STOUT,- 1892. N'. 1302 Woensdag 21 September. Goedewaagen Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht erwarmend. l’s Zenuwkwalen 1 Biografische Inrichting, anjestraat, Schoonhoven, Prijzen: 1 "1 van OLFFEN, en J. HOOGENDIJK. 't H. HOO1JKAAS. wneerd EMMER-OLIE. GOUDA, nemen gelden k deposito 1 dag opvragens k 21 »/0 ARCADIA, ^CONDENSEERDE MELK, TIMBRES». BINNENLAND. Het Geïllustreerd Zondagsblad. BUITENLAND. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeval» itia. hen T GEZONDE DRANK. 1 I l’Echiquier 30. Alleen gerechtigd. I IARKT, naast „DE WAAG", SCHOOHHOVEWSCHE COURANT. .v.angrj aard, p 1 van hooger. Salon - 3,— gelijks geopend, behalve dea Zondaga. t atelier is ook ingerioht voor het ver» len van bestaande Photographieën. meer f 0,10. Groote letters uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- Alle binnenlandsche Advertentiër worden slechts 2 maal in i van Dr. Haffkine, is naar de besmette stad 98 door CLAAS TILLIJ uitgevonden hoed- en geneesmiddel voor allerlei ie verbruik van dit Medicijn over de deze WETTIG GEDEPONEERDE OP- unaak en schadelijk voor de gezond- ANING TILLIJ, eenigste Fabrikanten irs ontvangen winkelkaarten grat zending door de geheele wereld. -Op 0Vereen fe Jj( desverkiezende t iSM ANN, ,8aniteita-erde van het Witte Krui»”, ailigeweg 42. 'F, Apotheker, Korte Hoofdsteeg 1. tudegraoht bij de Gaardbru» F 160. •telling te de WElSSMAMfSCHK en Medaille bekroond. kenen van apoplexie (hersenberoerte) idische wetenschap aangewend. Eerst het gebruik maken van den een vou- Jgische ontdekking gedaan heeft, die i wereld verbreid is, en terwijl zij in ing wekt, tevens eene weldaad blijkt id. Deze geneeswijze is uitgevonden Weissmann te Vilshofen, en berust op k. Door wassching van het hoofd, Fcn door de huid onmiddellijk aan ze werden werkelijk schitterende re- dat van een door den uitvinder ge- HD HOLLANDSCHB FABRIEK VAM langer termijn op overeen te kó»^ orwaarden en desverkiezende tqei derpand in fondsen; rstrekken gelden op Effecten voor: ogen onder f 1000,— k 4 °/e ’s jaar agen daarboven tot den prolongat ers, volgens Amsterdamsche beu; •orwaarden sten zich met het koopen en verkoopi m Effecten, tegen een provisie van: ’/o voor fondsen boven de 30 v onder 30°/,; (o •or loten;) erlangd worden orders in de mees ndsen verantwoord tot den eerstvolge m middenkoers der Amsterdamse! urg; uien Coupons in boven de Amsterdar he beursnoteeringzonder berekenii n provisie; •ten zich op voordeelige voorwaarde i ït het incasseeren van wissels op binnei buitenland. Tarieven op aanvraf atis verkrijgbaar. ormatiën worden verstrekt door den Het rAN DEN HEUVEL, BchoonhomT" iks, Carte de Visite, f 1,30 en Cabinet - 2,50 een schuitje) hadden afgebroken. Zij kregen elk 5 dagen gevangenisstraf. Gisteren werden voor het gerechtshof te 's Hage te dier zake in appèl drie getuigen gehoord, waarvan twee verklaarden het ten laste gelegde te hebben gezien, één vertelde dat de drie bekl. niets hadden gedaan, maar doorliepen, terwijl de twee anderen te zamen het feit pleegden, en nog een ander (niet onder eede gehoord) kwam meedeelen, dat hij de stoepen had afgebroken met nog iemand, die dit ook kwam bevestigen. Mr. A. C. v. Blommestein, van Rotterdam, meende dat er voor het minst ernstige twijfel gerezen was aan de schuld van deze be klaagden en concludeerde tot vrijspraak. Het O. M. requireerde bevestiging. Uit spraak 29 September. De directeur der Weesinrich- ting te