1892. Woensdag 8 Juni. N'. 1272 Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Mografische Inrichting, anjestraat, Schoonhoven, aarden, Rijtuigen enz., I Goedewaagen Zonen, IARKT, naast „DE WAAG”, IJ.DEVEW. Gouda. I H. HOOIJK.AAS. LEES DIT! hanna Jacoba Hoeyenbos, door hem in geen geval betaling zal bieden. I BINNENLAND. C O U D A, nemen gelden deposito: 1 dag opvragens A 2} langer termijn op overeen te komen orwaarden en dezverkiezende tegen derpand in fondsen; De Rotterdamsche YPOTHEEKBANK Gemengd Nieuw». - aagt de verbeterde HoutskoolbriqueUen Ie Stoombriquettenfabriek van C. JONGENBURGER Boek- en Muziekhandel. IUKKERIJ en BINDWERK. KANTOOR-, JOL-, SCHRIJ1- en TEEKENBEHOEF- ZAKBOEKEN. PORTEFEUILLES. I BUITENLAND. Ovenleht. I Vraag de zoozeer gere- S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgever». meer in aanmerking Pr|jzen: iks, Carte de Visite, f 1,50 en hooger. Cabinet - 2,50 Salon - 3,— gelijks geopend, behalve des Zondags.j >t atelier is ook ingericht voor het ver ten van bestaande Photographieën. SCHOONHOTOSCHB COURANT BEECHER STOWE, IE NEGERHUT. üllustreerd met circa 200 fraaie platen, fleet in 22 afl. h 30 cent. J Ondergeteekende waarschuwt ieder GOEDEREN, of wat ook, op zjjn naam :e geven aan zjjne jongste minder* e Dochter Prijs def Advertentiên: Van' l tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterljj^ tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiên, voor 3 maal plaatsing opgegeveü, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. eenigde pol do heer C. K. HOEIJENBOS. land, 31 Mei 1892. jrde jaarlijksche VERLOTING van van J gekeurd by Koninklyk besluit 25 Maart 1892, No. 42. Prijs f I,— het Lot; Elf Loten voor f 10, i Loten worden tegen overmaking van bedrag, plus 5 ets voor frankeering, inden door den Boekhandelaar J. HEU- 1NK te Arnhem. Het Bestuur der O. H. en R. K, Hr. S. J. Graaf VAN LIMBURG STIRUM Voors. D. VAN DIEPENBRUGGE, Secretaris. nommeerde Amerikaaasche WRIJFWAS van H.W. KBUU8 4 Zoon ’s Bosch. Alleen verkrijgbaar voor Haastrecht bij W. J. VAN DAMvoor Bergambacht by Oebr. VAN DEN DOOL, voor Schoonhoven bij de Firma JOH. DE JONG, in flesohjes 17 Oenta. In de RnmaonHche Kamer werd door den Minister president mededeeling gedaan vnn de verloving van den Kroonprins met Prinses Marie van Edinburgh eene klein dochter van Koningin Victoria. De Koningin van Rumanië, Carmen Sylva, die thans hersteld iszal echter nog niet terstond naar haar land terug koeren, maar eerst met haren broeder een maand op het slot te Neuwied doorbrengen. De majoor G. J. D. 2E. Riesz, onlangs tot dien rang benoemd bij het 4e regiment infanterieheeft te Gouda het commando over bet 5e bataljon van dat korps aanvaard. De miliciens der lichting van 1892, die in den afgeloopen winter met goed gevolg de vrijwillige oefeningen in den wa penhandel hebben bygewoond en aan wie dientengevolge een latere datum van op komst onder de‘wapenen was toegestaan, zijn Vrijdag bij de korpsen aangekomen. Door den heer P. Smit Jr., te Rotterdam, is aan Ged. Staten van Fries land gratis afgestaan zijn prachtig stoom jacht, om dit beschikbaar te stellen voor de Koninginnen bij het by wonen van den hardzeilwedstrijd op het Sneekermeer, den 20. dezer. Bij de Vrydag door het Ge meentebestuur van Woerden gehouden aan besteding van het amoveeren van de be staande en het bouwen van «en gemetselde dubbele schutsluis met aanhooren aan het Woerdensche Verlaat, waren 17 biljetten ingekomen. Het hoogst was ingeschreven door de heeren H. D. F. Meyer en J. N. Botermans te Leiden, voor f25.600, en het laagst door den heer H. De’ Hoog te Waarder, voor f 14.930. Bij de verpachting der hooi landen in den polder Dalemgehouden Don derdag j.lwas de opbrengst gemiddeld