lub. ft Gjaren. Effl fjaars- BSt AT, N'. 1831. 1892. Zaterdag 31 December. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht IJD. Ijes, aarts”, kt. 71 N, :n. ERIJ DEN 311. Saucijzen SS. Officiëele Kennisgevingen. UUR. ber 1892, BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. STATEN-OENEIIAAL. INSCHRIJVING NATIONALE MILITIE. BEDELEN. NIEUWJAAR, OVERGANG. eden der ir: zoo goed als ‘r r: FRAAIE en 28 Deo. Lamer tot nadere S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. SCHOONHOraSGHE COURANT. ir: Gemeente SCHOONHOVEN. het met en honden het te letten, dat men. JAIMTMAN, JDSTEN. .ilo, k op de mst ient der Club. ur, xde) ïoer BOEL- EL ROOS VAN DER ER Zn RMACEU- ÏNDRIKS, BOS8ON, Haarlem. beroepen tot Steenbakker Schoonhoven. ♦NIEUWPOORT, 28 Dec. Maandag-avond vierden de leerlingen der Zondagsschool al hier het Kerstfeest in de kerk, waar een prachtige kerstboom prijkte. Aan dit feest namen 116 leerlingen deel. Na het zingen van Ps. 68 vers. 10 zette onze predikant, Ds. Timmer, de oprichter der Zondagsschool, de belangrijkheid van het Kerstfeest uiteen, waarna de openbare les met de leerlingen aanving. De antwoorden, door do kleinen gegeven, waren bewijzen, dat het onderwijs op de Zondagsschool aan goede handen is toevertrouwd. Ook het zingen der kinderen onder lei ding van den heer J. Verkerk getuigde van flinke oefening en klonk liefelijk door de kerkgewelven. De kleinen werden ruimschoots onthaald en kregen geschenken, de minder met aard- sche goederen bedeelden gemaakte kleding stukken en de overigen speelgoed. Allen ontvingen daarenboven nog een boekwerkje en een sinaasappel. Opgetogen van blijd schap keerden de leerlingen huiswaarts en de van vreugde stralende gezichten der kinderen vertolkten den dank aan den ge- achten predikant, aan den heer Verkerk en aan allen die hebben medegewerkt om dit Kerstfeest te doen slagen De gelden voor een en ander waren door milde bijdragen der ingezetenen bijeengebracht. Een talrijke menigte woonde dit feest by. WOERDEN, 28 Deo. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 76 partyen; prijs van Goudsohe le soort f26 k f27; 2e soort f21 k f24 per 60 kUo. Handel niet leer vlag. i i'x door gevoelens van rees. Waar wantrouwen wordt gezaaid, m ten wij trachten het'ver- trouwen te door daden die het wettigen. Zij* die van een algemeéne revo lutie droomon, moeten beschaamd worden; ons volk is, in zijn geheel genomen, te goed om het ten prooi te laten aan opruiing. Moge het intredend jaar ons ijverig aan den arbeid vinden, om in het klein en in het groot, het kwade te overwinnen, het goede de overhand te doen behouden I en voortreffelijk gelijkt. Bovendien ont ving de Koningin van hare moeder een /hier te lande vervaardigd wagentje voor bespanning met poneys, met welk poney- karretje de Koningin reeds rijtochtjes heeft gemaakt op de buitenplaats „Zorgvliet”. Bij gelegenheid van het Kerstfeest ont ving de Koningin ook een geschenk van den Keizer van Duitschland, en wel vier doozen met soldaten (grenadiers en knras- siers), en kreeg de Regentes van hare dochter o. a. twee lampen en verscheidene luxe-artikelen. De Minister van Binnenland- sche Zaken heeft ter algemeene kennis ge bracht, dat bjj zijn departement geene ambts berichten zijn ingekomen omtrent in de afgeloopen week aan Aziatische cholera overledenen. De opgave van de in de week van 13 tot en met 19 November jl. overledenen (Staats courant 22 November 1892) behoort, volgens ingekomen ambtsbericht, nog aangevuld te worden met: fteskoop (Zuid-Holland) 1 persoon. -^fDe „Staatscourant” behelst de statuten der vereeniging, erkend volgens de wet van 22 April 1886: Zondagsschool- vereeniging „Laat de kinderen tot Mij ko men,” te Gouda. Gereform. kerk: Beroepen naar Montfoort Ds. A. Middelkoop te Njjkerk. GORINCHEM, 28 Deo. In de onlangs ge houden vergadering van het departement Gorinchem der „Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen”, zijn tot leden des bestuurs gekozen