AND. lerij. ’EDE, I 1892. N'. 1285 Zaterdag 23 full Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en .Utrecht ping it UI F pelen, den iraad, U- i bj -L, II IOP1NG louw- en Bouw-, igewas, het erf der ?ieter Ver- k. NG, J/, baar veilen JK, ironden, K, ngeveer en HOOl- e tiieiMeii- 'polderte ombinatiën. n Bouw-, der de ge- older Leer- jrceelen en Buiten- laamd de ingeveer 34 Miedrrcht, re Merwedo reilen in 1 Griend- GILDEN. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND STATEN-GENERAAL. i lid van den raad fS4,ao. koop Mr FUHRI 8 9 2, de. arberg van eoute ttien- issen Oude- j pcrceelen Ier de ge it in don 7 perceelen taande ie Notaris Ie Executie, N. IGE S. W. N. VAN NOOTEN te S^hookhovbn, Uitgaven. icpalen tijd de maand wordt pu- ili 1892, ■e, te EK, achter SCHOONHOVEKSCHE COURANT. I ;e t 28 Juli en op Luguitui i des voor- ren in cata- hoofdvoor- rerkrygbaar bij wien de en en ka de veiling nis”, onder langs de ierkerksche srceelen en uezor nei lureuuurwerKi dien nieuwen tijd ook al humeur gebracht, als zoQvel weer den Amsterdamschen ty wat zeker in de bestai i niet ongewenscht n zen, wat digheden ziet: „De al zingt J. ERBOOM Land tot Mei 1893. i koopprys gevestigd reau, Chif- n, Spiegel, iis, GLA8- loporen en igen, een er te voor- j Bij kon. besluit is T. Terwey, voorzitter van het Nederlandsoh Onderwij zersgenootschap benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De le luit. J. A. Camerling Helmolt, van het 5e bataljon 4 regiment infanterie te Gouda, is op zijn verzoek over geplaatst bij het 3e bataljon van dat corps te Haarlem. Tot hoofdambtenaar ter ge meentesecretarie te Rotterdam is benoemd de heer Mr. A. H. J. Hainsius, thans commies-redacteur ter gemeente-secretarie te Amsterdam. Aanstaanden Maandag begint de gewone zomervacantie van Koningin Wilhelmina, welke vier weken zal duren. Aan het Ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid te 's Hage werd Woensdag o. a. aanbesteed: lo. Het verhoogen van den verbindings- dam met de Elft, aan den rechteroever der rivier de Amer, onder de gemeente Made en Drimmelen, prov. Noord-Brabant, tus- schen de kilometerraaien 61 en 62, behoo- rende tot de werken voor het verleggen van de uitmonding der rivier de Maas. Minste in schrijver A. Volker te Sliedrecht, voor f 8900. 2o. Het maken van een stalen reserve- stoompont ten behoeve van bet Keizersveer, onder de gemeente Raamsdonk, prov. Noord- Brabant, behoorende tot de werken voor het verleggen van de uitmonding der rivier de Maas. Minste inschrijver Nederlandsche Stoombootmaatschappij te Rotterdam, voor f 31.000. Te ’sGravenhage is overleden de generaal-majoor H. J. K. Beyen, oud- Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Men heeft wel eens in dergelijke ge vallen den gevangenen met geweld voedsel ingepompt. Misschien neemt men ook bij haar zijn toevlucht tot dwang. Een bende Zigeuners, uit Henegewina, (Oostenrljk-Hongarlje), kwam onlangs met een gedresseerden beer naar Italië. Maar te Cuneo werden de zwervers door de po litie aangehouden, en om zich te wreken lieten zij hunnen beer los. Het dier zwerft nu in den omtrek der stad, tot schrik van de inwoners, die niet dan met een angstig hart hunne huizen verlaten. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven,y worden slechts t maal in rekening gebracht. minister van oorlog en van State. Te Amsterdam is op ruim 80- jarigen leeftijd overleden Dr. G- A. N. Allebé, vooral bekend door züne werken over de eerste verpleging dér kinderen. In de zitting der Arr. Recht bank te Rotterdam van Dinsdag werden o. a. de volgendeftpersonen veroordeeld Th. B. Db K., bouwman te Hoenkoop schuldig aan 1°. het, in staat van kennelijk onvermogen verklaard zijnde, terbedriege- lijke verkorting van de rechten zijner schuld eischers «enige zijner schuldeischers op eenige wijze bevoordeeld hebbenen 2°. het, in staat van kennelijk onvermogen verklaard zijnde, ter bedriegelijke verkorting van de rechten zijner schuldeischersbaten niet verantwoorden; de rechtbank veroordeelde hem deswege tot negen maanden gevange nisstraf. H. v. V., arbeider te Waddingsveen, be klaagd van vernieling, tot f5 boete- L. D., K. v. R., M. Den H., A. 8. en M. S., arbeiders te Zevenhuizenwegens vernie ling, tot 7 dagen gevangenisstraf ieder. Bij de 13de jaarlijksche exa mens der Nederl. Toonkunstenaarsvereeni- ging te 's Gravenhage is geslaagd voor solozangonderwijs de heer J. H. B. Spaan derman te Gouda. GORINCHEM, 19 Juli. De werken te Gorinchem, aan het einde van het kanaal van Amsterdam naar de Merwede, naderen hunne voltooiing. De groote schutsluis, toe gang gevende van1 de Merwede tot het Steenenboeksche Kanaal, en de daarover gelegde bruggen zijn geheel gereed en ge deeltelijk reeds in gebruik genomen. De zoogenaamde voorhaven, tevens vluchtha- ven bij ijsgang enz., alwaar de schepen uit de Merwede zullen binnenvallen alvorens de schutsluis te bereiken, is op de ver- oischte diepte uitgebaggerd. Thans zijn een drietal stoommachines dagen achtereen bezig om water uit het kanaal van Stee- nenhoek in die voorhaven op te pompen L t L tot de hoogst bekende waterstanden op de j Merwede. Nadat het aldus eenigen tyd UT voor de nieuw gemaakte dijken en water- y- keeringen zal hebben gestaan zonder be- langrijke verzakkingen enz., geeft bet dijks- bestuur van de Alblasserwaard vergunning om den hoogen Merwededijk, die thans nog waterkeering is, te «openen, en zal daarmede de laatste hinderpaal voor de vaart vaa Amsterdam naar de Merwede zijn opgeruimd. GORINCHEM, 20 Juli. In de vorige week was de zalm vangst op de Beneden-Waal vrij gunstig. In het traject tusschen Tiel en het vischwater dezer gemeente werden gevangen 103 zalmen en 3 steuren. De ge middelde zalmpnjs bedraagt slechts 67 ot. per 1 kilo, •ALBLASSERWAARD EN VIJFHEEREN- LANDEN, 22 Juli. De handel zoo in boter als kaas was deze week willigkaas f 0,50 a f I per 50 kilo en boter 5 cents per kilo hooger in prijs. Men besteedt thans in deze streken voor: kaas f22 a f27 per 50 kilo., naar wicht en kwaliteit, goêboter f0,60 weiboter f0,50 per half kilo. ♦DALEM, 20 Juli. Men is hier druk bezig met het rooien der vroege aardap pelen (kralen). Kwaliteit en kwantiteit laten niets te wenschen over. Tot heden is ook niet het minste spoor van ziekte te ontdekken. De handel is zeer slap. Men maakt aan den afslag te Vuren f 1,90 a f 2 per HL. MEERKERK, 19 Juli. In eene heden alhier gehio^den huishoudelijke vergadering van het Departement Meerkerk, Ameide o.a., der Maatschappij tot Nut van’t Algemeen is door den penningmeester rekening en verantwoording der ontvangsten en uitgaven gedaan over het afgeloopen vereenigingsjaar en zijn vervolgens herkozen totleden van het bestuur de heeren L. A. Van der Voort te Jaarsveld, A. P.H. A. De Kleijn te Ameide en P. A. De Ruijter te Meerkerk, beide eerstgenoemden tevens respectievelijk tot voorzitter en penningmeester. Tot directeu ren der Spaarbank de heeren B. J. Bodde te Meerkerk en A. P. H. A. De Kleyn te Ameide. ♦MOORDRECHT, 18 Juli. Burgemeester en wethouders dezer gemeente hebben in hunne vergadering bepaald, dat van af 18 dezer het torenuurwerkmisschien door dien nieuwen tijd ook al eens uit zijn U- __ul. menschen, ftl aanwij- p omstan- -__o-T5Jön* Men goede oude tijd komi toch terug,” men van „nooit!” PAPENDRECHT, 19 Juli. Aan de werf van mej. de wed. P. Van den Adel werd heden met gunstig gevolg te water gelaten het nieuw gebouwd ijzeren Rijnzeilschip „De Hoop,” groot 110 last, voor rekening van den heer W. L. Deurwaarder te Ko- lijnsplaat, en dairna de kiel gelegd voor een ijzeren boeierschuit, voor rekening van den heer A. De Been te Maden. ♦STOLWIJK, 20 Juli. