m 1892. N'. 1329. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht Zaterdag 24 December. djen, tcours LEN, HEEK NG. SEN, de fabriek van te Warga. tea 1 ure. UISRAAD. Offlciêele Kennisgevingen. !INC ANKEN, DE JONG. ERK, omber a. s JOER", prachtige T!l! lier staat. BEDELEN. NIEUWJAAR. ’INC. INSCHRIJVING NATIONALE MILITIE. OOP KERSTMIS. t"-- BUITENLAND. S. W. N. VAN NI Ui d.n, zich •vet de ge- schatkist in ie E □del LNNOOTEN, i— 1 1 ,.'A',fl's==sgsggl|W r .'ja-.-.'.-. SCHOONHOVEHSCHE COURANT. Gemeente SCHOONHOVEN. ig 24 dezer. 7 uur precies. schoonhoven. Jatalogus 5 Cts. C, Bazaar van d Vischmarkt ontvangst van waarop ver- De vijfde roover wist te ont- Van de karabiniers werd geen gewond. met name minimum zilveren en 800 i voor m 800 Executeuren ,)Teatamentair. 892. IKENSHOK, dschappen, EN en BRAND- en honden he* te letten, da. men. SANTMAN, UDSTEN. CAMÈR ramerstoi, TE PARIJS of '2. CUE SCHEUR- kenrig schild. voorstellende ereldberoemde nog eens over, 8 opgenoemd, ache of Volks- k by, wordt js van f 1,50. i, donk er om, ak voor f 1,50 a vorderen heb- uldigd zijn aan n Heer DIRK mmaker, doch iudewater den worden uitge- o in te zenden a vóór of op den >n kantore van IJN te tiuuda, iNJAARDEN of 1572 en 1573. RD, of wat van 572. S1DEN in 1574 p zwaard. JOLENNEST of in 1577. [NEMING VAN dt op een dag ÏHEDEN VAN r J. DE VRIES, echte uitgaaf •st, thans in 2 r den spotprys BURGEMEESTER der gemeente Schoonhoven verbiedt bet BEDELEN bin nen deze gemeente, ook onder den vorm van MeuwjanrwrnHchenop 1 Jan en verzoekt den ingezetenen hem behulpzaam te willen zyn, door aan bedelende personen niet te «even. Schoonhoven24 December 1892. De Burgemeester voomoemd, M. J. CHEVALLIER. willige CA8TELEIJN voornemens op n 2 7. Decera ten 9 ure, ten IN te ters, ibaar, om eoa- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ScsooiBovair doen te weten, dat volgens art. <5 der Wet van de Nationale Militie, moet worden ingeschreven alle mannelijke Ingezetenen, die geboren zijn in 1874. De inschrijving geschiedt op de Gemeente secretarie, tusschen 1 en 31 Januar|1»93. Voor die inschrijving zal meer speciaal worden zitting gehouden op Maandag 23 Januari 1893, van 10—12 uur. Schoonhoven, 24 December 1892. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GERLHUED. M. J. CHEVALLIER. met verdubbelden yver moet gearbeid wor- 4om het verzuimde in te halen- •EN ZIJNDE prijzen Deze Courant wordt des Woensdags- e* dea Zaterdags morgens uitgegeven. Prgs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Wij leven in een tijd van scherpe tegen- atellingen. Meer dan vroeger worden de verhoudin gen der menseben onderling aan een ernstig onderzoek onderworpenen veel, wat met een gezonde opvatting dienaangaande in strijd is, wordt op heftige wijze afgekeurd en veroordeeld. De beschavingskamp der laatste drie of vier eeuwen heeft voor de mensohheid veroverd de vrjje gedachte en het vrye woord: de eerste gat ons het in zicht van betere dingen dan de dagelyksche handelingen in onze omgeving doen aan schouwen het laatste verwijderde alle ver sperringen, die de gemeenschap der geesten tegenhielden. Maar met het wegvallen van den ouden dwang, met het verbreken der oude boeien ging gepaard een krachtig streven om licht te brengen waar tot dusver duisternis heerschte, licht, in welks achynsel de maatschappy een geheel ander beeld doet zien dan de voorstelling eener vereeniging van broeders, samen levendo en samen werkende in bet belang van het gemeenschappelijk welzijn. We hebben leeren zien en leeren verge- lyken. Het is ons duidelijk geworden dat veel van het bestaande niet is zooals het moest en kon zyn. Er is, ten gevolge