de heeren J. E. De Mankapitein der artillerie en M. Ravenswaaij. Tot het doen eener keuze waren Jeze twee drie tallen geformeerd: 1°. Up. De Man, G. Blokhuis en Dr. J. C. van den Berg. C 2°. M. Ravenswaay Dr. O. H. Dee en Mr. P. W. Boll. ♦ALBLASSERWAARD en VIJFHEEREN- LANDEN, 30 Deo. De handel in kaas was deze week flauw gestemd en de prijs f0,60 tot fl,— per 50 kilo lager; naar boter bleef flinke vraag, de prys onderging geene verandering. Men besteedt thans in deze streken voor kaas van f22 tot f27 per 50 kilonaar wicht en kwaliteitgoóboter fO,72f, weiboter fO,57J per half kilo. BENSCHOP, 27 Deo. Door den Commis saris der Koningin in deze provincie is by besluit van 21 dezer benoemd tot buiten gewoon veldwachter der gemeenten Ben schop, Hoenkoop, Polsbroek en Willeskop, Gerrit Beijen, wonende alhier. Deze benoeming staat in verband met zijne betrekking als vee-inspeoteur in ge noemde gemeenten. HARDINGSVELD, 27 Deo. Door nota rissen in de buurt van Hardingsveld is aan den minister van financiën een adres inge diend, om kadastrale hermeting der gemeente Hardingsveld en herziening der kadastrale kaarten en registers te verkrijgen. Het gemeentebestuur heeft zijnerzijds die poging tot verbetering van een slechten toestand gesteund en zeer is het te hopen, dat gunstig op dit verzoek zal worden beschikt. ♦LEKSMOND, 28 Dec. Heden is het nieuwbenoemde Raadslid, de heer J. De Vor, geïnstalleerd en daarna benoemd tot wethouder de heer Jan van Dierendie zich deze keuze liet welgevallen. De kerkeraad heeft heden-namiddag - *-* predikant, den heer P. A. Morilyon Loysen, oand. te behoefte aan vastheid, aan stabiliteit, en zijn afkeerig van gewaagde proefnemingen-, nieuwe denkbeelden moeten eerst wat be-> zonken zijn, eer wij tot de toepassing over-' gaan. Maar hebben we eenmaal, na zorg vuldige overweging van het voor en tegen, besloten een stap voorwaarts te doen, dan gaan we ook niet meer terug, en vandaar dat plotselinge reacties, die elders zooveel stoornis teweegbrengen, ons zoo goed als onbekend zijn. Op politiek gebied hebben we, onder lei ding van Regeering en Volksvertegenwoor diging, dit jaar zulk een schrede gedaan 1892 is vooral daarom van belang, omdat bet een eind gemaakt heeft aan de bewe ring, dat belastinghervorming, met het oog op het meeningverschil van deskundigen en den strijd der staatspartijen, een onbegonnen werk zou zijn. Die arbeid is thans krach tig aangevangen, met het vooruitzicht van verdere voortzetting, en wanneer men van een staatsman zeggen mag, dat hij op een jaar zijn stempel heelt gedrukt, dan ligt de naam van den Minister Pierson voor de hand. Een ander feit van beteekenis, dat wij bij dezen algemeenen terugblik niet onver meld mogen laten, is de verschijning van de gevreesde ziekte, die in vele oorden van Europa groote verwoestingen heeft aange richt, en welker naam alleen reeds angst verwekt. Bij ons is de vijandin verschenen, ze is haar aanvallen begonnen en heeft slachtoffers weggerukt, doch haar werd ter stond krachtige tegenweer geboden lands- regeering en plaatselyke autoriteiten werk ten samen, en met Gods hulp bleven we tot dusver gespaard voor een herhaling der verschrikkingen, die de cholera in vroeger jaren door haar algemeene verspreiding heeft veroorzaakt. Het gevaar is nog niet ge weken en voor een waarscbijniijken terug keer wordt ernstig gewaarschuwdwe hopen maar, dat de overheid niet verflauwt in haar maatregelen, dat de ingezetenen krachtig medewerken, opdat, wat ook in de naaste toekomst mocht zijn weggelegd, niet de bewustheid van eigen schuld het leed moge verzwaren. Bovenal hopen we, dat het geen een noodzakelijk geworden onderzoek aan het licht heelt gebracht omtrent den toestand van woningen en aangaande ver schillende oorzaken, die een voortdurende bedreiging zijn van de volksgezondheid, een krachtige spoorslag zij tot het aan brengen van duurzame verbeteringen. De voornaamste bron van onze volkswel vaart, de landbouw, heeft in de