JOlfflOK 'KAMEB 1893. Zaterdag 4 Februari. N’. 1341. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. ling. chappij N ZENI, irigen oorlog, rden omslag, WONING [NG KIESWET. Idaar. Officieels Kennisgevingen. ooping. hoven 3ON”, i AL. ING IOR” )0S, LE, |R: IEST, I! BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. 4* te Schoonhoven, je 15 Ct. Januari 1893, i Mii een escorteerde, met zooals nader wij thans aan ante, S. W. N. VAN NOO^EN Uitgewn. Gemeente SCHOONHOVEN. REN te truari 1 893, Stads Herberg H in het open- wenschen wij Greven er van den i of 0,32 fr. p. p., rag in post- SCHOONHOVEII8CHE COURANT. pelenburg), sne Armen, RUARI e. k. ikerd kapitaal. ONDENT te dacht lijken m houden het e letten, dat len. ANTMAN, IDSTEN. .DZUCHT. ry ven.) HART. bedrijf.) CHOUDERS van op Zaterdag oormiddags ten aldaar, aan te GING bruari 1893, RDENS, ,000 gld. HUREN, iard enz., ist en Tuinder. I LOON, Gem.- i water gelegen k, Polsbroek, ilsmede eenige er ten verkoop en lezers van stellen voor te komen van ten gevierden R8, getiteld: b. h. h.vraagt ind alhier eene VE. an dit Blad. in eene N DEERING. o van af 23 Jan- starie ter inzage tegen betaling ter Gemeente neet, den Heer w-Lekkerland, lichtingen wor- 1NHOUT, Uitgever. NNOOTBf. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. st door het geheele rijk f 0.90. Men kan zich abon- BoekhandelarenAgenten en Brievengaarders. overheidsbemoeiinj der werklieden”t het hoogste belanj volk, en waarover ucv «wiu nog niet is gesproken. De wijzewaarop die geleerde heeren zich van hun taak hebben gekweten, is boven allen lof ver heven; zij behandelen de zaken duidelijk, zoodat men geen bijzondere studiën behoeft te hebben gemaakt om hen geheel te volgen. Het onlangs verschenen zesde nummer is van de hand van den Leidschen hoog leer a ar mr. H. B. Greven en heeft tot titel „Over staatszorg betreffende de verzekering van werklieden”. Daaronder is zoowel be grepen uitkeering bij ziekte en tjjdelijke of voortdurende ongeschiktheid tot arbeiden, als ouderdomspensioen. Een totale oplos sing van dit zeer ingewikkelde vraagstuk, zoo afdoende dat men bij het eind der le zing zeggen zal: ziezoo, dftar hebt ge het nu; de Regeering behoeft dit slechts in den vorm van wetsartikelen om te zetten, en de zaak is in orde, geeft de schrijver niet en heeft hij zich ook niet ten doel gesteld: «el beziet hij de quaestie met een helder oog, wijst op de bezwaren welke zich bij de regeling zullen voordoen, duidt de richting aan, in welke hij meent dat men gaan moet om tot een bevredigende uit komst te geraken, en deelt in byzonder- heden mede, op welke wijze in verschil lende landen van ons werelddeel is beproeld, om bij de wet de verzekering van werk lieden verplichtend te maken. Nu moge men, tegen het opleggen van zoodanige verplichting, allerlei bezwaren mbrengenen spreken van ongewenschte Werklieden-verzekering. De Liberale Unie geeft op ongeregelde tijden kleine geschriften uit, waarin door mannen van naam vraagstukken van maat- schappelijken aard worden behandeld. Die boekjes kosten tien cents en zijn bij eiken boekhandelaar te bestellen. In die serie brochures, met aandrang wekken wij onze lezers op, er ketanis mede te maken, schreef mr. A. Kerdijk over „Wettelijke beperking van arbeidsvrij heid en arbeidstijd voor kinderenjeugdige werklieden en vrouwen”; dr. J. Th. Mouton over „Wet- telyke voorschriften beireffeude gezondheid en veiligheid voor werklieden in fabrieken en werkplaatsen” mr. J. A. Lévy over „Arbeidsraden”; dr. J. Zaaijer over „De ig met het vakonderwijs allemaal onderwerpen van ng voor