sa h J1KE KACHELKOLKU, e tegen 60 Cis. per mud zullen ge worden bij 1892. N'. 1310. Woensdag 19 October. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-HoIIand en Utrecht. i Verkooping van Bagger. Goedewaagen Zonen, IARKT, naast „DE WAAG”, GOUDA, Houtskoolbriqiietten ”*«*-•1 Oilmans. I SteenkolenHandel. I Officiëele Kennisgevingen. C. JONGENBURGER TMANS' Volledige Werken, uk met 700 Oorspronkelijke Illustration Te koop aangeboden: *ee 4-wielde Wagens, iloury-kappenwaarvan een met en onder veeren Veredeling van het Ambacht. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. _L DE MIK te Stolwijk. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers Italië op* cht oud plan tot ont- )D doch na De heer A. Van de scheepstimmerwerf van den algem ■navis m«t izned t/Avnltr watnr Gemeente SCHOONHOVEN. Franco neeren bij reeds op zijn kamer in bloemen, maar een schat eindelijk tijding Kolonel Dodds schrijver dezes hieraan ALKEN a/d RIJN, 15 Oct. Heden werd alhier van geschikt voor alle draagvermogen van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven zullen op Woensdag 26 October 1892, des middags 12 uur. op - Llt-k_-1- jn ttig gedeponeerde fabrieksmerken, m ffl SCHOOÏÏHOVEKSCHE COURANT. bet Raadhuis, publiek verkoopen, perceelen De BAGGER, liggende buiten de Veerpoort. Information worden op de Gemeente secretarie gegeven. Schoonhoven, 18 Oct. 1892. De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel neer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën. voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. nemen gelden h deposito: 1 dag opvragens 1 langer termjjn op c orwaarden en des. iderpand in fondsen; Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags- morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. por post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. delaars in- en Verbruikers van TURF! P* Onderscheidene soorten van droge, F koolhoudonde en zuivere BAGGER ENGTURF zijn ruim voorradig en tegen concurreereude prijzen en met solide telling of bewijzen van gegoedheid, •p crediet, verkrijgbaar bij P. KERS- IEN LzVervener te Reeuwijk, Gouda. iagt de verbeterde Stoombriquettenfabriek van te ALPHEN a/d RIJN. Druk. Oilmans. alle Boekwinkels is de Inteekening gesteld op teekeningen van JAN DE JONG, com- in 55 a 60 Aflevering en ad slechts mts. iag uwen Boekhandelaar Prospectus 5 Aflevering, die mag worden open den, ter inzage. Elsch vooral den 8en Druk met ’laten, uitgaaf van D. BOLLE, te rdain. 3, ook voor een lijukoeken, bij DE JONG, Groot-Ammers. >g te keep TWEE HITTENTUIQBM. KOOP AANGEBODEN: (MET GARANTIE) EEN ECHTE jer-Handnaaimactóne van f 45, voor f 30en nieuwe Regulateur, van f 18, voor f 10. letters M M, Bureau van dit Blad. Vraag de zoozeer gere nommeerde Amerikaansche WRIJFWAS vanfl.W.KBUUSAZooB 's Bosch. Alleen verkrijgbaar voor Haastrecht bij W. J. VAN, DAMvoor Bergambacht bij Gebr. VAN DEN DOOL, voor Schoonhoven bij de Firma JUH. DE JONG, in fleschjes a I7'f Cents. izelpsrtór. 8. W.N. VAN NOOTEN. Van Ek, voor f 1150. ♦STOLWIJK, 17 Oct. De heer A. Van der Hor, onderwijzer met hoofdaote aan de le openbare school alhier, is in gelyke be trekking benoemd ain school no, 4, te Haarlemmermeer. ♦TIENHOVEN17 Oct. Bij de op 15 Oct. 11. alhier gehouden verkiezing van een hoofd ingeland voor het waterschap „de Over waard”, voor den polder Tienhoven, is met --o-nneene stemmen herkozen de heer G. De heer A Pannevis met goed gevolg te water Kruyf alhier. De verslaggever dor laatst gehouden le zing in Schoonhovens veste over kunst kennis en teekenonderwijs heeft gewezen op plannenwelke bestaan om gezellen en