ilteii acte. - J 1892. N’. 1291 Zaterdag 13 Augustus. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht l l -ï 1I1L RL )OT N. 'IJNEN, 'e-Langerak. 92. RVOER ■r De toekomst van onzen Landbouw. r r? ■sTj - BUITENLAND. Overzicht. KERMIS te SCHOONHOVEN. Offlciêele Kennisgevingen. BINNENLAND letter» P T, tusschen ooit geweten HOOTEN. o- 'S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. hem, Vrees- Rotterdam. dagelijks uur. 8.uur. Franco neeren i uur. 5.30 uur. ouda. 3ergh. iLANDj. itenlandache v. 8.15 u. v. n. 1.45 u. an Schoon- 75 in post wissel aan ekela en U n tuin van iderd Zater- RSÜS voor 'dacte wordt door v.m. 6. r. n.m. 1. II”. sen. tpril 189*2, terdam. Woensd. m. 12.— 30. n. 12.45. d. n. 3.30. sd. v. 6.30. v. 7.45. loordia”. SGHOONHOmSCÏÏE COURANT gemaakt in het drijvend r, en de straf heeft De man is een der geworden. Hij zoekt om die met onver- »n. Lek. Lek. .pril 1892, i Rotterd., loven” (8) rijk” (V). 7.u. 9.— u. Stoom- V. 1.u. v. 5.u. v. 6.30 u. .880höQ l. en. m n. 3.30. i. 5.45 en te treinen. de laatste uda. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. >ost door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- BoekhandelarenAgenten en Brievengaarders. De agrarische quaestie, zooals zij zich in Ierland in haar meest dreigenden vorm vertoontdat wil zeggenhet vraagstuk van de onderlinge verhouding tusschen grondeigenaar, pachter en arbeider, heeft zich in ons vaderland nooit op die wijze voorgedaan; staatkundige en maatschap pelijke toestanden, volksaard enz verschil len te zeer, dan dat een vergelijking mo gelijk zou zijn. Toch is, ook ten onzent, op landbouw gebied veel op to merkendat niet slechts tot nadenken stemt, maar ook zeer ernstig de vraag op den voorgrond brengt, wat gedaan kan worden om een verbetering aan te brengen, die in meer dan één op zicht een behoefte is geworden. Gedurende een lange reeks van jaren is de welvaart van den boerenstand achteruitgaande; de vermindering van de bedrijfswinsten, van welk verschijnsel we nu niet de oor zaak zullen trachten op te sporendat we enkel als feit hebben aan te nemenheeft de financiëele kracht van tal van landbou wers doen afnemen; velen hebben hun be zittingen te gelde moeten maken of althans bezwaren, anderen zijn buiten staat ge raakt om de hooge huren te betalendie hun zijn opgelegd, en die toch nog maar een heel matige rente vertegenwoordigen van het kapitaal aan landbezit, gerekend naar de tegenwoordige pryzen. Deze on gunstige staat van zaken werkt natuurlijk terug op het lot der arbeidende klassede boer laat zoo min mogeljjk werken, omzijn uitgaven binnen de engste grenzen te be perken; daardoor krijgt in de eerste plaats het land niet wat het behoeft om in voort brengend vermogen niet achteruit te gaan. En vervolgens komt er ten platten lande een werkloosheid, die velen noodzaakt hun onderhoud te gaan zoeken in de steden, waar zij de arbeidsmarkt komen overvoeren en mede bijdragen om ook daar den alge- meenen toestand slechter te maken. Er wordt oo, allerlei manieren getracht om tegen deze Verlaging van het peil der welvaart een dam op te werpenalthans, verschillende middelen worden daartoe aan geraden. Dat van landverhuizing wordt nog het meest in toepassing gebracht. Gemid deld hebben de resultaten niet aan de ver wachting beantwoord; tegenover de weini gen, wien het gelukt is zich in de Nieuwe Wereld een onafhankelijk bestaan te ver werven, staan zeer velen, die