ND. MOT 1893. Zaterdag 15 April. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht Eerste Blad. unng N’. 1361. Erven, INC iuden uisraad ALAND, jn Wal der ING. IJSSEL: /GROND. oren ven, VOLKSHAAT. BINNENLAND. - Dete Courant bestaat uit Twee Bladen. 10,24. van f3, subs. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgaven. iver het jaar ictare. der Kooppen- Werkdagen in roormiddogs 9 OP eene zon me- rEIJINCK te LIGE PEW: «veg. tibenevens mstaande te tarie. dag der Ter- SCÏÏOONHOVEN8CHE COURANT. laten staan regelen hebben 2 dagen verwekken van naoht- Ibocte van troffen. Besloten werd aan te vragen en sta*' verkrijgen van dona^D dEERüll het grijze I erdwyuen, I htis on- I verft niet. I en f 1,50 loonboven L— N NOOTEN. een paar stukjes ‘•■irageugetiteld van de uitbundig wer- tring en els en de onwettig mg der waarde, ad f >r de beide schakels ope* tut eene boete van f3, subs 2 met bevel tot teruggave van het genomen voerman ceelen zullen r o rd en aange- ■noewden No- MBETEREN, V ij nat raat, te nadere inlioh- LLIGE Notaris ROUEN VAN REN, residee- Rotterdam, is ens om op ril 1893 te den 6. Mei te verkoopen, fs ten elf ure, gelegen aan ieente >an te Berg-Ambacht; terzake m van eensanders vischwater, BolinfteJjjk bewps van den recht- tot 2 boeten, elk van f2, subs. 1 voer iedere boete, met verbeurdver- van de aal korf subs. 1 dag t afzonderlijk de perceelen i in combinatie II. ebt en sterk :nt ining, IMANSWERK- 'U1N, beplant es staande en er te Krimpen nommer 169, 2651 en 2652, 30 Centiaren, £R, daarachter e van het ka- lommer 2653, 30 Centiaren. f 27,72. voor f 182, i gebruik. ie. K, staande en ner eenge- 70a en 1705, -8 2654, 2655 Iron, 88 Cen- WATERdaar- gedeelte van s A, nommer •oot 3 Aren f 20,09. deelten voor per jaar. mpen aan den en weg naar Nieuwe Veer, 2922, groot t het gedeelte oor gelegen, 2925, groot pril 1893, Bótel „VAN voor den tijd Deze Courant wordt des Woensdags-"^ des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. franco per post door het gehoele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. ment is niet aansprakelijk voor hetgeen het plebs doet. Dat is het wèl. De Regeering moet het volk in zijn verschillende lagen kennen en rekening houden met zijn hoedanighe den welke die ook zijn mogen. En bo venal moet zij zich zorgvuldig wachten voor handelingen, die aanleiding kunnen geven tot het ontwaken van den démon van den volkshaat. Het verbanningsdecreet van den Minister Ribot moge minder ruw van vorm zijn dan bet getier der straatslijpers zou geweest zijn, het zijn openbaringen van denzellden geest. En dan nog, zou het „volk” daar werkelijk uit eigen beweging zoo dikwijls woeste handelingen plegen, vergaderingen in vechtpartijen doen ontaarden en zich op de onhebbehjkste manier doen gelden, of zou bij zulke gelegenheden iemand anders achter de schermen zitten? Er zijn nu een maal in elke Republiek lieden, die er belang bij hebben het water troebel te maken, om, profiteerende van de betrekkelijke onvastheid van dezen regeeringsvorm, zicbzelveu om hoog te werken. Elk middel, dat moeielijkhe den kan veroorzaken, is daartoe goed genoeg Loopt het verkeerd uit, en vloeien er uit hetg bn bedreven w»-rd onaangename ge volgen voort, dan zijn zij weg en blijven onzichtbaar, terwyl de slagen neerkomen op den rug hunner levende werktuigen. Is er winst te behalen, dan eerst zorgen zij er bij te zijn. Het grauw is de kat, zij zijn de aap in de bekende kastanjes-ge- schiedenis, van welke vrucht, zoo zij uit bet vuur gehaald is, poes toch geen korrel te genieten krijgt. Dat is ten minste de loop van zaken geweest in alle volksberoeringen, en er is geen enkele reden, waarom het ooit