s lO LER’ L i IVANHOE, effeljjke vertaling van Dr M P. LINDO n Heer Smits) 3e druk, opnieuw her- an iugeleid door Prof. Dr. JAN TEN Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. merk, N DER EL8T, nairs in Effecten. Goedewaaqen Zonen, IARKT, naast „DE WAAG”, Sir WALTER SCOTT. 1893. N’. 1348. Woensdag 1 Maart. 15 Ct. •ed waterhoudende te GORINCHEM, EEK. BINNENLAND. O H T, Voorstraat, Vo. 4. I Afleveringen Eerste Aflevering oekwinkels verkrijg! C O U D A, nemen gelden deposito: 1 dag opvragens 2| °/0 langer termijn op overeen te komen Jorwaarden en desverkiezende tegen iderpand in fondsen; De Rotterdamsche YPOTHEEKBANK te VEENDAM W. HEIJT te Schoonhoven. itgave. lufiBSlfirWfirKCO BUITENLAND. Overslebt. Gemengd Nieuwe. meerendeele Een hoo- A. VAM DER LEUN den aan- S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. langer termijn en SCHOOflïïOVENSCHE COURAIfT. n verkrijgbaar bij den Heer L VAN DER LEUN. I. KHU1JT. i. OSKAM. i. VAN EW1JK. HELLEMAN. i. HOUUENHOEZEM. I. H. AALFS. OOUDR1AAN. uitend in gesloten bussen. en zijn slechts f 0.45 per 1/8 kilo bus. leverd wat te maken is. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in de arrond.-rechtbank te Rot terdam Mr. J. H. Van Meurs, thans sub- stituut-gnffier bij de arrond.-rechtbank te ’s-Hertogenbosch. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. I K<’ U|—./U Platen, slechts ad r, en Prospectus in oekwinkels verkrijgbaar. ;aaf van D. BOLLE te Rotterdam. sche Effecten. i Nederland en Buitenland. «ete prijzen. in rente en teruggare naar keuze Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. te Kamerik. Je.roepen naar Ds J. Schotel te gem. Ridderkerk, Veere. et 157 prachtige groole r„ ILS' en voerdafgewisseld zoowel door mannen als vrouwenkoren. Het talrijk opgekomen pu bliek had een genotvollen avond, want in alles toonde de vereeniging vooruit te zijn gegaan. Even vóór het begin der pauze werd der vereeniging een prachtig vaandel ten ge schenke gegeven. Mej. J. W. E. Kikkert hield daarbij een toespraak waarin zij o. a. mededeelde, dat dit overhandigd werd na mens eenige dames uit de gemeente. De directeur G. C. Van ’t Hoog beantwoordde die toespraak en dankte tevens allen, die zijne vereeniging steunden. •HAASTRECHT, 28 Febr. Heden had al hier eene aanbesteding plaats voor het maken van 4 burgerwoonhnizen voor rekening van de firma Blanken en Den Hartog”, sigaren fabrikanten alhier. Vier biljetten waren ingeleverd, n. 1. Th Hooft f2991C. Straver f 2966Joh. Van Dam f 2772,50 en J. Jansen f 2642. Aan den laatsten inschrijver is het werk gegund. De gemeente zal eene leening van 2500 gld. sluiten, om daaruit de onkosten der nieuwe begraafplaats te bestrijden. De Nutsspaarbank alhier zal die leening over nemen tegen 4 percent. •KRIMPEN a/d LEK, 24 Febr. Woens dag avond werd in ons departement van het Nut de spreekbeurt vervuld door den heer Mr. Elout van Soeterwoude uit ’s Gra- venhage. ZEd. vervulde de spreekbeurt, daartoe afgevaardigd door het Hoofdbestuur. Spreker had tot onderwerp gekozen; „Het opium-vraagstuk.” In breede trekken schetste hij de ellende, waarin de opium schuiver geraakt en zette meer uitvoerig uiteen de misbruiken, die door de opium pacht nog in den tegenwoordigen tijd be staan. Geen regeering is er nog in geslaagd het opiumverbruik te beteugelen. Sprekers bepaalde meening is, dat de schuld ligt in het stelsel zelve en dat er geen verbetering te wachten is, zoolang in de wijze van verkoop en verpachting geene ingrijpende verandering is gebracht. Hij acht het schande, dat een christenland, dat