000, 10, r. 1309. 1892. Zaterdag 15 October. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht n enz. IG Jz., inchetten, zonder strijken ze lat men in minder rd of manchet heeft, i, onbreekbare me- taan gelijk met de ING”, >.ooo, houdende ICHEM. s. w. n. van Booten te Schoonhoven, -OLIE. SEN, lg> Brieven van Barend. BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. duinen. en bij den Heer LEUN. lN. :ao. i bussen. het öpaansche schip „Infanta ÖK, De bjj G. P. SANTMAN, 9 IERS Uitgeven. Te.. iken is. Een hoo- IK. N. OEZEM. EFNAGKL, Markt tie DASSEN, DAS- aw) en elders. SANK te Utrecht Franco neeren alle concurrentie. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. verschillende mo- ETTEN 60 en 75 Ct. 1LLIJ uitgevonden, iddel voor allerlei t Medicijn over de la verstroo-Pastilles [je verkrijgbaar zijn. P. SANTMAN; L. 'ERTH; W. J W1L I R H. VAN WIL- RUIJN. ek: W. DONKER, r Nederland: J. P> aistraat 236—238, A no. 465, snstraat, (DELLEN in DEPONEERDE OP- k voor de gezond- nigste Fabrikanten ikelkaarten gratis, sheele wereld. SCH 0 Offlö VEME COUPlANT -□o <5 w istreken. wat hij eigenlijk 1 toe’t zou wil. Maar dut gauw genoeg j men met jjver aan het werkongelukkig kregen de ambtenaren allemaal de influenza, en dan moet men er wel een poosje uitschei den. Inmiddels zit de Minister niet stil: hjj onderzocht fortificatiën, schrijft circulai res over de militaire Tehuizen, over Zon dagsdienst, over verlofgangers, over eten en drinken, terwjjl de grondslagen van de legerwet in alle stilte, buiten weten van eenig profaan schepsel, stevig worden ge legd. En zoo geheimzinnig gaat dat in zyn werk dat niemand zelfs kan gisSbn, hoe die grondslagen er uitzien, of er plaats- vervangingscement of oefenplichtstras aan verwerkt is. Daar komt dan eindelijk de Troonrede: nu zal je ’t hebben. „Tot organisatie der landmacht en tot versterking van het materieel der zeemacht, zullen u voorstellen worden gedaan.” En twee regels lager lezen we onder een algemeen potpourri van wetsvoordrach- ten, die inmiddels worden bewerkt, ook de woorden(tot verbetering) van de weer baarheid des lands. Nu vraag ik u eerlijk: welk rechtschapen schutter kan daaruit wijs worden „Meneer Thjjsaenvergun me op die vraag het antwoord schuldig te blijven. Het is me nog alles behalve helder.” „De afschaffing van de plaatsvervanging en de hervorming van de schutterij schie ten er in elk geval bij in, Barend!” ’k Vrees er ook voor, Joost, ’t was de smid van den hoekwiens zwager een remplasauten-zaakje heeft sinds zyn kleer- makery op de flesch ging, maar dat kon je zonder Troonrede wel op je vingers uittellen. De vorige Regeering heeft het in haar macht gehad, de quaestie op te lossenof het geep erg dure oplossing ge weest is, dat laat ik daar; maar als zij ge zorgd had een halfjaar vroeger klaar te zyn met haar wet, dab geloof ik dat ze door gehaald zou zijn. Deze Regeering kan het niet helpen, dat er nu weer niemendal van komt, want men zit haar zoo op de hielen met dat kiesrecht en de belastinggeschie denis, dat er voor andere dingen niet veel tijd meer zal overschieten. Waarom zou ze dan oen wetsontwerp gaan zitten maken, dat toch niet in behandeling zal komen? Waarom zou 't niet net zoo goed in be handeling komen als ’t vorige, Barend/ zei Willem, de grutter, die altijd erg veel praats heeft als een van ons een loopje neemt met zyn yveren voor invoerrechten, maar in militaire politiek slechts als belang