DE ND 4.. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht loping IJK, 1HUIS itraat, alsmede iwland uwland, n ruim IEN, legen in den nte IM tola nd. i omschreven or de veiling >taris en by buis uigtland, 'ODingen J* Zaterdag 17 September. RT nt'ficiëele Kennisgevingen. CEDE INC, 'kerk. HUIS, jaar, aan den SCHOOL IND I BUITENLAND. Overzicht. Meesteres en Dienstbode. BINNENLAND. tfILLEMSE. 'EN tb Schoonhoven, I men ten kan- SCHOONHOVEÏSGHE CODRAIT. de mede-eige- IG te Groot- Gemeente SCHOONHOVEN. van iet ai htigen de drie verkoopdag en i elf uren. 't voornoemde LEEVER, itaris BODDE 2OSENDAAL 19 Septem- s morgens te Herberg van IER, aan de staan van den s igleever, miners. tot 18 Aren rten, ERVEN, LLIGE i Notaris iSTELEIJN efkerk is voor- len 15. Sep- ags ten 10 ure, froot-Ammers, te verkoopen: OLENBOOM. morgt ontmc onthat wordende, tot van f 174, j te Reeuwijk, eonige daarbij ROND, R1ET- groot 33 Aren, graaf zal, ten n de Erven OOMEN, op 2 0 en 2 7 i ’s morgens R1JERKERK id, veilen en ontvangen P rtterwvini m, maar dat i noodzakelyk- en f 4015, perceel Grond in den Opper- 42 Centiaren, I, tegen f 5,— f 100,—. Ier Reeuwijkop )ot 13 Aren, en f 2150, o op den 27. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrjjdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. ELEN blokken Elf- ngroggebroek, i 29 Hetarea (Hoofd de Heer L. AKKERHUIJS JEz.) en BEWAARSCHOOL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS maken bekend, dat de aangifte van Kinderen, die men met 1 October op de SCHOOL (Hoofd de Heer L. Akkïrhuijs JEz.) of op de BEWAAR SCHOOL wensoht toegelaten te zienkan geschieden op Vrydag 28 September a. s., van 1 tot 8 uur. Schoonhoven, 16 Sept. 1892. De Burgemeester, M. J. C HE VALUER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. Doso Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. 'ceelen len Opperstok, in den Kor- I Hectare, 84 burgemeesters in die streken schijnen ge voerd te hebben. Op vencheidene werk- lioden-vergaderingen te Brussel werd in gelijken trant gesproken. De heer Gladstone heeft, naar aanleiding van een bezoek aan het stadje Carnarvon in Wales (Engeland) weer eens eene rede voering kunnen houden. Hij gaf daarin zijne vreugde te kennen, dat men in Wales zooveel belang stelt in het lot van Ierlandzelfs nu men er zelf dringende eisohen en grieven heeft. Het is dan ook volstrekt noodzakelijk de aandacht der Regeering op de lersche zaken te vestigen, maar daarom behoeven de belangen van Wales niet daaronder te lyden. Zaken ais b.v. de afschaffing der Staatskerkkunnen nu eenmaal niet met spoed behandeld worden. Keizer Wilhelm van Dultaeblandwiens gezin met eene dochter vermeerderd is, heeft er zich over uitgelaten een reisje naar Chicago te makenteneinde de ten toonstelling te bezoeken eene verplaat sing, welke voor een regeereud Vorst wel wat te ver wordt geoordeeld De Keizer heeft zich bij de onthulling te Metz van het standbeeld van den ouden Keizer Wilhelm doen vertegenwoordigen door den stadhouder van Elsas-Lotharingen, omdat hij in dezen tijd geen oorzaak wil zijn tot opeenhooping van mensohen. In Rusland hebben zich wedér eens eenige werklieden aan grove buitensporig heden schuldig gemaakt, omdat hun loon was verlaagd. Zij staken 180 huizen, 6 magazijnen, 12 herbergen en de synagoge in brand en richtten voor anderhalf milli- oen roebels schade aan. De gewapende macht was in deze zaak machteloos; zoo werd dus alles geplunderd en vernield. Een jongmeuscti van 17 jaar, te Riga, heeft