m N'. 1327. 1892. Zaterdag 17 December. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht en Erven bellen, iders, j prijzen. lerij. 4 Offlciëele Kennisgevingen rk, 12 Heet. .AND, haard worden. NEN, JWLAND, BUITENLAND. Overzicht. KEN, en 9 oopen en TERF, it te ’INC. QENOTZUCHT. MILITIERAAD. INSCHRIJVING NATIONALE MILITIE. Siemens’ fabriek, volg- gron den ren van mor* aan de Gemeente SCHOONHOVEN. schillende mo- £N 60 en 75 CL AGEL, Markt •ASSEN, DAS- wen 1 Mei 1893 j de toewijzing, jn in notitiëo, i den Notaris jn houden het te letten, dat aen. ANTMAN, JDSTEN. Franco p“’ neeren bij «OMOffl GflE COURANT. ij den Eigenaar I Usel. ter, -IER. rceelen werpen doordat der verso! Ier strijken xe nen in minder manchet heeft, breekbare me* gelgk met de m Boekhandel AN NOOTEN ameester, 1VALLIER. Findolijk is dan toch de wensch van de Panama-cotnmissie en van de Kamer-meer- derheid (Frankrijk) vervuld. De opgra ving van het lijk van baron De Reinach bestuurder der Panama maatschappij is geschied. IECHTSCHE-, LHU1ZER zen, L 75Ctz. s’DER. 40 10 25 onden 40 ten AN NOOTEN? 16 December 1892, telkens van 24 uur ij biljetten om- TEIJINCK te op Donder- mber 1892, i sterfhuize van 3 Koestraat te ’,eld, verknopen: nisraad, Spiegels, Schil- sdden met toe- ELOP8TAND, sen, Trommels, Tin- en Aar- e Notaris WIJK te Oude* is voornemens isdag 20 De- »r 1892, des Café DOELEN 'ven van wijlen 8 KONING Jr., er, 59 Centiaren, ld in 2 WO- traat te Oude- groot 42 Cen- nd van de ge- ird voor f 1,50 villige Notaris DE MOOIJ erkerk zal op dagen 21 De- r 1 892, by 28 Decem- DER WOUDEN ags elf uur, op >penbaar veilen Deze Courant wordt des Woensdags* en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Het water in betrekking tot den landbouw. (Vervolg en slot van No. 1328.) Men heeft waargenomen dat niet alle voor- even sterk bedauwd worden. Dit komt de eigenschappen en vooral de vorm shillende lichamen invloed heeft op de dauwvorming aan hunne oppervlakte. Nemen wij b. v. een metaal of eene andere stof, die de warmte goed geleidt, dan zullen wij zien, dat de oppervlakte niet gemakkelyk met dauw be dekt wordt. Zeker wordt de oppervlakte ge durende den nacht afgekoeld, maar doordat Sinds ©enigen tijd vormen de „Panama- ODthallingen” een vaste rubriek in de dag bladpers. Gebruik makende van de om standigheid dat zeker deel der lezers een byzonder behagen schept in de mededee- ling van schandalenwordt alles verteld, wat de schrijvers maar hebben kunnen opvissoben rijp en groen; en het is niet onwaarschijnlijk, dat menigmaal de fantaisie komt aanvullen, wat het onderzoek de be geerte der nieuwtjesjagers onbevredigd heeft gelaten. Of hebben we in deze groote belangstel ling een openbaring te zien van de stem van het publiek geweten? Helaas, dat het zoo ware! Dooh niet zy, die gaarne met steenen werpen naar het hoofd der ver dachte personen, zijn in de eerste plaats gerechtigdzich in het witte kleed der onschuld te wikkelenen er is alle grond om te vermoeden, dat wie nu het hardst pohrwenwen in hun binnenste ergernis ge voelen dat men het niet de moeite waard heeft geacht bij ben de macht der omkoo- ping te beproeven. Intusschen, hebben wij wel iets te maken met dien Franschen poel van on gerechtigheden? Sinds lang toch zyn wy het daarover eens, dat het rijk begaafde volk ten Noorden van Pyreneeën en Alpen ook eigenschappen bezit, die bet met zekere beginselen van moraliteit niet al te nauw doet nemen, en dat Talleyrand getoond heeft zyn landgenooten goed te kennen, toen hij beweerdedat iedereen kan worden omgekocht, mits men maar geld genoeg biedt. Zacht wat, myne vrienden! Het kwaad, dat