iilL 1892. N*. 1293 Zaterdag 20 Augustus. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht Iver, t flink succes ïerkweq. 'ETHOUDERS krachtens/het iteerde Staten 16. Juli W_ A EERVOER de Lek- x_ I, ING I I e i EN. I* Ofticiêele Kennisgevingen. STRAATSCHÖUW. 1 g F if KERMIS te SCHOONHOVEN. BUITENLAND Overzicht. BINNENLAND SPORT. t billijken pry> een en al S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgeven. 1ELAND). Buitenlandscho SCHOOHHOVMSCHE COURANT. wan- grond hunne ver N v. 7.— u. v. 9.— u. he Stoom- irnhena, Vrees- en Rotterdam, i, dagelijks, uur. gev. v. 1.u. lag, v. 5— u. v. 6.30 u. tussohen ada- riesen. 5 en n. 3.30. n. 5.45 en mtste treinen, 'alt de laatste Gouda. •.30 uur. n. 8.uur. kN NOOTEN, den tuin van sonderd Zater- Gemeente SCHOONHOVEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Schoonhoven maken bekend, dat inf art. 41 van het Politie-Reglement, moeten syn UITGEWIED vóór ber a. op welken dag SCHOÜ1 worden gehouden. Schoonhoven, 20 Augustus 1892. De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. menui terlijk Boekhandelaar lit. t-Gouda. in Bergh. >ven: 1.25 uur. n. 5.30 uur. 'd Lek. April 1892, en Rotten!., anhoven” (S) jswijk" (V). 9 g ’B 3 ih" v.m. 6. hov. n.m. 1. an Zessen. April 1892, Rotterdam. nsd. Woensd. >.30 m. 12.— -. 6 30. nsd. n. 12.45. iterd. n. 3.30. oensd. v. 6.30. id. v. 7.45. Jonoordia a. 92 tusschen am. dag, v. 8.15 u. agev. n.1.45 u. -, van Schoon* AugustusJ nnis, dat do eente, wegens gelegen brug, n, paarden en af den 15. tot instaando. ustus 1892. neester, UIJTER. ■etaris, jOK. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven- Prys: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. van .ngevolge de STRATEN 3 8 e p t e m- FW zal --- Prijs der AdvertentiönVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiënvoor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. 7S“~ 'k y P<S LLÖSÏ8 O I N" n Schoonhoven iboot »Schoon- •ALBLASSERWAARD en VlJFtlEEREN- LANDEN, 19 Aug. De handel zoo in kaas als boter was deze week willig, kaas was onveranderdboter 5 cents per half kilo hooger in prijs; men besteedt thans in deze streken voor: kaas van f22 tot f 27,50 per 50 kilo naar wicht en kwaliteit goêboter f 0,65 weiboter f0,5ó per half kilode melkopbrengst vermindert sterk ten gevolge van gebrek aan gras. CAPELLE a/d IJSEL, 18 Aug. De kin deren der beide openbare scholen alhier maakten bij het begin der vacautie eene pleizierreis naar Den Haag en Scheveningen, voor zoover zij daartoe door getrouw school bezoek in aanmerking kwamen. Door de welwillendheid van H. M. de Ko- ningin-Regentes waren zij in de gelegenheid het paleis te bezichtigen, maakten vervol gens de reis naar Scheveningen, waar volop werd genoten, en keerden ’s avonds prettig gestemd huiswaarts. De kinderen, die nog te jong waren om de reis mede te maken, kregen den dag te voren speelgoed en versnaperingen. Eenige ingezetenen hadden door ruime bydragen de onderwijzers in staat gesteld, dit aantrekkelijke schoolfeest aan de kin deren aan te bieden. Onze dorpsgenoote Johanna de Hon hoopt Zondag 101 jaar oud te worden. Het oudje heeft nog goede geestvermogens, maar verkeert in behoeftige omstandigheden. Zij woont in bij hare 72-jarige dochter, de wed. De Haan aldaar, aan 's Gravenwegtegen over het koffiehuis „De Roode Leeuw”. G1ESENDAM, 16 Aug. De veeziekte schijnt zich, niettegenstaande de afsluiting, nog steeds uit te breiden. Zelfs moeten wij vermelden, dat deze zich thans ook te Giesen-Oudekerk vertoont bij Jasper Brand wijk, terwijl alhier door H. A. De Baat aangifte gedaan werd. De militaire macht is weder versterkt met I onderofficier, 2 korporaals, 15 sol daten en 1 tamboer. WOERDEN, 17 Aug. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 225 partijen prijs van Goudsche ie soort f25 f27,50; 2e soort f20 if 24, Edammer 2e soort f25, per 50 kilo. Handel redelyk vlug. zijn gekomen. wapen van bjjna iederen voorspoedigen indien hjj om een wapen gaf, zoude uner, omhoog gehouden door den ge- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat de KERMIS dit jaar aanvangt 5 September 1892. Zy, die Standplaatsen verlangen, moeten hiertoe aanvragen doen ter Secretarie vóór 1 September a. s., onder overlegging van een bewijs van den Heer Burgemeester der ge meente, waar zjj laatstelyk verbljjf hebben ge had, dat in die gemeente de laatste 2 maanden geen besmettelyke ziekte epidemisch heer- schende was. Schoonhoven, 20 Augustus 1892. De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. zal dat woordje „altijd” zeker niet al te letterlijk opgevat moeten worden; er moet toch oen minimum zijn, beneden hetwelk geen rodelük schepsel, al, ware hij ook met vleugels óf met zwemvliezen begaafd, zal kunnen komen. Voor elke soort van sport moet er zijn en is er ook al een wereldrecorddat door niemand is over troffen of „geslagen”. Het gaat er mee als met de groote vaart naar Indië of naar Amerikaeen bepaald schip heeft bij zekere gelegenheid den overtocht in het kleinst getal dagen, uren en minuten volbracht, en de kapitein van dat vaartuig is de wo- reld-kampioeu op zijn terrein. Laat een ander het hem maar eens verbeteren wat drommelmen kan toch niet meer doen dan varen? De groote kunst is nu maar, den be roemden man, den held van eenig record, de loef af te steken. Zijn tijd met een paar seconden of minuten te verminderen zijn snelheid te overtreffen, zijn roem te overschaduwenhem van de hoogte, waarop hij als overwinnaar troontte doen afstap pen. Om dat doel te bereiken is een jaren lange inspanning, die, zooals vanzelf spreekt, immer zwaarder wordt, geen te duur offer. De waarde die de lichaamsoefening heeft voor de vermeerdering van kracht en ge zondheid komt bij dat streven geheel niet in aanmerking; het is alleen te doen, om de beste, om de eerste te zijn. Het gevolg is niet moeielijk te raden. De oefeningof liever de „training”, want voor al deze dingen zijn Engelsche namen onmisbaar, wordt een soort van africhtingeen dikwijls heel eenzijdige dressuur. De eerste lui op sportgebied houden er zelf een trainingmaster op na, een man, die er niet aan denkt zelf het een of ander record te slaan hetgeen hij ook waarschijnlijk niet zou kun nen, maar die goed bedreven is in de the orie van het vak en een scherpen blik heeft op de juistheid van de spierbewegingen, waarvan het welslagen afhapgt. Die oefe ningen worden een geruimen tijd alle dagen, vaak vele uren lang voortgezetde geheelo leefwijze wordt er op ingericht; de volhar dende mededinger, wiens hoogste ideaal de glorie van het kampioenschap is, beschouwt en behandelt zjjn lichaam als een machine, waaraan hij de grootst mogelijke snelheid moet geven. Bij enkele takken van sport wordt aan deze laatste eigenschap, alle be valligheid van beweging opgeoffenT; evenals de Friesche hardrijder op schaatsen in ge bogen houding, met de armen naar den grond gericht, met de handen klauwende voortvliegt, ziet men jongelui op een rij wiel zitten, of liever er overhangen, om zoo weinig mogelijk tegenstand van den wind te hebbenmaar