II, AREN land, nd van Stein JK, id der brug MS, N'. 1277. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht o enz. oping 1892. Zaterdag 25 Juni. R oping van Officiëele Kennisgevingen. 4KEN BINNENLAND. Een praatje over Geld. INKWARTIERINGS-LIJST. BUITENLAND. Overzicht. SCH00NH0YEN8GHB COURANT menschen moeten t, LSTEDE. naar tonhoven "INGOTEN. C9 S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgever». reeniging. Gemeente SCHOONHOVEN. onderhouden Boelekade te 125. No. 11 oor f 1,50; en te aan- bekomen ten otaris FOR- 'ouda. Franco p“’ neeren bij den.) ing der koop- 892. voornoemde LEEVER te BROUWER Loten voor Boekhandel iOOTEN te EGGERS van EN, verschil- i eene groote IF, aan het O, No. 5. iden HUIS n de Voge- j. 15. Ter- ag 29 Juni nmiddags ten iet Koffiehuis tan de Markt, Notaris jleever, n zich een ene Kamers, eken. iF (waarin irdswater te erhuurd bij si kander ge- ND, in de voorschreven M. en lang ■den. 6, 7 tot 10 na afzonder- g, gecombi- Juni 1892, 9 ureaan IEERII! het grijze irdwijnen, it, is on- rerft niet, en f 1,50 ïtaris lleever, g 28 Juni morgens te bet Koffie- lonie” aan ■an: ast elkander INaan de malle zijde), Bij de week 75. o 3 laatste veiling, van ig van 9 tot Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- -bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. n de Spelde- G, No. 58. 1,10. ilkander ge- ROND, aan Wijk R, )ij de week, Aan het ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid is o.a. aan besteed het onderhoud en herstel der rijksrivier- werken van de Nieuwe Maas, het Scheur en aan den Hoek van Hollaud, uitmakende den Waterweg langs Rotterdam naar zee; in 2 perceelen. Minste inschrijvers waren voor perceel I: F. Kleijn, Dordrecht, voor f 19.900; voor perceel II: J. Van der Plas, Hardingsveld, voor f 119.587. De Heerlijkheid van Noorde- 1008 en Overslingelandbenevens het hoe renhuis, genaamd „het Slot”, met bruggen, terrasgrachtlanen wandelwegen en boomgaarden en de bouw-, wei-, hooi- en griendlanden, met wegen en wateringen, staande en gelegen onder de gemeente Noordeloos, ter gezamenlijke grootte van 115 hectaren, 3 aren, 70 centiaren, zijn in publieke veiling, ten overstaan van den notaris Van Roosendaal te Gorinchem ge houden, gekocht door den heer A. Van Hoboken van Cortgene te Rotterdam, voor de som van f 163.475. ’sRijks middelen brachtenvan Januari tot Mei f 44,548,538 op, zijnde f751,200 meer dan in dat tijdvak van 1891. De opbrengst der grondbelasting is iets ten achter, die van personeel en patent een weinig vooruit bij verleden jaar. De in voerrechten brachten f33,000 meer op. De suikeraccijns gaf bijna millioen meer, en ook de accijnzen op wyn, bier en azijn en geslacht waren iets hooger; daar entegen gaf het gedistilleerd dit jaar tot dusver f375,000 minder, de zoutaccijns f 53.000 en de zeepaccjjns f 5000. Het successierecht leverde f 130,000 min der op zegel-, registratie- en hypotheek rechten daarentegen samen f344,000 meer. De opbrengst der posterijen was f141,000 hooger; die der telegrafie f 17,000 lager. De loodsgelden gaven f 11,000 meer. Tegen millionairs zien we nog al opde echte zijn dun gezaaid. Wie er een in zijn omgeving weet aan te wijzenbe schouwt dien gewoonlijk als het ideaal van wat een schitterend en genotvol leven iemand maken kan. De oudbakken opmer kingen, dat die man wel heel ongelukkig kan zijn van een ziekelijk lichaamsge stel door huiselijk verdriet gekweldmet een onrustig geweten beheptlaten we gaarne over aan degenen, die zich daarmeê willen troosten over het feit, dat zij geen duizend centen hun eigendom kunnen noemen. In Amerika schynt bet, zijn menschen, die wij als millionairs begroeten en benij den, heel gewoon waarbij nog komt dat de lui daar rekenen met dollars en wij met guldens, wat geen klein verschil maakt. Eerst wanneer men het in de wereld zoo ver gebracht heeft als de Astor’s, de Van der Bilt’s, de Gould’s, of hoe die majes teiten van de Beurs verder heeten mogen als men er ongeveer op rekenen