TER, 11 1892. N'. 1280. Woensdag 6 Juli. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht r-York Zonen, WAAG’, Baggerwerk W‘5 >RE. •ikaansche tschappij. Officiëele Kennisgevingen. <er$autoe j 62. 1 te Koop: HIT, EER Co., :n. DKOOPSTE CHT. A, to: 7,, reen te komen kiezende tegen SCHUTTERIJ. JFWAS AANBESTEDING Het uitdiepen van de Scheep- makershaven BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND SGHOONHOVENSCHE CODRABT I A hij S. W. N. VAN NOOtEN te Schoonhoven, Uiige vm- Gemeente SCHOONHOVEN. de Amsterdam- ider berekening kt door den Heer Schoonhoven in de meeste len eerstvolgen- Amsterdamsche je voorwaarden ssels op binnen- n op aanvrage ten ofr laaten cjjljen£ camp# 1 lap ftcquaam n alg andere onge toeUacft geubeu top de ian een pogt- e 5 ponben/ nen van vrjjstellinj bij art. 15 der houden te kennen, worden i :001e, E TENTWAGEN 'e bevragen bij leuwpoort. Schoonhoven JEN. Ie Kantoren der a of te Amster- f bü 18 te Groningen. 5 te Vbterwljk. ikkerij van .N NOOTEN te irden 100 Naam- Ider wit carton, lortaan geleverd CENTS. Op fijn luxe-étuifl, werkman te schippers aren; ieder hechtenis. edkoop in Tafelblik- Potten van elke Fecten voor: 4 °/g *8 jaars »n prolongatie- amsche beurs- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken aan belanghebbenden bekend, dat de Commissie tot het onder zoeken van en beslissen omtrent de rede- ._"_L’”ng en uitsluitingbedoeld 2_r Schutterij wet, zitting zal op het Raadhuis op Zaterdag 9 Juli e. k.des namiddags Q uur. Schoonhoven, 5 Juli 1892. De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. O. GEELHOED. e zoozeer gere- j Amerikaansche ÏEUUSiZoon Bosch, erkrijgbaar voor bij W. J. VAN Bergambacht bij DEN DOOL, onhoven bij de I. DE JONG, Cents. fCocfiacli/ fo iren ^mooftte/ crangricr/ bc ua.i ren olb en jaare 1735 ré in be pan» IMEERü! set het grijze 11 verdwijnen, zacht, is on en verft niet, on en f 1,50 BENSCHOP, 2 Juli. De collecte voor het fonds ter aanmoediging en ondersteu ning van den gewapenden dienst in de Ne derlanden heeft in deze gemeente opge bracht f 14. In de gemeente Hoenkoop is tot dit doel f 2,41 ingezameld. KRIMPEN a/d IJSEL (Stormpolder), 2 Juli. Heden werd van de werf „Nijverheid” van de heeren C. Van der Giessen en Zonen met goed gevolg te water gelaten het van ijzer en staal vervaardigde Rijnschip „Rotter dam IV”, groot ongeveer 700 last; daarna werd de kiel gelegd voor een ijzeren Rijn schip groot 475 last, hetwelk gebouwd zal worden voor rekening van de firma Herm. Lehnkering te Rührort. LOPIK, 2 Juli. De raad dezer gemeente benoemde in zijne vergadering van Don derdag tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Lopikerkapel mejuffrouw J. W. Onck, thans in gelijke betrekking werkzaam te Lage-Zwaluwe. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco st door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. md pluimgedierte laten loopeu t eene boete van f 5subs. 3 J. B., koopman te Gouda en J. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven zullen op Woensdag den 13. Juli a. s., des middags 12 uur/ op het Raadhuis aldaar, publiek be steden binnen voornoemde gemeente. Het bestek ligt van af beden op de Secretarie ter lezing. Aanwijzing zal worden gedaan Dinsdag 12 Juli, om 11 uur. Schoonhoven, 4 Juli 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. IJselmonde ter zake van het op den openbaren weg een trekdier laten staanzonder de noodige voorzorgsmaatregelen tegen het aanriohten van schade te hebben genomen ieder tot eene boete van f3, *ubs. 2 dagen