CACAO, ierk, itend in gesloten bussen. n zijn slechts f 0,45 per 1Z8 kilo bas. CACAO, jrk. uilwta wT ÉM, an 1892. W. 1330. Woensdag 28 December. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. orden en Manchetten, N DER ELST, mairs in Effecten, C H T, 'e Voorstraat, IVo. 4. dsche Effecten. Goedewaagen A Zonen HARKT, naast „DE WAAffU iheurkalenders, >p elk gebied, in diverse prijzen. I f Officiëele Kennisgevingen. oed waterhoudende I R te GORINCHEM, C O U D A, nemen gelden deposito: 1 dag opvragens k 2} langer termijn op overeen te kom® oorwaarden en desverkiezende teg® nderpand in fondsen; °“dM “’M rerlangd worden orders ia de meest* mdsen verantwoord tot den eerstvolgou on middenkoers der Anmianismaolu bum; IEUP ZOON/ BEDELEN. NIEUWJAAR. BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. I tl 10 I S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgeven. Gemeente SCHOONHOVEN. grijpen, wyia Franco r“’ neeren bij Bverd wat te maken is. Een hoo- ep by r Ds. A. 1 verkrijgbaar bij den EEK. A. VAN DER LEUN. A. KRU1JT. A. OSKAM. A. VAN EWIJK. L. HELLEMAN. K. HOOGENBOEZEM. G. H. AALFS. 0. GOUD1UAAN. Deie Courant wordt des Woon.dag.- en de. Zaterdags morgen, uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,70. rr„uvo per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan rich abon- by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarder.. SGHOONHOYHSCHE MüfflT. tan wasRcben en tonder «tryken we gebruiken, zoodat men in minder een sohoonen boord of manchet heeft. torzien van sterke, onbreekbare me en. De prijzen staan gelijk met de linnen Boorden. DORDEN 45 Ot.; verschillende mo- n 75 Ot.; MANCHETTEN 60 en 75 Ot .saanwijzing 15 Ct. jgbaar by A. H<lF.FA'AGF.LMarkt ae prachtige collectie DASSEN, DA8- rdam. an Nederland en Buitenland, ogete prjjzen. ran rente en teruggave naar keuze L tam dib LEUN te Bühooibowt. heeft nu ook een billijke, belangrijk hooger dan de normale, maatstaf voor het loon vastgesteld. Voorts heeft de Raad een inrich ting doen bouwen waar behoeftige werk lieden, die geen onderkomen hebben, tegen geringen prijs een onderkomen zullen vinden. In Spanjea hoofdstad het klinkt haast ongeloofelijk in onze 19de eeuw verzet men zich bijna algemeen en daaronder de hoogere kringen 't allermeesttegen de opening eener protestantsche kerk, ’t Is volstrekt niet onmogelijk, dat die opening welke dezer dagen moet plaats hebben, tot onordelijkheden aanleiding zal geven. De regeering blijft echter, hoe zij ook van sommige zijden bewerkt wordt, hare ver gunning handhaven. Engeland gaf dan ook niet onduidelijk te kennen, dat het zich niet zou neêrleggen bij eene ver krachting der grondwet. Het is gelukkig dat, naast zulke staaltjes een onverdraagzaamheid, ook andere zijn te vermelden, die de christelijke beginselen beier vertolken. Zulk een gat'dezer dagen Kleef te aanschouwen. Dr. Chreszinski. de oudste der Evangelische predikanten, pre dikte zijn afscheid, daar hij emeritus wordt. De kerkeraad bood hem ’s namiddags een diner aan, dat door 80 personen werd bij gewoond, allen Protestanten. Doch de ker keraad noodigde ook den Deken der R. G. gemeente uit aan het diner deel te nemen. Deze volgde de roepstem en bracht een war men toast uit op den scheidenden leeraar. Een dierentemmer van een bijzondere soort was onlangs in het circus van Bar num Bailey te Bridgeport (Vereenigde Staten Amerika), aan het werk. Daar werd een stevige Duitscher, Hans genaamd, als knecht in dienst genomen en terstond aan het werk gezet, om de hokken der wilde dieren goed schoon te maken, van binnen en van buiten. Een