onzen tijd en ons jr het laatste woord zeker Bij Kon. besluit is bij het depar tement van financiën benoemd tot hoofd inspecteur der registratie en domeinen G. Van Iteraon, thans inspecteur der registratie en domeinen der Ie klasse bij het depar tement van financiën. Aan het gebouw van het Pro vinciaal Bestuur te 's-Gravenhage werd Maandag aaubesteed: het onderhouden van en het doen van herstellingen en vernieu wingen aan de gebouwen der Rijks Hoogere Burgerschool te Gouda, van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot en met 31 December 1894. Raming tl 550, ingekomen 6 biljetten. Laagste inschrij ver J. 8mit en Zn. te Gouda, voor f1414,— H. K. H. de Hertogin v an Al bany, geboren Prinses van Waldeck en Pyrmont, is Woensdag-voormiddag meteen express trein uit Engeland te ’s Hage aan gekomen, vergezeld van hare twee kinderen Prinses Alice, oud 10 jaar en Prins Leopold, oud 8 jaar. H. M. de Koningiu-Regentes, door eene lichte ougesteldaeid verninderd hare zuster bij aankomst te begroeten, had aau graaf Öcuimmeipenuiuck van Nyenhuis opgedra gen de Hertogi.i aan hot Holiaudsche spoor station te complimeuteereu. Het gevolg van de Hertogin bestond uit 2 ho>daines en een kaïnerneer. De Minister van Binnenland- sche Zaken brengt alsnog ter algemeene kennis, dat volgens het by hem lugekomen ambtsbericht, in de week van 15—21 Janu ari als aan Aziatische cholera overleden is aangegeven in Noord-Brabant: te Osch, I persoon. „den te stellen, den arbeidslast van het „Britsch Parlement te verminderen en de „eenheid des Rijks te versterken” op voorgrond gesteld. Alle onzekerheid, Gladstone de zaak wel zou aandurven, is nu dus verdwenen en er zijn derhalve zeer belangrijke dingen te wachten. Over de Egyptische quaestie wordt los heen geloopen. De Khedive had zich eenigs- zins misgrepen, doch heeft beloofd voortaan, als vroeger, in staatkundige aangelegen heden Engeland te zullen raadplegen en zoo deed het ook reeds. Overigenszoo verklaarde de regeering, was er niets in de verhoudingen der Mogendheden onderling ten aanzien van Egypte veranderd. Zoo- als te verwachten was, wordt de zaak bij de behandeling van het adres van antwoord op de troonrede nog sens van alle kanten bekeken. De Engelsche Minister van Posterijen, Arnold Morley, en zijn broeder, Samuel Morley, hebben een proces gevoerd over de nalatenschap van hunnen broeder, Henry Morley Deze, die lid van een broedersekte te Plymouth was, had daar samengewoond met drie andere leden dier sekte, de ge broeders Longanan, die hem bij zijn epilep tische aanvallen verpleegden en die na zijn dood beweerden, dat hij nagenoeg zijn ge heele vermogen, f 1.700.000, aan hen ge schonken had. De heeren Morley betwistten dit en be toogden, dat de Longanans een ongeoor- loofden dwang geoefend hadden op den zieken man, die niet in staat was over zijn goed te beschikken. De rechtbank stelde de eisohers in het gelijk. De heeren Morley ontvingen terstond het nog aanwezige geld, f650.000, en men zal onderzoeken waar het overige geld ge bleven is, om, zoo mogelijk, ook dat aan de wettige eigenaars te geven. Als indirect gevolg van de beruchte Pa nama schandalen in Frankrijk, hebben som mige kwaadwilligen den inleggers in de spaarbanken aangeraden hunne inlagen op te vorderen, hetgeen tot talryke aanvragen om terugbetaling aanleiding gaf niet alleen, maar het geloof in de betrouwbaarheid dier instellingen schokte. De Minister van Fi nanciën Tirard heeft daarop een wetsontwerp ingediend om handelingen en uitingen, die bet doel hebben het vertrouwen in de spaar banken te schokken, strafbaar te