TEDE, MIS huur, UIS 1892. N'. 1287. Zaterdag 30 Juli. [ten Nieuws- eij Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht. tuis R- ILAND, de gemeente sraad, tiine, iden gronden, te 'K, im N. VERBOOM, it Land tot 1 Mei 1893. jn koopprijs gevestigd 1 GD: 1».' «PING ;en, ewaler, aan lat. UIS, ipmg. BUITENLAND. Maatregelen van voorzorg. BINNENLAND I t Burgerlijk zijn smadelijk ontslag uit zijn stemrecht beroofd en iVeduwe ore van. den N NOOTEN. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitg»v«B. te koop Mr. FUHBI ekomen ten otaris VAN hoonhoven H: dat de overheid er can, personen van zoo Toen het heer Frick ven. BODDE. Centiaren, ek verhuurd mom™ courant. ter, aan de k der Korte bepalen tijd de maand wordt pu-l 139 en 1640, IMGAARD, i t Septem- I W. J. u. SENDAAL lem zal op us 1892, de Herberg jrt, in het erfhuize van jrstraat i Buitentuin ES-MODE- nd. Tevens bevragen an dit Blad. Prijs der AdvertentiênVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrij digs-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiên, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. ven, onder ir Courant. otaris IK te Schoon- op D o n 28 Juli 7 Centiaren tEL. Op te P. De Vos Hz., Berg-Ambacht, f7991; J. Trouwborst Jz.Ouderkerk a/d IJsel, f 8155; P. J.DubbelmanDordrecht, f8263; P. Van ’t Verlaat, Hardingsveld, f.8400; H. Boks- man, Hardingsveld, f 8925P. Sterk, Spijk, f9475; D Varkevisser, Overschie, f9590; M. C. Schram, Sliedrecht, f9600; H. Stuur man, Ammerstol, f9640; J. Monshouwer, Nieuwendijk (N. B.), f9898; J. Verschoor, Ammerstol, f9989; M. Bot, Hillegersberg, f 10.600. Omtrent het bezoek der Ko ninginnen in het kamp wordt het volgende gemeld Dinsdag-namiddag te 1J uur kwamen H.H. M.M. de Koninginnen in het kamp der ge nietroepen bij Zeist. In haar gevolg be vonden zich in het eerste volgrijtuig jonk vrouw Van de Poll en barones Van Ittersum, hofdames en miss Saxton Winter, gou vernante, in een tweede volgrijtuig de adju dant en particuliere secretaris jhr. De Ranits, ajdudant van dienst jhr. Van de Poll en de ordonnance-officier baron Van Tuyll van Serooskerke. Het korps stond in marschtenue opgesteld op de appèlplaats, met de tamboers en de muziek op den linkervleugel. HH. MM. reden vóór langs het korps, terwijl de tamboers den eeremarsch sloegen en vervolgens de muziek het Wilhelmus blies, naar de officierskantine, waar zij uit stapten en door den korps- en kampcom mandant Gijsberti Hodenpijl welkom in het kamp werden geheeten, waarna hij de officieren van den staf van hot korps aan HH. MM. voorstelde. HH. MM. bezochten achtereenvolgens alles wat het kamp te zien geeft; namen een kleine poos rust in de officierskantine, waar zij iets gebruikten, en toen ook de officie ren van het korps en enkele gasten-officieren van den staf van het wapen, zich hadden vereenigd. Hierna en na nog een evolutie te hebben gadegeslagen, werd de bezichtiging van het kamp nog eenigen tijd voortgezet, waarna HH. MM., nadat de kampcomman dant haar had dank gezegd voor de hooge eer door dit bezoek aan het korps bewezen, te ongeveer 6 uren het kamp weder ver lieten. Te Dordrecht is benoemd tot directeur der Hoogere Burgerschoolin de plaats van wijlen Dr. J. C. Van Deventer de heer Dr. A. Van Ovenleeraar aan die school. De Weesinrichting te Neer- bosch werd deze week verblijd door een gift van f 10.000, uit den boedel van wijlen den heer P. v. D. te N. en wel volgens de bepaling van den overledene f8000 voor de stichting van een broodbakkerij en f2000 voor de algemeene behoeften. Verder werd ontvangen een gift van E. M. te Utrecht, groot 1200, voor de straatjongens. Het Nederlandsch verbond van jongelingsvereenigingen zal in de bosschen van gravin Bentinck van Middachten gele gen te Steeg, op Woensdag 17 Augustus een zomerfeest houden. De weezenkapel uit Neerbosch zal door muzikale bijdragen het geheel opluisteren. ♦BRANDWIJK, 28 Juli. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school alhier ie benoemd de heer J. C. De Wit, van Oud- Alblas. KRALINGEN, 26 Juli. Er zullen alhier door eenige ingezetenen pogingen in het werk worden gesteld, om de annexatie van Kralingen bij Rotterdam tegen te gaan; zij zijn nog niet overtuigd, dat de ge meente Kralingen daardoor beter zal wor den; integendeel, zij gelooven daarvan het omgekeerde. Of evenwel dit streven naar behoud der zelfstandigheid met goed ge volg zal bekroond worden, valt te betwij felen, daar ook de kiesvereeniging w Neder land en Oranje” samenwerkt met de libe rale kiesvereeniging „Vooruitgang” voor de annexatie. SLIEDRECHT, 27 Juli. Als voorbehoed middel tegen de hier en daar heerschende pokken is door het gemeentebestuur alhier bepaald, dat geen kermisreiziger op de a. s. kermis wordt toegelaten, dan hij die eene verklaring kan vertoonen, afgegeven door het gemeentebestuur der laatste twee ver blijfplaatsen, dat aldaar binnen de laatste zes maanden geen gevallen van pokken zijn geweest. WILLESKOP, 25 Juli. Bij koninklijk be sluit van 5 Juli 1892, No. 34, is bepaald dat het wettelijk maximum der in deze gemeente te verleenen vergunningen tot verkoop van sterken drank in ’t klein is gebracht op éénen zulks tot 30 April 1895. Het besluit is genomen op verzoek van den raad dezer gemeente, die óón looaliteit, waaraan vergunning verbonden is, voor deze gemeente voldoende acht, en er vol gens de bevolking twee zouden mogen gevestigd zijn. WOERDEN27 Juli. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 211 partijen; prijs van Goudsche le soort f25 f27,50 2e soort f21 a f 24, zwaardere f 28 h f 29; Edammer 2e soort f25, per 50 kilo. Han del redelijk. overdreven is. Kom in sommige achter buurten van dicht aaneengebouwde ge meenten, en gij zult ontdekken, dat de waardeering, die het genot v*i) zuivere lucht, helder drinkwater, «w reTne- Ving moest vinden, niet zoo algemeen is, als ondersteld wordt. Vraag eens aan de geneesheerenmet de armen-practijk belast, hoe dikwijls zij te vergeefs aandringen op meer zorg voor de reiniging des lichaams, voor luchtverversching; zij zullen verkla ren boe het hun dikwylg onbegrijpelijk voorkomtdat menschen kunnen leven in de vunzige atmosfeer, waarin zij soms hun patiënten aantreden. Het is er dan ook een leven naar! Een vervuild huisgezin, kan, als de om standigheden een beetje meewerken, een brandpunt van besmetting worden, dat in wijden kring zijn verderfelijken invloed doet gevoelen, en het begrip, dat nie mand het recht heeft, de gezondheid en het leven van zijn evenmensch in gevaar te brengenis niet bij allen diep genoeg doorgedrongen. Nu erkennen we, weinig aan doen ka s slechte zeden tot inkeer te brengen. Alleen kan preventief worden opgetreden bij het onderzoek der bestaande, bij het verleenen van verlof tot den bouw van nieuwe wo ningen, om te zien, of alle voorwaarden zijn vervuld, die de inachtneming van de grondregelen der gezondheidsleer mogelijk maken. Vooral hebben wij hier het oog op de verwijdering van faecaliën en