F! 1892. N'. 1311. Zaterdag 22 October. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht nissen iWTL sir» Verkooping van Bagger. f <1 Offtciëele Kennisgevingen, VERKIEZING msche KBANK land TERDAM, uitsluitend onder id. tegen billijke ruitbetaling van VERVOER de Lek. s fj «f H BUITENLAND. Overzicht. I J. VAN DEN B^RG. BINNENLAND. GEMEENTE-ONTVANGER. NATIONALE MILITIE. OPROEPING. SCHOONHOVfflSCHE COURANT eene 4 M. J. Cl 15 October 1892. ^NNOOTKN, Iband f 8,75. tguve, met 34 i te richten aan i en omstreken, De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. irgemeester, M. J. CHEVALLIER. die verlanj Militie it-Gouda. en Bergh, oven: 2.25 uur. i n. 5.30 uur. >.30 uur. n. 8.uur. S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uttgevon vervolgii de houc een om wyl IGELIE. EK UJK GEZIN, 'e Uitgevers »TEN Zoom. n: uitgave van rSVELD, bekl. hoofdbegmsel deser stryding. Een atnenc van Raj op 50, gi met 35 naar alphabetisohe lunne nommers trek- den niet opgekomen kan geschieden door f voogd, terwijl, zoo Gemeente SCHOONHOVEN. VAN WIJK, traat, Woerden, tingen te beko- rbruikers van loeten van droge, uivere BAGGER orradig en tegen n en met solide ?an gegoedheid, ir bij P. KER8- te Reeuwijk, Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schoonhoven. BURGEMEESTER en Schoonhoven maken bekt dag 28 No' van 2 tot 3 ui gadering van worden, om Waddings veen, wegens bo- een ambtenaartot f5 boete wees dereoht- hier was be<- a/d Lek. O October 1892, i. en Rotterd., oonhoven” (S) eeswijk” (V). w S5 B Deze Courant wordt dos Woensdagg- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. v.m. 6.30. nhov. n.n). 1. ban D”. Zessen. i October 1892, Rotterdam. linsd. Woensd. 6.m. 12. v. 6 30. linsd. n. 12.45. hatend. n. 3. Woensd. v. 6. id. v. 7.45. ,Oonoordia". m. 1892 tusschen lam. idag, v. 8.15 u. ingev.n. 1.45 u. v. 7.u. v. 9.u. ohe Stoom- Ü- Arnhem, Vrees- en Rotterdam. n, dagelijks, l uur. igev. v.1.—u. dag, v. 5.u. v. 6.30 o. tuasohan )uda. Iriesen. 15 en n. 3.15. n. 5.45 en aatste treinen, valt de laatste Gouda. maken ivember a. lur, op M». de plaatsen aan 8 oj J> g s ““.-r-sl- 1 sn Schoonhoven nboot »Schoon- Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiënvoor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht» Keizer Wilhelm van Dultschland heeft de Koningin-Regentes uitgenoodigd peet te wezen over zijn dochtertje, dat dus Maria Christina heet. Natuurlijk ia dit minder naar den zin van eene Franscbgezinde partij in Spanje, die tegelijkertijd anti-Duitzche gevoelens heeft, maar tot quaesties in Spanje of in Frankryk zal het waarschijnlijk niet komen. De heer Brandt, gezant in China, wien Keizer Wilhelm niet heeft willen toestaan met eene Amerikaansche dame te huwen, heeft de liefde boven dienstplicht gekozen. Hij huwt de dame zijner keuze en heeft ontslag genomen. Reeds twintig jaar lang was hij vertegenwoordiger in Chinate Peking heeft hij DuitschLnd's positie aan merkelijk verbeterd. Duitsohland lijdt, dank zij zjjn streng huwelgks-reglement, een groot verlies. Zjjn verdediger, Mr. Jos. Van Raalte, vroeg vrijspraak voor beide feiten. Het le was niet bewezen, daar bekl. bij de verwijdering uit den draaimolen niet tegenwoordig was, zooals teu laste wordt gelegd, dooh later eerst kwam bjj den persoon, die weggeleid werd, terwijl, wat het 2e feit betreft, niet vaststaat dat bekl. de bedoeling heeft gehad die woorden te bezigen, daar bij door een