anders zal worden. We hébben niet daarom de legende van het opstootje te Asnières besproken, om dat wij gelooven, dat bet als feit voor de wereldgesebiedenia van eenige befeekems is. Maar wel is het van gewicht, als ver schijnsel. leder gelooide het verbaal, zooals het gegeven werd. Dat komt, omdat het overeenstemde met wat er schuilt in de diepte van de Fransche natie. Het is, meenen we, ongeveer achttien jareu geleden, dat in deze courant een keurig geschreven opstel voorkwam van Mr. Van Hamel thans hoogleeraar te Am sterdamwaarin hyeen lezing bespre kende door Legouvé bier te lande genou den, de ^telling uit werkte, dat wij de Franschen niet kunnen missen. En zoo is het waarlijk. Door huu leveudigen geest zijn zij toongevers op het gebied van kunst, letteren en wetenschapdoor den aange namen vorm, waarin zij hun gedachten weten uit te drukken, dwingen zij bewon during en dikwijls geestdrift af. Toch komt het ons voor, dat zij zich- bewegen op een hellend vlak, en dut de schaduwzijde der democratie er duchtig is waar te nemen, instellingen zooals de Franschen hebben, geven te veel ruimte aan den invloed van volksmenners, die, door de hartstochten te vleien, zich een gemakkelijk succès verzekeren by de stem bus. Dat werkt hoogst nadeulig op het nationaal karakter. Um populair tezyu, en dat toch is het voornaamste middel om vooruit te komen, moet men niet bang wezen voor een beetje slyk, moet men at- daien tot de menigte en haar smaak deelen. Wij veroorloven ons, zulks een bescha vingsgang te noemen in totaal verkeerde richting. Wie zijn land en votk wil dienen, poge het op te beffen tot een booger stand punt. Er is een Fransche zegswijze: „Aan gezien ik hun opperhooid beumoet ik ben wel volgen” Wie den moed niet be zit, om die soort van „leiding” onmanne lijk en onwaardig te achten, staat in ka rakter al heel laag. Niet de massa beheeischt de wereldge schiedenis, maar enkele uitstekende indi viduen. En wie inderdaad een grootsch doel wil bereikenversmaadt de hulp eener menigte, die heden spuwt naar de aigoden, welke zij gisteren bekranste. Indien Frank rijk 8 politieke mannen ge durende de laatste twintig jaren bun taak beter hadden begrepen, dan zou de volks haat, die een voortdurend gevaar oplevert vour het behoud van den Europeescheu vrede, niet zoo fel meer woeden. Het is zoo, de minbeschaafde is met vergevens oi verzoeningsgezindhoe hooger iemand staat, des te spoediger is hij geneigd een voldongen feit te aanvaarden. De wond, den Franschen in 1871 geslagen, was zwaar, en het blyft nog altijd de vraag of de over winnaar niet verstandiger zou gehandeld hebben, met zich wat edelmoediger te toouen. Doch dat alles is ruim twintig jaar geledenen als er niet met kracht en geweld was gewerkt, om den indruk levendig te houden, het revanche-geschreeuw zou wel wat tot bedaren zyn gekomen. Dit nu ware niet in het belang der volksmen ners Zij moeten den volkshartstocnt met laten uitdooven. In dat treurig verschijnsel ligt de hoofd oorzaak van de ellende, die over geheel Europa zich "doet gevoelen. Het is van meer dan één zyde gezegd, dat het As- Prijs der AdvertentiSnVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche AdvertentiSn, voor S maal plaatsing opgegeven, worden slechts i maal in rekening gebracht. 