s R 1893. N’. 1350. Woensdag 8 Maart. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. SEETHOMSON Iplyatiiiir Men Ondergoederen ïoedewaagen Zonen ARKT, naast „DE WAAG", neeskimdig Handboekje OR HET HUISGEZIN, door B. H. L. VAN OLST, Arts, omcier »i»n Guundiieiu 3 Officiêele Kennisgevingen. 1 -<i te VEENDAM W. HEIJT te Schoonhoven. De Rotterdamsche YPOTHEEKBANK DORDRECHT”, GIDS SCHOOL (Hoofd de Heer L. AKKKRHUIJS JEz en BEWAARSCHOOL. J I C O U D A, lemen gelden h deposito: 1 dag op wagens k 2} °/0 inger termijn op overeen te komen irwaarden en desverkiezende tegen lerpand in fondsen; BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. f H. G. GEELHOED. -I SGHOONHOVENSGÏÏE COURANT. Gemeente SCHOONHOVEN. van heeft vernomen. Als de ijsclub „Stolwyk” ooit eene te richten aan en omstreken, R. VAN WIJK, VoorstraatWoerden vien meerdere inlichtingen te beko- t zijn. DE NEDERLANDSCHE [ypotheekbank uit 4 0 PANDBRIEVEN, in stukken F1000,—, f500,—,f*OO,— en f50,—. irstrekt GELD op eerste Hypotheek i billijke voorwaarden. lichtingen verstrekt de Heer I voor Nederland gevestigd te ROTTEKDA.M, rekt gelden ter leenuitbuitend onder e hypothecair verband, tegen billijke vaardenzonder vooruitbetaling van m. invragen gelieve men Agent voor Woerden Heer evordering van het Vreemdeling verkeer plattegrondenvele afbeeldingen enz., n. 100 bladz., met zeer groote oplaag, naald 15 ets In prachtbandje 50 ets. F“ RECLAMES worden hierin opge- en, waarvoor men circulaire gelieve ■ragen aan de drukkerijCORNS. IKS Cz., Groenmarkt 60, Dordrecht. f DAMES, HAAST U! 19 Maart w verloting van het chtige zilveren Theeservies, obeer dus de THEE THOMSON en t uw leege zakje nog bij den win- r, waar men de thee gekocht heeft* tifïlTiS de kans te hebben op dat «gewoon mooie servies. >e meer zakjes men inzendt, des te ter de kans. >ze THEE THOMSON is verkrijgbaar Schoonhoven bij Wed. L. S. THIM, I. HEHE WERTH, W. J. WIJNANDS; haastrecht bij W J. VAN DAft(. irteur: J. P. NORD THOMSON, Amsterdam BURGEMEESTER en WETHOUDERS maken bekend, dat de aangifte van Kin deren, die men met 1 April op de SCHOOL (Hoofd de Heer L. Akkerruijs JEz.) of op de BEWAARSCHOOL, wenscht toegelaten te zien, kan geschieden op Vrijdag 17 Maart a. s., van 1 tot 3 uur. Schoonhoven, 7 Maart 1893. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. M. J. CHEVALLIER. ONZE Prof. Jaeger, en voortaan nevenstaand gedeponeerd c èxx etiquet. ten en Gemeenteraad. Op de lijsten voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten komen 181 en op die voor den gemeente raad 180 kiezers voor. ♦BERG AMBACHT, 6 Maart. Op Vrijdag jl. had een jongen, willende grabbelen, met vele anderen, naar bruidsuikers, die bij gelegenheid van eene bruiloftspartij wer den gestrooid, het ongeluk te struikelen en overreden te worden, ’t Liep nogal ge lukkig af, daar enkel het been niet noe menswaard bezeerd von. Op Donderdag 9 Maart zal de Re derijkerskamer .Hildebrand” hare tweede en laatste uitvoering geven voor dezen winter. Opgevoerd zullen wordenhet too- neelspel: .Arthur” en het blijspel: .De dochter van den barbier. ♦BERKENW0UDE, 6 Maart. De spreek beurt in de laatste Nuts vergadering van dezen winter werd vervuld door den heer C. Eller, onderwyzer a/d Kinderdijk. Op voortreffelijke wijze droeg hij voor de be kende novelle van Cremer: ,Het Pauwe- veerke”. Spreker wist niet alleen door zijne meesterlijke voordrachtmaar