ER. rauw, lame van BOTER. TE MP, 1892. Zaterdag 1 October. N’. 1305. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht rj' THEEK VËRVÖTr IER vraagt |r lLXm is Officiééls Kennisgevingen. Ll 2I •ODE, in «erken. Loon Persoonlijk aan BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. KIESRECHT. NATIONALE MILITIE. OPROEPING. -- n. - - verlof verleend derii HOOMÖfflffl COURANT. 0.000, an de Steenfabriek N HOLST Oo. MOHR, Metselaar Lett. BBureau chen Schoonhoven lomboot »Schoon- I, Schoonhoven. Catalogue 5 Cta. de Lek. a/d Lek. 4 April 1892, ih. en Rotten!., ihoonhoven” (S) 'rees wijk" (V). v.m. 6. oonhov. n.m. 1.— lohan II". m Zessen. 4 April 1892, n Rotterdam. Dinsd. Woensd. v. 5.30 m. 12.— t. v. 6.30. Dinsd. n. 12.45. i Zaterd. n. 3.30. Woensd.v. 6.30. ld. v. 7.45. „Oonoordia”. hem. 1892 tusschen jrdam. londag, v. 8.15 u. ongev. n. 1.45 u. hvan Schoon- Gemeente SCHOONHOVEN. werd be- Jonge te i zijn zoon hospitaal te verklaarde dat jeluton, die ge- r dat het loger- rge- fde B GRUIJTEB, in eisen” te Schoon- November eene Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco aiterlgk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. die verlangen als Militie op te treden, ter Secretarie vóór of op den 27sten 8, v. 7.u. v. 9.u. fsche Stoom- ?PÜ- i, Arnhem, Vrees- iol en Rotterdam, lam, dagelijks, 8 uur. ongev. v.1.u. andag, v. 5.u. v. 6.30 u. ist tussohan Gouda. Driesen. 2.15 en n. 3.30. .20, n. 5.45 en laatste treinen, ervalt de laatste lit Gouda. 1st oht-Gouda. den Bergh, nhoven; i. 2.25 uur. en n. 5.30 uur, uda: 5.30 uur. en n. 8.— uur. 8TATEN-GENERAAL. Het volgende adres van antwoord op de Troon rede is door de Tweede Kamer in haar verga- ing van Dinsdag goedgekeurd; Mevrouw „De Tweede Kamer der Staten-Generaal be tuigt Uwer Majesteit haren eerbiedigen dank voor de mededeelingen omtrent den toestand van land en volk; haar, by gelegenheid van de opening der gewone zitting, in naam der Ko ningin door Uwe Majesteit gedaan. Wy verheugen ons, dat die mededeelingen, al syu er schaduwzijden, in menig opzicht be vredigend konden zyn en dat ons land tot dusver voor den voortgang der vreeseljjke ziekte, die in het buitenland heerscht, bewaard is ge bleven. Met ernstige aandacht volgden wjj de aan kondiging der vele belangrijke voordrachten, waaronder die tot regeling van het kiesrecht voor de Tweede Kamer der Siaten-Generaal en voor de Provinciale Staten, tot invoering eener beroeps- of bedrijfsbelasting en tot vorbeterde heffing der grondbelasting een voorname plaats innemen. Erkentelijk voor het vertrouwen, waarmede Uwe Majesteit een beroep doet op onzen jjver en onze toewijding, hopen wjj aan de vervul ling der gewichtige en veelomvattende taak, die ons, zoowel met betrekking tot de belangen van het Ryk als tot die der koloniën, wacht, onze beste krachten te wjjden. Van harte beamen wjj den wensch van Uwe Majesteit, dat onze arbeid, onder Gods zegen, de welvaart en den bloei van het dierbaar vader land moge verhoogen.” By de beraadslaging verlangde de heer Seret zekerheid omtrent de inzichten der Regeering met betrekking tot de kiesrechtregeling in ver band met andere wettelyke voorzieningen en keurde hjj sterk af het op den achtergrond ge raken van de defensiezaken. De heer Van Nunen zou het uitsluitend afdoen der kieswet betreuren; hjj wil haar niet achteruit zetten, maar tevens andere belangrijke zaken behar tigen. De Min. van Binnenl. Zaken meent, dat de bedoelingen der Regeering ten aanzien der kieswet bekend zjjn, en hij slechts den