4 1892. N'. 1316. Woensdag 9 November. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht ’etroleumKacheltjes, lieuw model, reukvrjj, 8 uur bran- van 1 kan olie, kosten, eenvoudig 14 Gid., sierljjk 20 Gld. cfiwfldHws Soedewaagen Zonen, ARKT, naast „DE WAAG”, Publieke Aanbesteding. J Officiêele Kennisgevingen. De Rotterdamsche fPOTHEEKBANK SAFETY’S. A. ZIJDERLAAN Jr. •German rnZn.CetqSoutae WRIJFWAS van H. W. KBUUS óc Zoon *8 Bosch. BUITENLAND. Overzicht. C O U D A, lemen gelden ii deposito: 1 dag opvragens k 2| »/e tnger termijn op overeen te komen irwaarden en desverkiezende tegen lerpand in fondsen; BINNENLAND i' i Alle binnenlandsche Advertentiön 9X3 Tot Noodheem- Holland. de vertrouweling geval van den wa- S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgaven. SCHOOÏfHOVENSCHE COURANT. Gemeente SCHOONHOVEN. Met den ver een veelvuldig I ONZE ^^^Naluur Wollen ^W^OndergoeÉereD Sy.lo.rn: Prof. Br. G. Jaeger, gen voortaan nevenstaand gedeponeerd :k óxx etiquet. trooping met van mgelijfde j aanvraag geven wij gaarne de namen verkoopera op. JANSEN TILANUS, Friezenveen. voor Nederland gevestigd te ROTTERDAM, okt gelden ter leenuitsluitend onder hypothecair verband, tegen billijke aardenzonder vooruitbetaling van ivragen gelieve men te richten aan -gent voor Woerden en omstreken, leer R. VAN WIJK, Voorstraat, Woerden, ien meerdere inlichtingen te beko- ijjn. ’RUIMING van gebruikte Nieuw model POMPHARTEN, A f 1,50 verkrijgbaar bij te STOLWIJK. enen leeftrren ppp (Coebart/ fa ien In broegece paren jinouhte/ tjt tni utoen leberangtier/ be cft berbaatbigjt naa een olb1 em/ enbe ^inbt# beu jaare 1735 t magljtiggte jSuccejt in be Jan» t gefiragljt baar 'taugé (Eienbetneg 62. topi tap niet reppen oft laaten 11/ enbe alleenlpb teeggen^ camp* teïbt berftaapen/jpn top beguaam 'x te cancurteeren alp anbere a plaatpen/ taaar anpe taebacft jerliagljt toarbt/ penben tap be naa antfangpt ban een pupt- bp ten minpte 5 ponben/ lelaars in- en Verbruikers van TURF! p* Onderscheidene soorten van droge, koolboudende en zuivere BAGGER- NGTURF zijn ruim voorradig en tegen concurreerende prijzen en met solide elling of bewjjzen van gegoedheid, p crediet, verkrijgbaar bij P. KERS EN Lz., Vervener te Reeuwiik. Gouda. Vraag de zoozeer gere nommeerde Amerikaansche Alleen verkrijgbaar voor Haastrecht by W. J. VAN DAMvoor Bergambacht by Gebr. VAN DEN DOOL; voor Stolwyk bij JOH. QUINT; voor Schoonhoven by de Firma JOH. DE JONGj in fleschjes i 1?'f Cents. nelpsrsdr. S. W.N. VAN NOOTEN. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco st door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon nee ren Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. van 125 tot 'f27 en enkele dere partijen het tot f 28,50 kilo brengen. Van gemeentewege zullen J. Dekens, A. Pot en P. Dupanchel van hier aan den cursus deelnemen, die te 's Gravenhage ge opend wordt om hen, die bij besmettelyke ziekten in de eerste gevallen willen helpen voorzien, daartoe voor te bereiden. ♦POLSBROEK, 7 Nov. Door den districts- veearts is het vee van de landbouwers J. De Pater alhier en J. Kloot te Pols- broekerdam gezond verklaard. Komen bin nen tien dagen geen nieuwe gevallen vau tongblaar voor, dan worden de hofsteden ontsmet verklaard en koeren de hier ver blijf houdende militairen naar hun garni- zoens terug. Door de ryks-politie werden verleden week de gewichten in beslag genomen, aanwezig aan bet hulppostkautoor alhier. Wijl den brievengaarder nog dienzelfden dag andere gewichten werden toegezonden, werd de dienst op geenerlei wijze belemmerd. Drie tydelijk hier vertoevende lands verdedigers gingen verleden week roeien. Dicht met