rnöBni, IUT. -Hl 1892. happij NM288 ER ST, Zonen, WAAG”, A, to: 'een tè" komen lezende tegen Woensdag 3 Augustus. Nieuws- en Advertentieblad voor Züid-ïïolland en Utrecht - udendc EM, IDIJK. No. 4. •ede 1”. IK. jeten, LIE. Officiêele Kennisgevingen. NOTENGEWAS. k I BINNENLAND BUITENLAND. Oversleht. li i oud ir Vt )EN BOER. den Heer Bergambacht moeielijke positie ge- por- nderen. toom ververij land. naar keate S: W. N. VAN NOOTEN'-™ Schoonhoven, Uitgaven. SIX. imengde Ver in de meeste sn eerstvolgen- Lm sterdam scha ie Amsterdam- ler berekening^ e voorwaarden seis op binnen- op aanvrage Schoonhoven 8 kaarten ver- talen op zijn (Zonder aan- tdoorden Heer Sohoonhovra irten gratis, wereld. HT. ir oude 123 826,87. O. I. Leger, e lijfrente van en te f 111,9a) ekerde in ge ren der Polis uitgevonden voor allerlei icyn over de n en verkoopen irovisie van: de 30 30%; (ook 4 EERDE OP- de gezond- Fabrikanten Gemeente SCHOONHOVEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven zullen op Woensdag 10 Augustas 1892, des voor middags 11 uar, op het Raadhuis der Gemeente pu bliek verpachten: v Het NOTEA’GEWAS aan deze Ge meente behoorende. Aan wy ring op 10 Augustusdes voor middag s ten 10 ure, te beginnen aan de Veerpoort. Schoonhoven, 2 Aug. 1692. De Burgemeester, M. J. CHKVALLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. SCHOONHOVEIfSCHE COURANT ecten vopr: 4 ’s jaars n prolongatie- tmsche beurs- Deze Courant wordt des Woensdags- en des 'Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon-. neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Afloop van Publieke Verknopingen Onroerende Goederen. Uitslag eener verkooping ten overstaan van notaris Mr. I. Molenaar van Waddingsveen te Reeuwijk gehouden, dd. 27 Juli 1892. Een woonhuis met erf, wijk B 17 en een huis met annexe loods B 38, met tuin en dijkgrond, gelegen op den ringdijk van den polder Middelburg te Reeuwijk. Kooper L. Van Donk te Reeuwijk, voor f1325; en een perceel hooi- of weiland in Middelburg, gem. Reeuwijk, groot 1 hek- tare, 67 aren. Gekocht voor f 2380, door L. De' Jong te Reeuwijk. Gemengd Nieuws. Bij den veehouder v. D. te Kralingen is de besmettelijko varkensziekte uitgebroken. Onmiddellijk is, op last van den plaatse- lijken districts veearts J. Poels te Rotterdam, op de gestorven dieren beslag gelegd en zijn deze onder politie-toezicht verbrand. De overige varkens zijn onder een streng toezicht gesteld. Zaterdag-ochtend is de wo ning van den bouwman Verhaar, onder de gemeente Nieuwland, giheel afgebrand. Eenige duizenden ponden hooi en bijna al het huisraad zijn eene prooi der vlammen geworden. Het huis was zoo goed als nieuw, daar vóór zes jaar het oude op dezelfde B. rustig lag te slapen, I plaats eveneens deer brand vernield werd. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel mper 0,10. 1 Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- én tot Vnjdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. werd hij eensklaps wakker door een groot leven boven zich. Geen wonder: het rieten dak.zijner woning was ingestort. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats en de schade is betrekkelijk gering. In de jongst gehouden vergadering van den raad werd de gemeente rekening over 1891 vastgesteld, in ontvangst op f 16017,88 èn in uitgaaf op f 13433,83, zoodat ze sluit met een batig saldo van f 2584,05. Voorts werd besloten zich tot de Ko- ningin-regentes te wenden met het verzoek om na 1 Januari 1893 nog foor twee jaren vrijgesteld te mogen worden van de invoe ring der vrije- en, ordeoefeningen der gym nastiek. Zaterdag, 30 Jiili, had alhier de aan besteding plaats van een tweetal werken ten behoeve van den polder Stolwijk. 13 bil jetten waren ingaleverd voor no. 1het leggen van een buiten- en binnendam in den boezemte Stolwijkersluis, Laagste inschrijver was C. W. Den Hoed te Stol wijkersluis voor f465; de hoogste, C. Ooms te Ammerstol, Voor f 999. Voor no. 2, het wegnemen en in de plaats stellen van een steepen brug iq den Opweg,’ waren ingekomen 9 biljetten. Laagste in schrijvers K. Hoogendoorn en G. Macda- niël, voor f 530. De hoogste inschrijving was die van J. Vermeer te Hekendorp en bedroeg f 943. •TIENHOVEN, 1 Aug. Van Zondag op Maandag 1.1. zijn op de zalmzogenvisscberjj alhier gevangen 2 zalmen en 12 St. Jacobjès. ♦VIANEN, 1 Aug. ïn eene op Vrijdag jl. alhier gehouden vereenigdo vergadering van het dijkcollege met de hoofd in gelanden van het hoogheemraadschap ,de Vijfhee- reulanden”, zijn, nadat het algemeen verslag was aangeboden en eenige belangrijke mededeéliiigen waren gedaan, o. a. de na volgende besluiten genomen: lo. Vastgesteld de rekening over 1891/92, sluitende met een ontvangst van f48003,10, de uitgaven op f 42936,79 en alzoo met een goed saldo van f5066,31 voor zooveel het algemeen beheer betreft. 2o. Vastgesteld de rekening betreffende den Zederikboezem of de Zederikvelden in ontvangst op f 4075,47s. Üitgaven f3174,83. Goed saldo f900,64». 3o. Is, krachtens een daartoe gedaan verzoek, aan den heer W. J. Cambier,- met ingang van 1 October a. s., een eervol ontslag verleend als secretaris-penning- meester en 4o. de borgtocht voor den te benoemen secretarispenningmeester vastgesteld op f 15000. Met groot leedwezen is het ''eervol ontslag verleend want men had den heer Cambier zoo gaarne behouden. Den 25. Juli 1873 is de heer Cambier benoemd en volgde toen zijnen waardigen vader op en ook zijn grootvader bekleedde reeds de zelfde functie. De heerCambier, die met buitengewone nauwgezetheid, netheid en ijver- zijne be- trekking heeft waargenomenzal hoogst moeielyk zóó kunnen vervangen worden, dat zijn vertrek niet jaren lang ernstig wordt gevoeld. 1JSELMONDE, 1 Aug. Tot leden der commissie, dio gehoord moet worden over grensveranderingtusschen deze gemeente en Rotterdam, zijn gekozen dé'heerenFl. Van der Vorm, C. Van der Sluis, G. B. Pas,.J. Kooijman Czn., A. In ’t Veld, O. E. Van Driel, F. Kooijman, A. De Waard, H. Kooijman, J. Van der Houwen en D. Van der Vorm Kzn. donvervolging, maar hier hebben de hon denvereerders eens iets om zich te troosten. In de openbare plantsoenen te Frankfort a/M. heeft men dezen zomer met de daar geplaatste kattenvellen alreeds honderd zwervende katten gevangendie alle der den afgemaakt. De conservatieve organen in Engeland spreken onverholen hun vrees uitdat met het aftreden van Salisbury het tijdvak van vrede wel eens een einde kon nemen. *t Is vooral over den toestand in Egypte, waarmede de rust in het oosten in zoo nauw verband staatdat men zich onge rust maakt. Het is toch bekenddat Glad stone geen voorstander is van do handha ving der Engelsche bezitting aldaar Ge