ETTEN IILAND, 0NIN6EN, met Graven weg, in den polder r, urnen groot N'. 1325. 1892. Zaterdag 10 December. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht 'ood. SDER looping. luis, 1 DING Officiëele Kennisgevingen. d IJSSEL: E eposito: jings I’/. 2 IUIS, 1GAARD, bene- ceelen altman- aren. MILITIERAAD. BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. Kamers van Arbeid. i te Schoonhoven, meer ;d. ^AN NOOTKN, SGHOOfflOÏHISGH! COURANT. S. W. N. VAN NOOTEN Uitgever» Gemeente SCHOONHOVEN. r-Visscher. Prijs f 2,30. en houden het te letten, dat men. SANTMAN, UDSTEN. NOOTEN te o een 1AN, IIEDENI8 1ENTE i gebouwd en manswoniog en J, en het Hee- dagen vóór de 5ór den afslag, ur, mits vooraf ners. ft Notaris H. bij wiennoti- d betaling van Arden, met uit band nabij Kor- •d voor f 160,— 198. sn combinatiën, lectare: Grond* id f 3,25, Es sen- ids penninggeld t MUNITIE- ste van het voor het 2'/.,, .3 :reup. e Notaris 1OENENDAAL ida is voorne- ►p Woensdag L December orhooging, en lember 1 892 es vóórmiddags is van den Heer rk afd IJssel, pen baar te vei- 3 WAT”, Koelen, HOOI- en SCHUREN, staand r: de Woning 100,— en het Iste Zitting van den BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat de late Zitting van den Militieraad zal gehouden worden te GOUDA op Woensdag 21 December 1892, des vm. 10| uur. Schoonhoven, 9 December 1892. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. M. J. CHEVALLIER. Dese Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Prijs der AdvertentiSn: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiënvoor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. gezegeld papier, Ires, namen en borgen. ent voornoemd, IUIJ8. »r 1892, mid- ureele van den Ier nadere goed- r van Oorlog ra, Keuken en 18, STALLING rens GROOTÈN nweg, naby het ge veer 19 Aren. 1898 of vroeger, n goed onder toon de Koninginnen vergezeld van eenige hoeren en dames harer hofhoudingop de plaats kwamende geweren gepresenteerd terwijl de Kon. Mil. kapel hot „Wühelmua” speelde. Vervolgens werden de gelederen geopend en de geweren opnieuw gepresen teerd waarna HH. MM. de beide gelederen inspecteerden. Na deze inspectie werden door de man schappen verschillende handgrepen uitge voerd en een salvo-vuur met losse patronen geopendwaarna met het geweer aau den riem voor HH. MM. werd gedefileerdeerst met gewonendaarna met versnelden pas. Toen de manschappen weder in linie stonden geschaard, werden de beide officie ren, die bij het detachement zijn ingedeeld, door deu luit.-kolonel Bruinsma, komman- dant van de koloniale reserve, aan HH. MM. vooffcbsteld. De Koningin Regentes sprak daarby haar beste wenschen uit voor een voorspoedige reis en een behouden aankomst der man schappen. De kommandant, luit.-kolonel Bruinsma, betuigde daarop namens de koloniale re- i serve zijn dank voor de onderscheiding, door de Koninginnen het Indische leger bewezen. Nadat nogmaals voor HH. MM. gedefileerd was onder het spelen van den Kraton- marsch, keerden de troepen naar de Oranje kazerne terug. De Minister van Koloniën, de heer Van Dedem, woonde de inspectie bij. Zooals vanzelf spreekt, waren honderden in de nabijheid van het Paleis op de been. De Rotterdamsche Rechtbank veroordeelde Dinsdag o. a. 8. A. G.koop man te Arnhem, wegens de verduistering van een wagen te Gouda, tot zes maanden gevangenisstraf. Tegen J. G. en K. v. d. B., beiden 18 jaar, sjouwers, wonende te Dordrecht, werd door het Ou M. 15 dagen gevangenisstraf gevorderd. Zij hadden nl. te Ammerstol, tijdens het aldaar in de maand Juli jl. kermis was, van een kramer in galanterieën eenige kinderhorloges enz. weggenomen. De 2e beklaagde bekende zich aan dit feit te hebben schuldig gemaakt, terwijl zijn medebeklaagde, die niet was verschenen, eene buitengerechtelyke bekentenis had afgelegd. Uitspraak over 8 dagen. Te Utrecht overleed in den ouderdom van 69 jaren de heer A. M. Beijerman, in leven notaris aldaar. Dr. J. W. Lieftink teSlie- drecht, heeft