laatste maanden een jammerlyke stremming onder gaan, doordien in een groot deel van ons vaderland een veeziekte woedde, die de Winsten aanmerkelijk vermindert en den veehandel zeer bemoeielykt; de middelen, 1 door de regeering aangewend om het kwaad in zijn verbreiding tegen te gaan, leverden 1 niet de verwachte uitkomsten op. Voor menigeen werpt dit op het slot van het afgeloopen jaar een schaduw, en op dit I oogenblik is het uitzicht nog weinig ver helderd. Van nog ernstiger aard zijn de gebeur- I tenissen, waarvan in deze dagen het Noorden van ons land het tooneel is. Gebruik ma- 1 kende van ongunstige arbeidstoestanden, die 1 alleen te verhelpen zijn door verstandige samenwerking, hebben volksopruiers hun pogiugen verdubbeld om de lieden op te zweepen tot oproerige handelingen, waaraan 1 meest wordt deelgenomen door een slag van jongelieden, die in allerlei ruwheden en baldadigheden behagen scheppen, alzoo 1 benden vormende, die de militaire macht slechts met veel moeite kan beteugelen. Alle kans op verbetering gaat te loor, waar men op die wijze de openbare orde,grondslag van het openbaar weizyn, verstoort; en zij, die tot zulke daden van geweld aausporen, weten zeer goed dat daardoor slechts de armoede wordt vermeerderd. Dat is ook werkelijk hun toeleg: zij willen de bevol- king tot wanhepigen tegenstand aanvuren, 1 om van de verwarring ten eigen bate ge- bruik te maken. Het is diep bedroevend, 1 dat tal van menschen, die een beter lot verdienen, medegesleipt in den maalstroom, 1 voor zich en hun gezinnen de noodlottige gevolgen zullen moeten dragen. Wy weten het allen, het kenmerkend 1 verschijnsel van onzen tjjd, in alle be schaafde lauden waar te nemen, is een geest van ontevredenheid, van verzet, van losrukking aller banden, en het^vereischt de gestadige zorg van ulle bezadigde men- seben, om deze ziekte in haar verdere ontwikkeling te stuiten. Dat is de taak, 1 waaraan we allen onze krachten hebben te wyden, gezamenlijk en met onderling overleg. Niet door een stijfhoofdig vast- houden aan het bestaande zullen wy vor deringen maken in den strijd tegen dien boozen geest, maar door met ernst alle ge breken gade te slaan en ij verig te arbeiden a<m hun wegneming. Nooit is de Idst, op de schouders van regeerders gelegd, zwaar der, dau in een tyd dat de begrippen van vrybeid in botsing komen met het grond beginsel van gezag, en zulk een tyd beleven wy thans. Maar daarom ook vooral, moedig voor waarts, zonder ons te laten weerhouden ’t Is maar goed, dat de afgevaardigden der Fransche Kamer voor een poos naar huis zjjn gegaan Zooals het in de laatste Kamerzittingen, naar aanleiding der be kende Panama-schandalen toeging, ware het al spoedig tot een algemeen gevecht overgegaan. De Kamer, zoomin als de Regeering, zal tot een verblydende slot som komen, als zjj zich rekenschap aflegt van de geschiedenis der laatste weken, en waarljjk mag de naaste toekomst wel zorg baren. Rovier en Floquet, beiden oud Ministers, verdedigden de aanneming van gelden, ter bestrijding van zoogenaamde regeerings belangen: het bewerken der dag bladpers En de tegenwoordige Regeering, die dit standpunt bljjkbaar mede inneemt, kreeg daarop de goedkeuring der Kamer iu een votum van vertrouwen, aldus lui dende: „De Kamer keurt de verklaringen der Regeering goed, stelt vertrouwen in hare flinkheid ter verzekering der maat regelen die noodig zijn en gaat over tot de orde van den dag." Door al die schandalen der laatste weken bleef het werk, de begrooting, onafgedaan alleen vond men nog den tijd, om het handelsverdrag met Zwitserland af te stemmen, door zelfs te weigeren de arti kelen in behandeling te nemen. Het ge schiedde met 338 tegen 193 stemmen. Die handelwijze, beleedigend, omdat het is het uitspreken van la mort sans phrase, heeft, en terecht, in Zwitserland groote verbitte ring gewekt en zoo start dus Frankrijk thans in dit opzicht op eenigszins gespannen voet met twee naburige staten: Italië en Zwitserland