u I H IHOND, an Hector. >nd worden. E1)Dam 1892. Zaterdag 2 Juli. N'. 1279. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. □uw, tgang”. rij ERK, ïcte i enz. idaBI straat. indel. ;ch. an ITE, IIJS, nief 10,-. N. 3n: - Gouda, Hoogstraat. 1892, BERICHT. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND Brieven van Barend. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. BOEKEN en ERTROUW- i Vrijdagen rekening is einde neme! lier collecte, I 7«- N, Haarlem. zijn. liefheb i NOOTEN. •eeniging. van 1 het Edel- aarvan de e v o o r- oekhandel I JSTPAPIER. per pakje HOVEN. I. Sepfemb. LAND). itonlandsche Loten voor Boekhandel GOTEN te prijzen, bij i tuin vap derd Zater- ge- loor maar de kleine gebaat, solt dat de boei en betreurt alleen dut de leel wordt afgeschaft. Dat ing van den heer Van letoogde dat de kleine courait. middags ten voor paar- ereden on- an manin mdie niet i hebben. four een verkiezingsmanifest uit, waarin bij ernstig opkomst voor eene algemeene uit breiding aan het zelfbestuur. Te Chester, waar hij optrad, werd hij met een harde korst brood juist in het oog geworpen. Het gaf Dr. De Parker, den bekenden Engelschen predikant, aan leiding tot eene voorafspraak bij de gods dienstoefening op Zondag jl., die eene indrukwekkende demonstratie tengevolge had. Het geheele auditorium stond als één man op. Met het F ranselt-Spaan sche handels ver drag wil het nog niet vlotten. Men is altijd nog bezig met loven en bieden. Aan het Fransche Departement van Oor log, in het 2e bureau van den genoralen staf, zijn belangrijke stukken gestolen. Een bureauknecht, die al 40 dienstjaren achter den rug heeft, is, als verdacht van dien diefstal, in hechtenis genomen. Een werktuigkundige, Colleret, die een nieuw stelsel van luchtverversching voor duikerklokken had uitgevonden en te Mar seille daarmeê proeven nam, is bij een van die proeven om het leven gekomen. Door slecht werken van het toestel stikte hij in de duikerklok. Toen men hem uit het water gehaald had, was hij reeds dood. Een wedstrijd van draaiorgels is Zondag te Parijs gehouden op den viersprong bij de straten la Chapel le lUquet en Philippe de Girard. De wedstrijd bestond uit twee af- deelingen concours individuel e» een grand concours ensemble. Een paar ItMliaansche bladen maken zich uiterst warm over de grensversterkingen, waartoe onlangs zoo van Fransohe als Zwitsersche zijde besloten is. Zij ^ien daarin een bewijs van wantrouwen, waar tegenover van Italiaansche zijde geen vriend schappelijke houding meer past. der Tweede Kamer van algemeene beraadslaging >orstellen voortgezet. De heer ie als hoofdbezwaar tegen de ng, dat (iaarby ook het onroe- weder zwaarder wordt belast. Iman meent dat door deze ontwer- De Uitgevers dezer Courant ver oorloven zich bij den aan vang van het 3de kwartaal de aandacht-der lezers, welke nog niet op het Ge ïllustreerd Zondagsblad mochten zijn geabonneerd, op deze uitgave te ves tigen welke geregeld elke week in 8 pagina’s verschijnt en keur van lectuur en gravures bevat. Met verwijzing naar de aankondi ging in het advertentie-gedeelte van het blad, vertrouwen zij, dat tal van lezers als inteekenaar op het Geïllus treerd Zondagsblad zullen toetreden. DE UITGEVERS. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. storm, en heel de regeliug is zeer ge makkelijk. Of het nu precies zoo gaan zal, weet ik niet; dat ziriwr Jwe vernemen als de legerwet”er is. J'*' Hebt ge het jongste nieuws op schutter lijk gebied al gelezen? Te Purmerend schuttert men op Zondag, voor ’t gemak dergenen, wien het op werkdagen niet voegt. Een der landsverdedigers had gemoeds bezwaren en wilde op Zondag niet onder de wapens komenondanks aanmaningen boeten, enz. Eindelijk werd hij veroordeeld tot hechtenis, wegens aanhoudend verzet. Dat gebeurde in den winter, maar wel licht omdat er toen geen plaats was in het logement voor gasten tegen wil en dank, liet men hem een poos vrij. De man is verver, dus in de wintermaanden had hij den besten tijd om te brommen. Thans evenwel, in de drukste maand, nu hij tot zijn blijdschap pas aan ’t werk was, kreeg hij aanzegging, dat hij zijn arrest moest komen genieten. Belangrijk nadeel dus, voor hem en zijn talrijk gezin. Eerlijk gezegd, heb ik over deze historie het land, en het spijt mij, dkt zulke dingen kunnen plaats hebben. De tijdsbepaling is een noodelooze wreedheid, een niet te verantwoorden kwelling. Maar ook dat schutteren op Zondag, voor lieden, wier godsdienstige begrippen dat verbieden, vind ik ongeoorloofd. Wat mij betreft, ik zou het liever op Zondag doen, want het is een werkelijk aangename verpoozing en voorkomt veel verlies van werktijd; toch zou ik er niemand toe willen dwingen. Misschien zou er dit op te vinden zijn, dat men degenen, die den Zondag geëerbiedigd willen zien, tot een afzonderlijke sectie vereenigde en in de week liet exerceeren. Weet iemand er iets beters opbij zegge het maaropdat in het vervolg die lastige quaestie vermeden kan worden. Met kameraadschappelijke gevoelens, Uw Vriend, BAREND DE SCHUTTER. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. ringe op tegen de bewering mutatierechten den 1. deelen. Te hooge eigening van eigen Kanter acht afschaf een- heilzame verbétorinj -- hij antwoordde ook mot een vraagMag er geen gemeen overleg meer bestaan tus schen Regeering en Volksvertegenwoordi ging, - moet een Minister stokstijf op xgn stuk bljjven staan of heengaanhad ik voor mijn meeniug dat de achtste lichting noodig is,moeten sneven? Ik meen van neen. Mijnheer de Redacteur, ofschoon ik in de politiek gaarne zoo ministerieel mogeljjk ben, kan ik niet zeggen met die lichting- quaestie erg ingenomen te zijn. Niet, dat oe personen, wien de maatregel treft, er zoo bijzonder door benadeeld worden, want dat is het geval niet. Willen zij buitenslands gaan gedurende die laatste dienstjaren, zij krijgen daartoe verlof; verlangen zij te trouwenniemand zal het hun beletten. Alleen kunnen zij gedurende dien tijd niet als rempla^ant optreden, wat voor slechts enkelen schade is. Maar die laatste lichtingen exerceeren niet, doen aan geen herhalings-oefeningen mee, kortom, hebben geen drukkeren dienst dan de plattelands-schutterij, dat sieraad van onze landsverdediging.' Onder den vroegeren toestand werden de lui, die hun paspoort beet hadden, spoedig daarna op genomen in de schutterijwaarvan zij dan do kern uitmaakten. Nu ontbreekt dit geoefend gedeelte aan de eerste lich ting der schutterij, en deze wordt er dus niet beter op. Per sl^t van i j de verlenging van den diensttijd dus nog een nadeel. Er is nog een verandering gemaakt, na melijk deze, dat de miliciens voor den eersten oefenings-tijd niet opkomen met Meidoch met Maart. De ondervinding moet leeren, of dit een wezenlijke ver betering is; mij komt het voor, dat die twee eerste exercitie-maandenMaart en April, gedurende welke de jongelui op het drilveld moeten komen, in den regel nogal guur en onaangenaam zijn, zoodat men dikwijls in huis zal dienen te blijven, en zich bezighouden met théorie over het salueeren, knoopen-poetsen en nog eenige meer