andere onreine stoffen, en op de ruime toetreding van licht en lucht. Dat is geen onder werp van tijdelijke, maar van voortdurende zorg, waaraan niet overal met de vereischte nauwgezetheid de hand wordt gehouden. Als een arm huisgezin ondersteuning ontvangt van de een of andere corporatie van liefdadigheid, dan bestaat er gelegen heid om de betrachting van zindelijkheids- voorschriften krachtig te bevorderen. Men kan daarvan zelfs den steun afhankelijk maken. Zijn er menschendie tot het goede gedwongen moeten worden, dan is bet geenszins onredelijk, dien dwang wer kelijk uit te oefenen. Er is nog een ander punt, waarop de aandacht moet gevestigd worden. Bij het uitbreken eener besmettelijke ziekte is het vooral van belang, het eerste geval met voorzichtigheid te behandelen, om onmid- dellijk de verspreiding tegen te gaan; dik wijls heeft men, door den eersten lijder dadelijk af te zonderen en doelmatig te verplegen, niet alleen dezen gered, maar ook den voortgang van het kwaad terstond gestuit Geen gemeente, hoe klein ook, mag verstoken zijn van een gelegenheid tot isoleering. Het kan gebeuren, dat het eerste geval wordt verzwegen, en dat de verspreiding reeds heeft plaats gehad vóór men wist, dat de ziekte haar intrede had gedaanmaar meestal wordt toch de hulp van den geneesheer ingeroepenen deze moet dan wetenwat hem te doen staat. Moet er dan nog een gelegenheid gezocht of gemaakt wordendan is het te laatzij moet steeds aanwezig en onverwijld be schikbaar zijn. Zorg voor zuiver drinkwater moet tot de eerste plichten der plaatselijke overheid ge rekend worden. We hebben laatst gele zen hoeveel millioenen guldens de stad Liverpool beeft besteed om een waterleiding over een verren afstand aan te leggeneen beschamend voorbeeld voor duizenden ge meenten bier en elders, die er eenvoudig niets aan doen, en waar men lijdelijk toe ziet dat de dorst wordt gelescht en de spijs wordt bereid met zeer onzuiver rivier- of slootwater. We zijn op dat punt in de laatste jaren vooruitgegaan, en meer en meer wordt het ingezien, van hoe groot belang goed drinkwater is voor de openbare gezondheid. Waar de onvoldoende toestand van vroeger nog wordt aangetroffenwachte men niet, totdat het uitbreken eener épi demie de zorgeloozen op onzachte manier aan hun plicht doet denken. Eindelijk nog een kleine opmerking. Men beeft menigmaal waargenomen, dat in tjj- denwaarin de boomvruchten in consumtie komen, de ziektegevallen toenemen en de vatbaarheid voor besmetting groot is. Dik wijls hebben we ons ook geërgerd over de qualiteit van het ooft, dat inde winkeltjes voor de oogen der jeugd is uitgestald; onrijp, wormstekig goed, nauw geschikt voor varkensvoeder, vindt dan nog afne mers. De politie zoudunkt onsdoor een gemeentelijke verordening hiertoe ge machtigd, dit misbruik moeten keeren. Al blijven wijook in den hier bedoel den zinvan vreemde smetten vrijtoch gelooven we, dat de wenken hier gegeven, eenig nut kunnen doen, als men ze volgt! Overzicht. De strijd in Engeland loopt bijna uit sluitend over de vraag of the Old man, Gladstone, aldan niet als Minister-President zal optreden. Sommigen willen hem, wegens zijn hoogen ouderdom, 83 jaar, als leider in ’tHooger Huis laten fungeeren, in welk Voortdurend ongunstiger zijn de berich ten die de dagbladen ons brengen omtrent de vorderingen van de cholera in Rusland. Dat geeft ons nu wel geen reden tot ongerustheid. Vrees wordt in het algemeen een slechte raadgeefster genoemd. Toch is