J N*. 1324 1892. Woensdag 7 December. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht ZIG, ÏHEEK VERVOER de Lek. PI 1 h rfirs’r gjjL stóf ti leeftjjd. n. eaux. Japon- ies- en iz., zal en ent, en en prjjzen. lijst. luilles. len, ndaards, thtigers, ontbieden in den s BUITENLAND. Overzicht. Gemengd Nieuws. BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. SCHOONHOVEIfSCHE COURANT i' o S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgonn. >.30 uur. n. 8.uur. lemeren syfer ook ing de "■rondbc- heer v.m. 6.30. nhov. n.m. 1.—. ban JT’. Zessen. October 1892, Rotterdam. •insd. Woensd. 6.— m. 12.— v. 6 30. linsd. n. 12.45. iaterd. n. 2.30. Woensd. v. 6.—. id. v. 7.45. .Oonoordia”, m. 1892 tussehen lam. ndag, v. 8.15 u. )ngev. n. 1.45 u. idags, v. 7.— u. v. 9.— Q. ohe Stoom- B- Arnhem, Vrees- en Rotterdam. n, dagelijks, uur. igev. v.1.—u. dag, v, 5.u. v. 6.30 o, tussohen mda. riesen. 15 en n. 3.15. n. 5.45 en ratste treinen, valt de laatste Gouda. t-Qouda. sn Bergh, aven: 2.25 uur. i n. 5.30 uur. Prijs der Adrertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel neer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiënvoor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Schoonhoven. Catalogus 5 Cta. a/d Lek. 0 October 1892, h. en Rotterd., loonhoven” (S) •eeswijk” (V). Naar men verneemt, is bij het Ministerie van Waterstaat enz. het plan in bewerking tot aanleg van een zylyntje Zevenhuizen—Oud-Terbregge tot het punt, waar de geprojecteerde lijn Rotterdam (belltschepoort) Kapeile gesneden wordt. De lijn zal den Pnns-Alexanderpolder recht doorsnyden langs de Groenelaan en den Ommourdschen weg, waar meest kleigrond is. Echter zal er geen station by Terbregge worden opgericht. Deze Courant wordt des Woensdags- on des Zaterdags* mor ge os uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. franco per post door het geheeie rijk 0,90. Ken kan zich abon- neeren bij olie Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. ♦BERG-AMBACHT, 6 Dec. Nieuwe geval len van tongblaar komen voor onder het rundvee van P. Van den Berg en van de doel is de wed. J. F. Van der Bas. •BERG-AMBACHT, 2 Dec. De spreek beurt in de vereeniging Winterlezingen” werd beden-avond vervuld door den heer 8. Vel sing, hoofd der 2e openb. school. In eene doorwrochte verhandeling schetste hij: „De ontworpen kieswet”, en betoogde dat velen zich ten onrechte veel goeds voorspelden van een nagenoeg Algemeen Stemrecht. Na de pauze werden bijdragen geleverd door den spreker, de hoeren P. Zanen en A. De Jong Kz.van Am- merstol, A. Roos en J. G. Bettink. Heden vertrok weder van hier een detachement militairen; geleidelijk zal dit worden voortgezet, terwijl hoogstwaarschijn lijk op Dond. 8 Dec. alle militairen deze gemeente zullen verlaten hebben. BERKENWOUDE, 5 Dec. Nu het vee op de besmette hoeven der landbouwers K. Both, troepen volks doorkruisten de straten „Leve de burgemeester!” roepende, en kreten werden aangeheven ter eere van Sagasta. Een vaandel met „Lflve Sagasta Dood aan do dieven!” er op, werd door de politie in beslag genomen, welke overal krachtig handelend optrad en uitgebreide maatregelen trof tot handhaving der orde. De rust schjjnt nu weer hersteld te zijn. Als die gebeurtenissen maar geen invloed hebben op het Ministerie! Te Belgrado ('»ervl«)zyn gemeenteraad en politie aan bet twisten over café-chantant zan geressen De politie heeft een paar maanden geleden door strenge bepalingen een groot aantal Oostennjksche, Duitsche en Fransche zangeressen uit de stad verdreven. Maar de