DUT, 10, 0, 601 N'. 1334. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. end. Woensdag 11 Januari. hellen, Zonen. 1893. :oon. r i -i udende EM, :em. )ofd-Agent EN, IJK. A, ito: •I., ween te komen kiezende tegen LBANK ind EBDAM, iteluitend onder BUITENLAND. Overalckt. BINNENLAND. t i den Heer UN. isen. ia. Een hoo- SCHOOKHOTIM. ANK. de Amstordan- ider berekening ge voorwaarden aaels op binnen* op aanvrage eener zal 1886 1887 1888 18*9 1890 «891 1892 rschillende mo- ENöOen 75 Ct. de tor- Franco p— neeren bij kt door den Heer Sohoonhorra. der strijken ze men in minder f manchet heeft, ibreekbare me- gelyk met de AGEL, Markt DASSEN, DA8- AN WIJK, raat, Woerden, ngen te beko- WAAG”, ite cliënteele, i GOUD- en 1 blijven zij /ongenoemde m. te richten aan en ometreken, men had men met I prjjswinners allen genoeg- miswaarts keerden, tsrwjjl augstel- lals als Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-naniiddags 5 uren. Alle binnenlandsche AdvertentiSnvoor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. en en verkoopen provisie van: de 80-/,, w 80 /t;(ook i in de meeste ten eerstvolgen- Amsterdamsche ische I, tegen billijke uitbetaling van ffecten voor: i 4»/. 'sjaars; en prolongatie- lamsche benrs* Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. 0431» 20 jaren was de totale aanvoer dus 122058Ö stuks, gemiddeld per jaar 61029 stuks. De gr&w* 104422 stuks, nl. 84380 stuks. De architect A. L. Van Gendt te Amsterdam heelt de plannen ontworpen voor eene nieuwe Prins-Hendrik Stichting te Egmond aan Zee, waarvan de kosten worden geraamd op f 125 000. Zij zal naar de hoogste hygiënische eischen worden ingericht. Het aantal scholen met den Bijbel, dat in 1892 met '22 is vermeerderd, bedroeg op 1 Januari 1893 vijfhonderd zes en veertig, waarvan er 204 worden gesub sidieerd door de Vereeniging voor Christelyk Nationaal Schoolonderwijs en 31 door de Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonder wijs, terwijl er 259 bij den Schoolraad zijn aangenomen. Benoemd tot onderwijzer te Kralingen de heer T. Briedé te Alblasserdam. GOUDA9 Jan. Tot predikant bij de Remonstrantsche Gemeente alhier is be roepen de heer Dr. B. Tideman Jz., pre dikant te Haarlem. Voor de betrekking van hoofd der openbare tusschenschool alhier (vrye wo ning en f 18001 hebben zich 96 sollicitanten aangemeld. •AMEIDE, 9 Jan. LI. Vrijdag 6 Jan. werd van wege de ijsclub „Holtaudia” alhierop de Zederik eene scboonhardnjdery door paren op schaatsen gehoudenom drie prijzen in geld. De banen waren spiegel glad en met vlaggen getooid, muziek luis terde het feest op. Van de 11 paren die mededongen en die allen, zonder uitzondering, prachtig reden, werd de prijs gewonnen door P. Van Hoff te Ameide en mej. Veen uit Leksmoud, de eerste premie door M. Heijboer en diens zuster, mej A. Heyboer, beiden te Tienhoven, en de tweede premie door Adr. Kruijt te Ameide en mej. Van Hoff te Meerkerk. Prachtig stil weder begunstigde dit ysieest, dat duor eene groote menigte belau lenden werd bijgewoond eo evena, altijd in de beste orde afliep. Tegen 11. Vrydag avond was eene vergadering aangekundigd van bet depar tement Meerkerk, Ameide c. a. der Maat schappij tot Nut van ’t Algemeen, waarin als spreker zou optreden de heer L Akker- huys JEz. te Schoonhoven. Vrydag-nainiddag werd bier echter bet teleurstellend bericbt ontvangen, dat de heer Akkerhuys door ongesteldheid verhinderd was, aan zyn SGHOOfflOVfflSB