kan bij zijn overlijden in de courant uitgeleid te worden met een paar eenvoudige woordjes als: Het fortuin, dat bij nalaat, wordt op omstreeks tien millioen dollars geschat, dan begint het wat te beteekenen. Zooals men weet, zijn er nog veel grooter kapitalen. ’tls toch eigenlijk, wèl beschouwd, een wonderlijke inrichting, waardoor het moge lijk wordt, dat de rijkdommen, dat wil zeg gen de niet verbruikte arbeidsproducten, zich zoo ophoopen in de handen van enkelen. Want daar komt het toch op neêr. Die man, die aarts-millionair, heeft in zijn bezit een' zeker aantal papieren, waaraan hij het recht ontleent op een door hem te kiezen oogenblik ontzagwekkende hoeveelheden te verzamelen van wat hij maar, begeert. Den geheelen oogst van een uitgestrekt land zou hij, als hij zulks wilde, tot zich kun nen trekken. En waren het alleen over tollige producten, over welke hij zou kun nen beschikken, nadat allen verkregen heb ben wat zij behoevenda» zou het er weinig op aan komen, maar het tegendeel is waar: tegenover dien éénen manwien alles ten dienste staat op den eersten wenk, telt men duizenden, die aan het allernood zakelijkste gebrek hebben, die lijden omdat zij niet de voeding, de kleeding, de huis vesting bezitten, welke men als minimum moet verlangen. Het verschijnsel is niet nieuw, en onze opmerking daarover is het evenmin. Dat er noodzakelijk iets moet haperen in een maatschappelijke regeling, die zulke kolos sale tegenstellingen veroorlooftgevoelt ieder; waar de fout zit, kan niemand met juistheid aan wij zen, en nog veel minder het middel aangeven, waardoor zij is weg te nemen. Over een betere verdeeling der rijkdommen hebben vele wijzen en een nog veel grooter aantal niet-wijzen zich de her sens moe gepeinsdmen heeft stelsels van staathuishoudkunde uitgedacht, die goed in elkander schenen te zittenmaar bij nadere beschouwing, ook wanneer zij hier of daar een begin van toepassing vonden, öf on uitvoerbaar bleken, öf geheel onmachtig om het kwaad te keeren. En op dezen dag we melt het van personen, die precies weten, hoe het moet aangelegd worden om de maatschappij grondig te hervormen; laat ons hopen dat die heeren het spoedig met elkander eens zullen worden, wat bij de oneindige verscheidenheid hunner in zichten en plannen wel eenigszins aan twijfel onderhevig is, en wij vervolgens, door hun verstandige samenwerking, een wereld zullen krijgen, waarin niet een buitenspo rige, alle grenzen te buiten gaande over vloed overschaduwd zal worden door weer zinwekkende ellende, gelijk men in het „vrije Amerika” nog veel meer aantreft dan in het „vermold Euroop”! De oude wetgever der oude Spartanen, Lycurgus, had een voor zyn tijd niet kwaden kijk op de dingen, toen hij de opstapeling van geld beschouwde als noodlottig voor het algemeen welzyn. Hij meende, dat zijn volk er het bestaan toe zou zyn, als ieder tige koe en haar op zijn landgoed heeft ge bracht, waar hij haar levenslang wil houden. Nauwelijks had de nieuwe Grleksehe ka mer zich geconstitueerd, of het ministerie nam zijn ontslag. Constantinopoulus zal plaats maken voor Tricoupis. Lood om oud ijzer I Gisteren is in Frankrijk voor het Ge rechtshof der Loire het proces begonnen tegen Ravachol, den dynamietman, die hier als moordenaar terechtstaat. De man, die zich eens beroemde dat „zijn hand meer misdaden begaan had dan zij vingers heeft”, moet zich thans verantwoorden wegens den moord op den kluizenaar van Chambles, den dubbelen moord op de dames Marcon en verder nog wegens schenden en plunderen van het graf der barones de Rochetaillée. (De rijken, zoo verklaarde hij, hebben niet het recht hunne kostbaarheden meê te ne men in het graf). Voorts wordt hem nog een dubbele moord, de moord van La Va- rizelle, ten laste gelegd; maar daarvoor heeft men geen genoegzame bewijzen. Ravachol of Koenigstein, zooals hij eigenlijk heet is zeer onverschillig en bedaard. „Ik heb niets meer te verliezen”, zei hij tegen zijn advocaat. „Ik word toch ter dood veroordeeld.” De