IS. 1I1È, 1 N*. 1299. IËN” Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht EN I, 1892. Zaterdag 10 September. renU N. LUNG DIJK. AL. EN. EN, onde Valk” apt. 1892: nm fEKELD. imber e. k. Geneeskundige Wetgeving. BINNENLAND BUITENBAND Overdekt 8CH00HH0VM8CHE MMIT te Schoonhoven, S. W. N. VAN NOO' Uil I ge- IE U WE DONHOVEN shtendat ik tNNOOTKN, l lang f 0,30. .NG 8 uur. gedurende de 9,15. Directeur. ide de Kermis, i-Logement. len t^in van onderd Zater- e vrijheid mij i bet vertrou- te helft ->n dat tyd- ELAND), iuitealandsche a houden het letten, dat en. 1NTMAN, DSTEN. sefd aan. snaar, NDIJK. van den Heer T eene cholera- lan optreedt, als i vertoont. Met voorstel aange- 0,10. Groote letters naar Heidijk tot Dinsdags-avonds 8- en .114 binnenlandsche Advertentiön 2 uur, door het vrij. Verder atinée door de 0 Cents entrée Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het gebjeele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. (KOKERS, fl SPOTTEN, m et Magazijn o van i u - minder werden geschut dan vak van het vorige jaar. Aanspraak op vergoeding hebben de brugwachters niet, maar men vleit zich toch dat zy voor deze concurrentie, waarop zij niet hadden kunnen rekenen «enigszins zul len worden schadeloos gesteld. Onder de wetsontwerpen, die de Tweede Kamer onafgedaan heeft moeten laten, toen zij haar werkzaamheden voor het ten einde spoedende zittingsjaar afbrak, behoort ook de voordracht, kortheidshalve aangeduid onder den naam van „artsenwet". Eigenlijk is dat een voorstel tot wijziging der wet van 25 December 1878 (Staatsbl. No. 222), houdende regeling der voorwaarddn ter ver krijging der bevoegdheid van ar(s, tand meester apothekervroedvrouw en apo thekersbediende. Tot uitoefening der geneeskundige prac- tijk verkrijgt men de bevoegdheid door hët afleggen van een Staats-examen,' dat ge splitst is in een theoretisch en een pTac tisch gedeelte, en waartoe slechtsizij wor den toegelatendie aan een onzer univer- siteiten de beide eerste examens hebben afgelegd, vóór hun de gelegenheid werd geopendzich voor dat dusgenaamd arts examen te bekwamen. Bij de uitbreiding, die ten gevolge van voortgezette ontdekkingen en waarnemin gen de studie der medische wetenschap ondergaat, is het te begrijpen, dat dit examen steeds moeielijker wordt, jdat de eischenonzen aanstaanden geneeskundigen gesteld, immer zwaarder worden. Herkomt er dus veel op aan, hoe de jongelieden zyn, die dit meest belangrijke tydpetk van hun studie intreden, of zij behoorlijk zyn voorbereid, een voldoende mate van positieve kennis eu een goede methode van werken bezitten. Dat wordt niet zoo maar klakkeloos aangenomenhet candi^aats- examen-, hetwelk vooraf gaat, is lang geen formaliteit, en omvat reeds een eerbied waardig geheel. Hoe kau het ook anders? Op geen ander gebied van wetenschap, waarby nauwge zette waarneming en logische gevolgtrek king op den vóórgrond staanhangt het openbaar belang zoo nauw samen met den ernstde toewijding en de bekwaamheid der beoefenaars; nergens is halve of ge brekkige kennis, vrucht van slechte voor bereiding noodlottiger. De wet van 1878 heeft, ten behoeve van faculteit der medicijnen, den toegang tot de academie te gemakkelijk gemaakt, of liever: want zich als student doen in- schryven kan ieder tot het eerste acade misch examen, het „eerste natuurkundig”. Leerlingen, die met goed gevolg het over- gangs-examen van de vierde naar de vijfde klasse van een gymnasium hebben afgelegd, en ook zy, die voor het zoogenaamd lite- rarisch-mathematisch zijn geslaagd, worden nu op gelijke lijn gesteld met