ook door de uitstekende wijze, waarop hij het Geldersch dialect wedergaf, alsof hij geboren Betuw- naar was, het talryk opgekomen publiek te boeien, en tevens een hoogst genoïvollen avond te bezorgen. Ook de bijdragen van den spreker en den heer W. Groenendijk werden met de grootste aandacht gevolgd. GOUDERAK, 6 Maart. Beroepen tot pre dikant bij de Herv. Gem. alhier Ds. H. Bruijel te Steenwijkerwold. •HAASTRECHT, 6 Maart. Volgens de ter visie liggende lijsten van het Hoogheem raadschap .De Krimpenerwaard”, zijn erin deze gemeente in het eerste kiesdistrict 48 ingelanden met 163 stemmen in het tweede 6 ingelanden met 20 stemmen en in het derde 2 ingelanden met 5 stemmen. ♦HEUKELUM, 6 Maart. Tot onderwijzer aan de openbare school alhier is benoemd de heer A. De Wit thins als zoodanig werkzaam te Brandwijk. De benoemde was de eenige sollicitant. KAPELLE a/d IJSEL, 4 Maart. Heden is van de werf van gebr. Van Dijk alhier met goed gevolg te water gelaten een klip perschip, groot 100 last, genaamd .Trio 11”, voor rekening van deu schipper E. D. Wout* stra te Goudswaard. Daarna is de kiel ge legd voor een sleepkaan, groot 4t>0 last, voor rekening van den schipper Ph. Dixhchen te Erbach a/d Rhein. KEDICHEM, 6 Maart. Tot lid van den gemeenteraad alhier in de plaats van wijlen den heer E. Van Hroggen is ge kozen de heer W. De Stigter Azn. •LANGERAK, 7 Maart. Door stemge rechtigde leden der Nod. Herv. Gemeente alhier is 1.1. Vrijdag een tweetal gefor meerd bestaande uit Ds. H. Bruijel te Steen- wykerwold en Ds. H. J. Noteboom te Gel- dermalsen waaruit onmiddellyk door den kerkeraad bij volmacht van den collator tot predikant beroepen werd Ds. H. Bruijel. •LEERDAM, 6 Maart. Bij het toela tingsexamen voor de eerste klasse der Rijksnormaallessen alhier zijn acht leerlin gen geslaagd. LOP1K, 4 Maart. Door burgemeester en wethouders zijn vastgesteld de lijsten van kiezers voor leden van de Tweede Kimer, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad. Zij zijn alle gelijkluidend en bevatten 156 kiezers. Naar aanleiding van enkele gevallen van typhus in deze gemeente en te Jaars veld, beeft de burgemeester den ingezetenen dringend aanbevolen, het sloot- of wete- ringwater niet anders dan goed gekookt te gebruiken. •NIEUWERKERK a/d IJSEL, 6 Maart. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat een schaap van den landbouwer A. d. G. alhier vijf lammeren geworpen heeft. NIEÜWPOORT, 6 Maart. Onze predi kant, Ds. G. Timmer, heeft een beroep ontvangen naar Brakel. OTTOLAND, 6 Maart. Bedankt voor het beroep bij de Herv. Gem. te Wageuborgen (Gron.), door den heer Ti. A. Lauts, cand. alhier. OUDEWATER, 6 Maart. De prijzen der kaas waren in da vorige week voor de eerste soort f25 k f27, voor de tweede soort f 22 f24. Handel ffauw. POLSBROEK, 6 M>art. Onze predikant, Ds, A. Ten Have, is beroepen te Mijns- heerenland c. a. SCHOONREWOERD, 4 Maart. In de op 24 Febr. 11. gehouden raadsvergadering werd het kohier van den hoofd, omslag voor 1893 vastgesteld tot een bedrag van f 2254,65 en dat der belasting op de honden tot een be drag van f35. In de plaats van den heer A. P. Middelkoop As., overleden, werd tot waarnemend wethouder benoemd de heer Cornelia Bassa. •STOLWIJK, 6 Maart. Onlangs kreeg de landbouwer W. C. D. eön zeer ongewacht en ongeweuscht bezoek. Het waren lui, die nieuwsgierig waren naar de hoeveelheid zijner brandstoffen. De