meesters in eenig handwerk bewijzen van bekwaamheid af te geven in verschillende vakken. Het zij mij vergund hièi^ver iets mede te doelen, dat misschien werkgevers en ouders van nut kan zijn. In het begin dezes jaars werd door de „Nederlandsche Maatschappij tot bevorde ring der Njjverheid” en de Vereeniging Arti et Industriae” te ’s Gravenhage eene commissie benoemd tot Veredeling van het Ambacht. Die commissie was van oordeeldat bet niet weinig zou bijdragen tot verbooging onzer kunstnijverheid, als door gezellenen meesters in verschillende ambachten een soort examen werd afgelegdniet geheel ongelyk, zooals terecht werd opgemerkt, aan het afleggen eener proef, of het maken van een proefstuk, zooals dit voorheen door de Gildemeesters van de broeders verlangd werd, vóór zy in het gilde werden opge nomen. De commissie, bestaande uit de heeren J. F. W. Conrad, H. L. Boersma, P. J. Van Houten en J. J. Van Nieukerken stelde zich voor, vooreerst met vijf ambichten te beginnen. Zy wilde bewijzen afgeven van bekwaamheid in het timmeren, in het huis- smedenin het huisschilderen in bet koper werken en in het meubelmaken. De eisahen waren voor den meester na- tuurlijk zwaarder dan die voor den gezel terwijl hy, die reeds een bewjjs van be kwaamheid als gezel verkregen had, van het afleggen eener proef in de praktijk zou worden vrygesteld, als hij opging naar de bekwaamheid van meester te dingen. Die eischen voor de verschillende am bachten waren reeds in April '92 verzonden. De af te leggen proeven zouden loopen over: A. theoretische vakkennis en teekenen B. theorie (rekenen, meetkunde en voor den meester bovendien boekhouden); C. praktijk (bet maken van een werkstuk). In het diploma zou elk deel genoemd worden, waarin de kandidaat voldoende blij ken van bekwaamheid gegeven had. met vermelding der hem daarvoor toegekende punten. Het materiaal, benoodigd voor het maken der werkstukken, zou verstrekt wor den door de Commissie en de gemaakte voorwerpen zouden haar eigendom blijven. Op nader te bepalen dagen zou voor ieder, die zich daartoe aanbood, te 's Gravenhage de gelegenheid gegeven worden tot het afleggen van de proeven. Kandidaten wer den uitgenoodigd zich schriftelijk voor 1 Nov. a. s. bij den secretaris, den heer J. J. Van Nieukerken te 's Gravenhageaan te melden. Maar dezer dagen was bovengenoemde Commissie verplicht bet volgend bericht te zenden: „Door een onverwachten samenloop van •mstandigheden kan de subsidie van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Nijverheid, waarover de Commissie tot veredeling van het Ambacht tot uitvoering harer plannen in December a s. meende te mogen beschikken, niet worden uitgekeerd en ontbreken haar, als gevolg daarvan, de noodige fondsen om de proefaflegging, zoo als haar voornemen was, in December van dit jaar ten uitvoer te brengen. Dat zij in hare aanvankelyk met succes bekroonde pogingen op zoo onverwachte wyze werd teleurgesteld, grieft haar te meer, omdat zich reeds in vele plaatsen van ons land commissiën hebben gevormd, die poog den, met bet oog op deze proefaflegging, het vakonderwys te verbeteren en aan te vullen en andere commissiën zich hebben belast met de zorg voor reis- en verblijf kosten van a.s Meesters en Gezellen, die te onbemiddeld zijn om op eigen kosten aan het onderzoek deel te nemen. De Commissie tot veredeling van het Ambacht, derhalve genoodzaakt zijnde de proefaflegging voor een jaar uit te stellen, neemt zich voor die in December 1893 ten uitvoer te brengen en noodigt U uit de pogingen, die werden aangewend om het vakonderwijs te verbeteren, krachtig voort- te zetten, opdat in December 