13 April idaga 9| uur, GEMENT. schreven en i ten kantore K te Schoon- In zijn bekend opstel „Arcachon” be schreef, slechts weinige jaren na den fransch-Duitschen oorlog, Simon Gorter zijn aankomst aan een der Panjsche spoor wegstations, en drukte zijn voldoening uit over het welgedaan voorkomen der p mrden en het fatsoenlijk uiterlijk van de bestel lers en sjouwerlieden. Wat het niet aan wezig zijn van knollen betreft, dat vond hij alleszins begrijpelijk: daar was gedu rende het beleg biefstuk van gemaakt; doch de gemeene kerels, die had men toch niet opgegeten? Of het oordeel over de lagere volksklasse in de hoofdstad der beschaving, gesteld dat het reeds toen niet wat al te mooi is ge weest, nu nog zoo gunstig zou luiden, mag in twijfel getrokken wordenalthans, de staaltjes, die wij er af en toe van leeren kennen uit de berichten der dagbladen, wekken heel andere gedachten. Is er één stad in de wereld, waar zoogenaamd poli tieke vergaderingen zoo gemakkelijk over gaan in geweldige kloppartijen, waarbij slagen met de brokken van verbrijzelde meubelen de plaats innemen van argumen tenzoolang tot de politie de heeren naar buiten doet treden of de eigenaar van de zaal de gaskraan afsluit? Men herinnert zich nog bet schandelijk straatrumoer, dat indertijd het vertrek van den Bpaanschen Kouing Alfonsus begeleidde, toen hij aan Parijs een kort bezoek had gebracht, en dat alleen was veroorzaakt doordien hij eerst te Berlijn was geweest, tegen welke uitbarsting van woesten volkshaat de politie geen maarregelen van voorzorg had genomen; en het is zeker nog met vergeten dat in 1890 de moeder van den Duitschen Keizer, eenigen tijd verfoeid hebbende op een villa in de nabijheid der hoofdstad, ternauwernood beveiligd wérd tegen een demonstratie, die, hadde zij plaats gehad, voor Frankrijk tot zeer ernstige gevolgen zou geleid hebben. En nu het geval met Otto Brandes, den Paryschen correspondent van het „Berliner Tageblatt”. Die courant, een orgaan van de Duitsch-vrijzinnige partij, heeft zich nooit onvriendelijk over Frankrijk en de Franschen uitgelaten, terwijl inzonderheid de heer Brandeseen hoogst beschaafd man, die een eervolle loopbaan achter zich beeft, steeds met veel ingenomenheid over hen schreef. Maar de redactie bud, geheel buiten den correspondent om en zonder dat deze er iets van wist, uit een andere Duitscbe courant de regels opge- bumen waarin melding werd gemaakt van het gerucht, als zou de geheimzinnige X, van wien Andrieux beweert dat hy uit den Panama-pot een wisseltje van een half miliioen francs zou hebben opgestoken nie mand minder zyn dan de eigen zoon van President Carnetzij bad dit gedaan, der de bron te noemen, waaraan de dedeeling was ontleend, wat in zoo’n critiek geval altijd gevaarlijk is. Aanstonds barstte nu de toorn los tegen den heer Brandesen zonder eenig onderzoek kreeg hy van de Regeering den last, uit Frank rijk te vertrekkenals uiterste concessie werden hem 48 uren toegestaan om zijn zaken te regelen. Vol leedwezen over deze onrechtvaardige beslissing verliet hij met zijn gezin van zeven kinderen de dour hem bewoonde villa te Asnières, nabij Parijs. Maar nu komt bet ougelyk geheel aan de zyde van Brundes. Die uittocht heeft, gelijk men weet, een geheelen roman doen ontstaan, door hemzelven verzonnen, de hemel weet met welk doel, en dien hij later weer heeft moeten terugnemen. Naar luid van dit vernaai zou het plebs hem op de volgende wjjze uitgeleide hebben gedaan: Na ineen kroeg den noodigen moed verzameld te heb ben, verdeelden de schreeuwers zich in twee groepen, waarvan de eene zich posteerde in de nabijheid van het station om de Vooruit gaande kinderen met steenen te gooien; de andeie drong op achter Brandes zelven eu den politie-beambte, die hem uitgeleide moest doen, met kreten van ,A nas le eoebon, la mort au Prussien”. Men weet dat in het taaleigen van die soort van lieden de woorden „varken” en „Pruis” volkomen dezelfde beteekenis hebben. En wat blijkt nu de wezenlijke waarheid geweest te zyn? Dat een der dochters van den uitgewezen journalist bij het ver trek erg