stellen. Hij deed uitkomen hoe onverdiend die haudelingen waren en hoe daardoor het crediet van Frankrijk werd aangetast Niet tegenstaande De Cassagnac zich spitste om uit de voordracht eenige hatelijkheden aan het adres der regeering en der Republiek te filtreerenwerd het ontwerp nog in dezellde zitting waarin het werd ingediend met 327 tegen 118 stemmen goedgekeurd en tevens besloten, dat de redevoeringen der Ministers Tirard en Ribot allerwege zouden worden aangeplakt. Het Bankschandaaltje in Italië dreigt een Panama-schandaal in 't klein te worden. Hooggeplaatste ambtenaren en mannen van naam blijken betrokken te zijn bij de knoeie rijen, die er hébben plaats gehad. Men vreest dat ook leden der Kamer in de zaak betrokken zullen worden. De Handelsbank te Florence heeft hare betalingen gestaakt met een passief van 2 millioen lire. De Keizer van Duitechland gaat eerst daags weer eens naar Engelaud om het huwelijk van zijn neef, den Hertog van York, met Prinses May van Teek bij te wonen. Z. M. heeft aan het Diaconessenhuis te Straatsburg eene som van f 6000 geschon ken bij gelegenheid van het daar ge vierde jubileum. De Keizerin zond een rijk gebonden bijbel, waarin zij eigenhandig op het schutblad de woorden van Joh. 12 26 had geschreven. Te Berlijn is eene bijzondere godsdienst oefening geopend op Dinsdag avond voor bedienden in de höcels. Deze godsdienst oefeningen ondervinden veel belangstelling en bovendien krachtige medewerking van de hötelhouders. Een nul te weinig achter het decimaaipunt van het recept, atgegeven door een dokter te Koblentz, had den dood ten gevolge van een veelbelovend student aan het gymnasium aldaar. De dokter trok zich deze zaak zoo aan, dat hij zwaarmoedig werd en zijn praktyk nederlegde. Wegens manslag bij onvoorzichtigheid werd hij door de rechtbank te Koblentz veroordeeld tot 6 wekeu gevangenisstraf. Nabij Bonn, in het kreupelhout van den Venusberg, had in den laatsten tijd eene rooversbende hare zetels opgeslageu. De jeugdige leden der bende haddeu daar een magazijn van de meest uiteeuloopende arti kelen, maar vooral levensmiddelen en dran ken bezaten zy te kust en te keur. Jammer, dat aan het goede leventje een etude kwam. Ongeveer 4 maanden had het geduurd. Dezer dagen stonden allen voor de recht bank te Buuu terecht. Zes huuuer werden veroordeeld tot gevangenisstraf van 1 tot 3 jaren. De behandeling der zaak leverde stol ge noeg voor een seusatie-roman. Op Harvaï (’vaudwichs-ellanden) is eene revolutie uitgebroken, naar aanleiding vau reactionnaire eischen door de Koningin ge steld. Eenige Amerikaansche speculanten hebben dadelijk gebruik gemaikt van de ontevredenheid die daardoor ontstond, om de bemanning van een Amerikaansche oor- logsboot te doen ontschepen en een party bijeen te brengen, die annexatie bij Ame rika vraagt. w»ing, die de s opgeleverd. D< van het poe het bodeah zorg der Regeering aan. van Waterstaat acht in de toekomst staats-exploitatie van de telephome wenschelyk, en deed uitkomen dat de bezwaren der dubbele tjjdrekemng nergens worden gevoeld. De ver wachtingen omtrent de spoor weg-o vereen kom sten hebben zich nog niet verwezenlykt; door besparingen zal men trachten tot de gewensohte tarief-vorlagingen te komen. Bij de öunnaamsohe begrooting wees de heer Wertheim op eenige lichtpunten in den toestand der kolonie, ofschoon er nog veel, zoowel door de Regeering als door medewerking van het kapitaal, te verbeteren valt. De Minister van Koloniën verklaarde al het mogeiyke te zullen doen om immigratie, ook van Javanen, te be vorderen. By Hoofdstuk X, Koloniën, werden