niets dan teleurstelling hebben ondervonden. Voorts houde men wel in het oog, dat émigratie in elk opzicht een verlies is: bet moeder land verliest een groot aantal voortreffelijke ingezetenen, die, kon van hun arbeidsver mogen maar een gepast gebruik worden gemaakt, in niet geringe mate zouden bij dragen tot het gemeenschappelijk welzijn; en elke vertrekkende neemt toch een zekere som mede, als kosten van overtocht en van eerste vestiging in den vreemde, welk be drag aan hetgeen men den nationalen rijk dom noemt, ontvalt. In alle landen van West-Europa doen zich ongeveer dezelfde moeielijkheden voor, en overal acht zich de Regeering verplicht, op de een of andere manier hulp te bieden, om ze te overwinnen. Voor Ierland om nog even daarop terug te komen, is een wet vastgesteld, die de Regeering van het Vereenigd Koninkrjjk de bevoegdheid geeft, Schoonhoven at sSchoon- land in massa te koopen en het weer in kleine perceelen van de hand te doen, op zoodanigen voet, dat de pachter met een kleine vermeerdering van zijn jaarlykscha pachtsom^ eigenaar wordt. Het vermoeden is niet ongerijmd, dat in de toekomst de uitvoering dezer wet zal blijken meer te hebben bijgedragen tot herstel van land en volk, dan de thans met zooveel hartstocht geëischte home-rule. De toepassingevenwel eischt van de schatkist zeer belangrijke offers, waarvan het bedrag eerst zeer lang zaam, na een ruim tijdsverloop, naar de bron zal terugvloeien. Een dergelijk middel, om de verschil lende groepen der landelijke bevolking door eigen bedrijf in betere omstandigheden te brengen, is ook hier wel uitvoerbaar, maar zou toch nog grootere bezwaren onder vinden. De Rijks-landbouwcommissie heeft in haar Rapport aan de Regeering mede de wenscheljjkheid uitgesproken, de ver meerdering van het aantal eigengeërfde boeren in de hand te werkenook zij acht een hoofdvoorwaarde van bljjvende verbe tering, dat de verbruiker van den grond tevens eigenaar zij. Daartoe beveelt zij aan, den landbouwers tegen de laagst mo gelijke rente, zonder winst van geldschie ters. crediet te verschaffen, opdat hun de gelegenheid worde opengesteld, door middel van jaarlijksche aflossingen in het bezit te geraken van de door hen gepachte gronden, waardoor tevens het behoud wordt verze kerd van hetgeen zij ten koste hebben gelegd aan verbetering, aan verhooging van de productiviteit Daarbij doet zich de moeielijkheid voor, dat die gronden toch in elk geval gekocht moeten worden, zij het ook met de grootste faciliteiten voor de betaling, van de tegen woordige bezitters, dus voor kostenden, dat is nog altijd zeer hoogen prijs. Ten opzichte van Ierland gaat dat beter, dewijl de groote landgoederen, meest in het bezit van En- gelschen, die ze wel kwijt willen zyn, door de verwikkelingen van de laatste twintig jaren sterk in waarde zjjn achteruit gegaan, en de Staat ze dus voor niet al te hooge prijzen zou kunnen onteigenen. Bij ons is er minder gemakkelijk aan te komen. Bovendien, de velen, die vergeefs uitzien naar een plekje om zich te vestigen, en diewanneer een hoeve beschikbaar komt, door hun concurrentie de pachtprijzen opdqjven, zouden daarmee toch niet ge holpen zijn. Voor onzen landbouw is maar één afdoend middel te vinden, dat is: uit breiding van de bebouwbare oppervlakte, hetzij door ontginning van hetgeen nog niet in cultuur kon gebracht worden, hetzij door drooglegging van de voortreffelijke gronden, die door de