Het is geen aangenaam begin voor 1893 en inderdaad spelt de staat kundige atmospheer nog niet veel ver andering ten goede. Van de gewoonte om met Nieuwjaars dag officiëele toespraken te houden, zal de Keizer van üulisculand gebruik maken om de nieuwe legerwet nog eens aan te prijzen. Eene redevoering in dien geest wacht, volgens de Norddeutsche Allgemeine, den generaals op gameiden dag. Dat blad voorspelt den Keizer echter niet veel succes met die nieuwe poging om de wet aannemelijk te maken; integendeel meent het, dat de tegenstand er nog te meer door zal geprikkeld worden Aan ontbinding van den Ryksdag, by de waarschijnlyke verwerping, zoo redeneert dat blad verder, kan wel niet gedacht wordendaar zeer zeker de tegen woordige vertegenwoordiging zou moeten plaats maken voor eene met wie nog be- z waar lijker te handelen viel. De brouwers te Leipzig houden heden een monstermeeting, om te protesteeren tegen de nieuwe bierbelastingdie ook al moet strekken om het leger te volmaken. Nog deze maand (we bedoelen Decem ber 1892) zal de Belgische Regeering stelling kiezen in de reeds zoolang aan hangige quaestie van kieswetherziening. Volgens gerucht moet zij dö census, de voorwaarde dat belasting betaald wordt, hebben losgemaakt van de kiesbevoegdheid en alleen het capaciteitsstelsel behouden hebben. Voorts zou verplichte stemming worden ingevoerd en een zijdeur worden opengesteld om tot algemeen stemrecht over ie gaan. Het sociaiisten-congres be sloot om tot eene algemeene werkstaking over te gaan, indien geen algemeen stemrecht werd ingevoerd. Ook België gaat dus zwanger van groote dingen en niet zonder zorg het nieuwejaar tegemoet. Het vooropstellen van kinderen, waar het geldt godsdienst- on sectehaat te kweeken, is gelukkig iets ongewoons. Toch geven de laatste dagen van het verloopen jaar en nog wol in Europa zoo iets te aanschouwen. 10 000 kinderen van de Katholieke scholen in >pan)v's hooldstad werden in optocht door de stad gevoerd, niet als een levend pro test tegen godsdiensthaat, maar tegen gods dienstvrijheid. ’t Zou te wenschen zijn, dat leedgevoel hierover de oorzaak was der laatste ongesteldheid van Spanje’s Koningin- Regentes, daarvan de bladen melding maken. Vorst Ferdinand van Bulgarije sloot de zitting der Sobranja (Kamer van vertegen woordigers) met een dankbetuiging voor het volbrachte werk der grondwetsherzie ning, die, naar by wenschte, voor den jongen ötaat nuttig en vruchtbaar moge blyke. Aigeuiluië gaat in het nieuwe jaar eene omwenteling tegemoet. De troepen van den Gouverneur lyden nederlaag op neder laag. Al weer nieuwe gistingstoi voor 18931 Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 6 regels f 0,60. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 6 uren. Alle binnenlandsche AdvertentiSn, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Zooals altijd gudurendo de laatste dagen der begrootingsdiscussiën in de Tweede Kamer, trok ken een zoo groot getal onderwerpen in snelle vaart de aandacht voorbjj, dat het meer ruimte zou vereischen dan waarover wjj beschikken kunnen om ze zelfg met een enkelen volzin aan te duiden; we moeten ons dus tot enkele pun ten bepalen. Donderdag 22 Deo. werden de begrooting voor de landsdrukkerij, de regeling van ontvangsten en uitgaven van het pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerljjke ambtenaren en de begrooting van het domeinfonds aangenomen. By een aanvraag tot verhooging van de oor- logsbegrooting van 1891, o. a. tot dekking van schade geleden ten gevolge van bet onvermogen van een vleesohleverancier, beloofde do Min. dat op de gegoedheid der leveranciers zal worden gelet. Op do interpellatie van den heer Tjjdens over de werkloosheid, antwoordde de Min. van Bin nen!. Zaken dat, daargelaten of zjj dit jaar grooter is dau anders, het streven tot helpen zeker grooter is.