COURANT. aardappelen. Het vee is herstellende. Toch meenen wij, met het oog op den ruimen aardappelvoorraad, melding van dit geval te moeten maken, opdat men bij bet voe deren, vooral van ontkiemde aardappelen, zeer voorzichtig zij. Juist de jonge kiemen bevatten het meeste vergif. *NOORDELOOS, 6 Jan. Van wege de Ijsclub „Voorwaarts” had heden op de Giessen eene schoonhardrjjderij door pareu plaats. Na een vinnigen strijd, waaraan elf paren deelnamen, werden de prijzen f 15, f 10 en f5, respectievelijk behaald door Mej. G. v. d. Kant alhier, en den heer A. De Bruijn van Hoornaar; Mej A. Koojjman en den heer W. Bikker, beiden alhier, en Mej. M. Bos en den heer M. Bos, beiden van Kedichem. §0UDEWATER, 10 Jan. LI. Maandag had alhier de wedstrijd in het hardschoon- njden plaats op een cirkelbaan. Het aantal paren, dat aan den wedstrijd deelnam, be droeg 16. Na eenige recht schoone kamp- ritten werd de eerste prijs, f 30, toegewezen aan den heer J. Van Dam te Hekendorp en mej. C. Hagoort te Papekopde tweede prijs, f 15, aan den heer P. W. De Jong en mej. M E. H. De Jong, beiden te Polsbroek. Het ijsfeest werd door muziek opgeluisterd en door een talrijk publiek bijgewoond. De kaasprijzen waren de vorige week f25 f26 per 50 kilo voor de Ie kwaliteit, - Han- ST ADSN1EU WS. Schoonhoven, 10 Jannarl. Het Bestuur van de Schoonho- vensche Ijsclub kan sich gelukwenschen met het succès, dat het gehad heeft toet het vast gestalde programma. De zes ahngekondigde wedstrijden zjjn alle met het beste gevolg ge ëindigd. Hoewel het ys wat vochtig was, heeft gisteren toch de wedstrjjd plaats gehad om hindernissen door militairen. 26 jeugdige mili tairen hadden zich aangemeld, voor welke 13 zeer aardige prijzen waren beschikbaar gesteld Onze stadgenoot, de heer H. Brüssen, de bekende schaatsenfabrikant, had een paar door hem ver vaardigde schaatsen gegeven en nog enkele in gezetenen hadden prjjsjes geschonken. Tegen half twee begon de strjjd, om tegen vier uur te eindigen Aardige scènes, die den lachlust van het talrijke publiek menigmaal opwekten gaven een vroolyke stemming. De prjjzen werden met een woord van dank aan de mededingers en aan heeren onderof ficieren voor hunne medewerking uitgereikt door den 2en voorzitter en secretary. Met een „leve de Koningin” werden de prijken in ont vangst genomen. Den winner van den eorsten prijs (de reeds genoemde praohtigefsohaatsen) werd met nadruk er op gewezen dat het aan het bestuur genoegen zal doen, wanneer hü op die schaatsen het sohoonryden zal beoefenen om ook daarmede een prjjg te verwerven Jam mer dat by het uitdeelen van die prjjzen xoo weinig belangstelling betoond werd; zich dan kunnen overtuigen, boel betrekkeljjk weinig, veel genoegen schaffen, daar de 18 prjjswinners all ljjk en dankbaar hu’... UU Parys (FrawkrUk) komt «urwa ge heimzinnig bericht tot ons. Men zou ver haald hebbendat de rechter van instructie beslag heeft gelegd op een telegramaan Charles de Lesseps gerichtdat van zeer ernstigen aard is. De commissie van enquête zal spoedig weer bijeenkomen. Gelijk men weet, heeft zij eene sub commissie belast met te onder zoeken in hoeverre eene adres beweging op het getouw zou kunnen worden gezet om van de Panuma-onderneming te redden, wat nog te redden valt. Wordt het tot stand brengen adresbeweging goedgekeurd, dan de commissie met eenige andere personen in overleg treden. Eenige leden betwyfelen echter, of de commissie bare bevoegdheden