Kras Gt”. erpolder te aven HECTAREN id enz. jen met Kerst- 'ELK IUCTEN, 4T. JISRAAD turen. 1892. Zaterdag 19 November. N'. 1319. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht o INC IUIZEN Officiëele Kennisgevingen. VERKIEZING de Kamer van Koophandel en JER, EK, dd, verkoopen: F. VAN CLEEF, inten boedel BUITENLAND. Overzicht. BEDRIJFSBELASTING. BINNENLAND. i Januari a. 8.: van ID. o vraagt prijs. NNOOTEN, S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgmrr mber 1892, ren-Logement Is sedert een de zaak van iren met recht ndrank in het lont, Turf en aan uit JEN, L1IRB8 aarten a’s, iters, ntiën. ind. DE RIDDER smonomw courant. LLIGE ren van 's mor- ir. ;ten, u’s, eken, itten. turen ieven. STROO. 'ELEN, KOOL- rend. JURKOOL en i houden het letten, dat m. INTMAN, DSTEN. Stoelen, Spie- iwerk. [JFACTÜREN, igo, Zwart- en itoen, Sajotten, int, Gebreide goeden staat Gemeente SCHOONHOVEN. eldoortimmerd en WINKEL- 3rf en Grond, s westzijde der het Vellebloot- r weinige jaren IN daarnevens, radastrale per en 782, groot D. TEIJINCK aoven zal op i bovengemeld, lelijk gebruik, Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden 0,75. Franco st door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. werd vroeger al tweemalen ter dood ver oordeeld, maar verkreeg toen gratie. Voor de rechtbank verklaarde hij, wanneer hy niet onthoofd werd, nog meer moorden te zullen plegen. Koning Christiaan, die te gen de doodstraf iswas wel gedwongen, in dit geval het doodvonnis te bekrachtigen. Ingevolge de wet woonden 200 gevan genen de terechtstelling bij, maar andere toeschouwers, ook vertegenwoordigers van de pers, werden niet toegelaten. Fabrieken te Schoonhoven, voor 3 LEDEN, die aan de beurt van aftreding zijn. De VERGADERING van Kiesgerechtig den zal gehouden worden op Woensdag 28 November 189 2, des namiddags van 2 tot 3 uur op het Raadhuis. Stembiljetten zijn alsdan op de Gemeente secretarie voor kiesgerechtigden ver krijgbaar. Schoonhoven, 18 November 1892. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. M. J. CHEVALLIER. ien geveild in ie, zijn in ge- j betaling der mber 1892 en 5r den verkoop, e bekomen ten lElJlNCK te wel in het oog gehouden, en het komt ons niet onmogelyk voor, dit ook bij de belas tingheffing voor het Rijk in aanmerking te nemen. Zeker zou dit de zaak ingewikkelder maken dan zij nu reeds is; maar zoolang niet op overtuigende wijze is aangetoond, dat het niet billijk of zoo al, niet mo gelijk is het bij de bedrijfsbelasting toe te passen, kunnen wij niet zeggen, dat de voorgestelde wet geheel aan onze wenschen voldoet. Men houde daarbij in het oog, dat deze heffing vooral den middenstand, die van beperkte inkomsten moet leven, zeer zal drukken; en wanneer nu de tal rijkheid van het gezin tot de meest denkbare zuinigheid verplicht, mag wel de wensch worden uitgesproken om zorgvuldig op de draagkracht te letten. In een belasting gelijk deze, die de in komsten door beroep of bedrijf verkregen, treft, moet het bevreemding wekken, dat landbouw, veeteelt, zuivelbereiding, tuin bouw worden vrijgesteld. Men beroept zich op het feit, dat deze takken van nijverheid reeds in de grondbelasting en voor een deel ook in de vermogensbelasting zijn aange slagen. Doch in dat opzicht staat de land bouwer gelijk met een industrieel, die grondbelasting betaalt van de gebouwde en ongebouwde eigendommen, welke hij voor zijn bedrjjf noodig heeft, vermogensbe lasting wanneer de waarde daarvan de f 13.000 te boven gaat, en niettemin, terecht, wordt aangeslagen voor zijn beroepswinsten. De grondbelasting is uit haar aard niet vat baar, om deze ontheffing te billijken: zij is een zakelijk recht, bljjvend op den grond rustende, en dat zijn verrekening vindt in de verkoopwaarde der eigendommen. Het jaarlijks daarvoor uit te betalen bedrag komt, evenals de pacht, in mindering van het winstcijfer, doch kan het inkomen in zijn geheel niet vrijmaken. Men beroept zich, om deze ontheffing te verdedigen, op den gedrukten