gasten rekenden zoo ééns na of die voorraad niet rijkelijk groot was om den winter door te komenen uit pure bereidwilligheid om hem van het over tollige te ontlastengetroostten ze zich de moeite om anderhalf mud steenkolen eu een honderdtal turvenfranco en geheel belan geloos meè te nemen. Of de lading aan de plaats harer bestemming is gearriveerd, d iar- van heeft men nog niets met zekerheid aanvraag geven wij gaarne de aamen verkoopere op. JANSEN TILANUS, Friezenveen. ■strekken gelden op Effecten voor: t ■gen onder f 1000,— a 4 °/0 ’s jaars; gen daarboven tot den prolongatio ns volgens Amsterdamsche beurs- irwaarden ten zich met het koopen en verkoopen a Effecten, tegen een provisie van: voor fondsen boven de 30 °/a1 7 o onder 30 /0;(ook >r loten;) irlangd worden orders in de meeste idsen verantwoord tot den eerstvoigen- a middenkoers der Amsterdamsche ars; den Coupons in boven de Amsterdan- le beursnoteering, zonder berekening n provisie; ten zich op voordeelige voorwaarden it het incasseeren van wissels op binnen* buitenland. Tarieven op aanvrage itis verkrijgbaar. irmatiën worden verstrekt door den Heer 'AN DEN HEUVEL. Schoonhoven. Vervolg der Nieuwstijdingen. Te Utrecht is door den heer Mr. N. F. Van Nootenoud raidsheer in het vroegere Hof van Utrechthet navol gend adres ontworpen aan de I’woede Kamer der Staten-Generaalbetrekkelijk het wets outworp tot regeling der kiesbe voegdheid A on de Tweede Kamer der Staten Generaal. De ondergeteekendenallen inwoners van Utrecht en voorstanders van vrygevige toepas sing der grond wettel yke voorschriften, geven aan Uwe Hooge Vergadering eerbiedig te kennen: dat, naar hun inzien, eene doelmatige en ge leidelijke ontwikkeling der Nederlandsche Staats instellingen wjjziging van het aan Uwe Vergade ring by Koninklyke boodschap van 20 September 1892, onder letter a, aangeboden wetsontwerp tot regeling van de kiesbevoegdheid voor de Tweede Kamer der 8taten- Generaal en de Provinciale Staten wenscheljjk en noodzakelyk maakt; dat toch de voorschriften van dit Ontwerp, in plaats van ernstig te voldoen aan den eisoh der Grondwet, volgens welken geschiktheid en maatschappelijke welstand den kiezer moeten kenmerken, de kiesbevoegdheid afhankeljjk willen stellen ten eerste van de kennis van lezen en schrjjven, te bljjken uit de daartoe eigen handig geschrevene aanvraag tot plaatsing op de lyst der kiezers, en ten tweede van het voorzien in eigen onderhoud en dat van het huisgezin, terwyl da irenboven onderstel 1 wordt, dat in eigen onderhoud en dat van hot huis gezin wordt voorzien door hem, die zelf of wiens vrouw of inwonende kinderen gedurende het laatst verloopene burgerljjk jaar geen onderstand hoeft of hebben genoten van eene instelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur; dat deze voorschriften dus aan de tot hiertoe van kiesrecht verstoken volksmassa de macht willen schenken om, zonder in het maatschap pelijk leven voor deze moeielyke taak voldoende leering te hebben ontvangen, op de verkiezing van leden der volksvertegenwoordiging in Staat en Gewest een zóó overwegenden invloed uit te oefenen, dat op den duur geen Regeering tegen de eischen dier massa bestand zal zjjn; dat bovendien dit wetsontwerp door de kui penden, welke het te voorschijn roept bjj de samenstelling der kiezerslijst, door den invloed, welken het geeft aan budriegelyke leuzen der volksleiders, en