niet te veel uitbreidt. Te Parijs is eene volksvergadering ge houden, die oorspronkelijk ten doel had eens flink van gedachten te wisselen over de Panama-zaak op die bijeenkomst, welke door tweeduizend personen werd bij gewoond en die ten slotte werd ontbonden. Om dat een troepje anarchisten de tribune wilde bestormen heeft de radicale Mazkies De Morés eens in korte trekken verteld wat hij op het hart had. Hy wil nld it het beheer van het geld dat in handen der bankiers is, in die van het volk moet komen Verder oordeelt hij het beter. Kerk en Staat te scheiden eo de accijnzen af te schaffen Te Saint Gratiën, in het Fransche De partement Calvades, werd dezer dagen een flO-jtrig jonkman begraven, die aan typhus geleden had. Na afloop van de kerkelyke plechtigheid werd de kist voorloopig in een gewelf neêrgeset, omdat het familiegraf nog niet .gereed was, en toen men later het stoffelyk overschot daarheen bracht, be merkte men eenige beweging in de kist. Het deksel werd onmiddellyk opengemaikt en de jonkman, die slechts schyndood was geweest, kwam er uit, niet bepaald spring levend. maar toen levend, en bij is, hoewel nog zeer zwak, op den weg van beterschap. De Parysche dames, die thans druk aan schaatsenrijden doen het ijs is er in (jaren niet zoo dik geweest als nu heb ben hare costuums zoodanig ingericht, dat zij zich, als zij vallen, niet zoo licht meer kunnen bezeeren. Zij dragen namelijk kus sentjes genaaid in hare mouwen, op ellebogen, de knieën, den rug. enz. k< tom op nagenoeg alle plekken, waar zij onzacht met het ijs in aanraking konden komen. Zoo zacht gep.ntserd, glijden zij veel geruster op de gladde baan, eu de kussentjes staan, met beleid en smaak aan gebracht, niet leeiyk. De Uultache pers is. zooals gewoonlijk, weer aan het twisten over de jongste toespraak van Keizer Wilhelm, waarover de Reichs- anzeiger nog steeds niet gewaagt. Men ia het er nl. niet over eens, of de Keizer, waar hy van het bedwingen der oppositie sprak, zyn geliefkoosd woord „verplette ren”, gebezigd heelt, ja of neen. Ten tweede 18 men aan het redetwisten of Z. M. met het „met dezen of met een anderen Kyksdag”, nu wel bepaald eene ontbindiugs- bedreiging bedoeld heeft. Het is te *begrypen, dat er dringend ver langd wordt naar de openbaarmaking van den officiëelen tekst, om aan al dut ge haspel een einde te maken. De heer Gladstone, de Hritache Premier, is voornemens den 6den Februari a. s. zijne Home Rule Bill oL beter gezegd, zyue voordracht tot het -MFSligen aan Ierland van zekere mute van zelfbestuur in het Lagerhuis, toe te Te York is een groot Landbouw-congres gehouden, waar een plan tot het vormen eener Nationale Landbouw-vereemging werd uiteengezet. De vergadering schonk hier aan hare volle goedkeuring. Engeland heelt een gezantschap naar Marokko gezonden, teneinde daar de min der goede verhoudingen te herstellen. De Regeering van Marokko had nl. van den Bntscben Gezant te Tanger een nota ont vangen, waarin onmiddellyke voldoening wordt verlangd, wegens het doodschieten door een poliue-patrouiile van een Bntsuh onderdaan. De 'Purtugceeebe Minister van Financiën heeft groote bezuinigingen op touw gezet, ten einde het tekort te boven te komen. Verder worden plannen gemaakt om den Staat meerdere inkomsten te verschaffen. By de Kumers is een schrijven ontvangen van het te Parijs gevestigd comité der fondsenhouders, waunn op krachtige wijze de verwachting wordt uitgesproken, dat