toestand, waarin de land bouw verkeert. Maar men zegge eens, over welke bedrijven wordt niet geklaagd? Ver- keeren tal van winkeliers, ambachtslieden, ambtenaren, allen die met de landbou wers de breede middenklasse vormen, niet eveneens in omstandigheden, die verzwaring van den belastingdruk als iets zeer ernstigs doet beschouwen? Als een boer minder dan 560 gulden per jaar verdient, dan heeft hij dezelfde aanspraken op vrijstelling als ieder ander; van bet meerdere moet ook gelijke bydrage geheven worden, ter wille van de billjjkheid. We zeiden hierboven, dat bij invoering eener nieuwe belasting ter vervanging van een oude, de verzoeking sterk is om waar borgen te nemen tegen mogelijke teleur stellingen, en de Minister heeft aan dien drang geen weerstand kunnen bieden. Bij de niet volledige zekerheid aangaande de opbrengst der bedrijfsbelasting stelt hij voor de 28 opcenten, die het Rijk op het patent heft, voorloopig te laten bestaan. En als 't nu eens meeviel, wat dan? Zouden dan die opcenten worden terugge geven? Is het eenvoudig te doen om een reserve-kapitaaltje aan te kweeken, dat niet zal worden aangesproken als ’t niet noodig is Natuurljjk niet: in het gunstigst geval zou later worden voorgesteld die opcenten te verminderen of te doen vervallen: de kans bestaat ook, dat men ze dan maar zal be houden, omdat ze er nu eenmaal zijn, en middelerwijl de staatsuitgaven een belang rijke vermeerdering hebben ondergaan, bij voorbeeld om nieuwe schepen te bouwen. Dat is een financiëele gelegenheids-poli tiek, die stellig afkeuring verdient, en van welke het ons zeer zou verwonderen te vernemen, dat eenig Volksvertegenwoor diger er zich bij aansluit. Ontstaat er, wat ons twijfelachtig toeschijnt, omdat de Minister van Financiën een cijferaar is van den eersten rang, een tekort op het slot der rekening, doordien de opbrengst van eenig middel beneden de raming is gebleven, dan is het oogenblik daar om voorzieningen te treffen, en het zal de vraag zijn of verhooging van de bedrijfs belasting daarvoor dan wel het eerst in aanmerking mag komen. Doch vooraf een bepaalde klasse van belastingschuldigen op te dragen, voor een waarborgsom te zor gen, dat is, meenen wezoo volkomen in strijd met de eischen der billijkheid, dat we rustig het verslag van het afdeelings- onderzoek kunnen afwachten om te zien, dat deze bepaling nergens bijval heeft gevonden. Een belangrijk deel van het wetsontwerp is gewijd ^n de vaststelling van de wijze, waarop deelhebbers in gecombineerde on dernemingen als vennootschappen, coöpe ratieve vereenigingen en dergehjken zullen worden getroffen: die regeling getuigt van grondige kennis van het onderwerp, van diepgaande studie. Dit in bijzonderheden te bespreken, zou voor het oogenblik ons bestek te buiten gaan; bepalen we ons verder nog tot een tweetal punten. De neringdoenden zullen met genoegen hebben opgemerkt, dat de Minister ook hun buitenlandsche concurrenten in de bedrijfs belasting wil doen betalen; de winst, die de eigenaars der groote magazijnen te Parys, te Brussel en w$Rx ook behalen uit de leveranties, die zy rechtstreeks doen aan hun afnemers hier te lande, zonder tus- schenkomst van filialen of agenturen, is evenzeer voor belasting vatbaar als die van onze eigen winkeliers. Dat genoegen zal echter binnen matige grenzen beperkt bljj- ven, als men zich de eenvoudige vraag stelt, hoe de Minister het zal aanleggen, om ge zegde buitenlanders tot betaling te nood zaken. De Nederlandsche wetten en haar uitvoerders hebben tot dusver alleen vat op ingezetenenals de President der Fran sche Republiek u een belastingbiljet thuis stuurdeomdat gij, wat nogal eens gebeurt, voor een Fransche firma meubelen hebt gemaakt, die vervolgens, als echt smaakvol en veel beter dan Nederlandsch pro duct aan een Franschlievende familie in Den Haag worden verkocht, als dat ge beurde, zoudt gij het geval heel curieus vinden, er met uw vrienden eens hartelijk' om lachen, doch er verder geen notitie van