het bootje aan den wal gekomen, sprongen twee van hen er uit, met bet gevolg, dat het ranke vaartuigje kantelde en de derde passagier in de Benschopsche wetering raakte. Ofschoon de bewerkers van zijn ougeluk hartelijk lachten om het ongeval, waren ze edelmoedig genoeg, hun wapenbroeder de hand tot redding te reiken, zoodat deze weer heel spoedig op vasten grondslag stond. SLIKKERVEER, 4 Nov. Heden is van de werf van den scheepsbouwmeester M. Van der Kmjl alhier te water gelaten het Ryn- schip „De Drie Gebroeders”, groot 330 last, gebouwd voor den heer Johs. Van Alphen, te Oosterhout. De kiel zal gelegd worden voor een Rijnschip, groot 625 last, voor mej. de wed. Herm. Weisbarth te Rotterdam. ♦STOLWIJK, 7 Nov. Vrijdag-avond trad voor de leden der afdeeling „Stolwijk” van den Ned. Prot.-bond als spreker op, Ds. Brinkerink, predikant te Neede, met het onderwerp: „Twee Christusbeelden uit het Nieuwe Testament”. Zoowel door den in houd als door de voordracht zijner lezing, bereidde de spreker zijn hoorders een ge- notvollen, doch tevens leerzamen avond. VL1ST, 7 Nov. Jl. Vrijdag omstreeks half drie ontstond brand op de hoeve, bewoond door den landbouwer A. De Hoop alhier. De vlam liet zich het eerst zien aan den van de woning afgekeerden kant der hooiberg en greep zoo snel om zich heen, dat deze spoedig in lichtelaaie stond Hulpvaardige handen trachtten aanvankelijk met emmers water den brand te bedwingen, terwyl de verschrikte bewoners der hoeve, niet zonder reden beducht, dat de vlammen zich ook aan de met riet gedekte woning zouden mede- Lord Rosebery heeft, evenals Gladstone, ook bedankt voor de uitnoodiging tot het bijwonen van het feestmaal van den Lord- Mayor. Waarschijnlijk zal het nu William Harcanet worden, die het woord moet voeren, doch het is nog niet met zeker heid bekend. Men veronderstelt, dat het bedanken der meeste Engelsche Ministers zijn oorzaak vindtdeels in hunne Room- sche antipathieën; de nieuwe Mayor is Katholiek, deels ook in de vrees, om de te volgen staatkunde uit te zich over laten. Sir Henry Lock, de Gouverneur der Kaap-kolonie, is tegenwoordig een veel be sproken persoon in Engeland. Hij is druk bezig, bezoeken af te leggen en uitnoodi- gingen te ontvangen. Zoo werd hem door de Londensche Kamer van Koophandel een diner aangeboden waarbij hij een toespraak hield, waarin hij gewaagde van den voor uitgang van Zuid-Afrika. Bij het diner was ook tegenwoordig onze landgenoot, de heer Posno, een der voornaamste kooplieden in Afrikaansche diamanten. De meeste toe spraken golden natuurlijk Sir Henry Lock, die te kennen gaf, dat hij geloofde aan en hoopte op bet binnenkort tot stand komen eener unie in Afrika, in nauwe verbinding met het moederland. Gedurende een veiling in een huis te Baliinasloe (Ierland) is de vloer vaa een bovenkamer, waar de verkooping werd ge houden, ingezakt onder het gewicht der velen, die daar by een waren. Veertig men- schen werden gewond, maar slechts één van hen ernstig. In Lancashire is eene groote werksta king uitgebroken van 50 000 katoenspinners. Aan de andere zijde van het Kanaal gaat het nu anders. Daar hebben nl. de mijn arbeiders te Carmoux (Frankrijk), en wel onder het zingen van de Carmagnole, den arbeid hervat. Toen dit bericht te Parijs kwam, heeft de Minister van Justitie aan stonds aan den Procureur der Republiek te Albi last gegevenonmiddellyk alle werklieden in vryheid te stellen die ge vangen zaten. Heeft de Regeering nu geen blijk gegeven van onvergeeflijke zwakheid? Uit Dahomey is bericht gekomen dat kolonel Dodds in zijn kamp bestookt is door het geheele leger der Dahomeyanen. De aanval liep echter met groot verlies voor