hechtenis. G. E., landbouwer te Stolwyk en C. v. d. V., koopman te Haastrecht, ter zake van het als voerman met een met een trekdier bespannen voertuig niet voorzien aan de linkerzijde van een helder brandend licht, tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zons opgang rijden op een provincialen weg in Zuid- Hollandieder tot eene boete van f 1subs. 1 dag hechtenis. A. O., koopman te Jaarsveldter zake van het te Jaarsveld op de Uitwegsteeg een hondenwagen gebruikentot eene boete van f 3 subs. 2 dagen hechtenis. P. M., draaier en J. A. B., werkmanbéiden te Krimpen a/d Lekter zake van tezamen en in vereeniging te Krimpen a/d Lek op den open baren weg spelen met geldieder tot eene boete van fl, subs. 1 dag hechtenis, met bevel tot teruggave van de in beslag genomen centen. K. H. Kzn., metselaarsknechtA. V. Dzn., olieslagersknechtC. v. d. H. Czn., olieslagers- knecht en N. v. <1. H. Czn, zadelmakersknepht allen te Oudewater; ter zake van het te zamen en in vereeniging verwekken van nachtrumoer ieder tot eene boete van f 3 subs. 2 dagen hechtenis. F. B.; J. A. V.; T. B. en J. M., allen arbei ders te Stolwjjktor zake als voren2maal ge pleegd ieder tot 2 boetenelk ran f 1subs. 1 dag hechtenis vbor iedere boete. H. J., rentenier te Capelle a/d IJsel en W. F. v. L., zonder beroep te Utrechtter zake van openbare dronkenschapieder tot eene boete van f3, subs. 3 dagen hechtenis. T. Barbeider te BenschopM. H., wagen maker te Haastrecht; J. J. 8., Krimpen a/d Lek, en A. M. Azn. knecht te Dordrechtter zake als vore1 tot eene boete van f 1subs. 1 dag L. Allen in de kosten van het geding. Vrijgesproken: N. v. d. V., huisvrouw van P. v. d. B., zonder beroep te Jaarsveldbekjaagd ter zake van een kind beneden twaalf jaren atbeid doen verrichten. D. C. B., aannemer te Sliedrecht, beklaagd ter zake van het gedurende den tijd dat de vis- soherjj met de groote zalmzegen mag worden uigeoefend, baggeren in een riviervak, waarin die visscherjj met spil en vaste ophaalplaats wordt uitgeoefend. De kosten te dragen door den Staat. Gemengd Nieyws. In de maand Juni is de vangst van zalm aan het Kralingsche Veer zeer belangrijk geweeqM Er werden in die maand aldaar aangevoerd 12681 stuks, tegen 6169 stuks in dezelfde maand van 1891. Gisteren-middag 4 uren had P. Evegroen veerman te Ouderkerk a/d IJsel het ongeluktoen hij met de roeiboot naar de Goudsche boot voer, om een passagier aan boord te brengen, het touw mis te grijpen, overboord te vallen en te verdrinken. Te Rotterdam is brand uitge broken in het manufacturenmagazjjn Wil lem III, Gedempte Botersloot. De winkel juffrouw, die alleen thuis was, kreeg op het gezicht van de vlammen een zenuw toeval en werd bewusteloos weggedragen. Na ee'n uur gelukte het, haar weder tot bewustzijn te brengen. Het perceel brandde geheel uit. Donderdag-namiddag omstreeks half één ontstond op ruim 20 minuten af stand van Woerden brand in eene door twee gezinnen bewoonde huizing aan den weg van de Kruipin naar de Grovenbrug. De wind was nog al vrij fel, zoodat de spuit van de Grovenbrug, die nog aanrukte, weinig dienst kon doen. De inboedel werd gedeeltelijk gered, terwijl geen persoonlijke ongelukken plaats hadden. Het perceel was spoedig vernield. De oorzaak is niet met juistheid bekend. Zondag-morgen te ongeveer 4 uren brak te Kuilenburg een hevige brand uit in het perceel, bewoond door V. L., bakker in de Nieuwstad. Het perceel is geheel en al uitgebrand; alleen de voor gevel is blijven staan, terwijl de inboedel en de winkelwaren bijna geheel gered zijn. Gelukkig