f 16 A f 18 de 1000 halve KG. Het hoofdbestuur der maat schappij tot Nut van ’t Algemeen heeft bekend gemaaktdat aan de gehouden verkiezing voor twee plaatsen in zjjn mid den is deelgenomen door 198 departemen ten, te zamen uitbrengende 644 stemmen. En met den volgenden uitslagI. Mr. R. Van de Werk, te Amsterdam, verkreeg 550 stemmen; Dr. P. H. Ritter, te Amsterdam 94; II. Mr. H. L. Drucker, te Leiden, ver kreeg 619 stemmen; de heer D. Cordes, te Arnhem25. De beide gekozenen hebben zich de be noeming laten welgevallen. Vrijdag-ochtend is te Wate ringen na eene langdurige ongesteldheid overleden de heer C. P. Hoek, burgemeester dier gemeente en lid der Provinciale Staten. De overledene, die den leeftijd van 59 jaren bereikte, behartigde gedurende 35 jaren als burgemeester de belangen der gemeente en heeft zich steeds doen kennen als een degelijk en practisch man, die vooral ook met landbouw en polderzaken volkomen op de hoogte was. Gedurende vele jaren was hij voorzitter van de afdeeling West land der Hollandsche M.uitschappij van Landbouw. De Rotterdamsche Diergaarde ontving o. a. ten geschenke van den heer dr. P. M. C. Kros, Kinderdyk, 2 zilverlaken Padua-hoenders. Hoewel menig beoefenaar der Ned. literatuur dikwjjls baat gevonden heeft en nog vindt bij Roelants’ Panthéon, spreekt het toch van zelf, dat de wetenschap thans andere eisohen ■telt dan 25 jaar geleden. Daarom hebben de uitgevers W. J. Thieme Cie. te Zutfen ge meend, nu genoemd Klassiek Letterkundig Pan théon in huune handen overging, te moeten verbeteren eu aanvullen. Het thans verschenen vjjftal nummers, Langendjjk's Spiegel der Va- derlandsohe Kooplieden” en „De Windhande laars” door Dr. (J. H. Ph. Meyer, ’sHage; „Die Borchgrauinne van Vergi" en Vondel’s Leeu wendalers door Dr. F. A. Stoelt, Amsterdam; on Vosmaer, „’t Leven en de Wandelingen van Meester Maarten Vroeg,” door Dr. P. Fookens, Zutphenalle voorzien van inleiding pu aan- teekeningen, zal ieder voorzeker de overtuiging schenken, dat hun streven in de eerste plaats gericht was op een zuiveren tekst, op een flinke inleiding en op duidelijke, vorklareude aantee- keningeh. De namen dor vakmannen, dio reeds nu bereidwillig de taak op zich namen om het Panthéon zooveel mogelyk geljjkon tred te doen houden met de resultaten van het wetenschap pelijk onderzoek, zjjn ten waarborg, dat niet met overhaasting is te werk gegaan. De Christelijke vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende 'ziekte zal voor hare gestichten „Meer en Bosch, Bethesda en Barepta” eene open bare inzameling van giften doen houden. De toestemming daartoe is reeds van H. M. de Koningin-Regentes verkregen. Benige onderwijzers en onder wijzeressen van Alblasserdam en omliggende gemeenten, die een cursus hadden opgericht om zich te bekwamen in de vrije en orde- oefeniugen onder leiding van een geëxa mineerd onderwijzer, hebben zich voor de tweede maal tot den minister gewend om subsidie, daar zy op een vroeger verzoek drie maanden geleden afgezonden tot nu geen antwoord hebben ontvangen, en kennis rstrekken gelden op Effecten voor: agen onder f 1000,— a 4 jaara zgen daarboven tot den prolongatie- ers, volgens Amsterdamsche beurz- orwaarden iten zich met het koopen en verkoopen n Effecten, tegen een provisie van: ’/o voor fondsen boven de 30 */9 a onder 30*/a;(ookï irf >or loten;) erlangd worden orders in de meeste ndsen verantwoord tot den eerstvolgen- middenkoers der Amstordamzchz urs; alen Coupons in boven de Amsterdam- he beursnoteeringzonder berekening n provisie; iten zich op voordeelige voorwaarden st het incusseeren van wissels op binnen- buitenland. Tarieven op aanvrage atis verkrijgbaar. brmatiën worden verstrekt door den Heer fAN DEN HEUVEL, Schoonhoven. vbor