heudie gymnasium of boogere burgerschool geheel hebben doorloopen en wier opleiding dus vollediger en breeder is geweest. Wij zullen niet in bijzonderheden aan wijzen, waarom noodwendig de bedoelde minimum-eischen als volstrekt onvoldoende zijn aan te merkengenoeg is het te weten dat de hoogleerarenop wie toch de taak rust, onze aanstaande medici voor hun vak en voor de wetenschap op te leiden, die belast zijn met de verantwoordelijkheid voor hun taaksinds jaren steen en been klagen over te gebrekkige ontwikkeling dier tweede- soort-studenten. Maar in ’78, toen de wet gemaakt is, was men erg bang dat er wel dra dokters te kort zouden komen, als men niemand tot de examens toeliet dan die zich den langen en duren cursus aan gymnasium of hoogere Burgerschool hadden kunnen ge troosten; om dit kwaad te voorkomen, en niettemin de éénheid in dien stand der ge neeskundigen bewaard te doen bly ven, vond men er dat middeltje op. De uitkomst heeft bewezen, dat vrees voor gebrek aan geneeskundigenzoo zij ooit gegrond is geweest, zeker nu geen recht van bestaan meer bezitwaar een koe eten kan vinden, werd niet lang gele den gezegd in de vergadering van een Geneeskundigen Raad, is tegenwoordig een dokter gevestigd. Moge die bewering eeni- germate aan overdrijving doen denken, en meu op plaatsen kunneu wijzenwaar nog heden geen arts is te vinden, dan zal het wel hieraan liggen, dat de betrekking er geen behoorlijk bestaan opleverten dan komt men „niet op de rechte wijze tot de vervuiling der behoefte, door het wijd open houden der academische poort. Het is na aanhoudenden drang van de medische faculteit der hoogescholendat de Regeeriug besloten heeft de toelating voor de vierjarige gymnasiasten en voor de lite rarisch-mathematici te doen vervallen. Over het algemeen is in de Afdeelingen der Tweede Kamer dit plan met ingenomen heid ontvangen. Minder groot was de instemming met een ander gedeelte van de wijzigingswetwaanu bepaald wordt, dat voor vreemdelingendie hier te lande de arts-examens weuscben af te leggende gelegenheid ruimer zal wor den gemaaktdoor niet langer van heu te eischen, dat zij de voorafgaande academi sche examens met goed gevolg zullen ge daan hebben. De Regeeriug verdedigt dien maatregel voornamelyk uit een oogpunt van billijkheid, maar is er o.i. niet in geslaagd der AdvertentiënVan I tot 5 regels f 0,50. Iedere regel plaatsruimte. Inzending franco tot Vrijdags-namiddags 5 uren, voor 3 maal plaatsing opgegeven, slechts 2 maal in rekening gebracht. Pr meör uit.’ A114 Hi worden lastig gevallen door allerlei menschen, die zijn meaning willen weten over allerlei vragen en onderwerpen. Onlangs verklaarde een jong Amerikaan te Denver (Colorado), die twijfelde aan de godheid van Christus, zijnen predikant, dit hij daaraan gelooven zou als de Heer Gladstone betuigde aan dat leerstuk te geloiiven. De dominé schreef aan den „Grooten ouden Man” en deze schreef eigenhandigedh briefkaart met de verklaring: „Al wit ik schrijf, al wat ik denk en al wat ik poop, is gegrond op de godheid van onzen j Heer, het eenig mid delpunt van hoop [voor ons armzwak geslacht.” Op de Columbusfeesten te Genua (Italic) en koning Umberto’s bezoek aldaar dreigde een schaduw te zullen geworpen worden doch gelukkig werd het gevaar afgewend. Eenige werkstakende scheepssjouwerlieden waren n.l. ontevreden over het aanbrengen van hydraulische kranen voor het lossen der schepen. Om alle onaangenaamheden te voorkomenheeft nu de overheid be loofd dat de kranen eerst over drie maan den in gebruik zouden worden gesteld, en bovendien werd het loon