poos later vond men hem bezig met vegen in het hok van vyf gevaarlijke leeuwen. Hy ging bedaard en flink zyn gang, en als een der leeuwen hem te na kwam, duwde hij hem zijn bezem in den snoet. Zoo hield hij de wilde dieren op een eerbiedigen afstand Zij scholen in een hoek, en toen Hans ook daar moest gaan vegen, joeg hij hem zon der complimenten met zijn bezem daar vandaan. Niemand had zich ooit in het hok gewaagd bij deze leeuwen, die als bij zonder kwaadaardig bekend waren. Ieder een dacht, dat de man er niet levend uit zou komen, en eenige mannen stonden al gereed hem hulp te verleenen. Maar Hans kwam volkomen ongedeerd uit het hok. De leeuwen bleven geïnspireerd door het in hun oog vreemdsoortige wezen en durf den hem niet aan. De held van den bezem zal echter in het vervolg het langstelige gereedschap gebruiken, waarmee het schoon maken gewoonlijk geschiedt. Te New-York is weer een electrische terechtstelling geschied. De veroordeelde was in 12 seconden dood. wenschen, heeft een inzameling gehouden en ontvangen eene som van f 388,80. De heer J. Bikker, als armmeester herbenoemd, heeft bedankt, waarop de heer P. Kuipers werd gekozen, die de benoeming heeft aangenomen. NIEUWPOORT, 26 Deo. Bedankt voor het beroep bij de Herv. Gem. te Schoone- beek door Ds. G. Timmer, alhier. OUDE WATER, 26 Dec. LI. Vrijdag was van wege de Afdeeling van den Pro testantenbond een prachtige Kerstboom op gericht. Na eene schoone inleidingsrede van den voorzitter der afdeeling, den heer A. Van Aelst en een welkomstgroet van de kinderen der Zondagsschool, hield Dr. H. A. Van der Meuien van Haastrecht eerst eene toespraak tot, de ouders en verdere belangstellenden en daarna tot de kinderen. - Door milde bijdragefa der leden daartoe in staat gesteldkonden ook nu weer door de onderwijzeressen de leerlingen onthaald en met schoone Kerstgeschenken verblijd wor den. Met een hartelijk woord van dank van den Voorzitter aan allen, die er toe hadden bijgedragen, dit schoone feest te doen slagen, werd het samenzijn besloten. Bij de wed. Hogervorst is door den heer H. Anker, veearts alhier, mond- en klauwzeer geconstateerd, het eerste geval in deze gemeente. In den nacht van Zaterdag op Zondag is hier iemand overleden aan cholera nos tras. De noodige ontsmettingsmaatregelen zijn genomen, het lijk is Zondag begraven. Ter gelegenheid van het Kerstfeest had onder leiding van den heer J. Posthu mus in het gebouw der Ned. Herv. Kerk eene zanguitvoering plaats van c. a. 200 kinderen. Tot afwisseling werden op recht verdienstelijke wijze door de leden der Christelijke Zangvereeniging eenige vier stemmige liederenwaaronder van zeer schoone compositie, ten gehoore gebracht. In de pauze werden de kinderen der Zon dagsschool getracteerd. Eene groote schare belangstellenden woonde deze feestviering 1 bij, die door een toepasselijk woord van de predikanten der gemeente verhoogd en met een danklied van al de aanwezigen besloten werd. PAPENDRECHT, 27 Dec. Aan de werf van den scheepsbouwmeester A. Van Duij- vendijk werd 20 dezer met gunstig gevolg te water gelaten een stalen zeilaak, groot 100 last, voor rekening van den heer L. Pijl, te Rupelmonde. PEURSUM, 24 Dec. Bij eenige landbou wers alhier is onder het vee opnieuw mond en klauwzeer uitgebroken. *POLSBROEK, 27 Dec. De knecht van den schipper 8. alhier wilde Zaterdagavond steenkolen uit een schuit lossen en had daartoe eenige zakken op de loopplank ge zet. Op de plank stappende, om de zakken een voor een op den wal te brengen, brak de plank en raakte de man te water en zoodanig tusschen de schuit