EN: inkelhuis arin Confectie- |ks Grootenweg e poort in de srkt A, 253a, 1893. Zaterdag 4 Maart. N*. 1349. ging. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht. i Bierhuis J. Officieels Kennisgevingen. Gemeente SCHOONHOVEN. UIS c. a., •merkt A, 264, erqjautoe 6a. et Erve f te Huur met Erve ere. 2, gemerkt j- met Erve ere 3, gemerkt IGE, net Erve net Erve IUIS BINNENLAND. inkelhuis iet Erve nkelhuis iet Erve nkelhuis et Erve BUITENLAND. OveHicht. SCHOOL E VRIES Zelfbeheersching. «ling op 26 DE VRIES. S. W. N. VAN NOOTTEN te Schoonhoven, Uitgever». roning tot 30 J Bovenwoning i#e tneSacft tal top br een pojt 5 puntai/ aft lasten fjeiip camp, ip Seguaam alp anbece 3. 11, gemerkt 8CHOONHOVENSCHE COURANT. C N ■aronder BIER- ▼oor f350 p. j. BOVENWONING met ERVE en 1, gemerkt A, n 14 zijn ter- le perc. 10 en are. 5, gemerkt ore. 6, gemerkt ireven. itigen iederen i 'b nam. 2—4 verkoop, mits n toegang, af e naast pero. 9, 8TATEN-GENERAAL. De Tweede Kamer hervatte Dinsdag-middag De heeren Plate en Uer- na goedkeuring hunner dee Vooraittere werd i betreffende de Kamera de Afdeehngen te on- Manufactuurs- 3. 10, gemerkt ▼oor f260 p. j. Affaire, staande groot 177 c.A. trin Scboenen- *c. 8, gemerkt van heid van lichaam, juist om de aan dut r Alleen zouwie 't niet wist nen leeren, L tijde zijn lichaam als 't er spant I. gelegen poort, merkt A, 256, tarbacfi/po :n pmooHte/ angrier/ tie aa een olb jaare 1735 in be ban» Bij kon. besluit is de gene raal-majoor op non activiteit, jonkheer L. J. Van Teylingen, laatstelijk van den groe ten staf, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f2700. Bij beschikking van den Hoofddirecteur der Posterijenvan 15 Febr. 1.1. No 353, is bepaald, dat voor het af ha len van brieven couranten en andere stuk ken van de hulppostkantorendaar waar dit verlangd wordt, geen recht is verschul digd en dus kosteloos aan daartoe strek kende verzoeken moet worden voldaan. De heer J. C. Benit te Amster dam heeft aan den Minister van Waterstaat enz. een adres gezonden, waarin hij mede deelt, dat hij door zijne financiëele relatiën in staat is gesteld, over een kapitaal van ongeveer tweehonderd en twintig millioen gulden te kunnen beschikken, uitsluitend be schikbaar gesteld tot geheele of gedeeltelijke drooglegging der Zuiderzee, tegen een zeer billijke rente De uitvoering der werken zou worden overgelaten aan do Nederlandsohë ingenieurs en aannemers, onder oppertoezicht van de Nederlandsche regeering Adressant verzoekt den Minister by overweging van plannen met hem in nadere onderhandeling te treden. Door wijlen mejuffrouw Al- bertine Van Loon, 14 Februari jl. te Rot terdam overleden, is aan de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord gelega teerd eene som, groot f2000, vry van suc cessierecht. rin Affaire in perc. 13, ge- L. en i. 14, gemerkt landelsdrukkerjj kerkerk, onder Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. In het Brlfsche Lagerhuis is een belang rijk ontwerp aanhangig gemaakt, nl. eene voordracht, strekkende om toezicht uit te oefenen op den verkoop van sterke dr inken. In elk district zou eene meerderheid van twee derden dor plaatselijke belasting be- talenden het recht hebben den verkoop van sterken drank in dat district geheel te ver bieden, de werkelijke restauraties in hótels voor werkelijke reizigers uitgezonderd. Vroe ger is ook al eens een dergelijk ontwerp ingediend, maar