1892. N'. 1273 Zaterdag 11 Juni. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland etf Utrecht >od. I, 416. shade, waardige 1T. sdiog. iing. >INC Offlciêele Kennisgevingen. es BINNENLAND. COLLECTE. VREDESBELANGEN. BUITENLAND. Overzicht. 1 1.30 uur. JommiBsie. S. W. N. VAN NOOTEN tf. Schoonhoven, Uitgeven- »ED. nader over- -LS enz. enz. ▼on 2} pCt. angatierente I”. 3BN. Gemeente SCHOONHOVEN. Teg' het inl 8CÏÏOONHOVEK8CHE COURANT. i trekkingen onmiddellijk opgegeven. en was Gorinohem, 5EUWIJK L ;egeld papier, ia, namen en rgen. t voornoemd, J8. ■N. ÏLAND). EN. WERK- illen deze zeer velen ir en des. Zondag, sicht .L, Notaris, in. ia of bij ge* teekeningen gedu- aan het Museum te n tuin van uderd Zater- en VIJFHEEREN- De kaashandel was middags an den Gar- sadere goed- van Oorlog rund 1892 het Ukaal ffiehuis van Ijk, terwyl fen betaling leeren Bur- ituderak. verkrijgbaar, vermeld. aan zijn de Republiek met de opmerking dat van andere bij den Fa- het Elshout, te bekomen noeten vóór ingezonden 4G” aan den „de Neder- vóór de be te Sliedrecht. MUN1TIE- e van het voor het BURGEMEESTER cn WETHOUDERS van Schoonhoven geven kennis, dat op Woens dag 15 Juni a. s.des namiddags van 2 tot 3 uren, op de Secretarie aangifte kan worden gedaan van Leerlingen, die, na af te leggen Toelatings-Examen, op de School 3e Soort (Hoofd de Heer G. H. WESTBROEK) wenschen geplaatst te worden. Schoonhoven, 10 Juni 1892. Burgemeester en Wethouders vqornoemd, De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOI BESTUUR olwljk r. mi 1892, niddagz ten 3. OOMS te 1 H. MM. 1EEMRADEN „de Neder- g 1 1 Juni ure, in het 4 DER VLIES anbealeden en STEL- ;en van het jt (noodjg ping van UJGGEN, weg, over genoemd gemeente oor in de iN BRUG en Land- >are dito dun en groote dag der verkiezin- De Regeering neemt uit gebreide maatregelen ter voorkoming en onderdrukking, zoo noodig, van ongeregeld heden. Rudolf Jiigor, dB Ontrouwe kassier van het huis Rothschild, te Frankfort die nu gevankelijk uit Egypte naar zijn land wordt overgebracht verklaarde, dat hy het door hem gestolen millioen met speculatiën had verloren. Dit blijkt echter niet zoo te zijn en een deel van het gestolen geld is nu in handen van de politie. Het werd gevonden in de woning der moeder van Gerloff,een neef van Jager, die als medeplichtige ge vangen genomen is. Men vond een be drag van ongeveer 100.000 Mark'aan ver scheurde banknoten in het geheim gemak, waar Gerloff’s zuster, zoodra zij bemerkte, dat er onraad was, getracht had ze te doen verdwijnen. Ook in den kelder vond men veel geldswaardig papieren later nog in een muziekportefeuille, 30.000 Mark. Gerloff’s moeder en zijne zuster, een 25-jarige muziekonderwijzeres, zijn ook ge vangen genomen. Ook zijn vrouw is in hechtenis, onder verdenking van medeplichtigheid aan den diefstal. zettende ramp te vogffcomen, daarnaar had men niet te vragen. Nu in geen twintig jaren^rijg id goyotid zou men wel denken dat de krijgshaftigheid er wel wat uit begint te raken bij de natiën van ons werelddeel. De oude veeten mogen niet zijn vergeten, maar men kan zo aan merken als versleten. Een voorbeeld, dat dit mogelijk is, vinden wij in de tegenwoordige houding van Oos- tenrgk, van Pruisen en van Denemarken onderling. De nawerking van de vreeselijke gebeurtenissen tusschen ’60 en ’70 is geheel verdwenen. Zeker, het was een treffend oogenblik voor den grijzen, Deenschen monarch, toen dezer dagen, bij gelegenheid van zijn gouden huwelijksfeest, een défilé van tienduizend oud-strijders hem voorbijtrok, allen behoord hebbende tot het leger, dat eenmaal onder zijn leiding de Duppelerschansen verdedigde tegen de vijandelijke overmacht. Maar in de warme toespraak, door hem gehouden, werd geen enkele toon vernomen, die kon doen denken aan wrok over de eervolle neder laag van toende vijandschap rust in de armen van het verledenonder