wensch, dat de Kamer het ontwerp met bekwamen spoed zal behandelen, behoeft te herhalen. De heer Van Kerkwyk protesteerde tegen de willekeurige afscheiding van het gemeentelijk kiesrecht en zou, voor hjj bereid is tot het onderzoek mede te werken, willen weten hoe dat geregeld zal worden. De Min. van Oorlog zeide, dat reeds voor twee maanden een ontwerp tot organisatie van do landmacht zjjn Departement heeft yer- November a. b. soenlijke !ODE, Js. KRAMER Hz. uitgediend. Of een meerderjarige een eigen huisgezin heeft of nietof hij geheel op zichzelf i» gevestigd, bij anderen inwoont of nog deel uitmaakt van het gezin zijner ouders’t doet er niets toehjj is in elk geval kiezermits noch hijnoch eenig lid van zijn huisgezin gedurende het laatst- verloopen burgerlijk jaar onderstand heeft genoten van een instelling van weldadig heid of van een gemeentebestuur. Door de Regeering worden echter twee uitzonde ringen gemaaktdie wij zeer toejuichen. Er bestaat namelijk verschil van meaning omtrent de vraag, of kosteloos onderwijs beschouwd moet worden als ondersteuning, van gemeentewege verstrekt. Wij voor ons beantwoorden die vraag beslist ontkennend, maar er zijn anderen’, die zulks niet doen en daarom vinden wjj het voortreffelijk, dat in de wet zelve alle twijfel dienaan gaande is opgeheven. Hetzelfde is het ge val met geneeskundige hulp, niet aange merkt als een vorm van ondersteuning, die van de kiesbevoegdheid uitsluit. In menige gemeente is men op dit punt nogal vrijge vig hetgeen waardeering verdientdaar alles wat dienen kan om bij individuen de gezondheid te bevorderen de gemeenschap ten goede komt. De bepalingdat noch kostclooze geneeskundige bijstandnoch geheel of gedeeltelijk kosteloos onderwijs beschouwd worden als onderstand, in den zin dezer wetheft alle bezwaren op. Van hen, die de twee vereischte ken- teekonen van geschiktheid en maatschap- pehjken welstand bezitten, zijn uitgesloten Zijdie bij onherroepelijk geworden rech terlijke uitspraak de beschikking of het be heer over hun goederen hebben verloren; zy, aan wie bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak het kiesrecht is ont zegd; zgdie zich opzettelijk hebben ont trokken aan eenige wettelijke verplichting ten opzichte van de landsverdediging; zij, die onherroepelijk wegens misdrijf X9Q ver* oordeeld tot een vrijheidsstraf van vier jaren of langerzydie door den militairen rechter zjjn ontslagen uit den militairen dienstmet onwaardig-verklaring om bij de gewapende macht te dienenvoorts nog degenen die in het afgeioopen jaar hun rijks belasting niet hebben betaald, tenzy deze hun volgens wettelijk voorschrift ie kwijtgescholden of hun onvermogen tot be taling is gebleken. De laatstgenoemde uit sluiting geldt voor het jaarvolgende op dat waarin de belasting had moeten zjjn voldaande eerst vermelde voor den tyd gedurende welken het verlies der vermo- getiibeschikking of de rechterlijke ontzet ting uit het kiesrecht duurt. Dan hebben we nog tweetydelgke uitsluitingen, namelijk van gevangenen, (waaronder ook begrepen zijn degenen die wegens verstoring van geestvermogens van hun vrijheid zijn be roofd en van degenen wier naam niet voorkomt op de lijst der kiesbevoegden dus die er geen werk van hebben gemaakt om zich het kiesrecht te verzekeren, hierboven reeds vermeld. Deze bepalingen gelden voor het kies recht voor de Tweede Kamer en voor de Provinciale Staten, het laatste met dien verstande, dat de kiezer ook moet zijn ingezetene der provincie en zijn directe provinciale belastingen