wateren van de Zui derzee worden bespoeld. Wij hopen meer en meer bij onze natie, en inzonderheid bij haar Regeerders, de gedachte te zien post vatten, dat de aan vaarding van dit grootsche werk voor ons land een levensquaestie is. De Zuiderzee- vereeniging heeft met de meeste nauwge zetheid alles onderzocht, wat men moet weten om over den omvang van het werk, de financiëele en oeconomische gevolgen, een oordeel uit te spreken; het door haar aangeboden plan is vooral daarom zoo aan bevelenswaard, omdat bet den weg aanwijst, langs welken de landbouwende stand door eigen kracht tot een belangrijke verhooging van welvaart kan* komen. Dat voor dat doel van den Staat een financiëel offer wordt gevraagd, is te be grijpen. Men maakt geen land van een waterplas, zonder er geld op toe te geven. De rente van dat geld, en veel meer dan dat, komt later in den vorm van belastingen, in de schatkist terug; de meerdere voor- deelen, die de fiscus zal inoogsten ten gevolge van de algemeene verbetering van den staathuishoudkundigen toestandzijn onder geen cijiers te brengen. Het ©eco nomisch rapport der Zuiderzee-vereeniging herinnert er aan, dat het droogmaken van de Haarlemmermeer dertien en een half millioen gekost, ongeveer zeven millioen opgebracht en dus zes en een half millioen oogenblikkelyk verlies gegeven heeft, en zegt vervolgens: „Nog geen halve eeuw is sedert verloopen, maar niemand denkt er aan om de waterplas voor het gebrachte offer terug te wenschen, en de stelling is niet gewaagd, dat het evenzoo in lengte van tyd zal zijn, wanneer in deze eeuw tot de afsluiting en drooglegging van de Zui derzee zal worden besloten en het werk ondernomen.” Die afsluiting, het leggen van den dijk van ue Noord-Hollandsche naar de Friesche kust, moet volgens het denkbeeld der Zui- derzee-vereeniging als Rijks Werk op Rijks kosten worden verricht; de uitgave is be groot op 42 millioen gulden. Voor de droog legging zou zich een maatschappij moeten vormen, die onder Rijks-toezicht achtereen volgens de vier verschillende bedijkingen maakt, de droog gevallen gronden in be bouwbaren toestand brengtvan wegen en vaarten doorsnedenen voor gegadigden be schikbaar stelt. Aan die maatschappij zou voor haar kapitaal een matige rente gewaar borgd moeten worden om te beletten dat zij uit gebrek aan fondsen het werk niet zou kunnen voltooien of te voorkomen dat zij op minder voordeelige v.iorwaardon dan de Staat kan bedingen middelen zon moeten versterkende Staat toch kan altijd goedkooper geld krijgen dan een particulier. De vraag, hoeveel hectaren land gedu rende een bétrekkelijk groot tijdperk jaar lijks met kans op goeden uitslag droogge maakt en voor de cultuur bestemd kunnen worden, is in het rapport der Zuiderzee- vereeniging uitvoerig behandelden of schoon zij ter beantwoording geen gegevens aan de ervaring heeft kunnen ontleenen, meent de commissie van bestuur toch te kunnen besluiten, dat een hoeveelheid van 10 000 bunders per jaar gedurende 22 jaren de markt niet zal overvoeren en gelegen heid zal geven tot een exploitatiewaarbij op den voorgrond staat de wenscheljjkheid, om de pachters terstond een aanvang te doen maken met de aflossing der som, voor welke het landmet de daarop geplaatste woningenschuren en arbeidersbuizen hun eigendom worden. „De gemiddelde grootte der plaatsen, voor een oogenblik op 20 hectaren per hoeve aannemende, zouden jaarlijks 500 gezinnen geplaatst kunnen