L-J 1892. N'. 1281 s! Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht len. York iven. Zaterdag 9 Juli. Baggerwerk I* t' W' RE. HOVEN, :aansche ihappij. EN. Officiëele Kennisgevingen. IUUR. DE, AANBESTEDING Het uitdiepen van de Scheep- makershaven (OOPSTE HT. Van slimme lieden. BINNENLAND BUITENLAND. Overzicht. DE, te Stolwijk de noodig zich izin- leden: Polak Daniels, Van die met het kaartspel sommetjes ERK. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgever* IE Timmer- persoon bij i den handel digd door de toezicht van krijgbaar bij Stolwijk. Staten int met lerie nieuwe af 100 Qld. te Rijwielen ELAND), uitenlandsche 8CHÖ0IH0ÏMW COURANT. D, liefst zoo e ode, Gemeente SCHOONHOVEN. VIEERIIll het grijze I rerdwijnen, I :ht, is on- I verft niet. I en f 1,50 I hoonhoven I commit K. Pat omtrent één lid JWIEL, oorzien van De verlo- 1 1,00 Qld., adt na ont- lag wordt in an tuin van mderd Zater- i de Visch- en bij de ne flinke or zien. persoonbij te Kamerlk Prijs der Ad vertentienVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel □eer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte, inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiënvoor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven zullen op Woensdag den 13. Juli a. s., des middags 12 uur, op het Raadhuis aldaar, publiek be steden binnen voornoemde gemeente. Het bestek ligt van af heden op Secretarie ter lezing. Aanwijzing zal worden gedaan Dinsdag 12 Juli, om 11 uur. Schoonhoven, 4 Juli 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. Kantoren der >f te Amster- •y ;e Groningen, e Oisterwijk. erij van NÓOTEN te jn 100 Naam- r wit carton, aan geleverd :NTS. Op fijn ce-étuif I, raaf van op den inde, en .■aj.SBUsxuaa,i- 1 r.-.—-s-':.-T.-ga=: Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. wijzing, hem in de „Nftgddeutsche Allge- meine” toegediendhet ’stilzwijgen te be- In de Hamburger*, Ntté^rictiieir’, welk orgaan het lijforgaan van v. Bismarck wordt geacht te zijn, wordt den draak -gestoken met het artikel van eerstgemeld orgaan en de overtuiging uitgesproken, dat zoo iets onmogelijk door de regeering kan zijn in de pen gegeven. Als verbetering van en vervolg op ’t geen v. Bismarck in den mond is gelegdzegt het blad dat deze nimmer kan gezegd heb ben, dat de Keizer te voren met anderen over zijn ontslag heeft gesproken maar dat aan het Hof zekere vrouwelijke invloeden werkzaam warendie het centrum ten goede kwamen met name die van de Fransche en Katholieke vrouw van een tjjdens des Rijks- kanseliers aftreden aan het Hof zeer gezien paedagoog”; ongetwijfeld in verband hier mede heeft thans de Reichsanzeiger” het stilzwijgen verbroken door de mededeeling dat de aan v. Bismarck losgeschreven op merkingen der regeering geen aanleiding geven er zich mede in te laten. Zij bepaalt or zich toe te verzekerendat het Ham- burgsche orgaan de waarheid te kort doet, door te zeggen, dat Von Caprivi, de tegen woordige Rjjkskanselier, zich voor zijn op treden als zoodanig, ooit met de politiek heeft ingelaten. Het is te hopen dat hier mede die onaangename schermutseling een einde neemt. Uit Rome komt het zeer onwaarschijn lijke sensatiebericht, dat de Duitsche gezant aldaar zou zijn teruggeroepen, omdat het Vaticaan een al te gemoetkomende houding tegenover Frankrijk zou innemen en daar entegen minder ingenomenheid zou koeste ren met den drievoudigen bond. Te Charlottenburgbij Berlijnop de plaats, waar eenige dagen geleden een spoorwegongeluk