Neerbosch heeft reeds vele brieven ontvangen over het plan, om eene christe lijke landbouw-kolonie te stichten voor landloopers en bedelaars. De commissie heeft reeds eene vergadering gehouden en hare werkzaamheden aangevangen, terwijl aanwijzingen en aanbiedingen van gedeelten heidegrond, voor dit doel geschikt, zijn ge daan. HifSop kan vooralsnog geene be slissing genomen worden, doch zeer gaarne wil men voor dit doel gelden in ontvangst nemen. De raad der gemeente Gro- ningen benoemde tot leeraar in de natuur wetenschappen aan de middelbare meisjes school en aan de hoogere burgerschool voor jongens den heer Dr. H. Cretier, leeraar in de natuur- en scheikunde te Batavia, thans verblijf houdende te Gouda. Volgens art. 2 der wet, rege lende het lager onderwijs, behoort tot de verplichte leervakken het onderwijs in de nuttige handwerken •foor meisjes (vak k). Waar nu art. 44, lett.^, juncto art. 43 der wet, de kosten van leermiddelen en schoolbehoeften op de openbare lagere scholen ten laste der gemeenten brengt, voor zoover die niet komen ten laste van anderen of op andere wijze worden ge vonden, beeft de gemeente zeer zeker ook te zorgen voor het verstrekken der grond stoffen voor bet onderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes, althans voor die on- of minvermogend zyn. Uit de verslagen der districts-schoolop- zieners gebleken zijndedat niet alle ge meentebesturen zich op behoorlijke wijze van die zorg kwijten, hebben Ged. Staten van Zuid-Holland de gemeentebesturen uit- genoodigdvoortaan bij de begroeting te doen blijken van het aanschaffenvoor zooveel noodig voor rekening der gemeente, van bedoelde grondstoffen. Door het provinciaal kerkbe stuur van Drente is tot de evangeliebedie ning in de Ned. Herv. kerk toegelaten de heer W. Van der Waal Izn. te Ridderkerk, candidaat. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel -j naar plaatsruimte. Inzending franco en tot Vrijdags-namiddftgs 5 uren, rtentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, rekening gebracht. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franc# per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. GORINCHEM, 17 Sept. De voorhaven van bet kanaal van Amsterdam naar de Merwede, ter oppervlakte van ongeveer 11 Hectaren, levert thans een belangwekkend schouwspel op. Zoolang de oude Merwede - dijk niet is doorgestoken, bestaat er nog geen gemeenschap met de buitenrivier. Ter beproeving der nieuw gemaakte water- keeringen, ter bescherming van de Alblas- serwaard en de stud Gorinchem, hebben sedert eenigen tijd 4 locomobielen, ieder van 16 paardenkracht, met even zooveel centrifugaalpompen, waarvan de buizen 25 cM. wyd zijn, water uit het aangrenzende kanaal van Steenenhoek in die voorhaven gepompt, waartoe het 7 Meter moest wor den opgebracht. Heden-morgen was de grootste hoogte 6 M. AP. bereikt. De nieuw aangelegde zware dijklichamen hou den zich bijzonder goed, zoodat mag worden verwacht, dat de opening van den ouden dijk zonder bezwaar kun plaats hebben. •AMMERSTOL, 19 Sept. Van Maandag 12 tot en met Zaterdag 17 dezér zijn in het vischwater „Den Tempel” gevangen: 11 zalmen en 23 St. Jdkobszalmen. Prjjs der levende zalm van f 0,80 -f I 00; prijs der doode zalm van f0,70 f 0,80. •BERG AMBACHT, 17 Sept. De heer Bouma, ouderwijzer aan de school met den bijbel alhier, is benoemd aan eene dergelijke school te Nijkerk op de Veluwe. Als voorzorgsmaatregel worden van we^e het