de geregelde adem haling, zoo dringend noodig bij een snelle vaartwordt op die wijze sterk belemmerd, en men ondervindt in de borstkas een ver moeienis die, dikwijls herhaald, zooals bij een aspirant-kampioen gebruikelijk is, de schroomelijkste gevolgen kan hebben. Dat is de hygiënische zijde van de zaak. Lichaamsoefening, in ruime mate, is on misbaar, en, ofschoon niet alle soorten van sport even geschikt zijn om deze op ge paste wijze te doen genieten, kunnen zij toch alle worden aanbevolen als middelen om het menschengeslacbt sterker te doen wordenom zijn weerstandsvermogen te vergrooten. Maar overmatig ingespannen organen versterken zich ten koste van de andere; men ziet dat bij vele beroepen, die voortdurend dezelfde spiergroepen iu beslag nemen en de overige laten rusten, waarvan het gevolg is, dat het evenwicht wordt verbroken. Maar dan ook wordt de gezond heid ernstig bedreigd. Bij de uitoefening van een eenzijdig beroep zorgt men in den regel wel, dat de grens der krachten niet al te dicht genaderd wordt, en dat is ook wel noodig, want het werk moet langer duren dan vandaag; de aspirant-overwinnaar op het sportterrein moet wel telkens aan en over die grens komenanders zpu het hem nooit gelukken, de eerste te worden ofte blijven. Dat wordt dus overspanning, en dat het gevaar daarvan zeer groot is, blijkt; uit talrijke berichten in de couranten, die ons vertellen van jongelieden, die aan het eind van een oeiening in een onbe- schnjfelyken toestand van uitputting ne- derstortten. Daar is nog iets anders. Wien de lau weren van het championnaat zoo verleidelijk toeschynendat zij hem niet met rust la ten, die kan zijn aandacht niet meer geven aan andere zaken. De zegepraal op do baan der eer is hem alles wat daarmee niet in verband staat, lijkt hem waardeloos. Vele jongelieden verwaarloozen hun studiever onachtzamen hun beroepsplichten, ter wille van hetgeen zij als het hoogste, a,ls het ééne noodige beschouwen; wat niets meer zijn mocht dau een heilzame afwisseling van meer ernstige bezigheden, verdringt deze geheel en al. Er gaat op die wijze veel werkkracht verloren, die noch den buitenspoiigen sportbeoefenaar, noch de maatschappij ten goede komtwe hebben ouders gekend, die zich zware otters ge troostten om hun zoon voor te bereiden nu de grieven vteer zyn, is onbekend. tot een eervolle en nuttige carrièreen die jaren achtereen hun verwachtingen zagen verijdeld, omdat de beenzoon geheel op ging1 in -.poftf-sa n.'iir'v.ju studieboeken schier niet omzagtotdat eindelijk de beste tijd voorbij was en hij zich haasten moest om op gebrekkige wijze het verzuimde in te halen. Is het in het algemeen waar, dat alle overdrijving schaadtin deze is het vooral noodig, de omzichtigheid te betrachten. Een harmonische ontwikkeling eischt ook dit, dat de vermogens van het lichaam en van den geest evenredig, gelijkmatig wor den benuttigd, dat niet deze aan gene worden opgeofferd of omgekeerd. Een record slaan is misschien iets zeer begeerlijksen zijn naam met lof vermeld te zien, met fanfares te worden begroetmet optochten te worden ingehaaldis wel een triomf die de eerzucht van menigeen kan opwekken. Maar het is toch het hoogste niet, en het schenkt ook maar een kortstondige bevre diging. Dat onze jeugd zwemme, wielnjde, roeie, kegele naar hartelust, doch met mate. Het moet niet meer zijn dan een speleen uitspanning; de groote fout is, dat er te veel ophef van gemaakt wordt, dat zege pralen op dat gebied behaaldin de schat ting der menigte de beteekenis krijgen