worden en iedere provincie van ons land dus slechts 50 gezinnen moeten leveren om de nieuw te bedijken gronden te be volken. Die gezinnen zullen onder derge- lijk-a omstandigheden vermoedelijk grooten- deels bestaan nit talrijke leden met veel arbeidskracht en weinig geld. Dit laatste is bij een landbouwbedrijf, als waarvan hier de rede zal zijn, dan ook minder noodig als het eerste Bedrijfskapitaal wordt enkel voor werktuigen, trekkracht, zaaigraan en arbeidsloon gevorderd; de bewerking van het land, de verzorging der gewassen en de afwikkeling van den oogst eischen per soonhjke toewijding en arbeid. Niet uit het oog moet worden verloren, dat de lange duur der onderneming hier juist een voor deel wordt. De bevolking d«f*bersie 10 000 hectaren ontwikkeltgroeit aan en vermeer dert ook zonder aan voer van nieuwe ele menten van buitenaf, zoodat zij weder de kern voor die eener latere bedijking kan vormen.” We hebben deze volzinnen uit het ©eco nomisch rapport der Zuidersee-vereeniging aangehaald om een denkbeeld te geven van de wijzewaarop zij zich de annexatie van het watergebied voorstelt. Natuurlijk kun nen, als de Regeering besluiten mocht de negentiende eeuw op grootsche wijze te doen eindigen met den aan vang van een werk, waarbij alles wat tot heden verricht is gering schijnt, geheel andere plannen de overhand krijgen, gelijk de vereeni ging ook zelve als zeer mogeljjk voorstelt. Maar dat de invloed, door dezen arbeid uitgeoefend op den toestand van ons volk in ieder geval zeer groot zal zijnwordt zeker door niemand betwijfeld. De oud-Kanselier Von Bismarck heeft zich op zijne terugreis, ongeveer anderhalf uur aan het station te Berlijn opgehouden, waar hij door ongeveer zes duizend per sonen met gejuich begroet werd; dames boden hem bouquetten aan. Onder de menigte werden vooral veel studenten en officieren in uniform opgemerkt. De oud-Kanselier hield bij deze gele genheid verscheidene toespraken. „Hij had veel pleizier van zijn reis gehad”, zoo zeide hij en kwam in veel tevredener stemming terug, dan bij gegaan was. In het buiten-Pruisische Duitschiand had hij een groot deel van de bevolking Rjjkstrouw mogen vinden meer dan hij ooit geweten had, dat daar aanwezig Was. Alles heeft daar het vaderland lief. Verder hield hij nog een soort van toast op Berlijn en nam ook nog de gelegenheid waar, om te zeggen, dat hij zou spreken en zwjjgenwanneer het hem goeddacht en hij zich niet aan druk-inkt stoorde. Toen een sprekertje uit het publiek over de tegenwoordige ra.idslieden van de Kroon begon, wendde de oud-Kanselier zich wre velig af en zeer vermakelijk was het te zien, hoe Von Bismarck eenige gelegen heidsdichters behandelde, die deze gele genheid te baat wilden nemen, om hem hunne rijmelarijen toe te dienen. Hij nam hun allen de manuscripten dood bedaard af en stak ze onder de woorden: „Dat zal ik thuis wel eens lezen", in den zak. Het vertrekuur naderde. „Die Wacht an Rhein”, werd nog eens ten beste gegeven en onder ettelijke Hochs”, en kreten van „Wieder- kommen”, verliet de trein het station. Aan den heer Herrfurth is op diens ver zoek ontslag verleend als Minister van Bin- nenlandsche Zaken; in zjjne plaats werd benoemd de Pruisische Minister-President Graaf Eulenburg. Bij een derden zeilwedstrijd te Cowes, Zaterdag, heeft de Meteor, het jacht van Keizer Wilhelmnu eindelijk den prijs gewonnen. De beide vorige keeren was het vaartuigdat vroeger een anderen