IffiN ES. Zaterdag 25 Februari. N'. 1347. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Ineling. [LEN, amboeken en n den Heer Lekkerkerk Afdeeling, en ooht, zullende ;ijn tegen een 3ij den eersten endrikshoeve” woning, UT, 1893. z e g‘ tcht wydde Mooi deelingen over de letterkund Vlaanderen in onze eeui ken proza on poëzie uit 1 landers sedert 1830 het n< op dit gebied. 1 F ND EN: IJEN, BUITENLAND. Overzicht. ’ING lol. BINNENLAND. RUWHEID. Offlciëele Kennisgevingen. REKENINGEN S. W. N. VAN NOOTKN te Schoonhoven, Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Uitgevers. nee ren bij 1 de verzocht wordt de SPRUIJT. n hoven. verleven- INOOTEN, Kilo, 4 boterhammen, stemd is, dan op de ist De bestaande eerland en Frai zouden weder te 1893. ig voornoemd, Voorzitter, t. BLOK. CL ROOS AN DER R Zn., MACEU- VDRIKS, iOSSON, laarlem. ARE urkooping ruari 1893, te m IJsel, IAGD: 1 STERK van dit Blad. ?EEGT, onder van 35 Aren, SCHOOHHOVENSCHE COURAWT. is om geniak- i honden het letten, dat m. INTMAN, DSTEN. is 1 Mei aan- toewijzing. n 1 April 1893. der onderricht UUR van de HIUPENER- r Hollandsche i van Land- ran allen, die sling van het treken, op den Zwarten Ct. p. 5 ons. 2 Ct. p. stuk. )Ot.p. bosje, ituks f 1,—. PPELEN van k 10 Ct. IJ Ct. ZELNOTEN, KOSNOTEN. hoonhoven- Betimmering, i DIJKGROND, :s, ter grootte renalsmede gewoonten der zoogenaamd be- n, billijk is de stellen als door- u..an wij niet be- dat wat het luidst t opgemerkt, r duurzaam DINGEN, TIL- e aanzienlijke Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post dóór het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. maar vorderen dan ook van haaraai haar kinderen niet in het wild laat groeien. Vrijheid en ontzag zijn één: trachten wil ze te scheiden, pleegt zeer veel te doen, alvorens strijdenden kroont. 'edeelte zjjner hoogst interes- ortgaat aan mede- idige beweging in iw, toegelicht door brok- lietgeeu de Zuid-Neder- lobelst hebben verricht spanning tusscben Zwit- inkrlfk op staathuishoud kundig gebied, ten gevolge van de verwer ping door de Franscne Kamer van het handelsverdrag met Zwitserland heelt kwaad bloed gezet en argwaan gewekt. Daaraan is zeker toe te scnryven de beteekenis, die men hecht aan een vastenavondgrap, te Bazel uitgebaald. In een door de overheid goed gekeurde optocht, als by dergelyke gelegen heden gebruikelyk is, kwam een man voor, bestaande in een reusachtig chèqe (wissel) van een half millioen, geteekend met den naam van den President der Fransche Re publiek Carnot. Lu plaats van te doen alsof men niets zag, heeft de Fransche ge zant dit hoog opgenomen en de Zwitsersche rugeeriug er over geïnterpelleerd. Deze heelt zich gehaast er bare verontschuldiging over aan te bieden en de grappenmaker zat in ai zijn onschuld gerechtelyk vervolgd worden. De studentenwereld ten onzent, die nog al op heelt met dergelyke grappen, mag zich wel wachten 1 Zy mocht eens op de gedachte komen de zg. eerlykbeids- motie Uavaignac tot een man te verwerken. Die motie behoort alweer tot het verleden. Een gansche zitting werd besteed om haar ter aarde te bestellen en er voor in de plaats te stellen eene andere, luidende: de Kamer, vertrouwende dat de Regeenng de democratische instellingen zal handhaven en een zuiver republikeinsche staatkunde zal volgen, gaat over tot de orde van den dag. Met 3la tegen 8b stemmen verwierf zy de meerderheid, totdat men het noodig ucnt weer eens met woorden te schermen en nationulen tijd zoek te maken, 't Is hiermede nu al zoo erg, dut de regeenng ten derde m.ie een maand crediet heeit moeten aanvragen, omdat de begroeting nog altijd niet is