STOUT.; Woensdag 31 Augustus. 1892. N°. 1296, Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. srstellenden ïoedewaagen Zonen, ARKT, naast „DE WAAG”, N DER EEST, inairs in Effecten, C H T, New-York ïkeringMaatschappij derlandsch-Amerikaansche HOOGENDIJK. Itoomvaart-Maatschappjj. BALTIMORE. C O U D A, e Voorstraat, TVo. 4. oneerd EMMER-OLIE. 1TSTE en GOEDKOOPSTE OVERTOCHT. BINNENLAND Officiëele Kennisgevingen. Gemeente SCHOONHOVEN. KERMIS te SCHOONHOVEN. BUITENLAND Overzicht. gw iNASm «oho™ courant Laag Bilwijk heeft opge- is S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgever». FERDAM TERDAM deposito: overeen te komen isverkiezende tegen ische Effecten. tn Nederland en Buitenland, agete pryien. ran rente en teruggave naar keuze 18 door CLAAS TILLIJ uitgevonden oed- en geneesmiddel voor allerlei e verbruik van dit Medicijn over de 79; 1 Januari 1892 f9.123.823,87. 4 j, Gep. Kapt, der Inf. O. I. Leger, tiravenhage, PON BI 1 MANT, Stoomververjj n vervoege zich aan de Kantoren der N. M. te Rotterdam of te Amater- en by de Agenten, of bij ipeeteur J. E. KROES te Groningen. E. BOL81US te Oteterwijk. eit en Ongelukken. IIU8 en Jhr. Mr. W. BIX. hoofden, gewone en gemengde Ver kort f 10.000, uit ie betalen op xijn irpremie van f250,—. (Zonder aan ijk ingaande jaarlijksche hjfrento van andeel in de winst is die rente f 111,90.) die, wanneer de verzekerde in ge- overgaat tot het royoeren der Polis *8 ontvangen winkelkaarten gratis, onding door de geheele wereld. lemen gelden dc 1 dag opvragens 1 inger termgn op irwaarden en dei lerpand in fondsen; ‘strekken gelden op Effecten voor: ■gen onder f 1000,— a 4 ’s jaars igen daarboven tot den prolongatie- jrs, volgens Amsterdamsche beurs- irwaarden ten zich met het koopen en verkoopen a Effecten, tegen een provisie van: voor fondsen boven de 80 s onder 30°/e;(ook i* jr loten;) irlangd worden orders in de meeste idsen verantwoord tot den eerstvolgen- a middenkoers der Amsterdamsche I ars; len Coupons in boven de Amsterdam- te beursnoteering, zonder berekening a provisie; ten zich op voordeelige voorwaarden t het incasseeren van wissels op binnen- buitenland. Tarieven op aanvrage dis verkrijgbaar. irmatiön worden verstrekt door den Heer f AN DEN HEUVEL, Bohoonhoven^.^^ Thans zyn alle plaatsen langs de Noordkust van Frankryk, van de Belgi sche grens tot en met Brest, benevens alle Fransche plaatsen, gelegen aan wateren op het Kanaal uitmondendedoor onze Regeering besmet verklaard wegens Azia tische cholera. Op de „Urania”, van Hamburg, te IJmuiden in quarantaine liggende, is de stoker aan cholera overleden. Te ’s Gravenhage is gister avond een geval van Aziatische cholera voorgekomen, bij iemand, die uit Hamburg was gekompn. Hij werd per ziekenrijtuig naar de b^rak overgebrachtde woning in de Hamerstraat is ontsmet. Heden heeft de Burgemeester het geval officieel bekend gemaakt. Men schrijft uit Middelburg van Zaterdag: Bij vele militairen deden zich heden en gisteren gevallen van hevige kramp in den buik voor, gepaard met diarrhee. Het was soms zoo erg, dat de manschappen ineen zakten en moesten worden weggedragen naar het hospitaal. Het geheele aantal lijders bedroeg heden 130 A 140, zoodat het hdspitaal propvol was, en ook reeds velen werden vervoerd naar de hulpkazerne, waar enkele zalen voor ziekenzaal inge richt werden. Nader schrijft men: Ofschoon sedert 11. Zaterdag nog eenige gevallen voorkwa men, is de ziektetoestand veel verbeterd; het grootste gedeelte is weder