beperkte zich de brand tot een perceel, terwijl aan de belendende perceelen weinig schade is toegebracht. Met behulp van de 2 aangerukte spuiten was de brand te ongeveer 6 uren gebluscht. Naar men zegt Was alles verzekerd. Bij het laatste onweder sloeg de bliksem in een schoollokaal te Sliedrecht. Gelukkig niet onder schooltijd. Deksteenen werden verbrijzeld en in stukken op het schoolplein geworpen, terwijl de verf op ramen en vensters geheel en al afgebladerd is. Vermoedelijk heeft de bliksem zijn uit weg gevonden door eene kleine scheur in de voordeur. Zaterdag-nacht bracht een ver liefd meisje de Lambertusstraat te Kralingen in rep en roer. Nadat men haar had mede gedeeld dat haar minnaar er nog een ander meisje op nahield, wonende indeLamber- tusstraat, begaf zij zich Zaterdag avond laat daarheenverstopte zich op aanwijzing van een paar vrouwen in eene poort, en toen zij haren minnaar vroolijk keuvelende met zijn tweede meisje hoorde aankomen, sprong zij plotseling uit haren schuilhoek en sloeg er toen dapper op lostengevolge waarvan het minnende paar met eenige bekomen Naar men meldt, heeft de Koning van Zweden en Noorwegen bezwaar gemaakt, mede te gaan met het verlangen van de Noorweegsche Vertegenwoordiging (Stor thing), om afzonderlijke Consulaten voor Noorwegen in te stellen. Het Ministerie is dientengevolge afge treden en de Vertegenwoordiging verdaagd. Deze heeft zich thans bij monde van haar bestuur, tot den Koning gewend met een adres, waarin het betreurd wordt, dat Z. M. aan het besluit der Vertegenwoordiging betreffende de instelling van een afzonder lijk Noorweegsch Consulaatswezen zijne goedkeuring onthield en daardoor het af treden van het Ministerie heeft teweegge bracht. In het adres noodigt het bestuur nu Z. M. uit, gezegd besluit, ter wille van Vaderland, Koningschap en Unie, alsnog goed te keuren, zoodat het Kabinet, ’t welk tegenwoordig eenig en alleen het vertrou wen van het Storthing bezit, op zijne aan vrage om ontslag kunne terugkomen. Men verwacht een schriftelijk antwoord van den Koning. Verkiezings-redevoeringen zijn in Enge land aan de orde van den dag. Ook Glad stone nog niet geheel hersteld van den aanval, waaraan hij te Chester blootstond, die, vreemd genoeg, thans voor een eer bewijs doorgaat, heeft te Edinburgh ge sproken. Hij verklaarde dóór volmondig zijne plannen ten aanzien van Ierland zelfstandig bestuur, volkomen te handhaven. Aan de beschouwingen over Von Bis marcks aanvallen tegen de Duitsche Re- geering komt thans langzamerhand een einde. Men wacht bljjkbaar of Von Bis marck zich over het heftig antwoord, hem officieus door de Norddeutsche Allgemeine Zeitung toegedieud, zal verantwoorden. ’tls te hopen, dat hij zich hiertoe niet zal laten verleiden, doch veeleer den raad zal opvolgen van de Kölnische, het eenige orgaan, dat hem trouw bleef, om liever zijne grieven op betamelijke en regelmatige wijze in den Rijksdag te berde te brengen. Een dagbladschrijver te Kissingen heeft tot Von Bismarck weten door te dringen, maar hem gelukkigerwijze niets ontlokt, wat als eene reactie op de artikelen der Norddeutsche Zeitung zou kunnen opgevat worden. Hij zeide alleen maar, tegenover niemand wraakgevoel te hebben eu er niet aan te denken zich te wreken op zijnen opvolger, die hem nooit eenig leed deed. De Keizer is weer naar het Noorden getrokken. Aan boord van de Kaiser-Adler, gelijk de oude Hohenzollern nu herdoopt is, stevende Z. M. naar Drontheim. Een wedren van Berlijn naar Weenen of omgekeerd zal eerlang waarschijnlijk na de