1893 blijken moge, dat dit jaar uitstel van gunstigen invloed is geweest op de ontwikkeling van den aanstaanden Meester en Gezel. Met leedwezen erkennende dat het voor hen, die moeiten noch kosten hebben ont zien, om zich voor het afleggen der proef te bekwamen, eene groote teleurstelling baart, wijst de Commissie er tevens op, dat door zeer velen de tijd van voorbereiding te kort werd geacht en dat nu zoo veel te meer tijd en gelegenheid bestaat zich de bekwaamheden eigen te maken, die voor meester of gezel gevorderd zullen worden. In verband met het vorenstaande worden candidate» uitgenoodigd zich niet aan te melden voor 1 November a.s., maar wel schriftelijk vóór 1 September 1893, aan den Secretaris der Commissie, Elandstraat 48 te 's Gravenhage.” Met spijt moet toevoegen, dat hij drie leerlingen theore tisch opleidde om aan dit examen in het ambacht te voldoen, waarvan er een door zijn werkgever stelselmatig in dit plan werd tegengewerkt. Ziedaar de bekrompenheid van een baasje, dat meent de ontwikkeling van den werkman en daardoor den vooruit gang der maatschappij te kunnen keeren dat vermoedt, dat zijne affaire verminderen zal, als zijn gezel zich later vestigt met een diploma in den zak als Meester! Waarlyk, als die zaak zoo weinig betee- kent, dan moest, dunkt mij, bet plan van zijn gezel hem aansporen, in de eerste plaats zich zelf in zijn vak zoo te bekwamen, dat hij die concurrentie moedig bet hoofd kon bieden. Hij moest trachten dat zijn werk nog ver boven dat van een gediplomeerde kwam te staan. En als hij daarvoor zorgt, dan kan dit niet anders dan der maatsebapij ten goede komen. Mij dunkt, de plannen der Commissie tot veredeling van het Ambacht moeten daarom met kracht gesteund worden. d. O. Na lang wachten is er gekomen uit Dahomey, schijnt de zaken altijd nog al kalm te nemen. Den lüden dezer is Babovi bezet, hetwelk men verlaten vond. De ontruiming schijnt in haast geschied te zijn, te oor- deelen naar de groote menigte mondvoor raad welken men er vond. De werkstakingen te Carmeaux blijven steeds aanhouden onder leiding van de beide Kamerleden Baudin en Fenoel. De gendar merie die de troepen samenscholende werk stakers moet uiteenjagen wordt op hevige wjjze tegengewerkt. De mijnwerkers sarren de gendarmen op allerlei manieren zij ver sperren hun den weg en weigeren door te loopen en dat alles op voorbeeld van Baudin. President Carnot heeft een bezoek ont vangen van den Graaf van Vlaanderen op het Elysóe, hetwelk daarna werd beantwoord in het hótel Bristol. Ie Parijs is dezer dagen overleden de Markiezin van Blocqueville, die langen tijd beschouwd werd als de schoonste vrouw van Frankrijk. Deze dame, thans 79 jaren oud, was de meestgevierde schoonheid aan het Hof van Koning Louis Philippe en de vertrouwde vriendin van Kouingiu Amélie. In Engeland iu het Zuid-Oostelijk deel van het Graafschap Lancashire zal wederom eene werkstaking uitbreken onder de ar beiders van de katoenfabrieken. Ze willen nl. geen genoegen nemen met eene loons verlaging van b pCt. Het aantal werkata- kenden bedraagt 60.000 man, doch gelukkig beschikken ze over een welgevulde werk- stakingskas. Het stoffelijk overschot van Alfred Ten nyson is gisteren met groote plechtigheid in de Westminister-Abdij begraven, gelijk wij reeds in een deel der oplaag van ons vorig nummer berichtten. Het werd Dinsdag van Haslemere naar Londen gebracht en daar voorloopig in de St. Faith’s-kapel neergezet. Tennyson had een afkeer van lijkwagens en zwarte rouwdraperieën; daarom heelt men die ook niet bij zijne begrafenis ge bruikt. De nkist, waarin hij lag op zyn verlangen een eenvoudige