en den wal beklemd, dat hij zich zonder hulp onmoge- lijk los kon werken. Gelukkig, dat zekere M. het ongeval opmerkte en terstond tot redding gereed was, zoodat de knecht uit zijn gevaarlijken toestand spoedig werd verlost. •REEUWIJK, 26 Deo. Heden middag waagde zich een schaatsenrijder, zekere Binée uit Gouda, een jongen van ongeveer 15 jaren, buiten de baan. Zijn onvoor zichtigheid kostte hem het levenwant hij viel, zakte door het ijs en verdronk. Het ongeluk heeft plaats gehad op de Vaar- wetering of Breedevaart nabij de Reeu- wijkscho brug. •REEUWIJK (afd. Sluipwijk), 26 Dec. Door ingelanden van het waterschap Sluip wijk, die laaggelegen land in dezen polder bezitten, is een adres, inhoudende peils- verlaging, gezonden aan het bestuur van voornoemden polder. Op dit adres is door het polderbestuur goedgunstig beschikt, zoodat het polderpeil 10.5 (tien en een halve) cM. verlaging zal ondergaan, met de bepaling, dat in het verveningstijdperk (den zoogenaamden baggertyd) het peil slechts 5 cM. verlaagd zal worden. Op eene vergadering van ingelanden van het waterschap Sluipwijk is het bestuur gemachtigd om de verhoefslaagde dyken door den polder te doen onderhouden. Tot nog toe werden de wegen onderhouden door de eigenaars. WILLESKOP, 24 Dec. Door Z. Exc den heer Commissaris der Koningin in deze provincie is bij besluit van 19 December 1892 benoemd tot veldwachter der ge meenten Willeskop en Hoenkoop, Arie Oosterom, wonende te Jaarsveld, en zulks met ingang van I Januari 1893. •WILLIGE-LANGERAK, 27 Dec. Door vrijwillige bijdragen van belanghebbenden daartoe in staat gesteld, kon Ds. de Vries alhier den leerlingen van zijn Zondagsschool ook dit jaar op den 2den Kerstdag weer een kerstfeestje bereiden. De heer Rozenboom, candidaat te Groningen, heeft bedankt voor de toezeg ging van beroep, hem door den kerkeraad der Hervormde Gemeente alhier gedaan. WOERDEN23 Dec. Naar het zich hier I als hy gekomen 24 Deo. De commissie, die zich ten doel stelt eene ruime bedee- ling te houden in plaats van nieuwjaar- - Ds. W. E. Nbfrdink te Zegveld heeft bedankt voor bet beroep bij de Herv. Gem. te Staveuisöe. Ds. G. J. Antink te Waddings- veen heeft bedankt voor het beroep bij de Herv. Gem. te Kollumerzwaag. •AMEIDE en TIENHOVEN, 26 Dec. De gezondheids-toestand in deze gemeenten is tegenwoordig tbijzonder gunstig Het laatste sterigevai te Ameide heeft plaats gehad den 8. November en te Tienhoven den 17. Augustus II. •AMMERSTOL, 26 Dec. De zalmzegen- visscherij De Snackert” heeft in den nacht van Zondag op Maandag hare werkzaam heden gestaakt ten gevolge van het ijs in de rivier. De prikvisschers hebben hunne tooten uit het water gehaald. Vrijdag en Zaterdag gaf de rederijkers kamer „Onder Ons" hare eerste voorstellin gen in dit seizoen. Ten tooneele werden ge voerd het tooneelspel „’t Lied van Moeder” gevolgd door het blijspel „Koekoek”. Beide keeren was een zeer talrijk publiek aan wezig. De werkende leden kweten zich zeer goed van hun taak en verwierven telken male de welverdiende toejuichingen van het publiek. Alles liep in de beste orde af. •BENSCHOP, 26 Dec. De kerkeraad der Herv. Gemeente alhier keerde gistermorgen per rijtuig uit Lopik terug, toen voor de woning van P. v. B alhier het letnoen ^an den wagen losraakte, waardoor het rijtuig achteruitging en met de vier daarin zittende personen in de Benschopsche wetering raakte. Gelukkig kwam spoedig hulp op dagen en waren de vier heeren, zonder ander letsel dan een nat pak, spoedig op het droge. •BERG AMBACHT, 22 Dec. Op Dinsdag avond 20 Dec. j.l. werd in de zaal van den