verhoogd. De sjouwerlieden hebben voorioopig genoegen genomen met deze schikkingmaarowee over drie maanden, dan zal het wel weer hetzelfde wezen! Ternauwernood is hèt der politie op Sicilië mogen gelukken enkele bandieten in ver zekerde bewaring te, brengen, of reeds wordt weer van niépwe rooversbedrijven melding gemaakt. Zqo wordt uit Palermo gemeld, dat aldaar een koopman, Labar- bera, spoorloos verdwenen is en naar men vermoedt, door bandieten meegevoerd. Te Bagheria ontving iemand een dreigbrief, waarin eene som van 20.000 lire werd ge- eischt. De schrijvers, hoewel onverhoeds overvallen door de politie op de plaats waar zij de som gelds meenden te zullen vindenontsnapten na een gevecht, waarin een aanvoerder der karabiniers werd ge wond. Te Viagrande eindelijk, bij Catanië, drongen eenige boevep het huis eener rijke dame binnenwaar zij voor een waarde van 200.000 lire aan geld en zilverwerk stalen, na de dame en hare dienstbode gekneveld te hebben. Fraaie toestanden f BERGAMBACHT. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD, Op Vrjjdag, 2 8ept. Tegenwoordig al de leden. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. De voorz. deelt mede, dat deze vergadering belegd is volgens art. 49 der gemeentewet, daar op de vergadering dd. 31 Aug. geen der raads leden tegenwoordig was. De lieer Mahlstede zegtdatwegens het te laat rondbrengen der convocatiebiljettende raadsleden verhinderd waren op die vergade ring tegenwoordig te zjjn. Reeds meermalen heeft hjj den Voorz. verzocht de bepalingen, vervat in art. 42, in acht te nemen. Hjj stelt voor, dat de raad de oproeping voor de verga dering op 31 Aug. ais niet gedaan besohouwe, en deze vergadering voor eene gewone verga dering te houden. De Voorz. antwoordt, dat hjj niet in staat was, de convocatiebiljetten voor de vergadering dd. 31 Aug. eerder te laten bezorgen, en dat het niet in acht nemen van art. 42 der ge meentewet de vergadering niet onwettig maakt, en bljjft volhoudendeze vergadering volgens art. 49 der gemeentewet belegd te hebben. Het voorstel van den héér Mahlètede wordt met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. (Tegen de heeren D. Oskam en G. Voorsluis.) Wordt onderzocht en goedgekeurd de reke ning van Algemeen Armbestuur over 1891. Wordt ter tafel gebracht de begrooting van het Algemeen Armbestuur én wordt besloten, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten, een subsidie te verleenen van f 800. De voorzitter stelt voor, met het oog op de cholera, de noodige maatregelen te nemen, en deelt mede, dat Burg, en Weth. reeds de noo dige carbol en creolin hebben aangeschaft, om die, des noodig, te verstrekken en wel aan onvermogenden kosteloos. Hij stelt voor dat de raad eene cholera-commissie benoemedie dadeljjk handelend optreedt en van den raad een blanco Crediet ontvangt, Dit voorstel wordt met 5 tegen 2 stemmen verworpen (als voren). De heer Mahlstede stelt voor - commissie te benoemendie dai de ziekte zich in de gemeente algemeene stemmen wordt dit nomen. Door don voorzitter wordt voorgestelddat deze commissie zal bestaan uit het college van Burg, en Weth., met den plaatselijken genees heer en één of meer leden uit de armbesturen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen ver worpen. De heer Van der Leeden stelt voordat deze commissie zal bestaan uit Burg, en Weth. en dat de raad aan deze een blanco crediet ver- leene. Met algemeene stemmen dit voorstel aangenomen. Verder werd besloten aan het polderbestuur te verzoeken het polderwater zooveel mogelyk te ververschen, zullende de koeten, zoo