ZOMER- 4OEN. s Pa I JJNEN. K 1 ng en Lijfrente, Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. laar Maat. 9 ct. BEfl-HUR. 10 CL ioedewaagen Zonen, HRKT, naast „DE WAAG”, GOUDA, 1893. N’. 1356. Woensdag 29 Maart Inrichting B WRIJFWAS vanH.W.KEUlJS&Zoon ’s Busch. De Rotterdamsche VPOTHEEKBANK BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. Moonoram courant Ouderdoa. Zijl o 45 50 56 60 65 70 6 65 7 24 J s 10 72 13 03 2f/., overeen te komen isverkiezende tegen vonnis t gom zoo ganloon v zalf voor nog een ook die lid van het Huig is; bij nadere over weging echter ia hieraan geen gevolg .ge geven. Het prouveert toch evenwel voor de heerendat zij aan zoo iets gedacht hebben en zekerlijk zal het den ouden heer goed doen. Een rechte „ongeluksvogel” was de koop man Richard Connor, die dezer dagen te Ber lijn terecht stond wegens een diefstal, ruim vijfjaren geleden gepleegd. De man vluchtte naar Amerika maar bekeerde voor eenigen tijd, door ffieim wee gekweud, naar Duitsch- And tefcfe' en hif kw<« daar jttist intijds aan om de straf voor zijn diefstal te ondergaan. Was hij 18 dagen later te ruggekomen, dan zou het misdrijf verjaard zijn geweest. Hij werd nu veroordeeld tot 6j maanden gevangenisstraf. Vraag de zoozeer gere nommeerde Amerikaansoke Alleen verkrijgbaar vod? Haastrecht by W. J. VAN DAMvoor Beryambacht bij Üubr. VAN DER DOOL; voor Stolwijk by JOH. QUINTvoor Schoonhown by de Firma JOH.DE JONG, in flMchjcs lï, UenU« voor Nederland gevestigd te BOTTERDAM, rekt gelden ter leen uitsluitend onder e hypothecair verband, tegen billijke vaardenzonder vooruitbetaling van n. ,nvragen gelieve men te richten aan Agent voor Woerden en omstreken, Heer R. VAN WIJK. Voorstraat, Woerden, vien meerdere inlichtingen te beko- zijn. 880, No. «8. LANKENBERG. Dadelijk iniaaade Jaarlijkiche lijfrente voor f 1(M> Kentort kapitaal. rnor mitnnen. voor vrouwen. 7 7 8 39 9 57 11 18 13 51 Bij Kon. besluit' van 24 Maart is, met ingang van 1 April 181)3: 1. aan Jbr Mr. J. F. Alewijn, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontsl ig verleend als directeur van het Kabinet der Koningin, met dankbetuiging voor de lang durige. zeer getrouwe en hoogst gewich tige diensten, door hem in die betrekking aan de kroon en aan den lande bewezen 2. bet beheer van het Kabinet der Ko ningin tjjdelyk opgedragen aan Jhr. Mr P. H. Gevers Deynootreferendaris bij dat Kabinet Bij Kon. besluit van 24 Maart is Jhr. Mr. J. F. Alewijn, directeur van het Kabinet der Koningin, benoemd tot groot- officier in de orde van Oraoje-Nassau. Bij Kon. Besluit van 24 Maart is Dr. Ch. H. Ali Cohen, te Groningen, be noemd tot inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Friesland en Groningen. De Eerste Kamer der Staten- Generaal is bijeengeroepen Dinsdag 4 April ’s avonds 8} uur. Op de Maandag te Utrecht ge houden Palm-paardenmarkt stonden 1395 paarden aan de lijn, waaronder vele luxe paarden. De prijzen waren als volgt: weelde- paarden f 6l)u a 900, werkpaarden flOOA b5D. veulens f 100 k 300, poneys f 85 a 195, slachtbank paarden f 40 a 55. De handel was redelyk. Binnen- en buiten- landsche kooplieden waren in grooten getale ter markt gekomen. Te 'aGravenhage is op 61-ja- rigen leeftijd overleden Mr. C. J. Van Vladerackeu, lid van den Raad vau State, vroeger griffier der Prov. Staten van Noord- Holland Dó overiedeue was ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heerA. J. Van Buuren, geboren te Bodegraven, na verdediging van een