bedankt voor het beroep bij de Herv. Gem. te Brantgum en Waaksens. GOUDA, 7 Dec. Zondag 11 December a. s. hoopt de Heer C. A. Harderwijk, Pas toor der Oud-Bisschoppelyke Klerezy alhier, den dag te herdenken waarop hij vóór 40 jaren tot het Priesterambt gewijd werd. ♦ALBLASSERWAARD eu VIJFHEEREN- LANDEN, 9 Deo. Bij voortduring is er levendige vraag zoo naar kaas als boter. Kaas steeg 50 cents per 50 kilo; boter bleef onveranderd in prys. Men besteedt thans in deze streken voor: kaas van f 23,50 tot f 29 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit, goéboter f0,72‘, weiboter f 0,575 per half kilo. G1ESENDAM, 6 Dec. Een :uide, onbe kende hand verschafte beden aan de kin deren van de laagste klasse van school No. 2 alhier een aardige verrassing. Een tol met muziek en een doos met legkaart, benevens eenig suikergoed was een geschenk voor de jongens, terwijl de meisjes een naaidoosje, een griffelkoker, een bal en eenige lekkernij ontvingen. De gever van deze St. Nicolaasgesohen- ken mag zich verheugen in de dankbaar heid van vele kleinen. JAARSVELD, 7 Deo. De begrooting van bet waterschap Graaf onder deze ge meente voor <893, bedraagt in ontvang en uitgaaf f 221,91. De omslag beloopt fl per hektare. *TIENHOVEN, 8 Deo. Het reeds in het vorig jaar in de rivier alhier gezonken vaar tuig „de vrouw Geertruida”, toebehoorende aan den heer Lendring te Loo bij Duwen, is ter slooping verkocht aan den heer A. Ooms te Ammerstol en zal dus alsnu spoe dig opgeruimd worden. VREESWIJK, 6 Dec. De heer J. J. Bak ker heeft een schrijven ontvangen namens HH. MM., voor de aanbieding van een werkje door hem uitgegeven ten voordeele van de wed. O. Van Batenburg, getiteld„Het slot Bergundstein.” H. D. betuigden hare inge nomenheid met het goede doel, door den schrijver beoogd. WOERDEN, 7 Dec. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 115 partijen; prijs van Goudsche le soort f25 i f 28,00; 2e soort f21 a f24 per 50 kilo. Handel minder vlug dan in de vorige maand. ZEVENHUIZEN, 7 Dec. Het mond- en klauwzeer neemt hier hand over hand toe; reeds zijn 4 stallen, waaronder er zijn met 30 k 40 runderenaangetast. Al hqt aange taste vee wordt gemerkt, zoodat militaire bewaking niet noodig is. archief van ooripg, die niet anders dan op oneerlijke wjjze verkregen konden worden. Intussohen is Ahlwordt te Arnzwolde met groote meerderheid waardig gekeurd het mandaat van Afgevaardigde in den Rijks dag te vervullen. De Semieten zuilen daaraan zeker wel niet hebben medege werkt, want het geheele proces en den nasleep van dien is aan Jodenhaat toe te schrijven. Een Keulsche straatveger is gelukkig mede-erfgenaam van eene erfenis van 86 millioen Mark uit Amerika, die te verdoe len is onder 17 families te Keulen. Die man heeft zooveel liefhebberij in zijn vak, dat hij den bezem nog niet in den hoek wil zetten. En zoo worden dan in „das grosse, heilige Köln’’ de straten geveegd dooreen millionnair. Voorzeker een ongewoon ver schijnsel. In navolging van Duitschland heeft Oos tenrijk zyn legereffectief mede versterkt en wel met 25 regimenten infanterie. De noodige gelden daarvoor schijnen reeds ge vonden althans de maatregel werd bij een eenvoudig Koninklyk besluit genomen. Do Humeensche Kamer stond met de meeste vrijgevigheid eene jaarlijksche dota tie van 300 000 francs toe ten behoeve van het aanstaande kroonprinselijk echtpaar. De verhouding tusschen Vertegenwoordi ging en Kroon is dóar dan ook zoo goed mogelijk. Troonrede en antwoord daarop vloeien over van complimentjes. Italic mocht in de laatste vijf maanden 12 millioen meer inkomsten boeken dan in het gelijke tijdvak van 1891. Een bui tenkansje voor den tegen woordigen Mi nister van Financiën. De Amerikaansche President Harrison, die weldra aftreedt, heeft in zijne jaarlijk sche boodschap aan het Congres, niet veel goeds voorspelt van de door zyn tegen stander, den nieuw verkozen president Cle veland, te volgen staatkunde. Er zijn voorts