ulgehaudeld. Men verliest zien daaroy in allerlei kleinighedenbelasting op de livreikleeding en dergelyke, die men best tot later zou kunnen uitstellen. Het gemeentebestuur van Kuuaan heeft goedgevonden, naar aanleiding der Pana maquuestie, de „De Lessepskude" aldaar te I herüoopen in „ttoiz-Guilbertkadenaar den onbewust de ergste v Noord Nee getnoedelyk, stryden. Wy -LIGE i Notaris IJINCK te hoven zal op i 1 893, des Koffiehuis van ipenbaar, naar E WAARD. Bij Kon. besluit is aan Mr. J. J. De Reus, op verzoek, met ingang van I Maart, eervol ontslag verleend als pre sident der arrondissements rechtb ink te Dordrecht, met d inkbetuiging voor de door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. De ingenieur A. J. Krieger te Amersfoort heeft het plan ontworpen tot een Noord-Hollandscb—Utrechtschen Lo- caalspoorwegwaardoor een kortere ge meenschap dan thans tusschen Haarlem en Utrecht verkregen wordt. In de provincie Noord Holland zijn de belanghebbende en betrokken gemeenten: Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Haarlemmermeer en Uithoorn; in de prov. Utrecht: Mydrecht, Wilnis, Viukeveen en Waverveen, Loenersloot en Loenen. Met inbegrip der kosteu, aan het initia tief en de voorbereidende werkzaamheden verbonden, en van het renteverlies gedu rende den aanleg, zal naar schitting een kapitaal van ten hoogste f 1 900.000 noodig zijn om de lyn iu exploitatie te brengen. Door den heer Krieger is aan de be sturen der betrokken gemeenten en aan hoorders bescheid; men zou dan de geld kisten der bourgeois openbreken, na eerst den eigenaars den hals af.’esneden te hebben. Dat die ma» gGWiJhfclyk «ervolgd is, hebben wij tot dusver niet vernomen. Leve het vrije woord l Iets minder ruw in den vormmaar vrij wel in overeenstemming wat het wezen der zaak aanbelangt, sprak verleden week, in het Park te Amsterdam, de heer Van Kol. Dat is nu geen volksopruier uit de achterbuurt, maar een „beschaafd” man. oud ingenieur uit Indië In het volk, zei hij, wortelt de haat tegen de bezittende klasse, die doof blijft voor de ellende van dat volk, en toch door haar hebzucht oor zaak is van dien elleudigen toestand. Ver betering zal niet komenzoolang niet aan de bezittende klasse het privaat eigendom is ontwrongen, want zoolang het kapita lisme niet is verpletterdzal het de arbei ders verslinden. Is het wonder, dat zulke taal de men- schen opwindt tot een soort van razernij die zich voorshands slechts lucht geeft in straatrumoer en gevechten met de politie? Zoo wordt, al wat de beschaving met moeite tot stand brengt, al wat door aan- kweeken van onderlinge welwillendheid tot verbetering van het lot der minbedeelden wordt beproefd in gevaar gesteld van door een uitbarsting der ruwe kracht en der dierlijke begeerte te worden vernietigd Zoo maakt zich een geest van barbaarschheid meester van de gemoederenen komt over allen een adem van onverschilligheid, die zich, na een kroegbezoek, openbaart in vernieling van glasruiten en messteken. Wat de oorzaak is van deze onrustba rende verschijnselen? Voor eqn groot deel hebben wy die te zoeken in gemis van tucht Niet een zoodanige, die op klei nigheden vit en daardoor tot verzet prik kelt, maar een tucht die leidt tot zeltbe- heersching, die den wil vormt in dezelfde mate als het verstand zicü ontwikkelt. We hebben de vrijheid lief als onze moeder 1 dat zij op- wie een misdrijf, dat zich wreken zal reeds in de naaste toekomst. En zoo er één middel is aan te wijzen, om den storm te bezweren, dan zal bet zijn een ernstig tegengaan van al wat naar ruwheid zweemt; ons zelven in de eerste plaats vrij te houden van losbandigheid in woordeu