op verzoek van den heer Van Gennep door den Min. eenige mededeehngen gedaan omtrent on geregeldheden op Nieuw-Guméa. Na aanneming van dat Hoofdstuk scheidde de Kamer tot na dere bjjeenroeping. Prijs der AdrertantianVan 1 tot 5 regel» f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiënvoor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. ng van Dinsdag. IX. Water- heer Fokker drong aan op Staats- van de telephones!de heer Van .oog verlossing van do dubbele tyd- hetzjj door terugkeer tot don goeden isterdamschen tijd, hetzjj door invoering do wet van den midden-Europeeschen tyd. heer Wertheim wensoht de tjjdquaestie laten zooals zy thans isen betere regeling noodig van de der telegrafisten. De heer Melvil bepleitte herstel van den Amster- damschen tyd. De heer Van de Putte maakte zich tot tolk van de teleurstelling, die de spoor- wegovereenkomsten hebben ojigeleverd. De heer Bultman beval de belangen van het postverkeer ten platten lande, ook wat het bodenloon aan gaat, in de - J*~ De Min. uitbreiding der staatsbemoeiingmet onze Nederlandsche begrippen strijdige vnjheids- belOtoH ering, roekeloos ingrijpen van de overheid in de belangen der industrie, maar aan die soort van argumenten, die meerendeels slechts groote woorden zijn beeft men niet veel. Kon men maatschap pelijke regelingen overlaten aan maatschap pelijke samenwerking, niets liever dan dat sinds vele jaren zitten we er te vergeefs op te wachten. De économische verhou dingen in ons land worden beheerscht door drie beginselenvrije handelvrije mede dinging, waarborging van het eigendoms recht en ongaarne zouden wij a in een daarvan ook het minst zien te kort gedaan. Maar terwijl wij allen de voordeelen van de handhaving dier grondslagen genieten zijn wij ook verplicht te denken aan en te waken voor de belangen dergenendie er, nevens deze, ook in niet geringe mate de nadoelen van ondervinden. Vrije handel en vrije mededinging zijn oorzaken, dat de prijzen der arbeidsproducten zoo laag mogelijk zijn en dat komt allen ten goede, ook den werklieden; maar tevens vloeit er uit voortdat de loonen niet boven zeker peil kunnen rijzen, waardoor de arbeiders niet in de mogelijkheid zijnuit eigen inkom sten de premiën voor verzekering tegen loonderving door ongeval of ouderdom te betalen en er dus in de meeste gevallen niet toe kunnen overgaan, zich bij pensioenvereeniging aan te sluiten. Wor den nu alle werkgevers verplicht^aartoe een bepaald bedrag af te staan we laten geheel in het midden in hoever ook een kleine bijdrage den werklieden kan worden opgelegd, dan worden hiermede de pro ductiekosten verhoogd, en, daar de heffing algemeen is, blijft de concurrentie in de zelfde verhouding. Die verhooging wordt betauld door de gebruikers, derhalve door uilenen het is de maatschappij zelve, die de oplossing van dit maatschappelijk vraag stuk zij het ook ouder wettelykeu dwang, tot stand brengt. Uit dit oogpunt beschouwt ook prof. Greven de quaestie. Hij is geen voorstan der van staatspensioneeringzelfs wil bij de financiëele hulp vau den staat er zooveel mogelyk buiten houden. Alleen in enkele gevallen acht hij die gerechtvaardigd en in hoofdzaak slechts tijdelijk noodig. Dat is te begrijpenal werd morgen een wet in werking gesteld, die de premies bepaalde en dienovereenkomstig de uitkeeringen re gelde, dan zouden in de eerste jaren tal van nu reeds bejaarde werklieden bij de intrede van hun invaliditeit slechts een zeer klein bedrag ontvangen, ten eenen male ontoereikend om in hun dringendste behoeften te voorzienaanvulling dier-som tot een voor eerste onderhoud