als een kanker knaagt aan wortel en stam der Fransche republiekdat verrot ting brengt in de hooge en lage sleeren der Fransche maatschappij, is internationaal. Om het goed te kennen, en de middelen aan te wyzen, die tot genezing kunnen leiden, is het noodig, den oorsprong op te sporen, het beginsel te ontdekken, waaruit het voortvloeit. Geldzucht, zal men zeggen. In zekeren zin ja. En dan moet daarbij nog in aan merking genomen wordendat het stoffelijk bezit niet wordt nagejaagd als doel. De hooggeplaatste personendie zich een ,pot de vin” van vele duizenden franken in de handen lieten stoppen om door bun invloed en gezag, door hun positie als wetgever, dóór het aandeel dat zij als dagbladschrijvers hebben in de leiding en de voorlichting der openbare meening, een hachelijke onderneming als volkomen uit voerbaar en als by uitnemendheid winst gevend voor te stellenzijn geen vrekken die de gouden schijven opstapelen om zich nu en dan in den heerlyken aan blik te verlustigen. Zij werpen het geld met even veel onbevangenheid weg, als zij het zon der moeite verkregen hebben. Het geld is bun slechts een middel om aanzien te verwervenbovenal om allerlei genietingen te smaken, die anders buiten hun bereik zouden liggen. Eerstens maken zy er een gouden kalf van, dat hun aangezicht draagt, Iste Zitting van den BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhovzn maken bekend, dat de 1ste Zitting van den Militieraad zal gehouden worden te GOUI» 4 op Woensdag 21 December 1 892, des vm. 10| uur. Tevens wordt ter algemeene kennis ge bracht dat degenen die wenschen voor de Zeemilitie in aanmerking te4 komen daarvan op de Gemeente-Secretarie in de maand Januari 1893 aangifte moeten doen. Schoonhoven, 16 December 1892. De Secretaris, De Bnrgei H. G. GEELHOED. M. J. CHE5 Pry's der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiënvoor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. In den Duitschen Rijksdag is men nog steeds bezig aan de behandelingen der beide interpellation over de geweren- quaestie en over de houding der Duitsche gedelegeerden ter munt-conferentie te Brussel. Von Caprivi oordeelde, dat het Duitsche infanterie-geweer een zeer voldoend wapen is en dat dit ook in het bijzonder geldt voor de geweren uit de fabriek van Löwe. Het misbruik in het proces Ahiwardt van Staatspapieren gemaakt, kenschetste hij, te midden van toejuichingen, als gemeenen diefstal. Op de andere interpellatie antwoordde hy, dat de Duitsche gedelegeerden ter con ferentie te Brussel instructie hebben te verklaren, dat Duitschland tevreden is met zijn bestaand stelsel en geen reden heeft om te veranderen. Bij de begrafenis van Werner Siemens te Berlijn, Zaterdag 11., is de Keizer ver tegenwoordigd door den Rijkskanselier Von Caprivi. Voorts werd de plechtigheid bij gewoond door een vertegenwoordiger van Keizerin Frederik, de Ministers Boetticher, Berlepsch en Schelling, vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, kunst, weten schap en een aantal deputation. Duizenden belangstellenden, waaronder 4000 arbeiders van Siemens’ fabriek, volg den den stoet. Keizer Wilhelm houdt zich ook met scheepsbouw bezig, ofschoon niet op de manier van Czar Peter den Groote. Er is nu een model vaó een oorlogsschip ge bouwd naar teekeningen, welke de Keizer verleden j>iar heeft gemaakt. Een van de nieuwigheden in de inrichting bestaat daarin, dat, ter bevordering der gezondheid van officieren en bqmanning, al de woon- en slaapvertrekken boven dek zijn, maar tevens zóó gebouwd, dat zij, ingeval van een ge vecht, binnen zeer korten tijd weggeruimd kunnen worden. In