N'. 1362. Woensdag 19 April. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht mms. Dim, am van 1893. I. MES nzM 000. RVOER IER, ■sT?-8- iiW Hm BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. fflBMB COÏÏRABÏ de vereeniging dien Nu is er vrije- en orde- )2 tusschen van aan- de NOOTKN, onderwijs, boven drage eene 18 April. Heden morgen de hofstede in de onmid- De geadresseerd 2d "helft der isd. 6.— v. 7.45 v. aoordia”. uur. 8.unr. PER-VAN enoemd vak ’apierhandel 1OTEN te louda. Bergh. n: uur. 5.30 uur. ihem, Vrees- Rotterdam. dagelijks, v.m. 6. v. n.m. 1.— n”. isen. pril 1893, ;terdam. en 1.30 n. m., Dond,, j, v. 8.15 u. iv.n. 1.45 u. [8, V. 7.— u. v. 9.— u. Stoom- k. I prijs van 2kfl. 2000, etc. Öamen Lek. Lek. April 1893, JUerdam en n «Schoon- eeswijk” (V). v. 4.30 n. Vnjd. en igge en welke laatste tevens ge- eximen gymnastiek. heer W. Swjjnenburg te 50. 50. >n prijs uit, a Boekhan- BUUREN, >nda. gratia. ien dade- s ff n spoedig wezig, ve. een der aangerukt Benschop naar de p* Te Greencastle woei het dak van het vrouwenverblijf van het Depauw -college. Van alle kanten komen berichten van groote schade en ongelukken. Te Garnet, Kans <8, moet de cycloon een spiraal vormige kolom stof en puin hebben opgewaaid, welke een uur zichtbiar bleef rij van <0«>TEN te n 100 Naam- wit carton, an geleverd ITS. Op fijn e-étui f I, I f Ichoonhoven it «Krimpen v. 5.— u. v. 6.30 u. iBSohen a. sen. en n. 3.15. n. 5.45 en ste treinen, t de laatste •uda, Bedankt voor het beroep te Heukelom door Ds. G. Spijkerboer te Lienden. •GOR1NCHEM, 17 April. Op Zaterdag den 29. dezer zal in den Doelen alhier eene vereenigde vergadering worden ge- hou len van het hoogheemraadschap „de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe”. In deze vergadering zullen de nieuw gekozen en herkozen bestuursleden voor het le4e en f>e district geïnstal leerd alsmede de begrooting van het hoogheemraadschap voor het dienstjaar 1893-94 en het vporstel tot bepaling van den omslag per hectare in het openbaar behandeld worden. *AME1DE, 17 April. Op de gesloten kiezerslijsten voor de Tweede Kamer, de W. Boere. ’wiLbHic.-Lftinir.nat, 18 April. Op de visscherij alhier zijn van Zondag op Maandag 11. gevangen 12 zalmen en 34 elften. Door het gemeentebestuur alhier zijn tot tegenschatters voor de personeele be lasting benoemd de hoeren J. Hakkesteegt en L. Rijneveid. Gemengd Nieuws. Te Gouda heeft zich een ern stig geval van bloedvergiftiging met snel doodelijk verloop voorgedaan, na het ge bruik van pleisters, tot genezing van fijt. Uit Montfoort wordt van 16 April gemeld: De ongelukkige jenever heeft bier gisteren weêr een offer geëischt. Zooals hem meer malen geschiedde, ging E. N. ook gisteren avond weêr dronken met '2 zijner kame raden huiswaarts. Niet ver van zijne woning geraakte hij te water, en toen er hulp kwam opdagen was hij reeds verdronken. Hg laat eene vrouw en zeven kinderen na. Te Vriezenveen zijn elf hui zen door brand vernield. De bekende Haarlemsche ver loting van paarden, rijtuigen enz., zal dit jaar voor de "25ste maal gehouden worden. Naar aanleiding daarvan zuilen thans 6, in plaats van 5 hoofdprijzen beschikbaar ge steld worden. Te 5 uren Zaterdag-ochtend is door eenen schipper, te Kr dingen woon achtig, uit de Maas opgehaald het lijk van een onbekend manspersoon. Het is naar de loods voor drenkelingen te Crooswijk overgebracht. Zondag-naoht is op hetprotes- tantsche kerkhof te Osch het graf, waarin het lijk van den wachtmeester G. Hoekman onlangs werd ter aarde besteld, deerlijk geschonden, ’a Ochtends vroeg vond men den kuil geopend en de aarde rondom verspreid. De Igkkist was ingetrapt en op verschillende plaatsen zwaar beschadigd, en de krans, in een doos met glazen dek sel op het graf geplaitst, was, met vuil be dekt, aan den ingang van het kerkhof neergezet. Als bewijs van den overvloed van aardappelen en de goedkoope prijzen kan dienen, dat aan de markt te Breda een mud aardappelen werd verkocht voor 4 eieren. