ffl 3 ra ffl g BS BB 1892. Woensdag 7 September. N'. 1298 Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht [outskoolbriquetten, eepvaartReglemenlen, prijs f 0,75, sselsche Loten 1886. fdprijs Fr. 100.000, 1000, 500 francs etc. etc. Heek Aandeelen f 2,50, Halve - 1,26. S New-York edewaagen fi Zonen, KT, naast „DE WAAG”, GOUDA, en gelden deposito: ig opvragens a 2} n 7o I 'ur/ri l BALTIMORE. C. JONGENBURGER WRIJFWAS van H.W. KR (JUS 4; Zoon 'e Bosch. TSTE en GOEDKOOPSTE 3VERTOCHT. De Rotterdamsche POTHEEKBANK PANORAMA lerlandsch-Amerikaansche toomvaart-Maatschappij. Offlciëele Kennisgevingen. BUITENLAND Overzicht. BINNENLAND SGHOOHHOVEIÏSG5E COURANT S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevsn f 4 ragen gelieve men te richten aan ent voor Woerden en omstreken, er ig gedeponeerde fabrieksmerken. igt de verbeterde Stoombriquettenfabriek van te ALPHEN a/d RUN. lorp jubilaris DE NIEUWE tember 1892 in werking getreden, oorbanden in den Boekhandel van W. N. VAN NOOTEN, Schoonhoven. Vraag de zoozeer gere nommeerde Amerikaansche Alleen verkrijgbaar voor Haastrecht bij W. J. VAN DAMvoor Bergambacht bij Gebr. VAN DEN DOOL, voor Schoonhoven bij de Firma JOH. DE JONG, in fleschjea i U’, Cent». nsnelperzdr, S.*WÏN.VAN NOOTEN. jr termijn karden en ekking 15 September e. k. 2,50 kan men op 15 Sept. e. k. de volle 000; met fl,25 fr. 50.000 winnen, rijgbaar gesteld bij den Boekhan- Jitgever 8. W. VAN BUUREN, Gouwe, hoek Peperstraat te Honda, rekklngslljst franco en gratis. Jitbetaling der Prijzen dadelijk ia ontvangst. Prijs der AdvertentiSnVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiënvoor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. R. VAN WIJK, Voorstraat, Woerden, n meerdere inlichtingen te beko- n. i vervoege zich aan de Kantoren der 8. M. te Rotterdam of te Amster- m by de Agenten, of bij pecteur J. E. KROES te Groningen. E. BOL8IU8 te Otsterwijk. voor Nederland ivestigd te ROTTERDAM, t gelden ter leenuitsluitend onder lypothecalr verband, tegen billijke irden, zonder vooruitbetaling van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat, bij gun stig weder, de toegang tot den toren om het te bezichtigen, GRATIS is opengesteld op Woensdag, Donderdag en Vrijdag den 7., 8. en 9. September, tusschen 12 en 2 uren. Een ieder, die van de gelegenheid wil gebruik maken, moet zich gedragen naar de voorschriften door de politie, aldaar gesteld, te geven, terwijl Kinderen zonder geleide niet worden toegelaten. Schoonhoven, 6 September 1892. De Burgemeester, M. J. CHEVALL1ER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags- morge ns uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drio maanden 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Gemeente SCHOONHOVEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhovrm maken bekend, dat het BADEN en ZWEMMEN in de Openbare Wateren, mot het oog op de tijdsomstandigheden, sterk wordt ontraden. Dientengevolge is het BADEN en ZWEMMEN in de Gemeente-Zwemplaats, DE KIL, verboden. Schoonhoven, 6 Sept. 1892. De Burgemeester, M. J. CHEVALLIFR. De Secretaris, H. G. GEELHOED. De heer W. Van Ingen Schou ten, van Oudewater, een der leerlingen der hoogere fyurgerachojl te Gouda, die in 1891 eindexamen aflegden, wordt na ver gelijkend examen met 1 October a. s. als volontair geplaatst bij den voorbereidenden cursus der militaire school te Haarlem. Mej. de Wed. C. Oosthoek, te Zevenhuizen overleden, heeft aan de Diaconie aldaar hare geheele nalatenschap vermaakt. De Staatscourant bevat de statuten der Christelijke Jongelings-ver- eeniging „Obadja” te Ridderkerk. *AME1DE, 5 Sept. De