het spoorwegstation te Posen heeft een moedwillig veroorzaakte dynamiet-ont- ploffing een locomotief en verscheidene wag gons vernield en twee menschen gedood. Er was een dynamiet-patroon onder de steen kolen gelegd, en toen de stoker kolen schepte in het vuur ontplofte die. De stoker en de machinist kwamen om het leven. In Spanje is thans het Ministerie Sagasta gereed. Hij zelf is President, zonder porte feuille. De nieuwgekozen Ministers hebben den eed afgelegd in handen der Koningin - Regentes. Naar bet schijnt, zal door het optreden van het nieuwe Ministerie eene geheele omwenteling plaats hebben in het personeel der hoogere Staats-ambtenaren. De verklaring, door het nieuwe Kabinet aan de Kamer beloofd, is nog niet voor gelezen. De Senaat is kalm uiteengegaan, maar toen in de Kamer: „Levede Koningl” geroepen werd, deden de republikeinsche afgevaardigden met een „Leve de Repu bliek!” bescheid, waarna de zitting werd opgeheven. Uit België wordt gemeld, dat een Brus- selsch dagblad onlangs een merkwaardig artikel schreef, waarin het Koning Leopold’s taak genoemd wordt, een Duitsch Fransch bondgenootschap te bewerken en daarmede algemeene ontwapening, wat de weg zou wezen tot wedergeboorte der maatschappij. Te Gent hebben vteêr bloedige botsingen plaats gevonden tusschen socialisten en de politie. De burgemeester had alle optoch ten verboden, maar niettemin trachtte een troepje te manifesteeren, en toen, voor het gebouw der katholieke-vereeniging, de po litie dit trachtte uit een te drijven, ontstond een verschrikkelijk tooneel. De socialisten wierpen zich op de politie, met dolken stekend, met hamers slaande, en ook enkele revolverschoten lossend, met dit gevolg, dat vijf agenten gekwetst werden, daarvan drie zeer ernstig. Een commissaris kreeg een kogel in de dij. Uit de menigte bekwamen er 25 min of meer ernstige kwetsuren. In Rusland, dat nog steeds op eene ver schrikkelijke wijze geteisterd wordt door de cholera, 3000 a 4000 gevallen per week, is weder een slachtoffer van de wraak der Nihilisten gevallen, n.l. de Generaal-Majoor Drozgowski, die als president van bet mi litair gerechtshof een aantal nihilisten had veroordeeld. De Japanscbe Regeering heeft de jacht wet veranderd, doch in anderen zin dan waarin de moderne geest ten onzent zulks eischt. Ontzien van ’t wild staat op den voorgrond. Zoo is bepaald, dat het tusschen 15 Maart en 14 October verboden zal zijn kikvorschen te schieten. en rondom hetwelk de verrukte menigte als bezetenen ronddanst. Aan den anderen kant storten zij rich in een maalstroom van feesten en vermakendie den toeschou wer door de weelde die zij daarbij ten toon spreiden, doen bersten ran nijd. Maar wat goeds is er te wachten vaneen maatschappijwaarin mannen van naam waarin zij, die behooren tot de aristocratie van geboorte, of van verstandelijke ont wikkeling, of van rang, aldus voorgaan! Wie toch zijn het, die het meest en het eerst de roeping behooren te gevoelen om bet zout der samenleving, de beginselen van onkreukbare trouw, van nauwgezette plichtvervulling, te bewaren voor bederf? Wie anders, dan de standaarddragers, die, hooggeplaatst, aller blikken tot zich trek ken,—die weten, dat zij den toon aange ven, welken de menigte zal nazingen? De Romeinsche maatschappij, hoe krach tig ook georganiseerd, is ten gronde gegaan, toen genotzucht de hoogere standen had overmeesterd in zoodanige mate, dat uit spattingen van de grofste soort jongeling schap en grijsheid de verveling van het bestaan deden vergeten. De Fransche revo lutie, die geboorte noch rang ontzag en fortuinen als kaf deed uiteenspatten, vond een