gemeentebestuur de privaten en urinoirs in de scholen met carbol gedesin fecteerd. Het water der Nortonpomp wordt scheikundig onderzocht. BODEGRAVEN, 17 Sept. Dezer dagen werd deze gemeente bezocht door eene commissie uit Gedeputeerde staten der pro vincie Zuid-Holland, bestaande uit de hee- ren Mrs. Van der Kemp, Goekoop en Van Weel. Doel der komst bleek te zijn het door eigene opneming beoordeelen der ge grondheid van de bezwareningébracht tegen eene door de administratie der ryks- belastingen onlangs gedane schatting der belastbare opbrengst van een gebouwd eigen dom in deze gemeente, waaraan een kleine bijbouw was uitgevoerd. De door Ged. Staten benoemde deskundige achtte de schat ting der administratie ziet minder dan veertig percent te hoog te zijn, en buiten alle verhouding tot de belastbare opbrengst van lager geschatte, doch veel ruimer en beter ingerichte panden. De leden van het college van zetters hoorden niet zonder groote verbazing, dat zij blykens de ambts berichten, tot het behoud der bestreden schatting zouden hebben geadviseerdwaar zij daarop nooit zijn gehoord. Gelukkig voor de belastingschuldigendat Gedepu teerde Staten het zich willen getroosten om eenige uren op reis te zijnten einde zelf de waaide van ambtelyke schatting en ad viezen te onderzoeken. BOLNES, 17 Sept. Van Mite werf der firma Gebrs. Pot alhier, werd Donderdag met goed gevolg te water gelaten het lichterschip, genaamd „Fiirst Bismarck*’, groot 500 lasten, gebouwd voor rekening van de firma Wilh. Hennebruch te Mflhl- heim a/d Ruhr. BOSKOOP, 17 Sept. In de vergadering van den Raad werd door burg, en weth. de begrooting voor 1893 aangeboden tot een bedrag van f 22.107,271 in ontvangst en uitgaaf. De ontvangst van bruggelden is f 1000 minder geraamd dan het vorige jaar, een gevolg van het minder passeeren van schepen door de openstelling van het tol vrije Merwedekanaal. De hoofdelyke omslag is dientengevolge met f 1000 verhoogd. Voorts verleende de Raad aan het da- gelijksch bestuur een blanoo krediet, ter bestrijding der cholera, zoo deze onver hoopt in de gemeeute mocht ontstaan. Ten gevolge der quarantaine-maat- regelen door de- regeering der Vereenigde Staten van Noord-Amerika genomen, kun nen daarheen geen planten gezonden worden en zijn reeds vele gedane bestellingen af geschreven. De goederen worden bij de desinfectie zoodanig verhit, dat de planten er van dood zouden gaan. Dat dit voor deze gemeente groote schade veroorzaakt, is duidelijk, daar het kweeken van planten voor de V. 8. jaar op jaar toeneemt en thans van groote uitgebreid heid geworden is. BOVEN-HARDINGSVELD, 16 Sept. Dezen morgen had het volgende ongeluk plaats. Een zwaar geladen tjalksohip kwam met Hinken Z. W. wind aanlaveeren. Daar het vaarwater hier zeer nauw is, kwam het schip in aanvaring met een groot ijzeren vaartuig, dat achter een sleepboot hing. Het gevolg was, dat het schip met de zeilen op nair den grond ging. Gelukkig was er tijd ge noeg om de schepelingen te redden. Bij een visscher van hier, die zijn gevangen visch te Dordrecht afleverde, de den zich verschijnselen van cholera voor. De patient is daarop naar het gasthuis vervoerd terwijl zijn maat met de schuit bij de spoor brug gebracht is, om daar eenige dagen onder geneeskundig toezicht te blij ven. Omtrent den toestand van den zieke is men bij de pleegouders in pjjnlyke onze kerheid. KRIMPEN a/d LEK, 19 Sept. Bedankt voor het beroep bij de Herv. Gemeente te Kubaard, door