dat ver leden is een streep gehaald. Desgelijks hebben ook Pruisen en Oostenrijk getoond, dat de herinnering aan den noodlottigen broederknjg het sluiten van vriendschap pelijke betrekkingen niet in den weg stond men legt zich eenvoudig neer bij hetgeen geschied is, zonder eenige gedachte er bij passende gelegenheid op terug te komen. Dezelfde berusting in de beslissingen der historie ontwaren we, helaasniet tusschen Frankrijk en Duitschland. De schuld, dat het niet zoo is, moet niet in de eerste plaats gezocht worden bij den overwinnaar van ’70; integendeel gelooven we dat zoowel de Duitsche Regeering, als de Duitsche natie, oprecht zijn in bun betuigingen ten gunste van den vrede. Het is altijd zeer te be treuren geweest dat ia '70 niet een tijdige en krachtige tusschenkomst van de onzijdige Mogendheden den strijd op een vroeger oogenblik heeft doen eindigen en op andere voorwaarden dan die, welker gedwongen vervulling het herstel der goede verstand houding gedurende een menschenleeftijd zou beletten: immers, de aanwinst van twee provinciën beeft aan den bloei en de wel vaart van het Duitsche Rijk niet zooveel toegebracht als de voortdurende versterking van zijn militaire macht er reeds aan ont nomen heeft. Aan bet Rijk is geen dienst bewezen door de vergrooting van zijn grond gebied, maar wel is aan Frankrijk een wond toegebracht, waarvan het litteeken nog altijd als een opwekking tot wraakneming in het oog valt. Dat nu is de groote hinderpaal tegen bevestiging van den vrede. Congressen kun nen dien niet verwyderen, noch met bloemen bedekken. Men kan gerust aannemen, dat het drie vierde gedeelte der Franschen, individueel geraadpleegd, bitter weinig geven om El- zass-Lotharingen, en mettertijd zou niemand er zich meer om bekommeren, ware het niet dat een kleine groep rumoerige lieden, met eerzuchtige bedoelingen, niet zorgden „de wond nu en dan te prikkelen.” Het revanche- denkbeeld wordt levendig gehouden op kunst matige wijze, en hoogst vredelievende men- schen zweept men op tot een vertoon van vijandelijke neigingen door het noemen van den naam „Prussien”. Daar valt niet tegen te redeneerennoch iets tegen te doen alleen kunnen we de hoop uitspreken, dat de tijd dit wraakgevoel zal afslijpenals ten minste de oorlog zoo lang vermeden kan worden. Onder die omstandigheden is Duitschlands overmatige militaire ontwikkeling te ver klaren, ofschoon niet geheel te rechtvaar digen. Inderdaad draagt die aanhoudende versterking een uitdagend karakter: zij kweekt bij onzen Oostelijken buur een over moed, die licht tot ernstige gevolgen kan leiden. In het algemeen kan niet van een volk gezegd worden dat het op den goeden weg is, wanneer het geheel opgaat in het krijgswezener komt dan een geest van verwildering ineen minachting voor de werken van den eenvoudigen burger, een overschatting van machtsvertoon. Over de gevoelens, waarmede Duitsch- lands Keizer en zijn omgeving ten onzen opzichte zijn bezield, hebben we niet te klagen; maar is het niet opvallenddat de eerbe wij zingen, die onzen Vorstinnen ten deel vielen bij haar bezoek te Potsdam, schier uitsluitend een militair karakter droegen? Is er dan, in en nabij de Duitsche hoofd stad, niets belangwekkends dan die ontzag wekkende massa schitterende uniformen? Ja, de couranten hebben zelfs weten te vertellendat aan onze jeugdige Koningin „een regiment was opgedragen”, met andere woordendat het Koninklijke Kind tot eere- commandant was benoemdlatere berichten hebben het eerste gewijzigd, door te melden dat de Koningin-regentes d la suite bij een regiment was geplaatst. Wat daarvan zijn moge, we zuilen het eerbewijs niet critisee- ren, maar een zonderlingen indruk maakt het zeker. In Duitschland wordt de mili- De Provinciale Staten van Gelderland hebben met 32 tegen 29 stemmen den heer Jhr. C. M. Brantsenburgemeester van Angerlo, tot lid van