ingewikkelde zaken. De Minister rekent die twee maanden zuivere winst, want, van Maart tot Mei heeft hij dan zijn dierbare achtste lichting nog bij de hand. Tot onze mogelijke vijanden zal, naar ik verneemeen circulaire worden gericht ongeveer van dezen inhoudHooggeachte mijnheer de vijand mocht u soms van plan zijn, ons den oorlog aan te doen, gelieve dan de goedheid te hebben, aan dit voor nemen uitvoering te geven tusschen 1 Maart en 30 April, om reden wij er dan beter dan anders op ingericht zijn om u waardig te ontvangen, en de verliezen, waarop uw geëerd bezoek ons zal te staan komen aan te vullen. Verblijve met betuiging van vriendschappelijke gevoelens, enz. Maar de Minister heeft stellig beloofd, dat de heuschehjke legerwet zal komen wellicht in bet volgend jaar, zoodat de noodwet op haar tijd naar de rustkamer kan. Daar zullen we nog pleizier van hebben. Nu reeds hunkert ieder, die aan politiek doet, naar de kieswet, waardoor aan duizenden diep rampzalige Nederlanders, verkwijnende in de duisternis van hun kiesrechtloosheid, het genoegen zal ver schaft worden ook met een stembiljet naar de bus te gaan. Is die wet eenmaal in gediend, dan is er geen houden meer aan, dan moet zij worden behandeld. En is zij aangenomen, dan zegt de Kamer natuur lijk, al ligt daar de mooiste legerwet van de wereld op tafel: Ja, hoor eens, we rekenen ons niet bevoegd om een wet, die van zooveel invloed is op de belangen van ons volk, in behandeling te nemen. We zijn een stervende Kamerdie zichzelve heeft ten doode opgeschreven. Laat ons ter ruste gaan, onze rol is afgespeeld. Dat alles zou me nu niet hinderen, ware het niet,* dat we onder al dat gehaspel maar blijven schutteren uit een treuren. Gij weet, waarde vriend, dat ik mijn wapen liefheben geen hoogeren eeretitel ken dan dién ik onder dezen brief plaats; en daarom heb ik mij stellig voorgenomen, er niet uit te loopen, vóór de stem der natie tot ons zegt: Bajonet af! Maar ik had niet verwacht, dat dit opheffings-besluit zoo tot in het oneindige zou uitblijven: ik had gehoopt op een kortere crisis, en daarmee afgedaan. Zoo langzamerhand ge raakt de schutterij in de positie van dien Russischen schildwacht, dien men ver zuimde af te lossenen die op zijn post verhongerde. Ik moet wel vreezen, dat ik haar laatste exercitie niet zal meemaken. Wat ik aardig vind is, dat de Minister van Oorlog ook aan het leger iets van een schutterlijke organisatie schijnt te willen geven. Volgens de couranten onderzoekt hij de mogelijkheid, om de miliciens plaat selijk te oefenen, en dan behoeven zij zeker ook niet naar de kazerne; zij kunnen hun vrije uren bij moeder thuis doorbrengen als zij maar zorgen op de appèls present te zijn en er dan fatsoenlijk uitzien. Zoo’n huiselijke krijgsmacht zou mij wel aanstaan, en dan kan de onderscheiding tusschen o leger en schutterij wegvallende lichtingen leiders der partijen en de candidaten vormen de reserve, de alleroudste den lauds- HRIJF- en GORINCHEM, 29 Juni. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der muziekver- eeniging Aurora” alhier op 12 Juli, zal hier ter stede een festival gehouden worden, waaraan de volgende harmonie- en fanfare- gezelschappen zullen deelnemen. 1. Ammerzoden, fanfare „St. Caecilia”. 2. Baexem, harmonie „Aurora”. 3. Barne veld, fanfare „Erica”. 4. Culemborg, har monie „Crescendo”. 5. Drunen, id. „De Een dracht”. 6. Grave, id. „Concordia”. 7. Go- rinchemid. „Aurora”. 8. Hellevoetsluis id. „Concordia”. 9. Harderwijk, id. „Har monie”. 10. Kaatsheuvel, kon. id. „Apollo”. 