iM LEUS, N 1893. N’. 1345. ur. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht £r teding. JT fl lering g «92. N ECK, in. tef voorst ellen i weetje”. der DRIE >EN: OIJEN, Schoonhoven. BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. WERKLOOSHEID. 8CH001ÏH0VEIÏSCHE COURANT. :rée 6 Oente. S. W. N. VAN MOTEN tb Schoonhoven, Uitgaven. bedankt te hebben, oote Scheur- NOOTEN. aren ieven. 1, Voorzitter, ■etaris. De wel I op ten, ken, tten. Algem. Kies- 8 Febr. 1893, ti honden het letten, dat en. ANTMAN, DSTEN. en. een blik wiern 3 opziohUu is geweest van de beate i up tot aan Ier VLI8T o.a. des morgens THUIS aldaar, aanbesteden: F den 16. Fe- jeeteding voor .en in boven- een zweep ■r de leden: n en Tan aalf Paarlen bij elkander IEN, LAIHB8 arten tere, itiën. 2 Ct p. 5 ons. F 2 Ct. p. stuk. 10 Ct. p. bosje. stuks f 1,-. APPELEN van s i 10 Ct. 1 Ct. IAZELNOTEN, OKOSNOTEN. tydstip stelling a.s, of i Nadat bjj gelegt is het 1 bekwaam LTEUR, voor in. Bureau Tan Bazaar Tan l«m. Afge- a ontvangst aarop moet niesen door mooie beloften uit den dienst dier vriendinnen in den haren te troonen. Om een rechterlijke 'beslissing uit te lok ken omtrent bet al of niet strafbare van dat misbruik, is nu een advocaat in Ken tucky een proces begonnen, welks uitslag met belangstelling tegemoet wordt gezien. Voor het gerechtshof van Morbiham (Frankrijk) zal eerstdaags weder een sen- satie-proces in behandeling komen. De beschuldigde is een rijke dame, mevr. Crouan, echtgenoote van een ingenieur te Nantes. Zy wilde een moordaanslag laten plegen op haren manvan wien zij ge scheiden leefde en dien zij uit den weg wilde ruimen om in het onbetwist bezit van hare beide kinderen te zijn. Een paar kruiers omgekocht door een somnambule, die door mevr. Crouan als tusschenpersoon werd gebruikt, moesten hem op het eiland Quiboron in zee werpen, op een manier, dat het den schijn hadalsof hij een ongeluk had gekregen. De kruiers volvoerden echter de opdracht niet en hielden het geld en toen men onderzochtvan waar zij dat geld hadden kwam het misdadig plan uit. Mevr. Crouan vluchtte naar Zwitserland maar zij keerde eenige dagen geleden naar Frankrijk terug en stelde zich in handen van het gerecht. werk van S VAN JAN geen enkele al, 184 Bladz. Pelgrimaadje berg Bion, or J. R. MAC- D. leitjes, 384 >ers. Johan wysgeerige lit, De Man e Smid, De •ed, De twee ven, Emelia »n op Maandag nbachtdoor BTRAATEN, De ministers van justitie en van waterstaat, handel en ny verheid maken bekend, dat de zorg voor de uitvoering van de wet van 5 Mei 1839 (Btbl. no. 48), houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen en gev.iarlyken arbeid van jeugdige personen en van vrouwen, en van de daaruit voortvloeiende besluiten, van het departement van justitie is overgebracht naar dat van waterstaat, handel en nyverheid, zoodat voortaau alle brieven, voorstellen en verzoeken, die uitvoering betreffende, aan het departement van waterstaat, handel en ny vei heid zullen moeten gericht worden. Naar men verneemt, heeft de de beer Oppedyk, lid der Tweede Kimer voor het kiesdistrict Harlingen, weder een aanval van beroerte geh.d, en hebben de het oogenblik, nkki Moge dan ons kunnen toebrengt die kwelling' van -ot Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiënvoor 3 maai plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. voor geheel Neder- voorspoedig jaar algemeen applaus toonde de ge- in te stemmen met den wel- den tjjdeljj ken voorzitter werd den heer Van Sljjj Het Engelsche stoomschip „Trinacrin”, 