hersteld. De plotselinge daling in de temperatuur na de geheerscht hebbende warmte is als de meest vermoedelijke oorzaak van die ongesteldheid aan te nemen. De gearresteerde A. W. Ocke- loen heeft in de strafgevangenis aan den Noordsingel te Rotterdam aan de justitie bekenddeq moord op den agent van politie R. Van den Berg gepleegd te hebben. Door een agent-majoor is op de Kipstraat te Rotterdam aangehouden een miliciendie sedert 20 dezer uit zijn gar nizoen te Gouda werd vermist en in eerst genoemde plaats in burgerkleeding kermis hield. Hij is ter beschikking van den gar- nizoens-commandant gesteld. In den namiddag van Maan dag 29 Augustus geraakten aan de Dijk- laan, nabij Bergstoep, achtereenvolgens 5 personen te watermeerendeels tengevolge van pogingen tot redding van een in het water gevallen jongetje dat No I van deze vijf uitmaakte. Allen werden gelukkig gered. Voor een paar dagen vond een koopman te Har melen achter zyne woning een keurig met marmerpapier beplakt kistje. Voorzichtigheid was bij hem sterker dan nieuwsgierigheid, en hij bezorgde de doos bjj de j ustitie, die er ook respect voor had en haar, vóór ze open te maken, 24 uur in het water liet liggen. Bij opening bleek werkelijk, dat men goed gedaan hid met zoo voorzichtig te wezen. In1 bet kistje bevond zich een tweede, gevuld met buskruit, terwijl er zich een middenstuk in bevond, dat op ver schillende plaatsen luciferskoppen bevatte, zóó geplaatst, dat een mede daarin aari- gebrachte wrijver ze bij het langs schuiven moest doen ontbranden. Dat langs schuiven werd bevorderd door een trekker van yzer- draad, even buiten het buitenste kistje uit stekende. Ware dus hieraan getrokken, dan was eene gevaarlijke ontploffing daarvan het gevolg geweest. De zaak heeft in het dorp heel wat beweging en schrik gegeven. Ter verbetering van ons be richt omtrent den brand te Rijsoord meldt men nader, dat niets was verzekerd, zoodat de eigenaar een verlies lijdt van ongeveer f20.000. Het woonhuis, twee groote schuren, een zwingetkeet en 3 schelven prachtig vlas waren in een oogwenk door bet vuur vernield. Een knaapje van 5 jaar van den knecht veroorzaakte den brand door met een In- cifer, die hij uit een vestzak van een der arbeiders had gehaald, een bos vlas aan te steken, die tegen de schuur lag. Toen men het bemerkte, was hét te laat. Door de grootq droogte was hot vuur reeds tot in de schuur doorgedrongen. Een treurig gevolg ook van het geval is, dat een groot getal vlas-arbeiders in den a. s. winter broodeloos zullen zijn. Gisteren nacht is door de po litie te Rotterdam in de Boompjes zwer vende gevonden een 13-jarig meisje, te Bolnes te huis behoorende. Zij is door de politie naar die gemeente gebracht ter be schikking der ouders. Do nderdag-mor ge n had de huisviouw van E. te Gorinchem, het on geluk op een der booten van de reederij Fop Smit Co. in de machinekamer te vallen, waardoor zij een been brak, en naar het zieken-gasthuis aldaar moest worden overgebracht. Slecht van gezicht zijnde, schijnt zy den ingang der machinekamer te hebben aangezien voor den toegang naar de kajuit. Het op den 25 dezer aan den Feyenoorddijk uit de Maas opgevischte lijk is herkend voor dat van den zoon van een schipper uit Rijsoord, gemeente Ridderkerk. Hij was in de vorige week te Alblasser- deze WETTIG GEDEPONEERDE OP- tnaak en schadelijk voor de gezond- ANING TILLIJ, eenigste Fabrikanten Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. tochtje op het meer met de stoombarkas „Buchhorn”, de noodseinen van een zwaar beladen schip met steenen, d&t zyn roer gebroken had, liet er heensturen, nam het vaartuig op sleeptouw en bracht het, niet zonder veel moeite en tijdverlies, bij den vrij sterken /'óTinwind te Rorschach binnen, waar de koninklijke redder uit den nood werd opgewaeht door een groote menschen- menigte, aan wier ovaties hij zich echter onttrok door weer heen te varen, het meer op. In het „Park de la Têfe d’Or” te Lyon, Frankrijk, hadden eenige knapen eerst de beren met brood gevoerd en hen later wat geplaagd met steenen gooien. Toen daarop een van hen, de 15-jarige Perron, eenige stukken brood, die hij bijeengeraapt had, aan een grooten beer, Michat, vóórhield, trok die beer hem naar zich toe en begon Perron’s eene been, dat hij door de traliën kon krijgen, te verscheuren. Toen men den armen knaap, die van pijn bewusteloos geworden was, bevrijdde, was zijn been in een zoo treurigen toestand, dat het terstond afgezet moest worden. In een ijzersmelterij te Wurtberg (Stier marken) was een metselaar in een oven, dien men bezig was te herstellen, in slaap gevallen. Zijn makkers merkten hem niet op; zij metselden den schoorsteen af en gingen daarna heen. Na verloop van twee dagen, toen de ongeruste betrekkingen van den metselaar naar hem kwamen vragen, bezon men zich waar hij het laatst gezien was. Men brak den schoorsteen open en vond daarin het verbrande lichaam van den armen man. Uitgerukte steenen aan do binnenzyde getuigden, dat de ongeluk kige wanhopige pogingen gedaan moest hebben om aan den dood te ontkomen. Bij kon. besluit is benoemd tot rechter in de arrondissements-reehtbank te Tiel Mr. I. W. Loseoaat Vermeerthans rechter in de arrondissements-reehtbank te Winschoten. Tot Noodheemraden van de Krimpenerwaard voor den winter 1892/93 zijn benoemd de heeren P. P. Stuurman te Ammerstol, C. Oskam Az. en G. Voorsluijs Jz. te Berg-Ambacht, A. Breed veld te Lekker- kerk, L. Kooij te Krimpen a/d IJsel, T. Schieveen en L. De Jong te Gouderak. Thans verneemt men, dat H. M. de Koningin-Regentes toestemming gegeven heeft voor de voorgestelde uniform- verandering bij het leger, behoudens een aantal door H. M. aangogeven wijzigingen en verbeteringen. Uit Breda is opnieuw een de tachement infanterie naar Giesendam ver trokken tot handhaving der bepalingen op do besmettelijke veeziekte. Van onzen consul-generaal te Pretoria is bij den burgemeester van Slie- drecht bericht ontvangen, dat de heer C. A. Bot, uit die gemeente, van wien vóór een half jaar werd gemeld, dat hij door de Kaffers vermoord zou zijn, te Driefontein in het district Heidelberg, door een trein is overreden. Het bestuur der Sporttentoon- stelling te Scheveningen heeft een onver wacht verlies geleden door het alsterven, na eene kortstondige ongesteldheid, van den voorzitter van het uitvoereqj comité, Mr. W. O. Th. Van Oudheusden van Achttienhoven. De heer W. De Ven te Gouda heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor de hoofdakte. GORINCHEM, 29 Aug. In de jongste raads vergadering werd het voorstel van Burg, en Weth., om, bij wijze van proef, de leeraren der hoogere burgerschool te ontheffen van het onderwijs aan de burger-avondschool en dit onderwijs te doen geven in aanslui ting met het herhalingsonderwijs en de am bachtsschool met 9 togen 4 stemmen ver worpen. Er was reeds betoogddat eene afzon derlijke regeling geen grootere uitgave (dan f 800) vereischtewijl de leeraren voor beide inrichtingen zijn