dier aanschouwing, een geest van ontevreden heid in ons ontwaakt, die zich in onder scheiden vormen openbaart, maar welks Uitingen toch alle hierop neerkomen, dat men niet berustdat men naar het betere tracht. In vroegere tydperken werd daar ook wol iets van bespeurd; natuurlijk, armen waren er en lydenden, zwakken zag men rondom zich en onderdrukten, doch het scheen wel niet noodig, zich daar veel van aan te trekken. Er werden aalmoezen uit gereikt en de zieken liet men niet aan hun lot over, muar voor het overige achtte men het raadzaam, zich neer te leggen bij de overtuigingdat het zoo eeumaal was inge- steld en bet tot niets zou leidendaar verandering in te brengen. Het Christendom was er nog niet in geslaagd, bressen van eenige beteekeiiis te maken in de muren, die de verschillende groepen van elkander scheidden en de duidelykste uitspraken waaruit ieder die een oogenblik uadacht toch had kunnen vernemen dat het niet aangaatzich te verschansen in het wel- behagelyk gevoel van eigen warmte en welvaart, terwyldaar buiten de broederen de zuster verkleumen en gebrek lyden,— die uitspraken werden opgevat in zoo on- bepaalden zin, dat er de beteekenis geheel van verdween. Is het nu anders en beter geworden P Wygelooven ja. De tegenstellingen wor den gezien en besproken. Besproken ook, beluas I in een geest van wrevel en verbit tering ouder bet uiten van bedreigingen die niet altyd onuitgevoerd biyven. Dat is volkomen in stryd met de begrippen des Christendoms, die haat en wraakzucht ten eeuenmale en onvoorwaardelyk uitsluiten. Maar besproken tevens in het levendig besef, dat er een taak te verrichten is, die te lang werd verwaarloosd, en waaraan nu Prys der Advertentiön: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiteriyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren. ▲He binnenlandsche Advertentiön, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. lOOTEN te Schoonhoven, Uitgtfan. De commissie van enquête naar de Pa- nama-schandalen schijnt er een oogenblik aan gedacht te hebben bare taak neder te leggen. Verscheidene leden waren van oor deel dat de commissie„van voldoende volmachten beroofd", niets anders te doen had, dan baar mandaat neder te leggen De meerderheid echter oordeelde anders. Het gevolg van al die onderhandelieg was dat de commissie is aangebleven. Wat de arrestatiön aangaatniet de oude heer De Lesseps, maar de jonge is in hechtenis genomen. De particuliere bezittingen van (den ouden) Ferdinand de Lessepsbossohen, landeryen enz zyn tegen 10 Januari ten openbaren verkoop aangeslagen. De moe dige vrouw van den grooten Franschman is er nog steeds op uit om er voor te zorgen, dat dit alles geheel buiten weten van haren, nog slechts vegeteere<iden, hoog bejaarden echtgenoot zal geschieden. Voor waarde bij den verkoop isdat Mevrouw De Lesseps tot haren dood het vrucht gebruik behoudt. Nadat bij de huiszoekingen, in de laatste dagen te Parijs gedaan, gewichtige bewijs stukken aan het licht zijn gekomen, heb ben de Ministers langdurige gesprekken gehad met den Procureur-Generaal Tanon en den rechter van instructie Tranqueville. Er werd besloten in Senaat en Kamer ver lof te vragen tot vervolging der leden, die verdacht worden, van zich te hebben laten omkoopen. Te midden eener hevige be weging in de zaal, die, evenals de tribunes eivol waa, las de rapporteur Milleraud het verslag voor tot toestaan der vervolging, waarop een verwarde woordenstryd volgde. Arène bezwoer zyn onschuldterwyl Rouvier verzekerde nooit persoonlyk voor deel genoten te hebbön van maatsebappyen, die hij nooit verdedigd had. Le Petit Journal heeft eens onderzocht, welken invloed de