al ENZ. I 1892. N’. 1289. Zaterdag 6 Augustus. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. me, «f r§3l :r?H r i jj w loonhoven •Schoon- ÜJ telling V, iD: gens- Xfi»? r VOER Officiëele Kennisgevingen. NOT ENGE WAS. BINNENLAND BUITENLAND. Overaieht. In de Vereenigde Staten. idel van tilbury, voorafgegaan door usschen MOTEN. S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgeven- em, Vrees- lotterdam. agelijks, NDj. landsche afzet van is gewon uur. 5.30 uur. rada. lergh. I 1892, otterd., en" (S) (V). 8 IAN. >en door JTEN te uur. 8.uur. v. 8.15 u. n. 1.45 u. n Schoon- n, onder Courant. <ek. 8CH00HH0VENSCHK WRAff. s Gemeente SCHOONHOVEN. V. 1.— u. v. 5.u. v. 6.30 u. jschan v.m. 6. n.m. 1. ET’, n. ril 1892, Tdatn. Woensd. m. 12.— 10. n. 12.45. n. 3.30. 1. v. 6.30. v. 7.45. lordia”. m. n n. 3.30. 5.45 en te treinen, de laatste ida. en in deze som droeg het bij tot een bedrag van uin van d Zater- 7.- u. 9.u. Stoom- er van af, f435.000, zoodat voor f 1.305 000 te voor zien bleef door vrijwillige bijdragen. De heer J. Noordhof te Gouda heeft met gunstig gevolg te ’s Gravenhage afgelegd het examen Engelsch lager on derwijs. Ds. J. Willemse te Hardings veld heelt voor het beroep bij de Herv. Gem. te Wissekerke bedankt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven zullen op Woensdag 10 Augustus 1892, des voormiddags 11 uur, op het Raadhuis der Gemeente, pu bliek verpachten: Het NOTEA’GEWAS aan deze Ge meente behoorende. Aanwijzing op 10 Augustusdes voor middags ten 10 ure, te beginnen aan de Veerpoort. Schoonhoven, 5 Aug. 1892. De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. O. GEELHOED. en veel hangt Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- noeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel neer f11,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, I worden slechts 2 maal in rekening gebracht. het Oostenrijksche rooklooze kruit bij het leger in te voeren. Er zijn proeven ge nomen met verschillende soortenhet Fransche, het Dnitsche, hot Engêlsche enz., en de uitkomst was, dat het Oostenrijksche ver boven de andere soorten te verkiezen werd bevonden. Men hoorde in den laatsten tijd weinig van roovers uit Bulgarije. Dit was te danken aan streng toezicht aan de grenzen en in de bosschen en ook aan de vriend- schappelijker verhouding met de Turksche grensbewakers, die nu niet meer, zooals vroeger, met leedvermaak Bulgaarsche roe vers op Turksch gebied een schuilplaats lieten vinden. Maar onlangs was een roover, Kei Hus sein Hassan genaamd, uit de gevangenis ontvlucht. Met twee andere mannen maakte hij den omtrek van zijn geboorteplaats, Suleimanhiöi, onveilig. De gendarmes gin gen hem opsporen en na verloop van een paar dagen stonden zij tegenover hem. In het gevecht dat nu volgde, werd een gen darme gedood en Kei Hussein zwaar ge wond. „Hij kon”, zoo verhaalt de Swo boda, „slechts met moeite loopen. Daarom sneden zijne metgezellen hem den hals af en ontvluchtten.” De Etna is in Italië weer aan het werken. Een dichte ascbregen bedekt alles en ver duistert zelfs de lucht. De Consul der Yereenigde Staten te Ko penhagen (Denemarken), de heer Ryder, is, gelijk we reeds kortelijk meldden, in hechtenis genomen wegens oplichterijen en geld verduisteringen. Dit blijkt nu te wezen voor een bedrag van minstens 200.000 kronen. Zijn jonge vrouwnog pas 17 jaren oud is ook gevangen ge nomen wegens het afleggen van een valsch getuigenis ton gunste van haren man. De Deensche justitie heeft aan de Regee- ring der Vereenigde Staten een telegram gezonden over deze zaak, en daarop kwam het leuke antwoord: „Bewijs de misdrijven, waarvan Ryder beschuldigd wordt, en von nis hem volgens de Deensche wetten.” Op de wereldtentoonstelling te Chicago (Amerika) zal eene springbron, in plaats van water, echten wijn opspuiten. De wijn fontein, welke op kosten