoop als heemraad en D. Van Bezooijen, J. Kortlever eu A. Bassa als hoofdingelanden. ♦♦MEERKERK, 9 Mei. Op den 19. Mei e. k. zal in het koffiehuis van den heer J. Romijn alhier de verkiezing plaats heb ben van een voorzitter en een heemraad der vereenigde polders Middelbroek c. a. in de plaats respectievelijk van de heeren B. J. Bodde en 0. Van Ijzeren alhier, die beiden aan de beurt van aftreding zijn. MONTFOORT, 9 Mei. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering werd, op ver langen van Gedeputeerde Staten dezer pro vincie, besloten om het sluistarief met 10 pet. te verlagen. Van het bestuur van de Wester-Tramwegmaatschappij is eene mis sive ingekomen, dat zij alsnog voornemens is om hare lijn van den Meern naar hier door te trekken, mits deze gemeente rente- garantie wil geven. De raad besloot om dit punt later te behandelen, zoodra er van verschillende maatschappijen voorstellen zullen zyti ingekomen. ♦OTTOLAND, 6 Mei Heden-avond werd tot kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. alhier gekozen de heer O. Aantjes en tot voor zitter van notabelen de heer Jb. Bakker. §OUDEWATER, 9 Mei. Door burge meester en wethouders zjjn, op voordracht van heeren opperbrandmeesters, respectie velijk tut brandmeester en onderbrand- meester bij spuit No. 1 benoemd de heeren H Reneman en J C. Van Vreumingen. LI. Zaterdag werd door do ingelanden van den polder Langeweide tot secretaris gekozen de heer W. H. M. Doorman alhier. Door het overlijden van den heer H. Van Wijk, die als raadslid gedurende ver scheidene jaren een werkzaam aandeel nam in de gemeente-aangelegenheden is eene vacature in den gemeenteraad ontstaan. ♦POLSBROEK, 10 Mei. Bjj de met primo Mei plaats gehad hebbende opneming van nieuwe leerlingenzijn tot de gemeenschap pelijke school van Polsbroek en Vlist toe gelaten 40 leerlingenwaaronder 4 die reeds in eene andere gemeente onderwijs hebben genoten. •REEUW1JK, 9 Mei. De landbouwer 0.d. R. alhier, wiens linkerarm door de stoomtram Gouda—Bodegraven werd verbrijzeld, is Za terdag j. 1. uit het Gasthuis te Gouda naar zijne woning teruggekeerd. Hoewel de wond nog niet is genezen, is zij toch van dien aard, dat de verdere geneeskundige behan deling ten zijnen huize kan plaats hebben. •RIDDERKERK, 9 Mei. De ireer W. Heinoordt, die den gezegenden leeftijd van 91 jaar heeft bereikt, heelt besloten zich niet meer beschikbaar te stellen voor lid van het bestuur der polders Oud en Nieuw Reierwaard. Als lid van den raad heeft hij twee jaar geleden ook reeds bedankt. Hy trekt zich nu geheel uit het ainbtelyk leven terug Het is te hopen, dat hij nog eenige jaren die welverdiende rust mag genieten. ♦VUREN, 9 Mei. Het vergunningsrecht, over 1892/93, geheven vau 10 looaliteiten, heeft in deze gemeente opgebracht de som van f331,25. WILLESKOP, 9 Mei. In de Woensdag gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden werd besloten, de rekening van het waterschap over het dienstjaar 1891 voorloopig vast te stellen, en wel, de ont vangsten op f 9692,07, de uitgaven op f 8459,09, batig slot 1 1235,98. Bij de verkiezing van een heemraad in de plaats van C. Van Vliet, onlangs over leden, bleek, dat 319 stemmen waren uit gebracht op den beer Jacobus Van Schaijk, die alzoo gekozen is. •WILLIGE-LANGERAK, 10 Mei Op de visschenj alhier zijn van Zondag op Maan dag 11. 1 zalm en 13 elften gevangen. De vorst heeft in de laatste dagen veel schade gedaan aan de bloesems der steenvruchten en de vroege aardappelen, die reeds herhaalde malen in dit voorjaar afgevroren zijn; bjj den landbouwer J. de Br. alhier zelfs reeds voor de derde maal. De groei van het gras is er ook zeer door belemmerd, zoodat enkele landbou wers hier op den polder, waarin het ove rigens bij vergelijking van andere polders nog gunstig gesteld is, toch ook reeds hun hooiland gedeeltelijk hebben moeten doen afgrazen. Gemengd Nieuw*. Blykens offioiëele afkondi ging van B. on W. van Nijmegen zyn in de afgeloopen week van 30 April tot 7 Mei in die gemeente 18 nieuwe gevallen van pokken geconstateerdterwijl twee lyders aan die ziekte zyn bezweken. De gemeen- Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. tend voor de leden dier Maatschappij. Ons overtuigd houdende van Uwe belt ling, nemen wjj de vryheid U uit te r. lid te worden van d.)Jlollandsche Maft: van Landbouw eu daartoe nevensgaand insohrip'1 vingsbiljet geteekond te zenden, aan den heer L. A. Langoveld te Gorinchem.. f Bestuur der afdeeling Vijfheeren landen Alblasserwaard en het Land van Arkel beneden de Zouwe. Mr. V. G. A. Boll, te Gorinchem. Voorzitter. B. Kooij Gz., te Kedichem. F. Den Hartog, te Hoog-Blokland. J. Kloek, te Peursum. C. B. Wisboom, te Noordeloos. L. A. Langeveldte Gorinchem. Secretaris. De te Berg-Ambacht beroepen predikant Ds. W. H. Dekking, zal te Hagestein op Zondag 15 Mei a. s. zijne afscheidsrede houden. Aangenomen het beroep bij de Ned. Ger. Gem. (doleerende, te Charlois door den heer D. Tom Wzcand. te Moordrecht.

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1