legeroefeningen door Duitsche en KANTONGERECHT te SCHOONHOVEN. Zitting van 24 Juni 1892. Veroordeeld: C. d. O arbeider te Jaarsveld ter zake van een kind beneden twaalf jaren arbeid doen ver richten, 4 malen gepleegd, tot 4 boeten, elk van f 2subs. 1 dag hechtenis voor iedere boete. H. v. B., arbeider en herbergier te Jaarsveld ter zake als voren, tweemaal gepleegd; tot 2 boetenelk van f 3 subs. 2 dagen hechtenis voor iedere boete. G. 8., koopman in teen te Jaarsveld, ter zake als voren; tot eene boete van f8, subs. 2 dagen hechtenis. A. (J., boerenknecht te Haastrechtter zake van het vervoeren van wild in gesloten jachttijd later dan 14 dagen na de sluiting daarvan; tot eene boete van f 10, subs. 4 dagen hechtenis. C. E., arbeider te Montfoortter zake van het in de maand April zoeken van kievitseierenop gronden van derden, niet in gezelschap van den eigenaar of rechthebbende en zonder diens schrif- telyke vergunning; tot eene boete van f 1 subs. 1 dag heohtenis. B. D., schipper en M. H., bakkersknecht, beiden te Haastrechtter zake van het tezamen en in vereeniging een vuur aanleggen op een korten afstand van goederen, dat daardoor brand gevaar kan ontstaanieder tot eene boete van f 25, subs. 5 dagen hechtenis. G. d. B., timmerman te Jaarsveld, ter zake van het zonder daartoe gerechtigd te zyn, niet uitvliegend pluimgedierte laten loopeu in een tuintot eene boete van f 5subs. 3 dagen hechtenis. J. B. 8., broodbakkerbeiden Wn schoenen verkoopster te sn en verkoopen provisie van: de 30»/., 30 7#; (ook Prijs der AdvortentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote lettors naaf plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdaga-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiënvoor 3 maal plaatsing opgegeven, 1 worden slechts 2 maal in rekening gebracht Oostenrijksche officieren ondernomen wor den. Er werden door de beide Keizers pryzen uitgeloofd: door Keizer Wilhelm voor de Oostearijksohe en door Keizer Frans Jozef voor de Duitsche officieren, die den rit in den kortsten tijd volbrengen. De deelnemers moeten steeds hetzelfde paard gebruiken en niet anders den weg afleggen dan te paard of te voet met het paard aan den teugel. Maar zij mogen zelven hunnen weg kiezen. Te Aken is dezer dagen een boerenknecht tot drie jaren tuchthuisstraf veroordeeld, wegens een meineed betreffende twee haringen. Hij had, om een vriend, die twee haringen van een kar gestolen had, te doen vrijspreken, voor de rechtbank te Duren valschelijk getuigd, dat hij een ha ring gekocht en dien vriend een stuk daarvan gegeven had. Nu bekende hij, dat hij toen onwaarheid gesproken had, en hij kreeg daarvoor do genoemde strenge straf. De Portugeesche regeering heeft aan een internationale groep van kapitalisten in het noorden en het zuiden van de Sambesi (Afrika) landstreken afgestaan, welke groote bosschenvele mijnen en ook steenkolen bevatten. Voor het ontginnen daarvan is een maatschappij gevormdde „Companhia da Sambesia”. Drie onderzoekingsreizigers, de Engelsche kolonel Cameron de Portugeesche kolonel Serpa Pinto en kolonel Paiva d’Andradezijn benoemd tot leden van den raad van beheer. Uit Lissabon komt bericht, dat in Juni weer aan de tolkantoren aanmerkelijk minder is ontvangen dan in Juni 1891. Het ver schil bedraagt wel 411 contos de reis. De werkstaking der telegrafisten in Spanje is gevolgd door die der makelaars, die den arbeid gestaakt hebben wegens de nieuwe belasting op de beurs-affaires. Het gevolg was, dat de officiëele fondsnoteering niet kan worden uitgegeven. Men vreest ernstige gevolgen. Een deel van het sportlievend publiek te New-York (Noord Amerika) is Maandag vergast op een bokspartij, tusschen een EngelschmanJohnson genaamd, en een neger, Dixon, om een inzet van f12.000. Er waren zeer vele toeschouwers en er werden verbazend hooge prijzen voor plaat sen betaald. De strijd duurde een uur. De twee kam pioenen waren nagenoeg tegen elkaar op gewassen. Maar eindelijk bleef de neger overwinnaar. Hij velde Johnson met een geweldigen slag neder. 