weligen bodem in de losbandigheid der grooten, waardoor hun weerstandsvermogen was vernietigd. Als die booze geest de booger geplaatsten beheerscht, dan is het natuurlijk gevolg dat hij ook in de laagte zijn noodlottigeu invloed uitoefent. Dan wordt de vraag ge steld, waarom de genietingen, welke men daar zoo ruimschoots kan smaken, en waar voor men zich straffeloos de meest onge oorloofde middelen kan toeëigenen, ook niet het deel kunnen zijn van anderen, wier leven wel eeuige „opluistering” noodig heeft. De ontevredenheid, die den blik uitsluitend doet richten op da schaduwzijde van het bestaan, en het dwaallicht, dat in de verte schittert met bedriegelyken glans, doet be schouwen als een zon, in welker gloed iedereen zich kan koesteren, die maar den moed heeft om ten koste van alles vooruit te dringen, vindt een krachtig voedsel in de brutale tentoonstelling van wat de me nigte als het voorrecht van den rijkdom aan merkt. Voor het dreigend gevaar moeten wij de oogen geopend houden, moeten wij waar schuwen zoolang het nog tijd ia en onze stem nog gehoord wordt. Het zou een totale onbekendheid verraden met hetgeen er omgaat in de wereld, als wij loochenden, dat zucht naar zinnelijke genietingen een belangrijke plaats inneemt in de hedendaag- sche zeden. Men lacht wat met opwekkingen tot een voud, tot beperking van behoeften, en niet zonder eenig recht, als zij komen van een zijde, waar men allerminst neiging toont dit voorschrift in practijk te brengen. Hoe, zouden dan de gouden vruchten alleen geplukt mogen worden door de hand van anderen De vraag is maar, of deze schatting juist is, of die vruchten niet veeleer zyn Bodoms-appelen, uitwendig fraai van kleur, van binnen asch en bederf? Vraag het eens den lieden, die een groot deel van hun leven hebben gewijd aan verstrooiingen van allerlei aard, zelfs aan die, waarbjj de kunst haar woord medespreekt om in aantrekke lijke vormen de zinnen te streelen vraag hun, of zij bevredigd zijn en werke- lijk het leven als iets schoons hebben leeren kennen? Onder welke klassen van personen treft men bet meest die noodlottige levens moeheid aan, die alle geestkracht vernietigt, en niet zelden eindigt in wanhoop, krank zinnigheid, zelfmoord? Wij voeren geen strijd tegen de verma ken als zoodanig, we willen zelfs zoo ver gaan, ze als iets goeds, iets onontbeer lijks te beschouwen. Doch zij zijn een spys, die spoedig verzadigt en dan een walging teweegbrengt, welke men te vergeefs tracht te overwinnen door er verscheidenheid in te zoeken. Het genot wordt spoedig een vergif; de dienaar maakt zich weldra meester van een despotieke macht. Ons bestaan wordt beheerscht door een anderen meester, ernstig van gelaat, en die hooge eischen stelt, maar wiens goedkeu rende blik op weegt tegen al de moeite, welke men zich heeft moeten getroosten om aan zyn wil te gehoorzamen. Dat is de plicht. Hij verlangt van ons algeheels toewjjding; met halve krachten is hij niet gediend. Doch wie zich aan hem heeft ver bonden, en aan die verbintenis getrouw blyft, leeft, voelt zich sterk, ook wanneer de omstandigheden hem minder gunstig zyn. Plicht en godsdienst, nauw verbonden, zijn de schering en de inslag, die het weefsel des levens vormen, en wat het lot daar verder ook op borduurt, geen storm zelfs is in staat, het te verscheuren. Wie dat niet uit eigen ervaring weet, gelooft het niet. Wie er de ondervinding Van heeft opgedaan, is een reus in den stryd om het bestaanverheft zich als een rots in de branding. Al kwam een Tal leyrand ook met een millioen aandragen, hy zou zioh niet verkoopen; de waarde irs ter ever- Niemand dan zy, die