sabelhouw, dien hij van den veldwachter had ontvangen, in zeer opgewonden toestand verkeerde, zoodat hij zich geen reken schap heeft gegeven van de gebezigde woorden. Uitspraak over 8 dagen. Ten slotte: De vader van den vorigen be klaagde, J. P.oud 54 jaar, bouwman te Berg- Ambacht. Deze had den veldwachter Langerak voor verdschuitgescholden. Eisoh f 25 boete. Mr. Jos. Van Raalte pleitte voor dezen be klaagde verzachtende omstandigheden. Uitspraken over acht dagen. Te Nijmegen zal binnenkort ook eene inrichting geopend worden, waar de koudwaterkuur, volgens pastoor Kneipp, op wetenschappelijke wijze zal worden toe gepast. De heer Dr. Banning aldaar, heeft eenigen tijd te Wörisheven duorgebracht, om pastoor Kneipp Van nabij gade te slaan en zijne methode te onderzoeken. Na zijn terugkeer heeft hij niet geaarzeld zijne mede werking te verleenen tot de stichting van Kneippsche „Anstalt". Op het fraaiste en voor dat doel het best gelegen punt der stad, het Keizer Karelspiein, omgeven door schoone en uitgestrekte wandelwegen, is reeds een gebouw met groot terrein aange kocht om te worden ingericht. Hèt gebouw zal aanmerkelijk worden vergroot, zoodat aan de patiënten tevens een goede gelegenheid voor logies kan worden verzekerd. Als assistent heeft Dr. Banning een der gediplomeerde helpers van Pastoor Kneipp aan zich verbonden, die belast zal zijn met de voorgeschreven güsse, enz., terwijl voor de d.imes-patiënten eene beproefde, tot de zelfde taak geheel voorbereide helpster is gevonden. Reeds vele patiënten uit Nijmegen zelf eu uit den omtrek hebben zich aangeroeid om onverwijld in dit volgens het oordeel van Pastoor Kneipp zei ven gunstig jaarge tijde te worden behandeld. Door de afdeeling Alfen a/dRijn van het Nederlandsch Onderwijzers genoot schap is een adres aan den Minister van Bin nenlandsche Zakeh verzonden om adhaesie te betuigen met de verzoekschriften van het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onder wijzers genootschap en den Bond van onder wijzers, om pensioen voor onder wijzers-we duwen en weezen. Eeu dergelijk adres is ook ter teekening gezonden aan alle openbare onderwijzers in het arrondissement Woerden. Na door Ds. F. D. J. Moorrees, van Vianen, als predikant bij de Herv. ge meente te Almkerk te zijn bevestigd, hield Ds. J. C. Prins Zondag aldaar zijne intree rede naar aanleiding van Kol. 1 25. Bedankt voor het beroep bij de herv. gem. te Zijderveld door den heer H. A. Heijer, cand. te Utrecht. GOUDA, 20 Oct. Tot onderwijzer aan de R. K. bijzondere jongensschool alhier is benoemd de heer P. Brouwer, thans on derwijzer aan het 8t. Jozef instituut te Zeveuaar. ♦♦GORINCHEM, 18 Oct. Maandag 11. is door het bestuur van de Overwaard bij inschrijving het 4-jarig griendgewas van 2.30.10 HA. onder Hardingsveld aan den hoogsten inschrijver den heer C. Benders aldaar verkocht, voor f 1225,50. ♦BERGAMBACHT, 2j Oct. Door den veehouder A. Oskam Dz. is ter secretarie aangii te gedaan van drie gevallen van mond en klauwzeer onder zijn melkvee. •BLESKENSGRAAF en HOFWEGEN, 20 Oct. Tot zetters voor ’s Rijks directe be lastingen zijn door den Commissaris der Koningin in deze provincie benoemd de heeren A. Slingerland en A. Van de Koppel. •GROOT-AMMERS, 19 Oct. Door den gemeenteraad is aan den heer H. A. Ver meulen op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als hoofd der openbare school, tegen 1 Januari 1893. ♦HOOG-BLOKLAND, 20 Oct. Zondag voormiddag