toen werd het niet aange nomen, op grond van de zware schadever goeding, toen aan de tappers toegekend. Een ander onderwerp van beraadslaging in het Britsche Lagerhuis is de zilverquaestie en het mislukken eener regeling daarvan op de laatste Brusselsche Munt conferentie. De Afgevaardigde Thomson stelde voor, het Congres opnieuw te doen vergaderen, ten einde de noodige maatregelen te nemen, tot het afwenden der groote nadeelen, die ontstaan zjjn uit het steeds grooter wordend verschil in waarde-verhouding tusschen zil ver en goud. Het voorstel werd verworpen, vooral, zooals Gladstone verklaarde, omdat het niet Engelands schuld is, dat het Con gres mislukte. De heer Jules Ferry heeft met een korte toespraak het ambt van President aanvaard hij betuigde daarin zjjnen dank, dat de vergadering een einde had gemaakt aan het hem opgelegd tijdperk van beproeving. Onze Republiek Frankrijk, zoo eindigde Ferry, is van geen enkele groep het uit sluitend eigendom. Alle mannen van goe den wille zijn haar eigendom. Het nieuwe Panama-proces, wegens om- kooperijzal 4 zittingen van het Hof van Assises te Parijs in beslag nemen. De beschuldigden zijn Ferdinand en Charles de LessepsFontaneBaïlhautSans Leroy, Blondin èn eenige anderen. Vidide be kende onthuller” van Figaro deelt mede, dat Charles de Lesseps aan den rechter van instructie heeft gezegdhoe De Freycinet, Floquet en Clemenceau zóó op de hoogte der Panama-maatschappij warendat ze telkens tussohenbeide kwamen. In eene bijeenkomst te Parijs heeft Andrieux ver klaard, daP hij de namen der 104 Afge vaardigden, die hij beschuldigt van knoeie rijen nog niet mag noemenmaar dat er eens een dag zal komendat hij mag en zal spreken „Dan zal er wat aan het dag licht komen,” dus besloot Andrieux. „Zoodra ik al mijne bewijzen heb, zal ik dat in het openbaar stavenl” Er zijn dus nog heel wat schandalen in het vooruitzicht l Wat in het vat is, verzuurt nietl Nog steeds houdt het gerucht aan dat Arton, de langgezochte Panama-omkooper, te Amsterdam zou zjjn. Er moeten twee politie beambten uit Parijs naar onze hoofd stad vertrokken wezen. Ook beweert men telkens weder, dat Cor nelius Herz die, gelijk men weet, te Bournemouth gevangen is, maar om sjjn toestand niet naar Frankrijk vervoerd kan worden niet bedenkelyk ziek is. Dat wordt thans weder verzekerd door een re dacteur van „l'Eoho de Paris”, die naar Engeland ging om Herz te bezoeken. Van den Duitschen Keizer hebben we weer eene redevoering te wachten, 't zy •ene openingsrede van de zittingen van den (Hoofd de Heer L. AKKERHUIJ8 JEz.) en BEWAARSCHOOL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS maken bekend, dat de aangifte van Kin deren, die men met 1 April op de SCHOOL (Hoofd de Heer L. Akkerhpijs JEz.) of op de BEWAARSCHOOL, wenscht toegelaten te zien, kan geschieden op Vrijdag 17 Maart a s., van 1 tot 3 uur. Schoonhoven, 3 Maart 1893. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. M. J. CHEVALLIER. Prijs der AdvertentiënVan l tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiënvoor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. EN Woensdag aart 1893, orm. 11 uur, in 3afé Neuf” al- publiek verkoo- i navolgende on- reldoortimmerde haar vergaderingen, ritsen namen zitting, geloofsbrieven. Op voorstel besloten, het wetsontwerp van Arbeid opnieuw in i derzoeken. Db Afdeeiingen benoemden tot haar Voorzit ters de heeren De