van den Senator Stanford is opgericht, zal dagelijks gedu rende twee uren werken. Afwisselend zal er Californische witte en dito roode wijn uitvloeien. lederen bezoeker staat het vrij naar hartelust wyn te drinken uit de fontein. Men kan zich voorstellen hoe deze fontein omringd zal wezen. Het jacht „Alva” van den millionnair Van der Bilt, dat men eerst nog gehoopt had te behouden, is reddeloos verloren. De bank, waarop bet is vastgevaren, bestaat uit drijfzand en het zinkt steeds dieper daarin weg. zijn lijk nog niet kunnen vinden. GIESENDAM, 5 Aug. Sinds onze vorige opgaaf is ook bij S. Van Harten en C. Van Vliet alhier, het mond- en klauwzeer geconstateerd. ♦HAASTRECHT, 3 Aug. De gemeente raad benoemde gisteren tot onderwijzer aan de openbare school alhier den heer E. Van Oostroom, van Sluipwijk, met 4 stemmen tegen 1 stem op den heer W. Kok van Haarlem •KRIMPEN a/d IJSEL, 4 Aug. In de vorige maand heeft zich alhier geen enkel sterfgeval voorgedaan. LEKKERKERK, 1 Aug. Bij het bestuur van de afdeeling Krimpenerwaard der Holl. Maatschappij van Landbouw is het navol gende schrijven dato 4 5.'92 ingekomen De Minister van Marine brengt ter kennis van het bestuur van de afdeeling Krimpe nerwaard der HoU. Mij. van Landbouw te Lekkerkerk in antwoord op het ingediende verzoekschrift dd. 20 April 11., dat langdurige proefnemingen bij de Marine geleerd hebben, dat aan het tong werk, van Inlandschen hennep vervaardigd, geene voordeelen boven dat van Noordschen hennep kunnen worden toegekend; dat de zeildoekfabrikanten bijna uitslui tend vreemde hennepsoorten bezigen, omdat deze bij de bewerking ongeveer 15 20 pCt. minder aan gewicht verliezen dan Inlandsche hennepterwyl de prijs van aankoop nagenoeg gelijk is dat zoowel aan de touw- als aan de zeildoekfabrikanten de keuze der grondstof is vrijgelaten, omdat het uitsluitend voor schrijven van Inlandschen hennep tot be langrijk hoogere prijzen zou aanleiding geven zonder eenigen waarborgartikelen van betere qualiteit te verkrijgen; dat derhalve aan het verzoek van adres sant niet kan worden voldaan, omdat door daaraan gevolg te geven, geheel in strijd met ’s lands belang zou worden gehandeld. De hooioogst is alhier nagenoeg ge ëindigd en wordt de kwaliteit geroemd over de opbrengst is men over het alge meen minder tevreden. Van sommige schrale stukken is niet meer dan twee voer van de morgen (85 are) geoogst. Een gunstige na zomer kan nog veel terecht brengen, althans invloed op de hooiprijzen uitoefenen. •LEKKERKERK, 4 Aug. In de rivier de Lek is men thans weder begonnen met de zalmschuit te visschen, om een rechts geding uit te lokken. De omslag der polderlasten is over dit jaar in de gewone tegen f5,50 en in de buitengewone tegen f2,50 per hectare vastgesteld. •VUREN, 4 Aug. De door den raad dezer gemeente vastgestelde rekening over 1891 bedraagt in ontvang f7693,94, in uitgaaf f 6431,1 Is, en heeft alzoo een batig slot van f 1262,82s. WADDINGSVEEN, 4 Aug. Op de paar- dententoonstelling te Scheveningen, is o. a. bekroond, in de afdeeling „Harddravers ingespannen voor een sjees”, mot een twee den prijs, „Victoria” van den heer C. Oudijk alhier. •WILLIGE LANGERAK, 4 Aug. Op de zalmvisscherij alhier zijn van Zondag op Maandag 18 zalmen gevangen. WOERDEN3 Aug. Kaas. Do aanvoor ter markt op heden bedroeg 246 partijen prijs van Goudsche le soort f25 A f 27,50; 2e soort f21 A f24, per 50 kilo. Handel redolijk. Bij de verkiezing van een lid van den gemeenteraad is gekozen de heer Mr. P. J. Swaving met 195 stemmen, tegen 124 op den heer F. Vermeulen. •ALBLASSERWAARD EN VIJFHEEREN- LANDEN, 5 Aug. De handel, zoo in kaas als boter, was deze week willig gestemd; kaas f 0,50 per 50kilo in boter onveranderd prijs. Men besteedt thans in deze streken voor: kaas van f22 tot f27 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteitgoêboter f 0,55 weiboter f 0,47 per half kilo. BENSCHOP, 4 Aug. In de op Zaterdag avond gehouden vergadering van „de feest commissie te Benschop" is besloten, weder pogingen aan te wenden tot het organi- seeren van eenige feestelijkheden bij gele genheid van den verjaardag van H. M. onze Koningin. Bij voldoende inteekening is het voornemen, een ringrijderij te houden met paard en tilbury, voorafgegaan door volksspelen. •BOLNES, 1 Aug. In de vorige week is een t O-jarig jongetje, G. B. genaamd, met vischjes vangen bij de sluis alhier te water geraakt en verdronken. Een klomp en zijn pet vond men drijvende. Alhoewel men dadelijk na het bemerken met een dreg aan het visschen is gegaan, heeft men Bij kon. besluit is aan Dr. D. Terpstra, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arron dissement Gouda. Voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het district Breukelen zijn uitgebracht 1656 geldige stemmen. Herstemming tusschen de heeren J. G. Voogt (lib) met 714, en J. H. De Waal Malefijt (antirev) met 601 stemmen. De heer W. Van Wijngaarden Jr. (r.-kath verkreeg er 312. De generaal-majoor, bevel hebber in de eerste militaire afdeeling, heeft de burgemeesters uitgenoodigd hunne medewerking te verleenen, om geleidelijk verdere uitbreiding te kunnen geven aan de vrijwillige oefeningen in den wapen handel. De gelegenheid tot deelneming zal, zoo veel mogelijk, worden opengesteld in ge meenten waar geen garnizoerf ligt, en waar (voor de oefeningen der schutterijen) geen instructeurs van het leger beschikbaar worden gesteld. De cursus zal worden ge houden van I October 1892 tot ultimo Februari 1893. Toelating na 1 October zal niet meer kunnen plaats hebben. In de Dinsdag te ’sGravenhage gehouden openbare vergadering van den Raad van Stateafd voor de geschillen van bestuur werd o. a. rapport uitgebracht door den staatsraad Des Amorie van der Hoeven in zake het beroep van het R. K. parochiaal kerkbestuur van den Heiligen Bonaventura te Woerden, tegen een besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, dd. 5 April 1892, genomen op de aanvrage van genoemd kerkbestuur om de njksbijdrage krachtens de onderwijswet over 1891. De koninklijke beslissing in deze zaak volgt later. Voor de verbinding van -de gemeente Ouderkerk a/d IJsel met het telegraafnet zijn Woensdag jl. de noodige opmetingeu gedaan en de vereischte tee- kenen langs den IJseldijk uitgezet. In 1891 werd voor de Chris telijke scholen een totaal-uitgave geëischt van f 1.740.000, - Ryk aan subsidiën van spiritualiën; hun getel is zoo betrek kelijk klein, dat zy niet veel gewicht in de schaal zullen leggen. ,^Uer rekening zal gehouden moetèn ytofuS' met Mé «ftjgé- naamde volkspartijdie ingrijpende her vormingen op allerlei gebied noodzakelijk acht en deze allerminst van de republi keinen, maar evenmin van de democraten meent te kunnen verwachtenal zal deze niet zegevieren, toch kan zij, als het haar meeloopt, genoeg mannen afvaardigen om een dadelijke meerderheid te verhinderen. Hoe het dan gaan moetis ook in de Grondwet vastgesteld. De stembriefjes worden gezonden naar Washington, waar de President van den Senaat ze opent en de stemmen telt. Heeft nu geen der can- didaten de meerderheid, dan wordt door het Huis van Afgevaardigden gekozen uit de drie, die de meeste stemmen hebben, doeh daarbij brengt elke Staat slechts één stem uit. In elk geval geschiedt de beslissing in November. De fungeerende President blijft aan tot het begin van Maart des volgenden joars, als hij ten minste vervangen wordt. En hoewel wij den heer Harrison, van wiens bestuur niets anders zal gezegd kunnen worden, dan dat by een heel ge schikt werktuig is geweest in de hand van de republikeinsche partijleiders, alles goeds toewenschen, zal nienand in Europa het betreuren, als hij zijn woning in het Witte Huis aanstaand jaar vaarwel zal moeten zegKen- Prins Von Bismarck, de oude Dultaclie Rijkskanselier, doet nog steeds van zich spïeken. 