* Het geven van een blanco crediet voor werkverschaffing kan nóch bij de Regeering, nóch bjj de Kamer in aanmerking komen: steun aan plaatse!jjke besturen zou al leen mogeljjk zyn. De Min. van Waterstaat verklaarde dat de Regeering werken, die éco nomisch zyn te verdedigen, gaarne spoedig zal ter hand nemen. Bjj een voorstel tot wjjziging der Waterstaats- begrooting voor 1892 bestreed de heer Havelaar de samenstelling van den voorgenomen Raad van Landbouw; de Min. wil de loden doen ver kiezen door de groote Landbouwmaatschappjjen, maar deze bestaan niet uit landbouwers. De' Min. verdedigde zjjn stelsel als de beste weg om vertrouwbare deskundigen te krjjgen. De post voor den Landbouwraad werd goedgekeurd met 48 tegen 36die voor jjsopruiming in het Noordzee-kanaal (f12.000) met 61 tegen 26, voor i post- en telegraafkantoor te Amsterdam algemeene stemmen. Hoofdstuk IX (Waterstaat). De heer Roëll waarschuwde er tegen, gewone werken van ge- westeljjk belang anders dan door subsidiën te bevorderen; de heer Heldt drong er op aan de uitvoering der werken zooveel mogeljjk op te dragen aan binnenlandsche aannemers. Vergadering van Donderdag avond. De heer Rojjuards Van den Ham drong aan op bespoe diging van het onderzoek naar den hoogen wa terstand van de Vecht in Utrecht, de heer Huber bracht eenige bezwaren in tegen de tot stand gekomen herziening van de algemeene bepa lingen omtrent de onder Rjjksbeheer uitgevoerde werkende heer Conrad vroeg toezegging van spoed bjj het onderzoek der Zuiderzee Commis sie, met het oog op ingediende of voorbereide concessie aanvragen voor onderdeelen van het groote werk. De heer Hartogh en vervolgens de Minister wederlegden de bezwaren van den heer Huber. Omtrent het Zuiderzee-rapport werd spoed be loofd. By de behandeling der artikelen, Vrgdag voortgezet, werden verschillende amendementen verworpen. De post voor verbetering van den Nieuwen Waterweg werd op voorstel der Comm. van Rapp, door den Minister verminderd met f 855.000. In de avond-vergadering van Vrgdag werd de Spoorwegbegrooting behandeld en aangeno men. Art. 164 der Waterstaatsbegrooting, f lê.000 als uitgaven voor de instelling van een com missie hier te lande voor de tentoonstelling te Chicago en vergoeding van kosten aan onzen consul aldaar, werd bestreden door de heeren Brautsen van de Zype en Van Kerkwyk, ver dedigd door de heerun Ruys van Beerenbroek, Van Beuuingen en de Ministers van Water staat en van Buiteul. Zaken. Aangenomen met 36 tegen 34 stemmen. Hoofdstuk IX werd goedgekeurd. Bjj Hoofdstuk X (Departement van Koloniën), werd alleen debat gevoerd over de begrooting voor Suriname. De heer Bool drong aan op uitzending van bekwame rechterlyke eu andere ambtenaren, de heer Pgttersen vestigde de aan dacht op de belangen van de goud industrie. Op voorstel vau den heer A. Mackay werd door den Min. het traotement van den gouver- nements-landmeter met f 1000 verhoogd. Na aanneming van de hoofdstukken X en XI (Onvoorziene uitgaven) en van de Wet op de Middelen scheidde de Kamer tot nadere byeen- roeping. Bjj Kon. besluit is benoemd: met ingang van 18 Januari, tot burge meester vau Benschop, van Hoenkoop, van Polsbroek en van Willeskop, J. A. Van Buma, secretaris dier gemeenten. Bjj Kon. besluit is aan M. Ch. Van der Zwalmwed. J. E. Van Dongen Bolling, cipier in het huis van bewanug te Gouda, een pensioen verleend van f34. Door de Maatschappjj tot ex ploitatie van staatsspoorwegen is de gunstige bepaling ingetrokken, waarby het aan rei zigers van Rotterdam, voorzien van een plaatsbiljet naar Amsterdam, ook vergund was over Utrecht te reizen. Zaterdag 11. waren van 6 tot 8 uren des avonds in de groote balzaal ten paleize te ’s Hage verscheidene kerst- boomen geplaatst. Daar waren aanwezig verschilleude leden der hoihoudiug en van den dienst vau Hare Mujesteiteu, aan wie door de Koningin ryke geschenken werden aangeboden. Ge zaal was luister rijk gearrangeerd. De Regentes heelt aau de Koningin, behalve een groot aautal an dere voorwerpen, als Kerstgave geschonken eene schildery, voorsteilende Kouiug Wil lem lil, gesonilderd