met het oog up het nadeel, dat den bui- tenlandscheu scbuldeiscnurs is geschied, de houders van schuldbrieven vooruan duur de Regeering zullen behandeld worden op eene wyze, die met het recht, de billykbeid en de eer der Purtugeescne natie over eenkomt. Te Port Louisde hoofdstad van het eiland Mauritius, is een 35-jarig man, Diané genaamd, zoon van een Hindoe eu eene negerin, terechtgesteld wegens moord Te Krimpen a/d Lek is op den stal van J. De Bruin tongblaar uitgebroken, en zijn ongeveer 22 stuks vee ziek. Te Moerkapelle is het eerste geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. De gemeenten Bleiswyk en Zevenhuizen zijn op dit oogenblik weder vrij van de ziekte. In het afgeloopen jaar werden ongeveer 4200 vreemdelingen zonder middel van bestaan uit bet land verwyderd. Te Sappemeer zyn de drukkerjj en het huis van den redacteur van het socialistische blad „De Arbeider” door mi litairen doorzocht. De aanleiding hiervoor was, dat de hótelhouder Struvé een paar brieven ontving, waarin hij voor de keuze gesteld werd: óf binnen 7 digen de hu zaren uit zijne woning te verwijderen, óf met zijn huis in de lucht te vliegen. Een gerucht, dat Luitjens, na eenige dagen af wezigheid in ’t bezit van eene hoeveelheid dynamiet teruggekeerd zou zijn, bleek on gegrond te zijn. De huiszoeking bracht niets aan het licht. De militaire macht is versterkt met 25 infanteristen. Men schrijft ons uit Dalem: De oudste ingezetenen herinneren zich niet, dat de rivier onder de bestaande toe standen zoo spoedig zat. Op drie plaatsen wordt thans van hier de communicatie met N.-Brabant onderhoudenmen passeert nl. den stroom te voet naar Woudrichem, naar den Oudendyk en naar Sleeuwijk. Honder den wandelaars maken heden van die on gewone tochtjes gebruik. In den nacht van 1 op 2 Jan. jl.omstreeks 1{ uur, brak er een felle brand uit in de onmiddellyke nabijheid van Boskoop, in het koffiehuis behoorende aan en bewoond door W. De Frankrijker; de bewoners hadden juist den tijd om ,zioh met hunne vijf kinderen, blootvoets en in nachtgewaadte redden. Twee spuiten van Boskoop deden dienst, terwijl tegen den morgen er een verscheen van Wad- diogsveen, die echter weder onverrichter- zake kon vertrekken. Men kon het ge bouw niet behouden en £*jtfen inboedel werd bijna niets gered, ondSffks alle krachts inspanning; men bepaalde zich verder om de belendende gebouwen te bespuiten waaronder een gebouw, dat gevuld was met brandstoffen en petroleum. Het buis en de inboedel waren zeer laag verzekerd. Vrydag-middag waren eenige valsche kaartspelers op den Kralingschen Plas bezig dezen en genen met hun spel op te lichten. Een jongmensch verloor daarmede f 250. Op de kbmst der politie kozen de kaartspelers in alleryi het hazepad. Men meldt uit Sliedreoht van Vrydag I.I.: Het ijs in de Merwede zit sedert een paar dagen vast. Een spiegelgladde baan belooft zoo de vorst nog wat aanhoudt den liefhebbers van het ysvermaik nog heel wat genoegen. Toch was heden-middag nog weer enkele oogenblikken beweging in het ijs waar te nemen. Van morgen echter hebben reeds eenigen het gewaagd even boven het Benedenveer naar de overzijde te gaan. Door dat voorbeeld geprikkeld, waagde kort daarop W. K., een jongeling van 22 jaar, zich op de rivier om op een priksleê zich eenige oogenblikken te ver maken, helaas, met bet noodlottig gevolg dat hij nabij de spoorwegbrug, dicht bij de overzijde, in een open wak terecht kwam en voor