voldoend minimum als een last op de industrie te leggenzou een onmogelijkheid zijnen dus zou hier do staat een subsidie moeten verleenen. Dat zou ook moeten plaats hebben, om den overgang niet te plotseling te doen zijn, wat voor de instandhouding der nij- verheidsondernemingen een groot gevaar zou opleveren. Prof. Greven is van oor deel dat die moeielijkheid kan verzacht worden door betalinggedurende een zeker aantal jarenvan een atnemend percentage uit de staatskas. In Duitschland heeft men de zaak zoo geregelddatafgescheiden van de parti cuiiere verzekeringskassen door eigenaars of bestuurders vau groote industneele on dernemingen opgericht, en welker bestaan wegens haar nuttige werking is gehand haafd, onder toezicht der Regeeringen plaatselijke kassen bestaan, die zich weder kunnen splitsen naar de beroepen; het bedrag van uitkeeringen en premies is by de wet vastgesteld. Voor een klein land als het onze wordt een enkele verzeke ringskas voldoende geacht. Naar onze be scheiden meening zou het aanbeveling ver dienen de vorming van zulk eon centrale kas niet aan eenig particulier over te laten of op te dragenomdat men dan natuurlijk te doen krjjgt met aandeelhouders, die aanspraak hebben op een billyke rente van hun kapitaal, boven vergoeding van ad ministratiekosten eu dan altijd het gevaar blijft bestaan, dat die kas in het ongereede geraakt en derhalve de aangegane verbin tenissen niet kunnen worden nagekomen. Het Rijk kan zelf die zorg op zich nemen en er een openbare inrichting van maken, in vereeniging wellicht met de Rykspost- spaarbank. dan is er ook geen reserve- kapitaal noodig om eventueel tekorten te dekken, en kunnen de tarieven zoo laag mogelijk worden gesteld. Wat het tarief aangaat, even aan te halqn wat prol, zegt, om te doen uitkomen dat hy de ont- zaglyke moeieiykheden niet over het hoold ziet, aan een goede regeliug verbonden. „Het tarief der verzeaeriiig tegen onge lukken moet niet alleen vour elk bedrijf naar het beroepsgevaar verschillend zyu, maar ook voor iedere inrichtingnaarmate meerdere voorzorgen tegen ongevallen zyu genomen. Eveuzoo moet de voor de ge zondheid schadelijke beroepen meer voor ziekte- en in validen verzekering worden be taald Wat men wgu°cht te bereiken is, dat door de kospeft^.an ofc product de kosten van de verzekering der arbeiders, die het vervaardigen, zullen gedragen wor den en dit is alleen mogelijk door een zóó nauwkeurige classificatie der risico’s, als de gegevens toelaten. Door anders te handelen loopt men gevaar, dat zal ge tracht wordenop de voorzorgsmaatre gelen uit te sparen, wat voor de verze kering moet worden betaaldzeer ten nadeele van de werklieden, voor wie voorkomen van ongelukken en van vroeg tijdig verlies van hun werkkracht nog van veel meer belang is dan het ontvangen van ondersteuning, in geval zij tot de slacht offers van de nijverheid behooren.” Dat alles is zeer juist, maar hoe de wet gever er nauwkeurig rekening mee zal kunnen houden, is nog geenszins uitge maakt. Bij gemis aan goede arbeidssta- tistieken is het voorshands niet mogelijk, alle kansen in cijfers uit te drukken, en zal in het eerst wel een benaderend tarief moeten worden toegepast. Het meest wen- scheljjk komt het ons voordat nauwkeu rige bepalingen omtrent de veiligheid en gezondheid van fabrieken en werkplaatsen spoedig vastgesteld en daarna eerlijk ge handhaafd worden, dan is althans aan de speculatie op kostenbesparing door min dere voorzorgmaatregelen de pas afgesne den. Rest dan nog een onderzoek naar de gezondbeidsgevaren en de noodzakelijk heid van vroegere pensioneering