kist van echt Engelsch eikenhout is qp een jachtwagen naar den spoortrein gebracht en te Landen in een ander rijtuig naar de Abdy van Westminster vervoerd. Voorts was het lijkkleed niet zwart; een zijden Eogeische vlag (het eigendom van den Prins van Wales) deed daarvoor dienst. Ook was het graf niet met zwart, maar met purper behangen. De doode lag Aidworth iu de In de Zaterdag te Dordrecht gehouden vergadering van het bestuur der Vier Polders is in de plaats van den heer Th. Prins, dezer dagen overleden, tot fabrijk en landmeter benoemd de heer A. Prins Thzn. te Sliedrecht. Bij de gehouden aanbesteding vanwege de directie van de Maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen, voor de uitbreiding der remisegebouwen en het maken van eene smedery aan het station te 'sGravenhage was minste inschrijver A. Mes te Sliedrechtvoor f 11.883. Voor de verbreeding der vaar geul in de rivier de Boven-M.er wede zijn twee baggervaartuigen in werking gesteld. De Rotterdamsche Rechtbank behandelde Zaterdag de zaak tegen Ocke- loen, terechtstaande wegens moord op den politie agent Van den Bergh. Het Openb. Ministerie vorderde Ockeloen's veroordeeling tot 15 jaren gevangenisstraf. Er waren 15 getuigen. De advocaat, mr. Troelstra, riep de clementie der rechtbank in voor dezen armen gebochelde, die, een natuurlijk kind zijnde, van zijn geboorte af slechts tegenspoed had ondervonden, waardoor zijn wrok tegen de maatschappij steeds meer was gevoed. De Minister van Binnen 1. Za ken brengt ter kennis, dat volgens de bij hem ingekomen ambtsberichten in de afge- loopen week als aan Aziatische cholera overleden zijn aaugegeven: in Gelderland: te Apeltern 1, te Maurik 1, te Varik 1 persoon; in Zuid-Holland te Alphen 2, te Charlois 1, te Gorinchem 1, te Gouda 2, te Gouds waard I, te Hendrik Ido Ambacht 1, te Krithpen a/d IJsel 1, te Maassluis 1, te Puttershoek 1, te Rotterdim I, te Zuid- Beijerland 1 persoon in Noord-Holland te Amsterdam 2 pers in Utrecht: te Jutphaas 2, te Utrecht 9, te IJselstein 3 personen in Overijsel: te Diepenveen 3 personen. In de vorige opgave van II Oct. staat vermeld: Hendrik Ido Ambacht 2 perso nen dit moet zijn 3 personen. Naar men verneemt, zal de „Prins Hendrik-stichting” te Egmond aan Zee zoodanig worden uitgebreid, dat daarin circa 180 oude zeelieden kunnen worden opgenomen. Thans is dat getal ruim 100. Voor de akte van bekwaam heid voor de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek zijn o. a. toegelaten: de heeren A. Van Willigen en M. Kruijne, beiden van Kamerik; J. Van Vliet, K. W. Kroon, K. B. Schouten en J. A. F. Sluijters, allen van HarmelenM. S. Both en J. Kleinen- dorst, beiden van Zegveld; F. A. N. Dik- kenberg en K. J. Van de Wal, beiden van Woerden. Aangenomen het beroep bij de Herv. Gem. te Moerkappelle door den heer Wm. Van der Waal Iz., cand. te Ridderkerk. Bedankt voor het beroep by de Herv. Gem. te Akkooi door Ds. L. Van Maanen te Willemstad. 2I overeen te komin isverkiezende tegsn rstrekken gelden op Effecten voor: agen onder f 1000,— 4 jaam agen daarboven tot den prolongatio- >ers, volgens Amsterdamsche beun* »orwaarden sten zich met het koopen en verkoopen in Effecten, tegen een provisie van: voor fondsen boven de 30*/e, onder 30 (ook •or loten;) erlangd worden orders in de meeste ndsen verantwoord tot den eerstvolgen- >n middenkoers der Amsterdamsche iuts; elen Coupons in boven de Amsterdara- he beursnoteoring, zonder berekening >n provisie; iten zich op voordeelige voorwaarden et het incasseeren van wissels op binnen- i buitenland. Tarieven op aanvrage atis verkrijgbaar. 