gebeurde, is Zondagavond een volle passagierstrein ontspoord. Acht- en-twintig monschen b. A^amon meer of minder ernstige verwondingen bij dit spoor wegongeluk maar niemand werd gedood. Zondag-avond laat is te Hamburg de bliksem geslagen in een der grootste kof fiehuizen: „Café Nowak”, dat vol menschen zat; hij sloeg door het plafond van de zaal heen en richtte er ook op andere wijze veel schade aan. Er ontstond geen brand, maar de bezoekers vluchtten toch in grooten angst de straat op. Er werd echter nie mand gewond in bet gedrang. De Fransche Ministerraad heeft besloten tot het houden van eene internationale ten toonstelling in 1900. Vroeg genoeg dus. Berlijn, dat ook voornemens is eene ten toonstelling te organiseeren en reeds druk in de weer is om propaganda er voor te maken, is door dat plan der Fransche re geering wel wat gedupeerd. Het zal een Duitsch-Fransche strijd worden, doch op terrein, waar strijd gewettigd en goed is. Terwjjl het er in Dahomey, het Fransche protectoraat aan Afrika’s westkust, nog alles behalve rooskleurig uitziet, zond Tonkin, een Fransch beschermgebied aan Azie’s oostkust eene eerste lading barer producten (katoen) op. Ook daar kostte het heel wat strijd en bloed alvorens Frankrijks bescher mende hand werd aangenomen of liever geduld. Te Madagaskar, ook als een Fransch protectoraat, hadden de Franschen het met de Engelschen aan den stok. Dat de strijd om het bestaan ook in I Frankrijk gevoerd wordt, blijkt uit onder staand bericht. Volgens eene opgave van de prefectuur van de Seine waren dezer dagen te Parijs voor de volgende betrekkingen deze ge tallen van sollicitanten: voor 19 plaatsen vuor adjunct-commies 4398; toor 4 plaatsen voor klerk 3314; voor 42 onderwijzers plaatsen 1847; voor 53 plaatsen voor on derwijzeres 7133; voor 8 plaatsen voor onderwijzer in het teekenen 147voor 6 plaatsen voor onderwijzeres in idem 132; voor 165 plaatsen bij de belastingen 2773 sollicitanten. Men ziet dus, dat het te Parijs al niet beter is dan ten onzent. De verkiezingen zijn in Engeland in vollen gang. Tot dusver winnen de libe ralen eenige zetels, ofschoon daarop nog weinig te bouwen valt. De lersche vertegenwoordiger O’Brien is, tijdens de bijwoning eener veikiezings- vergadering, door een steenworp ernstig aan het hoofd gewond. Gladstone, die zelfstandig bestuur schier uitsluitend als verkiezingsleus predikt, heeft thans ook Schotland zoodanig voorrecht aangeprezen I Men duidt het den „grooten ouden man” wel wat euvel, dat hij alle andere zaken aan dit zijn stokpaardje onder geschikt maakt. Engeland en Amerika hebben llallé’e be middeling ingeroepen over hun geschil over de visschenj in de Behringzee. De heffing van marktgeld heeft in Spanje'» hoofdstad de groentevrouwen en andere marktbezoekers en bezoeksters aanleiding gegeven zich tegen de politie te verzetten. Deze had het tegenover de ontstemde koopvrouwen hard te verantwoorden, zóó, dat zelfs van vuurwapenen moest gebruik De Fransche politie, welker scherpzin nigheid in den laatsten tijd spreekwodrdelijk is geworden, heeft eindelijk ontdekt, hoe bet in de lucht vliegen van Very’s koffiehuis op den boulevard Magenta in zijnwerk is ge gaan, wie dat stukje hebben uitgevoerd en waar deze voortreffelijke lieden zich be vonden. Maar op hetzelfde oogenblik dat zij die kennis had verkregen, wisten de couranten het ook, en kon men het in alle talen der wereld lezen. Toon derhalve gezegde politie te Londen verscheen, bij de heeren Meunier en