den vijand af. Koning Behanzin wilde nu in onderhandeling treden maar toeu Dodds de ontruiming van Koto als eerste voorwaarde stelde, weigerde bij. Kolonel Dodds hervatte dus zijne operatiëu nam Kotopa en daarop de verdedigingslinie van Koto, de sterkste, welke men nog ontmoet had. De oud-kanselier, Von Bismarck, scbynt zeer gekant te zijn tegen de nieuwe Duitsciie legerwet. Hij ontkent met na druk de noodzakelijkheid van die wet daar Frankrijk noch Rusland oorlogsplannen hebben. Hoe„aldus heeft hij gevraagdhoe moet de ontzaglijke vermeerdering der uit gaven opgebracht worden? Deze vraag wordt noch in het ontwerp, noch in de toelich ting beantwoord. Één diug is zeker, de Bondsstaten zijn niet bij machte meer op te brengen en reeds alleen de poging om hun zooveel hoogere lasten op te leggenzou groote ontevredenheid veroorzaken. De ontvangst en der Pruisische spoorwe gen over de maand September zijn sterk verminderd. De cholera-vrees is ongetwij feld voor een groot deel voor dezen achter uitgang verantwoordelyk. In een land Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naa? plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren. aii« k:nnnninn^«*.hA avoor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. strekken gelden op Effecten voor: gen onder f 1000,— 4 4 ’s jaars gen daarboven tot den prolongatie- rsvolgens Amsterdamsche beurs- rwaarden; ;en zich met het koopen en verkoopen i Effecten, tegen een provisie van: voor fondsen boven de 30 a onder 30%; (ook •r loten;) rlangd worden orders in de meeste dsen verantwoord tot den eerstvolgen- i middenkoers der Amsterdamsche irs; Ien Coupons in boven de Amsterdam- e benrsnoteering, zonder berekening provisie; en zich op voordeelige voorwaarden t het incasseeren van wissels op binnen- buitenland. Tarieven op aanvrage fis verkrygbaar. rmatiën worden verstrekt door den Heer AN DEN HEUVEL, Schoonhoven doelen, alles in bet werk stelden om de tilbare have in veiligheid te brengen. In middels waren de drie tot de gemeente behoorende brandspuiten aangernkf, die,' flink bediend, kracht bijzetten aan de po gingen, om den brand te beteugelen,, en tot de hooiberg te doen beperken, wat na ongeloofelyke inspanning ook werkelijk ge lukte, doch niet dan nadat tot driemaal toe het vuur had gelekt aan den met hooi voorzienen achterzolder der woning. De berg en het zich daarin bevindende hooi, nagenoeg 35.000 halve kilo’s, waarvan nog 15 voer in veiligheid kon worden gebracht, waren verzekerd. Omtrent de oorzaak van den brand ver keert men in het onzekere, ofschoon deze zeer waarschijnlijk aan onvoorzichtigheid moet worden geweten. ♦WILLIGE-LANGERAK, 8 Nov. Op de zalmvisschenj alhier is van Zondag op Maan- dag 11. wegens te hoogen stand der rivier niet gevischt. Onder het rundvee van den landbou wer H. R. alhier is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Er worden heden eenige mi litairen verwacht, om de besmette hofstede te bewaken. Gemengd Nieuws. Een Scheveningsche bom met 4 choleralyders aan boord is uit zee te Maassluis aangekomen en opgesleept naar de barak aan den Hoek van Holland. Te IJselsteiu hebben zich weder 3 cho leragevallen voorgedaan. Te Breda zijn Vrijdag-nacht twee nieuwe choleragevallen bijgekomen. Te Overmeer, gemeente Nederhorst den Berg, zijn opnieuw twee gevallen van Azia tische cholera voorgekomen. Het getal is hierdoor reeds, tot vyf gestegen. Te Woubrugge kwam Zondag een geval van cholera met doodelyken afloop voor bij een man van ruim, 60 jaar. Te Woerden is eene behoeftige vrouw aan cholera asiatica overleden. Zondag is te VlaarJingen een geval van cholera nostras waargenomen. Ook te Utrecht is weder een