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze ge meente opgebracht de som van f24,20. Het groote vraagstuk van onzen tyd is de regeling eeaer zoodanige verhouding tus- schen arbeiders en werkgevers, dut hun wederzydscbe rechten en plichten behoor lijk zijn gewaarborgd. Men moge bet niet eens zijn over de vraag, of het vaststellen en handhaven dier regeling tot de bevoegd heden van het staatsgezag moet gerekend worden, dan wel, of dit hoogst belangrijk onderwerp binnen den kring der particu liere krachten moet beperkt blijven, zooveel is zeker, dat in alle beschaafde landen de zelfde drang zich doet gevoelen. Wat tot dusver in die richting is gedaan, bepaalt zich tot proefnemingen, van welker resultaat nog niets kan gezegd worden. In het land van den arbeid bij uitnemendheid, in de vereenigde Staten van Noord-Amerika, is men over het algemeen zeer weinig ge neigd om aan het staatsgezag veel invloed toe te kennen op het gebied der industrie men vindt het beter zijn belangen zelf te behartigen. De wyze, waarop zulks ge schiedt lokt niet altijd tot navolging elders uit. Nog maar weinige dagen geleden ver keerde het district van Pittsburg, in Penn- sylvanië, in volslagen opstand, doordien in de metaalfabrieken van den heer Carnegie het werk gestaakt was, en de directeuren te vergeefs trachtte met van andere plaatsen aan gevoerde mannen de machines aan den gang te houden en zoo heftig was de strijd, dat bij in een formeelen burgeroorlog ontaardde, waarbij dooden en gewonden vielen, en waarin partijen alle beschikbare wapens aan wendden om elkander afbreuk te doen totdat eindelijk de gouverneur van den staat militairen deed aanrukken om de rust te herstellen. De vereenigde werklieden en de patroons stonden als vjjanden tegenover elkander, en daar beide groepen in hun eiseben volhardden, kon er van toenade ring, van verzoening geen sprake zyn. Ar beiders, die gebruik wilden maken van bun vryheidom zich niet by bet verzet aan te sluiten, werden door hun kameraden (P) vermoord. Dezelfde heer Carnegieaan wiens indus- triëele ondernemingen al deze dingen voor vielen, heelt een boek geschreven onder den titel: „De zegevierende volksregeering", dat een doorloopende ophemeling is van Amerika en Amerikaansche toestanden. Daarin zegt hij o. a.: „De Amerikaansche werkman is in den regel standvastiger dan zyn makker in Brittanje hy is veel ma tiger en bezit een tij neren smaak. Onder zijn amusementen vindt men nauwelijks een spoor van de ruwe gewoonten, die in de fabrieksdistricten van Engeland beerschen, zooals hanengevechten, het kwellen van dassenhondengevechten en vuistvechten. Van vrouwenmishandeling wordt ternauwer nood geboord, en dronkenschap komt zelden voor. De fabrikant in Amerika beschouwt dit als een der redenen voor onmiddellijk ontslag; hy handelt volgens deze theorie en legt hierdoor tevens een grondslag voor matigheid gedurende de werkuren. Gedu rende myn langen omgang met werklieden heb ik zelden een Amerikaan van geboorte onder den invloed van sterken drank aan getroffen, noch ooit gehoord van een ern stige ongelegenheid of tydverlies in het werkveroorzaakt door de