ook door do noodzakelijkheid, welke het aan de staatspartijen, op verbeurte van invloed, oplegt om de volksmassa te vleien, het staatkundig leven met bederf bedreigt; dat de ondergeteekenden, die de beginselen der liberale party zyn toegedaan, uitbreiding van de kiesbevoegdheid wenscheljjk achtende, De Briteche Minister-President, de heer Gladstone, heeft eene deputatie van niet minder dan zeventig personen ontvangen die kwamen aandringen op de noodzakelijk heid van de invoering bij de wet van eenen werkdag van acht uren. Gladstone’s antwoord was verre van be vredigend. „De Regeering," zoo zeide hij, „is geheel machtelooswanneer er onder de werklieden geen eenstemmigheid heerscht. Al wat hij beloven kon, was, dat de Re geering, wanneer er op 3 Mei een voorstel zal ingediend worden bij het Lagerhuistot invoering van den achtuurswerkdagzich niet zal verzetten tegën het in behandeling nemen daarvan.” Keizer Wilhelm van Duifsrliiand beeft de verwachte toespraak gehouden bij het feestmaal ter gelegenheid der opening van den Brandeuburgschen L mddag. „Het levend geslacht," zoo begon Z. M., „pleegt gaarne terug te zien op de lang vervlogen tyden en de tegenwoordige toe standen te vergelijken met de vroegere. Wie op zulk een roemrijk verleden kan terugzien, als het onze, doet wel, daaruit leering te putten. Laten we ons met lust op den arbeid toeleggende voetsporen onzer vaderen drukkend.” „Mijn hope is het steeds groeien en aan vastheid winnen des vaderlands naar bin nen en het naar buiten steeds meer geacht en geëerbiedigd te zien. Dan kunnen we gerust herhalen „Wij Duitschers vreezen Godmaar anders op de wereld ook niets.” Deze zinsnede is nu reeds driemaal geci teerd geworden. Eens dóór Bismarck en tweemaal door den Keizer. Men kan te veel van het goede krijgen I Keizer Wilhelm heeft zich steeds zeer welwillend betoond voor Helgoland: „de Rijksrots". Hij is o. a, gelijk men weet, de peet van het eerste kind, dat er onder Duitsche heerschappij geboren werd, en bij heeft nu, voor een daar te houden welda digheids bazaar, ten behoeve van een kin- derasyl, een schilderij van zijne hand ge geven, voorstel ende een schip in volle zee. De Keizer en de Keizerin brachten Woens dag een bezoek aan den bazaar. De persoon, die in „le Figaro” stukken heeft geschreven naar aanleiding van de Panama zaak, is, wegens het voorbarig open baar maken van eenige zaken, gedagvaard. Hij heeft dI. verklaard, dat Floquet, De Freycinet en Clémenceau de mahneu waren, op wier raad de De Lessepsen tot het stelsel van „stoppen” overgingen. De Freycinet heeft zulks erkend, doch de an deren niet. Voortdurend hebben er nieuwe onthul lingen plaats. Om nu voorloopig zooveel mogelijk een einde daaraan te maken, heeft de Fransche Kamer besloten, alle rechtsvorderingen tegen de maatschappij te schorsen. Een- menigte van honderden studenten te Parijs heeft na een vergadering tot regeling van den „halfvasten optocht" een woelige betooging gehouden tegen de redactie van „La Nation", welk blad de jongste onge regeldheden in de Sorbonne (tegen de toe lating van dames bij de lezingen van prof. Lurroumet) zeer laakt. Er werden glas ruiten en borden aan het courantenbnreel vernield en nog eenige andere ongeregeld heden gepleegd. De politie pakte een paar der levenmakers op. Ouder de vreemdelingen, die te Nizza verblijf komen houden, is ook een Russisch meisje, Jelisawetta