Aziatische cholera voorgekomen. In de vorige week zijn te Dordrecht door roodvonk aangetast 3 per sonen; één is aan die ziekte overleden. Te Rotterdam 40 aangetasten, 3 overleden. Zatèrdag-ochtend werd te Bleiswijk het vierjarig zoontje van dci wi- termolenaar C. Rademaker door de wieken van den molen doodgeslagen. Aan de school met den bijbel aan den ’s-Gravenweg te Kralingen (hoofd mejuffrouw Van den Berg) vervoegde zich Woensdag-namiddag te 3 uren een vrouw, die kwam vragen of de .kinderen van den heer Zijlaard, warmoezier aan den Oudendijk, mede mochten gaan, daar zij met hun moeder een boodschap in de stad zouden gaan doen. De kinderen, een 3 jarig meisje en een 5-jarig jongetje, werden uit het schoollokaal gehaald en der vrouw medegegeven, die echter niet den weg insloeg naar den Ouden dijk, maar de Korte kade met hen opging. Een kennis van de moeder der kinderen merkte hier de vrouw op en vond het zeer vreemd, dat een vreemd mensoh op zulk een ongewoon uur met de beide kinderen van Zijlaard liep, en dan nog wel een heel eind uit de buurt. De juffrouw kreeg ach terdocht en liep naar de school, waar zij haar bevinding en haar vermoeden, dat de vrouw niet door de moeder der kinderen was gestuurd, mededeelde. Aanstonds was het hoofd der school dezelfde gedachte toe gedaan en zond een helpster uit, om de kinderen terug te halen. Op weg naar den polder werd de vrouw ingehaald; de kinderen aten toen suikergoed en krentenbolletjes hun door hunne vreemde geleidster gegeven. Op de vraag, wat zij met de kinderen dacht uit te voeren, liep de vrouw hard weg, de kinderen in den steek latende, die door de helpster naar de school werden teruggebracht, waar allen iu de grootste ongerustheid ver keerden. Toen de kinderen te 4 uren werden afgehaald, bleek, dat aan niemand was op gedragen en met niemand er over gesproken was, de kinderen uit de school te halen. Met deze poging tot ontvoering, die onwil lekeurig gedachten wekt aan den gruwelij- ken moord op den jongenheer Boogaard vóór eenige jaren by Den Haag gepleegd is de politie in kennis gesteld. Ten nadeele van een schipper uit IJselmonde ia te Rotterdam eene roei boot ontvreemd, welke in het Boerengat bij de Nieuwehaven gelegen heeft. Eeue bruid te Kralingen, die in het huwelijk zou tredenkreeg berouw en vluchtte, met medeneming van ongeveer f 13die haar voor het huishouden waren gegevenuit de woningwaarin zij reeds met haren bruidegom gevestigd was. Toen de bruidegom dat gewaarwerd, ontstak hij in woede en begaf zich gewapend met eene hakbijl naar de woning, waarin zijne bruid de vlucht had genomen Toen hij op het punt stond de deur in te slaan, trad de politie tusschen beiden en maakte aan het schandaal een eind. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven zullen op Woensdag den 16. November 1892, des middags 12 unr, ten Raadhuize, publiek besteden: Het OVERKAPPEN van de Binnen plaats, met het daarstellcn van een KLEÈREN BERGPLAATS annex de School le soort. Het bestek en de teekening zijn op het Raadhuis ter inzage. Aanwijzing zal worden gedaan op Maan dag 14 November en op den dag der be steding, telkenmale om 10 uur. Inlichtingen dienaangaande zijn te ver krijgen bij den Heer L. F. REDEKER, Gemeente-Architect. Schoonhoven, 5 November 1892. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. M. J. CHEVALLIER. waar de spoorwegen een der hoofdbronnen van staats-inkomsten uitmakenis dit een zaak van ernstige bekommering voor den Minister van Financiën. In Helgiê is door de Kamercommissie het algemeen stemrecht verworpen Zij heeft zich met 13 tegen 5 stemmen verklaard voor het stelselkrachtens hetwelk ieder kiezer zal wezen, die eene woning heeft. Den 13en November houdt de Hooge- school te Gent, ter viering van haar 75 jarig bestaan, een plechtige bijeenkomst, gevolgd door een officieel banket. Tot de daartoe genoodigden behooren ook de rectors der drie naaste buitenlandsche hoogescholen, die van Bonn, Rijsel en Lei den. De rector van laatstgenoemde hooge- schooi, Prof. Tiele, heeft de uitnoodiging aangenomen. Het tweede feestmaal van 800 perso nen wordt den 14en Nov. gehouden en bijgewoond door de hoogleeraren, studenten, oud-studenten, enz. De Amerikaaneclie luitenant Peary, on langs van een welgeslaagde expeditie naar Noord-Groenland teruggekeerd, verklaart in zijn rapport o. a., dat men op de binnen landsche ijsvlakten zeer goed spoorwegen kan aanleggen en die gebruiken voor het vervoer van vrachtgoederen. Hij zegt voorts, dat de tocht van Prof. Heitprin met de hulpexpeditie bewezen heeft, dat de tijd, vereischt voor de reis van de Vereenigde Staten naar de Walvischsond, bijna tot op een dag berekend kan worden en dat twee of drie goed uitgeruste mannen op ieder punt der kunst vau Groenland kunnen komen. Met Hofschandalen houden we in den regel onze lezers uiet bezig, doch dat waar omtrent nu aan de Londensche „Standard” uit Constautinopel bericht wordt, is te merk waardig om te verzwijgen. Het betreft den 70-jarigen lijfarts van den Sultan, zekeren Mavroyeni, die plot seling zoo diep bij den Sultan in ongenade viel, dat hij, zijn leven niet zeker, de Rus sische ambassade binnen vluchtte. Maar hij werd uitgeleverd en wordt sedert streng bewaakt in het paleis. Hij was lange jaren de vertrouweling van den Sultan en hield een geheim dag boek, waarin hij zyne indrukken over Z. M. neerschreef. Dat dagboek nu blijkt Ma- vroyeni’s echtgenoot, eene „Frangaise”, die veel van zich heeft doen spreken, in een vlaag van wraakzucht, aan den Sultan te hebben doen toekomen. Die soort van sterke Oostersche poëzie is dus ook de wereld nog niet uit. Bij Kon. besluit is: 1. aan Mr. J. H. Geertsema, commissaris der Koningin in de provincie Overysel, op zijn verzoek, met ingang van I Januari 1893, op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit genoemde betrekking, met dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan don lande bewezen 2. Mr. J. H. Geertsema, commissaris der Koningin in de prov. Overysel, benoemd tot groot-officier in de orde van Oranje- Nassau 3. met ingang van 1 Januari 1893, tot commissaris der Koningin in de prov. Over- ijsel benoemd Jhr. Mr.J,^E. A. VanPanhuys, cotnmissaris der Koningin in de prov. Gro ningen, met toekenning van eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking. De bij het 3de reg. vest.-artil lerie benoemde kapiteins C. G. Boonzajer en A. K. Ophorst komen te Gorinchem in garnizoen. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat onderofficieren en minderen van de regimenten niet langer dan 6 weken achter elkaar mogen dienst doen bij de detachementen voor de bewaking der hoeven en weiden, waar besmettelyk mond- en klauwzeer heerscht. Bij beschikking van den Mi nister van Oorlog is vastgesteld een nieuw voorschrift betreffende de oproeping met spoed, iu werkelyken dienst, manschappen bij de militie. Behalve openbare kennisgevingen, zullen, wanneer de militie, hetzij in haar geheel, hetzij voor een gedeelte, met spoed ouder de wapenen moet komen, de volgende maat regelen worden genomen: a. de bevolking wordt gealarmeerd door, het doen luiden der klokken van alle torens, b. door omroeping in de kom der gemeente; c. door waarschuwing van de op te roe pen verlofgangers door boden te voet, te paard of in een rijtuig gezeten. Zondag overleden te ’sHage in den ouderdom van 79 jaar, Mr. C. H. B. Boot, oud-lid van den Raad van btate en oud-minister van justitiealsmede de heer F. N. Nieuweuhuyzenoud vice-president van den Raad van Ned.