gemeenteraad, die niet op al te besten voet met het politiebestuur staat, heeft zich bezonnen, dat zulk een verbod alleen dour ^en raadsbesluit kan geschieden, en hij be paalde, dat de dames terug konden komen. De politie dreigde met geweld haar verbod te zullen handhaven. De burgemeester wendde zich tot de Regeering, en deze gaf den gemeenteraad gelijk en besliste, dat de zangeressen rustig konden voortgaan met bet uitoefenen van hare „kunst" of „kun sten.” Tot nog toe is echter geen der verbannen dames in de Servische hoofdstad teruggekeerd. Zij zijn te bang voor de nog steeds dreigende politie. Een tabaksverkooper te Londen (Enge land) heeft een reclame bedacht, welke wel duur, maar eenig in baar soort is. Hij heeft een omnibushjn geopend tussehen West-Kensington en Liverpoolstreet, waarop schitterende omnibussen rijden, met phan- tastisch gekleede koetsiers en conducteurs. Een rit met die omuibussen (3 Eng. mijlen) kost slechts een halve penny (2j cent) en ieder passagier krijgt nog een bon, waar voor hij in het tabaksmagazijn kosteloos een doosje lucifers kan halen. H. M. de Konjngin-Regentes bracht Zaterdag een bezoek aan den Ko ninklijken grafkelder te Delft, en legde een bouquet gedroogde bfoemen en Oen kras neder op het graf van wijlen Z. M. Koning Willem III. In *t volgend jaar sullen munt biljetten van tien gulden naar een nieuw model worden vervaardigd. De heer J. E. T. Langeler, te Gouda, is benoemd tot controlenr bij de Ned. Zuid Afrikaansche Spoor weg-Maatschappij. De Minister van Binnenland sche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens de bij hem ingekomen ambts berichten in de vorige week als aan Azia tische cholera overleden, zijn aangegeven: in Zuid-Holland: te Gouda, 1 per soon; te ’s-Gravenhage, 1 persoon; te Rietveld, 1 persoon; in Noord-Holland: te Weesp, 1 pers. Aan Heeren Burgemeesters in deze provincie is te kennen gegeven, dat de Heer Minister van Binnenlandsche Zaken, in verband met den in eenige gemeenten toegepasten maatregel tot be schrijving en merking van het verdachte en aangetaste vee, waarvan met het oog op de langzamerhand plaats hebbende op stalling betere vruchten te verwachten zijn dan van bewaking, het wenschelyk acht dat de met bewaking belaste militairen achtereenvolgens worden weggezonden, al naar mate de merking en beschrijving van het vee in de betrokken gemeenten vol doende zal zijn gevorderd, terwijl in ge meenten, waar zich nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer voordoen, niet dan in zeer bijzondere gevallen militaire macht ter bewaking moet worden gerequireerd. Het examen voor apothekers bediende is o. a. met goed gevolg afgelegd door de dames A. Mulder te Woerden en J. J. H. Hammac bars te Sliedrecht. Aangenomen het beroep bij de Herv. Gem. te Kockengen door Ds. A. L. Geselschap te Heerjansdam c. a. Vóór zijn vertrek naar Gro ningen ontving Dr. H. U. Meg boom, thans hoogleeraar aan de universiteit aldaar, van zijne vrienden te Assen een prachtig cadeau, bestaande uit een geheel nieuw ameuble ment voor zijne studeerkamereikenhouten boekenkasten bureau-ministro fauteuils, gordijnen enz. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland heeft aan Ds. D. Niessen, predikant bij de Hervormde Gemeente te Hei- en Boeikop, op diens verzoek, na ruim veertig-jarigen dienst, met ingang van 1 April 1893, eervol emeritaat verleend. Ds. J. F. Sluijter, pred. te Boskoop, heeft onder vele blijken van be langstelling den dag herdacht, waarop hij vóór 40 jaren de evangeliebediening in de Chr. Ger. Kerk aanvaardde. De jubilaris was al die jaren in dezelfde gemeente werkzaam. *GORINCHEM, 5 De®. Door den gemeen teraad alhier is thans ook een adres aan H. M. de Koningin gezonden met verzoek aan de gemeente Gorinchem voor hare zes openbare scholen ontheffing te verleenen voor den tijd van twee jaren, van de ver plichting tot het doen geven van onderwijs in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. Op initiatief van enkele dames onder wijzeressen zijn, door ruime bijdragen der ingezetenen daartoe in staat gesteld, de zeven honderd leerlingen der beide volks scholen alhier, heden qjkelijk met kleéren, speelgoed en andere geschenken en ver snaperingen bedeeld •aMEIDE, 5 Dec. De volksbibliotheek van het Nut alhier, waaruit ieder gratis boeken kan ter lezing krjjgen, is de vorige week (wel een beetje laat) weder geopend. Zeer velen maken van die nuttige inrichting gebruik, doch verscheidene zijn er nog, die de lange winteravonden in ledigheid en verveling doorbrengen. Dat dezen zich ook een» een tochtje naar ’t lokaal der openbare school getroosten om een boek ter lezing af te halen I Zij zullen ondervinden dat door het lezen de leeslust wordt opgewekt en met een mooi boek de lange avond als ’t ware om vliegt. •ARK.EL, 5 Dec. In de vergadering van „Nut en Genoegen", Donderdag jl. gehou den, trad de heer Polderman uitNieuwland als spreker op, met eene novelle van L. Mulder, getiteld„Uit den tijd toen ik nog een lief vers maakte”. Na de pauze werden nog eenige bijdragen gegeven. Door een en ander hadden de vergaderden, die in weerwil van het ongunstige weer in grooten getale aanwezig waren, een recht pretti- gen avond- Heden-morgen had hier een zeker zeer zeldzaam geval plaats. De personen trein van circa kwart voor negen naar Gorincheïh, vertrok alhier van bet station, maar liet alle conducteurs hier achter. Deze zetten eenigen tijd later met een goederentrein de reis voort. BENSCHOP, 3 Dec. In deze gemeente heelt zich weder een geval van tongblaar geopenbaard op den stal onder het vee van den bouwman J. Bos. O' o o I 5 3 s l_ï8 en Schoonhoven iiboot «Schoon- Het is In Frankrijk zonderling toegegaan met de pogingen tot combioeering van Mi nisters. Brisson werd ten laatste de taak van kebinetsformeerder opgedragen De gewezen Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Ribot, heeft nu de porte feuille van Justitie gekregen, terwijl Périer self Buitenland genomen heeft De heer Rouvier werd aangewezen voor Financiën en Freyeinet voor Oorlog. Nog eenige an dere namen worden genoemd, o a. Cavaig- nac, doch zonder aanwijzing van portefeuille. De Republikeinsche Linkerzijde van den Senaat heeft zich verzet tegen het inbreuk maken door de commissie van enquête naar de Panama schandalen op het beginsel der scheiding tussehen parlementaire en rech terlijke macht. De procureur generaal Quesnay de Beanrepaire schreef aan den Voorzitter der Commissie, dat hij verzet aanteekende tegen de inmenging der Kamer in de bevoegdheden der rechtelijke macht. Hot kloeke schrijven eindigt aldus: „Dat men mij anders maar mijn ontslag geve!” De commissie gaat intusschen voort met hare onderzoekingen en langzamerhand wordt men omtrekken gewaar in plaats van nevelen en schimmen, die we tot nu toe te zien kregen. Zoo verklaarde o. a. de oud-Afgevaardigde Cantagrel, dat hem indertijd een half mil- lioen francs is aangeboden, terwijl de oud- bankier Martin verklaarde, dat hij 20.000 francs had ontvangen, om „eene strooming te doen ontstaan, ten gunste der loterij- leaning. De Parysche gemeenteraad