voor de verschillende bedrijven; deze zou juist door de ervaring kunnen geleverd worden ge durende het door den schrijver voorge stelde overgangstijdperkwaarin de staat zich met een percentage der premies belast. Aan het slot zijner beschouwingenwaar uit wij slechts een paar punten ter sprake brachtenniet zoozeer om daarover meer licht te doen opgang duo wal om de aan- t op het geheel van dezen verdienste- i arbeid te vestigen, beveelt schrijver aan, het onderzoek van de vraag: of ver plichte verzekering der werklieden hier te lande moet worden ingevoerd, en zoo ja, op welke wijze dit het meest geleidelijk kan geschiedenaan een staatscommissie op te dragen, opdat deze de gegevens ver- strekke, die ons voor een deugdelijke rege ling nog ontbreken. Door de vrees”, zegt hij „dat zoodanige commissie tot vertraging zou leidenbe hoeft men zich niet te laten weerhouden ook al blijft zij achterwege, laat het zich niet aanziendat spoedig de eerste wet betreffende de werklieden verzekering in ons staatsblad zal prijken.” Den voorstanders van dien maatregel van wetgeving wordt met deze woorden zeker geen hart onder den riem gestoken. Hopen we maar, dat prof. Greven by het schrij ven van die woorden een beetje al te pesti- mistisch is geweest, en hij de ervaring moge opdoen, dat ook zyu arbeid het oogenbhk zal hebben bespoedigd, waarop ook in Nederland de tot verdere diensten ongeschikte arbeider niet meer geheel af- hankelyk zal blijven van de lieldadigheid. Annkondicing volgens Art. 7. De VOORZITTER van den raad der gemeente Schoonhoven noodigt de mannelyke inwoners dier gemeente uit, ten einde op de eerlang op te maken lijsten van Kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Oeneraal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad te worden geplaatst, om vóór den 15 Februari 1893, onder overlegging der vereischtc bescheiden, ter secretarie te doen blyken: 1. Van hunnen betaalden aanslag in de per- soneele belasting over het dienstjaar 1891/92, elders dan in de plaats hunner inwoning, indien de aanslag in hoofdsom wegens huur waarde, twintig maal genomen, een bedrag aangeeft van f 28,of meer; 2. Van bunnen betaalden aanslag in de grond belasting, voor bet dienstjaar 1892, in eene of meerdere andere gemeenten, tot een bedrag van ten minste f 10,wor iende hierby op gemerkt, dat voor de grondbelasting de man geacht wordt te betalen den aanslag zyner vrouw, de vader dien zyner minderjarige kinderen wegens de goederen, waarvan hij het vruchtgenot heeft; 8. Door eene schrifteljjke aangifte, van de be woning van een gedeelte van een perceel, waarvoor ongestoffeerd, by aanslag in de be lasting op het personeel (drie eerste grond slagen) volle belasting, dat is voor deze ge meente naar eene huurwaarde van minstens f28,zou verschuldigd zjjn en het gebouw, waartoe het bewoonde perceelsgedeelte be hoort minstens het dubbel bedrag dier huur waarde beloopt, wordende den belanghebben den te dezen aanzien herinnerd, dat het per- ceelsgedeelte door hen moet zjjn bewoond en in huur bezeten van den inwonenden eigenaar of eersten huurder, gedurende min stens negen maanden, voorafgaande aan den 15. Februari 1898; 4. Door eene schriftelyke aangifte door den mede eigenaar, wiens naam niet bjj den aan slag is vermeld, van aanslagen in de grond belasting wegens onverdeelde onroerende goederen, mits zjjn aandoel in dien aanslag ten minste f 10,bedraagt. Ten slotte wordt den belanghebbenden mede gedeeld, dat voor het doen der aangiften sub 3 en 4, van heden af ter Secretarie verkrijgbaar zjjn blanco formulieren. Schoonhoven, 3 Februari 