in het vorig jaar moet hebben betaald. Voor den gemeen teraad blijven de bestaande voorschriften voorloopig van krachttotdat bij een wij ziging der gemeentewet ook dit onderwerp nader zal zyn geregeld. Op zichzelf is dat zeer rationeelmaar nu krijgen we de niet geringe moeielyk- heid, dat het gemeentebestuur er twee kiezerslijsten op zal moeten nahouden waarvan de eene niet een uitbreiding is van de tweede, gelijk vóór de grondwets herziening, in dien zin, dat de lijst voor den gemeenteraad slechts een zeker aantal namen meer bevat dan die voor Tweede Kamer en Provinciale Staten maar overigens do toekenning van de kiesbevoegdheid op dezelfde soort van grondslagen berust, neen, op beide zijn dan geheel verschil lende stelsels van toepassing. O. i. zou het miïider bezwaar op ie verenin de kieswet een voorloopige bepaling op te nemen, die de bevoegdheid tot deelneming aan de ver kiezing van leden van den gemeenteraad toekent aan dezelfde kiezerswien zy voor de Tweede Kamer en voor de Provinciale Staten is verleend. Het is niet geheel onmogelijkdat bij latere wijziging van de gemeentewet zal worden voorgesteld op bedoelde verkiezingen het proportioneel stelsel toe te passenmaar dat kan even goed geschieden na de uitbreidingdie het kiesrecht dan ook voor de gemeentera den zou hebben verkregen. In elk ge val gelooven we, dat de verhoudingen er zuiverder door zouden worden, en dat de omvang der werkzaamheden er door ver minderen zou. Die voorbereidende arbeid zal, vooral in den eersten tyd na de invoering der nieuwe wet, niet gering zijn. 'Van de contröie op de aanvragen tot plaatsing op de kiezers lijsten spraken we reeds met een enkel woorder komt nog by dat de uitoefening van het kiesrecht heel ander» wordt gere- kreet, „Leve de sociale revolutie 1” Een afschuwelijke misdaad is gepleegd te Lalandelle, ia bet Fransche departement Aveyron. Een vrouw heeft, om zioh te wreken op buren, die zij haatte, het drie jarig dochtertje van die menschen onver hoeds onder het spelen opgepakt en in bet water geworpen. Het kind viel gelukkig dicht bij den oeverkant van het twee meter diepe vijvertje, en het kon door een man, die daar dichtbij werkte, behouden weer op het droge gebracht worden. De zaak is in handen van het gerecht en het boosaardige wijf zal zeker haar rechtmatige straf niet ontgaan. Een Russisch journalist, Guilarowsky, te Moskau, heeft onlangs een hem drei genden aanval van cholera afgewend, door een middel, dat de Kalmukken tegen de gevreesde ziekte toepassen, namelijk een gaioprit te paard. Hij yolbrachfc een rit van 11 wersten, en toen hij afsteeg was hij beterde cholera-verschynselen waren verdwenen. Guilarowsky beweertdat een rit op een tweewieler dezelfde heilzame uitwerking zal hebben. In Spanje zullen de volgende maand ook de Columbus-feesten gevierd worden. De Koningin-Regentesen het Hof van Madrid vertrekken den 7. October naar Sevilla vandaar naar Cadiz, om eindelijk Palos te bezoeken, waar ColumbuÉ zich inscheepte voor zijn ondekkingstocht. Verder zal er een tocht te water plaats hebben met drie schepen, gemaakt naar het model van die, waarmede Columbus uitvoer. Voorts een bal in het Raadhuis te Sevillaonthulling van een gedenkteeken te Granada. Dan terugkeer naar Madrid, waar den 20. het Portugeesche Koningspaar aankomt. Ope ning der tentoonstellingen, historische op tocht en receptie ten Raadhuize. De voorstandsters van het stemrecht der vrouwen in de Vereenigde Staten hebben een vrouwelijke candidaat voor het Presi dentschap der Republiek gesteld, namelijk mevr. Victoria Woodhull Martin en voor het vice-Presidentschap mevr. Cynthia Leo nard. Het programma der partij verklaart, dat men eerst door de vereende pogingen der vrouwen van Amerika de anarchie, de misdaad en den drankduivel zal kunnen overwinnen. 