nuffig een Duitsch liedje liep te zingen, wat een daar passeerenden jongen Franschman aanleiding gaf om „Vive la France” te roepen. Van het steeneiigooien heelt niemand iets bemerkt, natuurlyk ook de politie niet, over welker afwezigheid by het „schandaal” de Duitscher bitter klaagde. Op de feiten zelf komt het echter minder aan,* dan uit de stemming, die er uit spreekt. In de eerste plaats weten we sedert lang, dat in Parys de lagere volksklasse ongeveer baas ia. Nu zegt men weleens: het guuverne- Gemengd Nieuws. Bij een brand te Oharlois in den nacht van Vrijdag op Zaterdag moesten man, vrouw en kinderen naakt uit het vlammend huis vluchten en werden zeer liefderijk door de buren onder dak genomen en verpleegd; do hulpvaardige bureu redden bovendien wat te maar kondendeze zorgde voor de koeien, een ander dreef de paarden uit den stal en stalde die voorluopig in zijn eigen koetshuis, een derde droog eene party kledingstukken uit het huis. „Hebt ge al uw kinderen wol?” de buurman, bij wien de ouders vroeg waren op genomen. De ouders tellen verbijsterd en verschrikt de geredden; ze hebben er negen en er zijn er maar acht. Een moet er dus in *t brandende huis zijn achtergebleven. De buurman, de heer Hendricus Van *t Hof, snelt het huis in, naar de slaapplaats van ’t kind, die reeds vol rook staat, terwijl de vlammen het bedje al hebben aangetast. Hij neemt het kind op en heeft het geluk, het ongedeerd door rook en vuur bij de ouders te brengen. •—Eene kip, die aan deu eersten leg is, toebehoorende aau P. Van der Oever, te Berg-Ambacht, heelt een ei gelegd van 8 nières-verhaal alleen daarom werd uitge sponnen, om er de noodzakelijkheid van de aanneming der legekftftfcmeê te betoogen De Duitschers werden opnieuw herinnerd aan het gevaar, dat hen bedreigen zou, indien Frankrijks legermacht tegen de hunne was opgewassen, en die beduchtheid is verre van denkbeeldig. De internationale politiek van onze dagen wordt geheel bebeerscht door de quaestie van bet militair evenwicht tusschen den Driebond eenerzydsFrankrijk en Rusland aan den anderen. De zwaarste offers, waardoor de welvaart ten onder gaat, moeten gebracht worden om dat evenwicht bewaard te doen blijven. Kwam er in de Fransche natie een betere geest, men zou dien verderfelijken wedstryd kunnen opgeven en alle krachten wijden aan de verbetering van maatschappelijke toestan den, waarvoor de middelen wel gevonden zouden kunnen worden wanneer de „gewa pende vrede” niet meer het financieel vermogen van alle Staten in beslag nam. We komen in een toestand, dat een oorlog een uitredding zou mogen heeten. Hoe vreeselijk dit denkbeeld ook is, wan neer men Jeet te midden eener met slechte dampen verzadigde atmosfeer, dun kan men er toe komente verlangen naar een on- wederal beeft men de zekerheiddat het groote onheilen zal veroorzaken. Dat het zoo geworden is, hebben we te wijten aau den geest, die met zorg wordt onderhouden aau de boorden van de Seine'. In dit opzicht beheerscht alweer Putys de wereld, helaas! KANlOmOEHECai te SCHOONHOVEN. Zitting van 7 April 1893. V eroordeeld J. S en J. d. H arbeiders te Bolnes; terzake van het tezamen en in vereeniging graven in de rivier de .Nieuwe Maas, landwaarts van eene lyn getrokken op 20 meter nvierwaaris van eu. eveuwydig aau den^rer, |er hoogte van den middelbaren rivier- ebbestand, zonder voorzien te zyn van eene sclinftelyke vergun ning van den Minister van W. H. enN.; ieder tot eene geldboéte van f 15, subsidiair 5 dagen hechtenis 11 d. K., koopini van het bevissoliei zouder akte en hebbende, tot 2 boeten, elk van f dag hecht, voor iedere boetemet ve klaring en bevel tot uitlevenug val of betaling der waarde, ad 