1693. De Voorzitter voomoemd, M. J. CHEVALLIER. Niet de Belgische regeering, doch de gouverneur vau Brabant heeft zich verklaard voor de niet-geldigheid der gemeenteraads besluiten de strekking hebbende om eene volksstemming (referendum) te doen houden over de aanhangige kieswetwyziging. Men schijnt zich aan dat oordeel of besluit van den gouverneur echter weinig te storen en gaat rustig voort het volk op te roepen om hunne meening in deze te doen, kennen niettegenstaande geestelijkheid en aristo cratie al het mogelyke doen om het volk van deelneming te doen onthouden. Men beroept zich voor de aanbeveling van het zg. reierendum er op, dat èu de regeering èn de Koning zich vroeger vóór die wijze van raadpleging van het volk ver klaarden, zoodatconsequent geredeneerd, men nu maar niet eenvoudig den uitslag dier stemming, die naar het zich laat aan zien het algemeen stemrecht zal begeeren, kan negeeren. Toch zal er veel op de be- teekems dier stemming zijn af te dingen, in aanmerking nemendedat eeu goed deel van het volk zich zal onthouden. De ka mercommissie voor de grondwetsherziening doet intusschen alsof er geen wolkje aan de lucht is eu heeft met 13 tegen 6 stemmen als grondslag voor het kiezer-zyu aange nomen: het hebben van eene Woning en het bezit van een zekere mate van capa citeit. Verworpen is net regeeringsvoorstel van het uitoeienen van het stemrecht ver plicht te stellen. Meu herinnert zich, dut de regeerLg nalatigen zelfs met een boete wilde straffen; iets geheel nieuws, maar toen niet zoo heel geks op 't gebied der verkiezingen. Bij de heropening van de p.irlementszit- tingen in Engeland is de Home-Rule-voor- dracht ais eeu wetsontwerp „ter verbete- „ring van het bestuur van Ierland, ten „doel hebbende de bevolking aldaar tevre- STATEN-GENERAAL. De Eerste Kamer zette Maandag haar arbeid voort met de behandeling van Hoofdstuk VII B., Financiën. Op een vraag van den heer Sassen, naar de plannen der Regeering omtrent den suiker accyns antwoordde de Min, dat binnen weinige dagen een ontwerp tot definitieve rege ling gereed zou zyn. De weigering van subsidie aan de Bildt-gemeenten als bijdrage in het pre- dikants-tractementwerd door den heer Van Bwinderen betreurd, door den heer Lobman goedgekeurd. De quaestie van den vleesch- accyns, door den beer.'Van der Breggen ter sprake gebrachtzal de'Min. nader onderzoeken. Aan den drang tot uitstel van de invoering der vermogensbelasting kan de Min. niet toegeven. VUL Oorlog. De heeren Kahusen en Prins spraken voor uitbreiding der stelling Amsterdam, teneinde de duinstreek met de waterleidingen niet in vyandelyke handen te moeten laten; do lieer Pynappel wenschte over deze zaak de be noeming eencr commissie. De heer Lohman verweet de Regeering door het niet overnemen der wetBergansius de verdedigbaarheid des lands in gevaar gebracht te hebben welke voorstelling door den heer Van de Putte werd bestreden. De heer Melvil van Lynden be twistte den laatstgenoemden spieker, dat het vorig Kabinet de schuld draagt van het niet tot stand komen der Legerwet. De Min. van Oorlog acht het #n gereedheid brengen van de stelling Amsterdam in haar tegen woordigen omvang het meest ppactisoh. Voor het meerdere dat niet dringend noodig isontbreken geld en gelegenheid. De plannen des Min. voor de regeling der levonde strijdkrachten zullen weldra de Eerste Kamer bereiken. Tegcu Hoofdstuk VIH warden 4 stemmen uitge bracht. Vergaderinj staat. De exploitatie i Gennep vrot rekening ouden Amt bö De vooreerst te achtte een bezoldiging van Lynden

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1