een broeder, die te Londen woont. Door eene of andere aanleiding werd bij hem de wensch geboren, om dien broeder op te zoeken, maar bij gebrek aan geld ging hy aan boord van de stoomboot Senior, verstopte zich tusschen de lading en kwam na een paar dagen voor den dag. De kapitein nam hem maar moe en zette hem te Harlingen aan wal. Hier wist hij op de kolenboot Paradox te sluipen en zich weder te verschuilen; maar door een ge brek aan de machine bleef die boot een paar dagen aan het hoofd liggen, en nu was onse maat wel genoodzaakt, door don honger gedreven, om zich te vertoonen. De kapitein leverde hem over aan de politie, en deze liet hem, voorzien van' geleibiljet, over de Oostelyke grenzen zet ten, zoodat vau zyne Engelsche reis voor- loopig niets komt. Banknoteu zyu zeker geen alledaagsche brandstof; maar te Algiers zyn onlangs de stoomketels van een Middellandsche zee boot daarmee gestookt. Vyt-eu-veertig zak ken waardeloos geworden banknoteu der bank vau Algiers werdeu daar ia het vuur van den ketel geworpen voor de oogen der verbaasde stokers. De directeur der bank was zelf bij het verbranden tegenwoordig, om te beletten, dat deze of gene zich een handvol van het eens zoo kostbare papier toeeigende. De leesten te Genua moeten in één woord „schitterend” geweest zyn. „Ik heb nim mer zoo iets dergelyks gezien”, moet Ko- ning Umberto uitgeroepen hebben. De stad was iu feestdos gehuldprachtige 'verlich tingen, mooie ovaties, ryke bals; vooral dat in het stadhuis, waar 3000 genoodig- den tegenwoordig waren, muntte uit door rykdom en weelde, evenals de historische optocht, die, wegens de juistheid en pracht der historische gewaden, uitnemend slaagde. Koniug Umberto bezocht de Fransche, SpoanscheOostennykscheEngelsche Duitsche, Grieksche, AmenkaanscheAr geutyD?che, Rumaanscho, Nederiandsche en Portugeesche eskaders. Met zyne ge maliu bracht hy een bezoek aan het Fraa- sche eskader, waar hij met zya talryk ge volg levendig werd toegejuicht Overdag bezocht Z. M. verscheidene fabrieken en H. M. eeuige liefdadige instellingen. Zon dagmorgen werd door Z. M. geheel onver wacht een langdurig bezoek gebracht aan de tentoonstellingwaar hij groote belang stelling toonde. Verder gat een ryke koop man, Kaggio genaamd, nog een bal ter eere van HH. MM., op zyu kasteel, dat op eene in zee vooruitspringende rots is gelegen. De heuvelen rondom waren alle verlicht, zoodat het geheel een tooverachtig aan zien had. Thans wordt weder uit Napels de instor ting gemeld van het paleis Montemileuo, doordieu een gedeelte van den heuvel, waartegen het paleis is gebouwd, naar omlaag is gekomen. Een werkman kwam daar by om. Onvoorzichtigheid by het aan brengen van een stut, juist ter voorkoming van deze instorting, is de oorzaak van het onheil. De eigeuaar is van onwilligen manslag beschuldigd. Tw.ee Italiaansche professoren te Catanië, die er hun werk van maakten einddiploma’s van *t Gymnasium en het Lycaeum te verkoopen, zyn doer de rechtbauk aldaar veroordeeld, de een tot drie jaar en acht maanden gevangenisstraf en ontzegging L BODDE te inzetting op September oensdag 5 i voormiddags ran den Heer het openbaar tting emd. w1 te hebben, genoemd voor- Uit tal van x. echter aan, dat het vorderde hare in gevangenisstraf. S. W. N. VAN NQC en dan geldtJn d-JLrste plaats de vraag, ‘W Wefk gOTfh de sieuSiooue lótat,TOs welke opvoeding zij gehad heeft, welk voorbeeld haar moeder haar gegeven heeft, en in welke omstandigheden, in welke om geving zij verder heeft