1 van Glasgow naar Napels, is niet ver van Kaap Villano, bij Coruna, op een klip ge- stuuten en verongelukt. De mannen aan boord 37 in getal sprongen over boord en 34 van ben verdronken. De drie ove rigen kwamen, na een ontzettende worste ling met de golven, eindelijk aan laud. Twee hunner zijn ernstig gewond. De behandeling van de motie van ver trouwen in Frankrijk» Kamer van Afge vaardigden is een dag of wat uitgesteld. Dat zal geen kwaad doen: èn Regeering èn Afgevaardigden kunnen zich dan nog eens bedenken op ’t geen hun te doen staat. De Kamer heeft eene belasting op de rijwielen goedgekeurd, waarvan de op brengst op 1 millioen 's jaars wordt ge schut. Van elk rywiel zal een jaarljjksche belasting van 10 francs, indien voor zaken gebezigd van 5 francs geheven worden. De oude beer De Lesseps is geheel on kundig gelaten omtrent den loop van zaken der Panama-gescbiedenis, dus ook omtrent zyn eigen vonnis. Men legt hem dagelijks couranten voor van een jaar oud, zonder dat by de misleiding bemerkt; wel een be- wys, dat zyn geestvermogens zeer gering zyn. Toen by iu de laatste dagen herhaal- deijjk naar zyn zoon Charles vroeg, die in bechtenis is, heeft men weten gedaan te krygen, dat deze door twee politie ambtenaren vergezeld, zyn vader een be zoek mocht brengen. Het deed de gevallen grootheid goed. De Duiteche keizerin pronkte dezer da gen op een hofbal met epn sieraad van een andere gevallen grootheid. Zij droeg in het haar den hoedgesp van Napoleon I duor den keizer gedragen bij zyne kroning in de Notre Dame. Na den slag van Wa terloo w.is het sieraad door Pruisische sol daten medegenomen. De leider der nationaal-Iiberale partij in den Rijksdag, van Bunnigsen is ijverig in de weer om tusschen voor- en tegenstan ders der legerwet een compromis tot stand te brengen. Vorst Ferdinand van Uulgarjje is ver loofd met Prinses Marie Louise van Bourbon, 23 jarige dochter van den Hertog van Parma. In Bulgarije heerscbt daarover groote vreugde. Het gaat Egypte ouder het Engelsche protectoraat niet kwaad. Terwyl schier alle begrootingen jaarlijks met te-korten sluiten, houdt Egypte over 1892 768009 pond over en delgde 430000 pond schuld. Heel anders dan in Portugal, waar velen van oordeel zyn, dat de schatkist zelfs de helft der rente op de buitenlandsche schul den niet zal kunnen blyveu beta|en. regeering houdt echter voet bij stuk, wetende dat het orediet van bet land het spel staat. In de V ereenlgde Staten en elders ook ‘peren, onledig met het doen plaats hebben ting ouder de tegenwoordig zjjndo Ine daarvoor bestemde prjjzen, zjjnde paar emmers, een zweep en een trens, wer- getrokken dour de leden: Van Leeuwen te jestein, P. Schakel te Meerkerk en J. Baasa Hagestein. ingen is uitgemaakt, dat de eerstvolgende vergadering zal worden gehouden in het brughuis te Meerkerk, bij den' heer Romeyn. Bjj de gewone omvrage verkrijgt de heer Van Slype, te Lexmond, het woord om den heer Sterk, namens de geheele vergadering dank te zeggen voor de uitstekende en kranige wyze, waarop hy geheel en al onvoorbereid deze ver gadering heeft geleid en voor de goede wenschen, uitgesproken by de opening dezer vergadering. Spreker wenschte dat alle plannen van het da- gelykech bestuur met de beste resultaten mogen worden bekroond en dat het jaar '93 niet alleen in de Vyfboerenlanden maar land een alleszins gunstig en zal zyn. Door een t heele vergadering verdienden lof, die toegezwaaid. Na den heer Van Slype bedankt te hebben, sloot de voorzitter deze bijeenkomst. •VUREN, 15 Febr. De begrooting