en in daden. De beschaving, die de monseben houdt binnen de grenzen der betamelijkheid, is niet een vernis, van buiten aaugebracht, maar niet bestand te gen de inwerking van booze hartstochten zy is een kracht, die ul ons spreken en doen regelt, en haar stempel drukt op al onze onderlinge betrekkingen. Haar in alles aan te kweeken, is een plicht der menschenliefde. staathuishoudkundige van dien naam. Deze heeft echter daartegen geprotesteerd, daar hij zijn naam niet wensebt te zien gegeven „ton nadeelo van iemand op wien Frankrijk terecht roem draagt.” Hoffelijk, gelijk men van een Franschman mag verwachten. Min der hoffelijk was het gedrag van een paar honderd Parijsche studenten voor een groot deel medici die zich Vrijdag in de Sorbonne recht „vreemd” hebben aangesteld. Het was den studenten niet naar den zin, dat de openbare cursus van den heer Lar- roumet over literatuurgeschiedenis door een aantal dames wordt bijgewoond, die natuur lijk evenveel recht hebben dair te komen als ieder ander. Om nu die dames te ver drijven gingen de jongelieden bij bet begin van de lezing gemeene liedjes zingen en allerlei schreeuwen tegen de bezoeksters, en zij maakten zulk een kabaal, dat de lezing niet kon geschieden en de heer Lar- roumet eindelijk heenging. Het lot van het Home ru/s-ontwerp, dat thans in het Engelache parlement aan de orde is, is onmogelijk te voorspellen. Met denzelfden ijver, wairmede sommige organen het verdedigen, wordt het door anderen, o. a. de Times en de Pall Mall Gazette, be streden. Doch wat gevaarlijker is voor de tot standkoming der Wet, is dat van ver schillende e.i invloedrijke zijden wordt gewezen op de noodzakelijkheid om, indien Ierland een zelfstandig bestuur krijgt, Schotland, Engeland en Wales eveneens vrij te maken. Zelfs het kiesdistrict, dat Gladstone als zijn vertegenwoordiger koos, hamert op dit aanbeeld. In Itnlifi'H hoofdstad werd Zondag met ongemeenen luister het gouden Bisschops- feest van Paus Leo XIII gevierd. Alle gekroonde hoofden zonden hunne afgezanten en uit alle landen kwamen deputaties van vereenigingen en geloovigen. Voor een gehoor van meer dan 60 000 personen droeg Z. H. in de Basilica van St. Pieter zelf de mis op en gaf zijn zegen aan de geloovigen. In de ItallaaiiHche Kamer regent het interpellaties en stormachtige tooneelen naar aanleiding der bekende bauk-zaak. Nog altijd wil men den vroegeren Minister- President Crispi er in betrekken. De afgevaardigde De Zerbi, voor wiens vervol ging in dezelfde zaak de Kamer enkele dagen geleden toestemming had verleend, overleed plotseling. De President der Kamer bracht hulde aan zijne nagedachtenis. Portugal heeft alweer een ministeriëele crisis doorleefd. Oneenigheid in den boe zem van het Kabinet over financiëele aan gelegenheden, gaf tot ontbinding aanleiding- Ook in het nieuwe Kabinet zal de Minister van Financiën wol de man zijn, want op de beurs is Portugal op 't oogenblik 't gevoeligste! In de Belgische Kamer heeft generaal Brialmont Vrijdag den heer Woeste, het bekende lid der Rechterzyde, een lafaard en een onwaardige genoemd, omdat hy in de Kamer zich minachtend had uitgelaten over een officier, die wegens eene affaire de femme van minder allooi geduelleerd had. De generaal werd tweemaal tot de orde geroepen. De heer Woeste bleef merkwaardig kalm. De Vorst van Bulgarije trouwt 10 April, 't Is te hopen, dat zijne verkoudneid, waaraan hy thans door het voortdurend reizen en trekken lijdt, alsdan zal zijn geweken. De molenaar Gaertuer te Nittritz iu Silezië (Pruisen) ging daar met zijne twin tigjarige vrouw naar het vasteuavoudb *1. De jongelieden maakten