'EM z w* N'. 1295, Zaterdag 27 Augustus. 1892. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. •4 L f ostus a.s. EERVOER de Lek. W ■hïr f ll 5 r TIM. STRAATSCHOUW. ;S> Officiëele Kennisgevingen. enz. enz. FIj- BUITENLAND Overzicht. Jl '3 5? BINNENLAND van alle volksver- S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgaven en honden het te letten, dat )men. SANTMAN, IUDSTEN. (GELAND). Buitenlandsche 30 uur., i. 8.— uur. N NOGTEfL BURGEMEESTER en WETHOUDERS SE SCHOONHOVENSCHE COURANT. kkerij van N NOOTEN te rden 100 Naam- der wit carton, ortaan geleverd CENTS. Op fijn luxe-étui f I, m. den tuin van jzonderd Zater- Gemeente SCHOONHOVEN. AVERIJ- EN NG. jOTING van )t. Nog slechts bij de Boekh. 2N te Schoon* nknjgbaiir zijn iSCHK SPORT* ran de prijs is ./d Lek. I April 1892, en Rottenl., jonhoven” (S) jeswijk” (V). f Schoonhoven, zijn daar n— zien, hoe De be- Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,75. Franco per post door hot geheels rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. In Zwitserland, waar de vereeniging het Roode Kruis geboren werdwordt thans een congres gehouden van vredestichters. Te midden van hot gekletter der steeds toe nemende wapeningenblijft de vereeniging, welker [edgq thjn^ in,_cojj«rea te Bern ver gaderd zijn, steeds haar doel najagen oor log voorkomen door de instelling van inter nationale scheidsgerechten. Nog zijn de resultaten niet schitterend. Amorika, ’t land waar de meeste republie ken zich verbonden om hunne geschillen door scheidsrechters te doen beslechten, is een toonbeeld van voortdutend oorlog voeren. Doch er zijn ook lichtpunten. Hetzelfde blad, dat mededeelingen bevat omtrent het vre- des-congres, bevat het bericht der benoe ming van Maikies Emilie Venosta tot arbiter in de quaestie tusschen Engeland en Ame rika over do visscherij in de Behring zee. Het congres heeft een permanent bureau voor vredezaken ingericht, tot deelneming waaraan de Mogendheden zullen worden uitgenoodigd. Dit zijn goede teekenen. En ontegenzeggelyk is het waar, dat hoe meer de barbaarschheid van den oorlog in het licht wordt gesteld, zij die den vrede in handen hebbenhunne verantwoordelijkheid zullen gevoelen, indien hun de lust mocht bekruipen het zwaard uit de schede te trekken. Het is voor Zwitserland een kwaad jaar wat de ongelukken betreft. Wederom is een dorp Taschbij Zermattvoor het grootste gedeelte vernield door het neer storten van een gletscher. Ook in ver scheidene andere plaatsen werd groote schade aangericht door neerstortend glet- scher-ijs door of bergstroomen, welke buiten hunne oevers treden. De keizer van Duitschland heeft weder een paar malen het woord gevoerd. Op den 62steu verjaardag van zijn vriend en bond genoot keizer Frans Jozef van Oostenrijk, dronk hij diens gezondheid met de bijvoe ging, dat het verbond met Oostenrijk het zekerste bolwerk is van den Europeeschen vrede. Een ander maal toont hij zich in eene toespraak tot oenige hoofdofficieren niet on geneigd met een tweejarigen, dus korteren diensttijd dan thans, genoegen te nemen, mits onder zekere voorwaarden en waarbor gen. Men beschouwt die uitlating eensdeels als eene concessie, anderdeels als eene voor bereiding tot nieuwe geldelijke offers die bij de eerstvolgende begroeting ter volmaking voor leger en vloot zullen gevraagd worden. Te Dusseldorp heeft een officier, de 2e luit. Holborn, achtereenvolgens geduelleerd met twee kunstenaars. Zijn eerste tegen stander, de