acad. proeischriitgetiteld: „Eenige opmerkingen naar aanleiding van de artt. 451 en 1122 Burgerlijk Wetboek.” Van de werf der machinefa briek van den heer J. H. Van Cappelen te Bolnes is reeds een tweetal nachten eeue hoeveelheid piek yzer ontvreemd, zonder dat men de dolers heelt kuunen ontdekken. Door den bekenden orgel fa brikant, den heer J. F. Witte, firma Biitz te Utrecht, is een belangrijk werk verricht aan bet vanouds beroemde orgel in de St. Janskerk te Guuda. Dit orgel, een meester stuk van orgelüouwkunst uit het eerste vierde deel der vorige eeuw en 54 registers bevattende, begon de laatste jaren zeer bouwvallig te worden en toen, nu omtrent een jaar geleden, ouder de godsdienstoeieniug een der zware frontpypen naar beneden stortte, werd tot de groute reparatie besloten, die, na verscheidene maanden arbeids, ver leden week tot eeu goed einde wer 1 gebracht. Het tront heeft een geheele vernieuwing on dergaan eveneens de elf tongwerken, ver scheidene labiaalpypen en het koperwerk van het mechaniek, terwijl verder het geheele orgel is schoongemaakt Jl. Vrijdag werd het orgel, dat in en uitwendig bijna niet meer te herkennen is, bespeeld in tegen woordigheid van heeren kerkvoogden, die hunne bijzondere tevredenheid betuigden voor de wyze, waarop de heer Witte zich van de bem opgedragen taak gekweten heelt. Een woord van lot werd evenmin onthouden aau den heer G. Spit, den bekwamen stemmer van den heer Witte, onder wiens wakkere leiding het groote werk werd verricht. De heer J. P. Van der Kleyn, onderwijzer te Gouda, is door den Minister van Kulouiën ter beschikking gesteld van den Gouverneur Generaal van Ned.-Indië ten einde benoemd te worden tot onder wijzer bij het openbaar lager ouderwijs voor Europeauen en met dezen gelykgestelden daar te lande. Men schryft uit Woerden aan het U. D. Het blijkt meer en meer, dat de Christelijk Gerefortn. zich zeer slecht thuis gevoelen in het kerkverband, waarin zy in Juni van het vorig jaar dour de Synode werden inge- lyidnl. in eene vereeuiging met de do- leerenden. Ook de Christelijk Gereformeerde Gemeente alhier met haar waardigen voor ganger, den heer Bos, die in de Christe- lyk Gereformeerde kerk een uitnemenden naam heeft en op genoemde Synode nog aan de beraadslagingen deelnam, beeft thans in eene vergadering van stemgerechtigde lidmaten met alle stemmen beslist, dat men niet anders dan lid der Cbristelyk Gere formeerde kerk wil zyu en dus voortaau niet wil gerekend wordeu in eeuige gemeen schap met de Gereformeerde kerken te ataan. t wéér geld op. In Friesland k een puike, jonge melkkoe mueder-varken met 11 piep- op de markt te Koevorden jeleden zesweeksche krul- .vt 12 gulden betalen! iveen verkocht onlangs een paard voor „eorlyk en trouw”, wat hij zelf wel wist, dat falikant uitkomen moest. Een rechts zaak met advocaten volgde en dezer dagen hot terugbetaling van de ontvangen koop- K> om en by 300 gulden kostengetui- voor zeven personen die het boertje r da heunui had meêgebracht «n dc.n rekeningetje van den advocaatdie hij wel zoo lief aan zjjn tegen party cadeau zou doen. Te Rotterdam stond pas geleden een juffrouw terecht, die moeite had gedaan om een haan te stelen, 's Nachts om drie uur was ze gaan wandelen met een buurdame, de scherpe morgenlucht had haar een beetje „raar” gemaakt en de lust was ontwaakt voor een boutje. Een kippenhok werk opengebroken en een kraaier gogrependie echter vluchtte met achterlating van zjjn staartwelke zorgvuldig werd inge pakt en opgezonden