er het bevallige vrouwtje druk het hof. Gaertuer jaloersch daarover, wilde naar huis gaan, maar zijn vrouw wilde niet mede. Hij ging zonder haar naar huis en vond er zijn kindje, 3 maanden oud, alleen in zyn wiegje liggen schreeuwen. Daarop keerde hy naar het bal terug, dwong zijn vrouw met hem mede te gaan, en thuis gekomen schoot hy met een voor de hand staand geweer eerst zijne vrouw en toen zichzelf dood. Te Weenen (Oostenrijk) heeft een schild wacht, die op post stond tegenover het Centraal Kerkhof, een soldaat van zyn re giment doodgeschoten. Hij verklaart, dat de man in het duister voortsloop en op zyn herhaald geroep geen antwoord gaf. De Negerprius van wien onlangs uit Kopenhagen bericht werd, dat hij zich tot de politie had gewend om voedsel en onder komen te vragen, is nu geëngageerd aan een caféchantant in de üeeuache hoofdstad. Prijs der AdvertentiönVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 aren. Alle binnenlandsche Advertentiënvoor 3 maai plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. De Vlaamsche beweging te Londen. De Loudensolie correspondent der N. Rott. Cour, sclirytc aan dat blad het volgende: Afgescheiden van taal ver wanischap en broe dertje neigingen, zyn er oogenbhkken, dat men als Noord-Nederlander wel eens Zuid- Nederiander zou willen worden, en dat men die verwisseling zou toewenschen aan het gros der noordelyKe landgenooten. liet zou voor dezen moeten g-lykstaan met eene onderdom peling in eene bron der jeugd. Voor eene wyl opgeuotnen iu den verfrisschenden en verleven digenden Zuid-Nederlandscheu stroom, de Nourd-Nederlanders als verjongd v voorsobyn treden. Er zou hun toch wel iets l big ven aankleven van die levendigheid, van die Van Noord tot Zui4 en van Oost tot West gaat er een klacht, dat we tot een toestand van barbaarschheid schijnen terug te keeren. Slechte manieren winnen veld in de samenleving, worden aangekweekt iu de pers, vinden haat] vertolkers op het tooneeien wat nog ve^l erger is dan de verbastering der manieren alleen, bet getal neemt toe, althans zoo wordt beweerd, van hen, die een menschpnleven zoo weinig tellen als gold het slecijts het wegwerpen van een ouden schoen, i Ruwheid, zelfs daar waar men zou ver wachten dat in de eerste plaats de goede vormen zorgvuldig worpen in acht geno men, dat wil zeggen, wapr de uitverkorenen des volks te zaaien komen om in onderling overleg de hoogste belapgen der natiën te regelen. Hebben we niet by herhaling ge lezen, dat iu zittingen van een of ander Parlement de geachte Afgevaardigden als woestelingen tegen elkander opstuiven, de grofste uitdrukkingen elkaar naar het hoofd werpen en als echte straatjongens handge meen worden? Het woofd „parlementaire vormen” begint dan ook gaandeweg zyn beteekenis te verliezen, en de tijd is niet meer veraf, dat men er onder zal verstaan juist datgeenwat in beschaafd gezelschap, niet geduld kan worden. Beschaafde gezelschappen, zijn die er eigenlijk nog wel? Die vriendschappe lijke byeenkomsten van mAnnen en vrouwen, waar men zich vermeit in aangenamen kout, en ieder zich verplicht rekent zyn beste beentje voor te zetten óm de genoegens van het gesprek te veihoogen, daarby zorgvuldig alles vermijdende wat de ge voelens dergenen, die het niet geheel met den spreker eens zyn op sommige punten, kwetsen kan? Die „avondjes”, verleven digd door wat muziek ön onderhoudend spelwaarbij men niet meer hartstocht aan den dag legt dan overeenkomt met den goedeu toon? O, zeker, bet „meuschen zien” heeit ook zyu schaduwzijde, en er is du juist niet een byzuiider humoristisch talent voor noodig, om er eenige ondeu gende