de oogen van moeder; zusters en tal van andere menschen verdronk. Aan redding viel niet te denken. op een zevenjarig meisje. Hij had de arme kleine in een hinderlaag gelokt en vermoord, om „haar bloed to drinken eu haar hart op te eten”, overtuigd, dat hij door die ijzing wekkende daad begaafd zou worden met bovennatuurlyke macht. De „toovenaar”, zooals hij zich noemde, onderging de doodstraf met de kalmte van een miskenden wysgeer. De sedert 4 December gesloten gebouwen der Columbus-tentoonstelling te Genna (Italië), zijn door een geweldigen brand, die gisteravond om 10 uur uitbarstte en die aan kwaadwilligheid wordt geweten, voor het grootste gedeelte vernield. Het vuur is tegelijkertijd op verschillende punten uitgebarsten Toen men het tegen middernacht eindelyk had beperkt, was de geheele linkervleugel met de zoogenaamde werkgalerij en de afdeeling van het Depar tement van Oorlog geheel in de asch gelegd. Aartshertog Jozef Van Ooaienrljk, die, gelyk bekend is, veel belang stelt in de Zigeuners, had een begin van uitvoering gegeven aan een lievelingsplan van hem en te Alcsüth een zigeunerkolonie gesticht. Er waren reeds 38 zigeunergezinnen gevestigdmaar bet plan is opgegeven moeten worden. Het aantal diefstallen nam zoo onrustbarend toe daar in den omtrek en men moest voortdurend zoo op zijn hoede zijn tegen de kolonisten, dat de kolonie maar weer opgeheven is. Vijf ge zinnen mogen blijven. De acht en-twintig overige hebben karren en paarden ten ge schenke gekregen, met bevel hun zwervend leven te hervatten. Verscheidenen wilden niet heengaan en de Aartshertog heelt de hulp der Regeering moeten inroepen, om hen daartoe te dwingen. Bij den Nationalen wedstrijd in het schoonryden, Zondag 11. op de banen der Ijsclub van Kralingen en omstreken gehouden, viel de eersto prijs ten deel aan mej J. G. De Boom en den heer J. Mensen, Rotterdammers en leden van de IJsclub. In het jaar 1892 werden aan ’t Kralingsche Veer ter nwrkt aangevoerd 64519 salinen; in 1891 werden aangevoerd 46373 zal men. In de laatste 20 jaar was de aan voer aldus: In 1873 5K384 zalmen. In 1888 78609 zalmen. 1874 77U7O 1884 92116 1875 56436 1885 104422 1876 42293 1886 84230 1877 44580 1887 83645 1878 49691 1888 67668 1879 3S9I4 18*9 56064 1880 41736 1890 34380 1881 44376 ,1891 46373 1882 55079 1892 64519 In de laatste 20 jaren was de totale aanvoer Blaks, gêmiddeid per jaar 6iü29 rootste aan voer was in 1885 nl. de geringste aan voer in 1890 en f23 k f24 voor de 2e kwaliteit, del stil. ♦POLSBROEK, 10 Jan. De door het bestuur van bet waterschap Polsbroek in publieke veiling gebrachte populieren heb ben opgebracht de som van f 125. Kooper was de heer W. Donker te Ou derkerk a/d IJsel. Bij een gisteren alhier gehouden ringrijderij door mannen werd de prijs be haald door H. Koenen en de premie door G. Zuider vliet alhier. •RIDDERKERK. 9 Jan. De vereeniging tot wering der bedelarij heeft inteekenlijsten doen rondgaan bij de ingezetenen, buiten verwachting is er voor een bedrag van ruim f 1600 geteekend. Hiermeê kan dus veel goed gedaan worden. Vele werkeloozen zijn dan ook aan het werk gesteld. •STOLWIJK10 Jan. De socialistische redevoeringen schijnen hier weinig opgang te maken. Waren er de eerste maal velen uit nieuwsgierigheid ter vergadering gegaan, verleden Zaterdag, toen Van Helsdingen uit Rotterdam als spreker optrad, waren er geen dertig belangstellenden. Zou alleen de koude der laatste weken de