Lysska, dat 14 jaren oud en niet minder dan 2.25 meter lang is. Zij liet zich zien op de jongste Parysche tentoon stelling; toen was zij nog maar 1 95 meter lang. De jonge reuzin is te Nizza voor hare gezondheid. Het zou niet te ver wonderen zijn als zij wat „uit haar kracht was gegroeid.” De Paus heeft behalve de genoemde per sonen, nog ter receptie ontvangen de bui tengewone gezanten van den Koning van België, den Prins-Regent van Beieren, den Koning van Saksen en de Koningin der Nederlanden. Men schat het bedrag der geschenken in geld op 9.00U.U00 lire. De lUliaansche pelgrims alleen moeten een millioen gegeven hebben. De overheid te Rome neemt maatregelen tegen een voorgenomen anti-clericale mani festatie, welke sommige liberale vereeni- meester van de zes jassen der kantoorbe dienden. De keukenmeid ziet uit de keu ken den diefstal, grijpt met de tang, die ze in handen hoeft, een gloeiende kool en loopt den dief op haar sloffen achterna, roepende: „houdt den dief". Ze loopt zoo snel,Mat ze den zwaarbeladen dief inhaalt, die dfr doodschrik op het lijf krijgt, toen hij .Eensklaps zijn haar voelt zengen door do gloeiende kool, welke de flinke keuken meid hem in den nek dawt. Hij liet al de j'asson vallen en liep soo snel hij kon weg. De jassen werden heroverd, maar de mis dadiger ontkwam het, helaasofschoon gebrandmerkt. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 7 Maart. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Dirksland U. J. W. Van Nooten, thans in die betrekking te Weert. De 1ste luitenant 0. Tromp, van de Instructie Compagnie, die tijdelyk gedetacheerd is geweest te Zwolle, is naar zyn korps teruggekeerd. Heden is voor het eerst na de herziening van de Militiewet de inlijving in Maart geschied, dus twee maanden vroe ger dan vorige jaren. Degenen, die een voldoend examen hebben afgelegd, dat nj met vrucht de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel hebben medegemaakt, behoe ven eerst de volgende maand op te komen. Uit deze gemeente werden 8 lotelingen in- gelyfd, waarvan 4 weder met een maand verlof huiswaarts konden gaan. Voor het overige werden deze 8 lotelingen ingedeeld, als2 bij het korps Genietroepen, 2 bij het le Reg. Vest. Artillerie, 3 by het 4e Regi ment infanterie, 1 bij het korps Grenadiers. In geen jaren is de loting zoo gunstig geweest als dit jaar. Door de Directie van den Stoombootdienst op de Lek zal, blijkens achterstaande aankondiging, te beginnen met 20 Maart a. s., een verlaagd passagiers- tarief ingevoerd worden. Hoewel in hoofd zaak de stations boven Schoonhoven er mede gebaat worden, zijn er beneden Schoonhoven ook nog tusschen stations, die daarvan voordeel genieten. Wat voor Schoonhoven van nog meer belang mag heeten is, dat we voortaan des Vrijdags, beh.ilve den dienstop Dordrecht, ook den dienst op Rotterdam zullen hebben als op de overige dagen der week. Do vele teleurstellingen van dien Vrijdag dienst, vooral op 'de tusschen-stutions, zullen dan niet meer plaats hebben. Voorde vacante betrekking van onderwijzer aan de openbare school Ie soort alhier heeft zich, naar wij verne men, geen enkele sollicitant aangeroeid. Heden-morgen had de koop man A. v. d. H. het ongeluk een zakje met omstreeks 60 gulden te verliezen, hetgeen eerst tehuis werd ontdekt. Den vinder wordt eene goede belooning toegozegd. POLITIE. Bij de politie is als gevonden gedeponeerd een wit