lukkig echter is de opposant in het parlement vaak een heel ander man als hij plaats neemt achter de groene tafel. De AmerlkaanHclie zonderling Henry Livingstone, die onlangs te Florence over leed, was een vijand van fooien geven. Alle bedienden, die aanspraak hadden, troostte hij met de verzekering: ,Je staat in mijn testament.” Zij geloofden dit bijna geen van allen; maar het is nu gebleken, dat de oude heer woord heeft gehouden, lp zijn testament is vermaakt aan de onihi- buskoetsiers en conducteurs 2Q.OOO lire; aan de huurkoetsiers 20.000 lire; aan be dienden van het koffiehuis del Bot tegone 6000 lireaan die van het cafe Doney 6000 lire; aan den bestuurder van het Casino Boryhesi 50.000 lire; aan zijn onderge schikten 5000 lire, enz. Ook liefdadige instellingen worden ruim bedacht. Voorts erft een arme man, die den heer Livingstone dikwijls in zijurjjtuig hielp 10.000 lire en een bankiersbediende 50.000 lire, zonder dat hij zelf juist weet waarom; vermoedelijk is het omdat de erflater hem eens heelt hooren zeggen „hè, als ik toch eens 50 000 lire bijeen kou krjjgen en een buitentje koopen kon 1” De straf van den soldaat Jams, te Ho mestead (die een half uur aan zijn duimen werd opgehangenomdat hij een anarchis tische uiting niet terug wilde trekken) wordt algemeen afgekeurd, ook door den Ameri- kaanschen Minister van Oorlog. Te Meadville heeft een vergadering van burgers een motie aangenomen, waarin de straf van Jams „een vergrijp tegen de menschelijkheid, een schande voor den Staat en een beleediging voor de Nationale Garde” wordt genoemd. De vergadering besloot, den gouverneur te verzoeken, ko lonel Streator, (die last gaf tot de straf,) Snowden, (die haar goedkeurde) en de andere bij deze zaak betrokken officieren te straffen. Een noodlottige vergissing van een ge neesheer heeft een rijken landeigenaar in het Fransche departement Somme het le ven gekost. Die heer, door zenuwpijnen aangetastwendde zich om hulp tot eoh dokter uit den omtrek, met wien hij kwade vrienden was geweest. De dokter schreef een recept van atropinemaar in zijn ze nuwachtige blijdschap over de verzoening met den goeden klant schreef hijin plaats van een milligramtwee gram atropine voor. Het gevolg was, dat de patiënt stierfzoo- dra hij het drankje aan de lippën had ge bracht. danig bezeerddat hij nog eenige teekenoq van leven gaf, doch spoedig overleed. De overledene was ongehuwd, omstreeks 36 jaar oud en eerst sedert kweken benoemd tot molenaar van molen lïo. 6. KRALINGSCHE VEER, I Aug. Vrjjdag werd aan de werf der firma A. Kalkman Zn. met goed gêvolg te water gelaten het uit staal en ijzer vervaardigde rijnschip, ge kaamd Vater Rhein”, groot 500 last, voor rekening der firma W. Sporkhorst Co. te Mühlheim a/d, Ruhr. Daarna werden de kielen gelegd voor een rijnschip van 230 last, te bouwen voor rekening van den heer P. W. Hulsman te Rotterdam, en voor een lichterschip van 90 last, te bouwen voor rekening van den heer Bijl tefRotterdam. •KRIMPEN a/d IJSEL, 1 Ang. 