oorzaak zijn geweest der zoo merkbare bekoeling? Gisteren had het vijfjarig zoontje van K. Adat zich met eene slede op het ijs vermaakte, het ongeluk in eene bijt te geraken. Zyn gegil hij vond het water in Januari zeker wat koud riep velen uit hunne woning. De dienstbode van den kastelein 8. redde bem uit zijne natte en gevaarlijke positie. •VL1ST, 9 Jan. Bij de landbouwers G. Boere en L. Linschoten is het mond- en klauwzeer uitgebroken. De politie heeft den gebeelen veestapel gemerkt. Zondag-middag werd de knecht van den landbouwer 8. door een ander op het ijs aangereden. Daar hij bij den arm werd gegrepen, viel hij en had daarbij het ongeluk den arm te breken. De heer J. O. Iden- burg, arts te Haastrecht, verleende de eerste geneeskundige hulp. Bij de Zondag door den heer T. Van Dam gehouden hardrijderij op schaatsen werd de prys, zijnde een zilveren sigaren koker, behaald door L. Verkaik van Stol wijk en de premie, een portemonnaie met zilver, door C. de Vries van Stolwijk. VUREN, 7 Jan. Bij de wed. H. Verhaar de Bruijn alhier, is heden morgen het mond en klauwzeer onder het vee uitgebroken, 5 stuks vee zijn reeds aangetast. WADD1NGSVEEN, 9 Jan. In de afge loopen week hadden vanwege de Waddings- veensebe ijsclub 3 hardrijderijen plaats. Twee voor jongens beneden de 16 jaren, waarvan elk der deelnemers een tweeponder brood werd uitgereikt, terwijl de prijzen bestonden uit kleedingstukken en brand stoffen. De laatste wedstrijd was voor mannen boven de 16 jaar, gehouden 1. 1. Vrijdag op de Putte. De prijs, 3 njks- dualders met een paar schaatsen, werd be haald door Pieter Oosterum van Waddings- veen. Honderden bewogen zich op en om de banen. IJsschuiten en arren stoffeerden verder de groote ijsvlakte, terwijl de vroo- hjke tonen der muziek ieder in eene reeht aangename stemming brachten. Gemengd Nieuws. In de berichtsweek van 25 December tot I Januari zijn, naar uit de officiëele berichten blijkt, m Duitschiand 22 nieuwe gevallen van cholera wairge- nomen, waarvan 17 te Hamburg en 5 ia Pruisen, en overleden 9 personen aan die ziekte. Te Linschoten heeft zich by eene vrouw een geval van cholera aziatica voorgedaan met doodeljjken afloop. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Oitgsvi^. voornemen gevolg te geven, ’t Is te hopen, dat de ongesteldheid van weinig beteekenis moge zijn en dat we drn gevierden spreker spoedig in ons midden mogen zien. *r •AMMERSTOL, 9 Jan. In de maand December 1892 zijn alhier aangevoerd 89 zalmen, tegen 116 zalmen in diezelfde maand van 1891. Het aantal schoolgaande kinderen op 1 Januari 1893 bedraagt 186. Hiervan zijn 161 kinderen tusschen 6 en 12 jaar. •BERG-AMBACHT, 7 Jan. Bij de gis teren gehouden herstemming voor notabel is herkozen de heer D. Boekhouwer met 35 stemmen. Zijn zoon, de heer F. Boel houwer, verkreeg 26 stemmen. De Kerkweg zal binnenkort weder verbeterd wordendaar de vereeniging tot Werkverschaffing eenige wefkloozen aan het werk heeft geholpen, door hen steen te laten kloppen. Ook de ijsclub verschaft eenigen werkloozen arbeid door het vegen van banen enz. •BERG-AMBACHT, 9 Jan. Op Zaterdag 7 Jan. liet de ijsclub „Voorwaarts” eene hardrijderij houden door knapen van 12 tot 16 jaren; hieraan namen er 24 deel. De Ie prijs, een met zilver gemonteerde sigarenkoker, werd gewonnen doorC. Van der 8traaten, de 2e prys, eene met zilver gemonteerde portemonnaie, door J. De Vreugt, de 3e prijs, een zilveren horloge ketting, door