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat eene kip van de wed. Gijsje Van Beuzekom te Jaarsveld een ei heelt gelegd van slechts 9 gram gewicht. Voor belangstellenden heeft men deze bij zondere natuurspeling aan ons bureau ter bezichtiging gedeponeerd. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 17 April. De gisteren gehouden ver pachting van bouwland, zijnde de afgegra ven walvoor den tijd van 3 jarenmet vrijheid van mestgebruik van de aschbelt heeft opgebracht f300. Bij het graven van klei uit de buitengrondentot verzwaring van den Utrecbtschen dijk heeft men gevonden het geraamte van een buitengewoon groot mans persoon en een steenen kogel. Waarschijn lijk kan men hierbij denken aan de tijden van het midden der 16de eeuw, toen Schoon hoven van de Lekzjjde sterk beschoten is en bij de uitvallen zware gevechten zjjn geleverd. POSTKANTOOR SCHOONHOVEN. LIJST VAN BRIEVEN aan onbekendenover g» maand Maart 1893: Van Berg-Ambacht Gindicé te Rotterdam. M. J. P. Brendel te Zwolle. In Servië gebeuren vreemde zaken. In den nacht van 13 op 14 April heeft de 16-jarige koning Alexander op het feest maal dat hij den Regenten en den Minis ters aanbood, onverwachts aan zijne gasten medegedeelddat hij hunne bescherming en hun bestuur moede was en zelf, hoewel nog minderjarig, de teugels van het bewind aanvaardde. Natuurlijk had hij in een ver trek, grenzende aan dat, waarin dit voor viel de noodige macht opgesteldom aan zijn besluit kracht bij te zetten en vóór dat de morgen aanbrak, waren Ministers en Regenten gearresteerd, hunne huizen onder toezicht van politie gesteld en verscheen er een koninklijke proclamatiewaarin de staatsgreep wordt voorgesteld als een nood zakelijke maatregelom paal en perk te stellen aan het misbruikdat de liberaleiy van hunne positie tegen de radicalen maakten. De jonge koning heeft zjjn leermeester Dotrich belast met de samenstelling van een nieuw ministerie, dat op éóne uitzon dering na geheel uit radicale elementen bestaat. De eerste daad van de nieuwe Regeering was, de afgezette Regenten en Ministers weer in vrijheid te stellen. De Staatsgreep zelve wordt vrij algemeen goed gekeurd en het leger was dadelijk bereid, voor den jongen koning den eed van trouw af te leggen. Hoe moeielijk het valt in deze den juisten draad aan te wijzen der opvolgende gebeurtenissen houdt men het er vrij algemeen voor, dat liiiMland de hand in het spel heeft. De staat van zaken in België, waarvan men in ons vorig overzicht gewag maakte, is sedert belangrijk verergerd. Na het voor stel Janson werden achtereenvolgens alle voorstellen, die op het stemrecht betrekking hadden, verworpen en aldus aan den drie jarigen arbeid een einde gemaaktdat in derdaad voor alle partjjen zonder onder scheid teleurstellend zijn moest. Den onrust stokers werd daardoor een gewenschte aan leiding gegevenom eene beweging op groote schaal op touw te zetten. lu de hoofdstad Brussel hebben dagelijks verwoede gevechten plaats tusschen het volkde politie en de soldatenwaarbij aan beide zijden heel wat gewonden vallen. Zondag j. 