'In.de Zaterdag jl. gehouden raadsvergadering is de gemeente rekening overgelegd van het dienstjaar 1891, bedragende in ontvangst f 15281,71, in uitgaaf f 13244,22, en alzoo sluitende met een voordeelig saldo van f 2037,49. JAARSVELD, I Aug. In du jl. Maandag gehouden raadsvergadering werd door B. en W. aangeboden de gemeente-rekening over het jaar 1891. Na onderzoek werd besloten, die rekening voorloopig vast te stellen in ontvangst óp f 4674,46» en in uitgaaf op f 4138,91, zoodat het batig slot is f 535,55’®, en bepaald haar gedurende veertien dagen, overeenkomstig de voorschriften der gemeente wet, ter visie te leggen. •NIEUWERKERK a d IJSEL, 1 Aug. Door mej. W. Rolloos werd te Amsterdam met gunstig gevolg examen afgelegd als vroed vrouw. In de op Maandag 11. gehouden vér- gadering van den gemeenteraad werd be sloten den onderwijzer F. W. Van Driesten en den kweekeling A. Rolloos ieder eene gratificatie toe te kennen voor buitenge wone diensten, bewezen tijdens de lang“ durige ziekte van het hoofd van school no. 2. Tevens werd besloten tot wederinvoering van den Amsterdamschen tijd. §OUDEWATEft, 1 Aug. In zijne verga dering van 11. Vrij'dag, stelde de raad dezer gemeente de rekening vast van het bur gerlijk armbestuur over* 1891 en wel in ontvangst en uitgaaf op f296,62. Zoq ook de rekening van de gasfabriek over 1891, en wel op f21.701,61» in ontvangst en f 21.690,91in uitgaaf,' met een batig slot alzoo van ft0,70. Bovendien werd.de be groeting van het burgerlijk aTmbestuur over 1893 in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f350 en die van de schutterij over het zelfde jaar op f273,50. Op een adres van den heer M. C. Van Wijngaarden om ge meentegrond in erfpacht te ontvangen werd ten slotte afwijzend beschikt. De heer G. Van Ingen Schouten heeft bedankt als raadslid. De nieuw benqemde notaris, de heer J. Kruithof, laatst e ind.-notaris te Heusden, heeft zich metterwoon alhier gevestigd en zijne functiën aanvaard. LI. Vrijdag had de aanbesteding plaats van eenige herstellingen aan eigendommen dor Herv. Gemeente alhier. Do heeren J. A. Meesters, S. J. Montijn en 'H. Hooger- vorst schreven respectievelijk in voor f294, f283 en f279. Aan laatstgenoemde is het werk gegund. •POLSBROEK, 1 Aug, In deze en om liggende gemeenten is veel gevraag naar weivarkens, die dan ook buitengewoon hoog in prijs zijn. Varkens van omstreeks 106 halve kilo’s worden zelfs met f 25 betaald. Do meeste worden opgekocht dopr Duitsch- iand, waar ze dienen tot fokvarkena, of om verder te worden gemest. •REEUWIJK, 1 Aug. In den raad dezer gemeente werd Vrijdag jl. afwijzend beschikt op een request van eenige doleerende inwoners, houdende verzoek tot afschaffing van de kermis. Slechts een raadslid stemde voor de afschaffing. Alle andere aanwe zigen stemden tegen. Zondag jl. trof den echtelieden Erberveld in den Plattenweg, terwijl zij te Gouda ter kerke waren, een droevig verlies. Eed dochter, van ongeveer II jaren was, zonder dat de overige huisgenooten dit bemerkt hadden, te water geraakt en werd daaruit levenloos opgehaald. SLIKKERVEER, 1 Aug. Vrijdag is vafl de werf van den scheepsbouwmeester M. Van der Kuijl alhier, te water gelaten het rijnschip „Gertrud Sililla”, groot 425 last, gebouwd voor den heer G. Korthauer te Mühlheim a/d Ruhr on zal de kiel gelegd worden voor een rij nschip, groot 336 last, voor den heer Jobs. Van Alphen te Oosterhout. •STEIN 1 Aug. Vrijdag-avond had het vierjarig zoontje van den logementhouder R. B. hot ongeluk van de stoep in den IJsel te vallen. Gelukkig zag de 76-jarige Q. Streng in de verte dit ongeval. Met haastige schreden snelde hij toe en had het geluk den