't Begint iets te krijgen van Ie cinquième état, het optreden en oppermachtig worden van den krachtigen vrouwenstand, die, volgens „Le Figaro”, opdoemt aan den gezichteinder. Als een zonderling toeval meldt men uit een dorp in Baden, dat daar een paar ge trouwd is op denzelfden dag als de tegen woordige Keizer.van Duitschland en thans in het bezit is van 6 meisjes en 1 jongen, terwijl de Keizer vader is van 6 jongens en 1 meisje. De jongen is ia dezelfde week geboren als de dochter des Keizers. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgaven. geld dan zij tot dusverre wm. Twee nieuwe beginselen worden daarbij gehuldigd, na melijk het stellen vatMandwtandie .offi ciéél als zoodanig worden erkend en buiten wie niet gekozen zal kunnen wordenen bet zoogenaamde oouloir-systeem. Over beide wenschen wij in een volgend nummer het een en ander te zeggen. In Engeland wordt druk gesproken van het artikeldat Lord Gladstoneter verde diging van Home Rule, in een Trans-Ant- lantisch tijdschriftde North-American Re view, geschreven heeft, in antwoord op een artikelhetwelk door den Hertog van Argyll daarin werd opgesteld. Deze laatste maakt eene vergelijking tusschen Ierland en de Zuidelijke Staten van Noord-Amerika, eene vergelijkingdie volgens Gladstone volstrekt niet opgaat. Zelfs de negers had den het destijds onder de Amerikanen beter dan de Ieren onder de Engelschen. Men heeft het lersche volk immer eenen Regee- ringsvorm opgedrongenwelken het nooit beeft willen erkennenmaar slechts beeft toegestaan uit eerbied voor Engeland. Gladstone acht het zelfs zeer gematigd wat de Ieren nu vragen. Heeft Ierland onder een eigen Parlement niet gebloeid en welvaart genoten Nu vraagt Ierland nog niet eenswat de koloniën hebben. De lasten des Rijks wil het dragen, en' zelfs zelfstandigheids- rechten prijs geven, wanneer het de ge meenschappelijke belangen geldt alleen verkiest het eene zekere mate van zelfbe stuur, hetwelk mannen van aanzien en karakter als iets monsterachtigs beschouwen. Den nieuwen Onderkoning van Ierland Lord Houghton, door Lord Gladstone als zoodanig benoemd, zal bij diens intocht in Dublin geen adres vaü „welkom" aan geboden worden. Tereeht woedt zulk iets een schande genoemdals men in aanmerking neemtdat Lord Houghtonals de offici- eele brenger van eene boodschap des vrede» moet worden beschouwd en dientengevolge met geestdrift en dankbaarheid zou moeten ontvangen worden door de „ingekankerd 1 slecht geworden Parnellieten.” 1 Zouden ze zoo slecht geworden zjjn door den Engelschen invloed! De wegens wanbetaling „uitgezette” pach ters, hebben ten getale van 4ÜOO eene vereeniging opgericht en eischen nu niets meer of minder, dan dat de Regeering hen weder onder dak brengt. Van die netelige i aangelegenheid heeft het nieuwe Britsche ministerie thans notitie genomen en de Heer Morley, Minister voor Ierland, schreef aan den leider der lersche Nationalisten, dat de Regeering voornemens is eene com missie te benoemen tot het onderzoeken van deze aangelegenheid en tot het bera- 1 men van middelen, om de uitgezette lieden i weer onder dak te brengen. Andermaal heeft zich in Engeland, dit maal onder het keurcorps der lifeguards en op geen mindere plaats dan Windsor, het