vrouwenschort. Thomas-slakketimeel op stalmest te strooien en beide met elkaAr onder te ploegen (wat soms wordt aangeraden), is niet aan te bevelen, daar door het sterk bytende kalkgehalte van bet Thomas-slakkenmeel de ammoniak uit den stal mest wordt gedreven en hierdoor eene te snelle verweering van deze laatste plaats beeft. Zoo min als voor de bouwlanden is de vermenging op de graslanden aan te bevelen. Alleen met tusschenruimte van vier of vyf weken kan het soms een goedo uitwerking hebben. Gemengd Nieuwe. De slagers te Gorinchem heb ben den prijs varf het rundvleesch met 10 cent per kilo verlaagd. Uit het eiland I Jselmonde vertrokken in de afgeloopeu week een 40-tal personen naar Amerika, om zich aldaar te vestigen, terwijl vele anderen zich voor de reis daarheen gereed maken. Donderdag-avond elf uur brak er te Leerdam een hevige brand uit in de mandenmakenj der gl isfabrieken van de firma Mijnssen en Co. Door het flink op treden van de brandweer werd de brand beperkt tot de mandenmakerjj, die geheel uitbrandde. Op den bodem van den geka- naliseerden Hollandschen IJsel nabij de Geinbrug te Jutfaas bevindt zich èen oud metselwerk, dat, vooral bij lagen waterstand, hinderlijk is voor de scheepvaart. Daar dit metselwerk door baggeren niet verwijderd kan worden, is men er Maandag 6 Maart toe overgegaan, het met behulp van spring middelen op te ruimen, waardoor dien dag en volgende dagen de scheepvaart langs dit kanaal gestremd is. Ook zal de stoom- b.irge IJselstein Jutfaas gedurende dien tyd den dienst staken. Een dief sluipt door den gang van een huis te Amsterdam, welks voor kamers tot kantoor dienen. Hij maakt zich gingen naar aanleiding van de talrijke be wijzen van belangstel'ing, welke den Paus ten deel vallen, zouden willen organiseeren. Doorgaans zijn het de groote mannen er zou heel wat over te schrijven zijn! die het meest te stellen hebben met hunne kinderen. Zoo heeft ook nu wéér de oud- Minister Crispi de hulp der overheid moeten inroepen tegen zyn oudsten spruit, die op zyn verzoek te Turijn in een verbeterhuis is opgesloten. Nu wordt er weer beweerd, dat Keizer Frans Jozef’s overhaaste reis in verband wordt gebracht met eene quaestie, die aan hangig is over de troonsopvolging. Er zou nl. eene verandering noodig zijn in de bestaande omstandigheden, voor het geval, dat 's Keizers schoonzoon Aartshertog Sal vator, een zoon geboren werd. De Keizer reist onder den na im van Graaf van Ho- henaa en houdt zich op te Territet, waar heen alle staatsstukken worden opgestuurd. President Cleveland heeft zijn intocht gehouden in Washington, waar hij met geest drift ontvangen werd Toen de President zijne woonplaats Lakewoad verliet, deden niet minder dan 25U0 dames hem uitgeleide. toreene eenvoudige vermeldjng der ziekte- ïhynselen de herkenning der meest voor- jnde ziekten, voor zooverre dit den leek dijk zal zijn, gernakkelijk te maken; te n, welke toestanden als ernstig en gevaar- beschouwd moeten worden; gerust te :n, waar geen direct gevaar is, is het van dit werkje. Prijs 90 Cents. j alls Boekhandelaren te bekomen. leening uitschrijft wat nog te bezien staat kan iedereen worden aangeraden zich van de noodige aandeelen te voorzien. Uit de rekening en verantwoording van den Penningmeester toch is deze week ge bleken, dat hoewel er aan arbeidsloon is uitbetaald ruim f400 en de nieuwe ijstent meer dan f 100 heeft gekost, er