maakte onze predikant, na af loop der godsdienstoefening, bekend, dat ZEerw. zijne afscheidsprediking wenscht te houden op 30 October of 6 November a. s. MOORDRECHT, 20 Oct. De heer G. Van Oostenrijk heeft na een diensttjjd van Ó4n dag zijn ontslag als brievenbesteller ingediend. Voorloopig zal in de vacature voorzien worden door O. Tuinenburg, schoen maker alhier. OUDE WATER, 20 Oct. Nadat de alhier beroepen predikant, Ds. J. Hoek, van Ze venhuizen, 11. Maandag met zijne echtge- noote een bezoek aan deze ge meente ge bracht heeft, is heden bij den kerkeraad der Herv. Gem. alhier bericht ontvangen, dat ZEerw. de toezegging van beroep heeft aangenomen. ♦STREEFKERK, 20 Oct. Benoemd tot zetters voor ’s Rijks directe belastingen in deze gemeente de heeren H. De Ruiiter em 0. Booij. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven zullen op Woensdag 26 October 1892, des middags 12 uur, op het Raadhuis, publiek verkoopen, in perceelen De BAGGER, liggende buiten de Veerpoort. Information worden op de Gemeente secretarie gegeven. Schoonhoven, 2l Oct. 1892. De* Secretaris. De Bui H. G. GEELHOED. IN MEMORIAM. Hoofd der O. L. School te Krimpen a/d IJsel 1884 1892. Vroeg geknukt, maar niettemin rijk aan vrachten. Van dezé gedachte wordt men doordrongenhet leven gedenkende van den sympathieken jongen man, den dege- lijken onderwijzer, wiens dood en graf heden zoovelen te zameu bracht op een van Kra- lingen’s kerkhoven. V roeg geknaktinderdaad. Op een leeftijd, waarin de arbeidstaak met haar volle gewicht op de schouders komt te drukken en het ware doel des levens eerst recht wordt beseft, is v. d. Berg de rust, de eeuwige rust ingegaan. Vroeg geknakt.... helaas, maar niette min rijk aan vruchten. O, zij die, ondanks het pessimisme dat ons omringt en dreigt te verstikken, nog gelooven aan den triumf van ’t goede reeds hier op aarde, zij kun nen, zij mogen niet aanneinen, dat het zaad, door v. d. Berg mqt zooveel zorg, met zooveel toewijding in de harten der kinderen gestrooid, geen oogst heeft gege ven, die tot dankbaarheid stemt jegens den zaaier, ook waar deze den herfst van ’t leven niet heeft mogen zien. Van die zorg en toewijding getuigen allen, die hem kenden. Zijn beeld staat voor hun geest ais een voorbeeld van plichtsbetrach - ting. Geen schaduw ruste op eene zijner han delingen, of zij werd weggevaagd door de kennis der feiten. Voor dit alles een woord van hulde, een woord van dank, ook op deze plaats. V. d. Berg zal niet vergeten worden .wij willen hem bljjven gedenken, zooals hij ons gedachtig is geweest in zjjne jong ste ure. Veel had hij lief en moest hij achter laten, hij moot veel geleden hebben. Zijn heengaan was nochtans vrede. Zacht zij zijne rustel Een man als v. d. Berg moet een goed zoon en broeder geweest zjjn, en was een lieidevol echtgenoot. Groot is ’t verlies dat geleden wordt, vooral voor gade en kind. Troostwoorden schieten hier te kort. Het graflied klinke nochtansverzachtend en bemoedigend Verhef uw oog, die aan deez’ groeve schreit Hut stof wordt stof, de ziel erft d’eeu- wigheid W. 3 WETHOUDERS van skenddat op Woeni- des namiddags a het Raadhuis eene ver- iezgerechtigden gehouden zal - 2212 te vullen der Leden, die als dan aan de beurt van af treding zjjn. De lijst der kiesgerechtigden ligt ter inzage op de Gemeente-Secretarie. Schoonhoven, 21 October 1892. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. M. J. CHEVALLIER. Di Caetani, wil zyn ambt nederleggen, daar de commissie de vep^woordelijkheid hier voor aan de stad wil updrageti, een zaak/ waar de syndacus ten zeerste tegen is. Alleen wil hij de stad eene geldelijke bij drage geven en niets meer. Aan Hertog Leopold Torlonia is nu een verzoek gedaanom den Hertog Di Caetani in diens waardigheid op te volgen, doch hij heeft geweigerdop grond dat hij vol komen instemt met de redenendie Caetani hebben doen aftreden. Te Brissago, in Italië, is een groot deel der bevolking ernstig ongesteld, tengevolge van vergiftigd keukenzout. Al het zout, hetwelk aldaar in de winkels aanwezig was, is in beslag genomen. Een twaalftal leerlingen van het lyceum te Caserte, die bij een examen waren ge dropen”, hebben om zich daarover te wreken, het huis van den heer Piccoli, leeraar in het Latijn en Grieksch, bestormd en er alles kort en klein geslagen. De heer Piccoli zelf kon slechts met moeite aan hunne woede ontkomen. De schuldigen zijn van het lyceum weggejaagd en zullen aan geen inrichting van hooger onderwijs in Italië meer worden toegelaten. Men had algemeen verwacht, den Prins van Wales bij de begrafenis van Tennyson te zien, als vertegenwoordiger der Koningin. Maar Engeland’» aanstaande Koning was verhinderd, omdat hij naar de wedrennen te New-market moest, welke hij met den Hertog van Cambridge bij woonde. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat, ingevolge artikel 174 van het Algemeen Politie-Reglement dezer gemeente, de SCHOORSTEEN EN en STOOKPLAATSEN vóór den 1. November a. s. moeten gereinigd zyn. Na dien datum zal de SCHOUW over de Schoorsteenen en Stookplaatsen gehouden worden, vanwege de politie. Schoonhoven, 21 October 1892. De Becretarii, De Burgemeester, BL G. GEELHOED. M. J. CHEVALLIER. De Duitschen hebben nog niet veel slag van koloniseeren. In Ooat-Afrika kregen ze een gevoeligen tik. Gouverneur Van Soden meldt, dat bij een gevecht met de lieden van Wahehe, bij Kaloffa, luitenant Brüning met vier soldaten is gesneuveld, waarna de vijand, zonder het station aan te raken, weer terugtrok. Op den „Hervormingadag”, 31 Oct. a. s., zal te Wittenberg met groote plechtigheid de herstelde Slot- of Lutherkerk opnieuw worden ingewijd. De Keizer zelf en al de Duitsche Protestantsche vorsten zullen daarbij tegenwoordig zijn. H. M. de Koningin-Regentes der Nederlanden zal zich doen vertegenwoordigen. Er is alweder een der paarden, welke deelnamen aan den afstandsrit tusschen Berlijn en Weenen, gestorven. Het is een donkerbruin paard, van den Oosteurijkschen ritmeester Heilingötter, welk dier reeds bij aankomst te Berlijn zoo lam en uitgeput was, dat het niet kon doorrijden naar de kurassierskazerne in de Alexandrinenstrasse, maar bij de dragonders in de Bellealliance- strasse moest blijven. Even voor de heropening der Franscbe Kamers, hield de Minister van onderwijs, de heer Bourgeois, te Nantes eene rede voering. Met het oog op de conservatie ven, die zich bij de Republiek hadden aan gesloten, zeide hij: ,We zijn op het ©ogen blik bezig eene steile helling te beklimmen, maar die voert naar den top, vol licht. Daar hopen we den vrede te vinden, ge grond op den eerbied voor het recht, en eene helpende band moeten we uitstrekken naar hen, die slechts langzaam omhoog kunnen komen. Dit gezegde werd levendig toegejuicht I Te Carmaux blijft de Regeering de laatste dagen nog al kalm en rustig. Een metse laar, die gearresteerd was wegens beleedi- ging