Ds. P. 8. Bartstra alhier. RIDDERKERK, 17 Sept. De vereeniging tot werkverschaffing heeft zich per adres gewend tot den gemeenteraad, om twee werken te doen uitvoeren 1. het schoon maken en, geheel in orde brengen van de beneden-dijkslooten van Slikkerveer en Bolnes; 2o. het uitdiepen en verbreedon van de haven op het dorp. De gemeenteraad heeft besloten te ant woorden, dat hij het eerste plan goedkeurt en in overweging geeft, dat werk te doen uitvoeren, de onkosten té betaleneen derde door de gemeente, een. derde door den polder, een derde door de aangelanden. WERKENDAM, 16 Sept. De gezond- heids-commissie is ook hier dag in dag uit ijverig in de weer. Goten, privaten, riolen enz. worden onderzocht en zoo noodig verbeterd, veranderd en ontsmet. Voor goed drinkwater wordt zooveel mogelijk zorg gedragen. Het merkwaardigste even wel is, dat de gemeentekas onder al deze buitengewon# maatregelen tot heden vol strekt niet geleden heeft. Werden er voor enkele weken pl. m. f 800 aan particuliere giften verzameld voor werkverschaffing, deze week gaf de commissie voor hulpbe toon niet minder dan f 250 voor hetzelfde doel en daarenboven werden f 300 ter be schikking der gezondheids commissie ge steld tot het nemen van buitengewone maatregelen met het oog op de naderende epidemie. Het departement van het Nut bleef evenmin achter, en stelde heden avond in eene openbare vergadering na korte discussie f600 disponibel tót het bouwen van eene barak voor aangetasten, om ge reed te zyn als de ziekte zi'eh hier mocht Vertoonen. Met récht mag deze gemeente trotsch zijn op hare particuliere instellin gen, die zoo flink voor den dag weten te komen, als het noodig is. v ZEVENHUIZEN, 19 Sept. Tengevolge van het voorkomen van een geval van diphtheritis bij een sohoolgiand kind aan de buurtschap do Rotte, is de opeubare school aldaar gedesinfecteerd en voorioopig gesloten. Bij Kon. besluit is toestem ming verleend aan W. H. M. Doorman, burgemeester der gemeente Hekendorp, Lange Ruige Weide ten IJapekop, om te Oudewater te wonen, en aart J. Pot, secre taris der gemeente Hei- en Boeicop, om te Leksmond te wonen. H.H. M.M. de Koningin en de Koningin regentes zijn gisteren-middag per Hollandsche Spoor in den Haag aangekomen. Zij werden ontvangen door de Ministers van Buitenl. Zaken, Binnenl. Zaken, Marine, Financiën en Koloniën, en door tal van andere autoriteiten. Aan het Ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid te 's Hage werd Vrijdag o. a. aanbesteedhet doen van eenige bijbouwingen en veranderingen aan de houten loods, staande op het Damrak te Amsterdam, tot inrichting van oen ty- dehjk postkantoor. Minste inschrijver K. J. Neder horst te Gouda, voor f9443. De gewone jaarljjksche St. Bavo-schouw langs de dijken van de Krimpenerwaard zal ditmaal gehouden wor den op Maandag 10 en Dinsdag 11 Oct. a. s. Zij zal 's Maandags te 9 uren te Schoon hoven aanvangen en ’s Dindags te 10| uren van Stolwijkersluis af worden voortgezet. De minister van staat Jhr. Mr. P. J. A. M. Van der Does de Willebois is op 72-jarigen leeftijd overleden. Achtereenvolgens was de overledene subst.