Francis haar opwach ting wilde maken teneinde de eer van hun gözelschap op de terugreis naar Parijs te verzoekenhadden zij toevallig juist bun domicilie verlegd, zonder hun nieuw adres op te geven. Deze teleurstelling van de handhavers der openbare veiligheid was een gevolg van de verkeerde meening, dat boosdoeners geen couranten lezen. Of daarentegen de eerlijke lui, zij die wat te verliezen hebben en wier belang het medebrengt zich eenigs- zins op de hoogte te stellen van de dui zenderlei middeltjes, die aangewend wor den om bun de zorg voor hun aardsche goederen te verlichtenook zoo trouw zijn in het nagaan van de berichten, welke de pers in kwistigen overvloed verspreidt, zou men soms mogen betwijfelen. Ieder oogenblik toch lezen we, dat bij de politie te X. neeip daarvoor welke groote stad gij wilt, want deze centra der bevolking schijnen het uitverkoren jacht gebied van zekere soort van oplichters te zijn, aangifte gedaan wordt door per sonen die met het kaartspel sommetjes van honderd of tweehonderd gulden hebben verloren. De ambtenaar moet er dan maar op uit, om te zien of hij de daders kan snappenwat in den regel misluktheeren, die het vak uitoefenen van met de kaart wonderen te verrichten, blijven niet, als zij een argeloozen vogel geplukt hebben, zitten wachten of er misschien ook een tweede in het net zal vliegen. Wij weten niet of zoo’n politieman, als men hem met een echt slachtoffers-gezicht zijn „ongeluk” komt vertellen, ooit zegt: „Maar kerel, hoe kun je toch zoo onbe grijpelijk stom zijn!” Beleefd zou men mis schien de opmerking niet kunnen noemen; aan haar gepastheid valt niet te twijfelen. Want wat is het anders, dan een bewijs van geweldige ezelachtigheid, als iemand er op die algemeen bekende manier inloopt Dat bij geen couranten leest, waarin soort gelijke verhalen telkens voorkomenis reeds een fout: maar dat daargelaten, is het toch zeker dat men alle nadenken moet hebben verloren om de dupe te worden van een zoo tastbaar bedrog. Dat iemand zoo weinig het beetje ver stand gebruikt, waarmede de natuur hem heeft begiftigd, kunnen wij ons moeieljjk voorstellen: er moet een andere reden be staan. Een vreemdeling „van buiten” wordt door een onbekende, die insgelijks tot de niet-ingezetenen schijnt te behoorenop straat onder eenig voorwendsel aangespro ken: men vraagt hem een of' andere in lichting, knoopt een praatje aan, en eindigt met het voorstel om in een of ander koffiehuiseen inrichting waar koffie een hoogst zeldzame verschijning is, iets te gaan gebruiken, wat de onbekende heel vriendschappelijk aanbiedt. Ter plaatse aan gekomen, bemerkt men spoedig een paar personen, die voor tijdpasseering „een kaartje leggen". Ze zjjn bezig met een gemak- Bij kon. besluit is benoemd tot burgemeester van Ameide en van Tien- hoven A. P. H. A. DeKlejjn, secretaris dier gemeenten. Door do Provinciale Staten van Noord-Brabant is gekozen tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ter vervanging van den heer Mr. J. G. De Bruyn, de heer Mr. E. Van Zinnicq Berg man, advocaat-procureur te ’s-Hertogen- bosch, met 37 van de 58 stemmen. In de Dinsdag gehouden verga- dering der Provinciale Staten van Zuid-Holland werden de geloofsbrieven van de nieuw-be- noemde leden gesteld in handen van drie com mission, bestaande; de eerste, uit do leden: Polak Daniels, Van Dissel en Op de Laak; de tweede, uit de ledenVan Bergen IJzen- doorn, Van Dam en Dujjnstee; do derde, uit de ledenBuys, Crena de Jongh en Bichon van