eigenaar had en toen Thistle heetteook wel het eerste aanmaar moest toen tel- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bchoorhovkn maken bekend, dat de KERMIS dit jaar aan vangt 5 September 1892. Zij, die Standplaatsen verlangen, moeten hiertoe aanvragen doen ter Secretarie vóór 1 September a. s., ondor overlegging van een bewjja van den Heer Burgemeester der ge meente, waar zjj laatsteljjk verbljjf hebben ge had, dat in die gemeente de laatste 2 maanden geen besmettelpke ziekte epidemisch heer- schende was. Schoonhoven, 12 Augustus 1892. De Burgemeester, M. J. C HE VILLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. ■J oep, Woon- I8TEMPEL au Fleschje kens, wegens de eigenschappen, die het op de andere vóór heeft, naar de gebruikelijke wijze tijd afrekenen (handicap). De Keizer houdt staande, en volgens The Times te recht, dat zijn jacht het snelste in Europa is en heeft gezegd, dat hij ’t volgend jaar terugkomt om de Queens cup te nemen. Nogal komiek, dat een onzer groote bla den ’t vooratelde als deed Keizer Wilhelm met de Kaiser-Adler (de vroegere Hohen- zollern, een kolossaal stoomjacht) aan deze races mede. De troonrede van koningin Victoria van Engeland mag eenig heeten op het gebied van niets zeggendheid; ook is zij niet vrij van eenige korzeligheid. De nieuwe leden werden niet eens verwelkomd maar al da delijk werd botweg de mededeeling gedaan, dat het niet noodig is, dat het Parlement gedurende dezen ongewonen tijd van het jaar verder blijft vergaderen. Nog even werd de hoop te kennen gegeven dat het nieuwe Parlement in de aanstaande zitting zal. voortgaan den vooruitgang des lands door nuttigen wetgevenden arbeid te be vorderen. Het was niet gemakkehjk, deze troonrede met een adres van antwoord te reageeren. De Lords waren er echter in ééne zitting mede gereed. Opmerking verdient eene redevoering van den heer Salisbury, die der Oppositie verweet, in den verkiezings strijd hare beginselen niet te hebben ver dedigd. De heer Gladstone oordeelde eene krach tige en rechtvaardige toepassing der wetten in Ierland onmogelijk, zoolang die wetten indruischen tegen de gezindheid des volks. De dwangwetten moeten dus niet langer worden gehandhaafd. Eene regeling der Engelsch-Iersche verhoudingen is dus in de eerste plaats noodzakeiijk. De cholera in Rusland wint steeds meer en meer veld; ook in Moskou komen vele gevallen voor. Een burger van Nischni Nowgorod, Kitajan genaamd, die onzinnige, opruiende berich ten omtrent de behandeling van choleralij- ders had verspreid, werd tot straf daarvoor tot ziekenoppasser w cholera-hospitual aldaar uitmuntend gewerkt, beste ziekenoppassers de ergste zieken uiturn moeiden ijver te verplegei Hongarije heeft zijne grenzen gesloten ▼oor Russische groentenfruit en vee. Elders nemen de Regeeringen maatregelen tegenover elkander Zoo is in Duitschiand de invoer van vodden, oude kleêren, bed en hjflinnen over de Fransche grens ver boden. SpanjePortugal en Duitschiand onderwerpen de reizigers en ingevoerde goederen uit Frankrijk aan ontsmettings- maatregelen. De financiëele toestand in Italië schijnt toch eenigszins gunstiger te worden, als men in aanmerking neemt dat de belas tingen dit jaar 5 millioen meer hebben op gebracht dan verleden jaar. Ook in Portugal's financiën komt vooruitgang. Te Rome hebben, bij de viering van de Oolumbusfeesten, die een wel wat eenzijdig, katholiek karakter droegen, hevige botsingen