10,50, hechtenis. T. P. 8., visscher te Stolwjjk, ter zake als voren; tot 2 geldboeten; elk van f3, subs. 2 dagen hecht, voor iedere boete, met verbeurd verklaring en bevel tot uitlevering van de 2 schakels en de onwettig gevangen visch of be taling der waarde, ad f2, subs. 1 dag hecht, voor de beide schakels en 1' 15, subs. 1 dag hecht, voor de visch. D. A. Kznlandbouwer te Berkenwoude, 0. J. d. V. Pzn. en L. V. Jzn., landbouwers, beiden te Stolwjjkter zake vau het verwekken van nachtrumoer tezameu en in vereeniging gepleegd ieder tot eene geldboete van 1' 5 subs. 3 dagen hecht., met vrjjspraak van het meerdere hun ten laste gelegde. T. M., bouwman te Berkenwoude; ter zake van het op den openbaron weg een wapen bjj zich hebben dagen hecht., in besl ig geuomen geweer. H. H., voerman te Ouderkerk a dIJsel, ter zake van bet op den openbaren weg een trekdier aan, zouder de noudige voorzorgsmaat- tegen het aanrichten van schade te genomen, tot eene boete van f3, subs. i hecht, O. H., koopman te Oudewater; ter zake als voren tot eene geldboete van f 1subs. 1 dag hechtenis. J. v. W., koopman te Oudewater; ter zake als voren tot eene boete vau f 3, subs. 2 dagen hecht. A. B., winkelier te Ooudater zake van bet als geleider van een iugesuureven hondenkar, daarmede rjjden op een provincialen weg in Zuid-Hollandzonder dat de hond voorzien is vau een muilkorftot eene geldboete van f 1 subs. 1 dag hecht. K. V., lorrenkoopman te Ootidster zake ran het als geleider van een ingeschreven hondenkar, daarmede rijden op een provincialen weg in Zui J-Hollaud terwjjl de naam der gemeente en het nummer der inschrijving niet op de ach terzijde van de hondenkar zjjn geplaatst io witte olieverf op zwarten ondergrond, tot eene geldboete van f 1subs. 1 dag hechtenis. G. B. G. C., muzikant, zonder bekende woon- of verblijfplaats ter zake van het te Polsbroek op deu open Daren weg orgelspel doen plaats hebben, tot eene geldboete van fl, subs. 1 dag hechtenis. J. D., zadelmaker te Schoonhoven ter zake van het te Schoonhoven beer met dadelijk buiten de gemeente voeren, tot eene geldboete van f 3 subs. 2 dagen hechtenis. P. J. 8., courantenjongen, M. J. v. T,, koop man beiden te Schoonhoventer zake van het tezamen en in vereeniging te Sohoonhoven op straat,met geld spelen; ieder tot eene geld boete van f U,50subs. 1 dag hecht., met ver beurdverklaring van de 6 in beslag genomen centen. D. V., koopman te Utrechtter zake van het te Jaarsveld op de Uitwegsteeg een hondenwa gen gebruiken, tot eene geldboete van f 3 subs. 2 dagen hecht. C. d. U. Jzn., arbeider en L. V. Tzn., riet dekker, beiden te Jaarsveld; ter zake vau het tezamen eu in vereeniging ve rumoer ieder tot eeiie geldboete van f 3subs. 2 dagen hechtenis. B. d. B., kuffiehuishouder te Lekkerkerkter lake van openbare dronkenschap by 3de herha ling tot hechtenis van 3 weken en plaatsing in eene Rjjkswerkinrichting voor 8 maanden. J. R., goudsmid te Schoonhoven en W. R., sigarenmaker te Haastrechtter zake van open bare dronkenschapieder tot eene geldboete van f 1 subs. 1 dag hecht J. H. v. W., werkman te Krimpen a/d L0k; ter zake van 1° openbare dronkenschapSmaal gepleegd2°. verwekken van nachtrumoertot 4 geldboeten elk van f 10 subs. 8 dagen hecht, voor iedere boete. Allen in de kosten van het geding. ons dorp, heeft van de overige bargerij deelneming ondervonden, die moeilijk haar wedergade zal vinden Den bureu en den overigen bewoners der Tolstraat, die in hooldzaak tot de bereiding der feest vreugde hebben medegewerkt, komt daarvoor alle lof toe. Mogen de heer Blok en zijn echtgenoote nog vele malen den Hen April beleven I De Raad dezer gemeente benoemde in zijne heden gehouden