verkeerd. Men moet elkander daaromtrent «erlijk inlichten, zon der er „doekjes om tewinden;” verbergen en vergoelijken komt niet te pas, omdat het welzijn eener geheele huishouding bij de zaak is betrokken. In de tweede plaats, laat de overeenkomst wat betreft loon, vrijen tyd, omvang van werkzaamheden, duidilijk zijn. Als men van iemand verlangt, dut hij zijn plicht doet, moet hij dien o«k juist kennen. Niets is verderfelijker voor een goede verstand houding, dan het afhmkelyk zijn van plot selinge opwellingen en luimen; de mensohen moeten weten, wat zij aan elkander hebben. En eindelijk, daar komt het meest op aan, dat elke huiivrouw, die vreemde hulp in dienst heeft; het ondergeschikt personeel aan zich hechte door een vrien- deljjke, liefdevolle behandeling, waarbjj geen van beide uitersten: hoogheid en familiari teit, —‘‘genaderd wordan. Menige dienstbode wordt bedorven, door haar steeds als vreemde te beschouwen, haar uit te sluiten van alle belangstelling, niets te doen om bet haar aangenaam te maken, haar bloot te stellen aan grofheden, haar vrijheid steeds te beknibbelen Dat alles wekt af keer en wantrouwen. Wat dienstboden betreft, die, in weerwil dat aan alle eischen ran humaniteit wordt voldaan, toch ongeschikt blijken om haar plaats in de huishouding te vervullen, wel, die moet men eenvoudig niet nemen. Trouwe plichtvervulling hebben we uiet slechts het recht, neen, zyn we verplicht van ieder te eischen, op wie we invloed uitoefenen. Werd dat steeds gedaan, de maatschappij zou er wèl by varen. Het schijntalsof sinds enkele dagen de berichten omtrent 4e cholera te Hamburg (Uultsehland) iets gunstiger luiden. Hoe ordeloos het daar alles toegaat, blijkt hieruit, dat reeds acht personen, die als „overleden” waren aangegeven, naarde familie zyn terug gekeerd. Deskundigen beweren, dat de ziekte in die stad zulk eene groote uitgebreidheid heeft gekregen door 4e te groote zorgeloos heid. Professor D. M. Wortman uit Weenen verklaart zelfs, dat de ziekte gedurendb den winter zal voortduren. De stad zelve is een toonbeeld vau ellende en verwarring. Veel materiöele nood wordt geledenzoodat eene insehry ving voor de noodlijdenden is geopend.. De tijdingen uit andere landen en steden zyn ook vry wel geruststellend. Do stad Bremen is ontsmet verklaard terwijl Berlijn cholera-vrij heet. De Czar van Rusland en zyne gemalin hebben onlangs een bezoek gebracht aan de ziekenhuizen, waar zy de lijders bemoedi gende woordöto toespreken en veleu de hand drukten. De l^eizenu kuste zelfs eene liefde zuster die de ziekte had gekregen door het verzorgen van zieken. Ue Ainenkuansebe journalist Stanhope, van New-York Herald heeft zich met veel moed en geestkracht onderworpen aan een zeer gevaarlyke proefneming, nameljjk het inenten tegeu de cholera, volgens het sys teem van Dr. Haffkine goedgekeurd door deu heer Pasteur. Maaudag-ochtend werd hij in het Pasteurs- gesticht voor het eerst ingespoten en hy gat den lezers van deu New-York-Herald nauwkeurig verslag van zyne allesbehalve aangename gewaarwordingen, „met honder den, duizenden cholera-micru ben in een ge deelte van zyn lichaam.” Gisteren werd hy met krachtige smet stof iugespoten. Hy gevoelt zich ziek maar zyn toestand is over het algemeen bevredigend. De kloeke journalist, die by het heerschen vau de cholera iu Spanje iu 1885ook al eens een proet nam met de iuentiugs- methode vau Dr. Ferranhoopt zoo spoedig mogelyk naar Hamburg te gaan, om daar te beproeven oi hy aoor de inspuitingen