-officier van justitie te Breda, officier van justitie te Roermond, advocaat generaal bij het voormalig gerechtshof' van Gelder land, procureur-generaal bij het gerechtshof van Noord-Brabant, commissaris des Ko oi ngs in Limburg en minister van buiten landsche zaken. Op de gisteren te Utrecht ge houden paardenmarkt waren 1572 paarden en veulens aangevoerd. De paarden werden verkocht van f100 tot Ï7U0, de veuleus van flüO tot f260. De jaarlijksche vrjje najaars- veemarkten te Berg Ambacht zullen op de Vrijdagen 7 Oct.28 Oct. en 11 Nov. gehouden worden. In sommige almanak- uitgaven, o. a. die van Kemink Zoou te Utrecht, is de middelste der 3 markten foutief opgegeven. Met het stellen der palen tusschen Krimpen- en Ouderkerk a/d IJsel, voor de a. s. telephonische verbinding, is een aauvang gemaakt. Men verwacht hier mee over een paar weken gereed te zijn. Drie boerenjongens te Nieu- werkerk a/d. Usel zijn veroordeeld door de Rotterdamsche rechtbank, omdat zij den len Mei jl. ’s avonds circa 9 uur, met nog twee anderen in vereenigingmet steenen hadden gegooid naar een man en twee stoepen (wateratoepeu om melkkannen te laden in Toen in den aanvang van dit jaar de be langrijke lijding tot onaa tesers kwam, dat «ij, tegen een zeer geringe vergoeding, zich in het bezit konden stellen van het wekelijks ver- echijnenije „Geïllustreerd Zondagsblad", meen den de uitgever/ niet te mogen hopen op zulke groote belangstelling als tot dusver bljjkep mocht. De algemeene bijval echter, dien deze uitgave mocht ondervinden en de steun, waarin zij zich mocht verheugen, is voor hen dan ook het beste bewjjs, dat een fraai geïllustreerd week blad, tegen zeer geringen prjjs verkrijgbaar, inderdaad nog vele vrienden verwerven kan. Niemand zal dan ook kunnen loochenen, dat aan de samenstelling van het „Geïllustreerd Zondagsblad" steeds de grootste zorg wordt be steed. Het beste bljjkt dit, wanneer men de nummers opslaat, die thans 9 maanden achter een verschenen. De grootste verscheidenheid van fraaie gra vuren boeit het oog. Wjj wijzen b.v. op de groote platen: Romeinsche Gladiatoren, Een bergstorting in bet Rotsgebergte, Christen martelaren in het Colysseum, Het familie-fe^st op Somervreught, Slachtoffers van den arbeid, Gelyncht, Losgebroken, Veroordeeld, Ma.ximili- aan I te Gent en zoovele andere, die naast tal van kleinere platen in elk wekelijksch nummer de rjjkste afwisseling bieden. En dat ook aan den tekst de grootste zorg wordt besteed, bljjkt wel uit het groote aantal geïllustreerde novellen en verhalen, die goed gekozen en boeiende lectuur vormen. Behalve de groote roman „CJjallacombe,” bewerkt naar het Engelsch van den beroemden schrjjver Wal ter Besant, werden gedurende de eerste 3 kwar talen van dit jaar reeds opgenomen het fraai geïllustreerde en door» zjjn inhoud zoo span nende verhaal: „Onder valsche vlag," voorts tal van kleine novellen, alle door fraaie platen opgeluisterd, ah: Jenny, de twee visschers, Drie Kapiteins op één schip, De Cornetspeler, Dc Hand, De Tweelingbroeder, De Woudmans en hnn varkentje, verhalen muerendeeh bewerkt naar het beste, wat buitenlandsche schrijvers het beschaafd publiek aanbieden. Portretten van beroemde tjjdgenooten, zoo van eigen bodem als uit den vreemde, worden in het „Geïllustreerde Zondagsblad” niet gemist; wjj wjjzen b.v. op die van onze landgenooten, wjjlen generaal van Tejjn en generaal van Braam Houckgeest, en op die van den overleden En- gelsohen kardinaal Manning, den nieuwen En- gehohen troonsopvolger en‘zoovele andere. Let men eindeljjk op de belangrijke artikelen van meer wetenschappelijke aard, populaire be schouwingen op het gebied van hygiëne en natuurkennis, dan zal niemand aarzelen het „Geïllustreerd Zondagsblad even ryk van inhoud als fraai van uitvoering te