zetten over te debjteerenvooral wanneer die byeeukoinsteu voor een goed deel zyn gewijd aan een prnpeie bespreking van de gebreken der aiwtjzigen. Maar dat laatste is geen noodzakelijk vereischte; een man ot vrouw van eenige beschaving kan onderhoudend zyu, houder dat zulks ten koste van audereu is 1 en een geestig gesprek behoeft met preciès eeu hekeldicht in proza te wezen. Waar zyn de tijden gebleven, toen de jongeren, binnengeleid in de kringen hunner vrienden en bloed verwanten, daar leerden hoe zich te ge dragen en een bescheiden aandeel te voe gen by den gemeeuseh..ppelyken voorraad conversatie, waaraan men zich gezamenlijk vergastte De meisjes, of laat ons om in den toon te blyven, zeggen, dp jónge dames, vinden bet veel aardiger, pe rul te spelen van Majoor Frans zonder paar weeldengen geest en ouaibaukelyk karakter te be zitten, en het denkbeeld van vrouwen-socië- teiten is niet nieuw meer. En wat haar broeders betreft, o, de aantrekkelykhe- deu van „de club” oefenen zulk een invloed uit, dat elk vry uurtje, elders dan daar duorgebrachtonherstelbare schade wordt geacht. De vorm der meeste gesprekken, die men er voert, is mpestai met voor reproductie vatbaar: men wil met pedant schijnenen spreekt da^rum helst uver beuzeiingen; uit vrees van aangezieu te worden voor een lemelaar, outieeut men zyn uitdrukkingen aan eeu jjatoisuat won derveel overeenkomst veriupnt met straat taal Eu die zelide jongelui, die under nun kornuiten alieuiuns praats hebben, weien dikwyls in den huiseiykeu kring met, wut te zeggen; aan het talent,] urn een gewoon gesprek te voeren, ombrepkt het hun ten eeneinale. Hoe kan het üuk anders, ais zy wgeus minder thuis zyu dan thuw? warmbloedige geestdrift, welke onzen Belgi schen broeders door de aderen tintelten welke den Noord-Nederlanderdikwerf al te „secuur”, al te kalm behageljjk en bespiegelend droog- l zou doen. wil gaarne bekennendat ik een 1 van aantrekking naar zuide- myn binnenste ontwaakt van don heer Antoon leeraar aan het Koninklyke Athe- die ons in de Neder- alhier vergastte op eene er „den taalstrijd en in Zuid-Nederland." bewondering over eene der moedertaaldie hij rigen als een bakker zich eene zekere mate Er zyn betrekkelyk niet stoppeliggoed Ik voor mij m dergeljjk gevoel lijker sferen in vond bij het aanhooren Moortgaatleerai.. naeum te Antwerpen landsche Vereeniging r’ boeiende voordracht over letterkundige beweging By eene natuurlyke zeldzame beheersching weet te plooien en te bui( zyn gewillig deeg, voegde Zi van nationalen najjver. T w vele Noord-Nederlanders, die het Moortgaat zoo kunnen nadoen dus dachten wy bij onszelven. Maar hy zelf was de levende tegenspraak van hetgeen hy verkondigde: dat namelyk de zoo genaamde Vlamingenonze Zuid-Nederlandsche broedersna eene eeuwenlange verwaarloozing en verbastering van de forsohe oertaal der vaderenzich nog niet voldoende geoefend heb ben met een werktuig dat hun eigen is, om het met de Noord-Nederlanders op te nemen. Maar my dunktmet mannen als Moortgaat behoeven noch de Zuid-Nederlanders noch hunne Noord-Nederlandsohe vrienden en broeders ooit te vertwjjfelen over de toekomst der zaak, die hun zoo nauw aan het harte ligtde toekomst der Nederlandsche beweging in België. Er zat gloed in zyne schildering van het verval der Nederlandsche taal in het benabuurde ryk, door de vorderingen van het Fransch, na de „wreede ontgoocheling van 1830.” Bitterheid en wrevel wisselden elkaar af in zyae uitvallen tegen de Walen en hunne „hakkeltaal”, die de liefelijke akkoorden van het Nederlandsch zelfs verdrongen aan den huiselyken haard hoeveel te eerder dan op de scholen in