Gedeputeerden en den oud-minister Jhr. Mr. A. F. DeSavornin Lohman tot lid der Eerste Kamer gekozen op den heer Mr. M. Tydemanlid der Staten, waren 28 stemmen uitgebracht. De Minister van Binnenland- sche Zaken heeft bepaald dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Qeneraal in het hoofdkiesdistrict Maastrichtdie noodzakelijk is geworden wegens het overlijden van Dr. J. H. J.Schrei- nemacherzal plaats hebben op Dinsdag 28 dezer, en de herstemming, is die noo dig, op Dinsdag 12 Juli. Bij de verkiezing van twee leden van den raad te IJselstein waren ingeleverd 177 stembriefjes. Uitgebracht (wit stembriefje) op C. Van den Berg 69 en op J. Van Jaarsveld 61 stemmen. (Rood briefje) op J. Bouwman 72 en op F. Lekkerkerker 41 stemmen. Er moet dus herstemming plaats hebben. De 2e luitenant van het korps mariniers, J. Van der Kop, wordt, met in gang van 1 Juli, geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Aan het Ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid is Woensdagjl. o. a. aanbesteed het verrichten van baggefwèrk in het Scheur langs de zuidzijde van de Hoornplaat, beneden de haven van Maassluisen op den stroomovergang aan den Hoorn, voor de verbetering van den waterweg langs Rot terdam naar zee. Eenige inschrijvers waren A. Volker Lzn. te Sliedrecht en P. A. Bos te Gorinchem, voor f68.000. De Minister van Binnenland- sche zaken brengt, ingevolge het bericht van den adjunct-inspecteur voor het ge neeskundig staatstoezicht voor Gelderland en Utrecht van 6 dezer, ter algemeene kennis, dat de pokken hebben opgehouden in de gemeenten Groesbeek, Wichen en Nijmegen epidemisch te heerschen. persoon kwamen betuigen dat het hun L collegiale zijde, vriendschappelyke stemming was blijk ge geven ’t geen volgens de Hoogeerwaarden aan i o Uit Tonkin komt het bericht vergaan van een l B.w»ui 32 personen het leven kostte. In de hoofdstad van Hongarije, Buda- -- Pesth, is het jubileum van Keizer Frans taire geest in zyn meest overdreven uitingen Joseph, tat Kouing van Hongarye, met veel Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekenddat de COLLECTE langs de huizen, ten behoeve van hét Fonds tot aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, zal plaats hebben op Zater dag den 18. Juni a. s. Schoonhoven, 10 Juni 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. -—Van wege de exploitatie-maat- schappy zullen tijdens de vernieuwing van de brug over de Gouwe één of twee stoom bootjes in dienst worden gesteld tot het sleepen van zeilschepen door de brug. De commissie van het Mu seum van Kunstnijverheid te Haarlem heeft het plan opgevat dezen zomer van 15 Juli tot 15 Augustus eene tentoonstelling te houden van in ons land vervaardigde zil- veramidswerkenzij heeft het voornemen om naast enkele oude stukken die haar reeds zijn toegezegd, ook eene verzameling werken van levende meesters, goud- en zil versmeden, bijeen te brengen. Met deze tentoonstelling beoogt zij voor namelijk de nationale industrie te steunen, door de werken onzer zilversmidskunst in ruimeren kring bekend te maken en het kunstlievend publiek te doen zien wat in ons land vervaardigd kan worden. De commissie zal zich voor het bijeen- brengen 'dezer tentoonstelling wenden tot de meest gunstig bekende meesters in het zilversmidsvak en hun verzoeken eenige der door hen vervaardigde kunstwerken, benevens ontwerpen en rende genoemden tijd willen toevertrouwen. Het O. M. by het gerechtshof te ’s Hage oischte tegen kapitein Bakker, gezagvoerder van het stoomschip „Obdam” wegens doodslag (het doodschieten van den stoker Blom) 4 jaren gevangenisstraf. (De rechtbank te Rotterdam veroordeelde den beklaagde tot één jaar.) Ds. C. Hartwigsen te Oud-Bei- erland heeft een beroep ontvangen naar Hedel. Ds. H. G. Van Endt te Woerden heeft het beroep bij de Herv. Gemeente te Schiedam aangenomen. GOUDA, 8 Juni. Heden