HUIS ewoond geweest VAN OOSTEN rechter gelegen i in do Lange DEN. dag den 14. des namiddags sullen te Ulrerht ISHUlS,wyk F, ten overstaan ALBIAN VAN t, in het open- N’. 1265. Zaterdag 14 Mei. Bouwland DEN, relige Hooiland Niéuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht c. a, fetede, taande in eene ACHTERHUIS, IDEN, e Gemeente fc, iam, te zamen HUUR stekend onder en hopgstlogea- HUUR: x OP Officiêele Kennisgevingen. i.45. jelegen EL, HERSTEMMING. - en INDEN, r do gemeente K, IS. Gel dzaken. H E R IJ K BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. -J] 15' geveild: ren en 10 C'en* voor lanco orwijes t um uuuere reuenen onwaarde 3, totaal 10, aantal geldig reld FAN NOOTEN. i nadere inlich- antore van den Gemeente SCHOONHOVEN. de V Wilhelm 'te spreken 866 33 87 208 343 85 70 53 127 104 86 247 68 98 149 303 237 324 54 219 403 121 121 96 42 34 103 105 45 59 120 48 32 72 52 41 67 28 <92 f40 43 157 2Ï2Ï’ Periodieke verkiezing. 674 25 77 135 303 65 51 47 103 96 78 128 32 51 85 34 1984 UDOEVER idstraat. E HOFSTEDEN vroeger mede i MET worden o. 1 omschreven oormelde wete* id. r. 1893, vrÜ8 te voorkt i eendei spc 18, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhovkn brengen ter algemeene kennis: dat de tegenwoordigen VAN NOOTEN. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. gemeen! moet w< gehouden irmiddags 9 Gorinchem Seholluinen Arker Hard Leert Schoonrewoerd Leerbroek Nieuwland Asperen Heukelnm Kediohem Vianen Hagestein Everdingen Leksmond Hei- en Boeicop 66 2692 Bij de periodieke verkiezing zing van drie leden der Provinciale Staten in het district 68 76 252 75 51 153 90 64 107 39 269 194 103 265 Totaal 3172 om andere redenen GOUDA. Getal kiezers. 1163 179 401 85 53 51 276 65 39 Uitgébr. stemm. 974 132 340 74 44 45 245 35 30 42 216 132 260 34 143 147 33 69 157 49 185 62 128 3576 NSW0N1NG en S, gelegen in n Stolwijk. van den Notaris reen. iden, volledigen ■w. Heer P. F. e o. m. behoo- Tête, Maho- len en Kasten, i Orgel, Ledi- Pendules met rijen, GOUDEN aaronder Inkt- nz. kooping te be- Sliedrecht Meerkerk Ameide en Tienhoven Noordeloos Hoog-Blokland Hoornaar Groot-Ammers Nieuwpoort en Gondriaan Ottoland Giesendam Giesen-Nieuwkerk Peursum Streefkerk Brandwijk Molenaarsgraaf Bleskensgraaf Wijngaarden Alblasserdam NieuwLekkerland Oud-Alblas Papendrecht De VOORZITTER van don Raad der ge meente Schoonhoven maakt bekenddat op Dinsdag 24 Mei 1892 eene verkiezing zal gehouden worden voor TWEE LEDEN van de PROVINCIALE STATEN. Het Stembureau wordt Raadhuis, van des vooi namiddags 5 uur. Schoonhoven, 13 Mei 1892. De Voorzitter voornoemd, M. J. CHEVALLIER. Gouda Haastrecht Woerden Waarder Barwoutswaarder Rietveld Oude water Hekendorp Papekop Lange Ruige Weide 66 Waddingsveen Reeuw ijk Schoonhoven Vlist Stolwijk Ouderkerk a/d IJsel 193 Berkenwoude Gouderak Berg-Ambacht Ammerstol Lekkerkerk Krimpen a/d IJsel Krimpen a/d Lék negen ruime wlte, Badkamer, der. ie Voor wetering Benschop, groot 65 Centiaren. m tot 15 Nov. )t 30 April 1894, MAASKANT voornemens op Mei 1 892, i de PASTORIE neente te *08, riant geld, te 20 stuks Hoorn- UIS met Stalling HOUTSCHUREN i, met TUIN, Sijfflorascffl COURANT op het tot des of door b< zaaki, ui, jachtwet t zien van dierte, meer onvoldoende de wet op De discui de vergaderingen voortgezet. Bij koninklijk besluit is Jhr. mr. J. B. J. M. Verhejjen, inspecteur van het lager onderwijs in de eerste inspectie, bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij Kon. besluit is bij het korps, gevormd uit de Weer baarheids ver- eeniging „Burgerplicht” te Gouda, benoemd tot kapitein-commandant G. H. G. De Lange, thans le luitenant bij dat korps. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in hethoofdkiesdistriet o Kampen zyn uitgebracht 2252 geldige stem-I gebrachte stemmen bedroeg 1961 en do 1879 st. 1731 1680 1595 1582 1109 656 74 72 heer A. Knjjfl Hz., >et plaats hebben d. Hoog, Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prjjz: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bjj alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. men. Gekozen is de heer mr. JE. baron Mackay (antirev.) met 1188 stemmen. De heer jhr. E. Van Woede van Dijkveld (lib.) had er 1003. Uitslag der gehouden verkle den 28. Mei namiddags éóu ’t VERKOOP- Ulrcchl, achter 64 117 255 70 286 87 150 Totaal 4737" Van onwaarde 22, zoodat het aantal geldig uitgebrachte stemmen bedroeg 3554 en de volstrekte meerderheid 1778. Hiervan bekwamen de beeren A. Knjjff Hz. (lib Mr. D. N. Brouwer (lib.) P. Van der Hoog (lib.) A. Van Walsum Kz. (antir.) J. J. Lazonder (antir.) J. P. Havelaar (antir.) A. J. Th. Hofman (kath.) M. C. J. v. d. Wedden (kath.) L. W. Jansen (katjy Zoodat gekozen. ,i8|d(L terwijl herstemmiag/ Jot tusschen de heer»?» -drfcuwer Lazonder en Van Wil.urn. Uitslag do*r gehouden verkie zing van twee leden der Provinciale Staten in bet district SLIEDRECHT. Get kiezers. Uitgebr. st. 505 158 136 126 73 55 151 Langerak 162 „Hoe vurig de Vereeniging ook wenscht, dat in het belang van den kwijnenden land bouw van veeteeltzuivelbereiding en wat dies meer zij de accijnzen op zout en vleesch zullen verdwijnentoch zou zij niet gaarne sien, dat dit oorzaak mocht worden van verwerping der door den Minister van Finan ciën ingediende plannen. Liever sou zij deze onveranderd sien aangenomen, dan door hardnekkig vastklampen aan allerlei, vaak tegenstrijdige begeerten alles schipbreuk te doen lijden. De tegenwoordige voorstellen mogen hier of daar voor verbetering vat baar sjjn, eendrachtig streven naar invoe ring van een rechtvaardiger belastingstelsel waarvoor de aanhangige wetsontwerpen pas den eersten grond moeten leggen, om ze daarna door andere te doen volgenis voor Regeering en Volksvertegenwoordiging een schoone taakdie haar bij welslagen volle dige aanspraak geeft op de hulde en den dank der natie.” Deze teer behartigenswaardige woorden komen voor aan bet eind van een adres, tot de Tweede Kamer gericht door het be stuur der Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwar tier; wij hebben gemeend ze te mogen aanhalen als een verblijdend bewjjs, dat niet overal, en zeker niet bij verstandige en practiscbe lieden, de critiek op de be lastingvoorstellen het afbrekend karakter vertoont, dat we menigmaal opmerken. Id belastingzaken hebben we byna allen onze byzondere meeningen, dikwijls afhangende van of verband houdende met ouze maat schappelijke positie en ouze persoonlijke belangen; wij koesteren wenschen, waar van de vervulling ons zeer billijk toeschijnt zoolang wij ze zelf voordragendoch waarop niet zelden veel is af te wyzen, zoodra het ijveren voor tegenstrijdige be langen de bezwaren in het licht stelt. Een samenstel van belastingen, of, indien men dat liever wileen enkele vorm van heffing die aan ieders verlangen en inzichten vol doet, is zoo totaal ondenkbaar, dat men het zoeken daarnaar evengoed achterwege kan laten als naar den veelbesproken en nooit aanschouwden „steen der wyzen.” Dat belet natuurlijk niemand, zijn wen schen uit te spreken, met zijn bezwaren voor den dag te komen. Ook wij hebben, in een vroeger overzicht van de belasting voorstellen die vryheid genomenen bren gen nog maar even in herinneringdat wjj geheele opheffing van den zout-accyns heb ben bepleit, en het voornemen des Ministers om den accjjns op gedistilleerd te verhoogen, betreurden. In beide opzichten staan wjj lang niet alleenen vooral bet laatste wordt door velen aangeduid als de zwakke plaats in de wetsontwerpen. Natuurlijk zal bij het aideelingsonderzoek in de Tweede Kamer, waarvan wy op het oogenblik dat dit artikel geschreven wordt het verslag nog wachtende xjjn, zoowel het eene als het andere punt wel verdedigers