-lndie. De heeren W. Honkoop te Barwoutswaarder, J. Van der Laarse te Osdorp, J. Henstra te Gorinchem, A. Van Gilst en P. Lagerwey te IJselmonde en de dames J. J. Korndörffer te Krimpen a/d IJsel, W. De Goede te Alblusserdam, C. H. Bomers en G. W. Enserinck te Goriuchem ••OUDERKERK a/d IJSEL, 4 Nov. Met het oog op de opening van het telephoon- kantoor zjj medegedeeld, dat de seinkosten voor tien of minder woorden 25 cents bedragen, en verder 3 cents voor elke twee woorden daar boven; bij een oneven getal rekent meq één woord méér. Om de kosten van binnenlandsche telegrammen boven de 10 woorden vlug te be rekenen, is het volgende eenvoudige middel be dacht: de helft lan het aantal woorden, driemaal, plus tien centen, geeft nameljjk onfeilbaar het juiste bedrag. Bij een oneven getal worde één woord bygeteld. Zoo kost een telegram van 22 woorden11 x 3 33 -f- 10 43 cents en een van 17 woorden1?il 27 4- 10 37 cents. In het binnenl. verkeer worden vijf cijfers voor één woord berekend. Om als één woord te worden berekend, mag bet uit niet meer dan 15 letters bestaan. Het woord „telegraafkantoor” bgv., uit 16 letters bestaande, wordt voor twee woorden berekend. Namen van plaatsen, straten, pleinen enz., eigennamen van steden en perso nen, de namen van schepen, gelijk ook getallen in letters, worden voor zooveel woorden bere kend, als de afzender heeft gebruikt om ze uit te drukken. Byv. vijfentwintig een woord; vijf en twintig - drie woordenVandenberg een woord; Vanden Berg twee woorden; Van den Berg drie woorden. Zin- en kop- pelteekens alsmede de aanduiding van een nieu wen regel worden niet in rekening gebracht. Puhten en komma’s, tusschen cyfers voorko mende, alsmede breukstrepen worden echter als cijfers berekend. Byv. 44£ 5 cjjfers een woord; 1112.72 7 ojjfers 2 woorden; 2 °lo 4 cjjfers een woord. Voor de bezorging van elk telegram is een bestelgeld van 10 cents verschuldigd. Ziedaar enkele wenken, waarmede de inge zetenen, die telegrammen te verzenden hebben, hun yoordeel kunnen doen. §OUDE\yATER, 7 Nov. bouw van mangelwortels voorkomend artikel in deze environs, is het over het geheel naar wensch afgeloopen. De prijs bedraagt f 4,00 A f 4,25 per 500 kilo, tegen gemiddeld f3,75, bij veel ge ringere opbrengst, in het vorige j tarter wijl, voor zoover ze op den akker bij de maat verkocht werden, daarvoor f0,80 A f 1,00 per vierkante (Amsterdamsche) roede gemaakt werd. In de kaasprijzen zijn in de vorige week weinig veranderingen gekomen. Ter wijl voor de 2e soort van f21 tot f24 werd besteed, konden de kazen le kwaliteit het vnn f 9f» tné *f“17 on anlrnla puike ZWBar- f29 per 50 zijn geslaagd voor het examen vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. Zondag-morfon werd in te* genwoordigheid van de beide Koninginnen het gevolg en een aantal genoodigden, eene godsdienstoefening gehouden in de kapel van het Koninklijk Paleis „Het Loo”, onder leiding van Prof. J. H. Gunning, uit Leiden die een boeiende rede hield naar ’aanleiding van Johannes I vers 46—52. Na gedurende vier dagen de gast van H. M. geweest te zijnis de Hoogleeraar weder vertrokken. Ds. H. Wildeboer Jzn. uit Ou de water is Zondag-voormiddag in de Groote Kerk te Rotterdam tot predikant bij de Nederduitsche Hervormde Gemeente beves tigd door Dr. H. M. Van Nes (die eene leerrede hield naar aanleiding van Joh. XII vs. 21b), en heeft des avonds zijne intrede gedaan met eene leerrede over I Joh. V vs.4b. GORINCHEM, 7 Nov. In de heden alhier gehouden