van Dr. Hattkine bestand is tegeu de ge- Zondag jl. werd te Saint Ouen (Frankrijk) een merkwaardig Congres gehouden van socialistische gemeenteraadsleden. Uit 32 plaatsen wareu raadsleden opgekomen en tot voorzitter werd verkozen een raadslid uit Curmaux. Den burgemeester vau die plaats, den werkman Culvignuc werd een telegram van hulde en geiukweuscheu ge zonden. Er werd besloten den kamp te aanvaurdeu en voor mets terug te deiuzen. De vechtpartijen tusschen de Fransche eu Belgische werklieden iu het Noorden moeten vau dusdumgen aard zyndat er iu nel- gie over geklaagd wordt. Meu is hier seer ontsticnt over de mishandelingen, die de Belgische werklui te verdureu hebben van uuyvenge Fransche arbeiders. De „Etoile Beige” beklaagt zich over de houding der Fransche overheid eu maakt aanmerking op de taal, welke sommige der leden onder haar dak te Ziet u, men spreekt in dezen tfjd maatschappelijke hervormingei is er stellig een, waarvan de heid door niemand zal worden ontkend. Mogelyk is het wei een gevolg van het égoïsme der mannen, vooral van de toon gevers op sociaalgebied, die alleen voor hun eigen belangen en die hunner vrienden opkomen, dat aan een zoo gewichtige zaak nog niet is gedacht. Evenwel, laat ons moed houden. Her vormingen gaan in den regel uiet snel, en vooral in ons vaderland is men daarmee wel wat achterlijk. Elders ziet men het gebeuren, dat de gezamenlijke werklieden eenvoudig er uitscheiden, als een der hup- nen, van wien meer werk wordt verlangd dan hy op dit oogenblik geneigd is te leveren - een mensch is niet altijd gezind naar andermans pijpen te dansen! ont slagen wordt; en neemt dan de patroon, ook weer zoo’n .naam uit een verouderd woordenboek, ander volk in zyn werk, dan kan het laatste onder genot vau een gratis pak slaag weer aftrekken. Of, het zelfde geschiedt als de arbeiders ebn op zichter of meesterknecht hebben, die hen wat scherp op de vingers ziet; men eischt zijn ontslag, en bij weigering wordt het werk gestaakt. Zoo weten mannen, met vrijheidlievende gevoelens bezield, hun rechten te doen eerbiedigen, althans in die landen, waar men zijn krachten heeft leeren kennen. Ons arm Nederland zucht uog altijd onder den druk der oude slaverny- traditie; daar zijn de nieuwere beginselen der menschenrechten nog maar weinig doorgedrongen. Geen wonder alzoo, dat de diens^boden- quaestie nog maar eventjes is aangeroerd, met'’ te weinig nadruk, om haar tot een bevredigende oplossing te brengen. Het veruedereud ‘„getuigea-halen” bewyst reeds, hoe onhoudbaar de toestand is. Nu zyn er dames, die van dat slaafsche stelsel de scherpe kanten weten te ver zachten. Wat men haar ook vraagt, haar informaties zijn steeds gunstig. Al hebben zy met de vertrokken dienstbode meuig onaangenaam uurtje beleefd, haar liefde volle vergevensgezindheid denkt daar niet meer aan. Eigen onvolmaaktheid kennende vergeten zij spoedig de gebreken harer voormalige dienstbode, en willen haar niet de gelegenheid afsluiten om tot een nieuwe positie te geraken. Wel werdeu, in ver- trouwelyk comité, vaak lange verhalen ge daan over Mietjes babbelzucht, traagheid, brutaliteit, euz. maar de andere dames hadden over hetzelfde onderwerp soort gelijke mededeeliiigen, en toch, uls 't er op aankwam tegenover vreemden, was haar oordeel heel wat gewyzigd. Waarom zou men niet het algeiueene voorbeeld volgeu? Dus onwaarheid spreken F O foei, wie denkt daaraan I Doch men behoett niet alles te zeggen wat meu weet of meent te weteu, en kan de dingen