bemoeide er zich nu ook mede en sprak plechtig deu wensch uit, dat de swaarste straffen mogen worden toegepast op liedendiedoor de kiesers belast met de functiën der Wetge vende Macht, met hun mandaat een snooden handel hebben gedreven. In den Daitachen Rijksdag zijn bij de behandeling der Marine-begrooting aanmer kingen gemaakt wegens de weinig schit terende wijze, waarop Duitschland’s vloot bij de Columbusfeesten te Genua en Huelva is vertegenwoordigd geweest. De Rykskanselier Von Caprivi antwoordde hierop, dat sulks overeenkomstig de waar digheid des lands is geweest, dat Italië en Spaoje er genoegen mede namen, ja, er hem hurtelykan dank voor betuigden en eindelijk dat het niet mogelyk was, meer schepen te zenden. Er werden hevige bezwaren ontwikkeld tegen de Marine- zoowel als tegen de Leger begroeting door den nationaal libe ralen Afgevaardigde Buhl. Voor zoover de belangen des Rijks het noodig had den en de middelen het 'toelieten, zeide hy, sou zijne party gaarne militaire eischen bewilligen, maar wat thans gevorderd werd, was te veel. De Rykskanselier Von Ca privi wees er op, van hoeveel belang in de nieuwe legerwet de bepaling was omtrent den tweejarigen diensttyd, welken hy wilde beschouwd zien, als een bewijs, dat de gehuwde lieden meer ontzien worden. De sociaal-democraat Bebel beantwoordde den Rykskanselier in zulke hevige bewoordin gen, dat bij tot de orde moest worden teruggeroepen. Een reebok, die wegloopt met het ge weer van een jager, is zejeer een zeldzaam voorval. Dat moet, volgens de „Augibur ger Postseitung”, dezer dagen voorgeko men zyn tussehen Igenhausen en Saiubach. Een jager werd daar in «yn schuilplaats overvallen door een reebok die onverhoeds tegen hem aanbonsde, met zyn horens in de draagriemen van *s jagers geweer ver ward raakte en verschrikt wegrendemet het geweer van zyn belager. De berichtgever verzekert uitdrukkelijk, dat het verhaal van dit bokkenheldenteit geen Jagerlatyn” is. In de BeigiMChe Kamer is door de Re geering medegedeeld, dat met Nederland eene overeenkomst is gesloten tot weder- zydsche rechterlyke hulp. Op eene inter pellatie betreffende mishandelingen van Belgische werklieden in Noord Frankrgk, gat Minister Beernaert ten antwoord, dat de Regeering zich heeft doen gelden, dat het zich niet heeft herhaald en dat- de verongelijkte Belgen verhaal bij de Fran sche rechtbanken kunnen zoeken. De werkstaking te Horloz en Tilleur by Luik nam gisteren, doordien de lieden zich hadden bedronken, een ernstig karakter aan, zoodat het tot botsingen kwam, waarbij met steenen werd geworpen en met revol vers geschoten, waarup de gendarmes met een geweer-salvo antwoordden. Een man werd gedood, twee anderen en eene vrouw werden gekwetst. Men vreest, dat de werk staking zich zal uitbreiden. De Spaausche Minister van Binnenland sche Zaken heeft zyn ontslag genomen, wegens verschil van gevoelen met zyn chef, Canovas de Castillo, over de schorsing van den burgemeester van Madrid. De burgemeester heelt ontslag genomen, evenals de prelect van Madrid, wat de bevolking zeer schijnt ontstemd te hebben. Vele winkels sloten, ten teeken van protest; op C. Van Herk en L. Both op een der horens is gebrand, zijn de militairen naar hun gar nizoen teruggekeerd. G1ESENDAM, 2 Dec. Woensdag-avond te ongeveer 5 uren werd hier een luchtver schijnsel waargenomen. Een sterk, oranje kleurachtig, helder licht bewoog zich met groote vaart ongeveer van ’t Noorden naar ’t Zuiden. Door de bewolkte lucht, waar achter het verschijnsel telkens verschool en eindelijk