Mejjier, Haffmans, Van Hou ten De Beaufort (Amsterdam) en Runstot onder-voorzitters de heeren Conrad A. Mackay, Van KerkwykRutgers en Havelaar. De volgende dagen werden aan zectie-arbeid gswyd. Volwassen menschen hebben dikwijls veel moeite om verkeerd’>s<teQ te leggen. Zoo wordt beweerd maar de waarheid isdat zij er geen werk van maken. Geschiedde zulks altijdmen zou verrassende uitkom sten zien en ondervinden. Bij de opvoeding onzer kinderen moeten we hetzelfde in toepassing brengen. Menig kind maakt, als een ongelukje het treft, een geweld alsof er een aardbeving was losgebroken: de stumper is geheel over stuur. Een enkel kalm en krichtig woord is soms het beste middel om de bezinning te doen terugkeeren en den invloed van den schrik te breken- Vooral achten wij het van het hoogste belang, het kind van het begin af te ge wennen aan oplettendheid. Niet alleen is dit noodig uit een onderwijskundig oog punt, maar in de eerste plaats als opvoe dingsmiddel bij uitnemendheid. De gewoonte eener strenge contróle op de gedachten moet een tweede natuur worden. Niet ieder kind heeft voldoenden aanleg om zich zóó te verdiepen in ingewikkelde vraagstukken dat het zelf de oplossing kan vinden maar alwie normale geestvermogens heeftkan zijn gedachten concentreerenrichten op één punt en ze daarop gericht houden zoolang het noodig is, zonder zich eenige afwijking te veroorloven. Dat is een quaestie van oefening onder goedeonder stipte leiding. Langs dien weg wordt verkregen wat voor ieder onmisbaar is, volkomen heerschappij over de gedachten zelfbeheersching inden boogeren zin. Zoowel onder de gewone levensomstandigheden als in gevallen van ernstigen aard heelt men daardoor de be schikking gekregen over een kracht, die wonderen doet. Wij mogen als bekend onderstellen het antwoord op de vraag wat in ©ogenblikken gevaar nog beter is dan tegen woordig- geesthet luidtafwezigheid van Dewyl het in de meeste gevallen laatste te doen ishebben we merkwaardig advies niet veel. w “:"i ”:st, er uit kun- dat het beste middel, om in uit de voeten te maken nis or upuui, hierin bestaat, dat men steeds zijn geest bij de hand hebbe. Als we zoo doodgewoon bij elkander zitten, pratende over de voorvallen van den d<g, over belangrijke rampen, waarvan wij het relaas in de courant hebben gelezen, en die soms verlies van menschenlevens hebben veroorzaakt, dan zijn wij gauw ge reed met den uitroep: „Hoe is het moge lijk dat de arme slachtoffers zoo opeens heelemaal hun bezinning kwijt waren!” Op een afstand blijvende, en zonder zelf ver keerd te hebben onder den indruk eener verschrikkelijke gebeurtenis, kan men dat oordeel, want daar komt het toch op neer, vrij gemakkelyk vellen: de vraag is echter, hoe men zich zal gedragen wan neer ook een noodlottig toeval ons plotse ling mocht treffen. En nu merken we in de eerste plaats op, dat een zeer groot getal ongelukken toe te schrijven zijn aan onvoorzichtigheid. Dat woord wordt dikwijls gebezigd: kent men er genoegzaam de beteekenis van? Voorzichtig is hij, die voorziet, dat wil zeggendie bij elke handeling precies weet, waarin zij bestaat, wat hij er mee voor heeft, waartoe zij leidt. Wij hebben hierbij op bet oog de allernaaste, bij eenige op lettendheid duidelijk waarneembare gevolgen; de meer verwijderde is het ons niet altijd gegevenmet eenige nauwkeurigheid na te gaan. Voor zoogenaamde onbewuste hande lingen moeten we ons zorgvuldig