Adr. van Wijngaarden. Ook werd er nog eene hardrijderij gehouden door jongens beneden 12 jaren. Pnjswin- ners waren, Y. Verveer, A. Stout, T Ligt- hart en f. De Bruin, die respectievelijk fl, fo,75, f0,50 en f0,25 ontvingen. ♦BERKENWOUDE, 9 Jan. Tot notabel is gekozen de heer 0. Both. Kon, van wege te geringe deelne ming f de wedstrijd op schaatsen door paren, uitgeschreven door de ijsclub Berkenwoude, 1.1 Donderdag niet doorgaanonze wakkere ijsclub organiseerde dun zelfden avond twee andere wedstrijdeneen voor jongens be neden de 15 jaren en een voor mannen. De eerste werd 1.1. Zaterdag-middag gehou den. Er namen 24 jongens, ook uit nabu rige gemeenten aan deel. De prijs werd behaald door L. Dekker, de 1ste en 2de premie door C. Benschop en A. J. Scheer, allen vin hier. De wedstrijd voor mannen wordt Maandag gehouden. BODEGRAVEN, 6 Jan. Bij de alhier, ten overstaan van den notaris Mr. Fuhri Snethlage gehouden verkooping eener hof stede, in den Noords, polder alhier, zijn verkocht: de woning met 15.38 heet, land voor f31200 aan P. Vrylandt te Moordrecht en 8 heet, land voor f 16040 aan J. Baelde Wz. alhier, alles behalve de kosten. BODEGRAVEN, 9 Jan. Onze predikant, Ds. J. G. Verboeff, hoopt den 30. Jan. a. s. den dag te herdenken, dat hy vóór 40 jaren te Elspeet in de evangelie bediening werd bevestigd. Achtereenvolgens is Dg. Verboeff nog als predikant werkzaam geweest te Nieuw-Loosdrecht, Zevenbergen, Vaassen, Ridderkerk, Herveld, Wissekerke, Maassluis, Heeg en sinds 14 December 1879 op zijn tegenwoordige standplaats. •GOUDR1AAN, 9 Jan. Gisteren werd onze predikant, de heer B. H. Van Breemen, be vestigd door Ds B rger van Harlingen naar aanleiding van 2 Corr. 5 vs. 19 Des mid dags hield de bevestigde leeraar zijne in- treé rede, tot tekst nemende 2 Oorr. 5 vs 14. Zoowel des morgens als des middags was ons kerkje o vervol. •GROUT-AMMERS, 6 Jan. Heden brachten Burgemeester en Gemeenteraad een bezoek aan den heer H. A. Vermeulen, sedert 1 Jan. eervol ontslagen hoofd der openbare school. Door den heer Burgemeester werd hem uit naam der Gemeente dank gezegd voor de diensten, gedurende 39 jaren aan de Ge meente bewezen, en als bewijs van erken telijkheid en achting een fraai gouden remontoir-horloge met inscriptieoverhandigd. Zichtbaar aangedaan bedankte de heer Ver meulen voor de hem bewezen achting en erkentelijkheid. Hoewel zijn ontslag met 1 Jan. is inge gaan, zal de heer Vermeulen echter de be trekking van hoofd der school blijven waar nemen tot de komst van den nieuw te be noemen titularis. •HAASTRECHT, 9 Jan. Door den rijks- veearts te Gouda is de geheele veestapel van de gebroeders J. en F. Van Vliet te 8tolwykersluis weer gezond verklaard. Volgens de ingezonden lijsten bezoch ten 204 leerlingen den 1. Januari de open bare school. Hiervan waren 3 jongens en 1 meisje geboren in 1879, 6j. en 9 m in 1880, 12j. en 8 m. in 1881, 13 j. en 17 m. in 1882, 16 j. en 19 m. in 1883, 16 j en 15 m. ia 1884, 12 j. ea 19 m. ia 1885, 22 j. en 13 m. in 1886, 3 j. en 1 m. in 1887. LEERDAM, 9 Jan. De Riad heeft tot wethouder benoemd den heer J.deStigter, in plaats van den heer P. F. Pelgrim, die wegens hoogen leeftijd heeft bedankt. •MEERKERK, 6 Jan. Door den rijks- veearts P. A. Goednart, alhier, zijn bij 3 koeien van de wed. A. K. te Leksmoud verschijnselen van vergiftiging waargenomen tengevolge van ’t gebruik van ontkiemde

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1