zoo inkleeden, dat niemand er aanstoot aau kan vinden. Voor het overige is reeds nu, uit een oogpunt vau wetteu en gebruiken, de positie onzer dienstboden niet zóó xiuguustig, ais zwartgallige vitters meenen. Daar hebt gy de quuestie van ontslag. Niet waar, Tnjmje kan bet zoo bont maken, dat gij bet uoodig acht haar onmiddellyk tot opstappen uit te uoodigen, zonder dat zy juist iets gedaan heeft, dat haar strafbaar stelt voor de wet. Best, zij zal wei gaan, en subiet ook, maar, er is eeu artikeltje in het burgerlijk wetboek, dat, de bevoegdheid der meesters tot wegzending van dienst- eu werkboden „te allen tyde en zonder bet aanvoeren vau redenen” erkennende, daarbij de verplich ting oplegt, tot schadeloosstelling te betalen zes weken loon, te rekenen van deu dag waarop zij uit den dienst zyn ontslagen. Een voort redelijke bepaling, uiterst geschikt om meesteressen wier geduld is uitgeput, te dwingeu haar ziel in lydzaamheid te bezitten. Gaat daarentegen de dienstbode op haar eigen initiatief tusscheutyds weg, dan ver beurt zy, volgens hetzelfde artikel, het verdiende loon. Het eerste geschiedt nu en dan het laatste nooit, daar zy in den regel wei zorgt, dat loon binnen te hebben. Naderhand stuurt zy haar vryer om haar kastje oi haar kotter; als laatste herinnering aau haar verblyt ten uweut kunt ge dan nog helpen om het ding van de trappen ai te keuleu. Eigenlijk is die titel eau beetje ouder- wqtsch. We leven toch in een tijd, waarin het minder passend wordt geachtvan mees terschap te spreken; de gelijkheidsdroom ■peelt in het hoofd van zooveel verschil- leude leden der maatschappij, en het zou ons volstrekt niet verwonderenals hij ook zyn invloed deed gelden op de philosophi- sche> beschouwingen van diegenen onzer huisgenootendie we op het beschrijvings- biljet van de personeele belasting te ver antwoorden hebben. Nu precies honderd jaar geleden zei me vrouw „burgeres” tegen haar dienstmaagd, eu omgekeerd. Voor de eerste was dat een quaestie, waarmee de guillotine kon gemoeid alles ter wille van de heerlijke gelijk heid. Binds dieu tyd is er een reactie ge komen, die we nog niet geheel te boven zijn. Geduld maar: in Amsterdam zijn, niet lang geleden, de rochten der dienstbaren tegenover haar „vrouwelijke tyrannen” ernstig ter sprake gekomeuen wellicht is het oogenblik nabij,xlat we 6eu b°nd zul len zien vormen, die dat alles in orde zal brengen. Inmiddels vragen we verlof, de oude titelatuur te mogen bezigen; niet, omdut we daar een bijzondere beteekenis aan hechten, maar ter wille van de gemakke lijkheid. Iu bovenstaande regelen hebben wij eenige verhoudingen besproken, die gewis uiet tut de wenschelyke behooren, en die toch, wy beruepeu ons op de ervaring onzer lezeressen vourai, met zelden vourkumen. Niettemin is een gepaste, welwillende, vrieudeiyke betrekking tussehou meesteres en dienstbode vau zouveel belang voor de rust eu deu vrede iu bet huisgezin, dat hel zeker wel do moeite waard is de mid delen na te gaan, door welke die betrek king wordt te voorschyn gebracht en ge- haudhaaid. Laat zy te weusebeu over, dan kuuueu noch wettelyke voorsohrilten, noch muatschappelyke gebruiken dit verhelpen. Hooidzauk u, een goede keuze te Uuen, "Mevrouw ontvangt bezoek. Een dame, die zij niet kent, vraagt beleefd eenige inlichtingen omtrent een meisje, dat zich by haar heeft aangemeld voor een betrek king, en kort geleden by me vrouwe dochter in Den Haag heelt gediend. „Mag ik vragen, is u al bij mjju dochter geweest P” „ExcuseerLeentje