8TATEN-GENERAAL. De algemeens beraadslaging der Tweede Ka mer over de belastingvoorstellen werd in de vergaderingen van Donderdag en Vrijdag, de laatste nog aangevuld door een avond-vergade ring voortgezet. Zjj is thans afgeloopenDins dag en Woensdag komt de Kamer nietbyeen, wegens de op die dagen te houden vergaderin gen der Provinciale Staten. Donderdag. De heer Ferf is met de voor stellen in hun geheel ingljomen; hij betreurt alleen dat de Min. den zout-accyns niet geheel afschaft en ook den vleesch-accijns niet opheft; ook keurt hy de verhooging op het gedistilleerd af. De heer Beelaerts acht de ontwerpen onaan nemelijk het privilegie van de doode hand wordt vergroot; vreemdelingen blijven vry van de vermogen belasting, en door de vermogens te treffen zal men den gegoeden beletten werk te geven aan de arbeiders. De heer Heldt steunt de voordrachtenofschoon hij de progressie wenschte voortgezet te zienen niet inziet dat de landbouwers vry moeten blyven van de be drijfsbelasting. Do vermindering van den zout- acoyns accepteert hy op afrekeningmeer niet en bestrydl de verhooging van het gedistilleerd. De heer A. Van Dedem, repliceerendehoudt zjjn bedenkingen tegen de progressie vol, be toogt nader dat de landbouw te zwaar wordt gedrukt en verklaart dat de anti-revolutionnai- ren zich vooralsnog niet laten verleiden om met de linkerzijde mede te gaan. De heer Goeman Borgesius weerlegde de bezwaren door verschil lende sprekers tegen de door hem zeer toege juichte plannen des Ministers ingebracht. Ook hij zou wel eenige meerdere progressie wen- schen maar deze was in de door hfem met den heer llartogh in 1890 ingediende ontwerpen niet sterker. 8pr. verwacht dat enkele leden der rechterzijde zullen meegaandaar het hier geen party-quaestie geldt. De heer Houwing ziet in deze voorstellen het begin van het herstel van onrecht op belastinggebieden zal er dus mot vreugde toe medewerken. De heer Viruly wees op het feit dat twee liberale ledenzelf prac- tische landbouwers, de voorstellen hebben ver dedigd, en noemde voorts het bezwaar tegen de accyns-verhooging op het gedistilleerd over dreven. De heer Kolkman is principiëel vóór de voorstellen van den Minister en hoopt dat do bezwarenzoowel voor den middenstand als voor de landbouwerszullen verdwijnen. De grondbelasting wenscht hy tot pCt. verlaagd te zien; als aequivalent kan het successierecht in de zijlinie en het recht van overgang van vast goed aan vreemdelingen worden uitgebreid. Spr. ziet in de vermindering van het mutatie- recht weinig mooisdaar het slechts een cadeau zal zyn aan do eigenaarshij vindt echter geen vryheid tegen te stemmen. Vrijdag.De heer G. Van Dedem wil de voorstellen steunen, mits de Min. de grondbe lasting wil verminderen met 3/7, niet met 1/7, en stellig verklaart dat hy den landbouw niet zal opnemen in de bedrijfsbelasting. De heer Oppedyk maakte bezwaar tegen den aanslag van het bedrijfskapitaal in de vermogenbelasting, en LOPIKERKAPEL, 4 Juli. De jeugdige knecht H. V. van den landbouwer J. K. zou Vrijdag avond voor zijn