kleinen lieveling spoedig op het droge te brengen. •STOLWIJK, 1 Aug. Toen gisteren mid dag de visaoher A. F Behalve de kiesrechtregeling heeft de regeering ook een voorstel betref fende den leerplicht voorbereid, waarvan de indiening eveneens in het volgend zit tingjaar kan worden tegemoet gezien. De miliciens van het blijvend gedeelte der lichting van 1891, wier dienst tijd tot 15 maanden is verkort, werden Vrijdag in het genot van onbepaald verlof gesteld. Vrjjdag brachten HH. MM. do Ko ningin en de Koningin-Regentes haar voorge nomen bezoek aan de Sportten toonstelling te Boheveningen. Toen de extra-trein uit Baarn tegen 12 uren het Staatsspoor-station te ’s Gravenhage binnen stoomde, werden de Vorstinnen door vele au toriteiten ontvangen en een zeer talrijk publiek daarbuiten juichtte de vorstelyke bezoeksters niet veel geestdrift toe. UIL MM. begaven zioh onmlddelljjk naar het Paleis in het Noordoinde en vandaar te 8.15 naar Boheveningen, alwaar vóór het tentoon stellingsgebouw een detachement huzaren eene leerewacht vormde. Nadat de Vorstinnen eenige oogenblikken in den koninkljjken salon hadden vertoefd, werd de wandeling door het hoofdgebouw aangevan gen; alles werd met do grootste belangstelling bezichtigd en bij verscheidene groepen werd stil gehouden en lieten HH. MM. zich inlichtingen verschaffen. Toen de wandeling was afgeloopen en de Hooge bezoeksters even hadden verpoosd in den hof- salon, stonden buiten de rjjtuigen weder gereed en begaven HH. MM. zich naar de paarden- tentoonstelling. Deze afstand was spoedig af gelegd en door de hoofdpoort binnenrjjdende, lieten zij zich brengen tot vóór de koninklijke tribune. Het concours-hippique, dat nu volgde, was werkeljjk schitterend. Alle paarden en be spanningen traden volgens het vastgestelde pro gramma, eerst tegenover de tribune aan, om vervolgens voor de Koninginnen te defileeren, onder de vrooljjke aria’s van de muziek dei; jagers. Toen dé vier officieren, die voor den beker hadden meegedongen, opkwamen, moest kapi tein Punt, van de artiUf.-ie, afstijgen, «n viel hem de eer te beurt cm 'éen eerebekw, welken hij in het concours gewonnen had en uitgeloofde was door de Beschermvrouw Óer .tentoonstejling, uit handen van Hare Majesteit zelve te* ont vangen. ..Ook de twee- en vierspannen, die keurig over do baan zwenkten, schenen den Koninginnen zeer te bevallen; bij de ingespan nen sulkeys en sjeezen trok zeer de aandacht een oud-Hollandsohe sjees afkomstig van den heer Van den Berg uit Haarlem, geheel vol gens de traditie opgetuigd, *en waarin twee Friezinnen in nationaal kostuum, met oorijzers en kanten kap, hadden plaats, genomen en die zelfs, om de «echtheid” te verhoegen, eene ouderwetsche, groene, paraplu opzetten paard en zweep waren geheel met bloemen opgesierd. Ook de afdeeling springpaarden was bijzonder schitterend en werd telkens toegejuicht. Tegen halfzes was het concours afgeloopen en verlieten Hare Majesteiten hoogst voldaan het terrein. Onder het spelen van het Volkslied en liet hoera-geroep en bet gewuif van de aan wezigen, reed de Vorstelyke stoet naar het station van den Staatsspoorweg, waar een hoftrein ge reed stond om hen naar Soestdjjk terug te voeren. Het bestuur der Goudsche zwemclub maakt bekend, dat door het be stuur van den Nederlandschen zwepibond is besloten op den ‘nationalen