't Schijnt dat op het mislukken der poging, die er volgens zijne en anderer bewering zou zijn aangewend om eene ver zoening met den keizer tot stand te bren genóf zijne ervaring,tf Wepnen, waarbij officieel werd op zij gezet, hem er toe ge noopt hebbenom zijne tot dus ver lijdelijke houding te laten varen en weer als politicus op te treden. Men zou dit kunnen opma ken uit zijn optreden te Jena, waar hij op zijn terugreis naar huis zich eenigen tijd ophield en op buitengewone wijze gefêteerd werd. Hij wees er opdat er meer kracht moet en kan uitgaan van het par lement dat zich tegenwoordig al te veel in partijen afscheidtzonderover die af scheidingen heenmet elkander samen te werken. Vandaar, dat volgens hem het centrum den doodslag geeft en feitelijk regeert en de regecring medesleept. Een der bladen de National Zeitungis het met den ex-kanselier eens en ziet in hem reeds den leider eener nieuwe partij die zich bij de eerstvolgende verkiezingen zou vormen. De meeste bladen, waaronder natuurlijk de Germaniahet hoofdorgaan van bet centrum, in de eerste plaatslaten zich alles behalve gunstig over die politieke redevoeringen uit. Wegens verschil van gevoelen met zijn ambtgenoot van Financiën zal de Pruisische Minister van Binnenlandsche Zaken Herr- furth aftreden. Zijn aftreden wacht echter op de terugkomst des keizers, die op dit oogenblik in Engeland vertoeftwaar hij van hartelust deelneemt aan wedstrijden diners en feestelijkheden. Bij den zeilwedstrijd van the Queens cup moest zijn nieuw ge bouwd snelloopend jacht Melior de vlag strijken voor een Engelsch vaartuig de Cor sair. De conservatieve Reichsbode oordeelde dezer dagen, dat de Keizer zich al te veel aan de Rijkszaken onttrekt en zijn lust voor buitenlandsche tochten te veel bot viert. Al wederom hebben de Republikeinen in Frankrijk gewonnen, ditmaal bij de ver kiezingen voor de gewestelijke Radendie op Zondag jl plaats hadden. Omtrent het conflict met het gouverne ment van den Congo-staat geen nieuws. De Fransche regeering wacht nadere inlich tingen. De Engeleche staatsman Gladstone is ziek, wat zeer ongelukkig treft, nu juist het nieuw parlement zal bijeenkomen. De krasse grijsaard hoopt echter toch tegen woordig te kunnen zijn; hij maande zijne partijgenooten als naar gewoonte aan, trouw op te komen. Uit Ruslands hoofdstad komt het meer malen vernomen, schier ongeloofelijk be richt, dat de Czar meer vrijzinnige gevoe lens zou zijn toegedaan. Er zou nl. sprake zijn van de benoeming van een Minister- President, die de overige Ministers zou aanstellen en voor deze verantwoordelijk zou ziju tegenover den Czar. Als eerste premier wordt Abaza genoemd. De in het gouvernement Astrakan wo nende Kalmukken, de eenige stam, die bij de afschaffing der lijfeigenschap, in 1861, daarvan uitgesloten werd, is thans bij be sluit van 19 Juni jl. mede vrij verklaard. Griekenland wil weer eene leening van eenige millioenen aangaan en. biedt daar voor 8 percent rente aan. Of er in ’t bui tenland veel animo zal zijn om van dat voordeelig aanbod te profiteerenvalt te betwijfelen. De Turksche Regeering heeft besloten, alleen de bezittende klasse zijn ten goede gekomen. Ook de landbouw heeft geen reden om zich over deK invoering van bet afsluitings-systeem te verheugen, daar de pr0(]QCten naar Europa veel minder rden. Elke handel toch berust op het beginsel van ruilen men betaalt elkander met producten bet land, dat niets terug neemt, kan niet blijven rekenen op voortduring van den afzet. Het vraagstuk van de beschermende rech ten staat bij de verkiezingen, die in No vember zullen beslist worden, bovenaan. Van de twee partijen, die elkander den voorrang betwisten, is de republikeinsche, die thans nog aan bet bewind is, de hand