nemen. Wij vermoeden, dat het met den Franschen leverancier, die een zoodanige invitatie uit ons land kreeg, eveneens zou gaan, en zien toch geen anderen weg, om de bydrage binnen te krijgen. Wij zijn er zeer benieuwd naar, op welke manier dit zal moeten geschieden. De Minister acht het billijk, lijfrenten, pensioenen en wachtgelden slechts voorde helft aan te slaan. Wij gelooven niet dat de daarvoor aangevoerde gronden steekhou dend zyn. De Minister zegt dat de meeste gepensioneerden personen zyn, wier licha melijke gesteldheid bijzondere verzorging vereischt, zoodat zij meer behoeften hebben dan anderen. In den regel is dat niet het geval: om met gepensioneerde Ministers te beginnen, verkeeren de meeste der pen- sioentrekkenden in een staat van welstand, waarmede wij hun van hartje gelukwenschen. 'Daar zij voorts grootenfieels van de zorgen voor de opleiding hunner kinderen zyn ont heven, wat voor een oneindig aantal nog arbeidenden den strijd om het bestaan ver zwaart, mogen zij wel minstens met dezen worden gelijkgesteld. Daarenboven zyn pensioenen en wachtgelden vruchten van vroeger verrichten arbeid; moest er voor de eerste premie worden betaald, dan eischt de billijkheid, die niet in rekening te brengen by het inkomen, maar hetzelfde beginsel verbiedter een anderen maatstaf van belasting-berekening op toe te passen. Lijfrenten hadden zelfs in de vermogensbe lasting kunnen opgenomen zijn, daar zij stellig tot de kapitaalswinsten behooren, al is dat kapitaal zelf niet den vruchtgebruiker in handen gesteld; de Minister was even wel van oordeel, dat zij meer eigenaardig in de bedrijfsbelasting thuis behooren, en wij moeten die beslissing, door de Staten- Generaal bekrachtigd, eerbiedigen. Doch verdere begunstiging achten wij niet ge wettigd. Over een en ander zal zeker nog wel een woordje gewisseld worden, zoowel voor als bij de openbare behandeling der wetsvoor- dracht. TEIJINCK te op V r ij d a g 1892, ’s mor in P. OOMS te Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiënvoor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts maal in rekening gebracht. De vereenigde glasblazers en mynwerkers te Carmaux (Frankrijk) hebben een besluit aangenomen, inhoudende, dat zij met de proletariërs der geheele wereld de staat kundige en maatschappelijke onteigening der kapitalistische bourgeoisie willen na streven en dat eene maatschappelyke om wenteling daartoe het middel is. De volks leider Culine, die gratie kreegis met 1200 stemmen te Roubaix in den arrondisse- mentsraad gekozen. In Parijs is overleden de generaal Ducrot, die uit het beleg van 1871 bekend is. Zyn leus was: „Dood of als overwinnaar keer ik weder!”tfli( hield er zich echter niet want nü keerde springlevend terug den slagen tevens zoo overwonnen als maar mogelyk was. Uit Dahomey wordt melding gemaakt, dat het Fransche expeditiecorps „op” is en dat men vooreerst wel niet zal hooren van de door Generaal Dodds aangekondigde verbranding der hoofdstad Abomey. De Generaal laat nu zyne troepen uitrusten. Koning Behanzin heeft voorgesteldonder- handelingen te openen, maar men gelooft niet, dat Dodds daaraan gevolg zal geven. Uit Marseille is de stoomboot „Thibet" naar Toulon vertrokken^ om vandaag naar Philippeville en Oran te gaan, in welke verschillende havens een duizendtal solda ten aan boord zullen genomen worden, om de soldaten van het expeditiecorps in Da homey die wegens gezondheidsredenen zullen repatriëerente vervangen. De Panama-quaestie is aan de orde van den dag. In de eerste plaats is besloten tot gerechtelyke vervolging van De Lesseps en zijne medebestuurders der Kanaal- Maatschappy. In de tweede plaats wordt aangedrongen op voortzetting vau de werken aan het kanaal. Te Parys is eene vergadering van dag- blad-directeuren gehoudendie aan een nieuwe maatschappij voor de voltooiing van het Panama-kanaal allen mogelyken steun Om meer dan één reden is belastingher ziening een zeer moeielyke arbeid. Strekt zy hoofdzakelijk, om onbillijkheden