onmatigheid van de arbeiders.” En op een andere plaats lezen we„Nooit zal de Britsche werkman in arbeid den Amenkaanschen evenaren, voordat de overblijfselen van dienstbaarheid uit zijn stelsel zyn verbannen en het zui vere bloed van verhoogde mannelijkheid door zijn aderen bruist.” Op die lofspraken zullen we niet trachten af te dingenmaar erkend moet toch wordendat bij sommige gelegenheden ook eigenschappen aan den dag komen, misschien zijn het wel open banngen van het bruisen dier verhoogde mannelijkheidwaarmede men niet zoo byzonder ingenomen behoeft te zyn. Wat de geest van gewelddadig verzet, die zich ook in Europa vertoont, kan te weegbrengen, leerde ons de uitgebreide werkstaking, twee maanden geleden in bet Durhamsche kolendistrict voorgevallen. We ken achtereen bleven niet slechts de mijnen onbezocht, maar was bovendien voortdu rende bewaking noodig, ten einde vernie ling der machinerieën te voorkomen, en alzoo te verhoeden dat de middelen van productie, zonder welke het ónmogelijk zou zijn in het onderhoud van vele duizenden gezin nen te voorziender verwoesting werden Prijsgegeven. En dit was het eenige niet. Doordien geen kolen werden afgele verd, kon ook in de aangrenzende hoog ovens en metaalfabrieken niet gewerkt worden, en leden vele andere duizenden, die met het geschil niets te maken hadden, de nijpendste armoede. De twist liep over een, door de eigenaars der mynen als noodzakelyk voorgestelde verlaging der loonen, in verband met de gedaalde kolen- pryzen en de uitslag van den strijd is ge weest, dat de arbeiders zich toch dien maat regel m< esten laten welgevallen. In een geregelde maatschappij m08en niet op die wijze geschillen worden beslecht: de winnende party is er nog altyd slecht der vermo zyn om hf ting en te bespoedigen. De heer Donner heeft een voorstel ingediend tot wyziging van de schutterij wet, ten einde de bevoegdheid tot het houden van oefeningen op Zondag te doen vervallen. De heer De Ras, nieuw gekozen lid voor Maastricht, heeft Woensdag zitting genomen. De heer Tjjdens heeft verlof bekomen, op een nader te bepalen dag den Minister van Binnen landsche Zaken te interpelleeren over de ver woestingen, welke de rupsen in vele streken van ons land aanriebten. tasten wydde, met petroleum overgoot en in brand stak. Lijders aan de gevreesde ziekte werden uit de bars' waarin ze ver pleegd werden, naar teMn gesleept en stierven op de straat. Zoowel van Rijks als van gemeentewege worden echter flinke maatregelep genomen om de orde te hand haven. Toch blijven de gevolgen, meerdere vprspreiding der ziekte, niet uit. Columbus’ ontdekking van de nieuwe wereld zal 12 October in Amerika en ook in Europa en elders feestelijk herdacht worden. Reeds vroeger deelden we daar omtrent iets mede. De Paus heeft in het feit aanleidinggevénden tot het uitvaardigen van een encyclica, gericht tot de Bisschop pen van Italië, Spanje en Amerika. Z. H. brengt daarin hulde aan het genie van den ontdekker en herinnert daarbijdat Colum bus een Katholiek was, dat zyn geloof hem steeds beeft geleid. Ter eere zijner nage dachtenis is op <2 October a. s. een trini- teitsmis voorgeschreven. Spanje heeft voor tyne rekening eene nabootsing van Columbus’ admiraalschip „Santa Maria” doen bouwen. Het is thans te Cadix te water gelaten. De nabootsingen van de karveelen Pinta” en Nina” worden voor rekening van de Regeering der Ver eenigde Staten gebouivd on den 3den Aug. zullen de drie schepen vertrekken uit de haven van Palos, waar Columbus uitzeilde De kleine schepen worden op zee door een groot Spaansch oorlogsschip vervoerd en bij Cuba weer