door De Josselin de Jong, walk portret ïoer goed gealaagd ia BURGEMEESTER en WETHOUDERS van 8cbooxboven doen te weten, dat volgens art. 16 der Wet van de Nationale Militie, moet worden ingeschreven alle manneljjke ingezetenen, die geboren zjjn in 1874. De inschryving geschiedt op de Gemeente secretarie, tusschen 1 en 31 Januari 1893. Voor die inschrijving zal meer speciaal worden sitting gehouden op Maandag 23 Januari 1893, van 10—12 Uur. Schoonhoven, 81 December 1892. De Secretaris, De Burgemeester, H.G. GEELHOED. M J. CHEVALLIER. De BURGEMEESTER der gemeente Schoonhoven verbiedt het BEDELEN bin nen deze gemeente, ook onder den vorm van Meuwjaarwenachenop 1 Jan en verzoekt den ingezetenen hem behulpzaam te willen zyn, door aan bedelende personen ■let te geven. Schoonhoven, 81 December 1892. De Burgemeester voomoemd, M. J. CHEVALLIER. De eigenaardige beteekenis van den oude jaarsdag laat niemand, hoezeer hij zich ook verheven moge achten boven ouderwetsebe begrippen, onverschillig: allen verkeeren we onder den indruk, dat er een streep wordt getrokken, iets wordt afgesloten, dat onherroepelijk voorbjj is. Dat geeft aan ons samensyn op den avond van dien dag, hetzij in het bedehuis, waar met een godsdienst oefening het scheidend jaar wordr herdacht, hetzij in den familiekring, iets plechtigs. We zijn dan ernstiger, meer toegankelyk ▼oor een woord van herinnering. Wy, die ons op dit ougenblik voor stellen, de getrouwe lezers van ons blad in een tairyke en boute groep om ons heen verzameld te zien, ten einde hun onze wel gemeende beiiwenschen bij den jaarsover- gang aan te bieden, zuilen ons bij het vervullen dier aangename taak houden bin nen de perken onzer bevoegdheid. De in tieme levensgeschiedenis vau personen en tamiliën is het domein van de besprekingen aau den huiselyken haard, de opwekkingen en aansporingen op zedelijk gebied bebooren tot de taak der godsdienstleeraarswy hou den ons alleen bezig met de behandeling der algemeeue belangen, die de stof leveren tot de geschiedenis van den dag, het ar beidsveld van den journalist. Historische beschouwingen over een enkel iaar kunnen soms weinig verschillen met die van een voorgaand, als er zich geen feiten lebben voorgedaan, die krachtig in- werkeo op de openbare meening oi waarvan vérstrekkende gevolgen zyn te wachten. In dien zin pryst men soms de volken geluk kig, die geen geschiedenis hebben, wier ontwikkelingsgang gelei del yk is en zonder schokken, die weinig van zich doen spreken door rumoerige daden. Die opvatting is misschien wat eenzjjuig. De bescheidenste man vindt het toch aangenaam, als iets goeds van hem wordt gezegd, vooral wan neer er bij hem niets te bespeuren is van jacht op hulde. Toen dezer dagen onze voormalige landgenoot, prolessor Moleechott te Rome, op zyn zeveuugsten jaardag het middenpunt was vau een indrukwekkende hulde, hem gebracht door ul wat in Italië op het gebied van wetenschap, kunst en •taalkunde den voorrang inneemt, begroette men in hem den zoon van een beroemd volk in het Noorden. Dut woord klonk ons in de ooreu als een meer dan voldoend tegenwicht voor de akelige redeneeringen dergenen, die vaderlandsliefde een versleten t denkbeeld en de Nederlaudsche natie een achierlyk troepje menschen durven noemen. Niet minder streeleud voor ons gevoel was de byval, die de uitvoeringen van een uit gelezen córps zangers in den vreemde in oogstte, waarby onze booggeachtte Daniël De Lange luuweren plukte voor den kr ns, die zich slingert om ue slapen van de Ne- dcrlundschc Muagd. Unze geschiedenis is inderdaad, op wei- nige uitzonderingen na, een verbaal van rustigen vooruitgang, baanbrekers op poli tiek en sociaal gebied verlangen we niet te zyn, omoul zulks niet ligt in den aard Van ons volkskarakter. We hebben zekere Deze Courant wordt dee Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bjj alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders.

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1