zich het moederland noemt, dien vloek van het schoone Insulinde niet tracht op te beften, maar voortgaat miljoenen in de schatkist te doen vloeien. Het was voorzeker eene aangename ver rassing, toen spreker na deze rede, die door het talrijk opgekomen publiek met de groot ste aandacht werd aangehoord, verschillende lichtbeelden op het doek bracht. De beel den, alle aan Indië ontleend, gaven een duidelijk denkbeeld van Indische toestanden. Achtereenvolgens werd o. a een gezicht gegeven op de Krakatau, op Serang, op de benedenstad van Batavia, op Buitenzorg, op een Indischen tempel, op het oudste monument in de Preanger en andere. De voorstelling van een Inlandsch koetsier, eene Inlandsche vrouw met haar kinderen, eene bruid en een bruigom uit het volk, vaandel drager, pyper en trommelslager afgewisseld door die van den keizer en het hof van Solo, van een Inlandsch feest, waarin het dooden van den tyger de hoofdrol speelt en vele andere maakten indruk op het pu bliek. Ook de waaierpalm, de wajong, de theeplant en de opiumplant kreeg men te zien. Onder de overigp beelden, te veel om op te noemen, maakte vooral de ver magerde gestalte en het uitgeteerde gelaat van den aan opium verslaafde een diepen indruk. Op het zien van zulk eene ver- schjjning moet men er mede instemmen, dat het opium-verbruik een vloek voor Indië is. Welk een verschil tusschen den welge- danen Baba en den ongelukkigen schuiver! Met een hartelijk woord aan den spreker sloot.de voorzitter dezen belangwekkenden avond. Bij gelegenheid van deze buitengewone vergadering waren tevens de teekeningen van de leerlingen der Nutsteekenschool ten toongesteld. Het blijkt, dat deze school de gewenschte resultaten afwerpt en dat de leerlingen goede vorderingen maken. Dat deze inrichting in bloei toeneme en dat velen opgewekt mogen worden, om, waar het maar eenigszins in hun belang kan zijn, van dit onderwijs te genieten. •KRIMPEN a/d IJSEL, 25 Febr. In de heden-morgen gehouden raadsvergadering is tot hoofd der openbare lagere school alhier benoemd de heer G. D. Heij te Gouda. De benoemde, 29 jaren oud en gehuwd, is in zijne woonplaats reeds gedurende 7 jaren verbonden aan eene school met onge veer 450 leerlingen en 10 onderwijzers en bezit, behalve akten voor het Fransch en de Wiskunde, een diploma als onderwijzer in den Zang, uitgereikt door de Maatschappij van Toonkunst. §LEKSMOND, 27 Febr. Door de benoe ming van den heer J. Hartman alhier tot brievenbesteller ten postkantore te 's Gra- venhage, is eene vacature ontstaan van brie vengaarder en telefonist in deze gemeente. LOPIK, 25 Febr. In de op Donderdag gehouden raadsvergadering werd aan den heer Melchior alhier, op diens daartoe ge daan verzoek, een eervol ontslag verleend als gemeentegeneesheer, met ingang van 1 Mei voormiddags (spoortjjd). De tn kh<.A^ onver- srstrekken gelden op Effecten voor: •agen onder f 1000,— 4 ®/0 ’sjaars; ■agen daarboven tot den prolongatie- jers, volgens Amsterdamsche beurs- jorwaarden sten zich met het koopen en verkoopen in Effecten, 'tegen een provisie van: °/o voor fondsen boven de 30®/,, °/o onder 30 f9‘, (ook jor loten;) 'erlangd worden orders in de meeste ndsen verantwoord tot den eersfvolgen- m middenkoers der Amsterdamsche )urs; elen Coupons in boven de Amsterdan- he beursnoteeringzonder berekening m provisie; sten zich op voordeelige voorwaarden et het incasseeren van wissels op binnen- i buitenland. Tarieven op aanvrage atis verkrijgbaar. brmatiën worden verstrekt door den Heer TAN DEN HEUVEL, Schoonhoven. voor Nederland