noemen. Behalve dit alles vinden vrienden van humor in elk nummer steeds een schat vau anecdoten en schaaklief hebbers elke week een met zorg gekozen probleem. Een uitgave als het „Geïllustreerd Zondags blad zoo rjjk van inhoud bij zoo geringen prijs, vindt in ons vaderland dan ook haar wederga niet. Daarom zal het niemand bevreemden, dat wjj ieder, die zulks tot dusver verzuimde, op wekken door het nemen van een abonnement deze eenige, Nederlandsohe uitgave te steunen. Overcieht. Reeds nu is een begin gemaaktom te gemoet te komen aan lerlands grieven. lu eene op Dublin Castle gehouden vergade ring van den Raad van Ierland is besloten alle bepalingen op te heffen, welke nog krachtens de lersche dwangwet bestaan. De Minister van Buitenlandsche Zaken Lord Rosebery, heeft een aardige toespraak gehouden aan het jaarlijksch feestmaal van het Instituut der ttritsche journalisten te Edinburg. Hij verkondigde daarin o. a., dat zijne werkzaamheden veel overeenkomst hadden met die van een dagbladschrijver. Tele grammen openen was ook zijn eerste be zigheid en de Minister van Buitenland- sche Zaken geeft evenzeer verslag van de gesprekken, die bij met de verschillende personen heeft gevoerdalleen maakt hij ze niet aanstonds openbaar, maar be waart ze zorgvuldig voor een of ander Blauw Boek. Zoo ging lord Rosebery nog eenigen tijd schertsenderwijze voort. Hij achtte het voorts eene groote ver betering, dat in de Britsche pers de hoofd artikelen korter werden, evenals de verslagen van staatkundige vergaderingen, waarvan er trouwens nog meer konden gemist worden. Volgens berichten van een Lyonsch dag blad zou er tusschen Frankrijk en Rusland eene overeenkomst geteekend zijn en wel bij het bezoek van President Carnot aan den Mi nister Giers te Aix les Bains. Reeds vroeger zou men van dit voorval gehoord hebben, in dien niet Frankrijk bepalingen had willen vastgesteld zien aangaande de houding, welke het tegenover China denkt aan te nemen, voor het geval eener Engelsch- Russische botsing. tocht óp den Monte Rosa verloor. Perazzi werd toen bjjna door een lawine in een afgrond gesleept. Zftr- redde hem, maar liet daarbij Perazzi’s wambuis, dat hij over den arm droeg, vallen. Het kleeding- stuk is in die 16 jaren door de voort schuivende beweging van den gletscher en mogelijk door andere oorzaken 1600 h 1700 Meter voortgegaan. In een zyzak vond men, nagenoeg ongeschonden, eenige visite-kaartjes van Perazzi, een kijker en een topographische kaart van den Monte Rosa. De heer Perazzi thans Senator wien men per telegram bericht zond van de vondst, kwam over om zijn bereisd kleeding- stuk in ontvangst te nemen. Hij schonk den kijker en de kaartjes aan het Museum te Turin. Een Italiaansche Gravin heeft in haar vrees voor de cholera een toevlucht ge zocht bij Vader Ryn. Zij heeft voor 600 Mark per dag een stoomboot gehuurd en vaart daarmee voortdurend heen en weer op de rivier, zonder ooit ergens te landen. Er is een man aan boord, die met inacht neming van alle mogelijke voorzichtigheids- maatregelen zorg draagt voor de levens behoeften der angstige Gravin. Een moderne Rijnsage! De heer Stanhope, reporter van den „New-York Herald”, die voor zijn blad naar Hamburg gaat en zich te Parijs in het Pasteurgesticht liet inenten tegen de cholera, volgens de mothode n_ gisteravond uit Parijs vertrokken, met een brief van Pasteur als medisch paspoort. De beroemde geleerde, die wel vertrouwen heeft in de inenting, ried hem voorzichtig te zijn. „Maardat zal ik niet,” verklaarde Stanhope, „ik zal mij opzettelijk aan het gevaar blootstellen. Als ik sterf, zijn er andere redacteurs van den „Herald" die mij vervangen zullen.” Men verwacht met veel belangstelling den uitslag van het waagstuk.