den raad aange boden begrooting dezer gemeente over 1893 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f9OI3,57. •AMEIDE, 6 Sept. De zalmvisschenj hier en te Tienhoven met drijfnetten en steken heeft in de voorgaande week weder zeer weinig opgeleverd. Voor de steek- visscherij is het water te laag en voor die met de drijfnetten zijn de nachten te licht en is bet weder te kalm. •BENSCHOP, 5 Sept ’t Koninginne- feest werd hier op 1 dezer met de meeste opgewektheid gevierd. Het begon met de aangekondigde volksspelen, die menig lach verwekkend tooneeltje te zien gaven en dan ook zeer in den smaak vielen van het talrijk aanwezige publiek. Na afloop kreeg men het glanspunt van den dag: den op tocht van 32 rijtuigen, die onder de opwek kende tonen der muziek zich naar Pols- broekerdam en van daar weer naar 't dorp bewoog en jong en oud op de been bracht. Om omstreeks 2 uur ving de ringnjderij aanwaaraan 28 paren deelnamen. Na menigen hardnekkigen kamp traden als overwinnaars en overwinnareasen uit het Strijdperk: J. Zuidervliet en M. Verbree, C. Schoonderwoerd en W. Schoonderwoerd, G. J. Lekkerkerker en M. Lekkerkerker, O. P. Beyen en A. Schep. De riugrijderij had meer dan drie uren geduurd. Dezelfde stoet van 32 rijtuigen deed nu nog een rijtoer naar IJselstein en bij aankomst te Benschop, nadat de pryzen waren uitge reikt, kon men het feest als geëindigd beschouwen. Tal van bezoekers, menig lustig paartje vooral, hadden nog heel veel meer op 't programma: opwekkende dans muziek maakte dan ook het scheiden schier onmogelijk, en ’t was dan ook al lang 2 Sept, vóór er aan alle lofzangen, ook aan dit heerlijke feest, een einde kwam. In de op heden gehouden vergadering van het kiescollege is tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier beroepen Ds. Beijer te Maartensdijk (Utr.). •BERG-AMBACHT, 5 Sept. Voor den met Oct. a. s. te openen tweeden cursus voor den Vrijwilligen Wapenhandel hebben zich alhier 7 jongelieden aangemeld, die allen aan de eerstkomende loting voor de Nat. militie moeten deelnemen. De vernieuwde brug aan de Dijklaan is nu afgewerkt, en Wordt zoowel door ry- tuigen als voetgangers gepasseerdzij ziet er keurig uit. BERKENWOUDE, 5 Sept. Ds. R. De Jong van Arkel heeft een beroep Ontvangen naar Veldhoven (N.-B.) en voor de toezeg ging van beroep naar Stevensweert bedankt. •BOLNES, 5 Sept. Gisteren-nacift is van helft stoomschip „Excellent”, alhier ter slooping liggende, ontvreemd 240 kilo oud lood, 5 moerschroeven en eenig timmer mansgereedschap. Het is der politie nog niet mogen gelukken de dieven te ontdekken. •HAASTRECHT, 5 Sept. Vanwege het gemeente-bestuur worden sedert eenige dagen alhier de privaten van sommige huis gezinnen met eene creoline oplossing en de slooten in de gemeente met eene kalkop- lossing gedesinfecteerd. Ook heeft men in elk lokual der openbare school een bakje opgehangenwaarin zaagsel met carbolzuur is gevoegd. Al de ramen in het gebouw der R. 0. kerk zijn nu van beschilderde ruiten voor zien. Het geheel doet het gebouw niet weinig verfraaien. Alle eer daarvoor aan den Weleerw. Heer Nolet, die verleden jaar den eersten stoot gaf tot restauratie van het inwendige des gebouws. Van de gelegenheid, om zich kosteloos in den wapenhandel te oefenen, wenscht hier niemaud gebruik te maken. Tot heden heeft zich ten minste geen jongeling daar voor aangemeld. HOOG-BLUKLAND, 5 Sept. Door den gemeenteraad is besloten, aan de regeering voor den tijd van 1 jaar vrijstelling te vragen van de verplichting tot het geven van onderwijs in de vrije- en orde-oefeningen. Onze predikant, Ds. D. Jacobsen, heeft voor net