gevestigd te ROTTERDAM, rekt gelden ter leenuitsluitend onder e hypothecair verband, tegen billyke vaarden, zonder vooruitbetaling van in. invragen gelieve men te richten aan Agent voor Woerden er. omstreken, Heer R. VAN WIJK, Voorstraat, Woerden, rien meerdere inlichtingen te beko- zijn. DE NEDERLANDSCHE hypotheekbank uit 4 0 PANDBRIEVEN, in stukken loot»,—, f.ioo,—f 200,— en f50,—. ■strekt‘GELD op eerste Hypotheek billijke voor waarden. chtingen verstrekt de Heer ustreerde u Bij Kon. besluit zijn benoemd tot luitenant generaal, bij het wapen der cavalerie, de generaal-majoor W. K. L. Van Helden, inspecteur van het wapenbij het wapen der genie, de generaal-majoor J. H. Kromhout, inspecteur van het wapen. Naar men verneemt, zullen voortaan de bournou’s der officieren van zilveren sterren, zoowel op de binnen- als op de buitenzijde van de kraag, worden voorzien ter herkenning van den rang, als dit kleedingstuk wordt gedragen. Het rij kst el eg raaf kan to or met telephoondienst te Haastrecht is voortaan op Zon- en feestdagen alleen open van 7|- tot 8J uur v""- diensturen op werkdagen blijven anderd- Het rijkstelegraafkantoor te Bodegraven is, met ingang van 25 dezer, op werkdagen open van 8| vóór-tot 2} uur namiddags en van 5} tot 71 uur namiddags (spoortijd). De Zondagsdienst ondergaat geene verandering. Voor de verkiezing, van een lid van den Gemeenteraad te Zegveld moet herstemd worden tusschen de hoeren P. Van der Toorn en A. Bruggraaf. Te Woerden is een nationaal biljartconcours gehouden. De prijs van f 100 werd behaald door den heer H. M. Hulst te Bilt (prov. Utrecht), en de premie van f25 door den heer C. P. Bakker te Gouda. Ds. T- J. Ringeling te Neer- langbroek heeft toezegging van beroep ont vangen bij de Herv. Gem. te Diemen. Ds. H. Van Selms te Kralingen heeft bedankt voor het beroep bij de Herv Gem. te Harderwijk. Bedankt voor het beroep bij de Herv. Gem. te Elburg door Ds. J. J. L. Van Toorenenbergen, t- 17 Geref. Kefkhn. Bi Giesen-Nieuwkerk c. a. Haarlemnaar Bolnes Ds. C. Steketee Czn. te GOUDA27 Febr. Alhier heeft zich een geval van cholera voorgedaan bij een 14- jarigen jongen, werkzaam op de Goudsche machinale garenspinnerij. De inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht heeft, in verband hiermede, aan deze gemeente een bezoek gebracht. De voordracht voor hoofd der tus- schenschool alhier bestaat uit de heeren J. Stout te Schiedam; G. N. Kruisheer te Gouda en J. S. Verburg te Rotterdam. ♦AMMERSTOL, 27 Febr. Tot architect der gemeente Berg-Ambacht is benoemd de heer Adr. Kok Wz. alhier. Met ingang van 1 Maart a. s. zal het telegraafkantoor (B. O.) alhier geopend zijn op werkdagen: van ’s morgens 7| lij, van ’s middags 121 2| en van ’s namiddags 4|—8} nur (Greenwiehtijd). Op Zon- en feestdagen van ’s morgens 7|—8( (Green- wichtijd). Bij het vergraven van grond voor den aanleg van een’ kelder in de onderwyzers- woning alhierheeft men een gouden ring gevondenwaarschijnlijk afkomstig van een lijk. •ARKEL, 27 Febr. In de vergadering van „Nut en Genoegen” trad Donderdag j.l. als spreker op de heer B. Ter Haar predikant te Nijmegen. De talentvolle spreker las eene zeer schoone novelle voor, getiteld „Roode Teun”, waarin wordt aangetoond dat geven alleen niet altijd wéldoen is en dat de gevers somtijds zelven mede de schuld dragen van de ondankbaarheid der beweldadigden. Na de pauze droeg de spreker voor een gedicht, doorhem zelven vervaardigdgetiteld „Saul”. De verga derden hadden een hoogst nuttigen en aangeiiamen avond. Sedert een veertien dagen is