noodig, door de gemeente worden gedragen. Namens Burg, en Weth. wordt de begrooting voor 1893 aan den raad aangeboden en in han den der finautiëele commissie gesteldzy wordt ter lezing gelegd. De Voorzitter stelt voor gratificatiën te ver leenen aan de veldwachtersdie tydens de kermis dienst hebben gedaan. De heer Van der Leedeix zal tegen dit voorstel stemmen, daar hjj den sohjju wil rermjjden, dat men zou kun- jen vermoeden, dat hjj de maatregelen den Burg, genomen, goedkeurde. Het voorstel van den Voorz. wordt met algemeene stemmen verworpen. De Fransche gezant, de heer Louis Legrand, is Dinsdag naar Soestdijk vertrokken, om aan H. M. Koningin Emma een ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina door den presi dent der Fransche republiek eigenhandig geschreven brief te overhandigen, waarin HH. MM. geluk gewenscht worden met dit heuglijk feit. Bij dien brief is gevoegd een prachtig eetservies, in de fabriek te Sèvres vervaardigd en bestemd voor H. M. Ko ningin Wilhelmina. De Minister van Binnenl. Za ken brengt ter algemeene kennis, dat vol gens de bij hem ingekomen ambtsberichten in de afgeloopen weekals aan Aziatische cholera overleden zijn aangegeven In Zuid-Holland: te ’s Graven zande8 personenallen behoorende tot de beman ning van het te Hoek van Holland in qua rantaine liggend stoomschip Jason”; in Groningente Groningen1 persoon eene vrouw, die een paar dagen te voren uit Hamburg gekomen was. Ter uitvoering van het voor schrift van het 2e lid van art. 24 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 184), dat wekelijks in de „Staats-oourant” het cijfer der in elke gemeente aan Aziatische cholera overledenen moet worden bekend gemaakt, zijn de burgemeesters, door tusschenkomst van de Commissarissen der Koningin, aangeschreven, eiken Zaterdag na sluiting van den tijd, bestemd voor het doen van aangiften van overlijden, uit hunne gemeente rechtstreeks aan den minister opgaaf te zenden van het getal der in die week bij den burgerlijken stand aangegeven overledenen aan genoemde ziekte, om hem in de gelegenheid te stellen in de „Staats-courant” van eiken Dinsdag het juiste cijfer van de in de vorige week aan die ziekte overledenen bekend te maken. Inhoud van het September Nr. van „de Nederlandsche Politiegids: Reitze van den Berg. Hoofdartikel: De Maréchaussée’s verdedigd, (ingez.) Bijdragen: Het Politiewezen in Neder land III, door Mr. J. Bool. Uit de Pers: Signalement naar kleedingstukken. Vraag en> Antwoord. Rechtspraak. Ingezonden: Stenographic, Diploma A., door J. L. Wery. Vlechtwerk. Ver slag van de 9de Alg. Vergadering van den Alg. Ned. Politiebond, door Jac. Van Wa rning. Buiteniandsche Litteratuur. Correspondentie. Advertentiën. Van de hand van den heer M. Dau- vellier, leeraar in het schoonschry yen en ver- vaardiger van het Schrijfboek in 12 Nos. voor schoolgebruik, ziet heden bij den Uitgever F. Duym te Gorinchem het licht een werkje, ge- titeld: -Leerwjjze, om door zelfonderricht en zelfoefening in korten tijd vlug en fraai te leeren schrjjven.” *De leerwjjze is over 26 lessen verdeeld en wordt in twee bundeltjes uitgegeven. In het eerste komen alleen voor de kleine letters en hare verbindingen en in het tweede de kapitale letters. Minder met het oog op de school als wei voor zelfoefening is dit werkje vervaardigd. Daarom worden bij geschikte en goed uitgevoerde schrijf voorbeelden de noodige toelichtingen gegeven, om die voorbeelden naar wensch van den Schrijver te kunnen teruggeven. Wie dus behoefte heelt, om goed gebonden loopend te leeren schrijven, verzuime