stellend toehoorder optreedt. Waarom? Dat is eenvoudig. Nude kies wet er eenmaal iszult ge zienis er geen houden aan. Je weet, het Nederlandsche volkvoor zoover het nog niet tot de stem- No. 56. Naar men verneemt, is het ontwerp op de bedrijfsbelasting van den Raad van State bij het Ministerie van Fi nanciën terugontvangen, en kan nu de indiening weldra worden verwacht. De leden van de Tweede Kamer zullen 18 Oct. a. s. aan hun oudste medelid, generaal v. d. Schrieckeen gast maal aanbieden ter eere van diens 80sten ver jaardag. De kapitein M. J. baron Van Boetzelaer, van het 3de reg. vest. art. te Gorinchem, wordt den laten Nov. overge plaatst bij het korps pontonniers te Dordrecht. De 2e luit. P. P. Scheffelaar Klotsvan het korps pontonnierssedert 3 Mei 11. vermist, is als „vermoedelijk over leden” uit de sterkte van dat korps afge voerd. Nog in 1893 zal een begin worden gemaakt met het drukken, ten ge tale van een millioen, van muntbiljetten van tien galden, in den vorm van de tegen woordige van vijftig. De uitslag der stemming voor de commissie uit de ingezetenen van Kra- lingen is, dat de candidaten van „Vooruit gang” en „Nederland en Oranje,” voorstan ders van de vereeniging van Rotterdam met Kralingen, gemiddeld 230 stemmen bekwa men, terwyl op de candidaten der tegen standers gemiddeld 160 stemmen werden uitgebracht. Gekozen zijn de heeren: M. Bouwmeester, Johs. W. Brandsma, A.Dollee, Johs. Everts, J. A. Hioolen, J. J. Hoeneveld, J. J. Holtke, G. A. Ten Houten, 0. De Jong, Jan Van Lange, J. Isebree Moens, H. E. Oving, R. O. Van Senus, W. Stevens, A. C. Van Sillevoldt, A. Strookman, D. Teessen. Bij de onlangs plaats gehad hebbende herstemming voor de benoeming van een Raadslid der gemeente Werkendam tusschen de heeren Blok on Gay, werd door het stembureau een briefje, ingevuld met den naam C. Blok, ongeldig verklaard, omdat het bestemd was voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten; dientengevolge had de heer Gay de meeste stemmen en werd hij verkozen verklaard. Bij het onderzoek der geloofsbrieven in de jongste Raadsvergadering echter werd met meerderheid van stemmen besloten tot niet-toelating van den heer Gay en daar alsnu geen definitieve benoeming van een wethouder kon geschieden, werd de heer Kerk hoven tot tijdelijk wethouder gekozen. In de zitting der Arr. Recht bank te Rotterdam van Dinsdag werd o.a. veroordeeld A. S., oud 31 jaar, werkman te Lopik, wegens beschadiging van eens anders goed, tot f 15 boete. Vervolgens stonden o.a. terecht: J. B., 58 jaar, arbeider te Waddingsveen, die zich op den 6den Juli j.l. in kennelijken staat van dronkenschap bevond op den open baren weg aldaar, waardoor hij de orde stoorde. Te dier zake gearresteerd en over gebracht wordende naar de arrestantenkamer door den gemeente-veld wachterheeft be klaagde dezen het woord „smeerlap” toe gevoegd. Bekl. zeide dit woord wel gebe zigd te hebben; doch niet tegen den veld wachter. Bekl. was ier terechtzitting zeer luidruchtig en gaf alle blyk van niet in geheel normalen toestand te verkeeren zoodat hem werd aangezegd dM zoo hij zich niet ordelyk gedroeg, hij uit de ge rechtszaal zou worden verwijderd. Het O. M. eischte f5 boete. Wegens mishandeling van vrouw Haast, in den nacht van 10 op 11 Juli te Kralin gen gepleegd, had zich vervolgens te ver antwoorden Joh. W. V., oud 24 jaar, ar beider, thans plaatsvervanger te Gouda. Bekl. ontkende het feit. Eisch vrijspraak. Bij verstek werd behandeld de zaak van P. De O., arbeider te Jaarsveld, die op 3 Juli den veldwachter Van ’tHoffaldaar, voor „meineedige” uitgemaakt had. De eisch luidde 2 dagen gevangenisstraf. Uitspraken over 8 dagen. GOUDA, 12 Oct. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad werden uit gebracht 660 stemmen. Van onwaarde 21. Daarvan vereenigden op zich de heeren H. M. Dercksen (antirev.) 338, F. Herman Fzn. (lib.) 262, T. G. Van Wierst 6 stemmen, zoodat eerstgenoemde gekozen is. GORINCHEM, 12 Oct. In de laatstgehou den huishoudelijke vergadering van ons Nutsdepartement werden benoemd tot directeuren der spaarbank de heeren P. Van Zutphen en F. Van Oleef; tot commissarissen der leesbibliotheek de heeren P. Van ZutphenDa. A. De Pecker en Mr. P. W. Boll tot leden der commissie tot onderzoek van den staat der spaarbankde heeren Dr. Kin derman en L. Noorduyn. WOERDEN, 12 Oct. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 217 partijen; prijs van Goudsche le soort f25 A f28,— 2e soort f 21 A f 24, per 50 kilo. Handel vlug. Wegens de groote najaarsveemarkt op 26 dezer, zal de kaasmarkt gehouden worden op Vrjjdag 28 dezer. schot naar Londen overgebracht en Woens dag werd het begraven in de Westminster Abdy, waar veel toebereidselen voor de plechtigheid gemaakt waren. Volgens „The Times” zal Tennyson’s zoon en opvolger in het Pair-schap, Hallam Tennyson aldus genoemd naar Arthur Hallam, wien In Memoriatn is gewijd ingevolge van een wensch zijns vaders, diens leven beschrijven. Bij de uitgevers Macmillan moet een nieuwe dichtbundel van Tennyson ter perse zijn, waarvan de dichter nog kort voor zijn dood de proeven nazag. In de Londensche wijk White-Chapel, berucht door de moorden van Jack the Ripper, heeft men Vrijdag, onder den grond, een houten kist gevonden met beenderen vau drie menschen waarschijnlijk slachtoffers van lang geleden gepleegde moorden. Men zag natuurlijk daarin terstond weder sporen van misdaden van den vrouwen moordenaar. Maar de politie veronderstelt, ook op grond van den toestand der been deren dat deze moorden minstens van twintig jaren her dagteekenen. In den jongsten Italiaanschen Minister raad is beslotenden koning voor te stellen eene ontbinding der kamer, en de nieuwe verkiezingen te stellen op 6 November. De Regeering blijft aanhouden op bezuiniging en hoopt daarmede de begrooting van 1892/93 in evenwicht te brengen zonder nieuwe lee- ning. De Italiaansche oud-Minister-Presi dent Di Rudini heeft audiëntie gevraagd bij koning Umberto. Bij een schoolfeest te Tarbes (Opper- Pyreneën) is de vloer van bet feestlokaal iugezakt. Een vrouw en een 13-jarige knaap kwamen bij dit ongeluk om het leven en 104 andere personen werden ge wond, verscheidene zeer ernstig. Zondag werd te Genua door verschei dene Liberale en Katholieke werkliedenver- eenigingen een prachtige, bronzen krans gehecht aan het monument van Columbus. De plechtigheid werd besloten door het zingen van een vaderlandsch lied door een koor van 500 stemmen. De Columbusfeesten van Italië worden nu gevolgd door die in twee andere landen, nl. in Spanje en in Amerika. De Koningin-Regentes van eerstgenoemd land is met den jongen Koning te Hueloa aangekomen. De stad was prachtig ver sierd. Op de reede lagen drie naar oude modellen herbouwde karveelen, welke een eigenaardig gezicht opleverden te midden der nieuwerwetsche zeekasteelen. De Koningin bracht een bezoek aan bet klooster, waar