in de bestaande heffingen weg te nemen, dan is ook het onvermijdelijk gevolg dat personen, of bepaalde groepen van personen, die min der belast waren dan zij bij een voorge stelde betere verdeeling zullen worden, on tevreden zyn en licht in den waan geraken, dat het om hen te doen is; zy zullen argu menten zoeken ter bestrijding van de nieuwe regeling, en ze vinden ook. Want nergens als op belastinggebied zyn theorie en prac- tijk zoo vaak met elkander in strijd, bovenal met betrekking tot den grondregel, dat in de gemeenschappelijke lasten, ter bestrijding van de uitgaven voor de staatshuishouding, ieder behoort te worden aangeslagen volgens zyn draagkracht. Deze laatste op voldoende wyze te bepalen, is juist het groote be zwaar, en geen belastingstelsel is nog ge vonden, dat aan dien regel op volkomen wyze beantwoordt. Verder bestaat altijd het gevaar dat de Minister, die de hervorming ter band neemt, met meer of minder opzet van de gelegen heid gebruik maakt om zyn eischen te verhoogen. Men weet ten naaste bij wat de ontvangsten zyn naar het oude stelsel; wat het nieuwe zal opleveren, is veel minder zeker, en teleurstellingen zyn daarbij niet uitgeslotenEen kleinen voorsprong te nemen, die voor het gevaar van een even tueel tekort waarborgt, schijnt dan een maatregel van wijs beleid. Eindelijk nog, al is men het over het beginsel eener nieuwe belastingwet eens, kan er omtrent de toepassing bij de onder scheiden gevallen en voor de zeer uiteen- loopende verhoudingen, waarin de belasting schuldigen tot den fiscus staan, groot verschil van gevoelen zyn. Op deze klip is reeds menig hervormingsplan gestrand: we be hoeven slechts te herinneren aan de lijdens geschiedenis van allerlei ontwerpen tot invoering van een Rijks-inkomstenbelasting, gedurende het laatstverloopen dertigjarig tijdvak, en waarvan de hoofdgedachte in stemming vond, maar die niet tot wet zyn verheven, omdat op onderdooien de opiniën ■iet tot eenheid waren te brengen. In beginsel erkennen we het thans aan hangig voorstel tot het heffen eener bedrijfs- en beroepsbelasting als een noodzakelijkheid, een niet te vermyden aanvulling van de door beide Kamers der Staten-Generaal goedgekeurde belastingwetten. Zij dient om het patent, van welks werking we na een ruim zeventigjarige ondervinding meer dan genoeg hebben, te vervangen. De op brengst der bedrijfsbelasting zal alzoo gelijk moeten zyn aan hetgeen langs den ouden weg werd verkregen, zijnde omstreeks 4} millioen gulden. In plaats van de som te doen betalen door een deel der ingezetenen, die in de termen der patentwet vallen, moeten dan allen bijdragen van de opbrengst van hun arbeid, van welken aard die ook zyn moge, en niet naar den maatstaf der vermoedelyke, maar der werkelijk verkregen winsten. Tegelijk zal er dan voor de hoo- gere inkomsten eene geringe progressie zyn, terwijl niets gevorderd zal worden van een inkomen tot een bedrag van f 560, als zynde dit de som voor noodzakelyke levens behoeften. Al dadelijk stuiten we hier op een moeio- lijkheid, die zich bij ieder belastingvoorstel, hetwelk op het inkomen is gericht, en dus niet het minst bij een heffing op arbeids- winst&h, voordoet. De grondregel van aan slag naar de draagkracht wordt hier onzuiver toegepast, omdat de aftrek voor eerste le vensbehoeften geen rekening houdt met het aantal personen, voor welke hij geldt. Het is duidelyk, dat die som voor een talryk gezin grooter moe* zijn dan voor hem of haar, die voor niecuand dan voor zichzelyen te zorgen heeft. In sommige plaatse lijke regelingen van de inkomstenbelasting is dit Naar men verneemt, is het ontwerp van wet op de Grondbelasting bij den Raad van State ingekomen. De Minister van Binnenland sche Kaken overwegende, dat de heer B. R. F. Van Vlijmeningevolge art. 96 der Grondwet, van rechtswege het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft verloren, en dat derhalve eene verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Vechel, heeft goed gevonden te