hier weder eenige handel in aardappels. Heden worden de „Turken” geleverd tegen f 1,05 CAPELLEa/dIJSEL, 25 Febr. Met gun stig gevolg werd heden van de scheeps- bouwwerf van A. Vuijk te water gelaten een yzeren sleepkaan van 300 last, voor Johann Krapp te Mannheim. Met den bouw van een tweetal sleepkanen van 450 en 300 last werd inmiddels een aan vang ge maakt. Deze schepen zijn bestemd voor de firma Gebrs. Kröll te Mannheim en voor Adam Berberich te Weisenau. CAPELLE a/d IJSEL, 27 Febr. Heden werd van de werf der Gebr. Van Dijk met goed gevolg te water gelaten de yseren sleepkaan „Columbus IV,” groot 250 last, voor rekening van den heer A. Terwindt te Westpannerden, en daarna de kiel ge legd voor een klipperschip, groot 150 last, voor rekening van den heer Balthasar Jr. te Camp a/d Rhein. •GlhüEN-NIEUWKERK, 27 Febr. Ds. J. Van der Spek alhier heeft een beroep ont vangen naar de gemeente Oudenhoorn. •HAASTRECHT 25 Febr. Gisteren-avond gaf de muziekvereeniging „Prima Volta” eene uitvoering in het gebouw van den Protestantenbond alhier. Vóór en na de pauze werden telkens vijf nummers uitge- a. s., wegens vertrek naar elders. Werd door de vergadering algemeen het besluit van den heer M. betreurdmen kon niet anders dan de redenen billijkenwelke onzen medicus er toe hebben geleid deze gemeente te verlatenaangezien hij voor nemens is zich in zijne geboorteplaats (Koedijk) te vestigenalwaar zijn vader zich sedert tal van jaren in eene uitgebreide practijk mocht verheugen. De raad besloot daarop met algemeene stemmen tot het oproepen van sollicitanten naar de te vaceeren betrekking en ten spoe digst over te gaan tot den bouw van eene nieuwe woning voor den te benoemen ti tularis. In deze raadsvergadering werd voorts mededeeling gedaan dat door Ged. Staten is goedgekeurd 1. de rekening over het dienstjaar f891; 2. de begrooting van pl. inkomsten en uitgaven over 1893. Tot leden van het stembureau voor de in dit jaar te houden verkiezingen zijn be noemd de heeren J. Hardenbol en A. Vink. Op e^n verzoek van de wed. Nieuwendyk, om afschrijving van hondenbelasting over 1892, werd afwijzend beschikt, wegens bet te laat indienen van het adres. Ten slotte werd aan de rijksveldwachters Hordijk en Van Brakel te Benschop elk een gratificatie van fb toegekend voor de aan deze gemeente bewezen diensten. •NIEUWPODRT, 27 Febr. Onze ge achte predikant, Ds. G. Timmer, maakte gisteren-morgen aan de gemeente bekend, dat hij geene vrijheid gevonden bad, de beroeping naar Wittewierum aan te nemen. •NOORDELOOS, 27 Febr. De vraag naar hennep wordt levendiger. Waren voor een paar weken eenige partijtjes schil verkocht voor f 17 de 50 kilo's, verleden week werd daarvoor reeds f 18 geboden. Het aantal houders van hondenkarren, ingeschreven volgens art. 21 van het prov. reglement op wegen en voetpaden, bedraagt in deze gemeente 11. ••OUDERKERK a/d IJSEL, 27 Febr. Met ingang van 1 Maart a. 8. zijn de kantoor uren van den postdienst alhier gelijk gesteld met die van den telephoondienst. Beide kantoren zjjn dus open (Amst. tijd) op werkdagen, van des voorin. 8 tot 12, en van des nam. 2 tot 5 en van 6 tot 7 uren op Zon- en feestdagen, van des voorm. 