11. Leerdam, fanfare „Kunst, Liefde en inge- Vriendschap”. 12. Middelharnis, id. „Sempre itwer- Crescendo”. 13. Schoonhovenid. Apollo”. 14. Wouw, id. „Oranje". 15. Werkendam, id. „Concordia”. 16. Warmond^id. „Har monie van Warmond". Het program is vastgesteld aldus Ontvangst der deelnemende gezelschappen in de Doelenzaal, alwaar de eerewijn aan bestuurders zal worden aangeboden. Te 12 uren optocht der muziekgezelschappen door de hoofdstraten der stad, onder het spelen van pas redoublós. Te 1 uur. Uitvoering van den feestmarsch (Souvenir a Gorcum, door H. L A. Ludwig) op het Marktplein. Te 2 uur. Aanvang der uitvoeringen. Na afloop zal eene verloting plaats heb ben van twee kostbare muziekinstrumenten, (aangeboden door „Aurora” van Gorinchem), waarna ieder der deelnemende gezelschap pen eene heriunerings-medaille ontvangt, terwijl het gezelschap, dat het grootste aan- - Bij kon. besluit is: 1°. aau Dr. D. Bierens de Haanmet ingang van 20 Sep tember, eervol ontslag verleend nis hoog- leeraar in de faculteit der wis- en natuur kunde aan de rijks-universiteit te Leiden met dankbetuiging voor de door hem gedu rende vele jaren bewezen diensten2°. tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en na tuurkunde aan de rijks-universiteit te Lei den tot het geven van onderwijs in de wis kunde (hoogere stelkundedifferentiaalreke ning, integraalrekening, theorie der func tion waarschijnlijkheidsrekening)benoemd J. C. Kluyver, civiel ingenieur, leeraar aan eene hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Amsterdam. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkies district Maastricht zijn uitgebracht 1987 stemmen. Daarvan bekwamen de heeren C. Schreinemacher 639, M. De Ras (oud- burgemeester van Pannerden) 534; Mr. Tri pels (liberaal) 474en Mr. Franquinet (school opziener) 294. Herstemming dus tusschen de beide eerstgenoemde heeren. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Roermond zijn uitgebracht 1090 stemmen, waarvan geldig 1005; volstrekte meerder heid 503. Gekozen de heer Jhr. Mr. G. L. M. H. Ruys van Beerenbroek, met 853 stemmen. Voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het kiesdistrict Vlaardingen zijn uitgebracht 2632 stemmen van onwaarde 41. Herstemming tusschen de heeren Schippers (antirev.) met 1008 en IJzermans (kath.) met 905 stemmen. De heer Dr. Snijders (lib.) kreeg 652 stemmen. Aan het Ministerie van Wa terstaat, Handel en Njj verheid te ’s Hage is Woensdag o. a. aanbesteed. De uitvoering van werken tot voortzet ting der normaliseering van de rivier de Neder Rijn en Lek onder de gemeente Doorwerth, prov. Gederland. Van de 14 hiervoor ingekomen biljetten wae het min ste van J. P. De Grootte (Mesendam voor f35.650. II. M. de K o n i n g i n-R e g e n t e s heeft besloten met H. M. de Kof^ogin het volgende jaar aan Zeeland (ook aan Vlis- singen) een bezoek te brengen. Naar men verneemt, is be paald dat HM. de Regentes met HM. de Koningin in het volgende jaar in Mei of Juni Assen zullen bezoeken. Naar de lo- caliteit in het hótel van den commissaris is een onderzoek ingesteld, evenals naar de gelegenheid tot stalling der paarden, het bergen der rijtuigen enz. Op Donderdag 4 Augustus zal het Leger des Heils in Nederland zijn vijfde jaarfeest vieren, en wel op het landgoed van Jhr. R. A. E. Barnaart te Vogelenzang bij Haarlem, hetwelk voor die gelegenheid door den eigenaar is afgestaan. Het feest zal het karakter hebben van eene soort van Leger des Heils-zendingsfeest of „Velddag”, zooals men het zal noemen. Er zullen