kapel van het klooster Montbrison, welke tot gerechtszaal is ingerichtwas gisteren stampvol. Er waren allerlei voor zorgsmaatregelen genomen om de orde te bewaren. Onder het oplezen van de namen der juryleden kreeg een der gezworenen een zenuwtoeval. Hij werd onder groote op schudding de zaal uitgedragen. Na het voorlezen van de akte van be schuldiging tegen Ravachol en zijne mede beschuldigden, Mariette Soubert (zijn min nares) en Béala, begon het verhoor. Ravachol erkent een deel van wat hem ten laste gelegd wordt; maar hij ontkent, dat hij een gevaarlijk, heftig karakter heeft. „Ik was”, zeide hij, „een goed kameraad. De ellende en nooden der maatschappij hebben mij gebracht tot de daden, waarom ik hier ben.” Hij weigerde eerst den moord op den kluizenaar te verhalen: „het was te vree- selijk om te vertellen"; maar na een her haalde aansporing deelde hij al de bijzon derheden van de misdaad mede. Stemmingen en herstemmingen in België zijn thans afgeloopen. De kamer zal nu 60 liberalen en 92 katholieken, de Senaat resp. 30 en 46 tellen. In de Constituante, die tegen half Augustus bijeenkomt, zal ’t dus waarschijnlijk tot een compromis moe ten komen. Een vreeseljjk spoorwegongeluk wordt weer uit de Vereenigde Staten van Amerika bericht. Op den St. Paul and Pacific spoorweg in Sherburne (Minnesota) is een trein door een hevigen wind van het spoor gelicht en verbrijzeld. Ongeveer honderd daarbij gedood zijn. De strijd over de verkiezing van een nieu wen president is in vollen gang. Wie zal winnen, is nog moeilijk te bepalen. De Russische Czar heeft het verbod tegen uitvoer van graan nu geheel ingetrokken. Prijs der AdvertentiSnVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco .uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche AdvertentiSn, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat de IN- KWARTIERING8-LIJ8T van af heden, ge durende 14 dagen, op de Secretarie der Ge? meente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Schoonhoven, 24 Juni 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. op gepaste wijze en zonder weelde in zijn behoeften kon voorzien en de een niet te ver boven den ander uitshik; dan bleef de vrjjheid van alle burgers het best gehand haafd. Daarom schafte hij de gouden en zilveren munten af, en beval dat men zich bij uitsluiting zou bedienen van stukken ijzer als ruilmiddel. Men moest een aardig vrachtje van dat „kleingeld” bij elkander hebben, om een betaling van eenige betee- kenis te kunnen doen. Het verwondert ons in het geheel niet, dat de wetten van Ly curgus weinig navolging hebben gevonden en in zijn eigen land in onbruik zijn ge raakt, zoodra de toenemende beschaving eenige weelde-eischen ging stellenaan welke alleen door tusschenkomst van den handel kon voldaan worden. De behoefte aan een ruilmiddel dat in betrekkelijk klei nen omvang een aanzienlijke waarde verte genwoordigt, springt te zeer in het oog, dan dat men ooit zou kunnen terugkeeren tot het muntsysteem van Sparta. Bij enkele negerstammen in Afrika vindt men nog iets dergelijks, namelijk de schelpmunt: een zeker aantal schelpen van een bepaalde soort, aan een snoer geregen, vertegen woordigen een vaste waarde. Zoodra die zwarten evenwel in aanraking komen met Europeanen en met dezen handelsbetrek- kingen aanknoopen, hebben zij aan hun nationale munt nietszij moeten in produc ten betalen, waarvan zij heel spoedig de waarde leeren kennen en zoo zij slechts als verkoopers optreden, zijn zij wel ge noodzaakt het zilver en het goud in ont vangst te nemen, dat de blanke kooplieden hun aanbieden. Men geloove niet dat het lang duurt, eer deze zoogenaamde natuur- menschen de behandeling van ons slijk der aarde hebben geleerdintegendeelbet is verwonderlijk, hoe snel zij deze eerste schrede op den beschavingsweg hebben af gelegd. Een der oorzaken, waardoor de handel, bron van welvaart voor de volken, in zijn beweging belemmerd wordt, is het gemis van vastheid van het ruilmiddel. Dat