vergadering den heer Kars, te Zijderveld, tot ouderwyzer aan de openbare school alhier. Tevens werd besloten de kaasmarkt-com- missie ook dit jaar weder geldelijk te steunen. OVERWAARD, 10 April. Nadat van de regeering vergunning was bekomen om op ryksgrond in de kom van den Sohelluiusohen Vliet een filter te stichten en de op kleine schaal genomen proeven goed geslaagd zijn, is thans door de gemeente Goriuchem een aanvang, gemaakt met do daarvoor noodige werkou, daarmede men hoopt de rechtmatige grieven der Overwaardsbewoners te zullen wegnemen. Het westelijk deel van Gorinchem met ongeveer 8U0Ü inwoners rioleert n.l. zijne iaecalïën, rioolvuil en menagewater door middel van het hooger staande Mer wede water met groote hoeveelheden op den boezem van bet waterschap van de Overwaard, waaruit eenige duizenden menschen het drinkwater en ook dat voor landbouwgebruik moeten untieenen. Alvorens nu deze vieze massa den Schel- luinschen Vliet, een der toevoerkanulen vau dien boezem, bereikt, zal zy i>é 1 Juli a.s. een horizontalen filter passeeren, waarvan het matneel bestaat uit: eene laag fijugeklopte cocus, dik 10 cM., eene laag grind, waarvan de grootste stukken eene zyde hebben van niet meer dan een cM., dia 20 cM., eene laag zand van zulke qualiteit, dut daarvan op eene zeeft van 7 muzen in de cM1. niets acnterbhjit, dik IO oM., tezamen dik 40 oM. Hoewel het gemeentebestuur van Gorin chem meeut, dat met behulp vau een der- gelyk filiertoestel de verontreiniging van den ecnuliuinbcheu Vliet zal opnoudou, verkeert men toch in spanning over deu uitslag zoowel in de stad, waar by velen de vrees bestaat dat het door de vele vaste sioifeu spoedig zal verstoppen, als teu platteluude, waar de meeuing uug maar geeu ingang kan vinden, dat het aldus gefilterde lueoa- liëuwuter deu geweuscbteu toestand zul brengen en de quaestie Oplossen. •TIENHüVEN, 12 April. LI. Maandag zyn op de zulmzegeuvisscuery al Hier de eerste ellteu gevaugeu, 4 in getal. W1LLIGE-LANGERAK12 April. Op de zalmvissebery aluier zyn van Zondag op Maandag 11. 23 zalmen, doen slechts enkele ellteu gevangen. Het tweejarig kindje van den land bouwer J. V. aimer had net ongeluk onder het spelen te vallen en een zyner armpjes te breken. Voor deze gemeente, vlak tegenover de openbare school aimer, is een met stee- neji geladen senip gezonken. Naar men verneemt, is dat veroorzaakt door een met hooi geladen grooter schip, dut de Lek af kwamen er op voer, zoodat het spoedig zonk. De mast van hot gezonken scuip is nog slechts vour een klein gedeelte ziont» baar. De opvarendeu konden zich nog in« tyds redden. ZEVENHUIZEN, 10 April. Dezer dagen hield de werklieden-vereeniging „Hulp in Nood” hare derde j lurlijksche vergadering. Uit het verslagdoor net bestuur uitge bracht bleekdat het aantal leden is ge klommen tot 30, terwijl de inkomstendoor het gering aantal zieken de uitgaven over- —J rechtspersoonlykheid stappen te doen tot het lateurs. De gewone jaarlijksche ver pachtingen van de wei- en eenige hooilanden in den polder Dalem hebben plaats geh id. De opbrengst was gemiddeld 7 h 8 pCt meer dan het vorige jaar. Door den Minister van Oorlog is bepaald dat bij het wapen der infanterie de korporaals ook op den werkkiel het distinctief van hunnen graad zullèn dragen. Op de tentoonstelling van de 's Gravenhaagsclie Tuinbouw-Vereeniging zyn o. a. bekroond: De heeren K. Jonker Zonen te Gouda met een len prijs voor de volledigste ver zameling bloempotten, zaadschoteis enz. De heeren Gebrs. Bteeusma te Gouda meteen len prijs voor de schoonst gekweekte Aspedestra’s en een len prijs voor 15 bont- bladerige koude kasplanten. Benoemd tot onderwijzer te Sliedrecht de