belast waren met de opgraving, werd toegelaten, zelfs ook niet de journalistendie daarover ten zeerste verontwaardigd waren. De geneesheeren hebben datgene, wat ze voor hun onderzoek noodig hadden, in glazen met sterk water medegenomendoch eerst eenige weken later zouden ze met zekerheid daarvan verslag kunnen doen. Na al die beslommeringen en moeiten, ja, zelfs nadat er eene ministriëele crisis heeft plaats gehad, die nog niet uit is, kwam een kamerdienaar van wijlen den beer De Reinach den rechter van instructie bekend maken, dat hy naast het lijk van zijnen meester een vergift fleschje gevonden heeft. Er is hier dus sprake vau zelfmoord. In elk geval is het gelukkig, dat men dien kamerdienaar nog ter elfder ure hoorde en men van 't fleschje weetdaar ’t vergif, ’t welk vermoedelijk gebruikt is (aconitine), zeer moeielijk in ontbonden overblijfselen is te constateeren. Te Parijs heeft onder voorzitterschap van den oud-Afgevaardigde Keiler eene bijeenkomst van 2000 personen plaats ge had, om te protesteeren tegen de Panama- quaestie. Er waren, behalve verscheidene conservatievenook een groot aantal socialisten aanwezigdie zulk eene op schudding maaktendat men niets kon uit richten en toen zelfs een der heeren de aardigheid had een kleine bom onder het spreekgestoelte te doen ontploffen, werd de zitting onder eene onbeschrijfelijke verwar ring opgeheven. De nieuwe Minister van Financiën de heer Bouvier, heeft aan den President der Republiek zijn ontslag aangeboden. De Minister-President Ribot verklaarde, dat de reden hiervan was, dat Bouvier vrij wenschte te wezen om te kunnen antwoorden op tegen hem ingébrachte lasteringen hij voegde er echter bij dat zyn ontslag niet was aange nomen. Van welken aard die lasteringen zijn, bleek weldra, toen^ Rouvier het woord nam, om te verklaren, dat hij tot den baron De Reinach slechts in die betrekking had gestaanwaarin alle Ministers van Financiën nu eenmaal staan tot financiërs van aanzien. In „Le Figaro” had zekere Vidi verze kerd, dat Rouvier, zeer kort voor den dood van De Reinach, met dezen en met den inmiddels naar Londen geweken groot-flnan- ciër Cornelius Herz langdurige en vertrou welijke bijeenkomsten had gehad waarvan hij nooit iets heeft doen merken eu daarbij niet onduidelijk doen doorschemeren, dat ook hij, Rouvier, geldehjk in de jongste schandalen was betrokken. Op de kade te Boulogne geraakten onlangs twee Engelscben handgemeen, naar aanlei ding van een twist over het leenen van geld, en de een, de teekenaar Broekman, sloeg den ander, Degachée genaamd, zoo hevig met zyn stok, dat de man aan de gevolgen is overleden. De oorlog in Dahomey is ook al op de planken gebracht. In de schouwburg „Porte Saint Martin” te Parijs wordt nu een stuk in tien tafreelen: „Au Dahomey” opge voerd. Uit Dahomey is bericht ontvangen, dat Whyddah 8avi-Abomey, Calavi en Godomey door de Franschen werden bezet en dat de houding der bevolking daarbij van sym pathie getuigde. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgmi. van zyn ziel is met geen cijfers te bepalen. De gewone vorm, waarin de plicht zich aan ons voordoet, ie iearbeid. Wehooren in onze dagen aanhoudend roepen om ver mindering van den zwaren druk, en inder daad, waar te groote lasten worden opge legd, niet door den plicht alleen, maar door eischen, die de perken te buigen gaan, is het noodig en rechtvaardig, die te ver lichten: maar is er in dien algemeenen kreet niet ook een element van verslap ping, en is het niet alweer de begeerte om mee te doen in den wedloop van ver maken die velen noopt er mede in te stemmen We stellen deze vraag, haar