plaats gehad tusschen clericalen en anti- clericalen. Toen nl. eenige katholieke vereenigingen, met de Pauselijke kleuren getooid, in optocht naar het standbeeld van Columbus gingen, om daar een krans neder te leggen, wekte dit de ergernis van andersgezinde Romeinen. Al spoedig wer den beleedigende kreten en slagen gewis seld, waarbij den katholieken vereenigingen haar krans en vaandel werden ontrukt. Gemeente SCHOONHOVEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoozhovkn maken bekend, dat het Cursus- iaar op de School 3e soort (Hoofd de Heer G. H. WE8TBR0EK) aanvangt 17 Augustus a. a. Aangifte voor nieuwe leerlingen kan ge schieden tot Maandag 15 Augustus a. 8, na middags 3 nor. Schoonhoven, 12 Augustus 1892. De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco üiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnefilandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. De heer Fransen van de Putte stelde in het licht dat maatregelen van bescherming steeds van Belgi<- uitgingen; hij verbaast zich dus over dè onbetamelijko taal van den Belgischen Minister van Landbouw. Na dankbetuiging aan de Regeering en af doening van de nog overige kleine wetsont werpen ging de Kamer tot nadere bijeenroe- ping op recès. De uitslag der verkiezing van een lid der Provinciale staten in het hoofd kiesdistrict Rotterdam is als volgt: Ingekomen 1848 biljetten; van onwaarde 22; volstrekte meerderheid 914 stemmen. Gekozen de heer F. B. 's Jacob (liberaal), met 965 stemmen. Op den heer L W. Jansen (katholiek) waren 401, op den heer Voorhoeve (antirev.) 429 stemmen uitgebracht. De 2e luitenant-ingenieur C. Nobel wordt 15 Aug. a. s. overgeplaatst naar den staf der Genie te Haarlem, en vandaar uit gedirigeerd naar Alkmaar, om te assisteeren aan den bouw der nieuwe Cadettenschool. Bij het wapen der infanterie ontbreken thans nog 346 korporaals, ter wijl er 137 sorgeanten-titulair en 301 kor- poraals zijn, die aan de vereischten voor onderofficier hebben voldaan, doch wegens gebrek aan vacaturen in dien graad niet kunnen worden aangesteld. De oud-hoogleeraar Dr. Mat thias de Vries is Dinsdag-avond te Leiden overleden. Op 9 November 1820 te Haarlem gebo ren, ving De Vries, na zijne promotie aan de hoogeschool te Leidenin 1846 zijne loopbaan aan als praeceptor aan het Leid- 8che gymnasium. Drie jaren later werd hij hoogleeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde te Groningenen in 1853 te Leiden. Dóór bleef hij werkzaam tot in het vorige jaartoen hij zijn emeritaat verkreeg. Groot is de invloeddoor hem op de ontwikkeling onzer taal uitgeoefend. Eene lange reeks van werken getuigt van zijne liefde voor de studie en van de belangrijk heid der uitkomsten dezer studie. In 1865 verscheen de eerste aflevering van het Woordenboek der Nederlandsche taal, dat meer dan eenige andere arbeid zijnen naam als een van Nederlands voortreffelijkste ge leerden zal doen voortleven. Aan de Marthast ichting te Alfen aan den Rijn is gelegateerd door wijlen den heer P. v. D. te H. bij N., f1000, en door mjkvr. M. J. Crommeiin te Zeist, f5000. De Unie-colleote voor de school met den Bijbel, gehouden den 1.,2. en 4. Augustus jï. langs de huizen, be draagt te Langerak f40,99ste Nieuwpoort f 15,84ste Goudriaan f 17,35s en te Groot- Ammers f 28,73s. De „Nieuwe IJselbode” deelt mede, dat het zilveren priesterfeest van Dr. Schaepman op den 16 Augustus a. s., op hot seminarie te