bepalen: lo. dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Vechel zal plaats heb ben op Dinsdag 6 December; 2o. dat de herstemming, is die noodigzal geschieden op Dinsdag 20 December. In de Dinsdag gehouden ver gadering der Provinciale Staten van Zuid- Holland is besloten het subsidie voor de ambachtsschool te Dordrecht te verhoogen van f500 tot f1000. Ook is besloten tot verhooging van het subsidie voor de ambachtsschool te Go- rinchem. Betreffende het toekennen van eene scha deloosstelling aan de gemeente Gouda bij het tot stand komen der vaartverbetering werd er door den heer Van Roijen op ge wezen dat de quaestie eene juridieke zijde mist. Van recht is hier geen sprakealleen van billijkheid. Die billykheidsvraag na gaande, kreeg spreker den indruk, dat de rapporten in naam een beroep doen op de billy kheid, maar feitelyk op medelyden. Ook met het oog op andere gemeentenwas de heer Van Roijen ongeneigd aan Gouda meer toe te kennen dan ’t naar de regels van recht toekomt. De heer Vaillant diende met de, heeren Duynstee en Visser een amendement in, nagenoeg van gelyke strekking als het voorstel van Ged. Staten. Dit amendement werd aan het einde der beraadslaging met 41 tegen 35 stemmen aangenomen; het strekt tot toekenning van f232.000. Overigens hebben de Staten al de aan hangige punten overeenkomstig de daartoe gedane voorstellen afgedaan. Voor het Hof te ’sGravenhage werd Woensdag gepleit in eene in 1884 ingestelde vordering tot schadevergoeding, op grond van belemmering der zalmvisscherjj in de zalmdreef Baanhoek onder Gorinchem, door niet behoorlyke Daggering. Mr. O. A. Vaillantvoor den eisoher en appellantMr. B. qq., optredendemeende dat uit het in deze zaak gehouden getui genverhoor is geblekendat door het bag geren eene ongeveer 100 meter lange geul en vele ongelijkheden in den bodem van den dreef zyn ontstaan terwyl de rivier slechts over of der breedte is uitge baggerd. Hierdoor achtte pleiter voldoende bewezen, dat de uitoefening der zalmvis- schenj onmogelijk gemaakt is en dus de eisch tot schadevergoeding moet toegewezen worden Voor de geïntimeerden V. o. s. trad op Mr. B. M. VI ie lander Hein, die meende dat sommige getuigenverklaringen niet gemoti veerd waren en dus geen bewijskracht had den. Voor bet onbelemmerd vissohen was volgens pleiter niet noodig een geheel glad maken van den bodem, maar slechts het wegruimen van steenen en struiken, het geen geschied was. Tegenover de bewering dat onvoldoende gebaggerd was, beriep plei ter zich voorts op de plaats gehad hebbende peilingen. Den 12en December zal advocaat-generaal Mr. Telders in deze zaak conclusie nemen. In de zitting der Arrond.- rechtbank te Rotterdam van Dinsdag werd o. a. de volgende zaak behandeld: Twee jongens, G. v. B. oud 14 j. en W. v. D., oud 15 j., te Jaarsveld wonende, hadden op 7 Sept, appelen en peren weg genomen ten nadeele van T. V., landbouwer te Lopik. Eisch 5 dagen gevangenisstraf voor ieder. Uitspraak over 8 dagen. Volgens prof. Oudemans te Utrecht is het meer dan waarschynlyk, dat we den 27n dezer maand weer een regen van vallende sterren zullen kunnen bewon deren. Het kan echter ook zyn, dat het verschynsel een of meer dagen vroeger of later plaats zal hebben. Ds. J. W. Lieftinck te Slie- dreoht is beroepen by de Heer. Gem. te Waak sens en Brautgum. beloofde en bankiers en oredietinstollingen opwekte tot het verstrekken van de noodige gelden. Te Brussel (België) heeft op ’s konings verjaardag de voorgenomen manifestatie door den werklieden bond niet plaats gehad, ter gelegenheid van het Te Deum, waar mede de verjaardag gevierd werd. Te Leuven werd voor dien dag een optocht verboden. Op andere dagen en elders gaan de be raamde algemeen-stemrecht-manifestatiën door. De Algemeene Raad der Progressistische federatie heeft onder voorzitterschap van den heer Janson, vergadering gehouden en tot eene groote middag-manifestatie ten gunste van algemeen stemrecht besloten. In den Werklieden-bond werd besloten een