baas een voer hooi pinnen gaan halen. Gebrek aan er varing in het besturen van een tweespan vurige paarden was oorzaak, dat hij bij ’t afrijden van de brug der hofstede den dis sel kwijtraakte. Nauwelijks voelden de dieren dit, of ze gingen onmiddellyk hollen. Vreezende dat *t boeltje te'water zou gaan, spong de voerman er af. De paarden gin gen door, de Breedesteeg uit en den Hoo- gendijk op. Daar tuimelde de wagen om en bleven de paarden gelukkig stil staan, om weldra vast gehouden te worden door een nabijzijnden knecht. H. V. kwam met den schrik vrijvan den wagen was alleen het ooshout stuk en de paarden werden spoedig voor een anderen wagen gespan nen en verder bestuurd door den baas. De vrouw van J. K. had juist vóór dit draaftochtje geweigerd, hare kinderen mee te geven; ’t bleek nu, dat zij goed had gezien. •MOORDRECHT, 4 Juli. Bij de alhier plaats gehad hebbende herstemming voor leden van den gemeenteraad zijn gekozen de heeren O. Hoogendijk met 51 en A. J. Heesterman met 47 stemmen. In het ge heel waren uitgebracht 99 stemmen, waar bij 1 blanco. OUDEWATER, 4 Juli. De hooibouw gaat ditmaal gauw en goed. Er waren onder de veehouders in deze omstreken, die 11. Woensdag, ja enkelen zelfs die 11. Donderdag bet gras maaiden en het reeds den daarop volgenden Zaterdag als hooi binnen brachten. Kortom, er zit gang in. Wel zullen verscheidene vebhouders, die, uit gebrek aan voeder, dit voorjaar reeds de voor hooibouw bestemde kampen moesten aanspreken, nog wat geduld moeten oefenen, maar er bestaat dank zij het gunstige weer van den laaésten tijd gegronde hoop, dat er ook door hen nog heel wat hooi gewonnen zal kunnen worden. Het binnengehaalde is van zeer goede kwaliteit, alleen laat de kwantiteit hier en daar te wenschen over. Maar dit was te voorzien en in zoover geen tegenvallertje. De prijzen, door de kaaskoopers in deze week voor de graskaas besteed, vari» eerden van 23 tot 26 gulden per 50 kilo. Enkele puike zwaardere partijen maakten uitzondering, hiervoor werd 27 28 gulden besteed. Handel willig. Heeft er na de benoeming en het daarop gevolgd bedanken van den heer J. v. d. Made tot notaris alhier eenigen tijd vrees bestaan voor het opheffen van bet notariaat te dezer stede, alle onzeker heid is tot genoegen der ingezetenen thans weggenomen door de benoeming van den heer W. Kruiswijk te Heusden, die, naar we vernemen, de benoeming heeft aangenomen. ♦STOLWIJK, 4 Juli. Zekere L., wonende in den polder Zevenhuizen, had Donderdag 1.1. door den hevigen wind het ongeluk, met een met stroo beladen wagen in den Gouw-Vliet alhier te geraken. Hij zelf verkeerde eenige oogenblikken in levensge vaar, daar hij onder het stroo terecht kwam. Gelukkig echter wist hij uit zijne benarde positie te geraken en door de hulp van eenige voorbijgangers werd hij met zijn paard op den vasten wal gebracht. Later mocht men er in slagen ook lading en wagen op ’t droge te brengen, zoodat alles boven verwachting zonder ongelukken afliep. De heer L. De Bruin, onderwijzer aan de 1 e openb. school alhier, is als zoodanig te Zaandam benoemd op eene jaarwedde van f550 met drie jaarlijksche verhoogin- gen van f50, alzoo tot een maximum van 1700. tegen den aanslag in laatstgenoemde belasting von den boerenstanff^'althans voor een derde deel. De heer yanf Ujtften betoogde, dat de voorgestelde belasting irjr z<pr weinigen zal drukken, die het bovendien dragen kunnen, én dat zeer velen er door worden verlicht. De deernis met de landheeren deelt' hij niet. De Minister van Financiën zette in het breede de