dezer gemeente, voor den dienst van 1893, be draagt in ontvangst en uitgaaf de som van f7113,16. WILLESKOP, 15 Febr. Volgens de heden opgemaikte kiezerslijsten bedraagt het ge tal kiezers voor de Tweede Kamer, Prov. Staten en Gemeenteraad in deze gemeente een gelijk aantal van 65. ZEVENHUIZEN, 15 Febr. Naar men ver neemt, worden alhier pogingen in het werk gesteld tot het stichten van eene doleerende kerk en is deze zaak reeds zoover gevorderd, hun werkkracht bescheiden loon urn te zetten. Het verschijnsel is bovendien niet be paald Nederlandschbet is vóórgekomen en komt nog voor in schier alle lauden van Europa. Men hoeft weleens beweerd dat, zoo de arbeidsproducten, die men in ons land noodig heeftuitsluitend hier vervaar digd de., land bon wartikelen waarmede we ons voeden, alleen hier verbouwd wer den er werk genoeg zou zijn voor allen hetgeen verkregen zou worden door ruime toepassing van het beschermend stelsel, dus door het heften van hooge invoer rechten. Maar hoe komt bet dan, dat ook daar, waar de protectie de mededinging van het buitenland nagenoeg ónmogelijk maakt, de klachten over werkloosheid niet minder veelvuldig zijn dan hier? In het vaderland van het protectionisme, in hdt machtige Duitschland had men, ieder weet het, met dezelfde moeielijkheden te wor stelen; en toen dezer dagen te Berlijn een aan vang gemaakt werd met het at breken van den ouden Domdie door een nieuw kerkgebouw zal worden vervangen, boden zich zooveel menschen aandat de politie handen vol werk had om de teleurgestel- den van bet plegen van ougeregeldbeden af te houden. Vour zulk slooperswerk kan alles gebruikt worden wat maar arbeid kan verrichten, ook al hebben de liefhebbers geen enkel vak geleerdvandaar onge twijfeld dut ruime aanbod. In het ontbreken van bescherming zit de oorzaak niet. Wordt er dan misschien iu bet algemeen minder gewerkt dan vroeger Ouk dat kan met gezegd worden. In eukele vakken heeft de fabriekmatige bewerking het handwerk verdrougeu, en dat kan een van de echter thans niet plotseling ont stane oorzaken zijn van het gebrek aan arbeid; daarentegen moet men ook niet vergeten, dat daardoor ook de prijzen heel wut lager zyn geworden, hetgeen van gruo ten invloed is op het verbruikdat alzoo het evenwicht weer eenigszins beeft her steld Daarby komt nog, dut de behoefte aan machinerieën vour de grout industrie weer aan andere bedryven is ten guede gekomenalles by elkander gerekendzal bet inderdaad zeer te bezien staan of er, in evenredigheid van de bevolking, minder handen aan bet werk zijn by de verschil lende takken van nijverheiddan vroeger. En in de bouwvakken P Voorheen werd er stellig minder gebouwd dan in onze dagen. Ziet maar eens boe de steden zich uitbreidenhoeveel nieuwe wyken er als uit den grond verrijzen; hoe menig oud perceel vervangen wordt door een nieuw; hoeveel publieke gebouwen voor verschil lende doeleinden, die men iu het eerste tijdperk dezer eeuw (niet kende, zyn ge sticht. Bovendien, men bouwde toeu voor minstens een eeuw; tegenwoordig is het, althans wat den uroeid van bouwonderne mers betreft, dikwyls licht en dicht, als n a op 76-jangen leef- Fredenk van Ket- gepensioneerd luitenant kolonel van l.