beant woording laten wij over aan elks gezond verstand. Alleen nog dit: laten wij allen, in hoe nederige conditie ook geplaatst, in oogenschouw nemen dat het wel en wee der maatschappijhaar heden en haar toe komst, van ons afhangen. Trouw te zijn ook in het kleine, maakt den kleine groot, verheft de individualiteit van den geringste, stempelt hem tot een man. Al kwam ook een zondvloed de aarde overdekkenal ging de wereld onder in den poel van lichtzin nigheid en genotzuchtde ark van hen die geen andere roepstem hebben gevolgd dan die van den plicht, zal drijvende blij ven. Zij alleen zyn het, die ons geslacht doen voortschrijden op den weg der vol making. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schooxbovzm doen te weten, dat volgens art. 15 zder Wet van de Nationale Militie, moet worden ingeschreven alle mannelyke Ingezetenen, die geboren zijn in 1874. De inschrijving geschiedt op de Gemeente secretarie tusschen I en 31 Januari 1893. Voor die inschrijving zal meer speciaal worden zitting gehouden op Maandag 23 Januari 1893, van 10—12 uur. Schoonhoven, 16 December 188Ï. De Secretaris, De Burgemeestei H.G. GEELHOED. M. J. O HE V ALL I de doelen van zulk een voorworp de warmte goed geleiden, vloeit de warmte uit de meer naar binnen gelegen deelen zoo snel toe naar de buitenstedat deze niet genoog af koelen om dauwvorming mogelijk te maken. Hoe ruwer een voorwerp ishoe grooter het aantal uitstralings punten zijn sal; het voorwerp zal dus sterk afkoelen en daardoor sterk bedauwd worden. Vandaar komt het, dat men op eene kale op pervlakte minder dauwvorming waarneemt dan op eene met planten begroeide vlakte. Om donzelfden reden zal een ruwe, kruimelaohtige grond sterker bedauwd worden dan een vlakke gesloten of ook te fijn verkruimelde grond. Vooral hierop wenschen wy de aandacht te vestigen, omdat velen gelooven, dat het niet goed is in droge tyden door hakken enz. los te maken. Men meentdat dan de grond te veel uitdroogt. Heeft men het vorige goed begrependan zal men nu ook inziendat deze meening onjuist is en ook dat het niet goed is de oppervlakte van zeer lichte gronden in heetendrogen toestand loi te maken en te verkruimelen, omdat daardoor de grond, in plaats van ruwer te komen liggen zich meer sluit. Wil men zulke gronden los makendan moet men dat doen in de vroegte als zy vochtig zyn of hen eerst vochtig maken. Ook de wolken oefenen invloed op den landbouw uit. In ver band met de dauwvorming weet men, dat «ene eerste voorwaarde voor het ontstaan van dauw eene onbewolkte lucht is. Is de lucht bewolkt dan koelt zij veel minder af en kan dan meer waterdamp bevatten. Die waterdamp omhult de aarde en houdt de warmte tegenwelke van de aarde uitstraalt. De lucht tusschen de wolken en de aarde blyft dus warmer en de voorwerpen koelen minder af. De heldere nachten zyn daarom de koudste en bij heldere luchten zjjn ook nachtvorsten het meest te vreezen. De aard oppervlakte en de onderste lagen van den damp kring worden door de zonnestralen verwarmd. De dampkringslucht bezit slechts in geringe mate het vermogen om warmte op te nemenmaar de aardappelvlakte neemt een groot deel van de warmte op, en een anderdeel wordt terüggekaatst en verwarmt dan de onderste luchtlagen. De warmte, welke door de aarde wordt terugge- kaatst en uitgestraald, stort zioh uit in de on begrensde ruimte en zou weinig bijdragen tot verwarming der ondorste lagen, indien ze niet werd teruggehouden ook door de wolken. Wy zeiden reeds, dat water het oplossingsmiddel is voor de planten voedende bestanddeelen. Hoewel de planten voor een deel haar voedsel uit de lucht