niet, deze schrjjfleerwjjze van den heer Dauvellier zich aan te schaffen. Voor weinig geld kan ieder zich van 26 lessen in het snel-schqon- zohryven voorzien. Vooral zjj, die vroeger het voorrecht hadden op school de schrijfmethode van den heer Dau vellier te volgen en hog eens gaarne een cursus onder zjjne leiding beknopt willen doorloopen, kunnen hiermede aan hun verlangen voldoen' Daar het werkje op het gebied van schrnf- onderwjjs geheel iets nieuws en daarenboven wat goeds geeft, kunnen wjj deze pennevrucht met ingenomenheid begroeten. Ook voor onderwijzers biedt het zeker eene goede handleiding aan. Onverwacht eene vermeerde ring van inkomsten te verkrijgen, wie zal daar op tegen zijn, doch in den loop van het jaar tot de ontdekking te komen, dat een bron van inkomsten ophoudt te vloeien, wie is er, die daarvoor niet ontsteld zou wezen? In dit laatste, minder aangename geval, verkeeren de brugwachters tusschen Gouda en Amsterdam, die sedert de opening van het Merwede-kanaal op gevoelige wijze ondervonden, welk eene schade deze nieuwe waterweg, die geheel vrij van sluis- en bruggelden is en daarom nu bij de schip pers de voorkeur heeft, hun berokkent en dat hun klacht niet ongegrond is, blijkt uit het feit, dat o. a. aan de Overtoomsche schutsluis te Amsterdam in de laatste Augustus ongeveer 500 vaartuigei i over d0*- de noodzakelijkheid aan te toonen. Hebben wij behoefte aan toevoer van vreemd.e dok ters van wie niet eens gevorderd wordt dat zij onze taal kunnen spreken? Niemand gelooft zulks. Ons land behoeft niet te worden een toevluchtsoord voor tal van personen, die bij den sterken drang naar een wetenschappelijke opleidingelders nog in meerdere mate dan hier merkbaar, in hun vaderland geen plaatsing kunnen vin den op die wijze wordt voor de eigen- landskinderenter wier opleiding de be lastingschuldigen zich groote offers ge troosten, de toestand zeer bemoeielijkt. Reeds nu gebeurt hetdat geneeskundigen na het volbrengen eener moeielykeveel omvattende en bovendien zeer kostbare studie nog geruimen tijd moeten uitzien eer zij een plaatsing kunnen bekomen die hun vergoedt, wat vóór hun vijf-en-twintigste of dertigste jaar voor of door hen is uitge geven. is het een Staatsbelang die con currentie te verzwaren? Waren er nog internationale overeen komsten die onzen aanstaanden artsen hetzelfde voorrecht waarborgendat den vreemdelingen wordt aangeboden zoodat de uitoefening der geneeskundige pructijk door onze jonge artsen in het buitenland geen belemmering ondervonder zou voor het voorstel iets, veel zelfs, te zeggen zijn. Maar juist niets blijktdat aan zoodanige schikking zelfs gedacht wordt. Wij alleen zijn hetdie de gastvrijheid zoo hoog op voeren, hierin niet ongelijk aan de mol, die den egel een plaatsje in haar winterhol inruimdemaar het zich bitter beklagen moest, toen de gast wat ruimer wilde gaan liggen en zijn stekels opzette. Aan de Regeering is gevraagd of zij niet van deze gelegenheid gebruik zou maken om de uitoefening der practijk door onbe voegden aan scherper contróte te onder werpen, daar we wezenlijk in dit opzicht in een niet gunstige positie verkeeren. De Regeering antwoordde ontkennend, en wij gelooven terecht, hetgeen volstrekt niet wegneemt, dat dit onderwerp niet zoo ge regeld is, als men zou mogen wenschen. Wie in ons land eenige handigheid heeft, kan patiënten behandelen zooveel hij wil en met welke middelen hij goedvindt, van een zachte handoplegging tot een duchtige bearbeiding met knokkels en vuisten toe, het een en ander vergezeld van „medicijnen” die den verkooper een niet