-L leger. Dr. Bcbaepman heeft te Gro ningen Maandagavond zyne meeuing gezegd over de ontwerp kieswet. Hoewel beslist voorstander vau de uit breiding der kiesbevoegdheid, eu de ingé brachte grondwettige bezwaren afkeurende, verklaarde hy, dat de vuorgestelde keutee- keneu voor het kiesrecht toch z. i. wijziging behouveu. Hy wraakte echter den aristo- cratischeu tegenstand tegen het outwerp en verklaarde ten slotte, dat de medewer king tot aanneming van de wet by hem niet voortvloeit uit vrees voor opruer, maar uit een eerlyke overtuiging vau reent voor het volk. H. M. de Koningin-Regentes heelt een gift vau f 100 doen tuekomen aan bet Guuzengesticht „Wilhelmus van Nassauen” te Brielle. Het 30e Christelyk nationaal zendingsfeest zal op 5 Juli op het land goed Velzerbeek” te Velzen gehouden worden. In de zitting der Arr. Recht bank te Rotterdam van Dinsdag werd o. a. A. de O., arbeider te Jaarsveld, beklaagd van vernietiging, veroordeeld tot I maand gevangenisstraf. GOR1NCHEM, 13 Febr. Het mond- en klauwzeer schijnt zich in deze gemeente niet uit te breidenhet blijft beperkt by de runderen vau den veehouder p. 8., wiens stal volgens het by de wet voorgesebrevene ontsmet is. Men doet nu stappen om de wekelykscbe veemarkt weder geregeld toe te laten. ♦ALBLA88ERWAARD en VIJFHEEREN- LANDEN, 17 Febr. De handel zoowel in kaas als boter was deze week willigin den prys van kaas en weiboter kwam weinig ofgeene verandering, goêboter was 71 cent per kilo hooger in prijs. Men besteedt thans in deze streken 'voor kaas van 1 23 tot f 27 per 50 kilo naar wicht en kwaliteit, goê boter f O,72|, weiboter f ü,60 per kilo. •AME1DE, 15 Febr. De tooueelvereeui- ging „Aurora” gif heden-avond weder eene ir van juren en eeuwen, aller werkzaaml4*id iets acü 4' wer-yvwheid, mien tijd, tof steeds engere grenzen te beperken I Eindelijk dan is het wetsontwerp, dat Ierland meet bevredigen, zonder Engeland» eenheid in gevaar te brengen, ingediend Niet veelbelovend klinkt het bericht, dat de ontvangst door de pers koel was Van de eene zyde acht men den maatregel niet verstrekkend genoega. o. zou men de lersche afgevaardigden voorgoed uit het Parlement willen verwijderen van de andere zyde noemt men het wetsontwerp eenvou dig onmogelijk en onuitvoerbaar. In één woord, het heilig vuurwaarmede men be zield moet zijn om aan een bestaand on recht indien althans de plaats, die Ierland in het Vereenigde Koninkrijk inneemt, niet is de plaats waarop het aanspraak heeft een einde te maken, ontbreekt. Misschien zal de groote oude ManGladstone, by de behandeling het vuur nog weten aan te blazen, doch, na al wat er al over die zaak geschreven en gewreven is, wekt zij niet die belangstelling, welke men ver wachten mocht. Volgens het ontwerp zal Ierland een eigen Parlement bekomenin twee Kamers gesplitst. De leden der Eerste Kamer zullen door een zekere categorie van hoog- geplaatstendie der Tweede Kamer door bet volk gekozen worden. Het aantal ler sche leden in bet Engelsche Parlement zal tot 80 verminderd worden en zij zullen geen stem hebben dan in aangelegenheden, die bet geheele Rijk betreffen. De onder koning, die elke geloofsbelijdenis kan zijn toeged ian wordt voor zes jaren benoemd en wordt ter zyde gestaan door een Ge heimen Raad mandaat der Par lementsleden duurt zes jaren. Ierland zal een evenredige bijdrage in 's Rijks kosten moeten leveren, ongeveer tot een bedrag van 2.370.000 pond sterling. Zwaar druk kend zal dat niet zijn, want het land be- I giut met een bate van 520 000 pond. .r Hol Eneotoo .toom.ebiD .Tnnacrin". i hen IB*-» bepaald oaugora- den om voor die betrekking te bedanken. Dinsdag overleed te Rotter dam onverwacht de heer Mr. J. D. C. C. W. baron de Constant Kebecque, intendant der kouiuklyke paleizen, welae betrekking hy oekleedde na gedurende vele jaren hof maarschalk te zyn geweest van wylen Kouiug Willem HL