8 tot 9 en des nam. 1 tot 2 uren. POLSBROEK, 25 Febr. Door burg, en weth. zijn vastgeateld de Ijjsten van kiezers voor de Tweede Kamer, de Staten-Generaal, Provinciale .Staten en Gemeenteraad voor het Ipopende jaar. De lijsten zijn gelijk luidend en wijzen een gezamenlijk getal van 90 kiezers aan. •REEUWIJK27 Febr. Bij den Raad dezer gemeente is ingekomen de goedkeuring vap Gedeputeerde Staten op zijn genomen be sluit om de jaarwedde van het onderwijzers personeel van school A alhier met f25 te verboogen. RIDDERKERK, 25 Febr. In de verga dering van den gemeenteraad van Woens dag werd benoemd tot onderwijzeres aan de dorpsschool mej. A. 8. De Kroes te Barendrecbt. Daar de veldwachter J. De Waard te Bolnes in de uitoefening van zijn dienst zoo danig is verminkt, dat hij hoogstwaarschijn lijk niet meer goed ter been zal worden, werd voorgesteld, aan De Waard een pen sioen te verleenen van f' 300, waarin door de provincie de helft zoude worden bijgedragen. Door den gemeenteraad werd dat voorstel niet aangenomen, doch werd besloten, De Waard een wachtgeld van f 150 ’sjaars toe te kennen. •SOHELLUINEN, 24 Febr. Door den hoogen stand van het buitenwater stond Zaterdag en Zondag jl. het water van hot Kanaal van Steenenhoek in de huizen der bewoners aan den Wolpherschen djjk. Gelukkig kon men alles, ook de aardappelen, voor het water bergen. Tot heemraad van den polder den Banne van Gorinchem en Kwakernaat is gekozen de heer C. Beuzekom te Gorinchem. In geen jareu is er te Hardingsveld zooveel winterzalm gevangen als in de laatste twee weken. Meermalen zag men op de vischmarkt 30 a 40 zalmen van 16 tot 30 halve kilo's, die zooveel op brachten, dat verscheidene visschers een goed weekgeld thuis brachten. •STOLWIJK, 27 Febr. Het aantal hon denkarren, dat in deze gemeente is inge schreven, bedraagt, evenals het aantal vergunningen 14 alzoo: op elke honden kar óóne vergunning of omgekeerdprecies naar men ’t neemt. STORMPOLDER, (Krimpen a/d IJsel), 25 Febr. Van de werven van de heeren 0. Van der Qieaaen en Zonen werden deze en de vorige week met goed gevolg te water gelaten vier schepen, ieder groot 250 lasten, gebouwd voor rekening van de Rotterdamsche Ballast-Maatscbappij, en de kielen gelegd van een Rijnscnip, groot 500 lasten, te vervaardigen van yser en staal, voor reke ning van de heeren B. Prestel en Co., en van een ijzeren Rynschip, groot 700 lasten, De Fraaaeha Senaat heeft, onder toejui chingen van de linkerzijdeden oud Minister Jules Ferry tot zijnen voorzitter gekozen. Aanstonds begaf deze zich naar het Elysée, waar hij een onderhoud had met President Carnot: bjjzonder hartelijk 1 Le Figaro wil nog immer een nieuw onderzoek instellen tegen de ondernemers der Panama-zaak. Als eerste getuige zou President Carnot dan gehoord wordenen wel over de vraagof hij de lijst der om gekochte Afgevaardigden heeft gezien, zoo- als beweerd werd door den oud Minister Yves Guyot. Wegens de berouwvolle houding der Ba- zelsche en Zwitsersche overheid in zake de vastenavondgrap te Bazelheeft de Fransche Regeering verklaarddat zij ondanks den ernst van het gebeurde, niet op vervolging der schuldigen zal aan dringen. Dat mag nog eens vriendschap genoemd worden 1 Te Dublin (Ierland) zal tegen 8 Maart eene adresbeweging georganiseerd worden tegen Home Rule. In het Britsche Lagerhuis werd het getal der Gladstonianen weder vermeerderd door het uittreden van een conservatief vacant ge worden parlementsplaats toegewezen aan den Gladstoniaan Harry Lawson, die 272 stem men meer verwierf dan zijn conservatieven mededinger. Te Gateshaed werd de afge treden Gladstoniaan door een partijgenoot vervangen. Het Kngelsche dorp Pelsall (Stafford) verkeert, naar men bericht, in gevaar van door den aardbodem verzwolgen te worden. De steenkolenmijnen in die streek zijn zoo volkomen uitgedolven, dat de aardkorst, waarop Pelsall staat, niet sterk genoeg moet zijn, om het dorp te dragen. Er