beeldhouwer Trenhold, werd licht gewond aan het oor en de rechter hand De tweede, de schilder Pertz, van Antwerpen, werd door een kogel zoo ge troffen, dat hij bijna onmiddellyk dood was. Tusschen Turkije en Bulgarije worden de verhoudingen beter. Men brengt elkaar, door gezanten, beleefdheidsvisites en rede neert reeds over de onaihankelykheids-erken- ning van Bulgarije. Dat is reeds een groote stap vooruit. Koningin Victoria, die in Turkije nogal invloed heeftbrengt zeker daaraan het hare toe. Zij gaf dezer dagen een gezant van den Sultan te kennen, dat de erkenning van Vorst Ferdinand zeer gewenscht was. De Vorst zelf verklaarde onlangs, dat, als Rusland Bulganje’s onaf hankelijkheid wilde eerbiedigen, het een trouwen vriend zou winnen. De opperste der eunuchen van den Sultan van Marokko heeft onlangs, volgens Spaan- whe bladen, een jongen slaaf doen dooden v.m. 6.—. >hov. n.m. 1. ian H". Zessen. April 1892, Rotterdam. nsd. Woensd. 5.30 m. 12.— 6 30. nsd. n. 12.45. iterd. n. 3.30. oensd. v. 6.30. id. v. 7.45. Oonoordia". 0. 92 tusschen im. dag, v. 8.15 u. igev. n. 1.45 u. van Schoon- van Schoonhoven maken bekend, dat ingevolge art. 41 van het Politio-Reglement, de STRATEN moeten zijn UITGEWIED vóór 3 Septem ber a. s, op welken dag SCHOUW zal worden gehouden. Schoonhoven, 27 Augustus 1892. De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. Do Secretaris, H. G. GELHOED. 73, ten noorden begrensd door den Tiend- weg, ten zuiden door de bebouwde kom en het verdere bebouwde gedeelte dijk der gemeente Giesendam, ten westen door de Zwijnskade en ten oosten door de oostelijke grens van het weiland van P. Tér Louw, gelegen voor wachtpost 71 2°. uit den kring, omvattende de weilan den te Giesen-Oudekerkonder de gemeente Giesendam en begrensd ten noorden door den Tiendweg, ten zuiden door het ge hucht Giesen-Oudekerk, ten westen door den Damschen weg en ten oosten door do oostelijke grens van het weiland van J. Rietveld. Onderteekend door alle groote kaashandelaren hier te lande is aan minister Van Tienhoven een adres gezonden, waarin zij dank betuigen voor de behartiging van de belangen van hunnen handel door het sluiten der voorloopige overeenkomst met Spanje van 12 Juli 11. „Geen hunner toch, schrijven zij in dit adres, had durven hopen, dat aan hunne wenschen ten volle voldaan zou kunnen worden, terwijl de door u getroffen regeling daaraan meer nog dan voldoet zelfs, en Hollandsche kaas in Cuba en Portorico in veel gunstiger conditie stelt dan bij het afgeloopen handelstractaat met Spanje en koloniën het geval was. „Door deze overeenkomst hebt u het voortbestaan van den handel van adres santen op de Spaansche bezittingen niet alleen mogelijk gemaakt en bovendien be vorderd, doch den Nederlandschen landbouw in het byzonder een grooten dienst bewe zen, van meer nut dan welke bescher mingsmaatregel ook zou kunnen opleveren. „In dezen tijd van vele en hooggestelde eischen aan gezaghebbenden, vermeenen ondergeteekenden dat de uiting hunner waardeering in deze niet ongepast is en hopen zij, dat u dit schrijven als zoodanig beschouwen en hunne dankbetuiging aan vaarden wilt. „Wanneer Hollandsche kaas nu nog voor Spanje zelf de conditiën van het afgeloopen handelstractaat zou kunnen herkrijgen, dan zou onze Hollandsche kaasmakerij en de zoo talrijke medebelangen reden hebben de vlag in top te blijven voeren, wat den uitvoer naar Spanje en koloniën betreft. „Deze laatste opmerking spruit geenszins voort