zei mijdat haar vorige mevrouw iu Gelderland by familie ia gelogeerd; het adres wist zjj uiet. Wel heeft zij my een vroegereu dienst opgege ven, maar daar kon ik niets aan de weet komen, omdat het al zoo lang^wasgeleden, sinds zij er vandaan ging.” „Hoe lang wel, denkt uP” „Misschien eeu jaar of drie, vier?” „Ter nauwernood oen half. En wat het verhaal betreft van de afwezigheid myner dochter, daar is geen woord van waar.” „Ei, dat belooft niet veel goeds. Mis schien zou u mij dan wel op de hoogte kannen brengenP” „O ja. Als het u hetzelfde is, of uw dienstbode iets uitvoert of niet, als u op het pont van zindolykheid in uw eischen de meest mogelyke bescheidenheid in acht neemt, en bovendien weinig notitie neemt van den toestand, waarin borden, kopjes, glazen en andere licht breekbare artikelen verkeeren, dan zoudt u het, dunkt my, met Leentje weleens kunnen probeeren.” „Dank o. Ik geloof' niet, dat ik de ge- makkelijke eigenschappen bezit, die u daar opnoemt, en zal er maar van afzien." Zietdoar een van de vele geschiedenissen van „getuigen halen”, zooals de kunstterm luidt. Dames, die het verdriet hebben in deze onvolmaakte maatschappij als „mees teres” te moeten optreden, weten daar meer vau te vertellen. Wèl beschouwd is dat ook niet in den haak, en gtfheei in stryd met gezonde be grippen van gelykheid. Aan burgeressen, die dienstverrichtingen noodig hebben, omdat zy huar eigen werk niet kunnen of niet willen doen, zou het recht zyn toe gekend, allerlei vragen te stellen omtrent karakter, bekwaamheid, humeur en wat gij maar wilt noemen van een andere burgeres, die iuschikkelyk genoeg is om haar diensten aan te bieden, terwijl men het erg vreemd zou vinden ais deze laatste, alvorens zich te verbindensoortgelijke inlichtingen trachtte te bekomen. Zou het daarom niet dringend noodig zyn, een algemeen natio naal informatie bureau op te richten, waar men een register hield van al de dames, die door het bestuur der dienstboden- yereeniging waardig werden gekeurd, een van ’t recht van *t bekleeden van eenig openba»» ambt en de tweede tot twee jaar gevangenisstraf De Tweede Kamer komt Dins- dag-middag a. s. te 3 oren bijeen. Aan het Ministerie van Wa terstaat, Handel en Nyverheid te ’s Hage werd Woensdag o. a. aanbesteed: Het maken van tien kribbenhet verleg gen van twee Rykskribbenhet maken van een glooiing van 4 op 1 aan de punt van een Rijkskrib en het verrichten van bag- gerwerk tot verbetering van de rivier den IJsel beneden Lathum, tusAchen de kilo- meterraaien XXIX en XXXI der herziene rivierkaart. Minste inschrijver L. Brandt Dz. te Giesendatn, voor f 13.842. De Minister vau Binnenland sche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens de bij hem ingekomen ambtsbe richten in de afgeloopen week als aan Azia tische cholera overleden zyn aangegeven: in Zuid-Hoiland: te Rotterdam 1 per soon;—te Kralingen 1 persoon; in Noord-Hollandte Velsen 1 persoon (zijnde een matroos van het stoomschip Urania", komende van Hamburg); in Groningen: te Groningen 1 persoon. Gedep. Btaten van Zaid-Hol- iand hebben besloten, na gehouden overleg met den geneeskundigen inspecteur, in be ginsel vast te stellen, dat in gemeenten met meer dan 5000 inwoners eene inrich ting tot afzondering en verpleging van lijders aan besmettelyke ziekten, vanduur- zamen aard behoort te bestaan, en dat men in gemeenten met meer dan 1500, doch minder dun 5000 inwoners, kan volstaan met zoodanige inrichting van tydelyken aard. De Raad van Zalt-Bommel heeft besloten de groote najaars-paarden markt op 22 dezer niet te houden, en de kermis (in de eerste dagen van October) ait te stellen. By de opening der 60e ver gadering van de Zuid-Hollandsche predi- kanten-vereenigingwelke te Rotterdam plaats vond, herdacht de oud-hoogleeraar van Utrecht, Dr. J. I. Doedes, o. a. de met hem nog overgebleven stichters der veree- niging, de geleerde veteranen Dr. M. A. G. Vorstman te Gouda en Ds. J. P. Ott te Groot-Ammers. De opkomst was zeer groot. In de zitting der Arrond.