hebben gevonden, zoodat de mogelijkheid van tegemoetkoming aan beide bezwaren nog geenszins is uitgeslo ten; in elk geval is reeds medegedeeld, van MATEN en GEWICHTEN dit jaar alhier zal plaats hebben op 19, 20, 21, 28, 24, 25, 27 en 28 Mei e. k., in het gebouw voormalig Telegraafkantoor op 19 en 20 Mei voor de Gewichten fijnere wegingen (In gebruik by Apothekers, Goud- en Zilversmeden ens.); op 21, 23, 24, 25, 27 en 28 voor de Ge wichten voor gewoon gebruik en de Maten; dat zg, die van bovengenoemde gelegenheid geen gebruik gemaakt hebben, hunne Maten en Gewichten nog kunnen doen HERIJKEN op het ykkantoor te Rotterdam, op eiken Dins dag en Vrjjdag, des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 1 tot 3 nren. Schoonhoven, 13 Mei 1892. De Burgemeester. M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. dat de Minister het gemeenschappelijk over leg wil bevorderen door zooveel mogelijk aai) de wensobeu der Aigevaardigde» te Mening; gemoet te komen, en derhalve nog eenige niet onbelangrijke wijzigingen verwacht kunnen worden. Doch hoe dit ook zijn moge, wij onder schrijven de meening van Hollands Noor derkwartier wat betreft het wenschelijke van de aanneming dezer wettenen wjj hopen dat ten minste de liberale partij in de Tweede Kamer zich op hetzelfde stand punt zal plaatsen Wanneer het niet ge lakt, door gebruik te maken van het recht van amendement, een gewenschte veran dering aan te brengendat niemand dan omdat hij het in zijn oog betere niet kan verkrygen, het goede dat binnen zijn be reik ligt verwerpe. Indertijd is niet zonder grond tot sommige liberalen het verwijt gericht, dat zij altijd een sterke voorliefde hebben voor belastingen die niet worden voorgesteldhetgeen een voorname reden is geweest van het mislukken der vroegere hervormingsplannen. Werkelyk gelooven we dat het thans geldtNa of nooit. Het niet tot stand komen der voorgenomen belastingverbete- ring zou de schroomeljjkste financiëele en politieke gevolgen hebben. Van een dier gevolgen kan men zich een voorstelling maken wanneet gelet wordt op den moeieljjken toestand, waarin vele gemeenten zijn geraakt. De uitbreiding van het arbeidsveld harer besturen heeft haar uitgaven sterk vermeerderd, terwijl geen toeneming harer inkomsten daar te genover stond. Tientwintig jaar lang hebben we zien aankomendat dit zon leiden tot een wanverhouding, die alleen ware te herstellen door het verband tus schen Rijks- en plaatseljjke belastingen beter te regelende eerste te herzien, aan de laatste meer zelfstandigheid, meer ruimte van heffing te geven. Maar verder dan den wensch uitspreken, dat het een en ander zou geschieden, is men niet kunnen komen, de opvolgende Regeeringen, voor zooverre zy zich aan pogingen tot belastinghervor ming waagden, hebben haar plannen schip breuk zien Ijjden op het gebrek aan eens gezindheid. En nu is voor tal van gemeenten het water tot de tippen gerezende overmatig zwaar belaste ingezetenenvoor zoover zij niet kunnen heengaan en de overbhjvenden voor den geheelen druk laten zitten, weten geen raad meer. Er moet gehandeld wor den, om die gemeenten van den ondergang te redden, en met dat doel is, overeen komstig de belofte door de Regeering in de Troonrede uitgesproken, een verhooging van de loopende 8 taats begroot iug voorgedra gen, teneinde de meest hulpbehoevende ge meenten met een Rijkssubsidie bij te staan. Dat zulk een „noodwet”, gelijk zij in het afdeeiingsverslag der Tweedo Kamer alge meen wordt genoemd, is moeten komen, wijst op een hoogst ongezonden toestand; immers het geldt geen nood, voortgevloeid uit onvoorziene omstandigheden, maar een, dien men heeft zien groeien, en die luide getuigt van onze onmacht op wetgevend gebied. Doch daarom is bet ook wenschelijk. ten spoedigste het redmiddel aan te wenden. De bezwaren, in de afdeeliogen geopperd, en in het