gesteld. *AMEIDE, 29 Aug. In de afgeloopen week zyn hier met de drgfhetten slechts een paar kleine zalmen gevangen. Ook de steek- visschery levert tot nog toe zeer weinig op. •AMMERSTOL, 29 Aug. Van Maandag 22 tot en met Zaterdag 27 dezer zyn in het vischwater Den Tempel", gelegen tusschen Schoonhoven en Ammerstol, gevangen 6 zalmen en ló St. Jakobszalmen. Prijs der zalm van f0,90 tot f 1,40 en die der 8t. Ja- kobsialm van f0,90 tot f 1,10 per half kilo. Zaterdag 1.1. werd alhier uanbesteed het maken eener beschoeiing ten behoeve van de zalmzegenvisschenj „De Snackert”. Van de vijf inschrijvers was de laagste de heer W. Ooms Jz. voor de som van i 1326. De veerboot van den heer J. Faas alhier, die de vorige week des nachts werd ontvreemdis door den eigenaar in de Zalm- haven te Rotterdam terug gevonden. ♦BENSCHOP, 30 Aug. Door den raad dezer gemeente is in zijne op heden ge houden vergadering de begrooting voor het gadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, dit jaar te Leiden te houden, werden benoemd de heeren Mr. V. G. A. Boll, voorzitter, en C. B. Wisboom, be stuurslid der afdeeling. OUDEWATER, 29 Aug. LI. Vrijdag vertoonde zich hier in den IJsel een kloek gebouwd schip, met eene blauw gerande, roode vlag in top en bovendien voorzien van een 25-tal wimpels van allerlei kleuren combinatie. Naderbij komende, klonk een opgewekt, ja lustig gezang uit het ruim den toeschouwers tegen. Het waren heil soldaten, die een propaganda-tocht maakten. Nadat zij van het verlof om hun „Oorlogs kreet” in de stad te venten, gebruik ge maakt hadden, verlieten zij deze na een paar uren oponthoud weder, om zich naar Utrecht te begeven. Dat schip en bemanning nog al nieuwsgierigen lokten, ligt voor de hand. Hoewel in den prijs der kaas geen bepaalde daling valt te vermelden, was er toch in de vorige week weinig koop lust, vooral in de mindere soorten, waartoe de buitengewone warmte het hare ruim schoots bijdroeg. De prijzen liepen, al naar de kwaliteit, van 23 tot 29 gulden, per 50 kilo. De heer N. Beije heeft voor de be noeming tot onderwijzer aan de openbare school te Huizen bedankt. De heer II Berkhof, architect en aannemer alhier, hield 11. Zaterdag, vol gens opdracht van den heer G. De Vor Hz., aanbesteding van eene op flinken voet in gerichte hofstede. Er waren 11 biljetten ingekomen, waarvan één van onwaarde. Hoogste inschrijver was de heer C. Verheij te Ameide, voor f 12.967, laagste inschrijver de heer O. Schmiaman te Jaarsveld, voor f 11.357, aan wieWJiet werk gegund is. De overige inschryvers waren de navplgende heerenA. Bikker te Blokland, voor f 12.583 J. J. Högendoofn te Vianen^voor f 12.393,50 G. Schouten te Vianen, voor f 11.955; J. A. Dumolin te Vianen, voor f 11.750; A. J. Van Kleef te Lopiker-Kapelvoor fit.689; P. W. Hardenbol te Oudewater, voor f 11.600; B. J. Rietveld te Willige- Langerak en C. De Bruin te Jaarsveld, voor f 11.359. •POLSBROEK, 30 Aug. Het grasgewas, tweede snede, van het waterschap Pols broek bracht bij de verleden week gehou den verpachting f450 op, tegen f419 in het vorige jaar. Door den Raad dezer gemeente zijn geplaatst op do voordracht ter benoeming van twee zetters de heeren P. De Jong, Z. Van Rossum, G. Lekkerkerker Wz. en E. Erkel. De heer P. De Jong is aan de beurt van aftredjqg, terwijl een tweede vacature is ontstaan doordien de heer J. Slugs wegens vergevorderden leeftijd heeft bedankt. L)e aardappelrooiers vinden tegen woordig op het veld een rijken oogst van aardappelen en