verblijf der Koningin, een bedenkelijk geval van muitery voorgedaan. Zaterdag brak het oproer uit, dat weer zijn oorzaak schijnt gevonden te hebben in overmatige eischen van exercitie-dienst en zich uitte o. a. in het vernielen van een tachtigtal zadels. De manschappen zijn nu in de kazerne geconsigneerd en zullen waarschijnlijk streng gestraft worden, evenals hunne voorgangers, die een jaar strafdienst op de Bermuda’s kregen. Het Congres der nationale werkliedenpartij heeft te Marseille (Frankrijk) vergaderd. Een honderdtal afgevaardigden zijn op gekomen, vertegenwoordigend 98 steden en 600 werklieden-vereenigingen. De Nederlander Van Kol bracht den groet en de instemming der arbeidsparty ten zy- nent over. Internationale solidariteit der arbeiders noemde hy den eersten plicht der socialisten. Zeer gefêteerd werd de Duitsche Lieb knecht, dien men zelfs, op een gerucht, dat de Regeering hem over de grenzen zou willen laten brengen, tot Eere-Voor- zitter benoemde. Nadat deüe ook eene redevoering gehou den had, werd de vergadering gesloten, na bepaald te hebben, dat op 1 Mei van bet volgend jaar niet zal worden gearbeid. Van Kol verklaarde in de slot-zitting, dat hij zich gelukkig achtte, zynen broeders te kunnen meedeelen, dat zij rekenen mogen op Frankrijk. De leden van het Congres zijn op het stadhuis ontvangen. De tegenwoordige burgemeester was ook een socialist, dus dat trof uitstekend. De toespraak, waar mede hij hen verwelkomde, was inderdaad hartelyk, maar toch zeer eigenaardig, want het mag wel nieuw heeten door een bur gemeester b. v. to hooren zeggen: „Laat ons in den stryd, dien we tegen den bur gerstand voeren om onduldbare ongelyk- heden te doen verdwijnen, toch de matigheid en hoffelykheid niet uit het oog verliezen.” De toespraak werd luide toegejuicht en de gasten verheten het stadhuis onder den Deze Courant wordt des Woehsdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prysvoor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Onmiddellyk nadat zij bekend zijn ge wordenhebben wij onzen lezers eeuige der voornaamste bepalingen medegedeeld van de wetsontwerpen betreffende de her vorming van het kiesrecht. Zjj weten alzoo, dat er drie ontwerpen zyn, waarvan het eerste de kiesbevoegdheid regelthet tweede de uitoefening van het kiesrecht terwijl het derde de verdeeling des lands in kiesdistrictende zoogenaamde kiesta bel, bevat. Volgens deze voorstellen zullen we van het algemeen kiesrecht niet ver verwijderd blijven: integendeel, we zullen bet zoo dicht naderen als de Grondwet toelaat. De Regeering heeft, o. i. terechtingesien, dat het niet wenschelyk is op den een of anderen kunstmatigen grondslag de grenzen maar weer een weinig te verzetten, om later op nieuw voor een eisch tot uitbrei ding te staan en verplicht te zijn, den zelfden omvangrijken arbeid, die noodig was tot voorbereiding van de thans voor gedragen hervormingwederom te ver richten; welke lijn men binnen de voor gestelde ruimte zou willen trekken, steeds zouden er verklaarbare redenen tot onte vredenheid zijn, en de agitatie zou, tot groot nadeel van onzen politieken toestand, Voortduren. Daarom juichen wij het zeer toe, dat uitvoering wordt gegeven aan den wenschnedergelegd in het programma der Liberale Unie, een zoo mild mogelijke toepassing van het Grondwettelijk voor schrift. De uitbreiding van het kiezerscorps zal niet gering zyn. Omvat bet thans 290.960 personen, waarschijnlijk zal het cijfer nu tot 800.000 stygendat is 74 procent van de meerderjarige mannelijke