heer C. Bezemeralhiereene lezing ge houden door den heer H- Tempelman Dz. Een talrijk publiek250 personen was aanwezig. Spreker begon met een lof spraak over wijlen den heer P. J. Smits, weleer burgemeester. Vervolgens besprak spreker de huidige politie verordeningen betoogde dat deze in sommige punten te veel, in andere te weinig gaf Spreker conclu deerde eindelijk tot het oprichten eener ver- eeniging welke den naam van „Eendracht” zou dragen. Hij wenschte die vereeniging te doen bestaan uit 3 raadsleden en 4 parti culieren. Dezen zouden dan de besluiten van den gemeenteraad beoordeeienen naar bevinding daarover ter aangewezen plaatse hunne meeniug blootleggen. Ofschoon ge legenheid tot discussie was aangeboden maakte niemand daarvan gebruik. •BERG-AMBACHT, 23 Dec. Tot kerk voogd is herkozen de heerC. Van der Hee, en gekozenin plaats van den bedankt hebbenden heer D. Van Wyngaarden de heer C. Snoek Jr. Tot notabelen zijn herkozen de heeren W. F. Van der Wal en A. Van der Hee Cz. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren D. Boel houwer (aftredend) en diens zoon den heer Frank Boelhouwer. •BOLNES, 24 Dec. Mevrouw de douai rière gravin van Limburg Stirum deed he den eene uitdeeling van kleedingstukken en bons voor steenkolen en brood aan arme en behoeftige menschen uit deze wijk van Rid derkerk. GIESEN-OUDEKERK, 23 Dec. Na afloop der godsdienstoefening van Zondag-morgen, werd in de Ned. Herv Kerk alhier f50, ingezameld, ten behoeve van de Weesin- richting te Neerbosch. •HAASTRECHT, 27 Deo De leerlingen van de Zondagsschool der Ger. Kerk alhier zijn gisteren alle onthaald op chocolade en koek en ontvingen bij het naar huis gaan een boekgeschenk. •HEKENDORP, 26 Deo. Bij den vee houder K. Uithol is door den veearts, den heer H. Anker te Oudewater, mond- en klauwzeer geconstateerd. De noodige maat regelen zijn genomen. ♦HOORNAAR, 25 Deo. Gisteren zijn hier door stembevoegde leden der Ned. Herv. Kerk tot Notabelen gekozen de heeren O. Van Houwelingen en F. De Bruijn, terwijl door het college van Notabalen de heer A. Blob WHz. tot Kerkvoogd gekozen werd. Een paar maanden geleden zijn hier in twee lokalen van het schoolgebouw plan ken vloeren gelegd en de vorige week al de leerlingen der school voor schoolgebruik van nette, warme, vilten pantoffeltjes voorzien. LOPIKERKAPEL, 23 Dec. Hoort men in de noordelijke provinciën veel overwerk- looze arbeiders en den treurigen nasleep daarvan, in onze streek is het juist het tegendeel. Nauwelijks was de sneeuw een weinig gedooid, of volop begonnen de werk zaamheden in de onlangs verkochte grien den. Houthakkers, teensnyders en uitschie ters beijveren zich de bossen na sorteering te water te brengen. Vele bouwlanden liggen reeds nétjes omgespit de winter vorst af te wachten, die de bovenlaag los doet worden. MEERKERK erstrekken gelden op Effecten voor: t ragen onder f 1000,— 4 ’s jaari ragen daarboven tot den prolongatie oers, volgens Amsterdamsche beur»- oorwaarden; isten zich met het koopen en verïoopea an Effecten, tegen een provisie van:T voor fondsen boven de 80 telen Coupons in boven de Amsterdam- :he beursnoteering, zonder berekening in provisie; sten zich op voordeelige voorwaarden et het incasseeren van wissels op binnen^ i buitenland. Tarieven op aanvrage •atis verkrygbaar. formation worden verstrekt door den Heen ?AN DEN HEUVEL, Schoonhoven.} Voorhanden in den Boekhandel r ran 8. W. N. VAN NOOTEN ohoonhoren FTERDAMSCHE-, DORDRECHTSCHE-, UTRECHTSUHE- en ENKHUIZER iLMANAKKEN, in verschillende prijzen. ERLANDsCHE ALMANAK. 75 Cü LENO GEILL FAM KALENDER. 