der gendarmerie en wiens invrijheids- stelling op eene brutale wijze door de aanwezige Kamerleden van de Regeering werd geêiscbt, is in arrest gebleven en veroordeeld tot 6 dagen gevangenisstraf. In de Fransche Kamer werd de Regeering bestormd met een aantal vragen over het gebeurde te Carmaux. De afgevaardigde Dupuy prees de werk stakers en verlangde, dat van staatswege bescherming zou worden verleend aan de mijnwerkers, tegenover het bestuur dat de wetten heeft geschonden. De afgevaar digde kwam hier tegenop, waarna zooveel leven werd gemaakt, dat hij zich niet ver staanbaar kon maken en de tribune moost verlaten. Zooals bekend is, is de geheele beweging voortgevloeid uit het ontslag van een zekeren Cdvignac, die lui en ongeschikt was, zeer ongeregeld verscheen en door zijne dorpsgenooten tot burgemeester werd verkozen. De afgevaardigde Clémenceau stelde voor een scheidsrechter te nemen; hierin werd toegestemd en naar verzekerd wordt, zal Minister Loubet als zoodanig fungeeren. Te Parjjs is een man als vagebond op gepakt, die zijn nachtverblijf had gekozen in de coupé van den Prefect der Seine. Hij had, naar hij zeide, veertien nachten achtereen geslapen in die coupé of in den landauer van den Prefect. Frisch I Naar het zeggen van sommige buiten- landsche bladenzou een aanslag gepleegd zijn op den Hussiscben Czar. Een dyna- mietbom ontplofte op de rails, toen de Keizerlijke trein aankwam, vijf personen werden gedood. De ontploffing moet zijn teweeggebracht door een electrischen draad en de Czar sehijnt alleen daardoor aan een gewelddadig uiteinde ontkomen te zjjn doordat zijn trein op een ander spoor liep dan op het bepaalde. Veertig personen zijn gearresteerd 1 Rusland is nog steeds bezig de Porte het vuur nader aan de schenen te leggen. Het wil den Sultan doen belovennooit Vorst Ferdinand te zullen ontvangen. Ver der maant het voortdurend om betaling der achterstallen van den oorlogsschatting. De duimschroeven worden nog al eens aangelegd 1 Het Npaansche Koninkje, dat men heel onverstandig hoeft medegenomen naar de Columbusfeestenis door verandering van lucht, eenigszins ongesteld. Het Hof blijft voorloopig te Sevilla, maar Minister Canovas gaat naar Granada, dus de toestand schijnt niet verontrustend te zjjn. De liumaanuche Kroonprins, vorst Fer dinand van Hobenzollern, heeft zich met zijnen broeder naar Sigmaringen begeven om te huwen met de oudste dochter van den Hertog van Edinburgh, voor welk hu welijk de dispensatie van het vaticaan noodig geweest is, omdat de bruigom Katholiek en de bruid Protestantsch is. Goed voorbeeld doet goed volgen I Nu de Paus toestem ming heeft verleend tot bovenstaand huwe lijk, zal men die ook zien te verkrijgen voor een huwelijk tusschen de jongste dochter van den Hertog van Edinburgh en den Itaiiaauscheii Kroonprins. Er is te Rome eene municipale crisis uitgebroken, wegens het plan om in 1895 in de hoofdstad eene wereldtentoonstelling te houden. De syndaous der stadHertog STATEN-GENERAAL. In de vergadering der Tweede Kamer van Dinsdag deed de voorzitter mededeeling van een harteljjk sohryven van dankbetuiging, door HH. KK. HH. den (Groothertog en de Groot hertogin van Saksen-Weiraar gezonden in ant woord op den gelukwensch der Kamer. Tot leden der oOmmissio van voorbereiding voor het militair strafwetboek werden benoemd de heeren Van derKaay, Van Berkel, Bohimmel- penninok van der Oye, Levy en Land. Aan de orde was het