zijn reeds verscheidene menschen gevallen ia de grooto gaten, welke in den grond ontstaan zijn, en het zon wel kunnen wezen, dat de in woners eerlang gedwongen werden tot het verlaten van hunne huizen. De Londensche postzegelhandelaar J. W. Palmer beeft een kamertje met een mozaiek- behangsel, bestaande uit 70.000 postzegels van alle landen ter wereld maar valsche. Hij heeft 'dat vertrek opengesteld voor het publiek, opdat ieder die wil kunne verge lijken of een postzegel dien hij heeft valsoh is of niet. Valsche postzegels worden, volgens hem, voornamelijk in Duitschland en in de Ver- eenigde Staten gemaakt. In de Italiaansche Kamer wordt aan de Regeering op het pnnt der Bank-schandalon maar geen rust gelaten. De Afgevaardigde wil nu nl. een commissie benoemd hebben die belast zal zjjn met het instellen van een onderzoek naar de handelingen van het Ministerie in deze. Het voorstel werd echter verworpen. De Pans zet nog steeds zijne receptiën voort. Hij ontving dezer dagen o. a. een bezoek van den Franschen gezantdie hem eenen brief van President Oarnot overhan digde. Deze geeft daarin aan Z. H. de ver zekering van zijnen diepen eerbied. Hij wenscht den Paus oprecht geluk en geeft daarbij zijne beste wenschen te kennen voor ’s Pausen gezondheid. De gezant bood bovendien Z. H. twee prachtige Sèvres vazen aan. De patriarch Azariano, buitengewoon ge zant van den Sultan, heeft den Paus een troon aangeboden in Arabischen stijl, inge legd met ivoor. De Paus, zeer ingenomen met dit geschenk, zette er zich terstond op neder. De oudste ambtenaar in Rusland en stel lig een der oudste ter wereld is dezer dagen te St. Petersburg overleden. Het is de ge heimraad L G. Iwanow, die den ouderdom van 110 jaren had berpikt en nog pas sinds drie maanden zijn ambt had neergeiegd Hy begon zijn loopbaan als gewoon bood- schaplooper. In Portugal is de heer Hintze Ribeiro met een Kabinet gereed gekomen, waarvan hjj zelf Voorzitter ismet de portefeuille van Buitenlaudsche Zaken. Het Kabinet is zich zeer goed den moeielyken toestand bewustwaarin het verkeert. Wat de schuld aangaatde Regeering zal zooveel betalen als mogelijk is. Zonder overweging zullen geen nieuwe lasten worden opgelegd en in geen geval sullen de belastingen worden verhoogddie den werkman het meest druk ken. Het voortdurend strevep der Regee ring zal syn: „beperking der uitgaven.” In Skandinavië heeft men veel last van he| ys. Voorts woedde er een hevige storm. In Zweden een sneeuwstorm, die het vervoer belemmerde De treinen kon den niet doorgaan, In 13 dagen kwam de post er niet aan. In Noorwegen vriest het 19 graden! voor rekening van de Maatschappij „Beet hoven”, allen te Rotterdam gevestigd. •TIENHOVEN, 37 Febr. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente alhier is herkozen de heer A. F. Kool. Van II. Zondag op Maandag zijn op de zaim-zegenvisscherij alhier 6 zalmen gevangen. •VL1ST, 27 Febr, De Directie der Neder- landsche Brandwaurborg-maatschappij te Tie! heeft 25 gulden geschonken voor de spuitgasten bij den onlangs plaats gehad hebbenden brand bij den landbouwer A. De Hoop. •WILLIGE-LANGERAK, 23 Febr. Gisteren is ook van hier een jongmensch naar Amerika vertrokken, met een boot van de „Hollandsche Maatschappij” te Rotterdam. Ofschoon bij gedwongen was als passagier 2e klasse te reizen, doordien de overvaart voor 3e klasse- passagiers gesloten was, toen hij zich vóór een paar weken als passagier aangaf, werden nu toch met dezelfde boot, waarmede hij vertrok, passagiers 3e klasse vervoerd. In die 2 weken schynt er