bijzondere schikkingen worden gemaakt om heilsoldaten en vrienden uit alle deelen van het land iu de gelegenheid te stellen daarbij tegenwoordig te zijn. De bijeenkomsten zullen worden geleid door verschillende officierensommige alleen door vrouwen. Er zal voorts eene revue over de troepen worden gehouden verder tentoonstellingen van het maatschap pelijk en ander werk; er zal muziek zijn, enz. enz. Prins Von Bismarck, de gewezen Rijks- kanselier van het Duifache rijk, heeft den vrij hjdelijken roldien hij tot nog toe innam en waardoor hij elke botsing met de tegenwoordige regeering wijselijk voor kwam, verlaten. De omstandigheden zijn hem blijkbaar te machtig geweest en heb ben hem een oogenblik doen vergeten welke gevolgen een woord te veel door hem gesproken hebben kan voor het groote rijk, aan welks ontstaan bij zulk een groot aandeel heeft en voor zich zelven. Blijkbaar nog onder den indruk van een geweigerde audiëntie, die hij bij keizer Frans Jozef had aangevraagd en waarin hij de hand van de Duitsche regeering meende te ontdekkenveroorloofde hij zich tegenover den verslaggever van den Neue Freie Presse te Weenen, eenige uitlatingen, die inder daad kras mogen genoemd worden. Hij be schuldigde zijn opvolger, dat onder diens bestuur de betrekkingen met het buiten land, bepaaldelijk met Rustand, veel koeler geworden zijn en op den langen duur ge vaar voor het rijk zouden kunnen doen ontstaan. Hij voegde daaraan nog eenige bittere woorden toe over de geweigerde audiëntie. Die uitlatingen hebben natuurlijk niet nagelaten indruk te maken naar buiten. Alle bladen en vooraan onder deze de Nord-Deutsche Algemeine Zeitungvroeger het orgaan voor v. Bismarck, komt zeer daartegen op en noemt zelfs ter zijde het woord „landverraad", ’t Is inderdaad jam mer van den grooten ouden mandat hij zich tot zoo iets heeft laten verleiden, want dit blijkt nu reeds duidelijkzijne popula riteit, de algemeene achting, die men hem toedroegheeft er een gevoeligen knak door gekregen. Aan den anderen kant moet echter erkend worden, dat, indien het waar is, dut aan den invloed vun de Duitsche regeering of van den Duitschen keizer is toe te schrijven de weigering der audiëntie aan het Oostenrijksche Hof, die handelwijze zeker evenmin te verdedigen is en als een groote flater is te beschouwen. Te München, waar de Vorst op zijn terugreis uit Weenen even vertoefde, was hij weer meer op zyn dreef gekomen. Hij sprak nog wel met een enkel woord over de veranderde houding aan de Hoven te genover hem, doch overigens liet hij zich, waar men hem ovaties bracht, uit in den- zelfden kalmen, vrij onzijdigen zin, waarin hij gewoon was te spreken. Het Engelsche Parlement is eindelijk uiteengegaan en gesloten met een troonrede, waarin gezegd wordt, dat de tijd wordt geacht te zijn gekomen, om door het sa menstellen eener nieuwe vertegenwoordiging de juiste gevoelens des lands in te winnen, zoodat het oude Parlement nu ontbonden is. Het nieuwe is bijeengeroepen tegen 4 Augustus. Een drukke maand dus voor het Engelsche volk, dat zich bij de ver kiezingen nog al niet onbetuigd laat. De vloeien om zoo te zeggen ineen, de oudste het nieuwe parlement zijn reeds druk aan het „spreken". Gladstone gaf evenals Bal- ’t Is te hopen, dat dit gevaarlijk spelen met stroovuur spoedig een einde neme! S T A T E N GE N E R A AL. In de vergadering Dinsdag werden de over de belastingrol Van Velzen noemde vermogensbelasting rend vermogen De heer Poelmaa pen wel de rechtvaardigheid wordt betracht, maar niet in voldoende mate. Hjj ziet niet