naar de rechtbank als overtuigingsbewjjs. De vrouw, die nog nieteens mocht smullen van den haan, heeft alle kans, poos op water en brood wordt gezet, Icier van Justitie eisohte maar even gevangenisstraf. Onder de markt te Utrecht waren er verleden week goede waar een kwaad geweten ioht. Een paar reohorcheurs ver leen zuivere natunr- kocht, brengen ook werd verleden week verruild tegen een t jonge biggetjes en ging men pas gek staarten met 10 tot Een boer te Hoogei "aard voor „eerljjk *at, dat falikant December was aan de deelhebbers f343194,40 of gemiddeld f 176,17. De administratiekos ten hebben bedragen f645,05- Aan rente is behaald f 14877,46. Het kapitaal der bank was f 381638,35s. de reserve f 38443,95» of 11.2 ®/0 van het kapitaal aan de deelheb bers verschuldigd. Het kapitaal is belegd in effecten f35569,32, in hypotheken f248716,26 in schuldbekentenissen van gemeenten f57114,94, van particulieren f346O7,64. De departementen Albïasserdam en Krim pen a/d Lek werken door sub commission mede tot den bloei der spaarbank. ♦NIEUWERKERK a/d IJSEL, 27 Maart. Door het hoofdbestuur der posterijen is aangesteid tot depót-houder van postzegels, briefkaarten enz. de heer G. J. De Wit alhier. •NIEUWPOORT, 28 Maart. Onze predi kant Ds. G. Timmer maakte Zondag morgen tot veler blijdschap bekend, dat hij ook voor het vijfde beroep, dat naar Brakel, had bedankt. De vastgestelde kiezerslijsten bevatten voor de Tweede Kamer en de Prov. Staten elk 69 en voor den Gemeenteraad 68 kiezers. ♦POLSBROEK, 27 Maart. Door het diaconie armbestuur der Herv. Gem. van Polsbroek en Vlist werd heden aanbesteed het timmer- en metselwerk van een Je ver bouwen en aan genoemde diaconie toebe- hoorende bouwmanswoning alhier. Laagst ingeschreven werd: voor bet metselwerk door C. Hogendoorn alhier, voor f560; voor het timmerwerk door Jac. De Jong te Vlist, voor f 630. Aan beiden werd het werk gegund. SCHOONREWOERD, 25 Maart. In de vergadering van den 17 Maart 11. is door kerkvoogden en notabelen der Ned Herv. Gem. alhier uit veie sollicitanten benoemd tot organist de heer F. A. Appel te Go- rinchem. Aan den bouw van het orgel wordt door den vervaardiger, den heer Van Druten, met kracht gewerkt, zoodat de plechtige in wyding is bepaald op Maandag den 3. April a. 8. des morgens te 10 uren. ♦STOLWIJK, 27 Maart. Verleden week keek men hier vreemd op, toen een hard- looper van den kant van Gouda onze ge meente kwam binnenrennen, 't Bleek de hoer Sw. uit Gouda, die alleen tot oefening zijner spieren, zulk een tochtje maakte. In 27 minuten had hij den weg van Gouda naar Stolwijk (een uur gaans) atgelegd; de terugreis volbracht hij in 24 minuten. Zijne kleeding was het tegendeel van Rus sisch, doch een wielrijder vergezelde hem met zijne opperkleeren. Een rijtuig met eene brandende tiding is zeker een ongewoon verschijnsel. Toch kon men verleden week hier iets van dien aard bewonderen. Zekere B uit Lekkerkerk reed door onze gemeente en werd er door voorbijgangers op attent gemaakt, dat hij een rookend vrachtje achter zich had. Een groot pak vitrage bleek door eene onbe kende oorzaak in brand geraakt te zijn. De schade was natuurlijk vrij beiaugryk. In den nacht van Vrijdag op Z iterdag hebben edele menschenvrieuden den land bouwer H- B. alhier van eene hoeveelheid hooi ontlast. B. noemde zulk eene mensch- lievende daad diefstal hoe is 't mogehjk! en heeft ter behoorlijker plaatse daarvan aangifte gedaan. ♦TIENHOVEN, 27 Maart. Van gister avond tot heden-morgen zijn op de zalm- zegenvisschenj alhier 6 zalmen gevangen. •WILL1GE-LANGERAK, 28 Maart. Op de zalmvisscherij alhier is van Zondag op Maandag 11. 