Congres te houden, om over de vraag van eene algemeene werkstaking te beslissen. Te Brussel blijft men maar aan het ma- nifesteeren. Alweder werd eene bijeen komst gehouden ten gunste van het alge meen stemrecht, in het „Maison du peuple". Na afloop trok een groep socialisten, de Marseillaise zingend, door de straten. De studenten gaan er zich nu ook mede bemoeien; deze hielden eene bijeenkomst, waar de 300 aanwezigen besloten den veldtocht ten gunste van het algemeen stemrecht voort te zetten. Het paard, dat Koning Leopold te Brussel bereed bij de plechtige opening van de Kamers, een fraai Mecklenburgsoh paard, „Cap de Maure” genaamd, is onmiddelhjk verkocht, omdat het even schichtig werd toen het eenige socialistische papiertjes op den neus kreeg. De paarden, welke de Koning bij officiëele plechtigheden berydt, moeten zoo gedresseerd zijn, dar zij nooit van iets schrikken. Daarenboven worden zij op den dag, dat zy dienst moeten doen, ’s morgens zoodanig afgereden, dat zij mak van vermoeidheid zijn. Den 22sten November zal de Duitsche Rijksdag geopend worden door den Keizer in persoon. Te Beriya werden de zittingen geopend van den Duitschen sociaal-democra- tischen partjjdag De Ryksdag-Afgevaardigde Singer heette de talryk opgekomen party- genooten in eene toespraak welkom en werd daarna den dagblad-redacteur Gottlieb tot Voorzitter gekozen. Te Weenen (Oostenrijk) vertoeft op ’t oogenblik de Russische Kroonprinsdie aldaar met de grootste hartelijkheid ont vangen werd. Hij legde er de gewone bezoeken af en werd ook door de Keizerin ontvangen. Voorts nam hij deel aan een gala-diner en is een krans gaan neérleggfen op het graf van Kroonprins Rudolf. Dat wordt zoo langzamerhand de bedevaart van de vorstelijke personen, die de hoofdstad bezoeken. Ook vertoeven aan hetzelfde Hof, als gas ten van Keizer Frans Jozef, de Koning van Rumanië en diens broeder de Kroonprins. Een dokter te Spandau beval onlangs voor een typhuslyder, dien hij behandelde, een koud bad aan, maar toen hij den volgenden dag terugkwam, vernam hij dat het bad den zieke geen goed had gedaan: „hij was nu bijna dood.” Bij gebrek aan een badkuip, had men den zieke aan een touw in een put neergelaten; door het tegenspartelen van den patiënt was bet touw gebroken; men moest een ladder en een nieuw touw halen en zoo had het bad wel drie kwar tier geduurd. De dokter liet den man flink wrijven en weldra kon hij zich overtuigen, dat de zieke vrjj van koorts en buiten ge vaar was. Mannlicher, de uitvinder van het ver maarde geweer, dat door het Oostenryksch leger wordt gebruikt, heeft nu zijn uitvin ding nog volmaakt en een geweer gemaakt, dat hot snelste en lichtste is van alle repe teergeweren. Er kunnen daarmede, naar men verzekert, 5 schoten in één seconde worden gelost (het wordt geladen met 5 patronen), en Mannlicher deed er 120 schoten mede in één minuut. Z^Te Madrid (Spanje) duren de feesten ter eere van het Portugeesche Koningspaar voort. Er had eene groote receptie plaats ten paleize van 4000 genoodigden, en verder eene groote militaire taptoe, die door de Vorstelyke personen van het balkon van het paleis werd aanschouwd. De Koningin van Portugal, die, gelijk men weet, met den Koning te gast is aan het Hof te Madrid, heeft den wensch geuit, „eens een echt stierengevecht te zien.” Men heeft zich beijverd om aan haar verlangen te voldoen en Woensdag is te Madrid een groot stierengevecht gehouden, waarbij ook Koningin Christina tegenwoordig was. Het kleine Koninkje toch waarschijnlijk niet? Onze Potgieter kon indertijd het wreede schouwspel niet aanzien en maakte zich hebben wy hem eens hooren vertellen uit de voeten door over eene schutting te klimmen, op gevaar af zijn beenen te breken. Moge de Koningin van Portugal ook blij ken in deze niet geweten te hebben wat zij begeerde I In de gevangenis der Doenaclie stad Horsen* is nu de beruchte roover en moor denaar Jena Niels ter dood gebracht. Hy

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1