40 ELSCIIE ALMANAK10 ZEN ALMANAK25 DE STICHT 10 Cts., gebonden 40 Heden verschenen: uANTS’ ALMANAK Verschillende soorten ten aan hunne geachte cliënteele, uitstalling van GOUD-en pgeheven. Evenwel blijven zij a herstellen van bovengenoemde minzaam aanbevelen. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. De BURGEMEESTER der gemeente Schoonhoven verbiedt het BEDELEN bin nen deze gemeente, ook onder den vorm van Nieuwjaarwensehenop 1 Jan en verzoekt den ingezetenen hem behulpzaam te willen zijn, door aan bedelende personen niet te seven. Schoonhoven, 24 December 1892. De Burgemeester voornoemd, M. J. CHEVALLIER. laat aanzienzullen vele gasverbruikers wéér tot het gebruik van petroleum over gaan, daar de gemeente-exploitatie der gas fabriek veel te wenschen overlaat. Het schijnt, dat de verbruikers veel meer gas gebruiken dan vroeger. Of er over ge klaagd wordt, baat niet, zoodat het slot zal zijn, dat de gemeente met een dure fabriek en weinig verbruikers blijft opge scheept. De verwachting, dat men bij ge- meente-exploitatie de ingezetenen zooveel mogelijk ter wille zou zyn, is niet verwe zenlijkt. Van de uitkomsten der exploitatie der fabriek wordt niets openbaar gemaakt. Vergadering van den Gemeenteraad te Berg-Ambacht, op 19 Dec. 1892. Tegenwoordig al de leden, behalve do heer Van der Leeden (met kennisgeving). De uptulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen het proces-verbaal der kasopneming van den gem.- ontvanger op 25 Oct. jlen eene missive van Gedep. Staten, d.d. 9 Deo., houdende goedkeu ring der begroeting, dienstjaar 1893. Wordt voorlezing gedaan van een ingekomen verzoek van den heer J. G. Bettink, houdende hem met 1 Jan. a. s. te ontslaan van het schoon houden der schoollokalen enz. Wordt gesteld in handen van Burg, en Weth. ter fine van advies. Komt ter tafel eene ingekomen missive d.d. 9 Deo. van den heer Burgemeester van Schoon hoven, houdende toezending van 2 declaratiën, in zake verleende politiehulp op 18, 19 en 20 Aug. jl. Op voorstel van den heer Mahlstede wordt met algemeene stemmen besloten, naar aanleiding van het raadsbesluit d.d. 2 Sept., deze declaratiën niet te voldoen. Eveneens wordt met alg. stemmen besloten de ingekomen rekening van W. H. Van Zoest, wegens ver strekken van logies en vertering aan veld wachters, op bovengenoemde datums, niet te voldoen. Met alg. stemmen werd herbenoemd tot lid van het Burg.-Armbestuur de heer P. Blanken Dz. Op verzoek van den Voorz. nemen de heeren Vooraluijs, Boelhouwer en Benschop wederom zitting in de commissie tot het opmaken van hot landbouwverslag. De Openb. Vergadering gaat nu over tot eene met gesloten deuren, ten einde Over te gaan tot het opmaken van een suppletoir kohier van den hoofd, omslag. Na heropening der Vergadering werd dit kohier met alg. stemmen vastgesteld tot een bedrag van f 29,77|. De heer Mahlstede hield zich buiten stemming. Na het houden van nog eenige besprekingen wordt de vergadering gesloten. Gemengd Nieuws. Op den stal van den vee- houdor 0. Versteeg te Boskoop, is het mond- en klauwzeer uitgebarsten. Z o o a18 wy reeds vroeger berichtten, is de prijs der aardappelen zóó laag geworden, dat vele landbouwers deze voor veevoeder gebruiken. Toch zal men weldoen hiermede voorzichtig te zijn daar deze week bij een landbouwer onder Bocholt drie koeien door het eten van aardappelen ziek werden. Een daarvan is reeds gestorven, terwijl men de andere hoopt te behouden. Te Hilligersberg brak gisteren nacht omstreeks half één brand uit by een koopman aan den straatweg. In weinige oogenblikken stond alles