Nederland gevestigd te ROTTERDAM, rekt gelden ter leenuitsluitend onder e hypothecair verband, tegen billijke waarden, zonder vooruitbetaling van in. in vragen gelieve men te richten aan Agent voor Woerden en omstreken, Heer R. VAN WIJK, Voorstraat, Woerden, ivien meerdere inlichtingen te beko- zijn. ttig gedeponeerde fabrieksmerken, s aanwezig 508 kinderen van 6 tot 12 jaar. Van dit cyfer werd door 464 kinderen de school bezocht, derhalve ontbraken qr 44< van dezen waren 12 jongens en 9 meisjOT van 11 tot 12 jaren, 2 meisjes van 10 tot 11 jaren, 1 jongen van 9 tot 10 jaren, 2 meisjes van 8 tot 9 jaren, 4 meisjes van 7 tot 8 jaren en 6 jongens en 8 meisjes van 6 tot 7 jaren; de oudste hadden de school reeds verlaten, als zijnde naar het oordeel der ouders „volleerd”, terwijl de jongeren nog niet tot de school waren toegelaten en de overige voor het meeren- deel door ziekelijke gesteldheid of onver schilligheid van de ouders de school niet meer bezochten. In 1891 kwamen voor op de 236504 schooltijden 4959 willekeurige of niet gel dende verzuimen, dat is 2.1 pet, en 14179 verzuimen, door ziekte of andere geldende omstandigheden veroorzaakt, dat is 6.0 pet te zamen 19138 of 8.1 pet. Door het heerschen der influenza, kwamen in De cember vele geldende schoolverzuimen voor. Het optreden in deze gemeente van eene commissie tot bevordering van getrouw schoolbezoek heeft zeer zeker veel byge-. dragen tot vermindering van het getal niet geldende of willekeurige verzuimen; intus- schen blijft het schoolverzuim nochtans aanhouden, en zien wij daarom dan ook verlangend den tijd tegemoet, dat langs wettigen weg maatregelen worden genomen om het tegen te gaan, bijv, door bet in voeren van leerplicht Onder de scholen van bijzonderen aard en strekking wordt genoemd de teekeucur- 8U8, die gedurende de wintermaanden door 17 leerlingen werd bezocht; 11 volgden de lessen in het handteekenen, en de overigen in het bouwkundig teekenen; verzuimen kwamen hoogst zelden voor. Aan 9 leer lingen werd het onderwijs kosteloos ver strekt. Voor het armwezen werd aan bezoldiging of belooning van genees-, heel- eji verlos kundigen betaald f 1050.Door het dia- conie-armbestuur der Nederduitsche Her vormde gemeente, niet door de gemeente gesubsidiëerd, werden ondersteund geduren de het geheele jaar onafgebroken 17 hoofden van huisgezinnen en l eenloopend persoon; en alleen gedurende den winter of slechts nu en dan eens of meermalen 3 hoofden van huisgezinnen en 2 eenloopende per sonen, te zamen 23. Te hunnen behoeve is uitgegeven in geld f 1641,25 en op andere wijze of in natura tot een geldswaardig bedrag van f 493,58, te zamen f 2134.83. De ontvangst bedroeg wegens collecten, in schrijvingen, giften en bijdragen f 1449,48. Door de vereeniging „Hulp in Nood”, welke zich ten doel stelt door het houden van collecten in de behoeften, door buitenge wone omstandigheden ontstaan, zooveel mogelijk te voorzienwerd ontvangen f 1472,44i en uitgegeven f 1625,7 IL Blykens de laatste afgesloten rekening van het alhier gevestigde Departement der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen be draagt het getal deelnemers in de spaarbank 352 personen, die in 1891 hadden ingé bracht f4777,38 en opgevraagd f4060,36, en beliep het kapitaal der bank f26190,68*, en het zuiver bedrag van bet reservefonds f2338,77. De gemeente wordt vertegenwoordigd door 24 ambachten waarin arbeiden 270 mannen en 37 jongens. Op de scheepswerf van den heer T. Van Duijvendijk werden in 1891 op stapel gezet 5 schepen met een gezamenlijken inhoud van 2400 tonnen. Te water gelaten werden er 5met een inhoud vau 2320 tonnen. Op 31 December stonden nog op stapel 2 schepen met een inhoud van 1150 tonnen. Men verneemt dat