verdween, kon de berichtgever den vorm niet met juistheid bepalenwaar schijnlijk echter was ’t een lichtbol. •HAASTRECHT, 5 Dec. Vrijdagavond hield Dr. J. A. Beijerman van Groningen in de vereeniging „Ernst en Vrijheid” al hier eene lezing over de inwendige zending, naar aanleiding der vraag: Op welke wijze zult ge God dienen? De kerkeraad der Geref. Kerk alhier heeft tot predikant beroepen Ds. A. Sluiter, predikant bij de Geref. Gemeente te Vianen. JAARSVELD, 5 Dec. De begrooting van het waterschap Batuwe onder deze ge meente voor het dienstjaar 1893 bedraagt in ontvang en uitgaaf f 2997,92*. Daarin is opgenomen eene uitkeering aan de land eigenaren ad f 3 per hectare. KRAL1NGSCHE VEER, 5 Dec. Heden werd van de werf der firma A. Kalkman Zoon met goed gevolg te water gelaten het van yzer en staal vervaardigde lichterschip „de Jonge Jan”, groot p. m. 100 last, gebouwd voor rekeuing van den heer J. R. Bijl te Rotterdam. •KRIMPEN a/d USEL, 5 Dec. Onder de 22 stuks hoornvee, toebeboorende aan en aanwezig in den stal van Ant. Teeuwen alhier, is de tongblaar uitgebroken. Het signalement van het vee is opgemaakt en beschreven, en bovendien is het voorzien van een merk, zoodat geen militairen aan gevraagd zijn. •LANGERUIGEWEIDE, 5 Deo. Onze bur gemeester, de heer W. H. M. Doorman, werd dezer dagen aangenaam verrast door de toezending van een prachtigen spiegel) hem en zyne eega als blijk van achting en toegenegenheid door ingezetenen dezer ge meente vereerd ter gelegenheid van hun onlangs gesloten huwelijk. ♦LEKKERKERK, 5 Dec- De muziek- vereeniging „Crescendo", onder de directie van den heer J. H. Drees, opende in de vorige week de rij der uitvoeringen in dit seizoen. Het programma werd uitmuntend afgespeeld en niet het minst trokken de nummers 4 (Die Türkische Schaarwache von Michaëlis) en 6 (Souvenir Lekkerkerk) aller aandacht. De zaal was goed bezet, terwijl het bal mede uitnemend slaagde. Voor de flinke leiding van den directeur mag in deze een woord van lof niet worden onthouden. De militaire wachtposten zullen ver moedelijk in het laatst der week weder naar hun garnizoen terugkeeren. LEKKERKERK, 3 Dec. Aan het her- halings-ouderwys wordt door 30 leerlingen deelgenomen, en wel; in wijk A door 12, in wyk B door 14 en in wijk C door 4 leerlingen. •OTTOLAND, 6 Dec. De beer R. A. Lauts, cand. alhier, heeft voor het beroep naar Terheiden (N.-B bedankt en heeft thans een beroep ontvangen naar Kattendijke. gOUDEWATER, 5 Dec. De pryzen in de vorige week voor de kaas besteed waren voor kazen eerste kwaliteit f 26 tot 1 28, voor kazen tweede kwaliteit van f23 tot f25. Handel tamelijk willig. OVERWAARD, 3 Dec. Nadat de Gede puteerde Staten van Zuid-Holland hadden kennis gegeven, dat de door het Gorinchem- sche gemeentebestuur op den 29en Sept. 11. vastgestelde spoedeischende verordening op de sluiting en belemmering van sluizen, duikers enz. binnen die gemeente, ook al staan die onder het gezag van dyks- of waterschapbestuur, eene voordracht ter ver nietiging niet zou kunnen ontgaan, heeft de Baad van Gorinchem op voorstel van B. en W. besloten om als proef een filter te bouwen in de kom van den Schellnin- schenvliet vóór de uitmonding van den grondduiker, welke de Meikheul in de itad ■met die kom verbindt. De kosten van het werk worden geraamd op f 15000. Het uit de stadsriolen gespoelde drek- stoflèn, straatvuil enz. door dien flltef bjï te vangen, een en ander voortdurend uit te baggeren en aan de achtergelegen dorpen, waar het verpeste Gorinchemsche water langs vloeit, tamelijk drinkbaar