van wereldgebeurtenissen. Van al de dwaas heden die onzen tijd kenmerken is deze niet de geringste. De heer Gladstone is toch naar Osborne vertrokken, om, zooals gebruikelijk is, de koningin de hand te kussen bij het aan vaarden van zijn post als haar eerste raads man. Ook om H. M. op de hoogte te stellen van den stand zijner bemoeiingen. Toen hij te Londen (Engeland) terug keerde werd hij dpor de bevolking levendig toegejuicht en spoedig daarna werd van ambtswege de samenstelling van het nieuwe kabinet openbaar gemaakt. De heer Glad stone wordt eerste Lord van de schatkist en tevens Lord Geheimzegelbewaarder en Ro sebery Minister van Buitenlandsche Zaken. Het Ministerie worden door de dagbladen tamelijk goed ontvangen en de conserva tieve bladen prijzen het in den heer Glad stone dat hij mannen van ervaring tot zijne ambtgenooten koos. The Times echter zegt dat de meesten eenvoudig de onderge schikten des heeren Gladstone zullen wezen. Het Duitsche Rijk heelt nu bepaald zijne ondersteuning onttrokken aan het Berlijnsch tentoonstellingsplan, zoodat er niet van ko men zal. De Keizer moet op voordracht van den Rijkskanselier aldus beslist hebben. Do Bulgaarsche Minister-President Stam- bouloff is van een uitstapje naar Constan- tinopel, naar Sofia teruggekeerd en door Vorst Ferdinand ontvangen. De Sultan heeft Stambouloff allervrien delijkst ontvangen en hem een prachtig versierde snuifdoos ten geschenke aangebo den. Ook de Grootvizier was een en al beleefdheid. Naar men meldtzal in September a. s. Vorst Ferdinand in persoon naar deTurk- sebe hoofdstad komen om den Sultan zyne hulde te brengen. In Servië hebben eerst de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Oorlog en daarna al de overige leden van het Kabinet hun ontslag genomen wegens verschil van ge voelen met het Regentschap. De cholera in Rusland is gelukkig aan het afnemen, zoodat het nieuwe cholera-hospitaal kan gesloten worden en een gedeelte van het geneeskundig personeel ontslagen. Een dolle wolf heeft dezer dagen te Lodz (Russisch Polen) grooten schrik verspreid. Het beest liep van buis tot huis en beet alle menschen en dieren, die het ontmoette. Zoo werden niet minder dun twintig vol wassenen en tien kinderen gebeten, alsook nog vele paarden, koeien, varkens en schapen. De menschen, die geen denkbeeld hadden van de ontzettende gevolgen van zulk een beet, riepen geen van allen geneeskundige hulp in, en thans, als een berichtgever van The Standard het niet overdrijft, is de plaats vol razende menschen, wier ge schreeuw en gehuil uit vele huizen klinkt over straat, maar die weldra uit hun lijden zullen zijn. De poppen der Koningin niet van de jongste der Koninginnen van Europa, onze Koningin Wilhelmina, maar van de oudste, Queen Victoria worden in de Engelsche bladen besproken. Sir Henry Ponsonby heeft namelijk onlangs in het Buckingham- paleis eene verzameling „Holliindsche” pop pen gevonden, welke de Koningin toen nog de kleine Prinses Victoria zelve gekleed heeft in de kleederdrachten van alle volken der wereld. De poppen zijn, op last der Koningin, naar Osborne gezon den en daar gerangschikt in een daarvoor ingericht vertrek en in een der geïllustreerde tijdschriften zal een beschrijving vau die doorluchtige poppenverzameling voorkomen. Te Parijs (Frankrijk) is eene werksta king uitgebroken onder 3500 koetsiers. Wat In de mijnwerken te Liévin hebben he vige vechtpartijen plaats gehad tusschen de Franscho mijnwerkers en de in dienst ge nomen Hetgiaehe. Men heeft op elkander