1 zalm gevangen. Elften worden nog niet gevangen. VARIA. Een spiksplinternieuwe vereeniging is in Den Haag opgericht: de eerste vrouwelyke wielrjj- ders-club, die alvast een dozijn leden telt; Pa- rytohe dames hebben op een andere manier willen toonen, dat ze van vooruitstrevende rich ting zjjn door nl. een vrijmetselaarsloge voor vrouwen op te richten, uit pure ballorigheid, omdat het haar niet vergund is, lid van den raad of van de Kamer te zjjnEen driftige tante te Borljjn wordt misschien wel eerelid van een radicalen bond of zoo iets, ten minste een 16 jarig nichtje, met wie ze het niet hee- lemaal eens kon praten, gooide ze het venster van een bovenverdieping uit. Toen kwam de politie, om ook nog eens een woordje meê te spreken en terwjjl het arme kind naar het gast huis werd gebracht, ging tante-lief het rasp huis in. Te Gochsheim, in Baden, had men verleden week examen aan de kookschool en de afgelegde proeven van bekwaamheid dienden voor een feestmaaltijd, waaraan ook Dr. Broos, de regeeringspresident, aanzat. Verschillende toasten werden geslagen en Dr. Broos had het o. a. over delegerwet, waaruit weêr dui delijk bleek, hoe nauw het verband is tusschen een goede keuken en het leger, wat trouwens verscheidene dienstmeisjes uit een garnizoens plaats ook wel zullen weten misschien. Ie mand uit Blokzjjl, die pas geleden als milicien in de (gelederen trad, kreeg dezer dagen een heven brief van huis. Moeder-de-vrouw de man is getrouwd, moet men weten I maakte het patent, werd geschreven, zoontje was spring levend en gezond en een nieuwe spruit was gearriveerd, zonder te vragen, of vader wel thuis wasl Een Rotterdamsche juffrouw heeft verleden week haar 1 OOsten verjaardag gevierd; te Parjjs overleed baronnesse De Haan, een dame van Hollandsche afkomst, in den gezegenden ouderdom van 102 jaren en in 't Fransohe 8o- rigny madame Dubose, die het, op enkele we ken na, tot den oud-testamentischen leeftjjd van 111 jaren bracht. Oudheden doen opgelden een Breedstrater te Leiden vindt het wèt prettig. In zjjn wooing vond hy by het uitbreken van een bedstede eenige antieke tegels, waarvoor een hel hebber hem al heel gauw duizeud gul den boodl Knorrende viervoeters, die ver leden jaar voor een appel en ei werden ver- daders de vlucht, met -o van eene partij ijzer, welke reeds door hen voor inlading bestemd was. Wel zette de heer P. de vluchtelingen in een roeiboot na, maar kon hen niet achterhalen, daar zij de wijk namen in den IJael. Vermoedelijk heeft men hier met de bedrijvers van de vorige diefstallen te doen. Te Ochten ontstond Zondag brand bij den bakker J. R., welk pand met nog 5 belendende woningen tot den grond toe afbrandde. Ee“ neEeDiarig meisje te Veip heeft het ongeluk gehad onder het spelen met geopenden mond voorover op den grond te vallen en daarbij een steentje in de luchtpijp te krijgen met het gevolg, dat zij bijna onmiddelljjk door verstikking is overleden. Poging tot moord. Zondag avond omstreeks 7 uur zat een bewoonster van de Eerste Looiersdwarsstraat te Am sterdam, oud 36 jaar, rustig op een bank nabij hare woning met eenige buren te praten, toen plotseling haar man, Hendrik Brink, oud 37 jaar, opperman van beroep, op haar ufkwam en eeu mes trok. Oudanks het gegil van de buurvrouwen, die hem terug wilden honden, bracty hy dot den Uitgever D. BOLLE te erdain