having der hooge tarieven toegodaan; de democratische is wel niet voornemens, zoo zij de macht in handen krijgt, met het protectionisme te breken, doch zal waar schijnlijk de invoerrechten aanzienlijk ver minderen, in het belang van de landbou wers en van de arbeidende klasse Onder verschillende benamingen en met afwisselend programma hebben die twee hoofdpartijen bestaan sedert de vestiging der groote Republiek. Van den aanvang af bestond er afwijking van gevoelen om trent de plaats, die elke Staat in het ge meenschappelijk verbond behoorde in te nemen. In het Noorden, meest door Engel- seben gekoloniseerd, die uit bun vaderland de begrippen van een krachtig centraal gezag hadden medegebracht, verlangde men aan de afzonderlijke Staten minder invloed en zelfstandigheid toe te kennen dan in het Zuiden, waar meer verscheidenheid van nationaliteit werd aangetroffen en met name het Fransche element overwegend was. De partijstrijd is bet scherpst geworden in de dagen, toen het vraagstuk van de slavernij den afscheidings-oorlog deed ontbranden, en de democraten van het Zuiden beweer den, niet gehouden te zijn aan de wetten, die de afschaffing bepaalden, en door het republikeinsche Noorden waren doorgedre ven. De sympathie, met welke destijds de politiek van de republikeinen, waarvan de edele Lincoln de verpersoonlijking was, in Europa werd begroet, is na de overwinning sterk verminderd, voornamelijk wegens het egoïsme, dat haar verdere handelingen ken merkte. Aan haar is het vooral te wijten, dat het ideaal van den voor zjjn politieke rechten ijverenden burger, hetwelk wij in den aanvang van dit artikel hebben ge schetst, is verduisterd en ontsierd door den strijd voor persoonlijke- en voor klasse- belangen. In Amerika worden tal van openbare ambten óf bij kiesrecht vervuld, óf de be noeming geschiedt door het uitvoerend gezag in eiken Staat. Zoo worden, b.v., de rechters “niet voor hun leven door de Regeering aangesteld, maar óf rechtstreeks door het volk gekozen voor een bepaald tijdperk, óf benoemd door den gouverneur, die op zijn beurt door het volk is gekozen deze regeling is verschillend voor de on derscheiden Staten. Het bekleeden van ambten hangt dus af van de politieke partij, en meestal treden de ambtenaren af, wan neer een andere partij aan het bewind komt. Voor allen, die invloed op de stem ming kunnen uitoefenen, en de middelen daartoe zijn vele, is het alzoo van het hoogste belang, zich in hun eenmaal ver kregen positie te handhaven; met echt Amerikaansche minachting van alle eischen der betamelijkheid wordt geklopt aan elke deur, die toegang tot het hart der kiezers kan verleenen. Óngeloofehjke staaltjes vau omkooping worden van de leiders der repu blikeinsche partij verhaald, om zich een meerderheid te verschaffen, en de groote sommen, daartoe noo^ig, moeten later weer teruggevonden worden in de voordeelen, die het ambt oplevert. De President der Republiek wordt voor vier jaren gekozen, en is herkiesbaarde verkiezing geschiedt met een trap. In eiken Staat worden zooveel kiezers benoemd, als die Staat leden telt in het Huis van Afge vaardigden en in deu Senaat te zamen deze kiezers komen in November bijeen, en kiezen door middel van stembriefjes. Wanneer er slechts twee candidaten zijn, kan vooraf reeds berekend worden, wie van beiden de overwinning zal behalen; men weet toch, tot welke partij de President- kiezers uit eiken Staat behooron. De candidaturen worden vooraf, gewoon lijk reeds in de maand Juni, vastgesteld in de zoogenaamde conventies, dat zijn ge combineerde vergaderingen van de kiesver- eenigingen der zelfde party in de geheele republiek. De democraten zijn vol moed, dat zij den met eenparigheid van stemmen aangewezen, vroegeren President Cleveland, wiens voortreffelijk en rechtvaardig bestuur van 1885 1889 aan alle partijen is ten goede gekomen, de