in lichte laaie. De spuit van het dorp was spoedig aan wezig en bluschte den brand, nadat haast alles vernield was. De spuit van de Kuot behoefde geen water te geven. Bij de politie te Rotterdam is de opsporing verzocht van 39 boeren kippen, te Ridderkerk ontvreemd. Te Kessel is proces-verbaal opgemaakt tegen een moeder en een zoon, die hun man on vader gedurende anderhalf jaar opgesloten hadden gehouden. De man moet idioot zijn, doch legde voor de maré- chaussóe eene vrij duidelijke verklaring af. Donderdag werd te 's ïïer- togenbosoh eene bijzondere post-quitantie geïnd. Een photograaf van eldersdie blijkbaar den juisten naam niet meer wist eener dame, van wie hij portretten had gemaakt, had op de aan de post ter inning gegeven quitantie een afdruk geplakt van het conterieitsel zijner cliënte, en zóó be reikte die quitantie het juiste adres. Op de plassen onder Hillegers- berg zijn 2 jongens door het ijs gezakt en verdronken. Wegens ongeregeldheden te Dokkum en Franekeris heden uit Leeuwar den naar beide plaatsen vertrokken een detachement infanterie, groot 40 man onder bevel van een officier. TeMontfoort is Zaterdag nacht in het kantoor van den Rijksontvanger ingebroken. De kohieren en verdere stukken zyn wel onderzocht, d^ch gelukkig onge schonden gelaten. Geld en geldswaardige papieren zocht men er te vergeefs. In denzeltden nacht is inbraak gepleegd bij den heer v. F. Op het geroep van een der kinderen, dat ontwaakte, namen de inbrekers ijlings de vlucht. Vreemd bezoek! Terwijl de heer 8. te Oldeboorn aan tafel zat, kwam een groote arend dwars door de glazen vliegen. Toen 8. den vogel zou gr;: verliet deze de kamer op dezelfde Bij Kon. besluit is het bedrag der rijksbijdragen, die aan de gemeentelijke én aan bijzondere normaallessen en aan hoofden der scholen zullen worden ver leend, voor elk der door hen in den loop van het jaar 1893 ter opleiding tot onder wijzer aangenomen personen, nadat deze in den loop van 1895 of later de akte, bedoeld in art 56, onder a, der wet op het lager onderwijs, zullen hebben verkre gen, is vastgesteld als volgt: 1o. voor hen, die bij gemeentelijke en bijzondere normaallessen zijn opgeleid a. gedurende ten minste twee jaren f300; b. gedurende ten minste drie jaren f400; c. gedurende teil minste vier jaren f500. 2o. voor hendie door hoofden van scholen zijn opgeleid: a gedurende ten minste twee jaren, f 200b. gedurende ten minste drie j iren, f250; c. gedurende ten minste vier jaren, f300. Het recès van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal zal vermoedelijk tot 7 Februari a. s. duren. Het Paleis van Justitie. Nieuwsblad gewijd aan binnen- en buiten- landsche rechtspleging, thans te Amsterdam verschijnende onder hoofdredactie van Mrs. E. Van Lier en D. Simons voor Nederland en Mr. J. Obrie voor België, met medewer king van vele rechtsgeleerden, zal van af Januari 1893 bij den uitgever P. Noordhoff te Groningen verschijnen, terwijl dan mede als redacteuren zullen optreden: Prof. Mr. N. K. F. Land, Mrs. M. Rutgers van der Loeff, K. Meijer Wiersma en I. B. Cohen te Groningen. Aan de hoogeschool te Lei den studeeren thans 965 jongelieden, waar van 68 in de letteren en wysbegeerte, 13 in de godgeleerdheid, 365 in de rechtsge leerdheid, 379 in de geneeskunde en 9üin de wis en natuurkunde. Ds. J. J. L. Van Toorenfen- bergen, te Kamerik, is beroepen bij de Herv. Gemeente te Harderwijk. Bedankt voor het bero< de Herv. Gemeente te Akkooi door De Haan te Ophemert c. a. De onthullingen in de beruchte Panama- •chandalen volgen elkaAr zoo schielijk op, hebben een omvang