Cplumbus langen tijd een toevluchtsoord vond. De feestvieringte New-York Amerika) ving aan met een reusachtigeu optocht van studen ten door de rijk versierde straten, die ten slotte defileerde voor een tribune, waarop de vice- president Morton bad plaats genomen. Op tribunes daaromheen zat een schare van duizenden jonge meisjes, die zoo waren ge rangschikt en gekleeddat ze te samen een groote Amerikaansche vlag vormden. Verder werden de Columbusfeesten voort gezet met een groot scheepsvertoon op de rivier en in de baaidoor prachtig weder begunstigd. Eene groote menigte was toegestroomdom zich te verlustigen in den aanblik van al die verschillende vaartuigen, die, evenals de steigers, prachtig versierd waren. Het glanspunt der vertooning was het defileeren of opvaren van al de vaartuigen in drie rijen, waarbij het geschut donderde. De vreemde schepen voeren in ’t midden, terwijl de andere rijen uit Amerikaansche bestonden. De eereplaats in den stoet was toege- wezeu aan het Spaansche schip „Infanta Isabel”. Het hooggerechtshof te Kopenhagen (De nemarken) heeft een misdadiger ter dood veroordeeld, wien dat nu voor de derde maal in zijn leven gebeurde maar die twee malen gratie verkreeg. Hans Nielsen, zoo heette de man, was een moordenaar en een brandstichter. Hij begon reeds als knaap van acht jarentoen hij een pachthoeve in brand stak, en in den korten tijdwelken hij buiten de gevangenis doorbracht, pleegde hij herhaaldelijk misda den van dien aard, o.a. in 1877 te Londen, waar een door hem gestichte brand in de India-Docks voor millioenen guldens schade veroorzaakte. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts l maal in rekening gebracht. de militaire politiek van deze -:u k in het algemeen haar jjver prijs en haar handelingen terljjk niemendal. Bij haar optreden weigert zjj de legerwet van den Minister Bergansius als een erfstuk te aanvaarden; er komt een aan dun zijn voorganger, op dit oogenblik uiterst moeielijk valt te •WM, t J - doet er niet toe: w bljjken. Aan ’t Departement sloeg XLV. De politiek, waarde vriend Redacteur, is een verleidelijk iets: heb je er eenmaal wat aan gedaan, dan wil je graag telkens weer je er in verdiepen. Sedert dien fa- meuzen tijd, toen we een Ministerie hadden met een legerwet, die in ’t water viel, om dat zij net als te laat uit bet ei gekomen □ajaarskuikens haar seizoen had laten voor bijgaan sinds dien tijd ben ik gaan begrijpen dat de schutterij-quaestie, het onderwerp mjjner aanhoudende overpein zingen, omdat ik geloof haar oplossing een dringeuden eisch des tijds te moeten noe men, dat die quaestie, zeg ik, een onderdeel uitmaakt van het militair vraag stuk, en dat bet laatste weer met de alge meens politiek ten nauwste samenhangt. Op deze moest ik mij dus gaan toeleggen ten einde in gene een helderder blik te kunnen slaan. Wie van een zaak het fijne wil weten, moet er met tal van menschen over praten. Wij, aan de u bekende tafel gezeten, doen nogal druk aan staatkundige beschouwingen en meenen op die manier ons sociëteits- uurtje gezellig en nuttig door te brengen. Ruzie krijgen we nooit: zijn we het niet eens en kunnen we bet niet ten naaste bij worden, dan heeft de President van de tafel het recht, de bespreking van de zaak te schorsen door eenvoudig te vragen Heeren, wat weer krjjgen we morgen? „Barend, wat zeg je wel van de Troon rede, uit een militair oogpunt beschouwd zei eergisterenavond Thyssen, onze