1. is zelfs de burgemeester ernstig gewond, zoodat bij naar huis moest worden geleid. In sommige straten trachtte men zelfs barri- caden op te richtenterwjjl uit enkele huizen met steenen en andere voorwerpen naar de troepen en politie agenten werd geworpen. Bij bet Maison du Peuple had een formeel gevecht plaatswaarbij met blanken sabel en de kolven van het ge weer op de menigte werd ingehouwen. De werkstaking, te Brussel begonnen, he©ft zich ook tot vele plaatsen elders uit gestrekt en geeft ook cóór aanleiding tot allerlei daden van geweld. Het is inderdaad te wenschen, dat spoedig aan dien toestand een einde kome, die wel eens in een alge meene revolutie kon ontaarden. Dit schij nen de leiders der verschillende partgen ook in te zien: er bestaat eenige kans, dat ten slotte een meerderheid zal gevonden worden voor eene'oplossing in dezen zin, dat aan iederen 25jarigen Belg stemrecht zou worden verleend, maar daarnevens dat ieder huisvader, die zekere som in de be lasting betaalt, eigenaar is van eenig on roerend goed of wel eenig diploma van onderwijs bezit, over '2 ot 3 stemmen zou kunnen beschikken. Heden moet over dit voorstel eene beslissing vallen. In het Engelscbe Lagerhuis is het debat over het Hume Rule ontwerp in vollen gang. De aanneming schijnt allesbehalve ver zekerd. De nieuwe Fransche Ministers zijn met de begrotingszaken bezig. Voor 1894 zullen 150 millioen nieuwe uitgaven noodig zijn, in het bijzonder voor oorlog en marine. Het schijnt niet gemakkeiijk te zijn, daarvoor de middelen te vinden. Huslaiid wordt weêr in sommige streken door hongersnood geteisterd. In het gou vernement Peru beerscht dientengevolge groote sterfte. Van Regeeringswege wordt hulp gezonden. In het Pruisische stadje Perleberg gaf onlangs een reizend Berlgnsch tooneelge- zelschap een voorstelling van Madame Boni- vard”, maar voor een schraal bezette zaal. De meeste Perlebergers waren met het mooie weêr liever naar buiten dan naar de komedie gegaan. Men was met de voorstelling ge komen tot het laatste bedrijf. Het publiek zat te wachten op de ontknooping, maar men wachtte eu wachtte en het scherm ging niet op. Eindelijk verloren de toeschouwers het geduld. Zij gingen naar het tooneel en bevonden dat het geheele tooneelgezel- sohap verdwenen was. De heeren en dames hadden gevonden, dat de opbrengst der voorstelling niet genoeg was om de kosten van een nachtverblijf te Perleberg te dekken daarom waren zij maar met den laatsten trein naar Berlijn teruggekeerd. Bij den vreeslijken orkaan, die in eqn deel der Vereenigde Staten van Amerika Keeft gewoed, is te Robinsonville (Missis sippi) een school ingestort, bij welk onge luk 25 kinderen omkwamen. Te 8t. Louis werden vier booten met verscheidene menschen er op van een werf af weggedreven, en waar zij gebleven zijn weet men niet. Daken werden diar van de huizen gewaaid, o. a. van het politie bureau eu het werkhuis. Provinciale Stiten en den Gemeenteraad komen <01 kiezers voor. De heer B. Van der Weijden, Rijks- ambtenaar alhier, is verplaatst naar Schie dam, met ingang van 1 Mei e. k. •AMMERSTOL, 17 April Doordenheer J. J. Hendrikse, veearts te Groot-Ammers, is bij den heer Burgemeester aangifte gedaan van een geval van bèsmettelijke veeziekte (vlekziekte) bij een varken. Terstond zijn door den heer -J’ j:" ▼oorzorgsmaatrêgi Op aanvrage is aan de vereeniging „Nut en Genoegen” rechtspersoonlijkheid verleend. Het teenschillen is in vollen gang en gaat voordeeliger dan in vorige jaren, toen men zeer veel doode teen had. Deze