geringe winst opleveren. Zoo worden we af en toe be zocht door gelukzoekers, die met grove réclamemiddelen het geachte publiek beet nemen en een aardig d«el van ons nationaal .vermogen binnenslepen. Toen Sequah in België zijn kunsten wou gaan uithalen, werd hem eenvoudig verteld, dat hy over de grenzen moest gaande weg werd hem zelfs grootmoedig gewezen. Toen hij ver trokken was, kraaide er cgeen haan naar. By ons kan dat niet. Als de kwakzalver maar een gediplomeerd dokter bij zich heeft om voor strooman te spelen, ook onder de medici loopen enkele personen die zich voor dergeijjke dingen leenen dan kan niemand er iets tegen doen hij lacht wat om politie-waarschuwingen of strafvervol ging eu beroept zich op zyn miraculeuze genezingennet of hy niet zou weten dat zells het zotste middel, door kwakzal vers zonder of met behulp van de pers aangeboden, genezingen heeft bewerkstel ligd. Wij, met onze vrijheidsbegrippen, moeten procedeeren tegen de klippen op om een kwakzalver achter de tralies te krygen verliest de Staat het procesdan lachen de winners hem nog uit op den koop toe. Artikel 436 van het Wetboek van Straf recht verbiedt in het algemeen de uitoefe ning buiten noodzakelijkheid, van een be roep, waarvoor de wet een toelating vor dert. Men zou zeggenals een gestrenge toepassing dier bepaling ergens gerecht vaardigd isdan zeker wel op het terrein der medische practijk. Juist het omge keerde schijnt regel te wordenen toen onlangs in een vergadering van den Ge neeskundigen Raad van ‘Zuid-Holland in allen ernst door een der leden het voorstel werd gedaan om als het gevoelen van den Raad uit te sprekendat onbelemmerde vrijheid voor het beroep moest worden ge geven, was de voorsteller, ofschoon zijn denkbeeld niet werd aanvaard, dichter bij de werkelijkheid dan men zou meeneu. Ziet meu niet overal gymnastiek-ondei wij zers optreden ais beoefenaars, als speciali teiten voor massagebij voorbeeldwat toch evenzeer tot de geneeskundige practijk be hoort ais het behandelen van een ziek ge bit door middel van zekere instrumentjes? Het schijnt dat óf onze wetgevingöf haar toepassing, op dit punt erg onbeholpen is. Misschien ontbreekt bet wel aan mannen die vau geneeskundige onderwerpen, waarby de wet een woordje heelt mede te spreken, een gezette studie hebben gemaakt en een pracilachen weg weten aan te wyzeu om de bestaande moeieljjkheden te ontgaan. By de veie zakendie thans in de pers en in bijzonder» bijeenkomsten werden be handeld mag ook aan deze weieens eenige aandacht ten deel vallen. De cholera woekert nog steeds voort, vooral te Hamburg (Duitschland)waar het aantal slachtoffert steeds vermeerdert. Op den Sédan dag ag het er in de stad doodsch en somber uit. Nergens was ge vlagd, alleen aan het postkantoor en de stations, waar het doodstil was. Overal treurige gezichten. De kinderen alleen maakten eene uitzonderingwant zij vierden hun Sédanfëest op de gewone wijzezich niet storende aan de ontelbare zieken- en lijkwagens, die als em strijd voorbijreden. Het hoofdtransport geschiedt nog wel 's nachts. Groote, sombere wagens, waarop omstreeks 40 kisten geplaatst wordenmet 4 paarden bespannenrijden in gestrekten draf naar het kerkhof. In de laatste veer tien dagen moeten ruim 5000 personen aan cholera bezweken zijn. Er is geconstateerd, dat te Berlijn nog niets heerscht, wat naar eene cholera- epidemie zweemt. In Pyrmont is de angst voor de ziekte zoo groot, dat alle reizigers uit verdachte plaatsen ziek of gezondgeweerd worden. Een dienstmeisje te Hamburg kreeg dezer dagen plotseling hevige pijn in het