in dat het Rjjk bjj de vermogensbelasting bij 2 per mille moet bljjven staan. In deze plannen ligt echtor een beginsel dat kan voeren tot het ideaal, verdwjjning van personeel en van grond belasting. De heer Van Karnebeek is van oor deel dat de inkomsten uit het vermogen te hoog zjjn geschat door ze op 4 pot. te stellen; bo vendien is een bezwaar, dat de talrijkheid van het gezin niet iu aanmerking is genomen. Ook acht hjj het noodig, de invoering van de ver mogensbelasting te verbinden aan de totstand koming van de beroeps- of bedrijfsbelasting. De heer Veegens juicht vier der ontwerpen toe, maar beeft bezwaar tegen de verhooging van het gedistilleerd, ook na de wjjziging. De heer Van Delden betreurt dat de Regeering zich niet heeft bepaald tot een belasting op het roerend vermogen, om later de grondbelasting als geheel te kunnen regelen. 8pr. dringt aan op een ver schillenden aanslag van gebouwde en van on gebouwde eigendommen. De heer Vermeulen wil wjjzen op den zwaren druk, dien de aanne ming dezer voorstellen op zekere klasse van de bevolking zal leggen, waar tegenover geen ont heffing staat van landbouwers en een zeer ge- van de arbeiders. De heer Levy kwam egen do bewering, dat vermindering van de itierechten den landbouw niet zal bevoor- 3 mutatierechten zjjn een ont- mdomsrecht. Ook de heer De affing of verlaging dier rechten bétering. De grieven van den landbouw worden sterk overdreven: de boeren zelven deelen ze over het algemeen niet. Spr. betreurt de handhaving van de verhooging op het gedistilleerd en zul daar tegen stemmen. Vergadering vau Woensdag. De heer Van der Kaay verwacht van de liberale partijdat zij met deze Regeering het werk der belasting hervorming zal tot stand brengenhaar eer en haar toekomst vorderen zulks. De vermogens belasting is niet in het nadeel van landbouw of bedrjjf, want waar niet is zal niet geëischt wor den. De heer Roëll wil gaarne iets meer weten van het verband met de gemeente-belastingen en wenscht de invoering van do vermogens belasting door de andere beloofde maatregelen vergezeld te zien. De heer Mees weerlogde de bezwarendoor verschillende sprekers i— bracht, en drukte de hoop uit dat de ontho pen aller medewerking zouden erlangen. De heer Van der Borch zou willen medegaan, maar hjj mist in deze voorstellen de rechtvaardigheid, wat bljjkt uit den grooten druk op de grond eigenaars. De heer Hartogh kau zich niet vereenigen met de progressie: van kleine ver mogens wordt te veel, van groote te weinig geëischt. Ook is hjj overtuigd, dat zonder openbaarheid deze belasting haar doel zal mis sen. De heer Lambrechts wees op den gedruk- ten toestand van den landbouw en keurde het af dat ook belasting zal gelieven worden waar geen winst wordt behaald. De heer Zjjlma zal gaarne zjjn stem aan deze ontwerpen g ven. De groote grondbezitters worden di deze belasting getroffenmaar de kleine geb« Ook de heer Zjjp oordeelt dat de boer in be tere conditie komt, zout-accjjns niet gein laatste was ook de meoninj Beuningen, die verder be>wBUV man niet zal worden gedrukt, daar de aanslag eerst begint bjj een vermogen van f 13.000. I XLIV. We zijn een heel vredelievende natie geworden, mijnheer de Redacteur! Over de militaire quaestie hoort men geen woord meer spreken, en de benauwdheid van ver leden jaar, toen de leiders onzer staatkunde redeneerden over „de ure des gevaars”, als hadden we niets dan tot den aanval ge- reede vijanden om ons heen, heeft plaats gemaakt voor een meer kalme beschouwing. Dat is ook de reden, waarom uw mili taire