werkzaamheid verschaft ter secretarie veel drukte, daar zij onder fabrieksarbeid is ge rangschikt en de teenschillers dus van een arbeidskaart moeten voorzien zijn. BENSCHOP, 14 April. Bij den raad dezer gemeente is ingekomen een schrif- telijk verzoek van mejuffrouw J Brussen, onderwijzeres aan de openbare lagere school no. 2 in deze gemeente, om eervol ont slag uit deze betrekking met ingang van 15 Juni e. k. •BENSCHOP, IS April. ontstond een hevige brand op van M. Van Zuijlen alhier, in ue on dellijke nabijheid van Polsbroekerdam. hoeve is geheel in de asch gelegd. Een pas gebouwde schuur is, gelukkig voorde aannemersdie het werk nog niet hebben opgeleverd gespaard gebleven. Naar men zegtmoet de brand ontstaan zijn door het vlamvatten van een vuurmand. Nadere bijzonderheden ontbreken. •BERG AMBACHT, 17 April. Op Zaterdag 15 April speelden twee jongetjes aan eene sloot. Een der ventjes liet zijn klompje i'i het water vallen. Beiden bukten om bet weder te grijpen; het jongetje, welks klompje in het water lag, schoot er ook in Op het schreeuwen der kleinen schoot de vader van het andere jongetje toe en redde het met veel moeite. •♦BERG-AMBACHT, 18 April. Naar wij vernemen, heelt de Burgemeester dezer gemeente gisteren voor de Rechtbank te Rotterdam den benli»iyjnrteu eed ia»de be kende procedure afgelegd, waardoor alzoo het proces door de gemeente als eischeres is verloren. •BuLNES, 17 April. Als een verblijdend verschijnsel kan van hier gemeld worden, dat van af heden ’s ochtends weêr om 5 uur begonnen wordt met werken op de scheeps werf. ’s Avonds om 7 uren wordt „afgeluid.” Eenige weken lang werd er door sommige werklui slechts 6 of 5} uur per dag ge werkt door het weinige werk. Nu is er weêr gelukkig werk bggekomeu. •GUUDRIAAN, 15 April. Heden had ten huize van den heer Trapman alhier de aangekondigde vergadering plaats, waarbij o. a. Burgemeesters w .ren uitgenoodigd om te bespreken wat te doeu ia tiet belaag van goede ijsbanen enz. 24 personen na men aan deze vergadering deel, waaronder de Edel. Achtb. H.H. Burgemeesters v.«n Nieuwpoort, Giesendam en Noordeloos. Voorloopige besprekingen hebben plaats gehad In eene volgende vergadering zal men die besprekingen voortzettén. In den laatsten tijd hebben weer allerlei straatschenderijen plaats en het boomen schillen is weêr aan de orde van den dag. ’t Is geen wonder dat men al gemeen verlangt, dat de bedrijvers toch mogen gesnapt worden. •HAASTRECHT, 17 April. Was onze gemeente lang bevrijd gebleven van de besmettelijke veeziekte „mond- en klauw zeer”, nu is zij uitgebroken op den stal van den landbouwer A. De Graaf in Ro- zendaal. Het kohier voor den omslag op de honden over 1893 bedraagt 186 gld. HOOG-BLOKLAND, 14 April. Bij de heden gehouden jaarlijksche verpachting van wei en hooilanden, behoorende aan de verschil lende fondsen alhier, was de opbrengst onge veer gelijk met het vorige jaar. •HOORNAAR, 17 April. De jaarljjksche verpachting der hooi- en weilanden van de gemeente, armen, kerk en het land der Zes Molens heeft II. Vrijdag ongeveer f3300 opgebracbt, tegen f3278 in 1892. JAARSVELD, <5 April. In de laatst ge houden vergadering van den raad dezer gemeente werd het kohier van den hoofde- lijken omslag vastgesteld tot een bedrag van f 900, zijnde f 150 meer dan het vo rige jaar. Met algemeene stemmen werd tot plaat- sëlijk geneesheer alhier benoemd de heer P. M. De Weerd, te Utrecht, benoemd arts te Lopik. Werd besloten het schoollokaal voor open baar onderwijs te vergrooten. Daarvoor werd van de