lijf. Zij werd naar den „busdokter” ge zonden; deze gaf haar een recept en door het voorgeschreven middel was zij spoedig geheel beter. Het meisje was alweer druk aan het werk en dacht niet meer aan de pijn, toen er opeens eenige mannen met wollen dekens kwamen, om haar in een gereedstaand rijtuig weg te brengen. De dokter had haar blijkbaar als „verdacht van cholera” bij de gezondheidscommissie aangegeven. Het hielp niet of zij schreide en verzekerde, dat zij weer volkomen wel varend was. Zy,. Zy, .wilde echter niet in het rijtuig en men vergunde haar op den bok te zitten, naast den koetsier. Daar zat zij nu, terwijl het rijtuig nog hier en daar andere patiënten af haalde, vroolijk en opgewekt te praten. De koetsier vond eindelijk toch, dat het niet noodig was, baar naar het ziekenhuis te brengen, en hij ried haar maar naar huis te loopen. Dit liet het meisje zich geen tweemaal zeggen. Zij snelde heen en men is haar tot dusverre niet meer komen opeischen. Te Koningsbergen is een steiger voor het oude Koningsslot, waaraan het een en ander hersteld werd, ingezakt. Twaalf meu- schen werden onder de planken en palen bedolven, acht daarvan waren terstond dood en van de vier nog levenden stierf een onder weg naar het ziekenhuis. De slacht offers zijn voor het meerendeei steenhou wers; maar er is ook een muzikant van de artillerie onder en zijne verloofde, met wie hij wandelde. Twee kleine meisjes werden licht gekwetst en een voerman werd ernstig gewond. President Carnot, het hoofd van het b'raneche Qemeenebest, die te Cham béry de feesten bij woonde ter viering der hon derdjarige vereeniging van fcJavoije met hraukryk, heelt aldaar op eenen feestmaal tijd, hem door den Gemeenteraad aange boden, eene toespraak gehoudenwaarin hy verklaarde, dat de Republiek geen trouwer burgers had, dan de Bavoyaards, die de be langen des vaderlands altijd plachten te behartigen. Van Chambéryging de heer Carnot naar Aix-les-Bains, om den koning van Grieken land te bezoeken, die zulks op de gebrui kelijke wijze heeft beantwoord. Het waren sfeoüts eenvoudige beleeldheids-bezoeken. President Carnot is dienselfden dag met Minister Ribot naar Parijs gekeerd, terwyl Frejjcinet achterbleef en zien gedurende een halt uur onderhield met den RusMisclien Minister Von Giers, die eveneens op die badplaats vertoeft, zich veel beter gevoelt en in December zyn function weer hoopt waar te nemen. Het jongste symptoom van Russo-manie is in Frankrijk nu waargenomen bij den President der Republiek zelf. Te Aix-les- Bains door een in Russische kleederdracht gestokeu knaap toegesproken, heeft hjj den dreumes opgepakt eu gekust met de woorden: „u kussend, kus ik gansch Rusland 1” „Het gedesinfecteerde toch altjjdl” zou menvooral in deu tegenwoordigeu tjjd, ge neigd zyn bij deze smakeloosheid uit te roepen. Te Parijs heeft men gisteravond weêr eens getracht een huis te dynamiteereu, of wat er althans veel van heeft. Voor de poort van het politie-burean in de Hue des Colonnes, in de beurs-wyk, had eene ont ploffing plaats», teweeggebracht door het spriugen van een 15 centimeter lange, met yzerdraad om wikkelde koperen buis. Om trent den aard van den aanslag evenwel blijkt voorioopig niets neder. Te Glasgow (Engeland) is het jaarlijksch congres der vertegenwoordigers van werk lieden -vereenigingen geopend; ditmaal wordt dit van byzouder belang geacht, omdat er naar alle waarschyulyktieid eene beslissing zal worden genomen, met betrekking tot den acht-uurs-werkdag. Gladstone wordt nog altyd voortdurend

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1