Rijzenburg zal worden herdacht met eene omstreeks 10 uren op gedragen mis. Daarna zal den jubilaris door do commissie een huldeblijk worden aan geboden en tot drie nren zal aan vrienden en vereerders de gelegenheid geboden wor den om persoonlijk hunne gelukwenschen te brengen. •ALBLASSERWAARD en V1JFHEEREN- LANDEN, 10 Aug. Naar kaas was deze week flinke vraag, doch de handel in boter is iets flauwer; kaas was 50 cent per 50 kilo hoogerboter onveranderd in prijs. Men besteedt thans in deze streken voor: kaas van f22 tot f27,50 per 50 kilo naar wicht en kwaliteit, goêboter f0,60, wei- boter f0,50 per half kilo. •AMEIDE, 10 Aug. De lotelingG. A. W. alhier der lichting van dit jaarlotings- No. 7door Gedeputeerde Btaten dezer provincie vrijgesteld zijnde wegens zieke lijke gesteldheid, is J. v. d. V. als houder van 't aan de beurt liggende hoogere No. 12 ter inlijving opgeroepen. •BERG-AMBACHT, 10 Aug. Door den heer v. d. Wolf, van Bergstoepis een Donderdagsche wagendienst op Gouda vice- versa ingesteld. GIESENDAM, 1 Aug. Als besmet met tongbl iar zijn na ons laatste bericht nog aangegevendoor Wouter Van Wijngaar den 1 koe, Aart Muilwijk 2 koeienen Jan Koorevaar 2 koeien. KRIMPEN a/d IJSEL, 10 Aug. Heden werd van de werf van den heer A. J. Otto, scheepsbouwmeester alhier, met goed ge volg te water gelaten een ijzeren sleepkaan. groot ongeveer 300 last, voor rekening van den heer Christian Veith te Neckar Gerach. •TIENHOVEN, 10 Aug. Van 11. Zondag avond tot Maandag-morgen zijn op de zalm-zegenvisscherij alhier 21 zalmen ge vangen. WOERDEN, 10 Aug. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 227 partijen; prijs van Goudsche le soort f 25 it f27,50; 2e soort f21 A f24, Derby f26,per 50 kilo. Handel redelijk vlug. STATEN-GENERAAL. De Eerste Kamer hervatte Maandag-avond haar sitting. De geloofsbrieven van het nieuw- gekozen lid voor Noord Brabant, den heer Van Zinnicq Bergmann, werden onderzocht en goedgekeurd. Genoemde heer nam zitting. Do heer De Savornin Lohman vroeg en ver kreeg verlof, tot den Minister van Binnenland- ache Zaken eenige vragen te richten naar aan leiding van hetgeen door de Belgische Regeering in den Senaat is gezegd over de maatregelen, in Nederland genomen tot wering van veeziekte. In de vergadering van Woensdag werden onderscheiden wetsontwerjien van kleinen om- vaing goedgekeurd. Daarna had de bovenver melde interpellatie plaats. De heer Lohman herinnerde, dat do Belgische Minister van Landbouw met sluiting van de Belgische grenzen voor ons vee had gedreigd als represaille maatregel, omdat politie-maatregelen, door ons genomen ter voorkoming van veeziekte, een permanent karakter hadden verkregen, waardoor de intrekking van vroeger verleende faciliteiten eeü soort van protectionisme was geworden. Spri wenschte te vernomen wat daarvan was. pe Min. van Binnenlandsche Zaken, de rede van den Min. van Landbouw in België buiten debat latende, deed uitkomen dat bij het heer- seben van veeziekten over onze grenzen ver bodsbepalingen tegen vee-invoer werden vaat- geateldindien do gezondheidstoestand van het ved zulks toeliet, werden daarop uitzonderingen toegeataan. Toen in het voorjaar het mond en klauwzeer zich op de Duitache en Belgische grenzen vertoonde, ia de vrjje in- en doorvoer van meat, huiden en afval verboden. Dit waa schade voor de belanghebbenden, maar volstrekt geen protectie.

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1