IJsseimondo, aan welke laatste -issie tevens verzonden is het adres van x’as o. s. te Ridderkerk, houdende bezwaren de gehouden verkiezing ten aanzien van voor het hoofdkiesdistrict Ridderkerk. Adressanten meunen, dat de heer P. Smit Jr. met volstrekte meerderheid gekozen had moeten verklaard worden en geen herstemming had moeten plaats hebben tusschen hem en den heer Havelaar, die bij de herstemming gekozen is. H. i. hadden de leden van het stembureau ten onrechte beweerd dat de voorzitter tweemaal dezelfde stem aan den heer Smit had toegekend, weshalve adressanten eene nadere contiöleering van de stembriefjes verzochten. Ged. Staten hadden de stembriefjes van de verkiezing op 10 Mei opgevraagd welke ter beschikking werden gesteld van de commissie tot onderzoek van den geloofsbrief van den heer Havelaar. De verschillende commission brachten achtereenvolgens rapport uit. De eerste bij monde van den heer Polak Daniels; do tweede door den heer Van Bergen IJzendoorn; de derde door den heer Buys. Overeenkomstig hun advies werd tot toelating besloten van al de gekozenen, behalve voor zoo veel betreft de verkiezing van den heer Have laar te Ridderkerk. De commissie kwam daar omtrent, naar aanleiding van bet bezwaarschrift, tot de conclusie, dat in elk geval noodig zal zjjn het onderzoek van de ingelevorde biljetten; ten einde of de geldigheid der verkiezing van den heer Havelaar te kunnen verifieeren, óf eene nieuwe verkiezing te kunnen provoceeren. Do beslissing over den geloofsbrief van den heer Havelaar werd dienovereenkomstig tot den vol genden dag aangehouden, ten einde de commissie inmiddels in de gelegenheid to stellen do stem briefjes in het district Ridderkerk te onderzoeken. De overige toegelatenen legden in handen des voorzitters do eeden (verklaringen of beloften) af, werden door hem geluk gowenscht en namen zitting. In de Woensdag gehouden vergadering bracht de hoer Buys nader rapport, uit over den geloofsbrief van den hoer Havelaar. Er is gebleken dat op 11 Mei in het district Rid derkerk 1783 kiezers hebben gestemd, dat er echter slechts 1781 biljetten in de bus zjjn gevonden en dus 2 minder dan het aantal kiezers. Van die 1781 biljetten zjjn door het bureau 9 biljotton terecht ongeldig verklaiAd; het aantal geldige biljetten bedroeg dus 1772, waarvan 887 de volstrekte meerderheid was. 1 En nu is, na onderzoek, na telling en her telling gebleken, dat de heer P. öinit Jr. wer kelijk precies 887 stemmen had verkregen, zoodat de opmerking van don kiozer-adressant, dat er «ene vergissing had plaats gehad in de opgave van het bureau, volkomen juist was. Had nu het resultaat van die fout moeten zjjn dat de heer Smit gekozen werd verklaard? Neen, want de heer Smit had juist de volstrekte meerderheid, en het verschil tusschen het aantal kiezers en dat der biljetten had in dit goval van invloed kunnen zjjn op het ojjfer der vol- LAN van kelijk te volgen hazardspelletjeen zonder ling, dat trekt altijd de aandacht: bij een groot aantal personen zit het spelduiveltje in een verborgen hoekje ven het gemoed op den loer, om plotseling bjj passende gelegenheid voor den dag te springen. Van de spelers wint nu eens de eendan de ander; men kan zien, het gaat stipt eerlijk. Eindelijk zegt een van ben: „Hebben de heeren soms lust om eens mee te doen?” Be voorslag is te beleefd om van de hand gewezen te worden. „Willen we?” „Nu ja, een oogenblik maar.” Weldra zijn de vier aan den gangde meegetroonde wordt door de fortuin begunstigd. „Je