is alom de inteekening open- aid op BEN-HUR, verhaal uit den tijd van Jezus’ ieling op aarde, door LEWIS WAt- E. Nieuwe goedkoope uitgave, met leveling van C. 8. ADAMA VAN ELTEMA. der inteekenaar ontvangt als Premie i keurige STAALGRAVURE, stellende „D.E DRIE WIJZEN". i Uur is een eenig Mee8terwerlt it l-nUl men niet éénmaal, maar her- de'ijk met klimmende verrukking nd a. BN-HUR wordt uitgegeven in 19 if~ ringen, ad slechts 10 cents. rospectus en le aflevering is in aDe iwmkels verkrijgbaar. in eene tilbury zijne woonplaats rijdende, schrikte het paard op de Hooge Giesen alhier van een houtstuik. De voerman en de tilbury geraakten in een sloot naast de Wetering en het paard in een aak, terwijl de meisjes ongedeerd aan den kant te recht kwamen. Door velen geholpen, werd alles spoedig op het droge gebracht en bleek het, dat de tilbury alleen belangrijk beschadigd was. JAARSVELD, 25 Maart. Burgemeester en wethouders dezer gemeente hebben bevolen, dat het gebouw, genummerd 127, 128, lk9 en 130, in eigendom toebehoorende aan den bouwman Van Vliet te Lopikwegens bouw valligheid in het belang der openbare vei ligheid en die der bewonersmoet worden gesloopt vóór 15 Mei a. s. KRIMPEN a/d LEK, 27 Maart. Ds. P. 8 Bartstra, predikant alhier, is beroepen te Bergschenhoek. §LANGERAK, 28 Maart. Als kiezers voor de Tweede Kamer, de Prov. Staten en den Gemeenteraad komen op de vastge stelde kiezerslijsten voor 89 personen. ♦LEKKERKERK, 27 Maart. Tot waar nemend njksontvanger alhier, in de plaats van den heer J. Blok, is benoemd de heer A. W. Overvoorde, surnumerair te Rot terdam. •LEKSMOND, 25 Maart. In de heden gehouden Raadsvergadering is overgelegd de rekening over 1892, bedragende iu ont vangst f 10.174,12 en in uitgaaf f9307,07, dus met een goed slot van f 867,05. Voorts is aangeboden het algemeen ver slag over den toestand der gemeente van 1892. Eindelijk is goedgekeurd de rekening van het algemeen armbestuur over 1892 en de begroeting over 1894, waarbij tevens is besloten om aan gemeld armbestuur weder t 450 subsidie toe te kennen. LEKSMOND, 27 Maart. Onzp beroepen leeraar, de Eerw. Heer P. A. Steenbakker Morilyon Loijsen, kand. tot den H. Dienst by het Prov. kerkbestuur van Utrecht, zal D.V. op Zondag 9 April alhier zyne intreerede houden, na des voormiddags te zijn bevestigd door zyn vader, Ds. J. E. Steenbakker Morilyon Loijsen, predikant te Schoonhoven. NIEU VV-LEKKERLAND, 27 Maart. Uit het verslag van het bestuur onzer Nuts-spaar- bank blykt, dat in 1892 in 8405 posten door 1948 deelhebbers is ingébracht f 66565,oö en in 961 posten is uitgehadd f66258,37. Aan rente ia bygeboekt f9975,48; op 31 emen gelden A deposito: dag opvragens nger termijn op rwaarden en dei lerpand in fondsen; strekken gelden op Effecten voor: gen onder f 1000,— a 4 °/e ’s jaanr, gen daarboven tot den prolongatio ns, volgens Amsterdamsche beura- rwaarden en zich met het koopen en verkoopen i Effecten, tegen een provisie van: Q voor fondsen boven de 30 °/0 ’/o onder 30 (ook ir loten;) rlangd worden orders in de meest^ dsen verantwoord tot den eerstvolgeP- i middenkoers der Amsterdamscbo irs; len Coupons in boven de Amsterdan- beursnoteeringzonder berekening i provisie; ten zi< h op voordeelige voorwaarden t het inoasseeren van wissels op binnen- buitenland. Tarieven op aanvrage itis verkrijgbaar. irmatiën worden verstrekt door den Heer IN DEN KEÜVEL. SohoontoTen. GOUDA, 25 Maart. Maandag Woensdag- en Vnjdag-avond had het toelatings examen tot de normaalschool alhier plaatswaarvoor 10 personen zich hadden'aangemeld Hiervan werden 9 toegelaten, terwijl één werd af gewezen. Van de leerlingen der vierde klasse heb ben elf toestemming verkregenzich te onderwerpen aan het examen voor onder wijzer of onderwijzeres. De hier ter ste;4^ pehfnden collecte voor de woeden h» ?