wachten. Er bestaat een geestestoestand, dien men versuffing noemt. Hij ontstaat somtijds door verzwakking, gevolg van hoogen ou derdom, ook wel door aanhoudende, een tonige bezigheidwaaraan de noodige af wisseling ontbreekt, die de gedachten leven dig houdt. Doch tijdelijk wordt hij ook aangetrofiën bij menschen in de volle kracht van hun levenwier vermogens nog vol komen normaal zijn: zij maken zich een voudig, door den geest vrijheid te geven in het oneindige af te dwalenzekere afwezigheid van gedachten eigendie meer dan zij vermoeden tot een gewoonte wordt. Men merkt het soms op bij kinderen, en vol strekt niet uitsluitend bij gebrekkigeo van aanleg: zij staan of zitten te soezen, dat wil zeggen, hun denkvermogen richt zich op niets. Welnu, zij die deze gewoonte hebben, zijn het meest vatbaar om ongelukken te krijgen of te veroorzaken. De verkeerde greep van een machinist doet een locomo tief gaan in een andere dan de gewilde richting, en een onheil is onvermijdelijk; een wisselwuchter vergist zich bij een ar beid, dien hy wel „droomende” kan ver richten, daar hebt ge 't juist, en aanzienlyke schade, om van iets veel er gere niet te spreken, is er het gevolg van. Iemand loopt met een .petroleumlamp en laat haar uit de hand vallen, eenvoudig omdat hij each op dat oogenblik niet be wust of maar hall bewust is, iets vast te hebben. Zoo zouden we een heel lijstje kunnen geven van voorvallen uit het da gelyksch leven, alle op hetzelfde neer- kumende. De oorzaak is een gemeenschappelijke. Men heelt eenvondigjsijn gedachten niet bij hetgeen op het oogenblik verricht wordt; die gedachten zyn gericht 'op geheel iets anders of in ’t geheel niet gerichtzij dwalen zondër eenige leiding, men be- heerscht ze niet. Wordt men dan, door een ongeval, plotseling teruggeroepen bij de oorzaak, GORINCHEM, 28 Febr. Dat het ook hier aan pogingen tot opwekking van politiek leven niet ontbreektbleek weder gisteren avond toen de heer J. Van Oversteeg, van Amsterdam, daartoe uitgenoodigd door de kiesvereeniging „Nederland en Oranje”, in eene openbare vergadering optrad om te spreken over„organisch verband of ver- eeniging”. Voor een zeer talrijk publiek trachtte spreker achtereenvolgens aau te toonen dat liberalismeradicalisme en socialisme op één wortel stoelendat een uitgebreid kiesrecht aanbeveling verdient; dat bescher ming van den arbeider van overheidswege noodzakelijk is; dat de aan den handel be wezen protectie en de hooge tarieven in het buitenland aanleiding geven om aan te dringen op beschermende rechtendat het miskennen van Gods wet tot de ergste slaverny voert en dat het afschatfen van privaat bezit onuitvoerbaar is. Van de gelegenheid tot debat, dat toe gelaten werd op voorwaurden dat er niet oneerbiedig zou worden gesproken over het „Woord des Heeren” en de overheid, aau welke „alle ziele onderworpen zy", werd alleen gebruik gemaakt door den heer R. K. Kuipers dieofschoon hij het met den spreker in menig opzicht niet eens was, van den heer Van Oversteeg een wel verdiend getuigenis ontvingdat zyne wijze van bestrijding niets minder dan ridderlijk verdiende te heeten. ♦ALBLASSERWAABD en VIJFHEEREN- LANDEN, 2 Maart. De aardappelen zijn op ’t oogenblik zoo goedkoop als wel nim mer het geval zal geweest zijn; puike klein- golen koopt men voor ruim ft en dito blauwen voor minder dan f 1 per hectoliter. Bij honderden hectoliters worden ze voor vee- en