heer W. F. Broersma te Nieuwe Tonge. ALBLASSERWAARD en V1JFHEEREN- LANDEN, 14 April. De kaashandel was deze week weder onbeduidend en flauw; de prijs f2 per 50 Kilo lager. Naar boter bestond flinke vraag; in deu prys kwam geene verandering. Men besteedt thans in deze streken vour: kaas van t 18 tot 1'20 per 50 Kilo naar wicht eu kwaliteit; goêuoter 10 b5, weiboter 1 0,50 per hall Kilo. •*AME1DE, 12 April. In de voorgaande week had aluier eene zanguitvoering plaats van de Christelyke Zatjgvereeniging „Excelsior*'. Onder de versobilleude stukken, die daarby op verrassende wyze werden uitgevoerd, kwa men vooral uit; Paasohlied, solo door mejuffr. BlokMyn Vaderland en Avondlied maunen- kwartellen door C. Vurhejj, W. bnedé, B. Streef kerk Cz. en O. Spek Uod heeft Neerland groot gemaakt, duet door de jongejuffr. Blok, Sopraan eu Jandje Verhey, Alt; Plaats by Kruis, duot door mejuffr. Blok, sopraan dou aoor Blok ïeuur. De zangstukken werden begeleid door uitmun tena orgelspel van deu directeur der Vereeniging Blok en den heer G. Spek van l'ienhoven. Alles werd op zeer verdienstelyke wyze uit gevoerd en algemeen was men ton hoogste vol daan over het ensemble en het aplomb der zangers en zangeressen. In aanmerking geno men den korten tyd dat deze vereeniging bestaat, weet men niet wat meer te waardeerende uitmuntende leiding en tact van du directeuren Blok en Verhey of wel de volhardende en taaie studie der leden In de pauze werden nog door den directeur Blok voorgedragen „Merula" en „bach te Dresden*beide Bull, die ongemeen bevielen eu - - den tuegejuicbt. Hoogst voldaan verlieten de hoorders dan ook het aebvolgebouw, waarin do uitvoering p.aats had eu dat ter nauwernood de menigte kon bevatten, zoodat enkelen zich nog met een staanplaats in de doorgangen moesten verge noegen. Moge deze uitvoering nog menigen keer door meer dergelyke worden gevolgd, dan zal de Vereeniging met verdere oefening en studie zich weldra kunnen meten met de besteen bekwaamste zangkoren. Ook zal diardoor het doel, waarmede deze Vereeniging is opgericht meer en meer be reikt worden en kunnen strekken tot Verheffing van al wat edel is en goed en tot verwezenlij king vau de spreuk der Vereeniging: „Excelsior.” •’BERG-AMBAUUT, 15 April Up 11. Zuudag 9 April werden de diakenen der Herv. Gem. alhier bij hernieuwing verrast en verblyd door het collecteeren van een bankbiljet van 160 in de namiddag-godsdienstoefening. •GOUDR1AAN, 14 April. Heden vertrok uit deze gemeer te een gezin, bestaande uit 4 personen, naar Amerika. •MEERKERK, 12 April. Gisteren ge noten de heer H. M. Bluk en echtgenoote het zeldzame voorrecht, den dag te mogen berdenken, waarop zy zich 60 jaren geleden in het huwelijk begaven. Dat deze iumilie op ons dorp algemeen geacht en geëerd wordt, bleek ten duide lijkste uit de wijze waarop men dezen dag in een feestdag bad herschapen. Reeds in den vroegen morgen werd voor de woning van het jubelpaar een keurige eereboog geplaatst, terwijl bovendien uit bjjna alle huizen de vlaggen wapperden. Onderschei dene, gepaste geschenken werden aangebo den en gedurende den geheelen dag zag men belangstellenden in- en uitgaan. Des avonds bracht de zaugveieeniging „Nut en Genoegen” onder fakkellicht en het afste ken van vuurwerk eene serenade en voerde voor de woning vau het echtpaar eenige, opzettelijk voor deze gelegenheid vervaar digde nummers, vierstemmig uit. Deze ver- eeuigiug nam, in gezelschap van de feest commissie, eenige oogenblikkeu deel aan de feestvreugde. Ook de rederykerskataer „Coa- cordia” was daarby aanweag. De familie Blok, de eegige Israëlitische I Decagram awuarte.

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1