beroep naar Over- en Ne- derasselt bedankt. LANGERAK, 5 Sept. Ds. D. P. Koop- mans, predikant bij de Geref. Gemeente alhier, is beroepen te Ee. •LEKKEHKERK, 5 Sept. Bij den scheeps bouwmeester T. Van Duyvendijk is met goed gevolg te water gelaten een op zeilage gebouwd ijzeren rynschip, klippermodel gebouwd voor rekening van den heer J, Duyen te Onde-Tonge. Door de broodbakkers zijn de prijzen hij aller harten had gewonnen en op welk een uitnemende wijze hij verbroedering en verdraag zaamheid had weten te bevorderen. Onder het aanbieden «au.den earcwyn sprak hij den wensch uit, dat God hem nog lang den lust en de kracht moge schenken om te bljjven, wat hij nu wm: „de rechto man op de rechte plaats!” Diep geroerd door deze schoone toespraak, bedankte de Burgemeester harteljjk voor de hulde, hem toegebraoht en verzekerde, al wat in hem was te zullen aanwenden, om Reeuwjjks welzjjn te bljjven bevorderen. Vervolgens werd een tocht door de ge meente gemaakt. De feeststoet bestond uit een eerewaoht van 47 ruiters en 11 rjjtuigen. Met de helft der eerewacht voorop, gevolgd door de muziek, de feestcommissie, de leden van den raad, het rjjtuig met den jubilaris en zjjne echtge- noote, vervolgens zjjn viertal kinderen, daarna de verdere familie en gesloten door de andere helft der eerewaoht, ging de tooht over Nieuw- Reeuwjjk, over Nieuwdorp, door Middelburg en Oud-Reeuwjjk weer terug naar de Reeuwjjksche brug en werd vervolgens het andere gedeelte der gemeente bezocht. Prachtig waren de eerepoorten, zoowel op Nieuwdorp als te Sluip- wjjk, ter eere van den jubilaris opgerioht en aangrjjpend was het, de schoolkinderen, zoowel die op Nieuwdorp, als die der bjjzondere school en die op Sluipwjjk, hunne feestliederen den jubilaris te hoeren toezingen en in hunne kin derlijkheid hunne feestgave te zien uitreiken. Ook de verschillende eerepoorten op de Kamp, bjj de Reeuwjjksohe brug en de aldaar door die bewoners verder aangebrachte versieringen werden mede door den jubilaris en zyne eoht- genoote met welgevallen bekeken. Jammer, dat het weer voor deze gelegenheid zoo ongunstig was. Wind en regen, die veel schade deden aan de opgerichte eerepoorten en versieringen en ’s avonds de voorgenomen illuminatie, waar voor alle toebereidselen gereed waren, ten eenenmale onmogelijk maakten, konden echter niet beletten, dat met opgewektheid feest werd gevierd ter eere van Reeuwjjks Burgemeester, en al zjj het dan ook, dat het feestprogram door het weer niet kou worden afgewerkt, den leden van de feestcommissie, die zich zoo uitstekend van hunne taak hebben gekweten en ook buiten deze, allen, die hebben mede gewerkt, wien geene opofferingen te groot waren en die geene moeiten en kusten hebben ontzien, komt een woord van lof toe voor hun streven om dezen dag voor Reeuwjjk en Reeu wjjks burgemeester te maken tot hetgeen hij was: „een ware feestdag", en voorzeker zjj in ieders hart de wensch gerezen: „God zegene onzen geëerden Burgemeester tot heil van zyn gezin en zjjn gemeente Gemengd Nieuws. Een van de naar de barak op bet Exercitieveld te Rotterdam gebrachte kinderen van den aan cholera nostras over leden werkman is eveneens aan die ziekte bezweken. Het andere kind is niet buiten gevaar. Gisteren is naar die birak overgebracht eene vrouw, woonachtig aan de Pottebak- kerssteeg in de Boompjeslijdende aan dezelfde ziekte. Ook de toestand van deze vrouw ia zeer ernstig. Te Dordrecht heeft zich giste ren een geval van cholera nostras met doo delijken afloop voorgedaan. De overledene was werkzaam op eenen baggermolen aan den Hoek van Holland en is Donderdag met hevige krampen