'ormatiën worden verstrekt door den Heer fAN DEN HEUVEL, Sohoonhov^. Eerstdaags verwacht: EENE LADING ide» ligt er een schip in lossing, Cent per Mud vry op den wal, A 05 ('eet 'akhuis, a coolant. J. W VALK. De verhooging in prys ontstaat door de vrachtprijzen. noodlottig voor het leger beschouwd. Weenen, Oostenrijke hoofdstad, heeft een kort- bezoek ontvangen van den Russischen kroonprins op diens reis naar Athene. Het zal te bezien staan of Keizer Wilhelm moeite zal doen om den zoon van den Czaar te ontmoeten I Op het punt van Bulgarije wordt de Porie door Rusland maar niet losgelaten. De Russische gezant te Constantinopel heeft den Sultan aangezegd, dat hij in de eerst volgende audiëntie bij Z. M. op de zaak zal terugkomen. De Porte heeft haar eerste antwoord op de bekende nota van Rusland ingetrokken en is nu bezig aan het opstellen van een tweede, waarin ze voor het vervolg beter schap zal beloven. Rusland, nóg niet te vreden, verlangt verontschuldigingen voor wat er gebeurd is. De Porte wordt aan de andere zijde bestookt door Frankrijk, Engeland, Oostenrijk en Duitschland, wier gezanten ernstige vertoogen hebben inge- diend wegens herhaalde diefstallen aan bet postkantoor. Een jong Oostenrijksch onderofficier, die naar Brussel gevlucht was, omdat bij voort durend door zijn kolonel gekweld en slecht behandeld werd, heeft dien kolonel, toen deze onlangs te Brussel kwam, eerst op straat beleedigd en tot een tweegevecht uitgedaagd, en hem. toen hy hardnekkig weigerde te duelleeren, met een zweep af geranseld in het bijzijn der vrouw van den officier en het op haar hulpgeroep toege- snelde hótelpersoneel. De onderofficier heeft aan al de officieren van het regiment kennis gegeven van het gebeurde en de Minister van Oorlog, tot wien de officieren zich gemeenschappelijk wenden, moet niet ongeneigd zijn, den kolonel zijn ontslag te geven. van bloemen en kransen was naar de Abdij gezonden; daaronder warss ei ook van de koninklijke familie en van Koningin Victoria, die haren Hofdichter hartelijk betreurt, van wien zij in een telegram aan Hallam Tennyson verklaarde- „he was ever so kind to me and so full of sympathy”. Er waren ook lauweren gezonden van Virgilius’ graf te Mantua en uit Shakespeare’s tuin te Stratford on Avon. Een talrijk en uitgelezen publiek, waarbij, vreemd genoeg, geen lid der koninklijke familie was, woonde de plechtigheid bij. In den tuin van het huis van den rechter Wilson, te Glasgow, heeft men op verschillende plaatsen onder den grond stukken gevonden van het lichaam eener vrouw. Het huis is sinds eenigen tijd on bewoond en toevertrouwd aan de zorg van een tuinman. Dien tuinman, M'Ewan ge naamd. houdt men voor den moordenaar en een 30 a 40 jarige vrouw, die dikwijls by hem kwam, is vermoedelijk het slacht offer van de misdaad. De politie is tot dusverre M'Ewan nog niet op het spoor. Vóór Gladstone nog eerst recht zijn pro gramma heeft ontwikkeldwerd reeds een nederlaag geleden. Met drie stemmen meer derheid boven den Gladstoneaan Lawcon werd te Chester de conversatief Master tot lid van bet Parlement gekozen I Het Regeeringsprogramma in Italië waarop de nieuwe verkiezingen zullen plaats hebben, luidt als volgt„Dank zij de groote waarschijnlijkheid op het behoud van den vredewaartoe Italië het zijne bijbrengt, hoopt men het financieel vraagstuk tot eene bevredigende oplossing te brengen. De Ro- geering handhaaft haar programma van bezui niging, vooral wat militaire uitgaven betreft, zonder dat echter daardoor de weerkracht des lands schade zal lijden. De Regeering hoopt verder de nijverheid te bevorderen door gemeentelijke en gewestelijke crediet- iustelliagau op to riciW^7 