De heer De Constant had voor het hoofdkiesdistrict Vliardiugen als lid zitting in de Prov. Staten van Zuid-Holland. Te Leiden is na eene kort- stondige ongesteldheid tijd overleden de heer wieb, het O. is, zoolang zij in gebruik zyn. Hier stuiten we op één der oorzaken die in het wintersaizoen langdurig werk- gebrek doen ontstaan. Als onze vaderen lieten bouwen, namen zij er meerden tijd toe; wij daarentegen hebben gewoonlijk veel haast. De aannemer is aan korte ter mijnen gebonden om klaar te komen moet hij lange dagen laten arbeiden door tal van personen, dikwijls overal vandaan gehaald. Of die van elders aanrukkende werklieden tot het vak bebooren en daarin de noodige bedrevenheid bezittendat komt er minder op aanvoor „steenen stapelen”, gelijk zeker soort van metselwerk eigenaardig wordt genoemdis de onhandigste knap genoeg. Het gevolg is, dat de bouw spoe dig gereed is en daarna kunnen de menschen een goed heenkomen zoeken. Dit nadeel is ten minste te voorkomen. Waar het kan, stelle men den tijd zoo ruim mogelijk. Dan kan de ondernemer het met zijn eigen mannen geregeld vol tooien, en zullen dezen niet reeds in den aanvang van het najaar ledig loopen. Worden in het werksaizoendoor het verlengen van den arbeidstijdhoegere loonen verdiend dun voor dadelijke behoef ten noodig zijn, dat meerdere wordt niet altijd aangewoud om te voorzien in den komenden nood. De commissie tot leni ging van den toestand der werkloozen te Amsterdam maakt melding van een met selaar, die van de 13 gulden, welke hij gemiddeld in den afgeloupen zomer weke lijks verdiende, er zes aan zijn vrouw gaf voor de huishouding en de rest gedeeltelijk belegde in delkroeg, en dit geval staat helaas I niet alleen. Toen het werk op hield was er geen stuiver overgespaard. Ziet, wij willen geenszins ons van de quaestie afmakeu door de schuld te werpen op de werkliedenmaar moeton toch iu herinnering brengen dat verbetering van den toestand niet uitsluitend buiten hen um kun geschieden. Ook zij bebooren het hunne te doen. Wij erkennen bet rechtop eenige uitspanning, doch waar zou hooge belangen op het spel staan als de welvaart van het gezinheb be men den moed zich daaiiu te beperken. Wiepen levendig besef heeft van zyn plicht, acht dat offer zoo zwaar niet. In deu minder gunstigen toestand, waarin het landbouwbedrijf verkeert, vinden we mede een bron vau werkgebrek Daardoor kan te weinig zorg besteed worden aan verbetering der landerijen blyft veel arbeid ongedaan. Zyn de paukten hoog, dan kun met den besten wil de huurder niet veel laten verdienen, en zyn de arbeiders wel genoodzaakt naar de steden te trekken, om daar de concurrentie te vermeerderen. Hienu wijziging te brengen, is de taak der landeigenaars. Wanneer dezen zich tevreden stellen met een matige rente, maar daarentegen in het contract bepalin gen opnemen omtrent te verrichten arbeid en daarop ouk stipte contröle uitoefenen zal deze oorzaak vau minder verderlelyken invloed zyn op den algeineenen toestand. Een afdoend en op ieder geval toepas- selyk miadel aan te geven, om de werk loosheid voor het vervolg te doen verdwij nen schijnt met mogeiykbet ware dus onpractisctidaarnaar te zoeken en midde- lerwyl gedeeltelijke verbeteringen te ver- waarloozen. Zelis daartoe is veel en krach tige samenwerking noodig. Deze moet zich mei openbaren up eeu gegeven oogenblik, als het water tot aan tot over de lippen is gestegen, men dieut er voortdurend mede bezig te zyn, eu die taak niet los te laten als straks weer de lente nieuwe gelegenheid tot arbeiden