vanwonderen, fcnt zelden zag men meer, grooter, zwaarder en beter aardappelen, dan nu worden ge rooid. Iemand in deze gemeente liet ver leden week twee van denzelfden stronk gerooide aardappelen zien, die samen weinig minder dan 1 kilo wogen. De landbouwer A. Boere alhier ver kocht verleden week zijn pas opnieuw bekroonden anderhalf-jarigen stier voor den kolossalen prijs van f 210. •STOLWIJK, 29 Aug. Op de voordracht van zetters voor ’s Rijks directe-belastingen zijn door den gemeenteraad geplaatst de aftredende leden, de heeren N. Dogterom, en J. Baas, benevens de heeren N. Zijder- laan en C. Verdoold. *TIENHOVEN, 29 Aug. In de vorige week is door den heer De K. alhier een merrieveulen verkocht voor den hoogen prijs van f 225. Het is gefokt bij den hengst Maudin, van den heer Van Eeten te Jaarsveld. VREESWIJK, 27 Aug. Wegens het ge vaar voor cholera heeft de Gemeenteraad alhier besloten dit jaar de kermis niet te doen plaats hebben. Het dagehjksch be stuur heeft tevens eene opruiming gehouden van varkens en varkenshokken en deze alle op goeden afstand buiten de bebouwde kom der gemeente verbannen. De heer J. B. J. Loeff, opzichter van den rijks waterstad alhier, is bij ministerieel besluit tegen I November naar Gouda verplaatst. Gemengd Nieuws. Volgens officiëele mededee- lingen kwamen er te Hamburg den 27sten 128 gevallen van cholera voor en 55 sterf gevallen; den 28sten 445 cholera- en 162 sterfgevallen. Te Altona den 27sten 22 cholera- en 11 sterfgevallen; den 28sten van ’s middags tot middernacht 17 cholera- en 9 sterfgevallen. In negen plaatsen in de nabijheid van Hamburg 18 cholera- en 9 sterfgevallen. Thans zijn alle Duitsche plaat sen gelegen aan de Noordzee of aan wa teren op d>qzee uitmondende, door onze Regeering besmet verklaard wegens Azia tische cholera. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. dienstjaar 1893 in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 13 275,74. •BERKENW8U0K, 29 *Ang. Onze pre dikant, Ds. R. De Jong van Arkel, heeft toezegging vau beroep ontvangen naar Stevensweerd. Nu lijdt het geen twijfel meer, of weldra zal ons kerkgebouw met een orgel versierd worden. Hoewel het diarvoor benoodigde geld nog niet is verkregen, zal men toch gemakkelijk die som kunnen leenen, daar op de meest solide wijze rente en aflossing verzekerd zijn. •BRANDWIJK, 29 Aug. De gemeente-be- grooting voor den dienst van 1893 is vast gesteld in ontvang en uitgaaf op f 4896,60s. Door den Gemeenteraad is een adres aan H. M. de Koningin-Regentes gezonden, met verzoek om vrijstelling van het onderwijs in de vrije- en orde-oefeningen der gym nastiek tot 1 Januari 1895. CAPELLE a/d IJSEL, 29 Aug. Alhier staan op de voordracht als onderwijzeres: no. 1 mej. L. 0. Arends en no. 2 mej. L. Van der Klein, beide te Gouda. •GROOT-AMMERS, 26 Aug. In de gé£ meenteraadsvergadering van heden werd op hot door den predikant en anderen inge diende adres tot afschaffing van de kermis met vijf tegen twee stemmen afwijzend beschikt. •HAASTRECHT, 30 Aug. In plaats van den heer D. A. Dupper Az. is tot kerk voogd der Hervormde Kerk benoemd de heer H. J. F. Heijman. De voordracht voor onderwijzer aan de openbare school alhier bestaat uit de heeren C. H. Breed ijk van Gouda, W. Broersma van Grouw en J. Miedema van Huinen. De publieke grasverpachting van den polder Hoog- en Laag Bilwijk heeft opge bracht f 16. De meer dat^ 100 j^ar bestaan heb bende looierij van de familie Den Hartog is gisteren in publieke veiling verkocht