morgen werden in het koffiehuis „de Romein” aanbesteed ten behoeve van den polder Bloemendaal de werken aan de waterkeering langs de rivier de Gouwe. Ingeschreven werd door C Molenaar te Waddingsveen, voor f2590; C. Alblas te Waddingsveen, voor f1892; A. A. Van Gils te Alfen, voor f 1632,25; Ph. Verbruggen te Waddingsveen, voor f1485. Aan den laagsten inschrijver ia dit werk gegund. ♦ALBLASSERWAARD LANDEN, 10 Juni. deze week flauw, doch naar boter flinke vraagkaas was f 0,50 A f 1 per 50 kilo lager en boter 5 A 7 cent per half kilo hooger in prijsmen besteedt thans in deze streken voor kaas van f22,50 tot f 25,50 per 50 kilo naar wicht en kwaliteit, goêboter f0,60, weiboter f0,45 per kilo. *ARKEL, 6 Juni. De heer Bakker, sta tionschef alhier, wien het reeds viermalen mocht gelukken de schijnbaar uitgedoofde levensgeesten bij drenkelingen op te wekken, heeft heden van de maatschappij tot redding van drenkelingen eene gouden medaille ont vangen. 'BERG-AMBACHT, 7 Juni. Het gemet selde z. g. beenderenhok, dat tegen den toren aangemetseld was, is weggebroken, en de in massa opgedolven beenderen zyn elders begraven. Het terrein rondom de kerk is zoodoende meer vereffend. ♦BLESKENSGRAAF en HOFWEGEN, 8 Juni. De heden vastgestelde rekening der vereenigde polders onder deze gemeente over 1891 bedraagt in ontvangst f748,235, in uitgaaf f663,965, batig slot f82,27. *GOUDRIAAN, 8 Juni. By de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad zyn uitgebracht 37 stemmen; daarvan verwier ven J. Bons 9 stemmen, A. De Hoop Cz. 7 stemmen en E. Aanen 6 stemmen, ter wijl de overige over verschillende personen verdeeld waren. ♦KEDICHEM6 Juni. Aan deze gemeente is over het jaar 1892 bij koninklijk besluit eene extra subsidie toegekend ten bedrage van f500, als tegemoetkoming in de kosten van het lager onderwijs. ♦MEERKERK, 9 Juni. Van de 231 rnans- lidmaten kwamen heden 59 op, teneinde een tweetal predikanten te kiezen ter electie aan den heer Mr. Van Nes van Meerkerk. Gekozen werden de heeren P. Heimens Visser met 49 en P. J. Kromzigt met 17 stemmenbeiden cand. tot den H. Dienst te Utrecht. ♦STREEFKERK8 Juni. De rekening van den polder Streefkerk met Kortenbroeken Langenbroek bedraagt in ontvang f 4540,38 en in uitgaaf f 3870,341, alzoo met een batig slot van f670,04. WOERDEN, 8 Juni. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 269 partijen; prijs van Goudsche le soort f24 A f27; 2e soorf f20f23. Edammer f21,50 A f21’, I per 50 kilo. Handel niet zeer vlug. IJSELSTEIN, 7 Juni. Door den ontvanger der registratie en domeinen alhier zal op 14 Juni worden verpacht ‘de visschery in het Merwede-kanaal onder Utrecht, Ouden rijn, Jutfaas en Vreeswyk. Deze verpach ting zal plaats hebben voor één jaar, in. gaande 1 Juli 1892, aangekweekt. Een Duitseh geleerde, over zal aanvangen, door hun allereerst „de macht en grootheid van hun vaderland, hun volk en het Keizerlijk Huis te leeren kennen. Men moet hen bekend maken met onze lig ging tusschen volken, die steeds klaar staan om ons aan te vallen, met onze verdedi gingsmiddelen, met onze verdedigingslinies van de land- en van de zeezijde, de sterkte van onze legers en vloten.” Zoo bederft men willens en wetens de toekomst; zoo is de opvoeding der jeugd een dér voornaamste oorzaken, waardoor de ijzeren last, die de natiën schier verplettert, tot in het oneindige wordt verzwaard en bestendigd. Het woord „ontwapening” moge al op congressen worden uitgesproken, en door millioenen menschen worden aange hoord als een liefelijke klank, zoolang niet bij de machthebbenden het besef ont waakt, dat zij een hooger taak te verrich ten hebben dan eigen ijdelheid te bevredigen en die der natie door alle middelen aan te wakkeren zal de stem der vredes apostelen wegsterven in de lucht, zonder iets aan den toestand te veranderen. jgen het einde dezer maand zal te Bern interparlementair