gevuurd en verscheidene personen werden gekwetst. Tot de jongste slachtoffers van de zak kenrollers in den Parijschen dierentuin Jardin des Plantes behooren ookeen Engelsch detective (geheim politieagent) en zijne vrouw, die, na er een poosje rondge wandeld te hebben, ontdekten, dat zij door de vinger vaardige heeren van hunne beur zen, welke te zamen f 672 bevatten, waren beroofd. Uit den Congo-staat komt de eene Jobs tijding na de andere. Nu weer, dat eene afdeeling troepen van dien Staai, in 't Zuid westen van Bakouba-land, door de Ara bieren geheel is vernield. Slechts 10 blanken ontkwamen aan den moord bij het vernielen der factorijen. Den aanvoerderden ongelukkigen Hodister heeft men drie dagen lang allerlei pijnigingen doen ondergaan en toen onthoofd. Uit Nashville, in den Noord-Amerikaan- sclien Staat Tennessee, komt weer een echt Amerikaansch bericht: uit ontevredenheid over het gebruik van tuchthuisboeven in de mijnen van Tracy-City staken de mijn werkers het gebouw in brand, waar de boeven waren ondergebracht. Ze deden hun echter geen kwaad, maar stopten ze, toen ze er allen uit waren, ten getale van 350 in een spoortrein en dwongen, met revolvers dreigend, het personeel deze ongewone passagiers-luding weg te leiden. Eenige mijlen van Tracy City trachtten de tuchthuis-lieden den trein te doen stilstaan en te ontsnappen, waarbij revolverschoten werden gewisseld en dooden en gewonden vielen. Maar hoe het afgeloopen is, weet men nog niet, daar de mijnwerkers de telegraaflijn afsneden. Bij kon. besluit is aan L. E. Hinrichs, als gewezen onderwijzer in de bijzondere strafgevangenis voor vrouwen te Gorinchem, behalve het aan hem toe gekende pensioen van f 467 'sjaars, als gewezen onderwijzer aan de openbare tus- schenschool voor jongens aldaar, verleend een pensioen ten laste van den staat van f 104 ’sjaars. Bij de herstemming voor de Provinciale Staten in het district Breukelen zijn uitgebracht 1985 stemmen. De heer J. H. De Waal Malefijt (anti-rev.) is ge kozen met 1059 stemmen. De heer J. G. De Voogt (lib.) verkreeg 908 stemmen, ter wijl 17 briefjes blanco en 1 ongeldig waren. De bij het 3e reg. vest.-art. benoemde kapt. J. N. A. baron van Was- senaer van 8t. Pancras komt te Gorinchem in garnizoen. Bij de Dinsdag te Rotterdam gehouden Keuring van hengsten en veulen- merriën (waarbij als jurylid o. a. fungeerde de heer E. Overbosch uit Gouda) kregen de heeren I. H. Van der Tprren te Zeven huizen, A. L. Van Dorsser te Waddingsveen, P. Mets te Zevenhuizen en Ph. en T. Van der Breggen te Waddingsveen premiën van f 40. Dinsdag middag heeft de aan besteding plaats gehad van het bestek no. 1 van het „Circus Concertgebouw”, aan het Stationsplein D. P. te Rotterdam, zijnde de bouw van een woonhuis en fundeering van het circus. Begrooting f 10.600. Ingekomen zijn de volgende biljetten H. J. Nederhorst te Gouda, f 10.472; A. De Haan, f 11.394; A. Henkemans, ff 1.417; Van Loenen en Millenaar, f11.800; W. Monnée, f 11.900v. d. Pluijm en Gielen, f12.280; P. Vermejjden Azn., f13.236; M. v. d. Spek, f13.498; Th. Kantors, f13.994; N. Pons Nz., f14 200, allen te Rotterdam; L. v. d. Weijden te Krimpen aan de Lek (alleen fundeering), f 3640. Gegund aan den minsten inschrijver, den heer H. J. Nederhorst te Gouda. Van den heer George W. Van St olen, advocaat te New-York, ontvingen wy het navolgend afschrift van een brief aan een heer in Nederlandter opname in ons blad Waarde Heer! Uwe navragen van den behooren onder de meest belangrijke welke mij ooit zijn gedaan. Ik