te water gelaten, om vandaar naar Chicago te varen, waar zij gedurende de wereldtentoonstelling te zien zullen zijn. In Marocco is het weer aan het gisten. De Sultan ligt met zijne onderdanen en met de gezanten overhoop. Deze laatsten zijn het onderling weer oneens: een strijd om de heerschappij tusschen Frankrjjk en Engeland. De rustige bewoners zijn met dat al kinderen van de rekening. De Fran- sebe invloed schijnt de overwegende te zijn althans een handels verdrag met Frankrijk kwam tot stand, dat met Engeland, op gelijke leest geschoeid, werd afgewezen. Mogelijk dat Gladstone indien deze En geland* premier mocht wordener een middeltje op weetom aan die internationale „vliegenafvangenj” paal en perk te stellen. Ook ten aanzien der Egyptlache zaken, waar Frankrijk en Engeland mede om de heerschappij strijden, schijnt Gladstone andere denkbeelden te zijn toegedaan, dan zijn conservatieve tegenstander Salisbury. De kans dat deze voor den old man zal wijken is echter nog niet zoo zeker. Ver deeld in voor- en tegenstanders der lersche Home rule, telt Gladstone wel eene meer derheid van 40 stemmen in het nieuwe parlement, doch die meerderheid geldt niet zoo zeker in andere zaken van Staatkunde. Salisbury, de tegenwoordige premier, moet dan ook besloten hebben, het votum dor nieuwe kamer af te wachten alvorens zijn zetel te ruimen. De beruchte schoonzoon Wilson van den reeds overleden oud-President der Fransche republiek, Grévy, is, ter zake van knoeierijen in verkiezingenveroordeeld tot eene boete van Ir. 1000 en de kosten van bet geding. Hij doet den naam van zijn schoonvader geen eer aan, nadat hij dezen door zijn verregaande knoeieryen met de decoraten tot heengaan bad gedwongen De nieuwe Minister van Financiën in Italië, Grimaldi, heeft het te kort op de be groetingen over 1891—92 op 40 millioen lire 20 millioen gulden) geraamd. C’est Part de grouper les chiffres ('t is maar hoe men de cijfers rangschikt) zeggen de Franschen! Voor ’t volgende jaar zal het te kort indien de inkomsten niet ver minderen tot 21 millioen zyn terugge bracht. We helpen 't den Minister hopen. Etna en Vesuvius wedijveren thans he laas in vernieling, tengevolge van uitbar stingen. De omliggende dorpen verkeeren in grooten nood. De regeering schonk 10.000 lire tot leeniging daarvan. Keizer Wilhelm van Duitecbland heeft op zijne reis in de Noorsche wateren een walvischvangst bijgewoond. In zyne tegen woordigheid werd er een van die dieren buit gemaakt, door middel van een uit een kanon geschoten harpoen. De Keizer is nu op reis naar Lyngenfjord. In Augustus gaat hij weer eens naar Engeland. Een dorado voor hen, die klagen over booge belastingen, is het stadje Haltern is Westfalen. Daar ontving den 28. der vorige maand ieder burger, hoofd van een gezin, 40 Mark uit de stadskas. Daaren boven krijgt ieder burger jaarlijks een kar hout ten geschenke en mag hij op de stads weide twee koeien doen weiden. De buitengewoon gunstige toestand der gemeentekas spruit voort uit de opbrengst der vele bosschen, welke stadseigendom zijn. Vroeger waren er vele zulke welvarende stedekens. Een vrouw, Agnes Wabnitz genaamd, die te Berlijn tot 10 maanden gevangenisstraf veroordeeld is wegens majesteitsschennis en bespotten van den chnstelijken gods dienst weigert in de gevangenis eenig voedsel te gebruiken. Zy heeft nu sinds ruim een week niet gegeten. aan toeals men let op de onnoemelijke schade, door zulk een strijd veroorzaakt Nog grooter dan het stoffelijk nadeel is het moreel verlies: het onderling vertrouwen gaat weg men onderwerpt zich, maar blyft de gedachte aan