water schap»-secretaris die sinds hij het boeren aan zijn zoon heeft overgelaten, ontzaglijk veel kranten leest. Hjj raakte daar een gevoelige snaar aan. Want laat ik het maar gulweg erken nen, van Regeering, hoezeer ik ook haar jjver prijs en haar handelingen met ingenomenheid begroet, begrijp ik let- zjj de legerwet van den Minister Bergansius tz zzzz t andere hoofdofficier van de artillerie het bewind, die heel wat anders wil ofschoon het tot STATEN-GENERAAL. De Tweede Kamer hield Dinsdag een korte vergadering tot regeling der werkzaamheden voor de volgende week. De Voorzitter herdacht het gouden huwelijksfeest van den Groothertog en de Groothertogin van Saksen-Weimar, en vroeg de opdracht, namens de Kamer een adres yan gelukwensching aan te bieden. Met applaus werd dit voorstel aangenomen. Het Wetboek van Militair Strafrecht zal ge steld worden in handen eener commissie'-, welker leden door den Voorzitter benoemd sullen worden. Bjj Kon. besluit is herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervangerin het kanton Gorinchem, ti. W. Middelkoop. bus is toegelaten, hijgt en snakt naar bet kiesrecht als een op ’t droge geraakte paling naar zijn eigen element. Nergens kan je een voet zettenof je hoort op bigden toon zeggenGelukkig, nu zal toch eindelijk ook ons recht erkend worden. Slapend en wakend donken de lui aau niets anders. Geloof je nu, dat bij zulk een verbazende belangstellingwaarvan we alle dagen de teekens rondom ons zien, die ons zelf ook medesleept tot openbaringen van vaderlands liefde en kiezersvreugde, die wet langer dan hoogstens een jaar onderweg zal kunnen blijven? En is eenmaal de kieswet aange nomen zjjn de besturen bezig om de kie zerslijsten op te maken, wat, bij den ge weldigen stroom der blakende ijveraars wel een drukken maar geen langdurigen arbeid zal geven, dan zal geen Minister het in de gedachten krjjgen nog bij de oude Kamer, die door de aanneming der kieswet haar testament heeft geteekend, met een leger wet te komen aandragen. Men zal dat buitenkansje wel moeten overlaten aan de nieuwe Kamervolgens het uitgeb’reide kiesrecht gekozenen aan het Ministerie dat in kleur met de meerderheid van die Kamer overeenkomt. Ik vind, dat mijnheer Seretden Minister van Oorlog toch maar eens ferm heeft ge zegd, dat hjj zich wel wat had mogen haasten met zjjn legerwetzei onze ont vanger. De man van de gemeente-financiën leest altijd de Handelingen erg trouw, om dat hjj haast niets te doen heeft. Ferm gezeidnu jamaar of de ver- wjjten billijk waren, betwijfel ik zeer. De werkmanier onder een stelsel van volksver tegenwoordigers die allemaal wat te ver tellen hebben is nu eenmaal erg traag en al had de Minister zjjn wetsontwerp kant en klaar’t zou waarschjjnlijk toch moeten bljjven liggen. Voor het overige moet ik den heeren van de oppositie toe geven dat er erg veel grond bestaat voor hun meeningdat onder dit Kabinet van een regeling der levende strijdkrachten wel niets zal komen. Maar de schuld ligt geloof ikveel meer in de omstandigheden dan by den Minister. Ik deel u een brokstuk van dit gesprek mede heer Redacteurom u te doen zien hoe in onze kringen over de zaak wordt gedacht. We gelooven ook geen van allen iu ernst aan een defensieregeling vóór de 8Ü0U00 kiezers, waaronder bjjna 500 000 nieuwemede aan de stembus zullen zjjn toegelaten. (Of ze allen komen zullen, is een andere vraag.) En dan is het best mogelijk, dat rneu uit eeu heel