in het lijf te huis gekomen. Ofschoon de geneeskundigen hebben gecon stateerd, dat het hier een geval geldt van cholera nostras, heeft de politie toch de strengste ontsmettingsmaatregelen toege past. Het lyf- en beddegoed is verbrand. Ook onder de gemeente Pa- pendrecht heeft zich een geval van cholera nostras voorgedaan, en wel bjj de schippers vrouw van een vaartuig, komende van Antwerpen. Bjj het passeeren van den ge meentelijken gezondheidspost in het Mal- legat moeten alle opvarenden nog gezond bevonden zyn. Terstond zijn maatregelen genomen, ter voorkoming, dat goederen van het besmette vaartuig met* den vasten wal in aanraking komen. Te Groningen is een 46-jarig man, die sinds acht dagen zwervende was en thans verblijf hield in eene slaapstede in de Prinsenstraat aldaar, aangetast door aziatische cholera. Te Arnhem is een geval van pokken voorgekomen, ten gevolge van be smetting door lompen, bjj een jongen, in een lompenpakhuis werkzaam. Het besluit van den gemeen teraad van Zierikzee om de kermis uit te stellen heelt groote ontevredenheid gewekt bij een deel der bevolking, met het gevolg, dat tot laat in den avond joelende menigten de straten doortrokken. Een aantal gas lantaarns, alsmede de vensterglazen van verscheidene raadsleden, moesten het ont gelden. De politie, versterkt door ver scheidene njksveldwachters uit de buiten gemeenten, trad flink op en het mocht haar gelukken enkele belhamels in arrest te nemen. Te Hantum is een 9-jarig meisje zoo goed als levend verbrand. Zij was alleen thuis, moest den pot koken en waagde zich te dicht bij het vuur. Toen de huisgonooten thuis kwamen, leefde het arme kind nog, doch het gaf spoedig deu geest. In den boezem van de Neder- waard te Elshout b/d Kinderdyk is een 13-jarig meisje verdronken; zy waa d9 op overeen te komen de s ver kiezende tegen land in fondsen; jkken gelden op Effecten voor: i onder f 1000,— 5 4 ’s jaar» i daarboven tot den proiongatie- volgens Amsterdamsche beurs aarden; zich met het koopen en verkoopen Iffecten, tegen een provisie van: ▼oor fondsen boven de 30 t onder 80°/e;(ook loten ngd worden orders in de meeste »n verantwoord tot den eerstvolgen- middenkoerz der Amsterdamscha Coupons in boven de Amsterdam- beursnoteeringzonder berekening to visie zich op voordeelige voorwaarden et incasseeren van wissels op binnen- litenland. Tarieven op aanvrage verkrijgbaar. latiën worden verstrekt door den Heer t DEN HEUVEL, Schoonhoven De berichten omtrent de cholera blijven ongeveer dezelfde; op de ééne plaats wat slimmer, elders wat minder. In Hamburg (Doitachland) kwamen o.a. op één dag niet minder dan 626 gevallen voor en daaronder 116 met doodelijken afloop. Keizer Wilhelm’s reislust is nu ook wat bekoeld. Z. M heeft ten minste, met het oog op de heerschende ziekte, de jacht- partyen in Zweden afgeschreven. De viering van den Bédandag in Duitach- land was wel eenigszins onder den indruk der zware tyden. Desniettemin flikkerde hier en daar het vuur der feestvreugde en hadden de gebruikelijke muziekuitvoeringen, vlaggenversieringen en godsdienstoefe ningen plaats. De Keizer van Oostenrijk heeft de ma noeuvres bij Fünfkirchen afgecommandeerd, terwyl uit Weenen bericht komt, dat de dienst van alle passagierstreinen van en naar Duitschland geschorst is. Te Parijs is de épidemie weer wat erger, terwijl in het Engelttche graafschap Cheshire een geval voorkwam met doodelijken afloop. Spanje bleef tot dusver vrij van de ziekte. Talrijke emigranten zijn opweg naar Ame rika: tweeduizend op vier stoom booten. Ten opzichte van deze heeft de Regeering bijzondere maatregelen genomen. President