^Dfr. Haffkinè, Dr. Roux en nog een twintigtal anderen hebben zich onderhuids laten inspuitenzonder nadeelige gevolgen daarvan te ondervinden. Maar men weet niet zeker of de aldus in- gespotenen gevrijwaard zijn voor de ge vreesde ziekte, en dat zal nu, naar mön hooptde heer Stanhope bewijzen. Uit naam van Frankrijk aan allen dank! De Minister van Oorlog, de Freicinet, sprak daarop een kort woord van dank. De Pre sident hield te Poitiers eene receptie, waar de Bisschop, de heer Gutean, verscheen, die eene toespraak hieldwaardoor de Pre sident verklaarde diep getroffen te zijn. Ook de Burgemeester hield eene kleine redevoering, waarop door Carnot geant woord werd, dat de aan den dag gelegde hartelijkheid eene kostelijke beloontng was voor hunne pogingen in het belang van de verheffing des lands. Door de Regeering van den Onafhanke- lyken Congo Staat zijn thans omtrent het vermoorden van den Franschman Poumayrac bijzonderheden openbaar gemaakt, die geen twijfel meer laten aan hare onschuld in deze. De ongelukkige is aan de Kotto- Rivier vermoord door inboorlingen uit den stam der Boubou’s, waarschijnlijk tot den aanval uitgelokt doordien lieden uit den stam der Sakharas, met wie ze in vijand schap leven, zich in Poumayrac’s gevolg bevonden. Het wapen, waarmede hij geveld werd, was een lans. Hij was niet dadelijk dood, maar werd later, naar het dorp der Boubou’s gebracht, afgemaakt en met de andere gedooden opgegeten aan een feest maal, dat verscheidene dagen duurde. Een luchtballon uit Berlijn, üuitHchland, die in den omtrek van Prezedborrow en Chlewo (Posen) neerkwamheeft daar grooten schrik verwekt. Sommige boeren vielen op de knieën om te biddenanderen riepen in grooten angst„de cholera komt!” en liepen naar huis, om zich af te zonderen. De luchtreizigers hadden veel moeite met de „landing”, want men wilde hen niet helpen. Op verschillende andere plaatsen, waarover de ballon heendreef, sloegen de boeren een kruis, als zij hem zagen, niet anders denkende of daar zweefde de Dood zelf, met zijn zeis, afgezonden om te verdelgen. Tegen half November zal het Pruisische Huis van Afgevaardigden worden bijeen geroepen en eerst later de Duitsche Rijksdag, zoodat de heillooze gevolgen van hettege-' lijk vergaderen der beide Lichamen zullen worden voorkomen. De Landdag zal zich met het belasting wezen, de Ryksdag met de legerzaken be zighouden. Weenen (Oostenrijk) is onder den in druk van een nieuw financieel schandaal. Baron Hopfen, hoofd der Duitsch-vryzin- nige party, oud-President van het Huis van Afgevaardigdenis voortvluchtig we gens geldsverduisteringen van een bedrag van föüO.OÜO, door hem ten nadeele van het Grondcrediet gepleegd. Hy vertrok eenige dagen te voren naar een gesticht voor zenuwlijders in Beieren. Kort na zijn vertrek werd het bedrog ontdekt. De Baron moet per telegram zich bereid verklaard hebben, dadelijk afstand te doen van al zijne titels en van zijn mandaat als volks vertegenwoordiger. De koopman Lejondahl te Gothenburg, lid van een aanzienlijke firma aldaar, ging onlangs met drie vrienden baden. Die vrienden gingen in een badhuis, maar hij wilde baden in open zee, en toen zijn metgezellen hem