billpkheid der vermogenbelasting uiteen, en deed vooral uitkomen hoe weinig drukkend voor den landbouw de nieuwe last zal zyn bij vry aan- zienlyk bezit. De noodige maatregelen tot in voering van de peraequatie der grondbelasting op den grondslag van 6 pet. zullen spoedig genomen worden. De heer Farncombe Sanders bleef het verband tusschen vermogen- en bedrijfsbelasting vol houden; de heer Bahlmann keurde de invoering dezer belasting Af zoolang het patent nog be staat. Spr. zou veeleer heil verwachten van her ziening van het personeel, van welke belasting hij de nadoelen opsomde. De heer Tydens zal deze wetten, met uitzondering van de verhoo ging van het gedistilleerd, steunen, als een eersten stap, maar is het met den heer Poelman eens, dat zy ver beneden de verwachtingen bly ven. De heer jE. Mackay hooptdat deze wetten in overleg der partijen 'tot stand komen, en handhaaft het bezwaar van te veel druk op den landbouw. In zijn repliek gaf de Min. nog te kennen, dat de neringdoenden niet getroffen worden in hun kapitaal, hetwelk zij grootondeels vinden uit credietmiddelen. Slechts de twee door den Min. genoemde wetten (grondbelasting en be drijfsbelasting) zullen aan de indiening van de kieswet voorafgaan. De Min. blijft hopen op de medewerking fan de rechterzijde, waaraan hij zjjnerzyds, om een nationaal werk te kry- gon, de hoogste waarde hecht, mits men hem geen onmogelyke eischen stelt. Tot secretaris en ontvanger te Benthuizen is benoemd de heer A. 0. Beelaerts Van Emmichoven te Gorinchem. De artillerie-cursus-compag- nie uit Delft, onder kapt. 8.1. Van Nooten, is gisteren uit Delft naar de legerplaats bij Oldebroek vertrokken tot het houden van schietoefeningen met verschillende soorten vestinggeschut. Op de gisteren te Utrecht ge houden paardenmarkt waren 517 paarden en veulens aangeveerd. De paarden wer den verkocht van f40 tot f700; de veulens van f100 tot f270. De Heer J. B. J. f L o e f fte Vreeswijk, die Vrijdag zijn zilveren ambts- feest als opzichter bij 's Rijks-waterstaat vierde, ontving vele blijken van belang stelling. Op de jaarvergadering van het bestuur der Weesinrichting te Neer- bosch is besloten, wegens de uitbreiding der werkzaamheden, eene afzonderlijke commissie te benoemen van drie leden. In de commissie werden gekozen de heeren: E. J. Griffijn, H. J. Koper en J. Van ’t Lindenhout voor het onderwijs. Daar de scholen van jaar tot jaar in klassen zich uitbreiden, en het getal leerlingen nu reeds 610 bedraagt, was dit zeer noodig. Ook is aan deze commissie opgedragen alle regelingen en toezicht op het onderwijs in de gymnastiek, hand- en rechtlijnig teekenen, enz. Verder is besloten, dat wanneer een der gehuwde mede-arbeiders komt te over lijden, voortaan de weduwe, zoolang zij ongehuwd blijft, jaarlijks f200,zal ont vangen, en voor elk barer kinderen tot hun 18de jaar f 25,— als ondersteuning zal genieten. Bij het eind-examen aan het gymnasium te Gorinchem zijn geslaagd voor de godgeleerdheid enz. H. Van Veen en F. C. Van Deinse; voor de genees kunde enz. D. H. Beijerman, H. 0. Bijl en J. A. Van Dusseldorp. Een leerling werd afgewezen. Voor den nieuwen cursus van de R. H. Burgerschool te Gouda hebben zich aangemeld 38 leerlingen, waaronder 8 meisjes. Tot hoofd der Christelijke be waarschool te Sliedrecht is benoemd mej. A. C. Goedkoop te Rotterdam. Ds. C. Van Koetsveld CEzn., te Houtrijk-en-Polanen, is beroepen te Goes. Beroepen bij de Ger. kerk te Leerdam Ds. A. O. Schaafsma te Delfshaven.

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1