er een groot onderscheid tusschen de be duchtheid die door de geringste mogelijk heid van eenig gevaar wordt gewekten het bedacht zijn op eenvoudige maatregelen van voorzorg, die ook hun nut zullen heb ben, al blijft, wat wij maar hopen willen, de besmetting honderden mijlen ver van onze grenzen verwijderd. Doorgaans toch is men met deze dingen veel te laat, en moet het gevaar werkelijk aanwezig zijn, eer men er aan denkt het te bestrijden. Er worden wel schjjnbaar goede redenen voor die onthouding aange geven en onder deze vooraldat het ver keerd is onrust te .doen ontstaan. Maar daar tegenover vragen wijof bet niet juist een gevoel van kalmte schenkt, wan neer het publiek weetdat alles is gedaan wat geschieden kan om den vijandzoo hij komen mochthef hoofd te bieden? Op het gebied van de volksgezondheid geldt, nog meer dan op eenig ander, het voorschrift: Zoo gij den vrede wilt, bereid u dan ten oorlog. Het zal zoo’n vaart niet loopenzeggen degenendie niet tot de zwaartillenden willen gerekend worden. Rusland is ver van hier, en de toestanden, die men daar aantreft, en die zoo bij uitnemendheid ge schikt zijn om een épidemie in de hand te werken, zijn in de landen van West Europa meerendeels onbekend. Bovendien hebben de geleerden uitgemaaktdat een versprei ding van het oosten naar het westen zeld zaam en daarom ook thans niet te ver wachten is. Tot op zekere hoogte willen wij dat alles toegeven. We voegen er zelfs by, dat de Mogendhedendie het Rijk van den Czaar tot nabuur hebben, bet niet laten ontbre ken aan bet noodige toezicht op en nabij de grenzenen dat zelfs de Russische Re- geering krachtige pogingen in het werk steltom de besmetting tot staan te bren gen. Toch blijft de kans nog altijd in wezen. Het drukke spoorwegvervoer en het han delsverkeer, die wel tot de kleinst moge- lijke verhoudingen zijn teruggebracht, maar onmogelijk geheel afgesloten kunnen wor den, leveren altijd gevaar voor uitbreiding op: een oogenblik van verslapt toezicht kan het geheele stelsel van contróle,door een Staat ah Oostenrijk toegepast, ver ijdelen. En dan is er nog iets, waarop gelet moet worden: ook omtrent Frankrijk is men niet geheel gerust. Wat daar in de omstreken van Parijs is waargenomenwordt wel officiéél betiteld als „cholerine” of „cholera nostras” een inlandsche ziekte, die zich nagenoeg ieder jaar in meerdere of mindere mate vertoontmaar ditmaal toch meer slachtoffers maakt dan gewoonlijk het geval is Men heeft reeds gesproken van ver spreiding in wijderen kring, van het te voorschijn treden in eenige zuidelijk gele gen plaatsenen de Belgische Regeering werd in de Kamer geïnterpelleerd over door haar te nemen voorzorgen, waarop de President—Minister Beernaert wel de verzekering gaf, dat de Regeering haar verplichtingen in deze ten volle zou na- komem^M^ Het een en ander doet toch de götJfrS rijzen, dat het niet geheel en al overbodig is, over deze dingen eens te spreke)^ Een ding staat vastreinheid is het meest geschikte voorbehoedmiddel tegen besmetting, van welken aard ook. We hebben ergens gelezen, dót de cholera meer menschenlevens behouden heeft dan zij vernietigde, doordien zij de menschen opwekte tot maatregelen die anders achter wege zouden gebleven zijn. In Rusland ziet men dat thans ook het gouvernement bemoeit zich met de openbare zindelijkheid wat het tot dusver nooit deed ofer moest gelijk nu iets bjjzonders aan de hand* zijn. Dat de wijzewaarop de schoonmaak ter hand wordt genomen, alles