bevolking van Nederland. Alle idéé van census is losgelaten. Uit gesloten worden alleen degenenwier niet- toelating door het algemeen belang wordt geboden. Vooreerst zy, die niet in het bezit zyn van de allereerste kundigheden die de deelneming aan de maatschappelijke samenleving vereischt, namelijk lezen en schrijven verderwie zoo weinig belang stelling toonen in de openbare zaak, dat zij het de moeite niet waard achten zich schriftelijk te wenden tot het hoofd des gemeentebestuur», met verzoek op de kie- zeralyst geplaatst te worden. Deze aan vraag moet natuurlijk eigenhandig gescbie- r den en behoeft slechts eenmaal gedaan te wordenwie eenmaal op de lijst staat blyft er opzoolang hij in de gemeente woonachtig is, tenzij hij geraakt in een toestanddie hem wegens een der volgende redenen het kiesrecht doet verliezen. Na de eerste samenstelling der kiezerslijsten moeten dus alleen zy, die meerderjarig zyn geworden, of die zich voor het eerst in een gemeente vestigen, de schriftelijke aangifte doen. Een algemeene maatregel van bestuur zal de wijze bepalenwaarop zulks zal moeten geschiedenen dan ook tevens de middelen behooren aan te geven waardoor de burgemeester de authenticiteit van de aanvragen kan controleeren. Ons komt het voor, dat daar wel eenige be zwaren aan verbonden zyn. In de tweede plaats zyn uitgesloten de genen, die niet voorzien in eigen onder houd en in dat van hun gezin. Het jam merlik lodgers-systeem heeft daarmee ook laten om den gewonen weg van voorbereiding te doorloopen; na dat ontwerp zal ter sprake komen hoe in de behoeften des legers door de verschillende soorten van dienstplicht i»4e voor zien Op een vraag van den heer De Kanter vesktaarde de Min. van Binnenl. Zaken, dat een leerplioht-ontwerp wordt verdaagd, totdat de kies- recht-hervorming zooveel mogelijk verzekerd zal zijn. Een amendement van den heer Tijdens, om in 3 de noodzakelijkheid van de vooropstel ling der kieswet uit te drukken, werd na breed voerig debat met 73 tegen 14 stemmen ver worpen. In de vergadering van Woensdag i raadslaagd over het adres van G. De Meele, orer beweerde mishandeling van bij diens verpleging in het militair Vlissingen. De Min. van Oorlog hjj geen kunstbewerkingen wil toelatei vaarljjk zjjn voor het leven, maar c- bestuur toch gewapend moet zijn tegen voorge wende kwalen. Hij is bereid na te gaan of de voorschriften op de behandeling in de hospitalen wijziging behoeven. Ten tweede was aan de orde het adres van Vliegen, zich beklagende over ontbinding eener vergadering te Gulpen. De Min. van Binnen landsche Zaken verklaarde, dat de burgemeester de wet op het recht van vereeniging niet heeft verkort, en dat er geen aanleiding bestaat voor een circulaire aan de gemeentebesturen om op naleving dier wet aan te dringen. In beide zaken werd de conclusie op het rap port der commissie, dankbetuiging aan de Regeering voor de verstrekte inlichtingen, aangenomen. Ten aanzien van het laatste punt werd door den heer Kerdykals minderheid der Commis sie een andere conclusie voorgesteldom bij do Regeering aan te dringendat zjj zal waken tegen zoodanige toepassing van gemeentelijke politie-verordeningendat daardoor, in stryd met de Wet het recht van vereeniging en verga dering wordt beperkt. Na door den voorsteller en andere sprekers te zjjn verdedigdwerd deze conclusie met 61 tegen 15 stemmen verworpen. Bij Koninklyk besluit ia goed gekeurd, dat aan J. E. Van Voorthuysen, burgemeester van Nieuwerkerk a/d IJsel op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. Bij Koninklyk besluit is aan C. Bredie, houtzaagmolenaar en J. Van der Wal, koopman te Gouda, verlof verleend tot het aannemen der bronzen medaille „Bene Merenti", hun door Z. H. den Paus geschonken. Aan het Ministerie van Wa terstaat Handel en Nijverheid te ’s Hage werd Woensdag o, a. aanbeateed lo. de uitvoering van bagger werk inde rivier de Boven-Merwede. Minste inschrijver M. O. De Jong P.Mzn. te Sliedrecht, voor 9.6 cent per M’. 