treurige Panama-historie op den handel oefent, en de uitkomsten van zyn onderzoek zyn, gelijk wel te verwachten was, treurig. Naaisters, kleêrmakers, bloe men verkoopsters, juweliers klagen steen en beener worden geen feesten gegeven in „de wereld" er gaat zeer weinig om. Ook de groote magazynen eu winkeliers van anderen aard maken slechte zaken. Alleen de directeuren van schouwburgen en andere publieke vermakelyk beden hebben geen reden tot klagen. Zij ontvingen nu meer dan in hetzelfde tydvak van 1891. Zaterdag jl. werd de eerste Hritscbe Ka binetsraad gehouden fot definitieve vast stelling der Home Rule-voordracht. Het out- werp is opgesteld door den „grooten ouden man", alleen geholpen door zynen zoon Herbert. Men gaat er uiterst geheimzinnig mede te werk en de man, die het ontwerp zetten, corrigeeren en opmaken moet, wordt in de strengste afzondering gehouden. Nog vóór de Kerstdagen, die Gladstone te Bia- nitz, in Zuid-Franknjk, zal doorbrengen, hoopt men in hoofdtaak met het ontwerp gereed te zyn. Koningin Victoria, die ruim vyf-en vijftig jaar rustig geregeerd heeft, zag Zaterdag haar kroon bedreigd door een pretendent, die zich aan haar paleis te Windsor ver voegde. Het was een werkman, die H. M. kwam verzoeken, te zynen behoeve afstand te doen van den troon. Het waa hem in den droom geopenbaard, dat hij een klein zoon was van Koning Willem IV (van wien de Koningin een nicht is), en hy had dus meer recht op Engelands troon dan zij. De kroonpretendent, een electri- citeits-arbeider uit Birmingham, William Green genaamd, is naar een krankzinnigen gesticht gebracht. De nieuwe Duiteehe gezant bij het Hof te St. Petersburg, Generaal Von Werder, gaat derwaarts na een eigenhandig schrij ven van Keizer Wilhelm, dat by zonder hartelyk moet wezen. Daar Von Werder reeds een gunsteling is aan het Russische Hof, zyn de voorstanders eener toenadering tot Rusland ook van de grootste verwachtingen. Zondag a. s. zal te Madrid (Spanje) de opening plaats hebben van eene Protes- tautsche kerk. Het is een der eerste daden van het nieuwe Ministerie geweest daartoe verlol te geven. De vorige conservatieve Regeering had het altyd tegengehouden. Allerlei invloeden doen zich bij voortduring gelden, om het opensteilen van het gebouw te voorkomen. Zelfs de Pauselyke nuntius en de bisschep van Midrid hebben de Mi nisteries afgeloopen, maar de Regeering blijft up haar stuk staan en zegt, dat alles in orde is. Verder is by de Regeering een stuk ingekomen met duizenden bandteeke- ningen van dames uit de arristocratie, waarin er op aangedrongen wordt, het openstellen der kerk te verbieden. De Regeering denkt er echter niet aan van besluit te veranderen. Een romantisch roo versge vecht wordt van het eiland Sardinië bericht. In de beruchte boschrijke bergstreek bij Bitti en Nuoro ging een sterke atdeeiing karabi niers, under bevel van luitenant Fodda, een vyital langgezochte bandieten opsporen, die üoh daar moesten schuilhouden. Zy Met Kerstmis vieren wy het feest der meest diepgaande omwenteling, die de we reld ooit heelt aanschouwden die vooral ook daarom zulk een omvang verkregen heeft, dat zij langzaam, onmerkbaar bjjna voortschreed De Romeinsche keizers, die de belijders van den nieuwen godsdienst vervolgden noemden ben dweepers en opstandelingen. Niet geheel ten onrechte. Wie eenmaal met geheel zyn ziel het ideaal had aangegre pen, ’t welk zoo oneindig hooger reikte dan de beschouwingen der oude wereld met haar stofaanbidding en machtvergo- ding, kon niet anders dan er zich geheel aan overgevende vormwaarin dat ideaal zich aan zyn geestesoog vertoonde, moest hem wel het heiligste wordenen die ingenomenheid