congres van den Bond voor Vrede en Arbitrage worden geopend. Dat wil zeggen: Evenals reeds eenige jaren achtereen geschiedde de laatste bijeenkomst van dien aard had plaats te Romo, zullen leden van verschillende Europeesche parlementen vergaderen, ten einde te beraadslagen over de belangen van den vrede. Bepaalde vraagstukken welker voortdurend bestaan gevaar ople veren voor de onderlinge verstandhouding der volken, worden daar niet behandeld; deed men zulks, onmiddellijk zou een zoo groot meeningverschil te voorschijn treden^ dat er voor gemeenschappelijk overleg geen plaats meer was. Wat de Franschen noe men de quaestie van de overweldiging van Elzass-Lotbaringen, zal men stil laten rusten; geen Engelschman zal men ergeren, door de bezetting van Egypte in het debat te brengenin de zaken van het Balkan-schier- eiland zal men zich zorgvuldig wachten te roeren; de koloniale ondernemingen in Afrika zullen geen punt van bespreking uitmaken. De heeren congresleden hebben geen andere taak te vervullen, dan in algemeene bewoordingen, misschien wel in den vorm van moties welke iödereen zonder aarzelen zal onderschrijven, de wenscbejykheid van het behoud van den vrede uit te spreken, en het verlangen uit te drukken dat alle geschillen van volkenrechterhjken aard, waarover partijen niet tot overeenstemming kunnen geraken, onderworpen zullen worden .aan de beslissing van een scheidsrechter. In beginsel kunnen wy dit streven niet anders dan toejuichen. Als de mannen, die zitting hebben in de volksvertegenwoordi ging, bij toeneming hun aandacht gaan vestigen op het overwegend belang, dat de vrede heeft voor de welvaart der volken, dan is dit zeer zeker een stap in de goede richting. Een zeer hoogst bescheiden stap, wel is waar, omdat hij niet verder kan gaan dan de bevestiging van théoretische beschou wingen, die nieuw noch vreemd zijn, maar 'waarvan toch het gevolg kan zijn, dat de openbare meening meer en meer van den oorlog wordt afgewend voor de praktijk evenwel zyn de vruchten nog niet zichtbaar, zelfs niet in beginsel. Want waaraan hebben wy het toe te schrijven, dat in ruim twintig jaren, behou dens de gelooaliseerde oorlogen op het grond gebied van Turkije en de aangrenzende kleine staten, in Europa het zwaard in de ischeede is gebleven? Stellig niet aan den onwil, om elkander te lijf te gaan, ook niet aan een veldwin nende overtuiging, dat bloedvergieten op groote schaal het gruwelijkste aller mis drijven is, al is ook do persoonlijke verant- woordelykheid voor die daad nooit een vraag geweest, waarmede de iffachthebbenden zich het hoofd hebben gebroken. Integendeel, de oorlog is altijd beschouwd geworden, ten minste in de beide laatste eeuwen, als het gevolg eener politieke noodzakelijkheid, uit de omstandigheden geboren; wie hem uit lokten, voelden hun geweten niet bezwaard. Wie zich aan de gevaren moesten bloot stellen, onderwierpen zich aan dien dwang, meestal nog onder de opwinding van moed van vaderlandsliefde. Of alles beproefd wat gedaan kon worden om de ont- geestdrift gevierd. Natuurlijk had de Keizer koning er zich heen begeven. Het hoofd- momerit van den dag was eene schitterende wapenschouwing. Te Weenen werd gedurende de Pinkster dagen een Socialisten-Congres gehouden, waarin o. a. de gelijkheid der rechten voor man en vrouw werd gedecreteerd. Onze Eva’s kunnen dus tevreden zyn! Het nieuwe Itallaansche Kabinet brengt op dit oogenblik vermoedelijk benauwde oogenblikken door. Van de gevraagde 6 maanden crediet vertrouwen, wil de be grotingscommissie er slechts één toestaan. Komt het dus niet tot een transactie, dan moet öf het Kabinet öf de Kamer het veld ruimen. Bij de herdenking op het eiland Caprera van den sterfdag van Garribaldiwaarbij 10.000 personen tegenwoordig waren, had een treurig ongeluk plaats. De vloer van de bibliotheekkamerjuist naast de sterf kamer van