varkensvoeder gebruikt. Welk een contrast met het vorig voor jaar, toen men 15 f6 per hectoliter be talen moest voor vruchten wier kwaliteit ver bededen 't middelmatige was. •AMEIDE, 2 Maart. Bij het gehouden examen zijn voor de Ie klasse der Rijks normaallessen alhiertoegelaten 5 leerlin gen, namelijk 4 jougens en 1 meisje. GIESENDAM, 1 Maart. Als eene bijzon derheid deelt men mede, dat een koe van 8. v. Harten alhier eon kalf heelt geworpen met 2 koppen 8 pooten en 2 staarten; van voren gezien waren ’t 2 kalveren, van achteren één, alles in één huid. LOP1KERKAPEL, 27 Febr. Hoewel ’t getal sterfgevallen in 't voorjaar gëwoonlyk grooter is dan in andere tyden, is dit toch in de eerste 2 mamden van dit jaar hier opmerkelijk. Bijna algemeen hoort men van ziekten; influenza, kinkhoest en typhus doen hare nadeelige gevolgen in vele ge- ziuuen gevoelen. MEERKERK, 2 Maart. Uit de opge- maakto balans der Nutsspaarbank, dep. Meerkerk, Ameide c. a. over het afgelooDen jaar blyktdat op 1 Jan. II. de bezittingen der bank beliepen een som f 83591,04, alstoen aan de verschillende deelhebbers w.is verschul digd f 67418,81» en alzoo de overwinst of het reservefonds op dien datum belien f 16172,22». P WADD1NGSVEEN, 1 Maart. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad zijn uitgebr icht op den heer F. V.m der Bruggen, den candidaat der liberale partij, 84 stemmen, en eveneens 84 op don heor J. Van Bergen, den candidaat der antirev. partij. De heer A. Witteman, de oandidaat der R.-K. party, verkreeg 19 ■temmen dan duurt het meestal eenigen tijd, al is het ook maar enkele seconden, eer het denkvermogen de zaak geheel omvat. In die korte ruimte maakt de ontsteltenis zich van ons meester wij missen de kracht om door snel, vastberaden handelen de gevolgen af te werener ontstaat het ver lammend gevoel, dat gewoonlijk den naam van schrik draagt, en dat het zenuwgestel zoodanig schokt, dat alle besef van ver antwoordelijkheid verloren gaat. Vreeselijke dingen kunnen daaruit voort vloeien. Wie herinnert zich niet met ont zetting de verhalen van hetgeen voorviel ais tijdens een tooneelvoorstelling een begin van brand ontstond in de schouwburgzaal, of zelfs het gerucht daarvan, al of niet gegrond, doordrong tot de bezoekers. Als razenden vliegen de menschen op, meestal naar denzelfden uitgang Zij verdringen en vertreden elkander, onder het uiten van wanhoopskreten. Als een kluwen persen zich de menschen opeen, zoo dicht, dat elke beweging schier onmogelijk wordt. Er ontstaat een verstoppingwaaruit niemand zich kan loswikkelen. Zijdie achter de zen menschenmuur aankomenzoeken op de onmogelijkste wijzen weg te komen, niets en niemand ontziende: alle gevoel van deernis met zwakkeren is verdwenen, verstikt door de ontembare begeerte, het leven te redden. In de meeste gevallen zou ieder behou den kunnen worden, als men slechts zijn bezinning had bewaard, om geregeld naar den uitgang te vertrekkenmeermalen is het gebeurd dat de stem van enkelen, die de zelfbeheersching niet hadden verloren de orde zoodanig hersteldedat geen enkel persoonlijk ongeluk was te betreuren. Men heeft van alles voorgesteld en ge deeltelijk ook beproefdom bij het uitbre ken eener „paniek” in een zaal een vol doenden aftocht te verzekeren. Maar die paniek is een redeloos monster; al zijn de veiligheidsmiddelen nog zoo volledig, het blijft de vraag, of men er zich van bedienen zal. Ook