met het nieuwe licht zoo helder schijnende op zijn levensweg, moest hem wel afkeerig maken van, doen breken met hetgeen om hem heen werd gehuldigd. Toen later, na de periode van lijden en strijden doorworsteld te hebben, het Christendom zyn volgelingen bij dui zenden en bij millioenen ging tellen over heel den aardbodem, heeft zijn kracht geen gelijken tred gehouden met zijn ontwikke ling in de ruimte, en van zyn revolutionnair vermogen zyn dikwijls schier geen sporen te ontdekken. De oude verkeerdheden, on gerechtigheden en wanverhoudingen werden onder de heerschappij van nieuwe gods dienstvormen bestendigdde godsdienst ver toonde zich naast, maar werkte niet in bet maatschappelijk leven: het woord „weder geboorte" was voor velen een doode phrase geworden. Zoodat zeggen velen het nu tijd wordt te erkennen, dat het Christendom niet bij maefate is, de mensebheid tot een hooger peil te verheffen Het beginsel van broederliefde moet losgemaakt worden van alle godsdienstige voorstellingende laatste hebben zelfs niet weinig bijgedragen om de menschen van elkander te vervreemden, ja, hen met haat vervuld jegens diegenen, die het waagden andere denkbeelden te koes teren. Zoo onjuist de gevolgtrekking is, zooveel sohyn van waarheid ligt er in het verwijt, waarop zij zich grondt. Maar toch ook niets meer dan sohyn. Want al wat maar aanleiding kan geven tot verwydering, tot haat, het moge zich met Christelijke leuzen tooien, het is er volkomen mede in strijd. En wat ook zij mogen leeraren, die met ter^destelling van het Christelijk beginsel in zijn vollen omvang de wereld zouden willen hervormen, moet ontwyfelbaar leiden tut teleurstelling. Dit is het krijgslied, waarmede wy ten strijde trekken tegen de machten die het menschelijk geluk bedreigen„Eere zij God, vrede op aarde, in de menschen welbe hagen I" Aan het hoogste, het boven alle voor stelling verheven ideaal van liefde, van goedheid de hoogste eere, in de taal die voor het eigen gemoed de meeste betee- kenis heeft, het meest onbegrensd ver trouwen op den Vader, die ous ten arbeid roept en op dien arbeid zyn zegen schenkt, dat is de grondgedachte der Kerstviering. En daaraan onafscheidelijk verbonden het verlangen naar vrede, dat niet void >an wordt door een sluier te werpèn op hetgeen het éguisme liever niet zien wil, maar door ge hoor te geven aan den drang, die ons voert naar de zijde van den broeder, wiens ge luk wy kunnen vermeerderen. Al strekt zyn hand zich niet uit naar de onze, al is voor hem het Kerstlied een verouderde meludie, dat ontheft niemand van de ver plichting, zyn lot aan te trekken. Ten dage, dat wederom de liefelijke klank van het „Vrede op aarde" over de gansche wereld zul worden vernomen, is het noodig ons te herinneren, dat wij leven te midden van den tellen stryd, die sinds den aanvang der eeuwen heeft gewoed en in heftigheid toeneemt. Wij weten het, hoe vuriger de aanval is, des te kloeker moet de tegenstand zyn. Ous wapen zy het geloof, dat alle moeielykheden te boven komt, het ver trouwen dat zekerheid geeft van de over winning: een geloof, dat zich niet bepaalt tut ontboezemingen, maar tot handelen aanspoort. De revolutie op het gebied van den geest, door den Menschenzoon aangevangen en ingewijd, en waartoe Hij al zyn volgelingen oproept, moet ook ons bezielen, ons opwekken uit de rust van het niets doenen terwyl anderen de hoof den in beroering brengen door hun aan vallen op het maatschappelijk gebouw, ’t welk zy, ware hun de macht gegeven, in een puinhoop zouden verkeeren, behooren wij het te schragen door bet vaste steunsel der Christelijke helde. De Moester wordt slecht geuiend door leerlingen, die