wetsontwerp op het Nederlanderschap en het ingezetenschap. Het voordracht vond geen be- idement van de commissie ipporteurs om de kosten van naturalisatie gulden te steljen in plaats van 100, werd tegen 17 stemmen verworpen. Op art. 5, hetwelk bepaalt dat de vrouw van rechtswege de nationaliteit des mans volgt, stelde de heer Levy amendementen voor, om vrijheid te laten aan de vrouw al dan met in de naturalisatie van den man te worden be- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven roepen sollicitanten op naar de betrekking van Jaarwedde f 600, Op zegel geschreven verzoekschriften in te zenden vóór 5 November a. s. aan den Burgemeester. Schoonhoven, 21 October 1892. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. M. J. CHEVALLIER. grepen. Namens de comm, van Rapp. werden de amendementen door den hoer Van derKaay bestreden, zoomede door den heer Hartogh on den Min. van Justitie, en vervolgens met groote meerderheid verworpen. Op art. 6 werd een amendement aangenomen van den heer Beelaerts, om te bepalen dat buitenslands- wonende, meerderjarig geworden kinderen van genaturaliseerde ouders, een kennisgeving dat zij bet Nederlanderschap niet wenseben te behouden, ook kunnen richten tot den diplomatieken of oonsulairen vertegenwoor diger van het land waar zij wonen. In art. 7 is bepaald, dat in het buitenland vertoevende Nederlanders hun nationaliteit kunnen behouden door elke 10 jaren een ver klaring af te leggen bjj het plaatselijk bestuur hunner laatste woonplaats of bij een diplomatiek of consulair vertegenwoordiger. In de ver gadering van Woensdag werd op voorstel der commissie van Rapporteurs daaraan toegevoegd, dat de termijn voor minderjarigen eerst begint te loopen met hun meerdeijarigheid in den zin der wet. Ook de overige artikélen werden met geringe wjjziging aangenomen. Bij de overgangs-bepa lingen werd op voorstel des Ministers een be perking gemaakt ten opzichte van Ned. Indiö, en wel door uitsluiting van inlanders en daar mede gelijkgestelden. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Haar lem, ter standplaats de gemeente Kromme nie, J. Van Wermeskerken, candidaat-notaris te Kralingen. Bij Kon. besluit is de bij het leger hier te lande gedetacheerde le luit, der Inf. van het leger in Ned.-Indië G. Caviët, ter zake van lichaamsgebreken, met 1 Nov. a. s. eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Het Kamerlid, de heer Van Nunen, die 8 November de reis naar Oost- Indië aanneemt, heeft van de meesten zijner mede-afgevaardigden afscheid genomen. De heer Van Nunen zal zijn ontslag nemen als lid der Tweede Kamer, zoodat weldra eene verkiezing in het district Zevenbergen zal moeten plaats hebben. De le luit, kwartierm. 0. W. F. Doorman, van het 4e reg. inf. te Gouda, wordt overgeplaatst naar Delft bij 's rijks centraalmagazijn voor militaire kleeding en uitrusting. De rechtbank te Rotterdam ver oordeelde Dinsdag J. B., arbeider te leediging van subs. 5 dagen hechtenis; 1’. Den O.timmerman te Jaarsveld, wegens gelijk feit, tot twee dagen gevangenisstraf J. J. A., schepenjager te Gouda, wegens dief stal van een beursje met zilveren knip tot vier maanden gevangenisstraf; A. DeR., 23 jaar, los werkman, zonder vaste woonplaats, die beden terechtstond, bekende op den 12. September jl. uit eene woning te Gouda eene zwarte japon en blauw wollen omslagdoek ten nadeele van de wed. v. W, te hebben weg genomen en dien daarna voor 40 cent