uit onbescheiden veeleischendheid doch het succes, waarmede uwe bemoeiingen bekroond werden bij het voorstaan der be langen van de Hollandsche kaas voor invoer in Spaansch-Indisch gebiedverbiedt om het overgroot belang daarvan bij invoer in Spanje zelf onherrinnerd te laten. In de Betuwo werden inde laatste dagen honderden appel- en pere- boomgaarden verpacht. Zooals te ver wachten was, liepen de pryzenhoog. Naar eene matige berekening werd f5 a f6 per HL. appels aan den boom besteed en f3 h f 4 per HL. peren. De pluk van vroege peren is reeds begonnen. Over ’t geheel genomen, zal de opbrengst van verreweg de meeste boomgaarden niet meevallen. Met leedwezen verneemt men het overlijden van den oud hoogleeraar Mr. C. W. Opzoomer, den man, die èn als jurist ón als wijsgeer eenmaal eene eerste plaats in ons land heeft ingenomen. In 1846 tot hoogloeraar benoemd aan de Utrechtsche Hoogeschoolheeft Opzoomer meer dan 40 jaren dat ambt bekleed. In de laatste jaren sleet hij zijn leven in stille afzondering te Oosterbeek. Bedankt voor het beroep bij de Herv. Gem. te Akkooi door Ds. J. J. Van der Vlugt te Koevorden. GIESENDAM, 23 Aug. Sinds 20 Augustus jl. hebben zich in deze gemeente weder 7 gevallen van mond- en klauwzeer voorgedaan en wel onder het vee van de landbouwers T. De Groot 2, T. Versteeg 1, G. Van Genderen 1 en A. Van Harten 3. De bezetting militairen is heden weder versterkt geworden met 2 onderofficieren, 2 korporaals en 25 soldaten. *LEKSMOND, 24 Aug. Te ongeveer 3 uren ontstond alhier gisteren-namiddag brand in een hooischelf, staande aan den hoogen rivierdijk, nabij de kom der gemeente. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, is krachtig opgetreden en gelukkig was men vrij spoedig den brand meester. Het hooi was niet verzekerd. Meu vermoedt dat eenige kinderen met lucifers hebben gespeeld. Heden voormiddag is alhier in de rivier de Lek verdronken do oudste zoon van den arbeider H v. d. B., eert--jongeling' van 16-jarigen leeftjjd. Hij was met andere jongelingen badende en niettegenstaande herhaalde waarschuwing begaf hij zich te ver en zonk weg in do diepte. De in de nabijheid zijnde zalmvisschers hebben het lijk met de zegen opgehaald. Het was niet mogelijk de levensgeesten op te wekken. WOERDEN, 24 Aug. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroog 135 partijen; pqjs van Goudsche le soort f25 f27,50; 2e soort f 20 f 24; Derby f23, per 50 kil Handel redelyk. 35 LLöë? g “3 E P 3 1 l n Schoonhoven iboot «Schoon- v. 7.u. v. 9.u. he Stoom- ■rnhem, Vrees- en Rotterdam, i, dagelijks, uur. gev. v 1.u. lag, v. 5.— u. v. 6.30 u. tusschen ida. •iesen. 5 en n. 3.30. n. 5.45 en atste treinen, alt de laatste Gouda. n, hoe men ge- afkeer hebben '1 dronkenmansgetier gelijkt. De ergste en meest te vreezen vijanden van een gepast kermisvermaak zijn die helden van de flesch, die ook de pret van fatsoenlijke lui be derven. Wijburgers van f niet van thuis. Wij zullen laten men op gepaste wijze feest viert, schuldiging van „kermis-schandaal” is èr eendie wij ons niet behoeven aan te trekken. En daaromleve de kermis Alzoo heeten wij hen welkom, die allen, die hun contingent tot de kermisvermake lijkheden komen brengen, ’t Is eeu heel gemengd gezelschap eu daar loopen er wellicht onder, die we niet bepaald tot onze intiemste kennissen gerekend willen zien. Maar is het in de gewone, in de niet-noma- dische menschen wereld wel anders? In ieder geval, die lieden geven wat zij kunnen, en