toch nog een batig saldo oversohoot van f 298 en een’ halven cent. Of die vereeniging dezen winter ook zaken gemaakt heeft.' Tot heden is het artikel onzer kies wet betreffende het lodger-stelsel voor onze gemeente eene doode letter'gebleven. Wel beeft vroeger iemand beproefd, zijn’ naam als zoodanig op de kiezerslyst geplaatst te zien, doch met geen gunstigen uitslag. Ook voor dit jaar heeft zich geen enkele lodger aangemeld. •VL1ST, 4 Maart. Bij publieke aanbe steding van heden-morgen is het jaarlyksch onderhoud der molens voor 6 jaren gegund aan W. F. Van der Wal te Berg-Ambacht de molen in Bonrepas voor f215, die van den polder Oostzijde f214 en die van West zijde f 220. Tot peilmolenaar van „Den Hoogen Boezem” is benoemd J. Oorschot, vroeger werkzaam op molen No. 3. •VLIST, 7 Maart. Volgens de ter visie liggende lijsten van het Hoogheemraadschap „De Krimpenerwaard” zijn er in deze ge meente in het eerste kiesdistrict 46 inge landen met 137 stemmen en in het tweede 1 ingeland met 4 stemmen. Vrijdag-avond kwam in de kom dezer gemeente een voerman voorbyryden met een dogcar waarvoor een hit gespannen was. Of het dier te moóof onwillig1 was, weet men niethet wilde niet voortgaan en nu nam de berijder zijn toevlucht tot de zweep, w.iarmeó bij het beest zoodanig toetakelde, dat er zeef spoedig bloed te voorschijn kwam. ZEVENHUIZEN, 6 Maart. Van 15 Fe bruari tot 4 Maart zijn alhier 20 gevallen van mazelen aangegeven. Sterfgevallen aan die ziekte kwamen echter nog niet voor. Beroepen tot predikant alhier Ds. J. J. Van den Broek te Halle (gemeente Zelhem Wenken op het gebied van Land bouw en Veeteelt. Van hoeveel belang het ia bjj kruising der rassen niet slechts op d,e veesoort, inaar ook op de grondsoort, dat is te zeggen op de hoeda nigheid der vruchten welke de bodem voort brengt, te letten, kan men voor eenige jaren tamelijk algemeen in het graafschap Bentheim opmerken, waar men met het oog op de ver edeling van het rundvee zwaar Hollandseh vee voor den aaufok gebruikte. Dit was een dwa ling, omdat men nauwelyks in staat was het veel lichtere, inlandsehe hoornvee voldoende te onderhouden. Het gevolg van dezen misgreep was, dat bet vee, in weerwil van de zichtbare verwantschap met liet Hollandsoho vee achter uitging, en toegerust werd met allerlei slechte en ongewenschte eigenschappen. Dit bestaand ras was zwaar op den kost, maar noch inelk- gift noch vetwording was voldoende. De oorziak van die dwaling was de mindere grondsoort in vergelyking van die, waarop het ingevoerde Hollaudsche vee geboren en geleefd had en groot geworden was. Hoe daarentegen eene oordeelkundige veefok kerij eo kruising het vee ontwikkelt, blijkt uit voorbeelden uit den tyd, toen de runderpest in Friesland woedde, en men genoodzaaktwas buitenlandsch vee aan te zetten. Men voerde vooral uit Denemarken in, en hoe klein de dieren ook waren in vergelyking met het Friesche rat, toch hadden de nakotnelinge^ in het derde geslacht reeds dezelfde zwaarte alg de inland- sche. De zaak is dat de Friesohe bodem zyn vee uitstekend voedt en onderhoudt. Zoo maakt men ook van koeien kalveren en van kalveren koeien. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Amersfoort B. C. Van Berkel, thins bewaarder van de hypothekenhet ka daster en de scheepsbewijzen te Gorinchem te Gorinchem B. M. Moorrees thans ont vanger der registratie en domeinen te Hoorn; te Woerden J. A. P. Levenkamp, thans in die betrekking te Tolente Vianen W. H Vermaos, thans in die be trekking te Oldeberkoop. J h r. Mr. J. W. G. Boreel die thans benoemd is tot burgemeester van Haarlem heeft besloten die betrekking niet te vereenigen met het lidmaatschap der Tweede Kamer. Zaterdag 4 Maart was het 30 jaren geleden dat de heer J. J. Van Kerk wijk tot lid der Tweede Kamer werd toe gelaten, na op 27 Februari in het hooid- kiesdistriot Zierikzee voor het eerst als zoo danig gekozen te zijn. Sedert bjeefdit district, ook in zijne veranderde indeeling, hem steeds getrouw. De heer Van Kerkwijk heelt het langst van alle leden onafgebroken zitting in de Kamer gehad. Op Woensdag 29 Maart a. s. zal te Stolwijkersluis eene vereenigde verga dering worden gehouden van het Dykscol- lege met Hoofdingelandon van de Krim penerwaard, in welke vergadering de be- grooting voor het dienstjaar 1893/94 zal worden behandeld. Tot opzichter van den Haar- lemmermeer-polder is uit de 92 sollicitanten benoemdde heer J. De Boot Pzn., te Sliedrecht. Inhoud van het Maart-Nr. van „de Nederlandsche Politiegids”: HoofdartikelMeten met twee maten. BijdragenPendanten in het Socialisme. Uit de PersLasteren. Marechaussee Voorl. verslag en Mem. v. Antwoord 1ste Kamer; Een proefschrift over het wapen, van Mr. Egter van Wissekerke. Vraag en Antwoord. Nieuwe Uitgaven: Wet op het Nederlandschap, van Loef Schup- hoven en zakboekje voor Veldwachters, van N. Samson. Berichten: Geheime Politie. Sprokkels. Staten-Generaal Rijkspolitie: Beraadslaging in de Tweede Kamer, begrooting 1d93. Correspon dentie. Bericht. Advertentiën. Door wijlen den heer A. E. Roest van Limburg, 18 Januari jl. te Rotter dam overledeu, is aan de Maatschappy van weldadigheid te Fredenksoord gelegateerd eene som groot f500, vrij van successierecht. De „Staatscourant” bevat de statuten van de volgende vereeniging, er kend volgens de wet van 22 April 1855 (Stbl. No. 32): Vereeniging tot oprichting en instandhouding van vrye scholen op Gereformeerden grondslag, te Gouderak. Beroepen tot predikant bij de Herv. Gem. te Leerdam Ds. E. A. G. van Hoogenhuijze te Nijmegen. •AMMERSTOL, 6 Maart. Vrydag en Zaterdag gaf de Rederijkerskamer „Onder Ons" alhier hare laatste uitvoering in dit seizoen. De beide stukken werden flink gespeeld en wèlverdiend waren by het einde de bijvalsbetuigingen van het publiek. Op de lijsten der kiezers v m leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Provinciale Staten en van den Gemeente raad komen 74 stemgerechtigden voor. •ARKEL, 6 Maart. Donderdagavond gaf de Tooneelvereeniging „Nut en Genoe gen" alhier hare tweodo uitvoering. Het programma bevatte I. De schoenl ipper- bankroetier, II. Eene zitting van den Mili tieraad te Nergenshuizen eu III. Een half uurtje in doodsangst, en werd flink afge- speeld. Dat het spel in den smaak viel van het talryk publiek, bewees het daverend applaus, dat na elk stukje door de zaal weerklonk. Wy meenen dan ook de tolk te zyn van alle vergaderden, wanneer wy den leden van de Tooneelvereeniging dank zeggen voor den zeer prettigen avond, dien zij ons hebben verschaft. Van harte roepen wij hun een „tot weerziens’ toe! BENSCHOP, 4 Maart. Door burgemeester en wethouders zijn vastgesteld de lysten van kiezers van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Provinciale Sta-

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1