wel zyn naam dragen, maar zich terughouden, waar bet geldt zyn werk voort te zetten: wie het recht wil behouden, Kerstfeest te vie ren, moet zorgen dat er betere, yveriger Christenen komen. Ieder weet, met wien hy dat hervormingswerk kan beginnen. ken met belangrijke opofferingen tot stand gebracht om hunne inrichtingen aan da aao scherpe concurrentie van het buitenland weer stand te bieden, toch de buitenlandsche fabri kanten met behulp van Nederlandsohe handelaars hunne overproductie in Nederland van de hand big ven doen, wat natuurlgk voor de inlandsohe industrie doodend is. Adressanten vermeenen in getnoede te mogen vragen, of het rechtvaardig, of het billyk, of het in het goed begrepen belang van het dierbaar Vaderland kan zyn, daar waar het Nederlandsch fabrikaat van alle omringende markten door allerlei bezwaren wordt geweerd dat de Nederlandsohe fabrikanten en werk lieden lydelgk moeten aanzien, dat diezelfde naburen hun op eigen bodem het brood uit den mond komen nemen als roofvogels, tuk op de kleinste buit, zonder de minste verhindering. Hoevelen onzer werklieden gaan niet gebakt onder dezen toestand, en hoevelen door wanhoop gedreven, hebben deze kunst-industrie niet reeds vaarwel gezegd, en door gebrek aan brood voor vrouw en kind zich de vernederendste bezig heid getroost. Door den ongelyken stryd wordt de Ned. arbeider moedeloos en zijn streven hopeloos; de ambitie voor het schoon en edel bedrjjf gaat verloren, en omdat zg merken, dat de arbeid den meester niet loont, ontzinkt hun de moed, en wordt het bedrjjf hun een last. Klaarblgkelgk wordt door de wet de ge- wensobte waarborg aan publiek en schatkist in geenen deele verstrekt; dat evenwel de schade en de kwynande toe stand der goud- en zilver-iodustrie grootendeels zoude kunnen worden verbeterd, le. door het minimum gehalte voor af te stem pelen gouden en zilveren werken te brengen op 583 duizendsten voor good en 838 duizend- sten voor zilver. en 2e door de stempeling uitsluitend te doen geschieden op onafgewerkte, d» i. „onge kleurde” en „ongepolijste" werken, waardoor de bestaande frauduleuze handeling voor een groot deel onmogelgk gemaakt wordt. Redenen waarop adressanten zich tot uwe Excellentie wenden met beleefd verzoek, dat het uwe Excellentie moge behagen het initiatief te nemen tot eene wetsbepaling in den hierboven aangeduiden geest, en om nog tjjdig het gevaar af te wenden, dat dreigt tot geheelen ondergang van dezen eens zoo bloeienden tak van Nijver heid in Nederland. Overtuigd dat de Nationale arbeid, de meest natuurlijke waarborg van algemeene welvaart, tevredeuheid en orde geeft, koesteren adressanten de hoop dat dit uwe Excellentie evenzoo ter harte zal gaan. hetwelk doende enz. enz. Amsterdam, 27 Juni 1888. Door mg werd aan den Minister daarop hst volgende adres ingediend: Aan Zijne Excellentie den Minister van Financiën. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekende, belanghebbende by den Waar borg van Gouden en Zilveren werken dat hem door den heer Citroen o. s. is toegezonden een oopg-adres, dat zal worden aangeboden aan Zjjne Excellentie den Minister van Waterstaat, Handel en Ngverheid, eigenlijk te huis behoo- rende bjj het Departement van uwe Excellentie, dat genoemd adres op hem den indruk maakt, gesteld te zgn öf door iemand geheel onkundig aan de goud en zilver industrie öf door iemand die de oorzaak van een algemeene malaise in alle vakkenwil zoeken waar ze niet te vinden is, nl. in de Wet op den Waarborg, dat waar genoemd adres spreekt van een publiek dat met de verschillende stempels niet bekend isonder geteekende meent dat ieder Nederlander zyn wet moet kennen; zulk