water te leveren. Met belangstelling worden de uit komsten dezer filtrage op groote schaal tege- moetgezien. •RIDDERKERK, 5 Dec. De heer M. Veld hoen, onderwijzer aan de openbare school alhier, is benoemd tot secondant aan het instituut van den heer I. D. Douw, te Rotterdam. In zijne plaats zal óf een on derwijzer óf eene onderwyzeres benoemd worden. De wedde bedraagt slechts f475. SLIKKERVEER, 2 Dec. Van de werf der firma wed. C. Boele Zonen alhier werd heden met goed gevolg te water gelaten het van staal en ijzer vervaardigd berginga- vaartuig met inrichting voor zeil- en stoom- vermogen, genaamd „Generaal Booth”, ge bouwd voor rekening van den heer B. C. Weltevreden te Helder. De machine en ketel worden vervaardigd door de machine fabriek „Delftshaven”, directeur de heer H. De Ridder, te Rotterdam. ♦STOLWIJK, 5 Dec. Nog altijd is het mond- en klauwzeer niet uit onze gemeente geweken. Wel is het vee van den land bouwer Spruitenburg gezond verklaard, doch in Koolwijk, op de hofsteden van 0. Ver hoef en L. De Jong, is de ziekte nog heer- schende. Bovendien is ze op nieuw gecon stateerd in Benederheul bij P. De Vries. De stichter onzer afdeeling van den Protestantenbond, Ds. M. v. Kleeff, thans pred. te Leiden, trad Vrijdag 1.1. voor de leden dier afdeeling als spreker op. Zija onderwerp wasDe waarde van het godsdienstig leven, en ons geloof in God. Rijk aan inhoud en keurig van vorm was hetgeen men vau den redenaar hoorde. Na de pauze werd door hem voorgedragen een onuitgegeven ge dicht van Dr. Laurillard: ,De bevestiging van den predikant,” dat eveneens zeer in den smaak viel. Een genotvollen, leerrijken avond heeft onze afdeeling aan Ds. Van Kleeff te danken. VREESWIJK, 3 Dec. H. M. de Koningin- Regentes heeft als een Wyk van H D. deel neming in de treurige omstandigheden van de wed. C. Van Batenburg, aan den heer J. J. Bakker, secretaris der liefdadigheids- commissie, doen toekomen vijf eu zeventig gulden. •WILLIGE-LANGERAK, 6 Dec. In dit najaar is alhier door geen enkelen landbou wer pulp gekocht voor bijvoeder in den winter, dewijl ze te duur<is en naar den prijs gerekend geen voedende stoffen ge noeg bezit. De cholera-patiente te Riet veld is overleden. De lijder te Barwouts- waarder blijft beterende. In het dorp Moorsche, bij de Belgische grens, aan den kant van Etten, bij Breda, zijn 70 menschen vergiftigd door het gebruik van vleesch, van een aan milt vuur gestorven rund. Verscheidene zijn reeds gestorven, terwijl er nog een veertig tal ziek liggen. Wegens het niet doen van tijdige aangifte, of het niet afzonderen van vee lydende aan mondzeer, ook wegens overtreding van het vervoer van verdacht vee, werden te Vryenban bij drie veehou ders acht, te Delft bij een veehouder twee, te Hazerswoude bij een veehouder vijftien, te Kethel bij twee veehouders tien, te Rot terdam bij een veehouder acht runderen in beslag genomen, en tegen de eigenaars proces-verbaal opgemaakt. De vorige week werden door de waakzaamheid van den plaatsverv.-districts-veearts Van Velzen te Schiedam vijftien runderen in beslag ge nomen van een veehouder, wonende te Vlaardinger-Ambacht, terwijl door den bur gemeester van Schipluiden zeven runderen werden in beslag genomen. De veehouder te Vl&ardioger-Ambacht had tijdige aangifte en afzondering verzuimdterwijl de vee- der te Schipluiden verdachte runderen had vervoerd. Te Zegwaard heeft Donder- dag-morgen een felle brand plaats gehad in de houtdraaierij van Van Klaveren, welke geheel in asch werd gelegd. Ook een be lendend, leegstaand woonhuisje is