komt brengen. Overalwaar gelijk thans commissiën van huipverleemng bezig zyn, moet van de zaak een gezette studie worden gemaakt. Wy moeten meer kennis hebben van den toestand en van de oorzaken; deze ont breekt thans geheel. In Amsterdam hebben zich 3500 werkloozen aangemeld, en het is zeker geen kleinigheid van al die men schen te weten, hoe zy in dien staat zyn geraakt, wat zy kunueu, hoeveel zy in de goede dagen verdienen, welk gebruik zy vun 'hun geld m.iken on in welke mate zy zich kwijten vau hun verplichtingen tegenover hun kinderen. Men spreekt erg veel van „de sociale quaestie” eu van de gebreken der maatschappymaar vergeet daarbij weleens, dat meu, om eeu gebouw te beoordeelen, elk deel er van moet on derzoeken. Die maatschappy bestaat uit huisgezinnen, uit individuen, in eik waar van de oorzaak moet worden opgespoord, die het geheele organisme doet lijden. Is men, door ernstige studie, tut kennis gekomen, dan de banden aan den ploeg geshgen en getoond, dat wy odb ledeu gevoelen vau die groote gemeenschap, wy allen, bevoorrecuteu zoowel als minder bedeelden. Vuoral het opkomend geslacht met vergeten, waaruit de maatschappy der toekomst, die we vurig hopeu dat beter zal zyn dan de tegenwubrdige, moet worden samengesteld. Hervormingen toch vau dunrzaïnen aard uescmedeii niet ob stel eu Nooit is het onderwerp, waarmede we ons thans willen bezighoudenzoozeer aan de orde geweest als dezen winter. Zelfs twee jaar geledentoen het ongeveer drie maanden achtereen bijna aanhoudend en ongemeen sterk vroor, was het niet zoo erg alg nu. 11 dat inderdaad zoo, en zoo ja, hoe komt dat dan toch? Ziedaar reeds dade lijk twee vragen, die het onmogelijk is met beslistheid te beantwoorden. Dat is juist het bedenkelijke van de zaak. Men heelt te doen met een gevaarlijken vyandwiens krachten niemand kent, met een ziekte, welker oorzaak in het verborgen ligt. De scherpste en nauwgezetste waarnemers van maatscbappelyke verschijnselen tasten in het duister rond, niet wetende waar te beginnen om bet kwaad te bestrijden. Als zeker kan worden aangenomen, dat de betoogingenop verscbiliuudu plaatsen gehouden, veel hebben bijgedragen om van den omvang der heerschende werkloosheid een krachtigen indruk te verkrijgenwat anders afzonderlijk of in kleine groepjes werd gezien, aanschouwde men thans ver- eemgd; het trok langs de straten onze oogen voorbyals een droevig défilé van ongelukkigen. Het is evenwel de vraag, of bet beeld, dat men daardoor van den toest ind kreeg, het ware was. Als bier en daar socialis tische woordvoerders optraden, om zooals zij het noemden de werkloozen te „orga- mseeren”, dan beteekeude zulks, dat op hun rpepstem eenige honderden mannen en jongens bereid warengezamenlijk eenige dagen achtereen door de stad te wandelen, op bepaalde uren; om bij het hoofd van het gemeentebestuur werkverschaffing te gaan vragen of eischenomzoo de aan voerders dat goedvonden, den optocht met zingen te begeleiden. Evenwel is het geens zins uitgemaakt, dat die allen het recht hadden zich werkloozen te noemen in dien zindat zy tot arbeiden wel bekwaam en genegen warenmaar dat de gelegenheid hun ontbrak om hun werkkracht in een Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prysvoor Schoonhoven per drie maanden 0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. uit deze en aangrenzende gemeenten vulde de ruime zaal. Opgevoerd werden „Fer nand de Speler", oorspronkelijk tooneeU spel in 2 bedrijven, en „Joorisse de Vöif^ deling”, kluchtspel in één bedrijf. Beide liepen