ander vaatje zal gaan tappen als waarvan de Minister Seyffardt de kraan in de hand heeft. Dat ons volk van defensie-geestdrift gloeit, daarvan kan ieder zich overtuigen door ook schutter to worden. Hij ziet zich dan opgenomen in een omgeving van heiden wier yzervreterig temperament alleen door plichtgevoel wordt beteugeld. Hjj wordt dan lid van een lichaamdat als de muren van Athene den vjjand buiten de landpalen zal houdenen eerst verpletterd vertrapt tot moes gestampt moet zijn, eer vreemd geweld onze beemden overatfoomt.. Ziet, byvoorbeeld, eens dat prachtexem plaar van een Zutphenschen schutter, waar dig om in was vereeuwigd te worden in ’t Panopticum. Eens tot zijn grievende smart berispt voor te laat komen by een oefening, neemt bij, om ten tweede male dat groote gevaar te ontloopen een paard en gaat er gewapend op zitten. Niet als cavalerist toegelatenkomt hjj een volgende keer aanhollen in vol ornaat van schoor steenveger zyn eigenlijk beroepmet het geweer in de handom maar de exer citie niet te missen. Is dat geen merk waardige ijver. Hoort eens, hoe voortreffelijk de Helle- voetsche dienstdoende haar taak vervult. Vyimaal is zjj dit jaar opgekomen, en tel kens heeltzjj, ten einde den toekomstigen vjjand schrik in te boezemen eeu heel eind gemarcheerd langs het Voornsche kanaal en over den straatweg van den Brielom daarop afgedankt te werden bjj een cafó, waar de leden van den heldenstoet zich dan iu uniform gingen verkwikken. Behoeft het wel gezegd te worden, dat elke andere soort van oefening voor zulke dapperen volkomen noodeloos was? En laat ik u nu nog een staaltje vertel len van de punctueele nauwgezetheid, waar mede in ons vaderland de dierbare schut terij zaken worden behandeld. Breda bezit een erg bjjzienden schutter, of liever meu had daar zoo iemand voor den dienst afge keurd. Doordien hjj had vörzuiind hiervan kennis te geven aan de chefs, was de man toch opgeroepen. Hij verscheen niet, men beboette hembij reclameerde, en nu was krachtens, ik weet niet welk schutterjj- wetartikel, de ai keuring niet meer geldig. Er moest op nieuw een geneeskundig on derzoek plaats hebben. Voor die plechtig heid werden op het raadhuis samengeroe pen: de waarnemende burgemeester, een lid van den raad, de majoor-commandaut der schutterjjtwee doctorende commies der afdeeling schutterjj vau de Bredasche secretarieen de bode van den schutters raad. Het slot van de zitting was, dat de bjjziende man ^heven werd van alle per soonlijke bemoeiing met de landsverdediging. Wat zegt gij hiervan Kon men zulke hoogst gewichtige zaken met nog meer ernst en degelijkheid behandelen? Vriend Redacteur, ik wensch u en uwen lezers den vrede, tot in lengte van dagen. BAREND DE SCHUTTER. Keizer Wilhelm van Duitschland heeft ongedacht en in zeer bartelijke bewoordin gen door middel van een telegram zijne goedkeuring geschonken aan de benoeming van den heer Zelle tot Oberbürgermeister van Berlijn. Ik hoop, „aldus schreef de Keizer”, u zeer lang io deze betrekking te zien en met u veel schoons tot stand te brengen ter verfraaiing en ontwikkeling van Berlijn. Ik ben er van overtuigd, dat geen beter en geschikter persoon voor deze betrekking had kunnen gekozen worden, dan gij, die mij en mijn huis een warme genegenheid toedraagt De vreugde te Berlijn over deze uitlating des Keizers is algemeen, omdat men nu verwachten mag, dat, naar dit Keizerswoord, de plannen tot verfraaiing en uitbreiding der