Verder zullen sommige belastingen worden hervormd en het toltarief gewijzigd, terwijl zal gezorgd worden voor een geregelden muntloop. Een onlangs overleden Italiaansche se nator, de heer Ricci, heeft zijn gansche vermogen, dat zeer aanzienlijk schijnt te zijn, aan de stad Genua vermaakt met de bepaling, dat de stad aan zestien ouder- looze knapen een kostelooze huisvesting en opleiding moet doen geven in een aan gewezen inrichting daar ter stede. De ove rige renten mag de stad gebruiken op de wijze, die baar 't best toeschijnt. De gelden, welke reeds bijeengebracht waren voor het zilveren bruiloftsfeest van den Koning en de Koningin van Italië, zullen thans, nu het Vorstelijk ecutpaar elk geschenk heeft geweigerd, waarschijn lijk gebruikt worden voor het verstrekken van huisvestingen onderwijs aan verlaten en verwaarloosde kinderen te Rome. Een ander plan is er dorpjes voor te stichten in de landstreek om de stad Rome been (Campagna), volgens een ginning dier streek. Een stoutmoedig alpenjager volbracht on langs in de Bavoiscbe Alpen bet waagstuk, een adelaarsnest uit te halen, dat zich op een bergplat onder een geweldig overhan gend rotsblok bevond. Nadat hy het wijfje doodgeschoten bad, vond hij in het nest den jongen arend, die reeds eene vlucht had van IJ meter. De bodem van het zeer ruime nest bestond uit dikke boomtakken, bedekt met rijzen en bladeren; wel zes personen hadden er in kunnen plaats nemen. De voorraad voedsel en de overblijfselen er van in het nest, waren aanzienlijk, b. v. groote hoeveelheden deels verschdeels bedorven vleesch, een nog kort te voren gedoode witte haas, 27 pooten van gemzen, 4 van duiven, 30 van fazanten, 11 van hoenders, 3 koppen van hoenders, 18 koppen van patrijzen en verdere overblijfselen van ander gevogelte, bovendien slangen en deelen van mormeldieren. Te Como is een man gevangen genomen, die een bedrag van 641)0 lire aan klein zilvergeld naar Zwitserland trachtte uit te voeren, by de bestaande schaarschte natuur lijk tegenwoordig dubbel ongeweusebt. In Zwitserland is dezer dagen in den ouderdom van 75 jaar overleden Lothar Bücher, een trouwe vriend en medewerker van Von Bismarck, bij wien hij dikwijls »p Friedrichsruhe te gast was en die hem nu terdege zal missen bij het ordenen zijner papieren en het opstellen zijner gedenk schriften. Bücher, een welsprekend rede naar, behoorde aanvankelijk tot de gea vanceerd democratische partijdoch na eenigen tijd in Londen vertoefd te hebben, kwam hij als gematigd liberaal terug. Toen in 1861 trad hy in dienst bij het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, waar Von Bis marck chef was. Sinds dien tijd werd er weinig van hem vernomen. Hij werkte hard, zonder dat iemand anderp het merkte dan zyn chef, als een stille hulp van den grooten staatsman. De üultbche pers heeft het voortdurend druk over de legerwet, vooral nu het voor uitzicht bestaat, dat men meer zal moeten betalen. Eene proefneming met den twee jarigen diensttyd wordt als gevaarlyk en gelaten de ijzeren schroefstoombootge naamd: „Commissaris der Koningin Jhr. Mr. J, W. M Schorer”, bestemd voor het ver voer van passagiers, goederen en vee, en gebouwd voor rekening van de Maatschappij van schroefstoombootdienst, directeur de heer W. Bus te Haarlem. De compound machine en ketel van löpkr. zijn vervaar digd aan de fibriek van de heeren Löhnis Sc, Co., te Rotterdam. ♦AMEIDË, 17 Oct. LI. Donderdag en Vrijdag, zijnde de dagen, waarop het hier onder gewone omstandigheden kermis zoude zijn geweest, zijn volmaakt rustig voorbij gegaan. Door de jongelui is beide avonden, zeer geschiktnog wat pleizier gemaakt