behalve doel matig mag heeten, is geheel in overeen stemming met de toestanden aldaar. In jaren-oude verzamelingen van meststoffen op de onmogelijkste plaatsen neergesmeten, wordt gewroet en gemorsten het kwaad verergert er slechts door; daarbij is het te verwachten datzoo na verloop van eenigen tijd de geesel zal zijn verdwenen de oude zorgeloosheid haar heerschappij zal hernemen. Zijn nuen deze vraag behoudt te alle tijden baar waardein elke gemeente van ons vaderland de zorgen der overheid voor dit groote volksbelang van dien aard, dat men zich niets te verwijten zal hebben, indien onverhoopt de gevreesde ziekte zich op haar grondgebied mocht vertoonen? Wij hebben den naameen zindeljjke natie te zijnen misschien staan wij in dit opzicht niet bij andere volken achter. Maar een meer dan oppervlakkige beschouwing zou toch doen ziendat de reputatie weleens een anarchistische betooging. bericht van den aanslag op den bekend werd, riep hij uit: „driemaal hoezee voor den moordenaar 1” De kolonel, die dit hbörde, ftefhtfm twee passen vooruitkomen. Jams Reefde zoozeer dat hij zijn geweer niet kon vasthouden, maar hij weigerde zyne woorden in te trekken. De kolonel liet hem toen naaf het wachthuis brengen en daar, in tegen woordigheid van de officieren en een paar militaire dokters, aan zijne/duimen ophan gen en dertig minuten zoo blijven. Na die barbaarsche strafoefening werd hij bewus teloos weggedragen. Later werd hem de eene helft van zjjn hoofd kaalgeschoren; men trok hem zijne kleeren uit en oude, afgelegde kleederen aan, en zoo werd hij smadelijk weggejaagd. Generaal Snowden, de bevelhebber van het legercorps heeft de handelwijze van den kolonel goedgekeurd. Jams is door zijn smadelijk ontslag uit den dienst van zijn stemrecht beroofd en hij kan geen openbaar ambt meer bekleeden. Het prachtige jacht „Alva”, van den Amerikaanschen millionnair Van der Bilt, is in een dichten mist, terwijl het te Nan tucket Shoals (Massachusetts) voor anker lag, door een stoomboot aangevaren en gezonken. Van der Bilt, de bemanning en de gasten aan boord in het geheel 52 personen gingen over aan boord van de stoomboot. Eenige oogenblikken later verdween het jacht in de diepte. Het bad ongeveer een half millioen dollars gekost. STATEN-GENERAAL. De Tweede Kamer behandelde in haar ver gadering van Vrijdag 22 Juli het wetsontwerp houdende bepalingen omtrent den accijns op het zout. Op art. 1 was door de heeren Zjjp en Ferf een amendament voorgesteld, om den accjjnste bepalen niet op 4 maar op 8 gulden per 100 kilogramop art. 74, om te doen vervallen den vrijdom van accijns voor het zout, benoodigd voor het maken van boter, surrogaat en kaas, bestemd voor het buitenland. Deze amendemen ten werden aangenomen met 65 tegen 27 stem men, de overige artikelen werden onveranderd goedgekeurd. Aan het slot der vergadering van Dinsdag had de aanneming van het wetsontwerp plaats zonder hoofdelyke stemming. Vooraf keurde de Kamer verschillende kleinere wetsontwerpen goed, waaronder dat omtrent wjjziging van de consu- laatrechten, de aanstelling van een consul-ge- neraul te Kaapstad, de overeenkomst met de gemeente Amsterdam tot ruiling van grond en aankoop eener loods op het Damrak voor tjjdeljjk postkantoor, tot gemeentelijke indeeling van het Fort Pampus, tot instelling eener cen trale commissie voor statistiek en tot uitbreiding van de lokalen der Polytechnische school te Delft, ten behoeve van de triangulatie en van het onderwjjs. De Kamer