stad, ten uitvoer zullen worden gebracht, iets, wat hoog noodig is, want den laatsteu tijd zjjn reeds verscheidene dringend nood zakelijke werken uitgesteld. De Keizer is van Potsdam naar Weenen vertrokken, waar Z. M. zeer harteljjk werd ontvangen door Keizer Frans Jozef. Aan het station waren ook dq Aartshertogen, de gezant van Reuss en de Duitsche offi cieren aanwezig, die aan den afstandsrit Berljjn—Weenen deelnamen. De overwin naar bjj dien grooten rit, do heer Von Reitzeustein, werd door Z. M. tot eskadrons- chef benoemd. Van de 209 paarden, welke deelnamen aan den afstandsrit tusschen Weenen en Berlijn, zjjn 22 aan de gevolgen gestorven; nog ongeveer vier verkeeren in een beden- kelyken toestand; de overige zjjn vrij wel, naar omstandigheden. Ouder de doode paarden is ook de edele Athos”, van Graaf Star hem berg, den Oostenrykschen, en „Frei herr”, van Reitzensteinden Duitschen winner. De president van Frankrijkde heer Carnotis te Rijssel aangekomenwaar hjj met veel geestdrift ontvangen werd. Hij komt er de feesten bjjwonen ter gele genheid tot onthulling van het gedenk- teeken voor de opheffing van het beroemde beleg. Namens den Koning der Belgen werd de heer Carnot begroet door Baron Ruzette. In eene toespraak wees deze laatste op de vriendschappelijke verhouding tusschen beide landenbanden, zeide hij, die hij thans nog nauwer kwam toehalenals dit mogelijk was. In Dahomey heeft de Fransche expeditie- colonne weer een nieuwen zegepraal be haald op eene afdeeling inboorlingen van 5000 man, die een versterkt punt bezet hielden. De vjjand moest vluchten met ach terlating van een aantal dooden en geweren. Het expeditie-corps is vol vuur; twee dagen lang hadden de Franschen te voren eeneu weg moeten kappen door struikgewas. De eerste verjaardag van Parnell’s over- Ijjden werd Zondag jl. in Ierland gevierd met eene bedevaart naar het kerkhof van Glasneviu, waar de groote volksleider be graven ligt. Drie wagens met kransen gingen mede. Duizendeu waren opgekomen en allen liepen met een klimopblad in knoopsgat of op hoed, zoodat dit blad is aangenomen als onderscheidingsteeken der party. Tennyson was zeer rijkniet alleen door een groot vermogen, dat hy erfde, maar ook door de aanzienlijke sommen, welke zyne werken hem opleverden. Toen hij een knaap waskoesterde zyne naaste familie daaromtrent echter geen overdreven verwachtingen van hem. De jonge Alfred had namelijk eens, op verzoek van zyn grootvadereen elegie op zjjn grootmoeder gedicht en de oude man gaf den knaap tien shillings daarvoor, met de woorden: „Ziedaar, dit is het eerste geld dat je met verzenmaken verdiend hebt en het zal nu ook het laatste wezendaar kun je op aan I” Carlyle betuigde na zijne eerste kennis making met Tennyson iu den tijd vóór de erfenis „ik ben blijdat mjjn dochter hem niet gezien heeft, want zij zou terstond verliefd op hem geworden zijn of zjj moest van ijs gemaakt wezen en mannen van genie hebben nooit iets om eeu vrouw te onder houden.” Als Hofdichter had Tennyson een trak tement van 72 p. st. per jaar en voorts ont ving hy van de civiele lijst een jaargeld van 2ü0 p. st. Vele Engelsche bladen ook „The Athe naeum” verschenen met een rouwrand om den dood van Tennyson. Koningin Vic toria liet de rouwvlag hjjschen op haar kasteel Balmoral en Keizer Wilhelm zond een telegram vau rouwbeklag. Dinsdag werd ’«dichter» atoffeljjk over-

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1