het pad van hun aardsch bestaan is niet met rozen alleen bezaaid laat ons dan ook niet al te gestreng zijn in ons oordeel, en bovenal, wachten wij er ons voor, hen zonder onderscheid over een kam te schoren I Aan allen, die de kermis vijandig gezind zijn, zouden we de vraag willen stellen, of er in het vermaak zelf iets bepaald onze delijks is gelegen. Vinden zij het een dood zonde, in een draaimolen te zitten, of zich op uitgezocht wreedaardige manier, door kokend water, dat hem langzaam op het hoofd gegoten word. Het moet reeds de vijfde maal zijn, dat hij op die wijze een slaaf ter dood bracht. De Sultan heeft geweigerd zich met die zaak te bemoeien. Huslaiid krijgt een afzonderlijk Depar tement voor handel, spoorwegen en nijver heid, die tot nog toe bij Financiën waren ingedeeld. Tusschen Rusland en Afghanistan is de strijd nog in vollen gang. Majoor Fukushima, die te paard door Rusland en Siberië op reis is naar .Shan ghai, kwam onlangs te Omsk aan. Hij klaagt, in een brief, over de groote warmte in West-Siberië, waardoor hij genoodzaakt was, alleen 's nachts te rijden. Het moei- lijkste deel van zijn tocht moet nog vol bracht, maar in het begin van den winter hoopt hij reeds te Irkutsk en het Baikal- meer te zijn. Vandaar gaat hij naar Wla- diwostock, aan den Stillen Oceaan, en ver volgens langs de kust naar Shanghai. Hij verklaart overal welwillend en be langstellend ontvangen te zijn. Frankrijk en de onafhankelijke Congo- staat liggen nog steeds overhoop. Deze houdt vol dat tusschen de ambtenaren van den Staat en de Franscho overheden geen noemenswaard verschil bestilat of bestaan heeft, en zij ook geheel vreemd zijn aan den moord van den Franschman Poumayrac. Een feest in den tuin der Tuileriën gehouden, ten behoeve der Russische en Fransche armen nog een restantje van de overdreven Russenvergoding van 1891 mislukte volkomen, in dien zin, dat in plaats van een overschot, een nadeelig saldo van 92000 francs te boeken is. Op actie volgt reactie! In het Fransche dorp Isle sur Suippe is onlangs een bende van 80 Zigeuners slaags geraakt met de inwoners. Een der Zigeu ners loste vier schoten op de gendarmes en verwondde twee paarden. De burge meester wist echter bloedvergieten te voor komen. De vrouwen en kinderen van den troep werden gevangen genomen. De mannen vluchtten in de bosschen der Ardennen. Er zijn gendarmes uit Reims en Rethel afgezonden, om hen op te sporen en te vatten. Tengevolge van de optreding van het Ministerie Gladstone in Engeland, moeten in niet minder dan 22 districten nieuwe verkiezingen plaats hebben. Slechts in een paar daarvan heeft de oppositie kans nog een plaaté te winnen. Een deel van het nieuwe Kabinet zal zich onmiddellijk met de Home-rule-wet bezig houden. Zij zal dus niet, gelijk men eerst dacht, op den achtergrond worden geschoven. Een huwelijksreisje, waarbij de jongge huwden ook in letterlijken zin, „in de wolken waren”, werd dezer dagen in België ondernomen door den Brusselschen lucht reiziger Georges Thiel en zijn jonge vrouw. Zij stegen 's middags te 3 uren, onder ge- wuif en gejuich van vrienden, bloedverwan ten en een groote menigte belangstellen den, met de ballon La lune de miel in, brachten den nacht daarboven door en kwamen den volgenden morgen op een stuk land bij Meerhout neder. Twee Spaansche schoenen te Dos Aquas, in Valentiahebben geduelleerd met pi stolen natuurlijk om een jonkman op wien zij beiden verliefd waren. De voorwaarden waren: 20 