meerderheid zullen ver schaffen met gelijke eenstemmigheid zullen de republikeinen den aftredenden Harrison steunen. Er hebben zich evenwel twee kleinere partijen gevormdmet afzonderlijk pro gramma, en die ook eigen candidaten stel den in de door haar gehouden conventies. De eerste is die der absolute afschaffers van steeds ruimere voort- van den arbeid aande arbeids- gemakkelijk te kunnen het eene land te veel men gaarne in het andere ter markt brengenom daarvoor weer an dere dingen te verkrijgen., waarvan het gebruik beneden het peil der behoefte blijft. Wordt dit zooveel mogelijk bevor derd, dan kan elke natie zich bezighouden met de verbouwing en vervaardiging van datgene, waartoe haar natuurlijke hulpmid delen haar bet meest in staat stellenen kan men verzekerd zijn overal het beste tegen den bilhjksten prijs te -verkrijgen. Wy Nederlanders zijn steeds aan het groote beginsel van den vryen handel getrouw gebleven, in weerwil dat bijna alle volken van beteekenis, door een enge opvatting van hetgeen voor bescherming van natio nale belangen wordt aangeziendien weg hebben verlaten. De groote Republiek der Vereenigde Staten is in den laatsten tijd in deze ver keerde richting zeer ver gegaan, en ook wij ondervinden daarvan de groote nadeelen. De invoer uit Europa wordt door hooge rechten belemmerd, en onze uitvoer naar de Nieuwe Wereld, voorheen een bron van ruime winsten voor landbouw, fabriekwezen en scheepvaartheeft daaronder gevoelig geleden. Nu beweren de voorstanders van dat stelsel in Amerika, dat men zich daarginds om de belangen van Europa niet behoeft te bekommeren. De uitgestrekte Republiek, die binnen haar grenzen elk klimaat en elke grondsoort omsluit, is volkomen in staat, in haar behoeften te voorzien. Maar de gevolgen van de zegepraal der protectionisten werden reeds zichtbaar, kort nadat bij de wet van M'c. Kinley de hooge tarieven van invoer waren vastgesteld. Den landbouwers en werklieden was voorge spiegeld, dat de uitsluiting van de concur- tentie van Europa een verhooging van de prijzen zou veroorzaken, die van grooten invloed zou zyn op de werkloonen. De prijzen, inzonderheid van de noodzukehjkste behoeften, zijn inderdaad niet weinig ge rezen, maar het ander gevolg bleet uit, zoodat de groote massa der werklieden in slechtere conditie geraakte en de voordeelen Een vrij en machtig volk zich te zien voorbereiden, om, overeenkomstig zijn staat kundige instellingente beslissen over het regeeringsbeleid, in de eerstvolgende pé riode toe te passen, is het merkwaardigst schouwspeldat de nieuwere tijd aanbiedt. Het kiesrecht verzekert den burger zijn rechtmatig aandeel in het bestuur van den staatvan de groote corporatiedie hem onder haar leden telt; legt hem de ver plichting opernstig na te denken en in overleg te treden over al wat noodig is om de rustige ontwikkeling, don onge- ntoorden bloei dier politieke gemeenschap te bevorderenstelt hem mede verantwoor delijk voor de handelingen dergenenaan wie de leiding zal worden opgedragen; verheft hom tot eon factor in de geschie denis van zijn volk. Het is dus zeer na tuurlijk, dat de gang dor algemeene ver kiezingen bij een natie van zoo overwe gende beteekenis als de Amerikaansche, ook elders met groote belangstelling wordt gadegeslagen. Er bestaat nog een bijzondere reden waarom de uitslag van den vreedzamen strijd aan gone zijde des Atlantischen Oce- aans den volken van West-Europa niet onverschillig is. Van do vraagstukken, die daarginds de gemoederen vervullen en de Presidents-verkiezing beheersebon, is or een van veel gewicht voor den handel en de nijverheid. Twee stelsels staan tegen over elkander, ~e welk dier twee zal zegevieren. In een tijd brenging op elk gebied komt het er vooral op vruchten ruim en verspreiden. Wat produceert, wil i i

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1