gecostu- meerden zwemwedstrijd, te houden te te Gouda op Zondag 14 Augustus, het kampioenschap vóór duiken te doen plaats hebben. Het Augustus-nr. van de „Ned. Politiegids” bevat: Hoofdartikel: Opleiding, door Jac. Van Waning. Bijdrage: Het politiewezen in Nederland IIdóór Mr. J. Boolde Maréchaussee in het Noor den. ,Uit de Pers”: Gratificatiën aan de politie. Vraag en Antwoord: Het Rotter- damsch politiefonds IIDe taak der politie Onze politie-bureaux; Inspecteurs in uni form, Bevordering tot «^'inspecteur. .In gezonden” De stenographic in dienst der politie. Berichten. Vlechtwerk en Advertentiëa. De Prins Hendrik-stichting te Egmond aan Zee ontring toezegging eener gift van f 2300 van de liquidateuren der Ned. Indische Stoomvaartmaatschappij. De heer F. A. Sohreuder te Kralingen is geslaagd voor het examen Boekhouden, vanwege de vereeniging van handelsbedienden .Mercurius”te Rotterdam. De heeren J. DenBoeftte kra lingen D. Van Brouwershaven te Gorin- chöm en O. Pas te IJselstein en mej. B'. M. Brinkgreve te Sliedrecht hebben met gunstigen uitslag te ’s Gravenhage afge legd het examen Engelsch lager onderwijs. Mej. A. Sytsma te Gouda is benoemd tot onderwijzeres te Blaakschen- dijk, gem. Heinenoord. In het jaar 189|Ó bezochten 455.926 -leerlingen in oné vaderland de openbare schoolde gesubsidieerde bijzon dere school telde 3249 en de bijzondere school 184.803 leerlingen. In 1891 was de bevolking der openbare lagere school 456.509der gesubsidieerde bijzondere school 2793, der bijzondere 192.728. Er was das voor de eerste eene vermeerdering van 1583, voor de tweede eene vermin dering van 456, voor de derde eene ver meerdering van 7925 leerliagen. In het jaar 1881 waren deze cijfers respectievelijk: 407.807, 4989 en 131.819, alzoo eene ver meerdering voor de openbare lagere school van 48.702, voor de bijzondere school van 60.909 en voor de gesubsidieerde bijz. school eene vermindering van 2196. Geref. kerken: Beroepen naar Nieuwerkerk a/d IJsel, de heer J. Van den Berg, cand. te Gouda. GOUDA1 Aug. Beroepen bij de Re- monstrantsche Gemeente alhier Ds. A. K. E. Horst te Lochem. •AMMERSTOL, 1 Aug. In het vischwater ,Dqn Tempel”, toebehoorende aan den heer P. De Jong Dz. alhier, zullen in den ver boden tijd voor de zalmzegenvisscherijen drie zalmsteken geplaatst worden. BERGAMBACHT, 1 Aug. Tot blijdschap der diakenen der N. H. Gem. werd gisteren in de morgen-godsdienstoefeïiing gecollec teerd een bankbillet van f 100, ten behoeve der diakonie-armen. •HAASTRECHT, 1 Aug. De heer H. W. Klijn te Sliedrecht heeft voor de benoeming van ouderwijzer alhier bedankt en die naar Btrijen aangenomen. Vrijdag-avond deden heeren directeuren der Nute-spaarbank alhier rekening en ver antwoording over het boekjaar 1891 1892. Daaruit bleekdat er behalve het kasgeld van I Juli 1891, a f266,85, ontvangen was f 16361,39 en uitgegeven f 16621,95, zoodat het kasgeld op 30 Juni 1ÜD2 6,29 bedroeg. Zaterdag-morgen was de alhier wo nendo molenaar C. De’ Frankrijker te He kendorp bezig met het teereu van den kap van een watermolen. Door het breken van het touw, waarmede de bak aan de wiek was bevestigd, viel hij naar beneden en kwam in het scheprad. Hij had zioh zoo- Als Frankrijk onschuldig is aan het Engelsch-Marokkaansch incident, dan loopt het gevaar in een mocisljjkc positie go- bracht te (worden. De Sultan nl., wil den* schikten 5000 lire, Franschen gezant, die tegen September in Marokko gewacht wordt, op een buitenge woon schitterende wijze ontvangen, zeker om zoodoende bij Frankrijk steun te zoeken als Engeland zich mocht wreken. *t Is niet te denken dat gene zich zóó in den val zal laten lokken; er zullen wel maatrege len worden genomen om die demonstratie te voorkomen. De muis beeft intusschen een staart van belang gekregen. Hpaaje is mede in de zaak betrokken en ook met dat Hof wor den nota's gewisseld, die niet zoo bijzonder vriendschappelijk zijn. Het Gerechtshof voor Seine et Oise heeft gisteren het vonnis geveld over de vier plegers van den dynamietdiefstal te Soisy- aoos-Etiollea. Faugoux is veroordeeld tot 20 jaren dwangarbeid en 20 jaar verbanningCha- venet of Chalbret tot 12 jaar dwangarbeid en 12jaar verbanning; Drouet tot zes jaren opsluiting en 10 jaar verbanning en Etió- vant tot vijf jaren gevangenisstraf. F.agoux riep bij het hooren van zijn vonnis: „Geen grenzen meer! Leve de anarchie I” en bij het verlaten van de zaal ,In het water met de bourgeois!" De Panjache modemaakster Mm. Appa- ruti, directrice van het blad aConaeiller des Dames et des Demoiselles”, die ge- techtelyk vervolgd wordt wegens oplichte rijen tot een bedrag van 3 millioen francs, is thans te St. Petersburg gevangen geno men. Zij heeft nagenoeg alles bekend wat haar ten laste gelegd wordt. Zij z tl aan de Fransche justitie uitgeleverd worden. De Congo-quaestie wordt hoe langer hoe neteliger. De Regeering van den Congo- staat is door de Fransche Regeering aan gesproken over den aanval op een Franscben karavaan aan de Kotte rivier. Congoscbe soldaten vuurden op den karavaan en doodden den man, die de Fransche vlag droeg. Onmiddellijk nadat dit bekend was heeft de Minister Rebot bij den vertegen woordiger van den Congostaat geprotesteerd en voldoening geëischt. Ook van de zijde der inboorlingen hadden de Franschen een aanval te verduren, waarbij een Franschman en verscheidene Senegambische soldaten gedood werden. Met de herziening van het Reglement van orde der Belgische Kamer ging het vlugger dan gewoonlijk. Reeds binnen een paar dagen zal men daarmede gereed zijn en dus de commissie van onderzoek der grondwetsherziening kunnen worden be noemd. Keizer Wilhelm van Duitschinnd is van zijn uitstapje naar het noorden te Potsdam teruggekeerd. Reeds dadelijk besliste hij over de tentoonstellings-quaestiewaarin vele Bondsstaten met de Rijks-regeering van gevoelen verschillen. De beslissing moet zijn uitgevallen in dien zin, dat de zaak vooreerst zal blijven rusten. In Augustus gaat Z. M. weer naar En geland zoodat het verblijf in den huise- lijken kring slechts van korten duur zijn zal. De Berlynsche firma Siemens en Halske zal niet deelnemen aan de wereldtentoon stelling te Chicago. Zij kon het niet eens worden met de directiewelke haarvol gens het Berliner Tageblatt”, allerlei moei lijkheden in den weg legde en wel voor namelijk op het aanstoken van Edison en xyne maatschappijdie vreesden dat de Duit- schers de Amerikanen in dit-opzicht zouden overschaduwen. Thans zal de wereldberoemde firma te Chicago een eigen iabriek vestigen. Met den bouw is reeds een begin gemankt. Men klaagt wel eens over éónzydige bon-

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1