aarzel ze te beantwoorden, uit vrees, dat myn antwoorden niet verstandig en nauwkeu rig zjjn> In de Vereenigde Staten werkt iedereen. Hot is eervol om te werken. Do adel der Vereenigde Staten bestaat uit hen, die door hun verstand en werk, tot wel slagen - Het Amerikaan zijn een han - spierden arm. Er is geen aristocratie in Amerika. Er is een rjjke klas; maar in den regel hebben die zich opgewerkt en hunne voorloopers zjjn hun eigen inspanningen in het veld van den arbeid. Er zjjn een aantal mindere politieks ambten, maar tot dusverre zjjn dprgeljjke plaatsen be schouwd geworden als de buit van de over winnende party by de verkiezingen, volgens de theorie dat „aan den overwinner behoort de buit” der politieke ambtabekleeding. Wie thans beproeven mocht, dit uit- heemsche woord door een Nederlandsche uitdrukking te vervangen, zou weinig vol doening voor zijn moeite vindenhet is in het spraakgebruik opgenomen, evenals zoo vele andere, er mee verwante woorden, waarvan alleen de ingewijden de beteekenis kennen, zoodat sommige gedeelten onZer couranten voor gewone menschen moeielijk verduwbaar zjjn geworden. Vooral gedurende zekere tijdperken van het jaar is dit laatste het geval, en de zomer van het jaar 1892 kan daarvan mee spreken. Terwijl de politiek ongeveer op non-activiteit is, de parlementen zyn uit eengegaan naar alle deelen der beschaafde wereld en het zelfs moeite kost een ge meenteraad voltallig genoeg te krijgen om niet onverrichter zake naar huis te gaan, zijn de bladen voor minstens de helft gevuld met verslagen van wedstrijden, welke aan gename lectuur door iedereen, behalve de rechtstreeks belanghebbendennatuurlijk wordt overgeslagen. Intusschen, het is een te waardeeren verschijnseldat ook in ons land de lief hebberij om aan allerlei lichaamsoefenin gen mee to doen, niet beneden het peil der overige volken is gebleven. Daarbij doet zich een omstandigheid voor, die ook op ander gebied valt op te merkenname lijk deze, dat wijNederlandersgewoonlijk niet de eersten zijn om aan iets nieuws te beginnenmaar, vatten we de zaak eenmaal aan, dan doen we het goed. In de mede dinging naar het „kampioenschap" mogen onze mannen medetellenwij zwemmen wij wielerenwij roeien als de bestenen in de kringen der sports-lui is reeds menig hoera voor Holland opgegaan. Na op die wijze onze nationale ijdelheid haar aandeel te hebben gegeveneen eigenschap zoo natuurlijk dat we haar ont breken als een bewijs van verzwakking zouden mogen aanmerkenmogen we de zaak nog wel even van een ander standpunt bekijken, en de vraag in bespreking bren gen, of het alleen vruchten van goede hoe danigheid zijndie op het uitgebreide veld van den sport worden geoogst. Wat het beteekent, een „record te slaan”, is den meeaten wel niet onbekend. Wan neer is uitgemaakt, dat zekere afstand in een bepaald minimum aantal minuten of seconden kan worden afgelegd, hetzij per paardper rywielper roeiboot, dan noemt men dien tijd een record. Hijwien het gelukt is dien tot het kleinste cijfer terug te brengenis de pietdo groote man van den dagzijn naam wordt door de faam over de geheele wereld rondgebazuindde natie, die hem onder haar zonen telt, neemt een hooge plaats in de algemeene schatting in. Zyn medeburgers begroeten hem met eerbiedals hadde hy een daad verricht van de hoogste toewijding, van de zegennjkste gevolgen voor de toekomst en het zou de grootste dwaasheid zijn te durven bewerendat een volkhetwelk zulk een voortreffelijken burger voortbrengt, ooit eenig gevaar zou kunnen loopen, tot