pas voor het eerste, 15 voor het tweede en 10 voor het derde schot. Bij het derde schot werd de jongste dame een meisje van 17 jaren ern stig gewond. Men Vreest, dat zij niet her stellen zal. Er wordt voorts nog melding gemaakt van een ander damesduel, en wel tusschen de welbekende Prinses van Metternich en de vrouw van den Gouverneur van Neder- Oostennjk. Dit zou een gevecht met den sabel geweest zijn, waarbij de neus van de Prihses zou zijn gekneusd, doch ieder heeft in de laatste dagen op het tentoonstellings terrein kunnen opmerken dat de geestige neus van Prinses Metternich volkomen on geschonden was, zoodat men aan een canard te denken heeft. Bij kon. beslujt is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Utrecht, ter standplaats de gemeente Utrecht, Mr. C. W« Van der Pot, candidaat-notaris aldaar. 4-Aan het Ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid te ’s Hage werd Woensdag o. a. aanbesteed het maken van een strekdam met aanhechtskribhet ver- hoqgon van een rijkskrib en het verrichten van baggerwerk tot verbetering van de rivier den IJsel, bij het veer te Olst, tus- sch0n de kilometerraaien XCVMf'enC der herziene rivierkaart. Minste inschrijver L. Branco Dz. te Giesendam, voor f6745. De Minister van Binnenland- sche Zaken heeft, met intrekking van zijne beschikking van 22 Juli jl., het vervoer van herkauwende dieren en varkens verboden: 1°. uit den kring, omvattende de wei- landeii in de gemeente Giesendamgelegen ter weerszijden van den spoorweg Dordrecht- Gorinohem, tusschen de wachtposten 71 en te laten electriseeren met een „krachtma- chine?” Zijn wafels ev ^poffertjes uit den Booze? Is'de nniii, aL> vlooien*spant voor een omnibus of witte muizen dresseert, een verleider der onschuld? Staat het hoogst beschaafd publiek, dat in de groote steden zich vergrinnikt van genot bij de opvoering van een meer dan schuin tooneelstuk, zoo veel hooger dan de bewonderaars van Spriet’s acrobatentroep? De antikermis-adressanten zullen zeggen dat zij zoo min het een als het ander goedkeuren. Accoord: men kan alles wel afschaffen. In Engeland deed men dat ook onder Cromwell’s bestuur. Maar er volgde een reactie de menschelijke natuur hernam haar rechten, en wat er toen kwam in hooge en lage kringen, wjs meer dan ergerlijk. Hetzelfde zou men hier aanschouwen, als de eenzijdige bestrijders maken hun zin kregen. Het komt er maar op aan, niet. Niemand kan meer i dan wijvan al wat op losbandigheid meest te vreezen Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegevon, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. -Gouda. n Bergh. ven 25 uur. n. 5.30 uur. De week, die aanstaande is, zal getuige lijn van den intocht eener bijzondere soort van bezoekers. Bjj kleine groepen komen zij opdagen, uit alle richtingen, om in ons midden een zeker aantal dagen te toeven, en in onze gemeente een bedrijvigheid te brengen, die alle jaren vooral door het jonge volkje met verlangen wordt to gemoet gezien. Mannen en vrouwen, van eiken rang en stand, wier levenszon reeds ter kimme begint te neigen, herinneren zich nog met welgevallen den tijd, toen ook voor hen de nadering van de kormisweek een gebeur tenis van gewicht was, en de toebereidselen hun belangstelling in niet geringe mate wekten. De ondernemers, die we geregeld hun standplaatsen zagen innemen op de bekende plok, beschouwden we als onze goede vrienden, wier afwezigheid een teleur stelling zou zijn; hun namen wisten we precies, evenals