ging daarna op recès. Bij kon. besluit is aan den heer A. Begeer te Utrecht, fabrikant van gouden en zilveren werken, verlof verleend tot het aannemen van het Gouden Kruis van Ver dienste met de Kroon, hem door Z. M. den Keizer van Oostenrijk geschonken. De leden van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag, den 8sten Augustus 1892, des avonds te half ne gen uur. De Minister van binnenland- sche zaken heeft, ingevolge het Kon. be sluit van 27 Juni 1892 (Staatsblad no. 167) het vervoer van herkauwende dieren en varkens verboden uit den kringomvat tende de weilanden in de gemeente Giesen- dam, gelegen ter weerszijden van den spoor weg Dordrecht—Gorinchem tusschen wacht post 71 en hek 134135 voorbij wachtpost 72, ten zuiden begrensd door de bebouwde kom en het verdere bebouwde gedeelte dijk der gemeente Giesendam en ten noorden door de scheiding, die de tiendweg tusschen bovenbedoelde weilanden en de daarachter gelegen landerijen maakt. Aan het Ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid te ’s Hage is Woensdag o.a. aanbesteed: de uitvoering van werken tot voortzetting der normali- seering van de rivier De Lek bij Ravenswaaij, onder de gemeenten Maurik, Beusichem en Wijk bij Duurstede, provincie Gelderland en Utrecht, tusschen de kilometerraaien T.YX1 en LXX.IV der herziene rivierkaart. Minste inschrijver was J. P. de Groot, te Giesendam, voot f 47.654. Dinsdag heeft door d ijkgraaf en hoogheemraden van Schieland in het gemeenelandshuis te Rotterdam in het open baar bij enkele inschrijving de aanbesteding plaats gehad van het verhoogen van een gedeelte dijk onder de gemeente Moordrecht over 1800 Meter. Ingekomen waren de volgende 21 bil jetten: P. ZaanenCz.Ammerstol, f6888; 0. De Jong, Hardingsveld, f7146; H. De Jong, Ammerstol, f7300; C. Zaanen, Hz., idem, f7454; A. Dubbelman, Dordrecht, f7474; F. Mudde, Lekkerkerk, f7779; H. De Man, Ammerstol, f7795; J. De Jong, idem, f7850; A. De Jong Jz., idem, f7984; Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs:foor Schoonhoven per drie maanden f Franco per post door het gsmeole rijk f 0,90. Men kan zich <*Éron- neeren bij alle BoekhandelarenAgenten en Brievengaarders. M us 1892, „de drie geval William Harcourt den presidentszetel zou innemen. De conservatieven raden ech ter lord Salisbury aan, den zetel voorloopig niet prijs te geven, do?’ zoo lang moge- omge- lijk te'Mifveh. Deze 'Suffljnt dan ook alleen s- voor eene duidelijke motie der liberale meerderheid te zullen wijkenhij liet Glad stone onderhand weten, dat hij de nood zakelijke werkzaamheden, bij den aanvang der nieuwe zitting van het Lagerhuis, zoo veel mogelijk zal bespoedigen, opdat de staatkundige debatten, die over den nieu wen staat van zaken zullen beslissen, weldra een aanvang kunnen nemen. Men ziet dat de partijen in Engeland de goede vormen in acht weten te nemen. Koningin Victoria heeft dezer dagen te Windsor een eigenaardig bezoek ontvangen. Een oude negerin uit Liberia had jaren lang, een halve eeuw schier, opgespaard voor een reis naar Engeland, alleen om de Koningin te zien, voor wie zij een in nige vereering koestert. Het oude zwartje werd door Queen Vic toria zeer vriendelijk ontvangen en na de audiëntie rondgeleid door het Paleis. Zij was verrukt over het mooi’s dat zij zag, maar het meest over de Koningin, die „juist zoo was als zij zich haar had voor gestold”, en zij gaat uiterst voldaan naar haar land terug. „Nu heb ik haar gezien”, zegt zij, „nu is het mij