2o. De verbetering van het groot scheep- vaarwater in d® Nieuwe Maas boven Vlaar- dingen, met bijbehoorende werken, voor de verbetering van den waterweg langs Rotterdam naar Zee. Minste insohryver A. Prins Th.zn. te Bliedrechtvoor f 84.000. De Minister van Binnenland sche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens de bij hem ingekomen ambts berichten in de afgeioopen week als aan Azi atische cholera overleden zyn aangegeven: in Zuid-Hollandte Alblasserdam1 per soon te Berg-Ambacht1 persoonte Bles- kensgraaf en Hofwegen, 2 personente’sGra- vendeel1 persoonte Rotterdam7 per sonen; te Zwijndrecht, 2 personen; in Noord-Brabantte ’s Hertogenbosch 1 persoonte Mill en St. Hubert1 persoon in Gelderland te Millingen1 persoon in Zeelandte Kruiningen, 1 persooa (een schipper uit België, te Hans weert in qua rantaine liggend en aldaar in de zieken barak overleden); teVeere, 1 persoon (aan boord van de stoomboot „de Valk I”, ko mende van Rotterdam); in Groningente Loppersum1 persoon in Utrecht: te Breukelen-Nijenrode1 persoonte Utrecht1 persoonte Zuilen 1 persoon. De minister van oorlog heeft bepaald dat: lo. Verlof uit of naar eene plaats, waar in de laatste acht dagen vóór den datum, waarop het verlof zou ingaancholera asiatica is voorgekomen, alleen mag worden verleend om eene dringende reden het al dan niet dringende van de reden staat ter beoordeeling van de autoriteit, aan wie het verlof gevraagd moet worden. 2o. Wanneer zoodanig verlof is verleend, daarvan door de autoriteit, die verlof verleen de, bericht door de gewone tusschenkomst gezonden moet worden aan den minister van oorlog, met opgave van de reden, waarom het verlof is toegestaan. 3o. Wanneer een onderofficier of militair beneden dien graad met verlof afwezig is geweest naar eene plaats, waar in de laatste acht dagen cholera asiatica is vóórgekomen, hij bij terugkomst in het garnizoen zich terstonden zonder de kazerne te bezoeken, naar de militaire ziekeninrichting moet be geven, alwaar hij moet worden gedesinfecteerd en gedurende ten minste tien dagen in observatie moet worden gehoudeneerst daarna, wanneer blykt, dat zyn gezond heidstoestand niets te wenschen overlaat, mag hij zyne gewone diensten weder ver richten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Schoonhoven brengen ter kennis: lo. dat de Loting voor de lichting v$n 1893 zal plaats hebben binnen deze gemeente op Donderdag den 27 st en October 1892, de» namiddags ten ure, op het Raadhui»; 2o. dat de ingeschrevenen, naar alphabetische orde opgeroepen, zelve hunne nommers trek ken; dat ook voor den niet opgekomen Loteling de trekking kan geschieden door zijn vader, moeder of voogd, terwjjl, zoo ook deze niet i» opgekomendoor den Burgemeester of een Lid van den Raad i|jner Gemeente voor hem een Nommer zal worden getrokken; en 8o. dat de ingezetenen vrijwilliger» bjj de en daartoe bevoegd zyn, »ich kunnen aangeven deser maand. Schoonhoven, 1 Ooi. 1892. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. 3

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1