maatregelen aangekondigd om Canada „we gens zijne weinig vriendschappelijke hou ding” te straffen en wel door het graven van een nieuw kanaal, dat Amerika minder afhankelijk moet maken van Canada. Tegen de toenemende landverhuizing zijn zeer ernstige maatregelen genomen. Charles Wells, de Engelschman, die zoo veel van zich deed spreken door zijn won derbaarlijk geluk bij het spel hij liet te Monte-Carlo verscheidene malen de bank springen is te Havre gevangen genomen. Hij wordt beschuldigd van groote oplich tingen, te Londen gepleegd, en de Eugel- sche Regeering heeft zijne uitlevering ge vraagd. Bij koninklyk besluit is de heer Pieter Anthony Jacob Stoop, heer van Stryen, te ’s Gravenhage, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke af stammelingen in den Nederlaudschen adel verheven, met de praedicaten van jonkheer en van jonkvrouw. - Bij de verkiezing van een lid der Twoede Kamer in het hoofdkiesdistrict Veghel zyn uitgebracht 1237 stemmen. Gekozen is de heer B. R. F. Van Vlijmen, met 1054 stemmen. De beer Jhr. Job. De la Court had er 158. In het hoofdkiesdistrict Zevenbergen zijn uitgebracht 1071 stemmen; van onwaarde 36. Gekozen de heer E. Van der Kun, met 900 stemmen. De heer Mr. Th. Borret had er 56. De miliciens van de lichting 1893 zullen tusschen 1 en 15 Maart bij de verschillende korpsen worden ingedeeld. In herinnering wordt gebracht dat sedert 1 December jl. geen gebruik meer mag gemaakt worden van briefkaart- formulieren met een wapen, fabrieks- of goederenmerk op de voorzijde. Wil men zijn nog aanwezigen voorraad van dergelyke kaarten toch opgebruikeu, dan plakt men eenvoudig den postzegel of de postzegels over die verboden merken of wapens. Het Bestuur van den E e n- drachtspolder heeft tot opzichter over dien polder, in plaats van den heer H. Paul, die tengevolge van zijne benoeming tot gemeeute-architect te Leiden voor die be trekking heelt bedankt, benoemd den heer A. Gelderbiomopzichter van Schieland te Nieuwerkerk a/d IJsel. De heer J. C. E. Sala, ontvan ger der invoerrechten en accijnsen te Utrecht, herdacht Woensdag den dag, waarop hij vóór 40 jaren tot ambtenaar bij de belastingen werd benoemd. Voorafgegaan door de Kon. Milit. kapel van het regiment grenadiers en jagers, rukten Woensdag ochtend de te ’s Hage gedetacheerde manschappen van de koloniale reserve uitten einde zich naar het Kon. Paleis aldaar te begeven waar zij zouden worden geïnspecteerd door HH. MM. de Koninginnen. De manschappen waren gekleed in groot tenue en gewapend met het nieuwe geweer. Nadat de troep in den Prinsessetuin ach ter het Paleis in linie was opgesteld, werden, heid liggen, deze instellingen kunstmatig in het leven te roepensy moeten ontstaan uit een maatschappelijke ta^eefte, niet dopt zekere wettehjke pressie. Evenals de voor malige gilden niet zyn gemaakt maar ge boren, hun bloei te danken hadden aan hun vrije ontwikkeling, en in de gemeentelijke keuren alleen de bekrachtiging van hun be staan vonden, zouden we ook hier het ini tiatief der belanghebbenden als eenig uit gangspunt gehuldigd willen zien. We zijn immers geneigd onze sympathie het meest te geven aan hetgeen wij zelf hebben tot stand gebracht? Bij de regeling kan men te rade gaan met buitenlandsche voorbeelden en in aan merking nemen hoe soortgelijke instellingen elders werken, tnaar toch ook niet te veel. In landen toch, waar de bevolking meer gewoon is aan den leiband van regee- rings-collegies te loopen, en leuzen op den arm van den Staat in de zeden is doorge drongen, heeft men andere opvattingen dan bij ons, door de traditie van vele eeuwen aangetrokken tot hetgeen we maatschappe lijk zelfbestuur zouden kunnen noemen. De wet geve dus slechts de hoofdlijnen aan, het kader binnen hetwelk de Kamers van Arbeid zich vrijelijk kunnen bewegen, om elk in haar kring, met inachtneming van plaitselijke toestanden, de verhouding tus schen patroon en werkman zoodanig te regelen, dat men elkander leert beschouwen