hebt een goeden dag vandaag.” De ander vindt het ook, en, de begeerte naar winst doet hem alle voorzichtigheid afleggen. De rest is licht te raden. Over een uur kunt ge hem aan het politie-bureau vinden, klagende dat men hem heeft afgezet. Dat komt er van, als de hebzucht iemand parten speelt. Want dat is het, en niets anders. Te veel wordt vergoten dat boosdoeners, die er op uit zijn om ons te benadeelen, speculeeren op onze slechte neigingen, en dikwijls met succes. Meermalen komt het voor, dat zij zich als schelmen voordoen, en hun slachtoffers weten over te halen, in zekeren zin hun medeplichtigen te worden. Laat ons daarvan een insgelijks bekend voorbeeld aanhalen. Langs de huizen loopt een koopman met I een collectie goederen. Ook hij is een vreemdeling, natuurlijk, en wel zoo erg, dat hij geen Hollandsch verstaat. Maar bjj heeft een tolk bij zich. Die tolk is een wonderlijk heer, want bij zegt niet veel goeds van zijn patroon. „Wil ik je eens in vertrouwen wat zeggen? Al die spullen moeten weg, voor een appel en een ei, want ze zijn afkomstig uit een faillieten rommel. Deze meneer moet maken dat bjj zoo gauw mogeljjk uit de voeten komt; het is eigenlijk een schuin zaakje: bied maar wat je kwjjt wilt wezen je zult zien dat hij toehapt Als hij maar geld genoeg krijgt om naar Amerika te komen, dan kan de rest hem niemandal schelen.” Mid- delerwjjl staat de ander, wien men dus zjjn doopceel licht, met een zeer onbe vangen gelaat te kijkenen spreekt een paar onverstaanbare klanken uit; de ge- wenschte kooper, belust op een voordeeltje al is het van verdachten oorsprong, doet een laag bod, en een oogenblik later is hij eigenaar van een bijna waardeloos ding, over welks bezit hij zich nog lang ergeren zal. Aan wie de schuld? Gauwdieven moeten slim zjjn, dat spreekt, anders was van hun bedrijf al heel gauw de aardigheid af. En aangezien de ontwikkeling een algemeene regel is, die geen uitzonderingen toelaat, is het niet te verwonderen dat ook de listigheden dergenen, die zonder werken aan den kost trachten te komen, de voor uitgaande beweging van onzen tjjd moet volgen. t/ Aan den anderen kant zou men wel mogen wenschen, dat ook de eerljjke lieden een beetje slimmer werden, en wat meer hun best deden, om de streken hunner belagers te verijdelen. Niet alleen toch, dat een welgelukte aanslag op de beurs van een lichtgeloovig en onergdenkend medemensch nadeel toebrengt aan een be paald persoon, er vloeit nog een alge- meener nadeel uit voort. Zoolang de mogelijkheid bestaatdupes te maken, zullen er ook lieden gevonden worden, die hun natuurljjken aanleg tot schurkerij tot den hoogsten graad van ontwikkeling zoeken te brengen, elkander hun kunstjes loeren, nieuwe vindingen in toepassing brengen. De lummelachtigbeid dergenen, die zich door allerlei lokaas laten vangen, is de meest geschikte middenstof voor de aan- kweeking van de bacterie van bet fieltendom. Indien de gewone menschen, die rechtvaar dig wenschen te handelen en daarom ook recht hebben op een eerljjke behandeling, wat beter uit hun oogen keken, en voordeel trokken uit de waarschuwingen der onder vinding, dan zou het bedrijf der oplichters en flesschentrekkers zoo weinig winstgevend worden, dat de beoefenaars zich gedwongen zagen een ander baantje bij de band te nemen, de gaven van hun geest aan edeler doel te wijden. Zooals het nu veeltjjds gaat, zjjn de on- □oozelen of onnadenkendendie eerst be speuren beetgenomen te zjjn wanneer het te laat is en de best