toelating van* 3e klasse passagiers gekomen te zijn. Hij heeft versooht, naar de vader ons mededeelde, nu ook 3e klasse te mogen reizen, dewijl hij niet uit weelde 2e klasse reist, maar dit werd door de „Maatschappij” niet toegestaan. Afloop van Publieke Verkooplngen van Onroerende Goederen. *r- Bij veiling, gehouden te A m- merstol dd. 25 Februari 1893, ten over staan van notaris D. Teijinok, werden gegund Een slag dyk, buitendijks te Ammerstol aan 0. De Jong Az. aldaar, voor f70. Een perceel bouwland, water en halve Kerkweg te Berg-Ambacht aan de weduwe W. Verduijn aldaar, voor f 150. Een perceel bouwland te Berg-Ambaoht, aan 0. Zaanen Hz. te Ammerstol, voor f230. Een perceel hooilandzijnde een ge deelte der Broekateeg te Berg Ambacht, aan P. De Man aldaarvoor f 110. Twee akkers bouwland te Berg-Ambacht, aan de Broekateeg, aan de wed. W. Verduijn aldaar, voor f230. Terwijl het huis en erf met schuur boomgaard en dykgrond te Ammerstol werd opgehouden, voor f1800. Te Eist (Betuwe) zijn de pok ken uitgebroken. In het gezin van den voerman J. zijn 2 gevallen geconstateerd, n.l. bij moeder en dochter. Onder de leerlingen van het instiluut Si. Louis te Oudenbosch is be- smettelijke keelziekte geconstateerd. Vier kinderen zijn aan de ziekte reeds overle den, terwijl een vijftiental gevaarlijk ziek liggen. Op iast van den geneesheer zijn de overige 420 leerlingen jl. Zaterdag naar hunne woonplaatsen teruggekeerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. is te ’s Gravenhage een man van middelbaren leeftijd, hoofd van een talrijk gezin, vermoedelijk in benevelden toestand, in de Prinsegracht geraakt. Naar men zegt zou hij eene weddenschap hebben aange gaan om voor 25 cent de gracht over te zwemmen. Toen het ongeluk bemerkt werd, riep men de hulp in van Dr. Van Valken burg; doch ondanks alle aangewende po gingen kon het leven niet meer worden opgewekt. Het lijk werd door de zorg der politie toen vervoerd. Donderdag jl., omstreeks 3 uren des namiddags, had op het baggerwerk tot normaliseering van de rivier de Waal te Vuren, aannemers de heeren H. Van An- rooi en A. Vermeulen, een vreeselijk ongeluk plaats. De dekknecht van de op het werk dienstdoende sleepboot „Jakob Hendrik”, genaamd A. Van Leeuwen, oud 23 jaar en wonende te Nieuwaal, had het ongeluk terwijl de kapitein een zandbak van den loswal wilde wegsleepen, met zijn eene been in den sleeptros verward te raken, met het ongelukkig gevolg dat het been boven den enkel bijna geheel werd afgesneden de on gelukkige werd terstond naar Zalt Bommel gebracht, waar het been onder de knie is geamputeerd. Op denzelfden dag en hetzelfde werk viel van den stoombaggermolen Waalstroom No 1 een man overboord in de sterk stroo- meude rivier, doch gelukkig werd hij nog in tyds gered, hoewel hij reeds door den stroom van den baggermolen weggedreven was In een gezin te Nieuweschoot (Fr.), dat uit 9 personen bestaat, vindt men éón overgrootvader, óóne overgrootmoeder, twee grootvaders, ééne grootmoeder, twee vaders, drie moeders, twee ooms, ééne tante, vier neven en nichten en ééne achternicht. Het is gebleken, dat het ge bruik van postzegels, die reeds eenmaal gediend hebben, moer voorkomt, dan vaokelijk werd vermoed. Uit den aard der zaak kon dit misbruik hoofdzakelijk op de kleinere kantoren worden geconstateerd doch daar het nu voor de hand ligt, dat het kwaad ernstige verhoudingen heeft am- genomen, is door de administratie der pos teryen een scherp toezicht aan alle kantoren bevolen.

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1