de schouwbur gen, ja in de Volksvertegenwoordiging. De geest drift, waarmee Moortgaat den veldtocht der mannen van de Vlaamsciie beweging schilderde, klonk voor Noord-Nederlandsohe ooren nu en dan wel ietwat overdreven. Men moet zich echter in de plaats onzer broeders stellenom een begrip te krijgen van hetgeen zij denken en willen. Zy bekampen eenen hardnekkigen vjj- and, welke hun de kostelijkste rechten van een vry volk betwist. Alboht waren wy Noord- Nederlanders ook zóó heftig, toen het den Span jaarden gold. Dat Moortgaat niet altoos vry van wrangheid ik zelfs tegenover Noord-Nederlanders, ook dat kan men hem vergeven, vooral wanneer het waar is, wat hy zegt, dat de Hollanders niet naar België komen, of zy beginnen terstond hun Fransch uit te pakken en het min of meer tegen iedereen te radbraken, zonder zich af te vragen, of daar over de grenzen niet een volk woont, dat hen volkomen begrypt in den tongval van Jacob van Maerlandt. Zóó handelende, zeide Moortgaat, treden de Noord-Nederlanders wille keurig of onbewust op als bondgenooten der Walen, de ergste vijanden der Vlamingen. La ten de Noord Nederlanders, dus sprak hy verder toch beseffen, dat wy hunnen strijd zyn hunne voorposten. Laat Vlaan deren eenmaal als slagboom vallen, dan zal Noord-Nederland eene beurt krygen en bloot staan aan de invallen der Franschen. Ondanks tegenstand en hinderpalen van al lerlei aard, kan de spreker gelukkig eenen kolossalen vooruitgang staven sedert de stryd, begonnen door eenige veteranen, een ware volks- kamp geworden is. Men kan in Vlaanderen weder spoorkaartjes en postzegeltjes koopen, «onder zich te schamen over de vraag in het Nederlandsch er naar. De opschriften in het Nelerlandsch worden talryker. Die taal begint weer te heerschen in de gerechtszaal, in de scholen, en goddank ook rondom den huise- lyken disch. Maar er valt de overwinning Het tweede santé vourdrac Gemeente SCHOONHOVEN. BURGEMEESTER en WETHOÜ- DERS van Schoonhoven verzoeken aan hen, die iets ovet 1892 van de Ge meente te vorderen hpbben en nog geen hebben ingeleverd, dit te doen vóór 1 Kaart a. s., terwjjl eveneens aan de gemeente verschuldigde GELDEN van BELASTINGEN, PACHTEN enz vóór 1 Maart te betalen teil kantore van den Gemeente Ontvanger. Schoonhoven, 24 Februari 1893. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. M. J. CHEVALLIER. Van zelf spreekt, dat de geachte redenaar met spannende aandacht gevolgd, en dat da verende bjjval, alsook een hartelyk dank votum, op voorstel van den voorzitter, den heer Adema van Scheltema, uitgebracht, zyu rechtmatig deel werd. Of het, om nog een oogenblik bij de zeden en schaafde klassen te blijven ?oo. «Igemom te «fa gaans gedaan wordt, zulle: oordoelenzeker is het klinkt het meest wordt opgemerkt, en daaraan zal het wel zijn toe te schrijven dat het kwaad, want een kwaad is het positief! meer indruk maakt dan een nauwkeurige kennis zou rechtvaardigen. Doch al kan alleen worden geconstateerd dat de toon der samenleving er niet op vooruitgaat, dan is ’t reeds erg genoeg. Dan behoeft het bewijs niet geleverd te wordendat tal van personen te kort doen aan een der eerste eischen van de huma niteit die voorschrijft elkander het leven te veraangenamen door noodelooze ruwheid in woorden en in daden zorgvuldig te vermijden. Het „geneer je maar niet”, dat tot veler motto is verheven kan als grondregel voor de samenleving geen dienst doen, ’t Is zoo, er komen oogenblikken in ons leven, dat we door verontwaardiging worden aan gegrepen; dan rollen ons harde woorden van de lippen of ontvloeien kernacbtige uitdrukkingen ons uit de penen is op de wyze, waarop