Hervormde Kerk van Jaarsveld bouwterrein aangekocht voor de som van f 135. Voorts werd besloten eene geldleening aan te gaan van f 2400, tegen ten hoogste 4 pet., ter bestrijding der kosten van aankoop van grond, benoodigd voor den bouw van het schoollokaal en schaffing van schoolmeubelen. Ten slotte werd op een verzoek van den onderwijzer Van den Dool om verhoo- ging van jaarwedde afwijzend beschikt. •NOORDELOUS, 18 April. De gehouden publieke verpachting der landerijen van de diaconie- en burgerlijke-armbesturen bracht Bij Kon. besluit van 14 April is, als blijk van goedkeuring en tevreden heid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij Koninklijk be sluit van 22 Sept. 1855 No. 64, toegekend aan: J. Stoel, rietdekker te Brandwijk, voor de door hem met gevaar voor zelfbehoud volvoerde redding van vier kinderen uit het ijs op den Graafstroom aldaar, op 6 Fe bruari 1893. De vice-admiraal P. Ten Bosch, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, heelt de opdracht gekregen, om onze Koningin Regentes te Rome te vertegenwoordigen, bij gelegenheid van de zilveren bruiloft van den Koning en de Koningin van Italië, en wordt daarbij belast met het overbrengen van eenen brief van gelukwensching van Hare Majesteit, om dien aan Koning Humbert te overhandigen. Tot hoofdingeland in het 2de district van de Krimpenerwaard is herkozen de heer D. Rooken, te Zuidbroek; en tot hoofding.-plaatsverv. de heer J. Verburg te Stolwijk in het 3de district werden her kozen tot boofdingeland de beer A. Breed- veld en tot hoofdingel. plaatsverv. de heer Jacob Van der Graaf, beiden te Lekkerkerk. De Minister van Financiën ma^kt bekend dat de bussen, bestemd voor de ontvangst der aangiften in de vermogens belastingzullen zijn geplaatst in elk der kantoren van de registratie en van de suc cessierechten en bovendien voor de volgende provinciën in de secretarie van elk der vol gende gemeenten Provincie Zuid Holland. dHiilegom, Kat wijk, Warmond, Zoeterwoude, Alkemade, Bodegraven, Nieuwkoop, Rijswjjk, Stomp- wijk, Voorburg, Wassenaar, Zoetermeer, '8 Gravenzande Loosduinen Naaldwijk Hellevoetsluis, Zuidland, Maassluis, Ouwer- schie, Vlaardingen, Hillegersborg, Kralin- geu, Zevenhuizéfi^ Middolharnis, Ouderkerk aan den IJsel, Oudewater, Schoonhoven, Waddingsveen, Cbarlois, Ridderkerk, Zwijn- drecht, 's Gravendeel, Puttershoek, Strijen, Zuid-Beierland, Alblasserdam. Goudriaan, Molenaarsgraaf, Pupendrecht, Streefkerk, Hardingsveld, Meerkerk, Leerdam. Provincie Utrecht Jutfaas, Baarn, Ab- koude-Proostdij, Breukélen-Nijenrode, Mij drecht, Amerongen, Venendaal, Doorn, Houten, Zeist. Zaterdag-nacht is te Utrecht plotseling overleden, in den ouderdom van 58 jaren, Jhr. E. Van Weede van Djjkveld, lid van den gemeenteraad Op de Maandag te Utrecht ge- houden paardenmarkt stonden 586 paarden en veulens aan de lijn De prijzen waren als volgt: weelde paarden f550 A 700, werk paarden ft00 A 500, veulens f 100 270, poneys f75 a 175, slachtbankpaarden f40 A 55. De handel was willig. Er waren veel binnen- en buitenlandsche kooplieden ter markt. H. M. de Koning in-Regentes deed aan den burgemeester van Osch f 100 toekomen voor de weduwe en kinderen van den vermoorden wachtmeester der ma- róchaussée Hoekman. De directeur der weesinricfa ting te Neerbosch ontving over het laatste kwartaal van het vorige jaar, behalve hon derden kledingstukken en met inbegrip van twee giften, elk groot f1000, de zeer aanzienlijke som van f30 613,85J voor ge noemd gesticht. Bovendien werd over dat zelfde tijdvak aan