als mede-arbeiders aan dezelfde taak. ’t Heeft heel wat voeten in de aarde ge had een nieuw Kabinet voor Frankrijk bijeen te scharrelen. Brisson, het eerst daartoe geroepen, moest wegens gemis aan medewerking de taak neerleggen. Na hem stelden Oasimir Périer en Bourgois ver- geefsche pogingen in ’t werk, totdat ein delek Ribot, Minister van Buitenlandsche zaken ia het demissionair Kabinet, er in slaagde, dit te reconstrueren met loslating van twee Ministers, Ricard en Roche. Ribot zal thans als Minister president met de por tefeuille van Binnenlandsche Zaken optre den. De verklaring, waarmede het Kabinet voor de K uners verschynt, zal een duide lijke en flinke afbakening bevatten der grenzen tusschen de parlementaire en rech terlijke bevoegdheid, welke de Regee ring streng gescheiden wenscht te houden. Verlangt men haar hierover te interpelle ren, dan zal ze zich bereid verklaren aan stonds te antwoorden. Zeer duidelijk zal voorts de verklaring het streven der Regeering uitspreken, eene staatkunde des vredes te volgen. Op finan cieel gebied zal de Regeering zich beij veren de begrooting voor 1893 zoo spoedig mo gelijk te doen vaststellen, maar daar dit vóór 31 December onmogelijk is, zal ze twee voorloopige twaalfden vragen of twee maanden verlof, om zonder begrooting over de inkomsten te beschikken op den ouden voet. De Panama-zwendelanj is nog steeds de hoofdschotel van den dag. Naar men ver zekert zou het nieuwe Kabinet in een lijk schouwing van de plotseling verdwenen baron Reinach toestemmen. Intusschen komen telkens nieuwe staaltjes van die zwendelarij aan 't licht. Als doekjes voor het bloeden verklaart deze de duizenden francs die hem werden toebedeeld verdiend te heb ben met rechtskundige adviezen (een duur artikel), gene weer als douceur voor mis lukte speculatiën op advies van Reinach ondernomen. Gelukkig, dat er nog een pu blieke opinie is, die waar de rechter mocht vrijspreken, vonnis velt. Eigenaardig valt juist in dezen tijd het overlijden van Prius William Bonaparte Wyse, den oorspronkelykon houder der Pa nama concessie, die haar in de combinatie De Lesseps inbracht. Met zijne verwantschap tot de lamilie Bonaparte zat het zoo, dat hij de tweede zoon was van 8ir Thomas Wyse, Engelsch gezant in Griekenland, die gehuwd was met Prinses Laetitia, eene dochter van Lucien Bonaparte. Frankrijks overwinningen zijn steeds zeer kostbaar. Bij al hetgeen Dahomey reeds gekost heeft, wordt nu nog eens een ere- dietje van 7, zegge zeven millioen gevraagd. De Nederlanders hebben dus lotgenooten. De Duiteche Bondsraad heeft nu ook de verhoogde belastingen goedgekeurd, die dienen moeten om de verhoogde legeruit- gaveu te bestrijden. Als nu de Rijksdag maar wil, heeft de Regeering haar zin. Het proces tegen Ahlwardt, den man, die de legeradministratie beschuldigde van knoeieryen met de levéranciers van een nieuw geweer, doch nadat officieel het on ware dier beschuldiging was gebleken, op zijn beurt de bank der beschuldigden in neemt krijgt groote verhoudingen. Zijn advocaat heeft, onder luid protest, afgezien van de verdere verdedigingomdat de Rechtbank niet verder wilde ingaan om den dagelijks toeneraenden stroom van nieuwe bewijsvoeringen, die kunstmatig werden op touw gezet om de zaak zelve op den langen baan te schuiven. Men weet, dat o. a. zyn overgelegd stukken uit het Wat het duel is’t welk men met de instelling van Kamers van Arbeid meent te kunnen bereikenmoet nauwkeurig wor den in het oog gevatvelen spreken er over, zonder zich daarvan behoorlijk reken schap te geven. Sommigen zien er niets meer in dan een uitbreiding van de taak der Kamers van Koophandel en Fabrieken en meenen, dat men ze daaraan wel zou kunnen verbindendoor het ledental te vermeerderen en er eenige vertegenwoor digers van de arbeidsklasse, door deze te benoemenaan toe te voegenzij zouden dan een orgaan worden dat de Regeering adviseert over arbeidsbelangen en zelfstan dige voorstellen doet om die