eene prooi der vlammen geworden. Bij Vianen is Zondag-morgen uit het Zederikkanaal het lijk opgehaald van zekeren v. R. De ongelukkige was postlooper van Vianen op Vreeswijk. Hij laat vrouw en kind na. Donderdag is te Haarlem een 27-jarige werkman op de fabriek der Haar- lemsche Katoenmaatschappij aan den Kin derhuissingei, bij het vullen vau een vet potje op eene machine, door eigen onvoor zichtigheid in aanraking gekomen met de daaronder draaiende as, die hem greep en tegen de zoldering slingerde, waardoor zyne beide beenen boven de knie zijn gebroken en zyne borst is gekneusd. De algemeene beraadslaging over het wets ontwerp tot vaststelling van bet bedrag der grondbelasting op de ongebouwde eigendommen, aangevangen in de avondvergadering van Woens dag 30 Novemberviel samen met de behan deling van het eerste artikel en bet daarop door de meerderheid der Commissie van Rapporteurs (de heeren Rugs van Beerenbroek, Van der Boroh van Verwoide en Zjjp) voorgestelde amen dement om niet 6 maar b percent te heffen van de belastbare opbrengst. Deie principiëele quaestie hield de Kamer bezig, ook den volgenden dagen zelfs gedu rende het grootste gedeelte der vergadering van Vrgdag, zoodat het niet mogelyk is in een kort bestek samen te vatten wat over en weer daaromtrent gezegd is. Ongeveer aan ’t einde van het debat verklaarde de Minister het amen dement door hem op verschillende gronden be streden „onaannemelgk", waarop de heeren Rugs en Zyp bet heten varenterwjjl alleen de heer Van der Borch het handhaafde. Dewyl de Minister had doen doorsohe— dat vasthouden aan het voorgestelde oyL. daarom noodig was, dewjjl de Regeerir1 gemeeute-fiuanciën iu verband met de grot lasting heeft te regelenwerd door den Lieftinck voorgesteld het artikel aan te vullen met de woorden: „in afwachting eern-r nadere wet- teljjke regeling der gemeentelgke belastingen." De heeren Eert en Zyp trachtten aan de be zwaren tegen de 6 pet. nog eenigermate te ge- moet te komen door eeto wgziging van art. 2 in dien zindat in gemeenten waar de be lasting over 1892 minder bedraagt dan volgens de nieuwe regeling slechts zóóveel zou geëischt worden als in genoemd jaar aan hoofdsom en rgksopcenten is verkregen; doch dit amende ment werd, na door den Minister te zijn be streden ingetrokken. Het amendementVan der Borch werd ver worpen met 66 tegen 25 stemmen. Het amen dementLieftinck werd aangenomen met 55 tegen 87 stemmen. Een bemiddelend amende ment van den heer Van de Velde, om 5| pet. te heffen werd mede verworpen. Art. 8 bepaalt een liyks bydrage voor de gemeentendie door verandering in de heffing minder sullen ontvangen aan de tien haar toe komende opcenten. Een amendement van de heeren Roëil en Borgeaius strekte om dien last niet op het rgk te leggen, maar de gemeenten de bevoegdheid toe te kennen de opcenten te verhoogen tot soodanig bedragals noodig zou blykeu om de opbrengst gelgk te doen syn aan die voor 1892. De heer Van Kerkwjjk was van oordeel, dht dit geen amendement is, daar bet ingrypt in de gemeentewet. De Voorzitter beweerde het tegendeel, en bracht het voorstel van genoemden Afgevaardigdeom het amen dement niet toe te latenin stemming. Eerst schenen de stemmen gestaakt te hebben, 46 tegen 46, zoodat in de volgende vergadering óvergestemd zou moeten worden. By herbaalde telling, na sluiting der vergadering, bleek echter, dat 47 leden vóór, 46 tegen de zienswyze van den heer Van Kerkwyk bobben gestemd, zoodat het amendement niet in behandeling komt.

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1