trekken, ontvangen zy echter tiaar meeste voedsel uit den grond. Dit voedsel wordt door de wortels uit den grond opgenomen met be hulp van het bodemwater. Ontleedt men het bodemwater, dan bevindt men dat het hoofdza- keljjk bestaat uit stikstof, phosphorzuur, potasoh en kalk. Deze stoffen kunnen echter niet anders worden opgenomen door de planten dan in op- gelosten toestand. Bezien wy nauwkeurig de plantenwortels door het microscoop, dan bemer ken wy dat de openingen uiterst klein zyn en dat dus de stoffen ook in zeer fijn, voor het bloote oog onzichtbaarverdeelden toestand moeten gebracht worden en dit kan alleen door oplossing in een vloeistofze worden dan zelf in een vloeistof veranderd. Het oplossend ver mogen van water wordt zeer verhoogd door de aanwezigheid van koolzuur en het bodemwater is steeds koolzuurhoudend. Voortdurend lost het bodemwater vrij groote hoeveelheden stoffen op, welke zich in en tusschen de gronddeeltjes bevinden. Verdampen wy eene hoeveelheid bo demwater, dan houden wy eene zekere hoeveel heid vaste stoffen over, maar die hoeveelheid is in betrekking tot het water steeds gering, zoodat wy ons zouden kunnen afvragen hoe het mogelyk is, dat de planton zioh uit zulk eene geringe hoeveelheid vaste stoffen kunnen op houwen Het antwoord op deze vraag is voor eerst vergete men niet, dat de planten zelve voor minstens drie vierden uit water bestaan en vervolgens bedenke men dat gedurende het geheele levon der plant eene verbazende hoe veelheid water door de wortels opgenomen wordt, verder door de plant heentrekt om in de bla deren weer verdampt to worden nadat de voe dende bestanddeelen aan de weefsels zyn afge staan. Door de merkwaardige eigenschap om stoffen op te lossen zou het water ook veel voedingstoffen naar de diepte voeren of by over- vloedigen regen uit den grond wogspoelen, indien ook hier niet een andere eigenschap maar nu van den grond tegenoverstond. De grond namelyk heeft de hoogst merkwaardige eigen schap om de voedingstoffen vast te leggen. Eene eenvoudige proef kan ons hiervan over tuigen. Nemen wy een bakje, waarvan de bodem op verschillende plaatsen is doorboord en vullen we het met teelaarde. Indien wy nu wat gier of gewoon water nemen, waarin we vooraf bv. phosphorzure kalk hebben opgelost, en wij gieten het in het bakje met teelaarde, dan zal het overtollige door de gaatjes van den bodem heen sypelen. Vangen wy dit op en onderzoeken wy het, dan zien wij dat de bestanddeelen van den gier of van het water in den grond zjjn achtergebleven. Zoo nu wordt in den grond ook het voedsel opgeslorpt en bowaard tot zoo lang de plantenwortels in de nabyheid komen. De verschillende worteldoeltjes zyn innig met den grond verbonden en hebben het vermogen om het voedsel los te maken van de grond deeltjes en het op te zuigen. Het losmaken heeft plaats door afscheiding van de oplossende stoffen, welke zich in de cellen van de wortels bevinden en wel onmiddellyk aan het einde van elk worteltje, dat daar het wortelmutsje draagt. Die uiteinden zijn dus als het ware de fabri kanten voor het voedsel. Dat de inwerking der plantenwortels zeer sterk is, zelfs op de hardste aardbestanddeelen, daarvan kan ieder zich proef ondervindelijk overtuigen, door op een gepolyste marmeren plaat, die in een gewoon kistje zich bevindt, wat teelaarde te leggen en in die aarde wat boonen of erwten of eenig ander zaad te zaaien. Men zorge nu voor lucht, warmte en vocht en weldra zullen de plantjes flink groeien. De wortels dringen naar beneden en komen tegen de plaat. Nadat de planten zyn uitge-

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1