verslag uitgesproken, mogen nog zoo gegrond zijner is op dit oogenblik werkelijk niets togen te doen. Alleen zij dan gezorgd, dat die noodmaatregelen zoo kort mogelyk behoeven te worden toege past, door met de definitieve belastingher vorming niet te dralen. Men vindt het bijvoorbeeld verkeerd, dat de Minister van Financiën bij circulaire Ge deputeerde Staten der provinciën uitnoo- digde om opgave te doen van de gemeenten welker geldelijke toestand het verleenen van subsidie noodzakelijk maakt; op die wijze werd voor klachten de deur wijd opengezet. Doch Gedeputeerdendie voort durend toezicht hebben op den loop der gemeeDtehuishoüding, alle behoeften en hulpmiddelen kennen, waren juist het best in staat de vereischte inlichtingen te ver strekken en dat de Regeering aan die collegiën geen aanwijzing heeft gedaan van gegevens, aan welke zij zich bij do beoor- deeling van den toestand hadden te houden, doch een in alle opzichten vrij advies kon den uitbrengen, is een waarborg te meer dat de vborgestelde subsidiën in overeen stemming zullen zijn met de billijkheid. Immers, zoodra regels worden gesteld, ziet men vaak dingen over het hoofddie eigen lijk den doorslag zouden moeten geven. Nog is als grief tegen het ontwerp ingé bracht, dat voor de toekenning van subsi- diën geen voorwaarden zijn gesteldzoodat men hier te doen heeft met een zuivere bedeeling, dewijl de Regeering zonder eenig systeem onderstand zal kunnen schenken of weigerenop deze wijze zou men de oorzaken van den treurigen toestand be stendigen en het kwaad voeden en verer geren, waardoor het op den duur onher stelbaar zou kunnen worden. Welk kwaad? vroegen we bij het lezen dezer opmerking. Dat de krachten der Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel □eer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. 1 te kort schieten? Maar dat juist len verholpen door belastingher- frtabridie is maar eaa maatregel voor heel enkele jarenvan bestendiging kan noch mag in geen enkel opzicht sprake zijn. En vreest men soms, dat de onder steunde gemeenten nu opeens te weelderig zullen gaan worden, dan zijn immers de Gedeputeerde Staten wederom daar om dat tegen te gaan Bovendien, wat thans gedaan wordtbehoeft men een ander jaar niet precies in dezelfde mate te herhalen; wie vandaag een zekere som te kort komt, en hulp erlangt, heeft niet het minste recht om daaruit af te leiden dat hij morgen nog maals over gelijk bedrag zal mogen be schikken. Ten volle stemmen wij toe, dat de toestand, dien men door het verleenen van Rijks-subsidies aan de gemeenten, schep pen zal, volstrekt niet gezonder is dan die, waarin het uitblijven van belasting hervorming haar heeft gebrachtwelnu men trachte slechts de noodlijdende patiënten in het leven te houden, ten einde zoo spoedig mogehjk het eenig afdoende red middel toe te passen. Tot het laatste werke men krachtig samen. Geldgebrek is een lastig ding. Dat on dervindt in hooge mate Koning Umberto van Italië. Deze kan maar geen raadslie den vinden, die het middel weten uit te denken om bet steeds aangroeiend tekort in de staathuishouding naar den zin der Kamer te doen verdwijnen of, waar tot nog toe alleen sprake van is, te doen vermin deren. De heer Gioletti zal nu, naar ’s Ko- nings wensch, weer eens een poging wagen aan de oplossing van dit moeiehjk probleem. De bewoners van Basico op Sicilië heb ben den eersten Mei het socialisme in praktyk wülan brengen. Eenige stukken land, welke het Rijk toe* behooren, werden door hen in bezit geno men en in stukken afgebakend. De kara- biuiers brachten hen echter in verzekerde bewaring. Z. H. de Paus wil op de hoogste terrei nen, tot bet Vaticaan behoorende een zo- mervilla laten bouwen, voor zich en zijne hofhouding. Aan de Kardinalen in Frankrijk richtte Z. H. een rondschrijven om hen op ’t ge moed te drukken, dat zij, overeenkomstig de