-Reohtb. te Rotterdam van Dinsdag werd o. a. veroordeeld O. v. d. B Btuelenmatter te Selioonhóven, wegens bedelarjj, tot 8 dagen hechtenis en plaatsing in een rjjkswerkinriohting voor den tyd van 6 maanden. Vervolgens stonden o. a. terecht: S. T., 45 jaar, en J. A. v. L., 41 jaar, werklieden te Gouda. Beide personen, in dienst van do firma Trjjbits Jr. aldaar, in den vroegen jen van 20 Juni jl. naar hun werk gaande, metten een kameraad, die hen op, drank aaide Daardoor in een abnormalen toestand gebracht xjjnde, kwam by den len het denk beeld op, eene party koestaarten en paardehaar te ontvreemden by syne patroon, waaraan hjj ook gevolg gaf. Het ontvreemde werd voor f 9,50 verkocht, van welk geld de 2e bekl. een gedeelte aannam. Het O. M. vorderde voor ieder eene maand gevangenisstraf. N. V., 29 jaar, bouwman te Kapelle a/d IJsel, met xjjnen boerenwagen op deu 19. Juni langs 's Gravenweg ia Kralingen komende, zag naar hem toekomen een paar vélocipédisten. Daar zyn paard seer schichtig is en steeds van die voertuigen schrikt, gaf hjj teekenen, dat, ter voorkoming van ongelukken, zy moesten afstygen. Dit niet ai te snel gaande, had hy een der beryders met sjjne zweep geslagen. Zyne veroordeeling werd gevraagd tot 10 dagen geWngenisstraf. A. v. W., 25 jaar, zonder beroep te Zeven huizen, werd beklaagd van op den 10. Juni jl., ten nadeele vau hare meesteres, een halsketting met gouden tonnetje te hebben ontvreemd. Bekl. ontkende dit feit gepleegd bewerende niet te weten, hoe ger werp in hare kast was gekomen, aanwijzingen toonde het O. M. beklaagde de daderes was; 1 veroordeeling tot zes maandei Uitspraken over 8 dagen. Naar aanleiding van een in de N. Rott. Oour. van 18 Aug. 11. voorkomend, ook in ons blad overgenomen bericht, waarin verhaald wordt van een eigenaardig gebruik, bestaande in de oud-Katholieke gemeente van den Driehoek ie Utrecht, om nl. naan behoef tige paren, die zich iu het huweljjk begeven, eene som van zestig gulden te geven voor de eerste uitrusting”, schryft de heer C. Deelder, O. -K. Pastoor te Utrecht, in eerstgenoemd blad o. a. het volgende: „De schryver wdet ook mee te deelen dat „men”, d. w. z. het bestuur in die gemeente, maar niet besluiten kun dit gebruik, waardoor vaak zeer onberaden liuweljjken bevorderd wor den, af te schaffen; zelfs weet hy te verhalen op welke wjjze die zestig gulden besteed worden. Met dit bericht heeft de schryver succes gehad, want door vele bladen is het uit uwe courant overgenomen. Maar juist, omdat het overgeno- meu is en alom verspreid, siet ondergeteekende sich verplicht u vriéndelijk te verzoeken zyu schryven ook in uwe courant te willen opnemen. Ik, als pastoor van die oud-Katholieke ge meente, dus iemand, die het weten kan, heb de eer u te verzekeren, dat zoodanig gebruik ia die gemeente niet bestaan heeft, niet bestaat en waarschynlyk niet bestaan zal, en dat het, elders vóórgekomen, voorgoed is afgeschaft.”

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1