ook van hier op Rotterdam en omgekeerd een nieuwe post dienst per stoomboot in bewerking iswaar door de brieven ’s morgens vroeger zouden aankomen en 's avonds later worden ver zonden. ♦MEERKERK4 Juni. Van wege d/ vereeniging tot stichting van scholen met den Bijbel trad Donderdag avond, in de zaal van den heer T. Klejjn, Ds. Van Goor uit Gorkum als spreker op. Z.Eerw. las Psalm 78, waarna door de vergadering, die, hoewel ook nog enkelen uit andere gemeenten te genwoordig waren,' niet zeer talrijk was, Ps. 105 5 werd gezongen. De heer Van Goor opende daarop de vergadering met gebed, behandelde eenige historische punten en gaf daarna gelegenheid tot debat. Hiervan werd geen gebruik gemaakt, waarop de heer Vau Goor de vergadering met dankzegging sloot. Besluiten werden niet genomen. Twee vrouwen waren ter vergadering N1EUWLAND, 6 Juni. Mej. I. J. Strobant, onderwijzeres alhier, is als zoodanig benoemd tot onderwijzeres aan de nutsschool te Nij megen. ♦NOORDELOOS, 4 Juni. De timmerman T. v. d. H., bezig zijnde eenige werkzaam heden aau een schouw te verrichtenhad het ongeluk dat deze kantelde en hij er onder geraakte, tengevolge waarvan hem beide beenea braken. De bouwman H. B. te Over-Slingeland, met zijn tilburjj thuis komende, had deze juist verlaten toen zijn paard, dat nog niet was afgespapnen^chrikt^ vonden bariet, welke van het dak zijner woning wiel, waarop het op bol ging, tengevolge waairvan wel geen persoonlijke ongelukken zyn ver oorzaakt, doch zyn rijtuig belangryk be schadigd werd. In de gehouden vergaderingen van ingelanden van de polders Over-Slingeland en Grootewaard zijn de rekeningen over 1891 en begrootingen 1892 vastgesteld en goedgekeurd, als volgt: Over-Slingeland rekening ontv. f910,28, uitg. f539,54, batig slot f371,74. Be- grooting in ontv. en uitg. f946,Om slag per HA. f2,—. Tot voorzitter met algemeene stemmen herkozen de heer T. Van der Haven. Grootewaard rekening ontv. f 1888,98, uitg. f 1572,30, batig slot f316,68. Be- grooting ontv. en uitg. f 1893,74. Omslag per HA f 3,Met algemeene stemmen tot voorzitter herkozen de heer O. B. Wisboom. OUDEWATER6 Juni. De handel in kaas was in de afgeloopen week minder willig. De meeste partijen bestaan uit zoo genaamde scheijcaas. Al naar de kwaliteit werd daarvoor in de laatste dagen door de kaaskoopers alhier besteed van, 20 ‘tot 26 gulden per 50 kilo. By de damas-commissie voor de bazar ten behoeve der armen en minvermogen den zijn in het geheel ongeveer 680 voor werpen ingekomen, die, op smaakvolle wijze in het gebouw Kehoboth geëtaleerdin den loop dezer week voor het bekende, goede doel ten verkoop worden aangeboden. De ongunstige gezondheidstoestand, waarin zich in den laatsten tijd door het zoogenaamd ongansch zijn veie schapen eu tengevolge van dien ook zeer vele lammeren bevinden, doet vele boeren in dezen om trek besluiten tot het aanschaffen van Tes- selsch ras, dat van dat euvel tot dusver verschoond bleef. Voor Tesselsche lam meren van 10 a 12 weken wordt van acht tot tien gulden besteed, terwijl voor de ge wone, hier gefokte lammeren van denzelfden leeftijd tegenwoordig niet meer dan vijf gulden bedongen kan worden. •RIDDERKERK, 4 Juni. De heer Dr. J. Goert, ambachtsheer van Rijsoord, is door Gedep, Staten in het ongelijk gesteld in zake het onderhoud van den weg van het Schalksche dijkje: Genoemde heer heeft hierin niet berust, doch heeft in deze zaak appèl aangeteekend. De zaak zal nu voor het’ hoogste gerechtshof behan deld worden. ♦WIJNGAARDEN, 4 Juni. De gemeente raad heeft het tractement der te benoemen onderwijzeres met f50 verhoogd en alzoo gebracht op f 450. ♦IJSELMONDE, 3 Juni. Gisteren-avond werd door de familie Th. per rijtuig iemand van het spoor gehaald. Aan het station