^Aen a/d Lek heeft opgebrachf een som van f51,50. •GORINOHEM, 27 Maart. De 11. Zaterdag alhier gehouden Palm-paardenmarkt was druk bezocht Volgens officiëele opgaaf waren 349 paarden aan de lijn, die bij aanwezigheid van vele, ook Fransche en Duitsche kooplieden vlug opruimden. Vooral voor drie- en vierjarige paarden werden goede prijzen, f500 A f700, besteed. ♦AMEIDE en TIENHOVEN, 28 Maart. Door het kiescollege alhier is een tweetal ter beroeping van een predikant geformeerd ter keuze van den Ambachtsheer van Ameide, bestaande uit de heeren Ds. Postma te Jutfaas en Ds. Steenbeek te Weesp. •BENSCHOP, 28 Maart. Jl. Zondag raakte op den Lopikschen Damweg een met een hit bespannen karretje te water, door dien bet paard zieh bang maakte voor een rijwiel. De beide in het rijtuig zittende personen de eene in deze gemeentede andere te Polsbroek woonachtig, gingen mede te water, doch kwamen gelukkig spoedig op het droge, waarna ook de hit en de kar konden worden gered. •BERG-AMBACHT, 24 Maart. Heden is eene aan miltvuur gestorven koe van den veehouder R. onder de noodige voorzorgen verbrand. BEKKEN WOU DE, 27 Maart. Bij het om spitten van eenen akker werd door D. Oude nes een goudstuk gevonden, dat blijkens het onleesbare opschrift van zeer ouden datum is. Het muntstuk, dat de grootte heeft van eenen gulden en zeer dun uitgesleten is, is op het oogenblik in handen van Mr. Fortuijn Droogleever te Gouda. Daar zich altijd nog geene sollicitanten voor de vacante betrekking van onderwijzeres hebben aangemeld, zal het onderwjjs in de handwerken voorloopig aan eene helpster worden opgedragen. GIESEN N1EUWKERK, 27 Maart. Onze predikant, Ds. J. Van der Spek, heeft een beroep ontvangen naar Hoek Zeeland). •GOUDRI AAN, 28 Maart. Op de aange plakte kiezendijst komen 67 namen voor. •♦GROOT AMMERS. 28 Maart. Op de kiezerslijsten voor deze gemeente komen als kiezers voor de TweedeKamer, de Prov. Staten en flen Gemeenteraad elk 154 personen voor. ♦HEI-en BOEICOP, 25 Maart. Onze pre dikant, Dn. Niessen, hoopt op Zondag 2 April zijn afscheid te prediken. ♦HOORNAAR. 27 Maart. De bouwman 0. Van M., gisteravond omstreeks half acht eene tilbury met twee meisjes naar ie woonplaats Noordeloos huiswaarts rijdende. In de FranAche Kamer is men nog druk bezig met de Panarnsquaestie. De Afge vaardigde Millevoye heelt de Regeering hare lakschheid verweten tegenover Arton en het maar steeds laten loopen van Cornelius Herz, die ernstiger ongesteld wordt, naarm.iteer nieuwe streken van hem aan het licht komen. De Regeering zchjjnt ditmaal uog al acht te zlaAn op die verwijten, want volgen* Le Figaro wordt er te Londen ijverig gki- werktom de uitlevering van Herz te ver krijgen. De Minister President Ribot heeft onlangs de onhandigheid gehad, in een open bare kamerzitting als een goed werk van hem te vertellen hoe hij indertijd bij de familie Coltu was werkzaam geweestom te verhoeden, dat een loopend gerucht, als zou de geheimzinnige X. van de beruchte cbèque van 300 000 francs niemand anders wezendan de gezant eener bevriende Mo gendheid verder verspreid word- Iedereen dachtdat hier van den Ruasischen gezant Mohrenheim sprake was. Deze heelt