aan den heer G. C. Raateland voor f 3775. •HEKENDORP, 29 Aug. De gemeente- begroofing voor 1893, den Raad aangebo den, bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 6564,88. Hierop is uitgetrokken voor onderwijs f2715, voor politie f395, terwijl de hoofdelijke omslag f2715 zal bedragen. Het dubbeltal voor zetters bestaat uit de heeren: G. Van Dam, J. Wiltenburg (aftr. leden)J. Van den Berg en J. Kramer. ♦LANGERUIGEWEIDE, 29 Aug. De door den Raad dezer gemeente opgemaakte voordracht voor het zetterscollege bestaat uit de aftredende leden de heeren J. De BruijnP. De Vries, benevens de heeren J. Erkel Azn. en D. Erkel Ezn. De begrooting voor 1893 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f5401,09, waaronder f1510 voor onderwijs, f425 voor kosten vau politie en f 1500 voor den hoofdelijken omslag. •LEERDAM, 29 Aug. De begrooting der kosten voor het 10. batn. rustende schutterij in deze provincie, voor het jaar 1893, be draagt in ontvang en uitgaaf f 289,00s. De toelage uit de kassen der gemeenten, uit welker ingezetenen het bataillon is samen gesteld, bedraagt 65 cent per 100 zielen. ♦LEKKERKERK, 30 Aug. Door den no taris A. J. De Mooij werd alhier in de vorige week geveild en verkocht een woon huis, waarin koffiehuis met vergunning, voor de som van f 2900, aan den heer J. Borsje. ♦MOLENAARSGRAAF, 29 Aug. De ge- meente-begrooting voor den dienst van 1893 is vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 3423,90s. Door den Gemeenteraad is een adres aan H. M. de Koningin-Regentes gezonden met verzoek om vrijstelling van het onder was in de vrye- en orde oefeningen der gymnastiek tot 1 Januari 1895. NOORDELOOS, 27 Aug. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw, afdeeling Yyf- Heerenlanden, de Alblasserwaard en Arkel beneden de Zouwe, hield heden alhier eene vergadering voor leden der afdeeling. Voor de talrijk opgekomen leden werd eene zeer leerrijke voordracht gehouden door den heer H. L. Ellerman Lz. te Dordrecht, over kenteekenen van melk- rijkheid bij het vee. Bijzonder belangrijk voor deze streek was ook eene algemeene bespreking over de maatregelen, genomen tot beperking der in deze omgeving heerschende besmeitehjke ziekte, het mond- en klauwzeer; in zyne betrekking van plaatsvervangend districts- veearts gaf de heer Ellerman zeer nuttige wenken, om het voortgaan der ziekte zooveel mogelijk tegen te gaan, en nam hg tevens kennis van bezwaren, welke door die ge nomen maatregelen, ook voor niet ver dachte streken, waren ontstaan, waarvan het nut twijfelachtig voorkwam. Met veel belangstelling werd verder ver nomen, dat in deze gemeente van regee- ringswege een proefveld van hooiland zal worden aangelegd onder leiding van den heer Hoek, rykslandbouwleeraar te ’s Her- togenbosoh. Tot afgevaardigden ter algemeene ver- AANVRAAG tot plaats op de Kermis voor Tenten, Kramen enz. moet geschieden aan Burgemeester en Wethouders, onder overlegging van de vereischte bewijzen waar de houders der Tenten zich laatstelijk hebben opgehouden. Burg, en Weth. verieenen alleen ver gunning onder bepaalde voorwaarden. Straatvertooningen zullen ten strengste worden geweerd. Schoonhoven, 30 Augustus 1892. De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. Gladstone is zonder tegenstand in Mid- Lothian herkozen, terwijl John Morley te Newcastle de ongedacht hooge meerderheid van bijna twee -duizend stemmen verkreeg. Morley’s overwinning wordt van zeergroot belang geacht voor de versterking van het