de edele metalen als zoodanig uitsluitend in aanmerking komen, is te begrijpen, omdat zij door hun betrekkelijke zeldzaamheid op zichzelf een groote waarde hebben. Ware er een voldoende hoeveelheid goud, om in de behoefte van alle natiën te voorzien, dan zou dit kunnen dienen als eenigen waardemeter, als eenig betalingsmiddel, en in onderscheiden staten heeft men inder daad in beginsel vastgesteld, dat het zoo zijn zou. Maar wat in theorie wordt aange nomen, komt niet altijd met de practjjk overeen. Hiertoe overgehaald door het vin den van groote hoeveelheden goud in on derscheiden streken der a^rde gedurende de laatste halve eeuw, heeft men de kracht van dit metaal overschat, en de staathuis houdkundigen komen nu meer en meer tot de erkenning, dat het beginsel uiterst moeie- lijk is te handhaven. Voorheen waren goud en zilver gezamen lijk de waardemeters, en de verhouding, tusschen de waarde der beide metalen aan genomen, kwam vrijwel met de werkelijk heid overeen. Toen evenwel de zilverop- brengst zeer sterk toenam, is gebleken, dat de verhouding niet was te handhaven. In sommige landen nam men daarom het zilver alleen als standaardmunt aan, in andere bleef men bij den zoogenaamden dubbelen standaard met wijziging van de verhouding. Engeland bleef vasthouden aan zijn gouden standaard, Duitschland voerde dien weer in na de vestiging van het kei zerrijk. Ook Nederland ging weldra hiertoe over, zoodat bij ons het zilver eigenlijk tot den rang van pasmunt is teruggebracht. Maar toen we dien maatregel invoerden, was het zilver reeds verbazend in waarde achteruitgegaan, zoodat het inwisselen van de groote massa, hier te lande in omloop, tegen goud, een offer van de schatkist zou vorderen, dat we onmogelijk kunnen bren gen. Wel is telken jare op de staatsbe groting een bedrag van vijf millioen uit getrokken, door den Minister van Financiën aan te wenden om, als de omstandigheden gunstig zijn, zilver te verkoopen; de vijf millioen moeten dan dienen om het tekort aan te vullen. Maar van die bevoegdheid is nooit gebruik gemaakt, wellicht omdat het goudeenmaal in omloop gebracht weêr zeer spoedig verdwijnen en tegen zilver of papier ingeruild zou worden. De wijze nu, waarop de beide edele me talen zich tegenover elkander gedragen, is niet gemakkelijk na te gaan, en uiterst moeielijk is het een middel te vinden, door hetwelk de groote schommelingen kunnen worden voorkomen. Het zijn juist die wis selingen van de betrekkelijke waarden, die handige financiers in staat stellen, nu en dan een slag te slaan, waardoor zij groote winsten behalen, en die dus medewerken tot het in stand houden en vergrooten van de ongelijkhedenvan welke wij in den aanvang spraken. "Over de vraag, of het wenschelijk is, den gouden standaard wederom te vervangen door den dubbelen, en alzoo aan het zilver, een ruilmiddel dat we nu eenmaal niet missen kunnen, een vaste waarde toe te ken nen, zijn de geleerden het niet eens.“Man nen van gezag, die van dit moeielijk onder werp een gezette studie,,fybben gemaakt, zyn er nog altijd over «au het twisten. De gouden standaard onderstelt, dat het zilver, zooals gezegd wordt, slechts pas munt is. Maar dan zou men ook recht moeten hebben, steeds betaling in goud te eischenontvangt men zilverdan krijgt men te weinig. De veel te geringe hoe veelheid goud is een beletsel van zoodanige regeling blijvend temaken; al het goud, in de gezamenlijke Banken van de wereld aan wezig is slechts voldoende om een klein gedeelte van de uitgegeven bankbiljetten te dekkentot verdere aanvulling rekent men wel zeer stellig op de beschikbare hoeveel heid zilverwaarvan echter de waarde onbestemd, vlottend is. Dus dubbele standaard, met inter nationale vaststelling van de waardever houding? Dat is het, waar de verschillende munt- conferentiën en congressen heen willen. En wij gelooven ook, dat langs dien weg alleen de vastheid is te verkrijgen, waaraan de handel behoefte heeft. Er zal- nu, bij gele genheid van de