wenken in de jongste encyclica gegeven, de overheid en de Republiek moeten eer biedigen en erkennen en zoodoende den vrede en de rust der kerk moeten bevorderen. Jammer maar, dat er zooveel overjjverigen zijn, die deze gezonde raadgevingen niet in praktijk brengen. Dit bleek ook weer bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen, waarbij van den Kansel ernstig tegen alles wat republikeinsch is werd gewaarschuwd. Toch heeft dit niet mogen baten. De over- groote meerderheidook van de grootste gemeenten, zijn uit republikeinen samen gesteld. Ook de socialisten leden in vele plaatsen een gevoelige nederlaag. De eigenaar van het koffiehuis in Parjjs, waar de jongste dynamiet-aanslag plaats had, is aan de gevolgen zijner verwon ding overleden. Een onlangs in Seine et Oise overleden jonkman van 22 jaren, Emile Finance, heeft by uitersten wil 1.800.000 frans bestemd voor weldadige doeleinden. Hij was de laatstovergebleven zoon der weduwe van den stichter van het Parijsche modemagazijn la Belle Jardiniere, die voor de tweede maal gehuwd was en wier vyf zoons allen na elkander stierven, drie vóór en twee na den dood hunner moeder. Aan het onder steuningsfonds der bedienden van la Belle Jardinière is 400.000 francs vermaakt. De Luiker gemeenteraad (België) heeft 12.500 francs beschikbaar gesteld voor gra tificatiën aan het zoo ijverige politieper soneel, dat, in zake de herhaalde dynamiet- aanslagendie daar plaats vonden, zoo flink optrad. Nog dagelijks worden nieuwe medeplichtigen in hechtenis genomen; op verschillende plaatsen is dynamiet gevonden. Met de behandeling der grond wets-her ziening is men in de Kamer ijverig bezig. Bij de beslissing, welke artikelen voor herziening in aanmerking komen enkele besluiten gevallenwaarmede Regeering en ook de Koning zich niet kunnen vereenigen, zoo die omtrent het recht des Konings om een beroep te doen op het volk. Zelfs was er een oogenblik sprakedat het Kabinet dientengevolge zou aftreden. De anarchisten in Engeland zijn druk in de weer. Eiken dag hebben onstuimige vergaderingen plaats in Hydepark, naar aanleiding van de vervolging, ingesteld tegen hun orgaan the Commonweal. Een buitengewoon groot ei, ongeveer een voet l ing, werd dezer dagen vertoond in het Zoölogisch Genootschap te Londen. Dat ei op een waarde van f 100 ge schat was van een „Aepyornis” en af komstig uit Madagascar. De vogel, die het gelegd heeft, is slechts zeer onvolledig bekend. Men vermoedt, dat men in hem den fabelachtigen vogel Roe, of misschien ook wel de uitgestorven Dodo, moet zien. Hij was echter niet zoo groot als men uit de grootte van het ei zou opmaken. Te Durham gaan de werkstakende mijn werkers steeds duchtig te keer. De politie had dezer dagen de handen vol,/om hen, die den arbeid niet wilden staken/’ tegen de stakers in bescherming te nemi De jongste daad van Keizi van Duitachland, die weer veelr en te denken geeft, is de openbare goed keuring van het gedrag van een schildwacht, die onlangs een burger, die hem beleedigde, den vollen laag gaf. In het officierscasino, waar Z. M. dezer dagen dineerde, liet hij dien schildwacht ontbieden, gaf hem de hand en dronk een glas champagne met hem. De openbare meening vindten terecht, die aanmoediging wel wat gevaarlijk. In de gevangenis te Kopenhagen heeft een veroordeelde, een berucht inbreker, een moordaanslag gepleegd op den dokter en een cipier, naar hjj verklaart alleen om eindelijk ter dood gebracht te worden. De ambachtslieden van Kopenhagen zul len den Koning en de Koningin van Dene marken bij hun gouden huwelijksfeest een prachtig, rykverguld galarijtuig schenken, dat den 26en Mei bij den rit naar de Slot kerk voor het eerst gebruikt wordt. Jaeger, de voortvluchtige kassier van het Fankforter bankiershuis Rothschild, die een som van 2 millioen Mark verduisterde, is, naar men uit Alexandrië