druk- en bindwerk ont vangen de som van f 18.602,25}. Door de vereeniging tot Chris telijke verpleging van krankzinnigen en zenuwlijders in Nederland is te Eede een huis aangekocht, aan de grens van het Eedesche bosch gelegenwelk buis zal worden ingericht tot verpleging van zenuw lijders. Reeds 1 Augustus zal bet gebouw voor gebruik geschikt moeten zijn. Tot directrice van het eerste opieidingshuis (Heldringsgestichten) te Zet ten is benoemd Mej. M. De Puij. Aan de gemeente Vuren is, ter voorziening van de kosten voor lager 'Js, boven en behalve de Rijksbij- volgens art. 45 der lager onderwijswet, subsidie toegekend tot een bedrag van f 600. Ds. T. J. Ringeling te Neer- langbroek is beroepen te Diemen. f 1379 en van de polders Grootewaard Oversiingeiand en Botersioot f292 opzijnde gemiddeld 3 pet. meer dan het vorige jaar. PAPEKOP, 17 April. Bij den veehouder J. Van Schrik Sr. alhier is een koe lijdende bevouden aan miltvuur. Het beest is volgens de bij de wet bepaalde voorschriften vernietigd en begraven. •SLIKKERVEER, 17 April. Heden-avond ’y—-v- had een zesjarig jongetje, C. H genaamd, Burgemeester de noodige het ongeluk iq ©en onbewaakt oogenblik gelen gèlnomen. jn Je gloot beneden den dijk te vallen. -aToen h-. er uitgehaald was, werd onmid dellijk een geneesheer gehaald. Deze, de beer Wagtendonk van IJselmonde, kon slechts den dood constateeren. •STOLWIJK, 17 April. De heer J. Ver burg, in 't Beiersche, is Zaterdag 1.1. met algemeene stemmen herkozen als hoofdin- gelaud-plaatsvervanger van de Krimpener waard. Zaterdag had te Stol wij kersluis de verpachting plaats van de landerijen der opgeheven vervening van de Krimpener waard. Al spoedig bleek hetdat de animo zeer groot was. De uitkomst heeft dit dan ook bewezenwant terwijl in bet vorige jaar de opbrengst f3888 was, bedroeg deze nu f4528; alzoo eene vermeerdering van f 640 of bijna 17 pet. •TIENHOVEN, 17 April. Op de gesloten lijsten van kiezers voor leden der 2de Kamer en van de Prov. Staten komen 35, en op die voor den Gemeenteraad 33 kiezers voor. - Van gister avond tot heden morgen zijn op de zalm zegen visscherij alhier 9 zalmen en een pair elften gevangen. •VLIST, 18 April. Tot tegenschatters voor het dienstjaar 1893 zijn benoemd de heeren W. Zuidbroek en •WILLIGE-LANGERAK Vervolg der Nieuwstijdingen. Het meest belangwekkende schitterende van al, wat met het jaarlgksch zoek onzer Koninginnen aan de hoofdstad samen gaat, mag wel de raout ten paleize heeten. Te half tien precies Vrjjdag-avond verscheen H. M. de Koningin-Regentes, voorafgegaan door den hofmaarschalk, en begaf aioh tusschen de rjjen der schitterende uniformen en gegalonneerde rokken naar de kleine troonzaal, waar zg, «ich voor den troon plaatsende, verschillende der aan wezige- damee aan aioh deed voorstellen. H.-M. was in het zwart gekleed en gekapt met een diamanten diadeem met vijf sterren en meteen langen, van achter afhangenden, zwarten tullen sluier. Om den hals had H. M. een halssnoer van groote diamanten, links op het korte lijf een broche met hangers en om den linkerarm een band, eveneens van groote diamanten. Tot omstreeks half twaalf bewoog zich de Koningin-Regentes tusschen de aanwezigen en liet zich nu dezen, dan genen voorstellen, terwgl het strijkorkest der schutterg een aantal orkest- nummers ten gehoore bracht. Toen trok H. M. zich in hare bijzondere vertrekken terug, en gaf daarmede het sein tot vertrek. Lang duurde het, eer al de gaston, wier aantal zeker de duizend overschreed, het vorstelijk paleis hadden