weerwraak koesteren. Daar toe wordt gepoogd, de werklieden van heel de wereld in een verbond te vereenigen, ten einde door een verpletterende overmacht in staat gesteld te worden, de wet voor te schrijven: een hopeloos streven, daar het niet mogelyk is de verschillende belangen zoodanig met elkander te doen overeen stemmen dat dezelfde schikking, hoe dan ook verkregen, naar elks genoegen zal zijn. In plaats van een zoo onbereikbaar doel na te jagen, ware het veel verstandiger eenparig naar een natuurlijke oplossing van geschillen te zoeken, door aansluiting van de beoefenaars van elk bedrijf, patreons en werklieden zonder onderscheid. In de vak verenigingen, ongeveer in den geest der oude gilden, moet men het trachten te vinden, zich bepalende bij nationale groepen. Over die gilden werd ook gesproken in de rede waarmede de voorzitter des hoofd bestuur Dr. De Haanonlangs te Am sterdam de algemeene vergadering van de Ned. Maatschappij ter Bevordering van Nij verheid opende. Spr. ried aan, om van deze oude instellingen het goede over te nemen, mét vermijding van de verkeerd heden, dio ze in een later tydperk ken merkten en waardoor hun opheffing een noodzakelijkheid was geworden. Met het laatste werd vooral bedoelddat zij invloed zochten uit te oefenen op de Landsregee- ring. Zy poogden hot bestuur der steden in hun handen te krijgenen dat deze po gingen lang niet altijd te vergeefs waren, leert de geschiedenis van Utrechtwaar de gilden gedurende eenigen tijd telken jare de stedelijke Regeering benoemden niet alleen, maar waar zij ook wisten gedaan te krygen, dat niomand het burgerrecht dier stede kon verwervendie niet bij een of ander gild was ingeschreven. En daar verder slechts zij, die in het bezit van burgerrechten waren, tot regeeringsbetrek- kingen konden benoemd wordenzal het wel duidelijk zijn, dat zeer velen, die niets met het ambacht of de nering te doen hadden, ja, zelfs edelen, zich de opname in een of ander gild getroostten, omdat zoodoende alleen de weg naar de begeerde ambten openstond. Daarmede waren de gilden als bewaarplaatsen van bekwaamheid in het ambacht of geschiktheid voor het bedrijf, veruordeeld, want het zal ieder duidelijk zyn dat, waar men de deuren van het gildehuis zoo wijd opende, van het vasthouden aan een leertijd en het afleggen van een goed proefstuk geen sprake meer kon zyn. In deze historische herinnering heeft de geachte spreker met juistheid aangewezen, wat de hervormde gilden, of laat ons ze liever aanduideu met de hedendaagsche benaming van vakvereenigingenmoeten zijn en wat ze nimmer mogen worden. De politiek moet er geheel buiten blijven, en, zoo zij van eenigen invloed willen zijn op de wetgeving, dan kan het alleen wezen door het geven van adviezen omtrent vraag stukken van maatschappelyken aard. In de vakvereeniging moet plaats zijn voor allen, afgescheiden van hun staatkundige of godsdienstige gevoelens; op den grond slag van deze sluit men zich wel aan bij een kiesvereeniging of bij een kerkgenoot schap, niet bij een corporatie van vakge- nooten. De roeping dier hervormde gilden is nauwkeurig aigebakend door de belangen van het bedrijfden toestand der beoefenaars verbeteren, hen opwekken om het arbeids vermogen te behouden en te verhoogen, vakonderwijs te bevorderen, zorg te dragen voor bejaarden, een goede leiding te geven aan de verdeeling van bet werk door den arbeid binnen redelijke tijdsgrenzen terug te brengen, een billijke loonregeling te verkrijgen, waarbij de patroons evenzeer belang hebben als de werkliedende positie der laatsten verzekeren door regelmatige contracten, die