medewerker zich thans zoo rustig houdt. Er gebeurt letterlijk niets, dat hem zou dwingen naar de pen te grijpenen heeft ook hij zich indertijd niet kunnen vrjjhouden van de algemeene opwinding, die de behandeling van de Legerwet over ons bracht, die opgewekte stemming is hem evenmin bijgebleven als den overigen Ne derlanders. Hjj acht het daarom niet noodig, thans door zijn adviezen mede te werken tot de oplossing van een vraagstuk, waar mede we zachtjes aan oud beginnen te worden. Het eenige, wat er in den toestand is veranderd, is, dat wij een noodwet hebben. Toen dat ding tot stand kwam, vonden we het idéé nogal griezelig: een noodwet - dat doet denken aan schrikkelijke omstan digheden, waarin het raadzaam is op alles gewapend te zijn. Mjjn vrouw vroeg, of het werkelijk zoo was, en of we met die wet tegen de Franschen of tegen de Duit- schers zouden moeten vechten. U begrijpt, een sergeant-majoor van de dienstdoende laat zich niet door een woord of een naam bang maken ik zei dusBen je wel dwaas, vrouw! die wet heet maar zoo, omdat we met de eigenlijke wet niet klaar zijn ge komen er bleek een kink in den kabel te zjju. En toen maakten zij een wetje, voor een korte poos, dat weer opgeborgen wordt als de groote, de fameuse, de eigenlijk^ wet er is. Als je werkmeid ziek is, neem" ‘je immers ook een noodhulp, zonder dat je daarom zelf in nood verkeert? Zij verklaarde toen, dat zij het snapte, wat mij groot pleizier deed, want heel dui delijk vond ik mijn explicatie zelf niet. De zaak is eigenlijk, dat de lichtin gen, tot en met die van 1894, zeven jaar onder de wapens moeten blijven, in plaats van, gelijk vroeger, vijf, of door de ver lenging die de diensttijd al onder de vorige Regeering heeft gekregenzes. Op den keper beschouwd, maakt dat niet veel uit, want de oudste lichtingen behoeven aan geen enkele oefening deel te nemen. Al leen blijven zij ingedeeld, zoodat, als zij mochten noodig zijn om den vijand bij den kraag te grijpen en naar den anderen kant van de grens terug te smjjten, ze dadelijk kunnen worden opgeroepen. Het plan is ook niet, om ze in dat geval dadelijk voor den dag te halen, ze maken geen deel uit van het veldleger, maar worden in petto gehouden om verliezen aan te vullen. De Minister Seyffardt had eerst gewild, dat men de jongelui tien jaar tot zijn be schikking zou laten, dan kon hij een heele boel van die reserve bataillons hebben ge maakt. Toen men dit in de afdeelingen van de Tweede Kamer veel te erg vond, matigde hij zijn eisch,"en stelde zich te vreden met acht lichtingen, die hij echter toen werkelijk noodig noemde. Doch de Kamer, eenmaal aan het afknibbelen, ging nog verder; de heer Van Houten, die zeker nooit een graad bij de schutterij heeft bekleed, anders zou hij wel wat dieper doordrongen zijn van het verhevene van den militairen geeststelde voor, zich tot zeven lichtingen te bepalen. En de Minister pruttelde wel tegen, maar toen de Kamer het amendement aannam, legde hij er zich bij neer, overtuigd dat een half ei, dat men krijgen kan, beter is dan een heel, dat den neus voorbij gaat. Men heeft die toegevendheid den Minister kwalijk genomen; toen later, in het begin van April, de noodwet in de Eerste Kamer kwam, werd door een der heeren daar ge vraagd Als men zoo op het eerste gezicht van een tegenstander onmiddellijk retireert, en wel zoo met gezwinden pas, wat zal er dan van onze landsverdediging terecht komen De Minister was echter met die vraag volstrekt niet in zyn wiek gescholen

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1