zich dat ten zeerste aangetrokkenwaarvan eene gedachten wisseling met het Kabinet het gevolg geweest is. De Regeering moest nu maar zeggen wie X. is Het schijnt echter voor haivr een even groot schrikbeeld te zijn, als de overkomst van Herz. Het stoffelijk overschot van Jules Ferry is in plechtigen optocht met veie omfloersde banieren graiwaarts gebracht. Aan de ver schillende stations, waar de trein stilhield, stonden autoriteiten deputatiën en belang stellenden te wachten om den doode eenen laatsteu groet te brengen. By het graf werden vele redevoeringen gehouden. Generaal Dodds is door de Regeering per telegraaf uit Dahomey ontbodenom met bem te onderhandelen. Einde April wordt hij te Parys verwacht. Aanstaanden Maandag zal de beraadsla ging plaats hebben over de motie van af keuring, door den oud Minister en leider der Conservatieven, Bal lour, voorgesteld, ten opsiehte der Kegeeringspulitiek. Dat zal dus eigenlijk een heropening der algemeene be raadslaging over het beginsel Home Rule worden De vijf leden, door de Italiaaneche Kamer benoemd om de commissie te vormen, aau wie de Regeering inzage zal geven van eenige geheime Bank bescheiden, hebben allen wéér ontslag gevraagd, omdat huune benoeming door de pers slecht was ont vangen. Met name van drie leden was in de bladen beweerd dat ze voor deze taak niet genoeg oupartydig te achten waren. Gladstone, de EiiKeluctoe Premier, ver klaarde verleden week, dat er waarschijnlijk wel geen tijd zou zyn in deze zitting, voor bet indienen van een ontwerp, strek kende om voortaan den Leden van het Lagerhuis eene bezoldiging toe te kennen. Thans heelt eene Afgevaardigde de heer William Allen, de zaak ter haud genomen en voorgesteld om aanstonds aan de leden een geldelyke schadeloosstelling uit te kee- ren. De Minister van Financiën Sir William Harcourt ondersteunde dit voorstel- Koningin Victoria heeft deser dagen een trouwen aanbidder verloren een man die 52 jaren in bet krankzinnigengesticht te Bedlam beeft doorgebraebt. Die man, be kend onder zyn byuaam„Mo” (een verkorting van momomanie), had als jougmensch de toen nog jonge Koningin op een wandelrit in „Hyde Park” tegengehouden om haar te verklaren „Mevrouw, ik heb u liefl’’ Hij werd toen in hechtenis genomen en in het krankzinnigengesticht opgesloten, waar hij bleef,' ofschoon, naar men verzekert, ver scheidene krankzinnigendokters verklaard hebben, dat hy niet gek was. „Mo” droeg zyn lot geduldig en hy bleef tpt bet laatst toe getrouw aan zyn dweepende vereering voor „Queen Victoria.” De zitting van den Dultschen Rijksdag werd eenige dagen geleden door eene tal- ryke menigte bygewoond, teneinde Ahlwardt eens te zien optreden, die de knoeierijen met het invaliden-fonds eens zou blootleggen. Alhwardt besteeg de tribune met een pakje papier onder den arm. Hij hield zich nogal rustig en begon met te ver klaren, dat hy nog slechts een klein deel der stukken kon Overleggen; waarop een algemeen gelach volgde. „Maakt maar zoo’n leven niet!” riep bij, „want ik heb nog wel 100 kilogram docu menten tot mijne beschikking!” Die stuk ken echter, verkla >rde Ahlwardt verder had by veiligheidshalve op verschillende plaatsen gedeponeerd, zoodat hy nu maar een deel zijner bewijsstukken kon overleggen. Na een hevig debat besloot nu de Kyks- dag. op voorstel van Graaf Balleshemde papieren te laten onderzoeken door de per manente Rijksdag commissie en in afwach ting vau haar uitspraak de zitting voor een uur te schorsen. De heer Ahlwardt