van beide partijen de rechten bepalen ten opzichte van te nemen of te geven ontslag, geschillen in der minne bij te leggen onder aanneming van het be ginsel van onderwerping aan de uitspraak dergenen, wier oordeel wordt ingeroepen. Langs dien weg kunnen bevredigende toe standen in het leven geroepen worden, en is het mogelyk ue harmonie te herstellen, die door de opruiingen van verkeerde raad gevers hier en daar geleden heelt. Het heerschen der gevreesde choleraziekte in Zuid-Rusland geeft tot zeer ernstige rustverstoringen aanleiding. De maatrege len door de overheid tegen de verdere ver spreiding der ziekte genomen worden door het domme volk, dat niet onwaarschijnlijk wordt opgehitst dour eenige onruststokers, gewraakt niet alleenmaar men verzet er zich tegen met hand en tand. Zoo kwam het reeds voordat meu een docter, die zich met toewyding en gevaar voor eigen leven aan de verpleging van de Mnge- In de Tergadering van Dinsdag werd het art. betreffende den facultatieven eed, door den Min. gewijzigd in den geest der voorgestelde amen dementen, aangenomen met 76 tegen 10 stemmen. De Raad van beroep xal dus een verklaring vorderen; op het opzettelijk afleggen eener val- sche verklaring wordt toegepast art. 207, eerste en laatste lid, van het Strafwetboek. Ook de gemachtigde eens aangeslagenen legt eene ver klaring af. De artikelen 3439 werden onveranderd aan genomen. Op art. 40, dat de waarschuwingen, aanmaningen en dwangbevelen regelt, werd door den heer Huber een wijziging voorgesteld, die de Minister overnam. Een nieuw artikel 41 werd op voorstel van den heer Huber ingevoegd, aldus luidende„De belasting is verhaalbaar op de goederen van den aangeslagene, zoomede op die der vrouw, wier vermogen voor de rege ling der belasting geacht is met dat van den aangeslagene één geheel uit te maken.” Vergadering van Woensdag. Een nieuw artikel, 42bis, voorgesteld door de Commissie van rapporteurs, dat de gelegenheid opent om ingeval van dwaling of onwillekeurig verzuim, kwijtschelding, vermindering of teruggave van de belasting te verkrjjgen, werd ondanks de bestryding van den heer Levy aangenomen met 61 tegen 21 stemmen. Een aanvulling van art. 44, voorgesteld door de heeren Mees, Hartogh en Van Delden, strek kende om den gemeentebesturen inzage te geven en afschrift te doen nemen van het i-e^gister van aanslagen, opdat zjj daarin een bron zouden vinden voor de heffing der gemeentelijke directe belastingen, werd bestreden door den heer Kolk man, de Commissie van rapporteurs en den Mi nister, en verworpen met 7(J tegen 22 stemmen. Bij art. 50 werd door den heer Bahlmaun voor gesteld, de invoering der vermogensbelasting op een na Ier bij de Wet te bepalen tijdstip te doen plaats hebbendoor den heer Hartogh om haar te stellen op 1 Mei 1894. De heer Bahl- mann wenschte die invoering niet te doen ge schieden vóór de patentwet verdwenen is; de heer Hartogh wilde eerst de bedrijfsbelasting tot stand zien komen. De heer De Beaufort (Amst.) was tegen uitstel, om den Min. niet voor ij jaar op non-activiteit te zetten; de heer Bchaepman was er ook tegen, een goede daad niet ten spoedigste te verrichten. De heeren AS. Mackay, Mutsaers, Kolkmanen VanKarne- beek achtten uitstel zeer gewenscht, uit een billykheidsoogpunt tegenover de patentplichtigen. Namens de meerderheid van de Commissie van rapporteurs bestreed de heer Van Houten de amendementen, van oordeel zijnde, dat invoering logensbelasting het beste middel zou het tot stand komen der bedryfsbelas- daarmee de verdwijning van het patent

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1