georganiseerde politie hen niet meer helpen kaq, in werkelijk heid de medeplichtigen van het geboefte. Wie zijn deuren niet behoorljjk sluit en zijn eigendommen niet bewaaktkweekt diefstal aan en wie den bedriegers vat op zich geeft, stelt een premie op hun ellendig handwerk. Dat deze eenvoudige waarheid door ieder erkend zal worden, betwjjfelen wij niet; wel, dat de toepassing spoedig ten volle behartiging zal vinden. De oud-kanselier van DuitscblandPrins Von Bismarck, heeft het niet over zich kun nen verkrygen om na de scherpe terecht- ren 81, vraag* udige iten en een strekte meerderheid. Volgens art. 66 der ge meentewet had derhalve eene nieuwe verkiezing moeten uitgeschreven zjjn. De bevolen her- «ë'ed iïïLjC uitslag daarvan rechten ontleenon. Met hoe groot leedwezen dan ook moet de commissie concludeeren te besluiten tot niet- toelating van den heer Havelaar en tot het uitsohrjjven, zoo spoedig mogeljjk, van eene nieuwe verkiezing in het district Ridderkerk. De heer Van Velzen meende dat, daar nie mand de volstrekte meerderheid had verkregen, het stembureau terecht eene herstemming heeft uitgeschreven. De heer Buys deed opmerken, dat juist omtrent het verkrjjgen van de volstrekte meer derheid volkomen onzekerheid bestond on dat trouwens in een geheel analoog geval het stem bureau te Delft op 11 Mei juist zóó heeft ge handeld als de commissie thans voorstelt, en als de vergadering den vorigen dag voor Delft stilzwjjgend heeft goedgekeurd. Overeenkomstig de conclusie van de com missie werd daarop zonder hoofdeljjke stemming besloten. Daarna ging de vergadering over tot het benoemen van leden van Gedeputeerde Staten. Herkozen werden: de heer Mr. P. L. F. Blussé met 55 stemmen tegen 18 op den heer Bevers; de heer Mr. C. J. E. grt Bjjlandt met 56 stemmen tegen 16 heer Mr. C. J. F. Bichon van IJselmonde, l op den heer H. Seretde heer Mr. C. Van der Kemp met 55 stemmen tegen 18 op den heer Mr. L. M. J. H. Kerstens; de heer Jhr. Mr. H. A. C. De la Bassecour Caan met 55 stemmen tegen 17 op den heer H. Seret; de heer Mr. G. J. Goekoop met 55 stemmen tegen 17 op den heer 8. Van Velzen. De herkozenen verklaarden de herbenoeming aan te nemen. Tot buitengewoon lid van Gqdep. f werd herkozen de heer Mr. J. A. Vaillai 50 stemmen tegen 17 op den heer v. d. Ou- dermeulen en 1 op den heer Van Velzen. Ook de heer Vaillant aanvaardde de herbenoeming. De volgende vergadering is op 19 dezer bepaald. In do vergadering der Provin ciale Staten van Utrecht werden herbenoemd als leden der Gedep. Staten de heeren Mr. W. J. M. Bosch, Mr. H. G. Römer, Mr. B. J. L De Geer van Jutphaas, Mr. H. Royaards van Schèrpenzeel en Mr. 0. G. Berger van Hengst. Tot lid der Staten ter voldoening aan art. 89 der prov. wet werd herbenoemd Mr. S. J. Van Geuns. Aan de onder-officieren, die zich gedurende den afgeloopen winter ver dienstelijk hebben gemaakt als instructeur bjj de vrjjwillige oefeningen in den wapen handel, zjjn geldeljjke belooningen toege kend. De officieren, die daarmede belast zijn geweest, krjjgen eene maand verlof met behoud van traktement. Naar aanleiding van. een bij den Minister van Oorlog ingekomen adres van Bredasche kantoorbedienden, over het in functie zijn van onderofficieren op kan toren aldaar, heeft de Minister een onder zoek te Breda ingesteld, wie der onderof ficieren voör particulieren werkzaam zijn of zij die werkzaamheden verrichten in of buiten diensttjjd, hoe de toestand van hun gezin is en of zij daarvoor patentrecht betalen. Het