Kabinetzoowel wat zijn verzet tegen den acht-uurs-werkdag aangaat. Het nieawopgerichte geboaw voor dooden- verbranding te Manchester is dezer dagen in gebruik genomen met hot verbranden van het stoffelijk overschot van een 84 jarigen heer. Het crematorium is als een kerkhof- kapel; er kunnen ook lijkdiensten gehouden worden. De kist wordt daar geplaatst op een soort van wagentje op spoorstaven, tegenover de achter zwarte gordijnen verborgen deuren van den oven. Op het gegeven oogenblik wordt er op een veer gedrukt, de deuren gaan open, de kist rolt er in, en onmid- dellijk gaan de deuren weder dicht. Een Uur daarna wordt de aseb van den doode in een urn aan de nagebleven betrekkingen gegeven. Naar gemeld wordt, zal keizer Wilhelm van Dultechland toch inderdaad naar de tentoonstelling te Chicago gaan. Uit de Duitsche bladen blijkt duidelijk de groote ontevredenheid over het zoo lang geheim houden van de cholera te Hamburg, waar .verschillende sterfgevallen plaats heb ben. Yermoedelyk is de ziekte uit Rusland overgebracht. De gevallen te Berlijn zijn van minder bedenkehjken aard, terwijl te Altona op één dag 8 sterfgevallen voorkwa men. Bremen en de havenplaatsen aan de Weser bleven tot nog toe vrij. België laat vau heden af alle reizigers en goederen onderzoekendie zich aan zijne grenzen aanmelden. Te Namen gaat de politie van huis tot huisom al de inwonersdie kippen of konijnen houden te gelastendie onmid- dellijk te doen verdwijnen, omdat deze dieren dikwijls het middel zyn tot het verspreiden der ziekte. In Londen is de toestand bevredigend, terwijl in Christiana, de hoofdstad van Noorwegen, allerlei maatregelen tegen de cholera worden genomen. De stad is, met het oog op de buitengewone reinigingin districten verdeeld, van elk ongeveer 1000 huizen. Men slaat dus wel de banden aan het werk! Het bezoek van Koning Umberto aan Genua (Italië) is bepaald tusschen 7 en 14 September. Z. M. zal vergezeld worden door de voornaamste Ministers, terwyl aan dat bezoek veel luister zal worden bijgezet door de tegenwoordigheid van niet minder dan dertig vreemde oorlogsschepen. Er is een aanvang gemaakt met de werk zaamheden voor de doorboring van de Simplon. Deze tunnel, die de grootste zal zijn, die bestaat, zal 20 kilometers lang zyn. Acht en een half jaar zullen noodig zyn, om hem te voltooien. Op twee plaatsen in Italië, te Albizzakte en te Cazzone, sloeg Zondag ochtend tijdens den ochtenddienst de bliksem in de kerk, hetwelk in de overvolle gebouwen geen geringe paniek veroorzaakte. Te Cazzone werden een twintigtal persohen min of meer bedwelmd en te Albizzakte werden ver scheidene personen gekwetst door het neer vallen van een twintigtal dakpannen. Ook werden eenige vrouwen door den bliksem licht gekwetst. Gevolg gevend aan hare bezuinigings plannen, heeft Uriekenland zijne gezanten te Parijs, Londen, Berlijn, St. Petersburg, Rome en Weenen teruggeroepen, om ze later te vervangen door eenvoudige zaak gelastigden. Spanje schijnt zijn gezant schap in Griekenland te zullen opheffen. Koning Wilhelm van Wurtemberg heeft te Rorschach, aan het meer van Constanz, Zwitaerlatid, waar hij op „Villa Seefeld” verblijf houdt, een vaartuig uit den nood gered. Hij zag, terugkomende van een HAAGLIJDEBS bussen van l/2 Kilo, VEFABRIEK te Leiden, oren Dr P. F. VAN HAMEL ROOS bij de Heeren: S. W. VAN DER i Amsterdam. H. NANNING en OLK ZONEN, Utrecht. K. G. W. Zn., Kalverstr. 180, Amsterdam.

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1