belangen te bevorderen. Een zoo weinig ruime opvatting wordt zeker niet algemeen gedeeld. De voorstan ders wachten er heel iets anders van; met het oog op de met elkander dikwijls in strijd zynde belangen van werkgevers en werkliedenwaar het geldt de bepaling van loon en arbeidsduurde uitlegging van mondeling of zchriftelyk aangegane verbintenissen, aanneming en ontslag van werklieden eischen aan de toekenning van het gebruikelijke maximum-loon gesteld en meer andere dingen waarover meening- verschil kan ontstaan, wil men aan die Kamers het karakter geven van verzoe- niogsraden ten einde conflicten te voor komen diezyn ze eenmaal gerezenlicht aanleiding geven tot een duurzame beua- deeling van de goede verstandhouding. In a ontwerp in de maak, dat waarschijn- _jn middenweg zal houden waar de twee bestaande van elkander afweken. In afwachting daarvan, zullen we thans in geen byzonderheden tredendoch bij de hoofdzaak blyven. aanmerking genomen wat men in het bui tenland ziet plaats vinden, en wat bij ons ook reedszij het op minder ruime schaal is voorgekomenwil men langs dien weg den vrede verzekeren nog vóór hij op ernstige wijze is verstoord. Dat is zeker uitmuntend gedachten zoo men een hier toe geschikt middel weet toe te passen moet het met beide handen worden aan gegrepen. Zelfs, wanneer er reeds strijd is ontstaan, kunnen de Kamersals zij samengesteld zijn uit personen die in hun omgeving vertrouwen inboezemen, belangrijke dien sten bewijzen, door als scheidsrechter op te treden dit kan evenwel eerst dan ge schieden als partijen zich vooraf hebben verbondende beslissing te aanvaarden hoe die ook moge uitvallen. Want, een uitvoerende macht kan met geen mogelijk heid aan een Kamer van Arbeid worden toegekend hoe zou zij in staat zijneen patroondie terecht of ten onrechte wei gert de wenschen van den werkman geheel of gedeeltelijk in te willigen daartoe te dwingen of omgekeerd een werkman nood zaken, zyn ongelijk te erkennen en zich naar de zienswijze van den patroon te schikken Daartoe is alleen de rechter in staaten dan nog maar in bescheiden mate, want met het vellen van een vonnis en bet bedreigen van een straf bij niet- nakoming eener opgelegde verplichtingis dikwijls nog niet alles gezegd. Waar de wil absoluut ontbreektis toenadering niet te verkrijgen. Maar in de meeste gevallen ware toch de uitspraak van een deskundig lichaam waarin mannen van ervaring en van karakter zitting hebbenniet gering te schatten de zedelijke overtuiging en het besef dat mendoor een schikking van de hand te wijsende openbare meening tegen zich zou krijgen, kunnen in menig geval een voldoende drang zijn om elkander de hand der verzoening te reiken en eerlyk te stre ven naar de oplossing van een geschil. Het ligt in den aard der zaakdat het daarom noodig zal zijn, het oordeel op te dragen aan deskundigen bekend met de techniek van het vak, dat bij het geschil is betrokken, met den gewonen loonstan- daard met den maatstaf van bekwaamheid, die behoort te worden toegepast om den werkman ala „volslagen” te mogen beschou wen en die in staat zijn zich rekenschap te geven van den invloeddien een veran dering der arbeidsvoorwaarden op het be- drijf zal uitoefenen, gelet op de concur rentie van elders. Dat zijn altemaal bij zonderheden zoowel voor den werkman als voor den patroon van belang; immers, wat zou het genen baten indien al zijn loon verhoogd of zjjn werktijd verkort werd, indien het gevolg was, dat het voortzetten der onderneming, bij welke hij zyn brood vindt, aan te groote bezwaren onderworpen en de zaak ten slotte opgeheven werd? Scheidsrechters in geschillen kunnen al leen vakgenooten zijn, patroons en werklie den. De uitspraak eener Kamer, waarin onderscheiden bedrijven zijn vertegenwoor digd, mist den grondslag van voldoende kennis. En daarom, welke organisatie men ook zal pogen tot stand te brengen, op den voorgrond behoort gesteld te worden de zelfstandigheid der groepen, die in de Kamer