wij onze gewaarwordingen lucht gevensoms gegronde aanmerking te maken, ’zonder dat ons dit eigenlijk tot een verwijt kan strekken. Maar waarom die forsebe tonen gebezigd, als er geen noodzakelijkheidnoch innerlijke drang toe bestaat? Om een notedop te verbre ken gebruikt men geen stoomhamer, noch een slagzwaard voor bet afpunten zijner sigaar. Ten opzichte onzer dagelyksche lectuur is een soortgelijke opmerking te maken. Wij zullen met beweren dat de ruwheid in de pers hier te lande reeds zulke ver houdingen beeft aangenomenals wij dat elders, met name in Frankrijk, kunnen waarnemenwy Nederlanders komen met de meeste dingen altijd een beetje achter aan, en bij onze niet te betwisten geneigd heid, om Fransche modellen te copiëeren, volgen we toch meestal op zekeren afstand Toch is ook by ons de toon niet altyd on- berispelyk, en heeft het er wel wat van, also! men door kracht van termen zoekt te vergoeden, wat aan deugdelijkheid van bewijsvoering wordt gemist. En daarbij moet wel zeer in bet oog vallen, hoezeer ieder overtuigd schijnt dat, wie maar in gevoelen van hem verschilt, noodwendig een domkop of een schelm moet zijn, mo gelijk wel beide tegelijk, terwijl het niet ontbreekt aan teekenachtige klankendie ongeveer betzellde beteekenen als de pas genoemde qualificaties. Dat toch allen, die zich geroepen achten hunt medeburgers vuor te lichten omtrent de vraagstukken van den dag, ouk dit in oogenschouw nemen, dat zy de vaan der beschaving hoog hebben te houden. Dis cussie voeren is niet hetzelfde als kijven, en aan het hof van de Koningin der aarde past geen vischmirkttoon. Wat erger is, we hebben bladen op onze schrijftafel ge had, waarin voor de welsprekendste dame ter plaatse waar de lyken der geschubde waterbewoners Liggen ungestald, een nieuwe voorraad van liefulyke uitdrukkingen zou kunnen op vangen als zy er zich met voor schaamde! Wordt in kringen, waar men verwachten zou, dat de goede toou blijft gehandhaafd, een voorbeeld van ruwheid gegeven, dan is het niet te verwunderen dat in de rangen, waar gebrek «an vorming en opvoeding nog meer aanleiding tot verwaarloozing der betamelykheid doet ontstaan, de goede manieren gaandeweg verdwyuen. Daar bly t het dan met by woorden, doch worden deze spoedig door daden gevolgd. Nooit herinneren we ons een tyd, waarin standjes, relletjes, ol hoe men die min ot meer op roerige bewegingen ook gelieve te noemen, zoozeer aan ae orde van den dag zyn als tegenwoordig, en het is vooral de jeugd, namelijk dat gedeelte der bevolking, waarvan men zou zeggen dat het de ouderlyke tucht pas is ontgroeid, zoo het die ooit had gekend, die het yverigst aan deze ontu-bDelyke dingen meedoet. Eerst komt er een „redenaar”, die in eeu of ander lokaal staat te razen tegen de maatschappij. De overheid laat dat toe, want de vry- heid van het woord moet toch vooral met worden aangerund 1 Wilt gij hoeren in welken trant dit geschiedt? Verneem dan wat te Roubain, in 't Noorden van Frank- ryk, zekere Dupont, zyn honderdtal boor ders en hoorderessen verkondigde. De aan staande luteiingenuus dezellde soort van jongelui die ten onzent een zuo be langrijke rui spelen in het bemueielyken van de politiemueten in de kazerne vlytig de ana>elastische leer prediken; als zy ouit tegen het vulk wurdeü aangeveerd, muelen zy beginnen met hun ctieis duua te schieten, want dut zyn tucn maar muur denaars luiaards en dieven. V erder uiuet ieder zooveel mogelyk brand stichten en de veruchtelyke bourgeois allen in een zee vun blued smoren. Up den gruoteu dag van de revolutie gal burger Dupont zyn

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1