wereldtentoonstelling te Chicago, ook zoodanig congres worden ge houden, dat wel niet de muntquaestie in haar geheelen omvang zal behandelen, maar toch zal trachten, de oplossing van het ingewikkelde vraagstuk eenigszins naderbij te komen. Alle Mogendheden, behalve Rus land, hebben beloofd er zich te doen vertegen woordigen. Of men er echter eenige zekere eenstemmigheid zal bereiken, is zeer de vraag; in onze dagen staan de belangen der verschillende staten op économisch ge bied zóó sterk tegenóver elkander, dat eenige twijfel niet ongegrond mag heeten. Koning Umberto van JtaUA en zijne eega zijn de gasten van keizer Wilhelm te Potsdam. Natuurlijk werd de bondgenoot hartelyk ontvangen en hebben ter eere der vorste lijke bezoekers de gewone feestelijkheden, waaronder vooral eene wapenschouwing, plaats. Van Fransche en van niet be vriende zijde bericht men, dat het be zoek ten doel beeft Italië uit zijn gel delijke moeielijkheden te helpen, en om te trachten het noodige geld te krijgen voor de eerstvolgende coupon der staatsschuld. Hoewel het land zich niet in weelde kan baden, wat zyne staathuishouding betreft, is het nog niet zoover gekomen, dat de koning er op werd uitgestuurd om crediet te krijgen. De jongste zuster van den Dultschen keizer is verloofd met prins Frederik Karei van Hessen. Het was de laatste der zusters die nog niet aan den man was. De ex-rykskanselier prins Von Bismarck is naar Weenen vertrokken om het huwelijk van zijn zoon Hubert met gravin Hoyor te helpen sluiten. Zijn tocht daarheen was een ware zegetocht. Te Dresdenwaar hij een nacht vertoefde, werd hem door de studenten eene serenade gebracht met fakkellicht, waaraanmet inbegrip der zich aansluitende vereenigingen, door 15000 man werd deel genomen. In antwoord op een toespraak der demonstreerenden herdacht hij de eenheid van het Duitsohe volk en bracht een Hoch 1 uit op Saksen’s koning. Te Berlijn, waar hij slechts passeerde, waren toch eenige duizenden personen, dames en heeren, aan ’t station bijeengekomen om den grooten man te zien en een huldewoord toe te roepen. Te Weenen houdt hij zich zeer op den achtergrond; uitgebreide politiemaatre gelen zijn genomen, om hem voor al te lastigen aandrang te bewaren. Het huwelijk werd voltrokken in de pro- testantsche kerk, in tegenwoordigheid van vele diplomaten en adellijken, doch zonder eenige officiëele deelneming van het Hof! Het Zwitsersch-Italiaansche handelsver- drag is tot stand gekomen en heelt aanlei ding gegeven tot het wisselen van eenige vriendschappelijke telegrammen tusschen den president van het Zwitsersche eedge nootschap en dn Uit Zwitserlands ding gemaakt van een koe. Deze werd van Ostermundingen Bern overgebracht. Onderweg werd zij wild en rukte zich van haren geleider los. Zij rende naar den berenkuil en sprong over de omheining heen naar beneden. De beren waren verwouder<| over de onver wachte bezoeksteren de verwondering was wederkeerig; maar weldra maakten zij aanstalten om haar te lijf te gaan. Zoodra de koe dit bemerkte, sprong zij met gebogen kop op de beren los, om hen op hare ho rens te nemen. De beren werden bang en vluchtten alle in hun hok, waar zij veilig waren. De strijdlustige koe wilde hen achterna, maar de deur van het hok was te klein en de oppasser deed de val deur dicht. De koe werd met katrollen weer opge- heschen uit den berenkuil en daarna door den slager verkocht aan een Bernsch pa triciër, die veel schik had in de heldhaf- De op Maandag te Amsterdam gehouden vergadering der Stoomtram-maat- schappij „Gouda” werd bijgewoond door vijf aandeelhouders vertegenwoordigende f 75 aandeelen, uitbrengende 30 stemmen. De balanswinst- en verliesrekening wer den met algemeene stemmen goedgekeurd. De collecte voor het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft te Haastrecht opgebracht f26,85. Te Vlist f1,981. Bij vonnis van de Rechtbank te Rotterdam op Dinsdag jl. werd M. M., huisvrouw van J. H., boerin te Haastrecht, beklaagd van meineed, vrijgesproken. De heeren A. H. Fournier van WaddingsveenO. H. Breedyk van Gouda en L. W. Van Boom van Kralingen zyn te ’sGravenhage geslaagd voor de akte als onderwijzer. Aan het eind-examen aan het gymnasium te Gouda namen deel de 4 leer lingen der hoogste klasse en 1 extraneüs. Voor getuigschrift A en B slaagde de heer L. O. Kersbergenvoor getuigschrift A de heeren B. BoersTh. M. G. Troussart van Rappard en J. F. M. Wierdels. De extraneüs heeft zich teruggetrokken. GOUDA, 21 Juni. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad deelde de voor zitter mede, dat Gedeputeerde Staten het raadsbesluit van 1 Maart tot reorganisatie der tweede burgerschool voor meisjes niet haddbn goedgekeurdhoofdzakelijk op grond dat de Raad zijne bevoegdheid eenigszins was te buiten gegaan door iets omtrent het leerplan op die school te bepalen, terwijl de vaststelling van het leerplan bij de wet is opgedragen aan het hoofd der school onder goedkeuring van B. en W. en den districts schoolopziener. Het raadslid Dr. H. IJsel de Schepper, op wiens voorstel tot die reor ganisatie besloten was, constateerde na voor lezing van de missive van Gedeputeerde Statendat de niet-goedkeuring geen betrek king had op de hoofdpunten van het besluit, terwijl hij afkeurde dat de beschikking van Gedep. Staten in de dagbladen was vermeld, voordat de Raad daarvan in kennis was gesteld. In deze zitting werd eene nieuwe instruc tie vastgesteld voor den gemeente-ontvanger en de borgtocht voor dien ambtenaar vast gesteld op f 35.000 reëel. De borgtocht zal moeten bestaan in eene inschrijving in een der Grootboeken van de Nederlandsche Wer kelijke Schuld, of wel in eene hypothecaire inschrijving op ongebouwde eigendommen. B. en W. stelden den Raad voor, van de uitspraak der Rotterdamsche rechtbank in het geding met Schieland in hooger beroep te komenwaaromtrent later eene beslissing zal worden genomen. •ALBLASSERWAARD en VIJFHEEREN- LANDEN, 24 Juni. De handel zoowel in kaas als boter was deze week flauw ge stemd kaas f 0,50 per 50 kilo en boter 5 cent per kilo lager in prijsmen besteedt thans in deze streken voor kaas van f 21 tot f 25 per 50 kilo, naar wicht en kwa liteit, goêboter f 0,55, weiboter f 0,45 per kilo. •AMEIDE, 22 Juni. De collecte voor het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlan den beeft in deze gemeente opgebracht f 10,95. Op de heden alhier gehouden publieke verhuring van hooilanden met genot der naweide werden ongeveer dezelfde prijzen besteed als het vorige jaar; de prys van het hooigras was gemiddeld f 10 a f 13 per 500 kilo op stam. BERKENWOUDE, 22 Juni. De collecte voor het fonds ter ondersteuning en aan moediging van den gewapenden dienst heeft f11,43| opgebracht. •G0UDRIAAN, 22 Juni. Bij herstemming is tot lid van den raad gekozen de heer J. Bons met 27 van de 35 stemmen. De heer A. De Hoop Cz. verkreeg 8 stemmen. •MOLENAARSGRAAF, 22 Juni. De pu blieke verhuring van het’ polder-hooiland heeft opgebracht f1185 tegen f 1155 in 1891. •OTTOLAND, 21 Juni. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier heeft toezegging van beroep gezonden aan Ds. Lauts predi kant te Zuilichem o. a. WOERDEN22 Juni. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 341 partijen* prys van Goudsche le soort f24 f27* 2e soort f20 k f23, zwaardere f28 k f3o’, per 50 kilo. Handel matig. IJSELMONDE, 22 Juni. By de heden gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, in plaats van wijlen den heer A. C. Rijsdijk, is met 85 van de 152 stem men gekozen de heer Jan Van der Vorm Jacobzoon. De heer C. A. Van Drie! APz. bekwam 52 stemmen. IJSELSTEIN, 22 Juni. Bij de gisteren gehouden herstemming tusschen de hh. I. Van Jaarsveld en Van den Berg, en tus- schen de hh. I. Bouwman en Lekkerkerker, werden tot raadsleden gekozen de hh. L Van Jaarsveld en I. Bouwman, beiden ha ding gegeven tot het wisselen vriendschappelijke telegrammen den koning. hoofdstad wordt met een heldendaad van

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1