Harrison heeft,jp. 1. eene circulaire uitge vaardigd, waarbgeone quarantaine van twin tig dagen of' zoo noodig langerwordt opgelegd aan alle schepen uit Europa, die landverhuizers in Amerikaansche havens voeren. De grootste Amerikaansche vlag, welke nog ooit gemaakt werd, zal wapperen van een buitengewoon hoogen „vnjheidspaal”, ▼oor het administratiegebouw der wereld tentoonstelling te Chicago. De Staat Was hington zal op verzoek die vlag leveren, alsmede nog twee of drie andere van de grootste, voor de tentoonstelling vereischte vlaggen. Donderdag-morgen is een posttrein uit New-York in de Hudson gereden. Hij kwam in voile vaart aan, toen de brug over die rivier een schip had doorgelaten en nog niet weder gesloten was. De machinisteen stoker en twee post beambten kwamen om het leven. Een sto ker en verscheidene andere beambten wer den gewond. Er wordt alweer bericht van een wonder bare klok, welke op de wereldtentoonstel ling te Chicago te zien zal zijn. Zij wordt ingezonden door een Fransch werktuigkun dige te New York, Terrien de Villeneuve, die eenigen tijd onder leiding van Edison heeft gewerkt. Die klokwaaraan een pho- nograai verbonden isvoert in de twaalf uren brokstukken van vier opera’s uit Lohengrin, Wilhem Teil, de Hugenoten en Faust, met het stemgeluid van de beroemdste artisten, die in deze opera’s zongen Putti, Fa ure, enz. Het orkest moet een phono- graphische reproductie vau het orkest der Groote Opera te Parijs wezen. De Columbus-karveel Nina, op kosten van de Amerikaansche regeering gebouwd en bestemd voor de tentoonstelling te Chicago, is Maandag te Barcelona njet groote plechtigheid van stapel geloopen. Het vaartuig werd door den Bisschop van Barcelona gewyd. Toen bet te water gleed, speelden de muziekkorpsen der Amerikaan sche kruisers „New-York” en „Bennington” (door wie de karveel naar Amerika gebracht wordt) de volksliederen van Spanje en der Vereenigde Staten en de „Nina” antwoordde daarop door bet hijschen van de vlag dier landen. In een Londensch weekblad is eene brief wisseling openbaar gemaakt tusschen Glad stone en Labouchère, over het weren van laatstgenoemde uit het Ministerie. Een ander blad beeldt Master Labouchère af als een brutalen kwajongen, die, met de handen in de zakken, den deftigen Glad stone toesnauwt: „Wil je me niet in je dienst nemen, goed!—dan gaan je glazen er aan 1 Den heer Gladstone overkwam onlangs een ongeval, dat wanneer het goed afloopt, tamelijk grappig mag genoemd worden. Toen hij in het Park van Hawarden wandelde, kwam nl. een jonge koe, die verdwaald was geraakt, naar den Premier toe en gooide hem vierkant om. Spoedig daarop verschanste Gadstone zich dchter een boom en het dier deed geen verderen aanval en ging zijns weegs. De heer Gladstone had zich niet bezeerd en daarom was het wel wat heel streng, dat men het dier later gedood heeft. Koning Umberto van Italië heeft bij Foligno de manoeuvres bijgewoond en ver schillende legerkampen bezocht. De ont vangst was allerhartelijkst. In Italië openbaart zich den laatsten tijd meer toenadering van de partij der oud- Ministers Crispi en Zanardelli tot het tegenwoordig Ministerie. Te Madrid (Spanje) is bericht ontvangen van een stouten zeeroofop de Marokkaansche kust. De Spaansche kotter „Jacob”, handel drijvende tusschen Kaap Juby en de Rio de Oro, werd aan boord geklampt en geplunderd door Mooren, die elf personen van de be manning als gevangenen met zich voerden. Aan de vyf anderen v<M de bemanning gelukte het in een bootje van den kotter te ontvluchten, en zij werden op zee door den Spaanschen schoener „Venganza” opge nomen. Toen de kapitein