schrikte het paard van een bliksemslag en sloeg op hol. De juffrouw die in het' rij tuig zat, sprong er uit, en brak een been. Na verbonden te zijn is zij naar het zie kenhuis te Rotterdam vervoerd- Ook een kindvoor het paard staandegeraakte onder het rytuig en bezeerde zich erg. In de afgeloopen week hebben zich zes nieuwe gevallen vau pokken in Rotterdam voorgedaanwaarvan aangifte geschied is. Als een bewys welk een om vang de kersen-teelt in de Betuwe genomen heeftkan dienendat in de laatst uitge komen Tielscbe pour, niet minder dan 211 verschillende verkoopingen van dit gewas geannonceerd zijn. Door de Gorkumsohe vis- schers werd in vorige week een zalm ge vangen die het kolossale gewicht had van 53 halve KG. on de som van f75,25 op bracht. Dat helpt nog eens huishouden Vrydag-avond vermaakten zich een 4-tal jongens met te zwemmen in het water van den Kralingschen Plas. Een hun ner kreeg kramp in de beenen en zonk in de diepte weg. Een persoon aan den wal, dit ongeval ziende, sprong onmiddellijk in den plas en dook naar den drenkeling, met het gevolg dat het hem is mogen gelukken met veel moeite den knaap behouden op het droge te brengen. De menschlievende redder wilde zyn naam en woonplaats niet opgeven. Te Dedemsvaart iz een arbei der op het veld door een zonnesteek ge troffen en kort daarop gestorven. Zondag in den laten avond is door eenige burgers op den Bergweg ge vonden een koetsier van den heer G. A. Freericksdie aldaarop verschillende plaatsen aan het hoofd verwond, bewuste loos lag. De man is naar zijne woning te Hillegersberg gebracht, terwijl de paarden met het rijtuig, hetwelk hij bestuurde, naar den stal gehold zijn. Vermoedelijk is de man bij het op hol gaan van de dieren van den bok gevallen. Donderdag-middag geraakten te Leerdam twee jongens van pl.m. 12 jaren Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. France per poet door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. genomen hebben van dë verschillende cur sussen, die van rijkswege worden opgericht en bekostigd en tot .ólker bijwoning zy niet zijn uitgenoodigd, hoe gemakkelijk hun de bijwoning zou vallen. Naar aanleiding van het pro test dat er van de zijde van vele predi kanten der Chr. Ger. Gemeente uitgaat tegen de vereeniging met de Ned. Ger. (doleerenden). meldt men het volgende: Op de classicale vergaderingen der Ned. Herv. Kerk, welke den 29. dezer zullen gehouden worden zal er van verschillende zijden worden voorgesteldaan de synode te verzoeken eene bepaling in het leven te roepen, (desnoods als lijdelijke maatregel), waardoor ook aan predikanten der Chr. Gerf. Gem. in ons vaderland gelegenheid zal wor den gegdven tot het houden van een oolo- qnium doctum om in onze kerk beroepbaar te worden gesteld. Men wenscht dit voorstel te doen, om in den predikantennood eenigszins te kunnen voorzien, terwijl men zich vleit, dat vele Chr. Ger. predikantendie de doleantie niet gunstig gezind zijndeze gelegenheid zullen aangrijpen, om tot onze kerk over te komen. (U.D) BENSCHOP, 4 Juni. Door het bestuur van het waterschap Benschop is in zijne vergadering van den 31 Mei opgemaakt de voordracht ter benoeming van een voor zitter van het waterschap in de plaats van den heer J. A. Van Buma, die op 1 Juni van dit jaar als zoodanig volgens den roos ter moet aftreden. De voordracht is samengesteld als volgt 1 candidaat J. A. Van Buma, 2. candidaat B Van Beusekom3. candi Jaat A. Van Jaarsveld. Deze voordracht is ingezonden aan heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie, om daaruit eene keuze te doen. •REPG AMBACHT» In de giste ren gehouden zitting v’an den gemeenteraad is besloten de aanstaande kermis tot 3 dagen te bekorten. Zij zal dus ditmaal gebonden worden op Woensdag 17 Donderdag 18 en Vrijdag 19 Augustus. BOSKOOP, 4 Juni. In de Dinsdag gehou den vergadering van ingelanden van de ver- ilders, is tot dijkgraaf gekozén Bulk, in de plaats van den heer J. Van Hoff, en tot heemraad do heer J. Van der Werf, in de plaats van den heer F. De Jong, die. niet-s" verlangde te komen. ♦BRANDWIJK, 4 Juni. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de open bare lagere school alhier, op eene jaar wedde van f 500, hebben zich twee solli citanten aingemeld. GIESENDAM, 6 Juni. Gisteren was het 25 jair geleden, dat de buitengewoon op zichter van den waterstaat J. G. Baumann in ’s rijks dienst trad en steeds bij de werken van de Nieuwe Merwede geplaatst bleef. Tal van werkenzooals de nieuwe bedij king afsluitingen van verschillende killen duikers, enz., werden onder zijn toezicht tot stand gebracht, terwyl hij sedert de laatste jaren meer bij baggerwerken werd geplaatst. Zijne beste werkkrachten heeft hij den 'Staat gegeven. ♦HAASTRECHT, 7 Juni. De muziekver- eeniging „Prima Volta” heeft gisteren op het festival te Alfen a/d Rijn by de aldaar plaats gehad hebbende verloting een prach tige cornet piston gewonnen. De rekening van den polder Klein Keulevaart over 1891 bedraagt aan ont- vwgsten f403,61* en aan uitgaven f381,32’, derhalve een batig saldo van f 22,29. ♦LEKKERKERK, 7 Juni. Uit het verslag dezer gemeente over het jaar 1891 ont- leenen wij het volgende: Dat het personeel van den raad bestaat uit 11 leden, waarvan in 1893 volgens rooster moeten aftreden de heeren C. Kers bergen, A. Berkouwor en 8. Man in ’t Veld in 1895 de heeren W. De Gruijter, M. De Jager, C. Den Oudsten en A. Streefland Az. en in 1897 de heeren A, Breedveld, M. Van der Graaf, T. Van Duyvendijk en P. Kleyburg. Voor jaarwedden aan het hoofd der ge meente en verdere ambtenaren werd betaald f 12.669,50, waarvan aan onderwijs f9020. De ontvangsten in 1890 bedroegen 1'22915,01 en de uitgaven f20.526,17, terwijl de be- grooting voor 1892 in ontvangst en uitgaaf bedraagt f23.499,64. De geldleeningen ten laste dezer gemeente, ten bedrage van f30.500, waren verminderd op 1 Januari 1891 tot op f16500. Het aantal openbare scholen bestaat uit drie, waarin aan een eene klasse met uit gebreid leerplan was verbonden Het getal leerlingen bedroeg 269 m., 246 vr., totaal 515. Daarvan werden kosteloos onderwezen 74 m en 68 vr.totaal 142, aan kosten van onderwijs, ingevolge art. 44 der wet van den 17. Augustus 1878, (Staatsblad No. 103), is in 1891 uitgegeven een be drag van f 10.329,37*aan schoolgelden voor gewoon lager onderwijs werd ontvan gen f 1302,02* en voor uitgebreid lager onderwijs f276, totaal 1'1578,02*. Op 1 Januari 1892 waren in de gemeente t» ALPHEN »/d BIJN. Markt bij de Hoogstraat. ZIE- en PLAKBOEKEN. Levering van Tijdschriften. I r PLAATSING VAN ADVERTENTIÊN. den Boekhandel van 8. W. N. VAN ITEN te Schoonhoven is de inteeke- open gesteld op de prachtuitgave van Het tweegevecht tusschen den anti-semiet Edouard Drumoou en kapitein Cromieux is niet op leven en dóód geweestmaar het .is afgeloopen met een lichte verwonding van Drumond in de bniging van den bovenarm. Parijs (Frankrijk) telt op *t oogenblik onder zijne gasten den koning van Zweden, die als een gewoon sterveling langs de boulevards slentert. De President van het Fransch Gemeenebest heeft hem een gala- dejeuner aangeboden. Te Parijs is thans ook de maatregel in gevoerd, dat de losloopende bonden gemuil band moeten zynof anders afgemaakt worden. De ervaring ten onzent leert gelukkig, dat de vroolijke en dankbare metgezel van den mensch dezen noodigen maatregel uit stekend kan verdragen. Uit Nancy wordt gemeld, dat eene groote en geestdriftvolle menigte daar de Sokols of Czecbisobe gymnasten