kwamen zoeken, vonden t zij alleen zijn kleederen aan het strand; hij zelf was nergens te vinden. Men dacht niet anders of' hij was verdronken, ofschoon men het vreemd vond, dat, bij het stil en laag water en den naar het land waalenden wind, zijn lijk niet gevonden werd. Spoedig echter wer<| het bekend, djit Lejondahl, vermomd met een valschen baard en een blauwen bril te Gothenburg was gezien, en na een nauwkeurig onder zoek bleek, dat hij voor dood had willen doorgaanom een levensverzekeringssom van 70.0UQ kronen machtig te worden. Hy bad zich, toen zijn vrienden hem zochten, achter een vooruitspringende rots schuil gehouden, waar hy vooraf eenige kleederen had klaar gelegd. Den volgenden dag was hij, geholpen door zijn compagnon, uit Gothenburg ver trokken. Hy werd gevondeff eu gevat te Bremen, waar hy plaats genomen had op een stoomschip, dat naar Amerika ver trekken zou. De feestelijkheden te Genua zijn be sloten door een groot bal, gegeven door den Markies Pallavicini, in zijn wonder schoon paleis, ter eere vuy H.H. M.M., die eerst te 2 uren 's nachts vertrokken. De Koninklijke familie is nu naar Manza; bij haar vertrek werd zij op 't hartelijkst toegejuicht. De Koning bedankte opnieuw voor de schitterende ontvangst, die hem eeuwig in herinnering zou biyven. Z. M. liet bÜ.OOG lire achter voor de armen en nam, ten teeken van zijne groote belang stelling 50 aaudeelen in eene coöperatie ve-werklieden-maatschappij. Een zonderlinge vondst is dezer dagen gedaan op den Monte Rosa (Pennynsche Alpen). Eenige toeristen hebben /tamelijk in een kloof bij den Sesiagletscher oen wam buis wat de Tirolerseen „joppe" noemen gevonden, dat het buis van den gewezen Italiaanschen Minister Perazzi bleek te zyn, hetwelk deze in Augustus 1876 by een President Carnot heeft het slot der ma noeuvres en een feestmaal bijgewoond te Montmorianwaar hij een toast op het leger heelt uitgebracht, „ik drink op ons dierbaar leger”, 'aldus begon hij. Dq ma noeuvres en de prachtige wapenschouwing, welke ik bijgewoond hebhebben bewezen, dat het jaar 18^2 niet ongebruikt is voor bijgegaan maar goed besteed is. He troe pen hebben getoond, dat noch het ongun stige weder, noch 'het slechte terrein, af breuk kon doen aan hunne dapperheid. iare voorkoming en genezing, Dit boekje bevat niet alleen voor nt het wezen der nieuwere therapie, •rkregen uitwerking, maar ook vindt medische bladen, die aan deze ge- n getuigschriften van hooggeplaatste professor aan de polykliniok te praktiseerend goneosheer aan itsrath Dr. Cohn te Stettin; Grosa- P. Forestier, geneesheer-directeur enng, kasteel Gutenfels, Bad Ems; no-therapeutisohe inrichting voor .'onsui von Aschenbach, med. dr. Ober-stabsarzt Jeonl,med. dr. te lid van den Conseil Central d* in. langedaau is, of aan zoogenaamde jn: chronische hoofdpijn, migraine aarheid, gejaagdheid, slapeloosheid, order alle zieken, die door beroerte arvan, zooals verlammingen, onver- kken, stijfheid der gewrichten met ling van geheugen enz., en zy, die jn, maar door do bekende middelen, striseerou, stoomlooi- of zeebaden Y hebben, en ten slotte zy, die vree» egen» verschijnselen, als: zich aan- 1, hoofdpijn met duizeligheid, flik- ende pijn onder het voorhoofd, suf* het slapen van handen cu voeten, ok aan jonge meisjes, lijdende aan ilfs aan jonge personen, die veel met komen, wordt dringend aangeraden elk op aanvrage kosteloos en franco

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1