verkregen zoo verba zend groot en de openbare meening zóó luide doen spreken, dat de Regeering in Frankrijk vooruit is geloopen op het on derzoek der enquête-commissie en aan Kame r en Senaat verlof vroeg een gerech telijk onderzoek te doen instellen tegen Bouvier en Jules Roches, beide leden van het slechts eenige dagen geleden afgetreden Kabinet, alsmede tegen Arène, Proust en de la Fauconnerie leden der Kamer en RenaultAlbert Grévy BéralDevés en Thévenet, Senatoren. Voegt men deze namen bij al de andere die reeds genoemd zijn en waarvan beweerd wordt dat hunne dragers min of meer belangrijke kapitalen uit de Panama-onderneming genoten heb ben neemt men nota van Rouvier’s bewe ring dat hij niets anders deeddan wat alle regeeringsmannen vóór hem gedaan hadden als zij zg. geheime fondsen noodig hadden, dan valt er een eigenaardig licht op hen die Frankrijks staatsmachine be sturen of aan dat bestuur op eenigerlei wijze direct of indirect deelnemen. Waarlijk wat die leiders der Republikeiusche partij dedenstrekt niet als certificaat van aan beveling voor dien regeeringsvorm en er zou op dit oogenblik waarschijnlijk niet zoo heel veel behoeven te gebeurenom een coup d'état in Frankrijk mogelijk te maken. Naar aanleiding van het bovenvermelde regeeringsvoorstel zeiden Clemenceau en Déroulède elkaAr zoo duchtig de waarheid, dat er een duel uit volgde dat echter naar ’t schijnt meer een zaak van vorm dan van ernst was. De moedige heeren wisselden zes kogels zonder een van beiden ook maar een enkelen schram gekregen te hebben. Onder de verschillende tooneelen van het treurspel door, dat op dit oogenblik in Frankrijks vergaderzaal wordt afgespeeld, werden drankwet, belastingvoorstel op beursoperatiën en handelsverdrag met Zwitserland behandeld. In lialie schijnt men het, ’t zij dan wegens het telkens optreden van nieuwe Ministers van Financiën, 't zij wegens de nu reeds sinds jaren bestaande tekorten met voorloopige begrootingen te doen. Zoo zal ’93 wéér met een voorloopige begroe ting worden ingegaan. Eveneens is de aan sommige banken verleende bevoegdheid tot het uitgeven van papierengeld, niettegen staande een onderzoek naar de soliditeit dier banken is ingesteld, weer voor 3 maan den verlengd. De Etna is nu al ongeveer zes maanden vuur en vlam brakende, maar gelukkig ver spreidt de uitgeworpen lava zich niet ver; zij hoopt zich op, op sommige plaatsen tot hoogten van 300 meter, zoodat eenige dalen zijn volgeloopen, en eenige heuvelen onder de gloeiende massa bedolven zijn. Het gemeente-bestuur van Meran heeft, in het belang van de zieken en zwakken aldaar, voor wie het opjagen van stof na- deelig is, de sleepjaponnen verbodeo. Dat verbod is op alle openbare wandelplaatsen aangeplakt. Dames, die het overtreden, hebben het aan haarzelve te wijten, als zij tot de orde geroepen of zelfs verbannen worden. De Portugeescbe Minister van Financiën is met een voorstel gereed tot regeling der schuld, een onderwerp dat ook hier te lande zooveel belangstelling wekt. Zyn voorstel gaat gepaard met krasse maatregelen van bezuiniging, zoo kras zelfs dat zijn collega voor Buitenlandsche Zaken, die met de voor gestelde vereenvoudiging van den diploma- tiokon en cousulairen dienst niet kon mede- gaan, ontslag nam. Als nu maar een nieuwe collega te vinden is, die het zaakje tegen verminderden prys wil dry ven! De- county council in Eugelands hoofdatad, die onlangs het bekende belangrijke besluit nam in lake de uitvoering van de gemeente werken, rechtstreeks van gemeentewege,

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1