op dat gebied zjjn zon derlinge ondervindingen opgedaanhet is gebeurd dat de menigte zich dooddrong bij een door haarzelve versperde deur, terwijl andere uitgangen welker bestaan aan ieder bekend was, ongebruikt bleven. Om op meer beperkt gebied terug te komenhoe dikwyls lezen we niet van ongevallen, geschied „in een onbewaakt oogenblik”. Dat is het juist: met deze zegswijze wordt de oorzaak nauwkeurig aangegeven. Een moeder gaat even de deur uit, en denkt er niet aan dat haar kind gemakkelijk bij het vuur kan komen een andere begeeft zich aan haar werk, zonder dat het haar bewust is dat een ftesch met vergiftige stof of een ketel met kokend water binnen het bereik van haar jongske staat. Wat de gevolgen zijn vertelt ons alweer de courant, die op deze wijze goede lessen geeft, welke heel slecht worden nagekomen. De opmerking zal gemaakt wordendat wij aan het woord* zelfbeheersching een ruimere beteekenis hebben gegeven dan daaraan gewoonlijk wordt gehecht. Wij doen zulks, meenende er het recht toe te hebben. Want het is inderdaad niet vol doende, dat wij meester zijn over onze daden, ofschoon ook hieraan, gelijk ge zegd is, in critieke oogenblikken dikwijls heel wat ontbreekt, doch we moeten het ook zijn, in de eerste plaats zelfs zyn, van onze gedachten, om alles te kunuen doen met volkomen bewustheid. Kalmte in het gevaar, een andere naam voor dezelfde zaak, is voor een deel de vrucht van iemands persoonlijk karakter, maar kan ook door oefening worden ver kregen. We bedoelen niet, dat men zich in dit opzicht ais een schaatsnjder kan „trainen", gevaren heeft men niet bij de hand om er zich aan te gewennen, om zyn moreele krachten te beproeven, en zij zullen wel nooit het onderwerp uitma- ken van een wedstrijd. Maar de mogelijk heid bestaatdie krachten zoodanig te versterken, dat men er de volle beschik king over behoudt, wanneer het er eens mocht spannen. Er is een uitnemend voorschrift: doe nooit meer dan één ding tegelijk. Het nauwgezet in practyk brengende kan men veel meer en vooral veel beter doen, dan wanneer men telkens van 't een op het ander overspringt. Diezelfde orde nu moet in acht geuomeu worden bij het denken, dat de handeling vergezelt. Al is hetgeen gij verricht oogenschyulyk onbeduidend, bepaal er toch de gedachten bydenk aan niets anders. Dan zalin de noodlottige seconde, dat misschien uw arbeid een niet verwacht resultaat, een ongeluk veroor zaakt het verband niet aan den geest ont snapt zijn, en zult ge in staat wezen datgene te doen wat het belang uwer veiligheid gebiedt. HetzelIde is korter te zeggen sut nooit. Zou de „zenuwachtigheid", waarop men zich doorgaans beroept om allerlei dingen te verontschuldigen, niet eigenlijk gebrek aan heerschappij ovbr de gedachten moeten heeten P Brandenburgschen Landdag, hetzij een toast aan het gebruikelijk feestmaal, dattotslni- ting dient. Dan kan Z. M. weer eens flink zijn hart lucht geven en eens ter dege redeneeren over de legerwethet optreden der agrariërs en het steeds meer veld win nend anti-semitisme, waarvan Berlijn ons weer iets heeft te aanschouwen gegeven, toen De Ahlwardt, de bekende beijveraar, uit zyn gevangenis te Plötzensee ontslagen was. Hij was nl. benoemd tot Rjjksdaglid en werd dientengevolge onder luide toe juichingen door zijne aanhangers de stad binnengeleid. Hij bleef echter uiterst kalm en nam zonder eenig vertoon zitting in den Ryksdag. Zooals