bestuur van den Neder- landschen bond tot bestrijding van over dreven Zondagsrust op het gebied van post en telegraafverkeer, heeft in een schrijven aan de Kamers van koophandel en de handel- en njjverheidsvereenigingen in ons land de adressen medegedeeld, die het in Januari en April 1892 aan den min. van waterst. gezonden heeft, en de antwoorden, welke daarop van den minister ontvangen zijn. Op het eerste adres gaf de minister te kennen, dat voor *t vervolg op een tweeden christeljjken feestdag, voor zooveel niet op Zondag vallende, de kantoren der posterijen mede zullen zijn opengesteld voor het aannemen van pakketten, het verzenden van postwissels en de behandeling van kwitantiën. Op het tweede adres, waarin gevraagd werd om uitbreiding van het aan MI uren van openstelling van de post- en tele- graifkantoren op christelijke feestdagen, werd door den minister geantwoord, dat de geringe toeloop van het publiek aan de post- en telegraafkantoren op de bedoelde dagen, geen grond geeft om te onderstellen dat er behoefte zou bestaan aan de door adressanten gowenschte vermeerdering van de diensturen dier kantoren en er alzoo geen aanleiding is gevonden, om aan hun ver zoek gevolg te geven. Het bestuur van den bond wil niet be rusten in ’s ministers besluit en wil trachten een algemeene beweging op touw te zetten om, in het belang van handel en nijver heid, op eene belangrijke uitbreiding van de diensturen der post- en telegraafkan toren op christelijke feestdagen aan te dringen. Alvorens daaraan uitvoering te geven, tracht het bestuur zekorhei4 te bekomen of zijne pogingen waardeering en steun vinden bjj de Kamers van koophandel en de h indels- en nijverheids-vereeuigingen in Nederland on of deze bereid zjjn aan het in te dienen adres kracht bjj te zetten door het zenden van een adhaesie-adres. Daartoe strekt het thans verzonden schrjjven. Tot directeur der stadsapo theek te Haarlem is benoemd de heer J. 0. Keur te Sliedrecht. gemaakt worden om de orde te herstellen. Men eindigde met de invoering der belas ting voorloopig te schorsen. Eveneens die, ontevreden over nieuwe lasten, hun opgelegd, hun bedrijf eenvoudig staakten. Het is zeker geen bewijs van inwendige kracht, dat men zoo handelt. De burgemees ter van Madrid nam dan ook zjjn ontslag. De opening der tentoonstelling te Chicago (Noord-Amerika) zal plaats hebben door den Markies De Veraqua, een nazaat van Columbus, den ontdekker der nieuwe wereld. Daar deze kleinzoon echter hoog bejaard iszal hij die opening bewerkstelligen, zonder zjjn land (Spanje) te verlaten. Door een enkelen druk op een knop, die in ver binding gebracht wordt met een onder- zeeschen kabelzullen alle machineriën op het tentoonstellings-terrein tegelijkertijd in beweging worden gebracht! Echt Ame- rikaansch dus. Aan de OnstenrljkHcli-Servlache grens doet sinds eenigen tijd een compagnie vrouweljjke douanen dienst. Die grens- wachtsters voldoen zeer goed. Vooral zjjn zij handig in het ontdekken van smokke- laarsters van edelgesteenten en toiletar tikelen. Soldatenmisbandelingen komen niet uit sluitend in het Duitsche leger voor. Te Pest (llongerije) hebben bjj de inspectie van het 86ste regiment Hongaarsche infan terie elf manschappen een aanklacht inge diend tegen een sergeant, die brandende petroleum gegoten had op het hoofd van een soldaat, omdat diens haar te lang was. Er is sprake van een interpellatie in den Rijksraad over deze zaak.

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1