werd uitgenoodigd zich voor de commissie te vervoegen. Anderhalf uur later werd de zitting her vat en daarby werd verklaard, dat de com missie, na de stukken gelezen te hebben, en Ahlwardt gehoord te hebben, dezen niet by machte heeft gevonden uit de stuk ken de punten aan te wyzen, waarop het leilelyk aankwam, om zyne aantijgingen te staven. Het Pruisisch Hoerenhuis heeft Prins Stolberg tot voorzitter gekozen, in plaats van den Hertog vau Ratibur. Ernstig sprake was er, om deu ouden Bismarck te kiezen. dat ze een want de offic 6 maanden bezoeksters L die behalve haar hadden meêgebracht. Een paai schenen in den hbek, waar alle boter wordt verkocht en.verscheidene vrouwtjes stonden verschrikt op en spreidden haar rokken over vaatjes en mandjes, wat onder het aanwezige publiek een heele vroolykheid bracht. Sedert half Februari logeerde te Scheveningen eene baronesse uit Duitschland met twee harer zoons die de uniform droegen van officier. De polit in Duitschland was wonder nieuwsgierig o kennis te maken met de dame, want ze wor< verdacht een kleine oplichterij lot een sommetje van zoo ongeveer 280 duizend Mark op haar kerfstok te hebben, waarom ze dan ook door onze politie naar haar heiinath werd gebracht. Klanten te Nieuwerboorn zjjn hun melkboer kwjjt. De man kreeg het eensklaps in het hoofd om naar Amerika te gaan en bij vergissing een melkboer is nog al eens in de war nam hjj in plaats van vrouw en kinderen een 2Ö-jarig nichtje meê Een Engelsche mynheer voer al vier weken lang dag in dag uit van Keulen naar Mainz en van Mainz naar Keulen. „De Rijnstreek schjjnt u bjjzonder te bevallen, mjjnheer”, zei de kapitein. „Wat Rijnstreek”, antwoordde de Engelschman, „’k ben overal geweestin Napels, te Cunstantinöpel zelfs, maar nergens at ik lekkerder biefstuk dan op deze boot en daarom heb ik plan, nog een week of wat op en neer te varen.” Afloop van Publieke Verkooplngen van Onroerende Moederen. Ten huize van G. Stoppelen burg in het Beiersche, werd Vrijdagjl. ten overstaan van Notaris Spruijt te Ouderkerk a/d Usel geveild: een huis, tuin en erf, benevens eene partij hooi- en bouwland, te zamen groot 87 A en 40 c.A. Kooper daarvan is geworden de heer B. Kraan te Rotterdam, voor f 2000. Gemengd Nieuwe. Op het eiland Tolen is nog zoo’n overvloed van aardappelen, dat ze voor 1'0.90 per HL. volop te koop zijn. Zaterdagjl. werden te Middelburg aard appelen verkocht voor 5 en 6 cent per vijf kop (5 liter). Gisteren-ochtend is te Zeg- waart in de nabijheid van het stition ver dronken de kastelein Cornelis Hakker Az. Een emmer water willende scheppen aan do stoep, schijnt hij voorover te zijn ge vallen, en onmiddellijk gestikt. Hoewel men den drenkeling spoedig op het droge had, mocht het niet gelukken het leven weder op te wekken. Hekker was 49 jaar oud. Zondag-voormiddag, terwijl de ouders naar de kerk waren, is te Breda een achtjarig meisje, dat met haar jonger zusje alleen te huis was, bij het spelen met lucifers in brand geraakt en deerlijk gebrand, zoodat zy, toen hulp kwam opdagen, reeds was bezweken. Zaterdagnacht zag de waker, die sedert de laatste diefstallen op de fabriek van den heer Van Cappellen te Bolnes de wacht hielddat twee mannen op de naast gelegen werf van de scheepssloopers firma G. B. Pas en Z020" roeiboot ijzer te laden. Op de komst een der firmanten, die spoedig werd wittigd, namen de J achterlating alsnog Zonen bezig waren in een ver een der firmantei

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1