te hebben verdocht. Het O. M. vorderde drie maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. M. M. Van Valkenburg, meende, dat in deze zaak geen termen aanwezig waren om tegen beklaagde een bevel van voor- loopige aanhouding uit te vaardigen. De redenen, daarin opgenomen, bestaan niet. Betrapping toch op heeterdaad is hier niet, daar bekl. na het plegen van het feit 5 dagen in vrjjheid is ge weest. Vrees voor ontvluchting bestond er even min daar bekl. na hot plegen nachtverblijf bij de politie heeft verzocht. Daar dus de redenen die geleid hebben tot het uitvaardigen van het bevel'tot voorloopige aanhouding, niet bestaan, verzocht pleiter de invrijheidstelling van Overigens verzocht hy de oplegging van eene clemente straf, daar bekl. het feit heeft begaan uit groote armoede. Het verzuek tot-invrjjheidstelling bank echter af, verklarende dat trapping op heeterdaad. J. v. d. B.20 jaar, landbouwer te Berg- Ambacht, zou op den 17. Augustus jl., toen hg door den surveilleerenden gemeenteveldwachter te Berg-Ambacht wegens ordeverstoring uit oen draaimolen werd verwijderd, zich tegen dezen hebben verzet door van zich af to trappen en zich los te rukken. Do veldwachter verklaarde ter assistentie te zyn geroepen door den houder van den draaimolen, omdat bekl. met een mes stond te zwaaien, hem toen te hebben aangevat om hem naar de arrestanten kamer te brengen, waartegen bekl. zich toen heeft verzet. De ryks- veldwachter daar ter plaatse, die zich mede met de zaak bemoeide, verklaarde, bekl. liever te hebben willen brengen naar diens woning. Bekl. ontkende met een mes te hebben gezwaaid. Het O. M., het feit bewezen achtende, zou eene strenge straf vorderen, om de inwoners van Berg-Ambacht te leeren dat het niet aangaat zich te Verzetten tegen de over haar gestelde machten, en vorderde mitsdien zes weken ge vangenisstraf. Beklaagde’s verdediger, Mr. Joa. Van Raalte concludeerde daarentegen tot ontslag van rechts- ying, daar eerstens niet bewezen was, dat tder van den draaimolen, die stond op particulier erf, op dat terrein recht bezat iemand daarvan te doen verwyderen; ter- nu bewezen is, dat de beide verbalisanten niet hetzelfde doel van verwijdering hadden, niet gezegd kan worden, dat zy waren in de recht matige uitoefening hunner bediening. J. P., 20 jaar, landbouwer te Berg-Ambacht, zou bij die gelegenheid zich tegen den veld- wachtet hebben verzet, door hem van achteren beet te grijpen en aan den baard te trekken en bovendien den burgemeester dreigende hebben toegevoegd,ik zal je Gook vermoorden.” Ook deze bekl. ontkende. Het O. M. vorderde twee maanden gevangenizstraf. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Schoonhoven brengen ter kennis: lo. dat de Loting voor de lichting van 1893 zal plaats hebben binnen deze gemeente op Donderdag den 27sten Octob er 1892, des namiddags ten 1J ure, op het Raadhuis 2o. dat de ingeschrevenen, orde opgeroepen, zelve hi kendat ook voor Loteling de trekking l zjjn vader, moeder of ook deze niet is opgekomendoor den Burgemeezter of een Lid van den Raad zjjner Gemeente voor hem een Nommer zal worden getrokken; en 8o. dat de ingezetenendie verlangen als vrijwilligers bij de Militie op te treden, en daartoe bevoegd zyn, zich ter Secretarie kunnen aangeven vóór of op den 27zten dezer maand. Schoonhoven, 21 October 1892. De Secretaris. De Burgemeester, H. G. GEELHOED.

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1