bij hun komst heeft opgewacht en begroet Gelijk men weet heeft deze vereeniging, die een sterk anti Duitsch karakter draagt, van de Oos- tennjksche Regeering geen verlof kunnen krijgen en corps naar Nancy te gaan, maar dat ieder lid voor zich ging, en die ver schillende leden zich bij elkander voegden, heeft ze natuurlijk niet kunnen beletten. En zoo bleef het feitelijk hetzelfde, behalve dat de geestdrift door het verbod natuurlijk nog was aangewakkerd De muziek speelde het volkslied der Czechen’t welk dezen aanstonds met luider stem medezongen (er mocht wel eene Fransche vertaling by) en tegelijkertijd overhandigde de president der Lotharingsche gymnasten hun een Czechi- sche vlagter vervanging van die welke ze niet hadden mogen medenemen En door eene dichte en juichende menigte heen ging het nu mar het hötel en vervol gen» ter eerewjjn De Czar van Rusland is met zijn jacht „Poolster” naar Kiel gekomen om een dagje door te brengen bij den keizer van Duitsch- land. Reeds lang geleden deelde de Czar zijn levendig verlangen mede omter ge legenheid van zijn verblyf te Kopenhagen (Denemarken) eene ontmoeting te hebben met keizer Wilhelm, ’s Avonds keerde hij weer naar Kopenhagen terug, waar bij nog een paar dagen blijven zal, om vervol gens over zee naar zjjn vaderland terug te keeren. In Rusland zyn nu de kerkelyke collecten voor de hongerlijdenden op last van de Re geering. gestaakt. Deze zal nu verder vol doende zorgen voor onderstand aan de nood lijdende bevolking. De commissie uit de Italiaansche Kamer moet nu een besluit nemen in zake de door de Regeering aangevraagde voorloo- pige belasting en bewilliging voor 6 maan den. Als zeker wordt gemeld, dat de com missie slechts 4 maanden zal toestaan en dat de Kamer haar wel volgen zal. Koning Umberto is in Rome aangekomen, alwaar hij met bijzondere feestelijkheid werd ingebaaldom aldus te toonen dat men Z. Ms. houding op politiek gebied goed acht en geheel overeenkomstig de grondwet. Het nieuwe ministerie schijnt niet van plan te zyndo voorgestelde bezuinigic; van 14 millioen op den aanleg en het on derhoud van havens en straatwegen over te nemen. In Engeland is de verkiezings-campague begonnen met eene redevoering gehouden door den 82-jarigen Gladstone. Deze heeft zich bereid verklaard eene deputatie van voorstanders van achtuurs-werkdag te ont vangen en wel op 10 Juni a. s. Het Huis was voornemens geweest zitting te houden op den dag van de Lfcrby-wed- rennendoch door de alwezigfl^d van de meesten der leden kon geen besluit geno men worden. Door den Minister van Financiën werd medegedeelddat de Regeering aan het Parlement zal voorstellen eene leening te waarborgen van 600.000 pond sterlingten einde ondersteuning te geven aan het eiland Mauritius om zich eenigszins te herstellen van den jongsten orkaan. Te Bitti, op bicllië, heeft een verwoed gevecht plaats gehad tusschen politie en een beruchten roover. De bandiet, Vargin geheeten, en een spoorwegwachter en diens dochter, bij wie hij een schuilplaats had gevonden, benevens een karabinier, werden gedood. Ook de jonge Koning Alexander van Servië is dezer dagen aan een ernstig ry- tuiggevaar ontsnapt. Hij reed, uit de voor stad Belvooda komende, in een open rijtuig een spoorweg over, welks afsluitboom open was, toen een trein, tot dusver door een bocht van den weg niet te zien, in volle vaart kwam aanstoumen. Het koninklyk rytuig liep groot gevaar verpletterd te wor den. Maar een gendarme, Mirkovitch ge naamd, snelde op de paarden toe en, met groot gevaar voor eigen leven dwong hen terug te gaan. De man werd door den zeer verschrikten Koning bartelijk bedankt, onmiddellyk bevorderd en later ook gede coreerd.

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1