bericht, in een hdtel aldaar gevangen genomen. STATEN-GENERAAL. De vergaderingen, door de Tweede Kamer gehouden na de hervatting harer werkzaamhe den in de vorige weekhebben niet veel bijge dragen aan den wetgevenden arbeid. Donderdag 5 Mei was aan orde de interpellatie van den heer Keuchenius over het geval van den kapitein Roelante'/in zake de middernachtszending. Spr. wilde geen slag toebrengen aan het Kabinet, dat hjj naar zjjn krachten zal steunen; hjj ver dedigde de kloekheid van genoemden officier, die, zich kwijtende van een christeljjken plicht, zich een brevet van ongeschiktheid voor den hoofdofficiersrang op den hals had gehaaldwat hem zedelijk drong den militairen dienst te ver laten. 8pr. vroeg welke de houding was, die de Regeering aanneemt tegenover de midder- nachtszending en tegenover de officieren, die deeluemen aan de bestrijding der ontucht. De Minister van Oorlog stelde de moraliteit van het leger zeer hoog, maar betoogde dat het optreden van kapitein Roelants, hetzjj in uniform, hetzjj in burgerkleedingen het over nemen van een taak, die beter door anderen kan worden verricht, tot insubordinatie zou leiden. De kapitein is noch directnoch zedeljjk gedrongen ontslag te vragen; hjj is gepensio neerd wegens lichaamsgebreken in en door den dienst verkregen. De Min. van Binnenlandsche Zaken zeide dat de Regeering geen steun zal onthouden aan de middernachtszending, en verdedigde de houding van den burgemeester van Amster- sterdam in deze. Bjj de discussie beweerde de heet Von Löben Seis, dat in ons leger nog het beginsel schjjnt te heerschen van Napoleon, die de prostitutie noodig achtte; de heer Van de Velde oordeelde de rechtspositie van de officieren niet voldoende verzekerd. De Min. van Oorlog ontkende dit, en beweerde dat het zedelyk peil van ons leger hooger wordt. De heer Van Velzen verdedigde het waken van officieren tegen ontucht der soldaten als geruststelling voor de ouders wier zonen in het leger dienen. Aan het eind van het debat verklaarde de heer Keuchenius zich onvoldaan, hjj zou echter geen motie voorstellen. Vrjjdag werd een aan vang gemaakt met de beraadslaging over de conclusion van hot ver slag op de inlichtingen, door den Minister van Justitie verstrekt op het adres van Mr. H. Pb. De Kanter o. s., houdende verzoek tot wijziging der wet op de jacht en visscherjj. Behalve de gebruikeljjke dankbetuiging aan den Min.onder mededeeling van het verslag, stelde de meerderheid der commissie, waartoe ook de heer De Kanter behoorde, voor, te ver klaren, dat regeling van de jacht, met erkenning van het onbeperkte recht van den eigenaar van den grond om zich het wild, dat zich daarop bevindt, toe te eigenen, en met gunstige be palingen omtrent den afkoop van het jachtrecht en soortgelijke rechten op gronden of wateren van anderen, wenschelijk is. De minderheid stelde voor te verklaren, dat het wenscheljjk is, het nadeel, dat door het wild of door schadeljjk gedierte kan worden veroor zaakt, door vrjjgevige toepassing van art. 2fi der komen; en om, zoo dit ten aan- en, grof wild en schadeljjk ge- leciuai van konijnen en ganzen hiervoor gunstige bepalingen in te nemen. issiën over dit onderwerp werden in van Woensdag en Donderdag Blanco briefje» 7 van - w uitgebrachte stemmen alzoo 2111. Hiervan bekwamen de hoeren W. H. Van Haaften te Sliedrecht (a. r.) 1166 T. Swets Tz. te Ameide (a. r.) 1109 A. P. H. A. De Kleijn te Ameide (lib.) 958 H. Bos Az. te Sliedrecht (lib.) 944 stemmen, zoodat beide eerstgenoemde heeren geko zen zijn. Uitslag der gehouden verkie zingen van drie leden der Provinciale Staten in het district GOR1NCHEM. Aantal kiezers. Uitgebr. stemm. n Buitengew, verkiezing. 674 25 75 135 304 65 51 47 102 95 78 124 32 51 85 34 1977 B -w waren van onwaarde 23, zoodat het aantal geldig uit-

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1