van den schoener vernoiben had, wat er voorgevallen was, zette hij koers in de richting, waar de zeeroof heeft plaats gehad, een afstand van omstreeks 45 mijlen. De Jacob werd drij vende gevonden. De zeeroovers hadden het schip verlaten, nadat zij de 400 balen wol, waaruit de lading bestond, in veilig heid hadden gebracht. Omtrent het lot van de elf als gevange nen medegevoerde zeelieden is tot nu toe niets bekend geworden. Bij koninklyk besluit dd. 16 Augustus jlno. 43/69, is aan den kolonel H. N. C. Baron Van Tuyi van Seroosker- ken, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als Militie Commissaris in het 1dis trict dezer provincie, met dankbetuiging voor de goede diensten gedurende bijna 25 jaren door hem in voormelde betrekking bewezen, en in diens plaats benoemd de heer A. W. Greve, gepensionneerd gene raal-majoor. -jj-Waarschynlijk zullen HH. MM. der Koningin en de Koningin-regentes de viering van de gouden bruiloft van de groot hertogin van Saksea-Weimar bij won en. Met ingang van 1 October is eervol ontslagen de brievengaarder W. De Jong te Benschop. Bij besluit van heeren Gede- puteerde Staten van Zuid-Holland, d.d. 9 Augustus 1892, No. 109, zijn Dijkgraaf en Hoogheemraden van de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe niet ontvankelijk verklaard in hun verzoek om vernietiging van het besluit der vereenigde vergadering van de Vyi-Heerenlanden, tot het dichten van de Zederiksluis in den Lekdijk te Ameide op gronddat de dichting der Zederiksluis, dat is: hare vervanging door een dyksdeel, en dat wel op de wijze als bij het bestek is omschreven, is een bui tengewoon rivierwuterkeerend werktot welks daarstellingzoowel overeenkomstig art. 7 van het koninklijk besluit van 17 December 1819, als urt. 180 van het regle ment voor de Vijfheerenlanden hoogere goedkeuring wordt gevorderd en dat een besluit, dat alvorens kracht te hebben, nog aan hoogere goedkeuring is onderworpen niet voor vernietiging vatbaar is. Tot directeur der staalwater- bronnen te Haarlem is benoemdde heer C. J. Vis, aldaar. Sinds de opening van het Merwedekanaal is de scheepvaartbeweging op de Beneden-Lek zeer toegenomen. De meeste schepen maken de reis van Amsterdam of omgekeerd nu niet meer langs Gouw- schesluis of 'b Molenaanbrug. Ook vele sleepbooten maken nu van de Lek gebruik. van het brood met 2 cent per kilo ver minderd en gebracht op 18 cent per kilo. Vooi* de harddraverjj zjjn heden in geschreven 13 paarden. Het terrein voor de bezoekers ziet er feestelijk uit en geeft een vrij uitzicht over de geheele baan. De muziek van de Fettenbacher kapel, onder directie van den heer Karl Wenz, zal de vroolijke stemming niet weinig verhoogen. LOPIK, 5 Sept. Bij de ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina gehouden ringrijderij met paar den onder den man, waaraan 30 rijders deelnamen, werd de eerste prijs, een gouden horloge, gewonnen door den heer T. Borst en de tweede prijs, een zilveren horloge door den heer J. Kramer. In den voormiddag werden volksspelen gebonden, als broodjeabappen, zakloopen, mastklimmen en tobbetjesteken, waarbij ver scheidene prijzen werden uitgeloofd, bij de drie laatstgenoemde spelen uitsluitend be staande in levensmiddelen. Des namiddags, na afloop der ringrijdery, werd met de prijswinnaars en eenige andere rijders eene rondte langs het dorp Jaars veld gemaakt, waarna de feestvierende me nigte nog lang te Lopik bijeenbleef. Het feest is in goede orde afgeloopen. OUDEWATER, 5 Sept. LI. Zondag namiddag werden de leerlingen van de Zon dagschool der alhier gevestigde afdeeling van den Protestantenbond, met het oog