hetzelfde, wanneer de Heer mij naar huis roept. Ik ben bereid te gaan.” Frankrijk zet groote oogen op over de beschuldiging van Engelsche zijde, dat het in Marokko zou gekuipt hebben tegen En geland, en daardoor de onderhandelingen met den Sultan over het nieuwe handels- verdrag doen mislukken. Het is te hopen dat Frankrijks onschuld blijkt, want dubbel onzedelijk zou zijn tegenwerken geweest zijn, nu de Engelsche regeering verklaarde, dat zij, alvorens onderhandelingen aan te knoopen, Frankrijk mededeeling van het verdrag zou hebben gedaan en diens goed keuring verworven. Het Fransch ZwftserBche handelstractaat is er door. Wederkeerig bewilligde men elkaar de laagste tarieven, terwijl tevens eene overeenkomst tot bescherming van den letterkundigen eigendom werd gesloten, iets wat nogal van beteekenis is tusschen twee voor een groot deel gelijke taal spre kende natiën. De graaf van Parijs, die in de jongste encyclica van Z.H. waarin deze de geeste lijkheid en den godsdienst met de Republiek verzoent, een bitteren pil te slikken heeft, troostte zich daarover, door zijne getrouwen, die hem te Folkestone kwamen bezoeken, moed in te spreken en hun dank te zeggen voor hunne onveranderde trouw. De Belgische Minister-President, die het ontwerp grondwetsherziening nogmaals aan een commissoriaal onderzoek wilde onderwerpen, beeft gezegevierd. Hij kreeg het er doordat het reglement van orde dat zich tegen zoodanig nieuw onderzoek verzette wordt herzien. Tijd geeft raad het zal nu wel een degelijk doordachte grondwetsherziening worden. In de Congo gaan de zaken niet best. Eerst kwamen de klachten van vreemde lingen nu van Belgische zijde. Groote handelslichamendie hunne factorijen in de Congo voor brutaal geweld hebben moe ten verlatenhebben zich met een eisch tot schadevergoeding tot de Regeering ge wend. De dankbaarheid voor ’t geschenk dat koning Leopold zijn land grootmoedig lijk gaf, begint vrij wel te tanen. De Jury heelt in het anarchisten-proces van Luik uitspraak gedaan. 7 schuldigen zijn tot dwangarbeid v^n 15 tot 25 jaren 2 anderen tot gevangenisstraf veroordeeldterwijl 7 zijn vrijgesproken. Tijdens de uitspraak was het vnj woelig in den omtrek van het Paleis van Justitie. Met het tentoonstellingsplan te Berlijn is ’t nog niet in ’t reine. Men weet dat Frankrijk en Duitschland elkaar in de wie len rijden. Parijs heeft plan een interna tionale tentoonstelling voor 1900 te orga- niseeren. Berlijn wilde nu vóór zijn, doch verschillende Bondsstaten verklaren er zich tegen. De beslissing wacht op de terug komst des Keizers. Koning Oscar heeft geen staatsman kun nen vinden, die in staat was een nieuw kabinet in Noorwegen samen te stellen dat met den koning oyer de consulaten een stemmig was. Het afgetreden kabinet „Steen” heelt zich nu bereid verklaard de zaak voor loopig te laten rusten en de zaken voort te zetten. Dit is geschied op verzoek der Storthing (vertegenwoordiging)zoodat de crisis is opgelost. De Columbusfeesten (Amerika) zijn thans by besluit van den President op 21 October bepaald. Ook Italië zond een kruiser ter opluistering der feesten. Homestead in Pennsylvanië doet tegen woordig van zich spreken. Er heerscht eene groote werkstaking iu de ijzerfabrieken en op den Directeur van een dier grootste inrichtingen werd door een der gezellen een moordaanslag gepleegd. Een soldaat aldaar, Jams genaamd, is op een zeer buitengewone wjjze gestraft voor

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1