de uitgebluschte natiën te behooren. Evenwelde lauweren met een roeispaan of al zwemmende behaald, zijn nog onbe stendiger dan eenige andere vermaardheid. Een oud spreekwoord zegtEr is altijd baas boven baas. Met betrekking tot den sport Dit onjuist begrip van zorgdragen voor hoofd- sakelyke belangen der Republiek is echter sinds de laatste jaren langzamerhand veranderd onder een beweging tot het hervorm mi van den pu- blieken dienst, zoodat getrouwe en werkzame klerken dienaren van het gemeenebestniet iedere vier jaarof bij iedere verandering van de bewindhebbende partijvan hunne plaatsen ontzet worden. Alle ambtenaren, gouvernementsklerkenmoe ten burgers der Vereenigde Staten zijn. En dit hoort zoo te wezen. Hieruit volgtdat ieder, die zich hier te lande komt neerzetten, verplicht is om voor zyn be staan te werken tenzij een jongmensoh genoeg geld met zich mede brengt om zijn onderhoud en kleeren voor twee of drie jaar te betalen terwijl hy hier een plaats zoekt, voor welke zjjn vroegere opleiding en opvoeding hem ge schikt maken, zal hij groote ontberingen ge voelen, misschien wel van ellende omkomen, voordat hij een gelegenheid vindt om in zyn eigen onderhoud te voorzien. Wellicht eens per week wendt zich een Hol lander tot mijdie niets te doenniets te eten heeft, en niet weet wat te doen. En af en toe hoor ik van zelfmoord door deze of gene zaak. Maar in antwoord op uw vraag: „Is het mo- geljjk om daar (in de Vereenigde Staten) een bestaan te vinden, behalve in landbouw”, ant woord ik ja, er is plaats voor den bedreven werkman in ieder vaken in iedere roeping en bedrjjf, waarbij men door zjjn eigen werk resul taten teweegbrengt, welke voor anderen nuttig zjjn. Maar voor iedere vacature, in kantoor of anderszinszjjn er nu hier honderd hongerige aanvragers, die geen kans overlaten aan den nooddruftigen pas aangekomen nederzetter. Alle handwerkslieden en arbeidersmet yvo rige en geregelde gewoonten moeten slagen in de Vereenigde Staten maar het vereisoht tijd en geduld boerenknechten verdienen van f 400 tot f 650 per jaar benevens kost en inwoning en bedreven handwerkslieden van f6 tot f 12,50 per dag, terwjjl hun onderhoud niet meer be hoeft te kosten dan in Europa. Klerken ver dienen van f25 tot f62,50 per week, maarzjj, die dat laatste bedrag ontvangen wanneer zij 25 jaar zjjn, beginnen gewoonljjk als kantoor jongen op vjjftienjarigen leeftjjd en werken ge regeld een langen tjjd voor eon gering loon terwjjl zjj met de zaak opgroeien. Vrouwen zjjn hier ook welvarendzjj ver dienen gereedelijk van f 30 tot f 50 per maand als dienstboden. Het beste wat Hollanders kunnen doen, neer zjj naar dit land komen is een stuk g uit te kiezen, niet te grootingericht voor h eigen behoeften en gewoonten, doch niette van een gevestigde Amerikaansche staden daar hun eigen stad te bouwen, hun eigen laude- rjjen te bewerken, &un eigen voortbrengselen te ontwikkelen, om ten laatste de toegenomen waarden van hun eigen bezitting door hun eigen nyverheid teweeggebracht, in te oogsten. Zulk land, in alle opzichten bewonderens- waardig, kan worden gekocht voor van f 12,50 tot f 125 per akker (alnaar gelang de afstand van stad of spoorweg) en is spoedig in waarde vermenigvuldigd. Dergeljjk eigendom behoeft niet ten volle contant betaald te worden; met f20.000 op afbetaling en de rest bjj hypotheek zoude men waarschjjnljjk een goed stuk land, geschikt voor tuinbouw, kunnen koopen. Hoogachtend, GEO. W. VAN SICLEN.

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1