op den verjaardag onzer jonge Koningin, door den Voorzitter op eenige versnaperingen onthaald en bij die gelegenheid ook enkele vaderlandsche liederen met opgewektheid aangeheven. OUDEWATER, 5 Sept. Ds. H. Wildo- boer Jt., predikant bij de Herv. Gem. alhier, heeft het beroep naar Rotterdam aangenomen. •STOLWIJK, 5 Sept. Onze gemeente heeft gisteren door den dood een ambtenaar ver loren die haar meer dan dertig jaren trouw en eerlijk heeft gediendn.l. den gemeente veldwachter H. L. Mathuisen. Vele ingeze tenen verliezen in hem een raadsmanzijne vrouw en kinderen een trouw en zorgzaam huisvader. Eenigen tijd geleden werd hem door den Nederl. Politiebond de zilveren medaille geschonken voor dertigjarigen trouwen dienst. Drie onzer beste kaatsers en even zoovele uit den Aohterbroek (gem. Ber ken woude) zullen aanstaanden Zondag deel nemen aan den kaatswedstrijd, die gehouden wordt op de terreinen der Bport-tentoon- stelling te Scheveningen. Daar zullen zij zich moeten meten met de Friezen, die als kaatsers een niet minder goeden naam heb ben, dan als schaatsenrijders. Of onze lief hebbers tegen die geoefende lui opgewassen zijn, moet natuurlijk nog blijken, doch veel zal er reeds gewonnen zijnindien door die wedstrijden het edele kaatsspel weer wat meer in beoefening komt; in den laatsten tijd toch begon hier de lust zeer te verflauwen.' De spelers moeten Zondag in costuum tegenwoordig zijn en hebben elk f 3 moeten storten, die ze niet terug ontvangen, iudien ze zich mochten terug trekken. •TIENHOVEN, 5 Sept. De begrooting dezer gemeente over het jaar 1893, zooals die den raad is aangebodenwijst aan in ontvang en uitgaaf f 2422,46, ZEVENHUIZEN3 Sept. De Raad dezer gemeente heeft besloten de kermis, welke den 7den en 8sten dezer zou worden ge houden uit te stellentot het gevaar voor eene cbolera-epidemie geweken is, Voorde vrijwillige oefeningen in den wapenhandel hebben zich alhier 5 jonge lieden aangemeld. Reeuwijk, I September. Den len September jl. vierde onze geachte Burgemeester, de heer F. H. Bulaeus Brack, zyn 25-jarig jubileum als Burgemeester dezer Gemeente. Gaven de reeds in den vroegen morgen, uit by na alle woningen, wapperende vlaggen te kennen, dat de ingezetenen den dag, waarop vóór 25 jaren de heer Bulëeus Brack als Bur gemeester aan het hoofd dezer gemeente werd geplaatst, niet onopgemerkt zouden laten voor bijgaan, in den loop van dien dag zou het ZEA. bljjken, hoezeer zjjn vjjf-en-twintjg-jarige ar beid tot heil van de gemeente wordt gewaar deerd en in welk een hooge mate hy door zyn minzaam karakter, zyn welwillende voorkomend heid en hulpvaardigheid voor menschen van allen stand en rang, de achting van de Reeu- wyksche ingezetenen heeft verworven. Na vele voorafgaande felicitaties, waaronder dienen worden opgemerkt die van de eerwaarde heeren Mutsaers, R -K. Priester en Pastoor der R.-K. kerk te Reeuwyk en Van Dalen, Predi kant bjj de Ned. Herv. Gemeente te Sluipwjjk, die hem respectievelijk als hoofden hunner ge meente, hunne gelukwenBchen kwamen aanbie den, begaven tegen elf uur de leden van den Raad zich naar de woning van den jubilaris om hem geluk te wenschen met dezen dag en boden hem een prachtigen fauteuil aan Daarna kwam de feestcommissie, om den jubilaris, na mens de ingezetenen der gemeente, te felici- teeren en hom een cadeau aan te bieden, be staande uit een prachtige pendule met coupes en een chaise-longue met zes stoelen. De pre sident der feestcommissie nam het woord en schetste in een treffende toespraak, wat de Bur gemeester voor de gemeente geweest was, hoe

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1