algemeen bekend isleidt de Keizerin van Onstenrl|k een zeer zwervend leven. Op Corfu heeft ze een paleis, doch meestal is H. M. op reis. Laatst was ze bv. in Spanje, toen te Parijs en verleden week wéér op eens te Genève. Diende dat reizen en trekken vroeger tot geneesmiddel, om op zulk eene wijze haar verdriet te verdrijven, nu is het geneesmiddel erger dan do kwaalwant de gezondheidstoestand van de Keizerin laat tegenwoordig veel te wenschen over. Daarom is Keizer Frans Jozef naar Zwitserland gegaanten einde zijne gemalin te bezoeken en haar over te halen eens rust te nemendoor een tijd te Weenen te komen wonen. Te Lausanne wachtte de Keizerin haren gemaal op, die van plan is, eenige dagen te vertoeven op Territet, waar H. M. haar verblijf houdt. Een ander, schoon wegens geheel andere re denen lang gescheiden echtpaar staat mede binnenkort hereenigd te worden. De Servische Metropolitaan heeft, in overleg met de H. Synode, beslist, dat het huwelijk tusschen ex-Koning Milan en Natalie nog altijd geldig is en niets dus het hervatten van hun samen leven in den weg staat. Tot de Regeering richtte de ex-Koning het dringend verzoek het verbanningsdecreet tegen zijne gemalin, waarop bij indertyti zoo sterk aandrong, weder op te heffen. De Paus is weer hersteld van zijne ver koudheid en gaat steeds voort receptie te houden. Hij ontving o. a. dezer dagen eenige Schotsche pelgrhns en den Oosten rij kschen gezantdie hem uit naam van Keizer Fraud Jozef een crucifix met bril- lanten overhandigde. Verder kwam Gene raal VonKLoé hem namens den Duitschen Keizer gelukwenschen, die Z. H. een topa zen ring vereerde. Prinses Clotilde, zuster des Konings zond den Paus door den Aartsbisschop van Turijn, hare gelukwenschen, met verzoek om 's Pausen zegen voor alle Italianen zonder uitzondering. Daarop sprak de Paus bet sohoone en verzoenende woord„Ik zegen alle Italia nen, en ik doe het zonder voorbehoud.” In de provincie Catania zijn ruim hon derd personen gevangen genomen als leden van eene bende boosdoenerswelke een groot aantal moorden en diefstallen heeft gepleegd. Nog onlangs werd door leden dier bende de postdirecteur van Misser- bianco en diens geheele gezin vermoord. Een postbode, die zich daar aanmeldde en, toen hy geen gehoor kreeg, het huis bin nendrong, vond den directeur en al de leden van diens gezin dood liggen rondom de tafel, waarop hun avondeten stond. Het postkantoor was geplunderd en de brieven waren verscheurd. Dergelyke middeneeuwsche toestanden zijn dat is het ergste in Italië nog niet eens zoo heel zeldzaam. Te Stockholm (Zweden) is een jonge Fin lander op een schermles doodelijk gewond geraaktdoordien de dop van zyn tegen standers fleuret hem in 't oog en vandaar in de hersens drong. Het dopje bestond uit een overtrekje van gevlochten touw, dat styf om de ijzeren punt van de fleuret gewonden was. Te Koebergin den omtrek van Kaapstad (Afrika), is onlangs een moord gepleegd op een NederlanderCornells Hubertus ge naamd een oppassend smidsknecht van 40 jaar. Men vond hem op den weg liggen met het hoofd geheel verbryzeid, vermoe- delyk door slagen met een stok en met flessbhen. Een drietal mannen Johannes Lotter Adam Johannes en Alexander Cregg, met wie Hubertus op den avond van de misdaad werd gezien en met wie hy twist had gehad, zyn in hechtenis genomen onder verdenking van den moord.

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1