we volkomen op de hoogte waren van de eigenschappen, door welke zij zich onderscheiden. Weeks vóór ker mis was er met ons niet veel aan te vangen naar leeren stond het hoofd niet, en de voorboden van de kermisvaöantie wierpen op onzen ijver en onze aandacht een breede schaduw. Hadden we het geraamte van het beestenspel zien verrijzen met die verba zingwekkende vlugheid, waardoor de aanleg dezer soort van bouwwerken is gekenmerkt, dan interesseerde zulks ons meer dan de heele zoölogie, en alleen het gerucht, dat er weer een paardenspel zou zijn, maakte ons totaal onverschillig voor de grootsche daden van al de helden uit de vaderland- sche geschiedenis. In huis waren we na tuurlek niet te houden, en zelfs de meisjes, als ze maar gedurfd hadden, zouden dol graag een handje meogeholpen hebben om de leeuwen, paarden en zeemeerminnen van den draaimolen ter bestemde plaatse te brengen. Jammer dat van veel menschen het ge heugen eenigszins verzwakt is. Zij hebben niets of niet veel overgehoudeu van die vroegere indrukken, en nu verklaren zij pleclitiglijk, dat zij met „de kermis niets op hebben.” Dat is te begrijpen. Men komt eenmaal tot zekere geposeerdheid zullen we maar zeggen, die .onbestaanbaar is met de luid ruchtigheid van het kermisgewoel. De ver fijnde smaak van pnjnheer en mevrouw kan zich moeielijk meer vereenigeu met do walmen van poffertjes- en wafelkramendie de minder critische jeugd eenvoudig heerlijk vindt. De grappen, die een clown uithaalt op de estrade vau eeu acrobatenspel, vin den zij volstrekt niet aardigen zij snappen niet, hoe het „geacht publiek” daarby staat te gieren van het lachen. Maar waarde vriendof gij dat al niet snapt, wat doet er dat toe? Zie om u heen, en gij zult tot de ontdekking komen dat voor zeer velen de vermakelijkheden van de kermis een groote aantrekkelijkheid bezitten. Acht gij u daarboven verheven ’t zij zoouw oordeel heeft evenveel recht van bestaan als dat van een ander, die dat alles erg prettig vindt. Alleen, men late elk zijnvryheid, en dringe zijn opinie niet aan anderen op. ’t Is zoo, in onze dagen ontmoeten we soms jonge heertjes, metsigarette en wan delstok gewapend, die ook al met minach ting van de kermis gewagen, en vertellen dat zij „dien rommel” zoo gauw mogelijk ontloopen zullen. Bestwe wenschen hun goede reis, en feliciteeren hen wel met hun vroegrype wereldwijsheid. Vader Cats zul len we er maar niet bij halenanders Een poos geleden hadden we het genoe gen, een schitterend feest mee te vieren in een onzer academiesteden. Er was van alles: optocht, muziek, illuminatie, vuur werk,.... er was ook een kermis. Niet zoo’n gewonewaar allesjong en oud door elkander krioelt, en de standsonderschei dingen geheel niet worden in acht geno men,—neen, ’theette een beetje anders: ’t was een „kermesse d’été”, zooals het programma zei. Voor het overige zag men op het terrein precies hetzelfde als wij weldra weer in onze straten zullen genie ten en de dames en heerendie tegen betaling van entrée in grooten getale wa ren komen opdagen, hadden pleizier als nergens elders. Een paar professoren sieraden der wetenschapzagen we een wedstrijd aangaan w'ie Jut het hardst op z’n kop zou slaanen een half uurtje later zaten ze ieder op zijn eigen leeuw, met een zelfvoldoening, als hadden zij zoo-even de natuur een harer diepste geheimen ont lokt; een deftig magistraatspersoon, wiens werkkring aan de weegschaal van Themis doet denkengaf nu aan zijn gezelschap een