want zoo heelemaal niets was voor hen toch te ergdoch dank zij de ordelievend heid onzer ingezetenen en de zeer oordeel kundige wijze, waarop de politie optrad, is daarbij geen enkele wanklank vernomen. BERKEN WOUDE, 15 Oct. In de gisteren avond gehouden buitengewone nutsverga- dering deed de voorzitter aan de leden de mededeeling, dat aan het departement door het Hoofdbestuur 25 gulden subsidie was verleend tot aankoop van boeken voor de volksbibliotheek. Voorts werd besloten dezen winter zes nuts vergaderingen tehouden en flinke sprekers uit te noodigen om eene leesbeurt te vervullen. De eerste dier ver gaderingen zal worden gehouden in het be gin van November, en in December twee vergaderingen. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat door K. 8. alhier van 4 aardappelplanten ruim een kwart H. L. flinke aardappelen zyn gedolven. gLEKKERKERK, 140ct. In de vergadering der leden van den Nederlandschon Proteatan tenbond van de alhier gevestigde Afdeeling werd door den Penningmeester rekening en verantwoording over het afgeloopen boekjaar gedaan. De ontvangsten hadden bedragen f 153,63} en de uitgaven fl 15,67}, batig saldo alzoo f37,96. Het aantal leden bedroeg volgens het jaarverslag 143. Door bijzondere omstandigheden werd het besluit genomen, dit jaar geen afgevaardigden naar de Alge- meene Vergadering van den Bond te be noemen. De bestuursleden, aan de beurt van aftreding, de heeren S. Man in ’t Veld en J. A. De Vries, werden herkozen. Het Bestuurslid, tevens Secretaris, de heer Prillevitz, bedankte tegen 1 Januari voor die betrekkingende voorzitter sprak zijn leedwezen daarover uit en sloot de Verga dering op de gebruikelijke wijze. gMOORDRECHT, 15 Oct. Donderdag-mid- dag maakten eenige vnoolijke bruiloftsgasten een rytoertje door de omstreken van ons dorp. Een paartje, heel gezellig in eene tilbury gezeten, had het zeker erg benauwd gehad, want eensklaps stuurde de voerman bij de woning van den heer Exalto het paard naar don slootkant, om een Verfris- schend bad te gaan nemen. Te laat begon men te overwegen, dat doop- en trouw plechtigheden moeielijk kunnen samengaan, en, toen men het paard van den verkeerden weg trachtte af te leiden, stond het reeds met de voorpooten in de sloot en had de koudwaterkuur reeds een aanvang genomen. Gelukkig was het opgeruimde paartje nog in staat, zich bijtijds te redden en kon de tocht na eenig oponthoud verder worden voortgezet. •NOORDELOOS, 15 Oct. Een aan mond zeer lijdend rund van den bouwman T. Van der Haven te Overslingeland is dood in het water gevonden en is, na met carbol en chloor te zijn ontsmet, begraven. NIEUWERKERK a/dIJSEL, 17 Oct. Alhier is door de werklieden-vereeniging „Onder steuning zij ons doel” eene leesbibliotheek opgerichtom tegen eene kleine contributie boeken ter lezing uit te geven. Do vereeni ging telt reeds 50 leden. §ÓUDEWATER, 17 Oct. L.l. Vrijdag werd tot notabel van de Herv. Gemeente alhier gekozenin plaats van den heer G. Ten Brummeler, die als zoodanig bedankt had, de heer H. Hoogendoorn Azn. Een der drie vrachtrijders van hier op Gouda heeft het door de overmaat van concurrentie moeten opgeven. En geen wonder, als men bedenkt, dat by den dage- lijkschen dienst van trein en tram en „Esta fette” nog de wekelijksche komst van een extra-boot met lagen vrachtprijs en beurt schip. Voorzeker geen gebrek aan vervoer middelen Door den heer W. De Gelder, notaris te Montfoort, werd 11. Vrijdag inde Doelen alhier perceel B 149, toebehoorendeaan en bewoond door den heer J. Van de Poll, publiek verkocht; kooper werd de heer O.

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1