publiek onmogelgk beschermd kan worden, en het voor den winkelier even goed mogelyk is 14 karaats gekeurd goud voor 18 k. te verkoopen; dat adressant overtuigd isdat het zeer zel den voorkomt, dat hierin fraudes worden ge pleegd; dat adressant de meeste fabrieken in het buitenland heeft bezocht en steeds verbaasd heeft gestaandat in Nederland op eenige enkele uitzonderingen nasoo weinig voor de goud- en zilver-industrie wordt gedaan, in ver- geiyking met hetgeen men daarvoor in het bui tenland doet; dat adressant overtuigd isdat de wet op den Waarborg geen schuld is van een teruggang der goud- en zilver-industrie, doch alleen te vinden is in een toevoer van slecht afgewerkt» artikelen; zynde het product van eene massa fabrikanten, welke blykbaar hun vak niet verstaan dat het mogelyk een goede maatregel zou wezenindien eene verandering in de bestaande gehalte-merken kon komen, dooh dat adres sant zich overtuigd houdtdat dit op de alge meene toestanden van geenen invloed zal zgn dat het aanbieden uitsluitend van ongekleurde’ eu ongepolgate werken een bezwaar heeft, hoofd- zakelyk by spoedbestellingen, daar op enkele plaatsen Ryks-Waarborgkantoren slechts een paar dagen in de week geopend zgn, en de fabrikant den tgd, dien hjj verzuimt met wachten kan besteden aan het kleuren en polgsten zönsr’ bestelling. Slot: redenen waarom de ondergeteekende Uwe Excellentie verzoekt om aan het adres van de heeren Citroen en anderen geen onvoorwaar- delgk vertrouwen te schenken, daar het adres zeer onoordeelkundig is opgesteld en de ware oorzaak van de malaise ook in het goud- en zilvervak eer onjuist en partydig aangeeft. Juli ’88. Eduard Goudsmit. En het is laatstgenoemd adres, wat zoo juist het idee teruggeeft van den heer Moussault De strgd is nu gebracht in de Glad waar ze te huis behoort, in de stad waar het minste gedaan is, om de Vaderlandsohe industrie met de eischen des tyds gelgken tred te doen houden. Waarom heeft Schoonhoven zgne zilver-indus- trie niet op de hoogte gebrachtzooals de bui tenlander dit deed, waarom is er verzuimd tijdia een vakschool op te richten 8 Aan u heeren fabrikauten de schold, niet troffen de bende 's avonds om negen uur. Het geroep der karabiniers werd door de roovers met een geweersalvo beantwoord, en nu begon er in de duisternis een ge vecht, dat ongeveer een kwartier duurde; het geknal der schoten werd rammelend door de echo van het gebergte herhadd, en daartusschen door klonk het gehuil der herdershonden in den omtrek. Toen het schieten van de bende ophield en de kara biniers het struikgewas doorzochten, von den zij twee doode en twee zwaar gewonde mannen. snappen, enkele In Chili is weer eene samenzwering ont dekt. De twee hoofd-aanleggers, kapitein Jarcia en luitenant Bahamaude, zijn door den krijgsraad tot den kogel veroordeeld. Het bestuur der aanstaande Wereld tentoonstelling te Chicago (Amerika) heeft besloten de tentoonstelling geregeld’savonds te 7 uren te sluiten. Dit besluit wekt groote ontevredenheid en ergernis, voord bij de electriciteits industriëelen, die er het meest door Ijjden, en eeu der eerste Amerikaan- 8che vakbladen protesteert er tegen „in naam van de electrische inzenders, de vele andere huurders van duur betaalde plaats ruimten, de staats-regeeringen, die groot- sche aanstalten voor de verlichting van hunne gebouwen hebben gemaakt, en in naam van allen, die, in tijd of geldmiddelen beperkt, de tentoonstelling willen zien en zoo gauw mogelyk weer naar huis willen gaan." INGBKORDBM. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur! Met genoegen las ik onder „Stadsnieuws" van uw blad van 17 December, dat mg van be vriende hand werd toegezonden een kort maar zaakrijk overzicht van een voordracht, gehou den door den heer Moussaulten wanneer ik eenige ruimte van u verg, dan is dit om onver deelde sympathie te betuigen voor dd houding en de juiste opvatting van den heer M. Om den stryd tegen de thans vigeerende Wet op den Waarborg juist te beoordeelenmoeten we terug gaan tot het jaar 1880, toen door de heeren Caspers, Maarseveen en Citroen op hetzelfde aambeeld is geslagendoch met meer kracht dan thansen het komt mg voor dat de redenen in 1880 dezelfde waren als die van den huidi- gen dag. De heeren Caspers en Maarseveen zgn niet meer in het vak en de heer C. is alleen in den strgd overgebleven. De vergaderingen in Utrecht en in Rotterdam hebben bewezen, dat de inzichten van genoemde heeren niet de juiste waren. Eenige jaren bleef bgna alles stil totdat in Juni 1888 het bekende adres van den heer Citroen o. s. aan den Minister gingwelk adres ik hierby voor de oningewyden laat volgen. Aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, Geven mot verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, allen fabrikanten van gouden en zilveren werken; dat door hen reeds meermalen by rekwest is gewezen op de onhoudbaarheid van ver schillende toestanden, grootendeels voortsprui tende uit de wet van 18 September 1852 (Stsbl. No. 178) omtrent den waarborg en de belasting van gouden en zilveren werken; dat, onder meer, een rekwest van deze strek king in 1879 is opgezonden, doch door de betrokken regeering is ter zjjde gelegd; dat in Juli 1887 het congres te rurinerend van de Nedérl. Maatschappy tot bevordering van Ny verheid, zich in denzelfden geest als boven heeft uitgesproken; dat zy daarom op nieuw hunne opmerkingen wenschen toe te lichten, om van hare gegrond heid blyk te geven. Adressanten veroorloven zich, er op te wgzen, dat de wet van 18 September 1852 in verband met de wet van 7 Mei 1859 (Stsbl. No. 39) blykbaar een afdoenden waarborg moest in het leven roepen; dat het niet alleen in het belang van de kwynende goud- en zilverindustrie, maar tevens in het belang van ’s Ryks schatkist zou zgn, zoo die waarborg in werkelijkheid door eene herziening werde bereikt; dat evenwel onder enkele artikelen dier wet, alle werken, die slechts eenig gering gehalte aan goud of zilver bezitten, van 's Ryks stempel moeten worden voorzien, en zoodoende de ver gulde en verzilverde werken, in den handel bekend onder den naam „doublé", als goud en zilver worden afgestempeid. Het publiek, dat met de verschillende stempels niet, bekend is, beschouwt dergeiyke werken zeer natuurlgk als gekeurd goud en zilver; dat daarentegen in den vreemde, in Frankrjjk en Duitsohland, het gehalte voor gestempelde gouden en werken 750 duizendsten voor goud duizendsten voor zilver bedraagt, en Duitsohland 585 duizendsten voor goud ei duizendsten voor zilver, zoodat al wat beneden dit gehalte in die landen wordt vervaardigd, geen staatsstempel mag dragen; dat de meeste kooplieden in gouden en zil veren werken door de wet gedwongen worden, om vreemde werken in hun bezit te krygen, zonder de invoerrechten te voldoen, ten nadeele der schatkist en inlandsohe industrie; ook wat betreft het misbruik der meesterteekens geeft een struikelblok voor deze industrie, zoolang de eigenaar van het meesterteeken den ambte naren geene opheldering over het misbruik dienaangaande behoeven te geven en het voor een'onkundige niet duidelgk is; dat met het oog op het hierboven aange haalde, Adressanten zich niet ontveinzen, dat in weerwil hunner krachtigste pogingen en ondanks de enorme verbeteringen in de fabrie-

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1