van Arbeid zyn vereenigd, behou dens gemeenschappelijk overleg en samen werking, waar het de meer algetneene be langen geldt. De toepassing van dit beginsel zal de levens vatbaarheid en de nuttige werking der Kamers zeer ten goede komen. Omtrent de vraag, of patroons en gezellen afzonderlijk, dan wei gezamenlijk zullen ver gaderen en beslissen, meenen we stellig aan het laatste de voorkeur te moeten geven. Beide „partijen”, als we ze zoo noemen mogen, bezien de dingen niet altijd van den zelfden kant; en daar het er vooral op aankomt, somtijds tegenstrijdige belangen met elkander in overeenstemming te bren gen, toenadering te bewerken, waar verwijdering dreigt, eerbiediging van we- derzydsche rechten, inachtneming van we- derzijdsche plichten te bevorderen, daar is gemeenschappelijke bespreking de aan gewezen weg. Wy deelen volstrekt niet de vrees, van socialistische zijde uitgesproken, dat waar een gelijk aantal werkgevers en werklieden in een vergadering bijeen zijn, de laatsten noodwendig het onderspit moeten delven; veel meer waarde hechten we aan het groote voordeel, dat een vrije gedach tenwisseling van eerlijke mannen vele be zwaren uit den weg ruimt, die zuuden blijven bestaan wanneer men op een afstand met elkander in onderhandehng treedt. Wat nu in deze zaak de taak der wet gevers aangaat, zij beperkt zich in hoofd zaak tot het stellen van algemeene regelen, meest van admiuistratieven aard: de wijze van verkiezing der leden waarbij voor de arbeiders bepaald zou kunnen worden dat alleen zij, mannen,en vrouwen, die gedu rende zekeren tijd in dezelfde gemeente bij het vak werkzaam zijn geweest, stemmen uitbrengen, de regeling der kosten, de verhouding der Kamers tot het openbaar gezag. Het kan niet op den weg der over- Terwjjl de politieke werkzaamheid van Regeering en Volksvertegenwoordigers in de eerste maanden des volgenden jaars nadat de gewone begrootingsarbeid zal zijn afgeloopenzich hoofdzakehjk zal bepalen tot de belastinghervorming en de herzie ning van de Kieswet, is de kans niet ge ring, dat de zaak, die we thans gaan be spreken, op den achtergrond zal geraken, in weerwil dat twee leden der Tweede Kamer, elk voor zich en zonder met elk ander in overleg te zijn getredenhet initiatief hebben genomen tot een wetsvoor stel dat een algemeene regeling ten doel heeft. Toch zouden wij het wenschelijk achten dat er een beslissing werd genomen, nog vóór bet pas ingetreden zittingjaar weer tot de geschiedenis behoort. De moeite, door de hoeren Schimmelpenninck van der Oye en Pyttersen aan de samenstelling van hun wetsontwerp besteed, verdient niet alleen waardeering, maar bovenal, dat men zich met de zaak bezig houde om, zoo mogelyk, tot een practisch resultaat te komen. Het gevaar, dat de Kamer zich geplaatst zou zien tegenover twee wetsontwerpen, dievan dezelfde gedachte uitgaandetoch ia de bijzonderheden aanmerkelijk verschil len is afgewend, doordien de beide voor stellers met elkander in overleg zijn ge treden. Daardoor is ook voorkomen, dat van de niet gemakkelyk te bepalen beslis sing, aan welk der beide vooratellen de voorrang bij de beraadslagingen zou moeten worden toegekend, een party zaak werd ge maakt Nog wenschelijker ware het o. i. geweest, als er samenwerking plaats had met de Ministers van Justitie eu van Wa terstaat, tot wier bjjsonderen werkkring de regeling van dit vraagstuk behoort, opdat uit de besprekingen een geheel nieuw ont werp werd geboren, dat den stempel der Regeering draagt, niet, omdat we dit juist van overwegend belang achten, maar op grond van de ervaring, dat wetsvoor stellen van eenigen om vang of beteekenis, die hun ontstaan verschuldigd zijn aan het initiatief van Kamerleden, zelden, en zoo al, dan nooit zonder zware averij, de haven van het Staatsblad binnenloopen. Maar in elk geval, er is nu toch een nieuw ontwerp in de maak, dat waarschijn lijk den middenweg zal houden waar de

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1