flink van stapel en vielen zeer in den geest van het publiek, vooral het laatst genoemde, waarin vele kluchtige scènes voorkwamen. Een geanimeerd bal besloot den avonddie recht gezellig was. Moge „Aurora" er zoo nog vele te genieten geven. GIESEN-OUDERKERK, 15 Febr. Op de voordracht voor penningmeester van den polder Peursum zyn geplaatst de heereg P. Van Houwelingen Jacz. en A. Maat. •GOUDRIAAN, 15 Febr. Aan het hulp kantoor alhier zijn gedurende 1892 ontvan- geq: 5180 gefr. brieven, 43 ongefr. brieven, 130 buitenl. brieven, 1920 briefkaarten, 1256 dienstbrieven, 25562 drukwerken, 193 postwissels, bedragende f 1846,51, 56 inlagen postspaarbank, samen f688,45. Bij de stemming voor een lid van den gemeenteraad zijn uitgebracht 40 stem men en daarvan 4 in blanco. Verder verkregen de hoeren M Beusekom 10 st., T. v. Dieren 9 st B. Pellikaan 7 st., E. Aanen 6 st., K. Terlouw 4 st. Alzoo herstemming tusschen de hoeren M. Beusekom en T. v. Dieren. VIANEN, 13 Febr. Donderdag hield de af- deeling „de Vjjfboerenlanden” enz., van de MaafBcbappjj van Landbouw, in het „Hof van Broderode” eene vergadering, welke door 44 leden is bjjgewoond. Doordien de voorzitter, de heer G. 8. A. Staart, tengevolge een treurig sterfgeval, niet kon te genwoordig zjjn, nam de heer J. Sterk het pre sidium waar. Getrouw willende zyn aan eene oude en zijns inziens goede gewoonte, opende de tgdelyke voorzitter deze eerste vergadering van 1893 met eene nette toespraak, waarbjj hjj een blik wierp op het afgeloopen jaar, dat in vele opzichten voor den landbouwer niet gunstig en eindigde met het uitspreken va wenschen voor de leden dezer afdeeling in 't bjjzonder on den voorspoed van den landbouw in 't algemeen. De notulen werden gelezen en gearresteerd. Nu eenige mededeelingen, welke voor kennis geving werden aangenomen, ging men over tot de behandeling van de navolgende op de agenda voorkomende punten. Voor 't onderzoek der rekening werden be noemd de beeren Alers te Vianen en Pot te Leks- mond, die de rekening in orde bevonden en tot de vaststelling concludeerden als volgt ontvangstenf 875,28| uitgaven 532,58 Goed slot f 342,70j. Goedgekeurd zonder hoofdeljjke stemming. Na eenige discussie werd met 31 tegen 13 stemmen besloten, geen afgevaardigde naar de algemeene vergaderingwelke op *24 dezer te 's Hage zal worden gehouden, te zenden. Aan het bestuur werd overgelaten om het van de te Ameide te houden tentoun- vast te siellen op den 7. of den 14. Sept, anderen daarvoor geschikter dag. was aangenomeneene harddraverij jenheid van de tentoonstelling te houden, bestuur gemachtigdaangaande die harddraverjj de noodige bepalingen vaat te stel len en eveneens voor de te houden verloting. Het bestuur wenschte echter liever daarover in eene volgende vergadering nadere voorstellen te dudn en wil niet gaarne voor alles machtiging tot beslissing eu uitvoering ontvangen. De heeren Van Houten te Vianen en Van de Pul te Asperen, daartoe benoemd zjjnde, hielden zich nu on'.—1 1 J eener verlotii leden; de dr. een paar den getr Hageetei te„1- - By verschillende stemmingen vergadert te deze losse constructies weer moesten ver dwijnen, en voortdurend onderhoud noodig Diepenhorst alhier. Als altyd,. was de be langstelling grout; een zeer talryk publiek sprong, doch worden zorgvuldig en met ernst voorbereid; dat is een werk niet van als zij om dienstboden verlegeu zitten dienstmeisjes van hare vriendinnen of ken- sproken voor de rente van het benoodiirda kapitaal. 8

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1