door allen onder luid gelach nagevólgd voorbeeld, door zitting te nemen in een „stap-op-en-laat je-wegen”. Elegante dames verdrongen elkander bij Jaapie met zijn rikketik, schoten pijpen kapot en nuttig den poffertjes, en tal van geëngageerde paartjes verdwenen achter hot voorhangsel bij de schoone Susanna, die er een „spiegel des geheims” op nahield. Maanden daarna, wanneer over do feesten gesproken werd, hoorde men eenparig getuigen: ’t Is alles heel mooi geweest, maar de „kermesse” spande de kroon. Juist, waarde heeren en dames. En daarom moet gij ook helpen om haar in eere te houden ook voor degenen, die haar nog op de gewoneouderwetsche, onopgesmukte manier willen vieren. Geeft u geen air van voornaamheid, door haar met minachting te bejegenen, en hangt den zedemeester niet uitdoor met ophef te gewagen van de tooneelen van losban digheid, die uw ergernis wekken. Wat dat betreft, we hebben niet alles verteld wat we op de „kermesse” zagen, en zullen het ook niet doen, maar vragen alleen, of ge niet erg overdrijft, wanneer go van bacchanaliën en van verregaande zedeloos heid gewaagt. Al Ipopen er onder de ker misbezoekers eenigen rond-, dié gewoon zijn elke gelegenheid aan te grijpen om zich aan buitensporigheden over te geven, die zich zelfs op een begrafenis niet fat soenlijk weten te houden. Maar is dat dan de schuld van de kermis, of van de begrafenis In eenige gemeenten, de hoofdstad en de residentie behooren daartoe, hebben de beschreven vaderen goedgevonden, de kermis af te schaffen. Is de volksgeest er zooveel beter door géworden? Wij wagen het te betwijfelen. De menschen moeten eens af en toe, laat het zijn ééns in het jaar, uit den band van hun gewone doen: anders loopen zij gevaar, kribbebyters te worden, die elkander het land opjagen, mopperen over alles eu nog wat, ruzie maken met de politie, opstootjes uitlokken om eenig „verzet” te hebben in dubbelen zin. Geef hun gelegenheid, eens te joelen, te hossen, wat lawaai te maken als ’t hun lust, en zij zullen, als de drukte voorbij is, veel meegaander zijn. Gij beweert, dat er gelegenheid te over is om edeler vermaak te genieten. Och, wees toch niet zoo pe dant om uw begrip van uitspanning als „het beste in ’t gebruik’’ aan anderen op te dringen. Kijk, in den Haag heeft men de kermis afgeschalt, en door een achter deurtje sloop zij toch weer binnen. Als de Koningin-Regentes jarig is, mogen in ’t Voorhout kramen opgeslugen worden, en van jaar tot jaar wordt van deze vergun ning ruimer gebruik gemaakt. Ja, zy is taai, de goede oude trouwe kermis, al wordt ook sinds lang van de daken gepredikt, dat zij op sterven na dood is. En wat niet voor de groote gemeenten geldt, namelijk dat er gelegenheden tot uit spanning in overvloed zijn, binnen het be reik vau bescheiden beurzen, is zeker niet waar voor de kleinere. Daar zou het wegvallen van de kermis zeer stellig een niet gemakkelijk aan te vullen leemte ver oorzaken. We hebben ons daarom zeer verheugd in het besluit van onzen gemeen teraad, om althans voor dit jaar aiwijzend te beschikken op de afschaffings-adressen, tot haar gericht, en willen hopen dat ook nadere overwegingen de heeren zullen nopen, op dien drang niet in te gaan. De motieven, die tot het indienen dier verzoek schriften hebben geleid, laten we onbeoor- deeld; alleen blijkt genoegzaam uit hetgeen hierboven is gozegd, dat wij ons met de strekking niet kunnen vereenigen.

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1