den grooten man gelegenbe zweek en vele personen werden gewond. De llumaansclie Kroonprins is verloofd met Prinses Marie van Edinburgh, klein dochter van Koningin Victoria. Men weet dat genoemde Kroonprins eerst verliefd was op een der Hofdames, zijne tante, ’t welk door deze zeer in de hand werd gewerkt. De Amerikaansche Minister van Buiten- landsche Zaken, Blaine, die ’t met den Pre sident Harrison niet te best kan vinden, heeft in een zeer kort schrijven zyn ont slag verzocht en dat, in nog minder woor den, gekregen. Hij zal nu als mededinger optreden van Harrisonbij de aanstaande Presidentskeuze. 14 Juni is de gen in België. Deze Coarant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Eindelyk is het er toch van gekomen dat de Duitsche en Russische monarchen elkaar ontmoet hebben. De Russische Czar en zijn oudste zoon zijn daartoe even van Kopenhagen naar Kiel overgevaren. Omtrent het bezoek wordt het volgende gemeld: Nadat de Duitsche keizer met de Hohen- zollern „de Poolster” een eindweegs was tegemoet gestevend kwam men gezamen lijk, onder het donderen van het geschut, de haven binnen. De monarchen wisselden daarop, gekleed in de uniform van elkan ders regimenten, aan boord van elkanders schepen de gebruikel^llf* bezoeken', en daarbij de gewone omarmingen en kussen, waarna men zich aan wal begaf. Aan de Barbarossa-brug en op het plein voor het slot waren eerewachten opgesteld. Onder weg schenen beide keizers in druk gesprek. Later op den dag ging het gezelschap, waarbij zich ook Prins Heinricb aangesloten had, die als Admiraal te Kiel resideert, met een stoombarkas aan boord van het vlaggeschip Baden en bezichtigden de wer ken voor het Noord-Oostzee-Kanaal bij Holtenau en Knoop. Ook de Beowulf, het scbip van Prins Heinrich, werd bezichtigd, waarna te half zes ieder zich weer naar zyn jacht begaf. Aan den maaltijd in het paleis vond men elkander weder. Daar dronk Keizer Wil helm het welzijn van zyn gast met de woorden: „Ik drink op de gezondheid van Z. M. den Czar, den Admiraal a la suite der Duitsche vloot, hij leve!” waarop de muziek der Marine het Russische volks lied speelde en de Czar met een Hoch op den Keizer antwoordde, voorafgegaan door eene hartelijke dankbetuiging voor de ont vangst. Zoo verliep de tijd en ging men weer scheep, en om halftien heesch de Poolster*, met den Czar aan boord, de ankers en ging onder stoom naar Kopenhagen, terwijl de Duitsche vloot salueerde en het ver trekkend vaartuig bundels electrische licht stralen, vuurpijlen en raketten nazond. Om 10 uren van morgen was de Czar weêr te Kopenhagen. Men ziet, van langen duur is het bezoek niet geweest en de vereischte plichtplegin gen lieten ook niet toe belangrijke zaken te bespreken. Het was dus niets meer dan een beleefdheidsbezoek, zooals ook blijkt uit het niet aanwezig zyn van de Rjjks- kanseliers. Als om een tegenwicht te hebben voor het vorstelijk bezoek te Kielbracht Groot vorst Constantyndie in de buurt van Nancy vertoefde, daar geheel onverwacht, maar incognitoeen bezoek aan den Presi dent der Fransche Republiek die te Nancy aan de feestelijkheden deelnam. De oude Russische gezindheid, in 1891 by’t bezoek van bet Fransche eskader in de Oostzee en van den Russischen kroonprins te Parijs aangekweekt, uitte zich in storm achtige toejuichingen. Niet onwaarschijnlijk had dat bezoek een beteekenis, dat Frank rijk zich niet te veel had te ergeren aan de ontmoeting van Ruslands Czar met Duitschlands Keizer. Eene andere aangename ontmoeting had de President met de Bisschoppen van Ver- Nancy, die hem de verzekering hunner gehechtheid niet alleen maar ook aan igenmei leed deed, in deze van een minder vriendschappelijke stemming eni geen volgens ue noogeerwaaruen misverstand moet worden toegeschreven. ‘mi hei berichtdat het Fransche stoomsloep aan

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1