vergadering van Hoofdin gelanden van het waterschap „de Overwaard" zijn herkozen: de heer B. Wisboom te Gorinchem tot voorzitter van het bestuur, en de heer A. P. H. A. De Kleijn te Ameide tot voorzitter van Hoofdingeianden van gezegd waterschap. GORINCHEM, 8 Nov. Tot Noodheem- raden van het Hoogheemraadschap „de Al- blasserwaard met Arkel beneden de Zouwe", gedurende den winter van 1892/93, zyn be noemd de heeren A. Heijnis en A. De Groot te Nieuw-Lekkerland, J. Schakel te Giesen-Oudekerk, V. Brandwijk te Gijbe- land, A. Eykelboom te Brandwijk, D. Schep te Groot-Ammers, A. Vorvoom Jzn. en H. J. Van Eeten te Arkel, L. Volker Az. te Siiedrecht, J. Kloek te Peursum, A. Boel te Streefkerk en C. Jongkind te Ameide. AMEIDE, 7 Nov. Bedankt voor het beroep bij de Herv. Gem. alhier door Ds. W. Zylstra te Vuursche. BENSCHOP, 5 Nov. Eenige jongelieden in deze gemeente hebben het voornemen opgevat eene zangvereeniging met gemengd koor op te richten. Reeds hebben 27 per sonen zich bereid verklaard, lid van de vereeniging te worden en heeft het voor- loopig bestuur aanvrage gedaan om gebruik te mogen maken van eeu der lokalen van de openbare school no. 2 alhier. De heer Posthumus, te Oudewater, zal als directeur optreden. ♦BERG-AMBACHT, 5 Nov. In de giste ren gehouden vergadering der vereeniging Winterlezingen” werd de spreekbeurt ver vuld door den heer J. A. L. De Ladhouder, van Schoonhoven. De opkomst was zeer groot. Spreker droeg het schoone drama „Het Goudvischje” van W. G. Nouhuijs op eene uitstekende wijze voor. Met onver deeld genoegen werd de schoone voordracht aangehoordwat ookna de pauzehet geval was met de bijdragen van den spreker, den heer A. De JongKz., van Ammerstol, en do -heeren J. G. Bettink en A. Roos. ♦BERG-AMBACHT, 7 Nov. Onder het rundvee van den veehouder G. Mak alhier is het nwAd- en klauwzeer uitgebroken. Bij de opj.l. Zaterdag alhier gehouden verpachtingen was de opbrengst der grienden f2378, van het rietgewas 1258, die der gronden onder Pernis 1400; totaal f3036. Alhier circuleert een adres aan H. M. de Koningin Regentes, inhoudende verzoek om gratie voor den onlangs tot 1 maand gevangenisstraf veroordeelden Joh. v. d. Bas. Door een zeer groot .getal ingezetenen is dit adres reeds geteekend. ♦BERG-AMBACHT, 8 Nov. Het detache ment hulp-marechaussée’s zal alhier worden uitgebreid, daar ook onder het melkvee van J. Voorsluijs Gz. zich het mond-en klauw zeer heeft vertoond. GOUDRIAAN, 5 Nov. Heden is door den Rijks-veearts verklaard, dat het mond en klauwzeer in deze gemeente opgehouden heelt te heerschen. De bewakers der per- ceelenwaarop de aangetaste dieren liepen, zijn mitsdien ontslagen. ♦HAASTRECHT, 8 Nov. Zondag j.l. heeft Dr. P. H. Roessingh, Lid der Tweede Kamer en emer. predikant, inde Herv. Kerk alhier eene hervormingsrede gehouden naar aan leiding van Romeinen 12 1 en 2. In plaats van den heer H. J. F. Heijman is tot notabel der Herv. Kerk ge kozen de heer P. Blanken Lz. JAARSVELD, 5 Nov. In de op 31 Oct. jl. gehouden raadsvergadering werd de be- grooting van plaatselyke inkomsten en uit gaven voor het jaar 1893 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf tot een gelijk bedrag van f4800,49». LEERDAM, 5 Nov. Alhier is eene chris telijke zangvereeniging opgericht onder lei ding van den heer J. Fabries. ♦LEKSMOND, 7 Nov. Tot onderwijzer aan de openbare school te Hagestein is benoemd de heer J. Teeuwen alhier. ♦NOORDELOOS, 8 Nov. Het vee van de landbouwers Van der Haven en Blok land, dat door mondzeer was aangetast, is thans daarvan hersteld, terwyl tot heden in deze gemeente geen nieuwe gevallen voorkwamen.

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1