verlaten. Zondag woonden de Koninginnen te Amster dam de godsdienstoefening bjj in de Nieuwe Kerk, onder het gehoor van Ds. Gronemejjer. De tekst was 2 Koningen 2, hoofdstuk 6, vers^ 16: „En hij zeide: Vrees niet, want die bij ons* zgn, zijn meer dan die bij hen sgn”. Des middags begaven HIL MM. zich naar „Artis”, waar duizenden menschen de Vorstinnen opwachtten en de ceremoniemeesters de grootste moeite hadden, om een weg voor de Vorstinnen te banen. Gisteren zgn de Koninginnen uit Amsterdam vertrokken en te 11 uur 80 min. op Het Loo aangekomen. Hare Majesteiten de Koninginnen zullen 3 Mei vertrekken van Het Loo naar Ludwigsburg, ten einde de Koninklijke familie van Wurtemberg te bezoeken. Het vertrek van daar naar Flims is bepaald op 8 Mei. In de Staatscourant is opge nomen het Kon. Besluit van den 13den April 1893, tot vaststelling van het for mulier voor de aangifte in de vermogens belasting (Stbl. No 74), en het Kon. Besluit van gelijken datumhoudende bepalingen omtrent de raden van beroep voor de uit spraken op de bezwaarschriften betrekkelijk de vermogensbelasting (Stbl. No. 75). Bevorderd te Leiden tot doc tor in de geneeskunde, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld„Ver slag der verloskundige kliniek en polikliniek van het academisch ziekenhuis te Leiden, gedurende den cursus „I89ü1891”, de heer E W. Melchior, geb. te Koedijk. Bij het acte-examen lager on- derwijs te ’sGravenhage zijn o. a geslaagd de heeren J. O. Matze, uit Zevenhuizen; J A. Van der Brugge en C. W. J. Natzijl, beiden uit Gouda, ,u~ x- sluagd is bij het oefeningen gy- De t o Mij nsheerenland heeft voor de benoeming tot onderwijzer aan de school met den Bijbel te Gorincbem bedankt. Geref. Kerk. Ds. J. J. Im pet a te Alten a/d Rijn heeft het beroep naar Leeuwarden aangenomen. GOUDA, 17 April. Zaterdag overleed een geacht ingezeten dezer gemeente de heer Dr. A. Romeijn, die tal van jaren als geneesheer veler vertrouwen genoot en ook als lid van verschillende colleges zich jegens de plaats zijner inwoning hoogst verdienstelijk heeft gemaakt. •BENSCHOP, 18 April. Ter aanvulling van het bericht omtrent den brand bjj M. Van Zujjlen te Benschop meldt men ons nader, dat de brand niet door het vlamvatten der vuurmand, doch in den schoorsteen moet zijn ontstaan, daar iemand, die omstreeks 9 uur in den morgen den Oudewatersohen Damweg passeerde, het eerst de vlam moet hebben gezien, die uit den schoorsteen opsteeg. Behalve de hofstede, die geheel in de asch ligt, is ook de hooiberg een prooi der vlammen geworden. De koeien, die nog alle op stal stonden, werden door de buren Josgesneden en eren als het overige vee gered. De bewoner van de hoeve was op het oogenblik, dat de brand werd ontdekt, afwezig; de huisgenooten wisten zich gelukkig in veiligheid te brengen. De vrouw, die vóór acht dagen was bevallen, moet door den schrik op ’t oogenblik ernstig onge steld zjjn. De brandweer uit Benschop, f op de plaats van het onheil aan verleende uitstekende diensten, evenals spuiten van Polsbroek, die mede was. De heer Burgemeester van begaf zich met bekwamen spoed plaats des onheils. Naar men verneemt waren het huis en de berg tegen brandschade verzekerd, doch de inboedel, waarvan slechts een gedeelte kon worden gered, niet. BERKEN WOU DE, 17 April. Tot onder wijzeres in de nuttige handwerken is be noemd mej. G. Markus alhier. De heer C Meerkerk, die met Mei de gemeente gaat verlaten, heeft ontslag genomen als lid van den raad. OUDEWATER, 15 April. De diakenen der Ned. Herv. Kerk alhier hebben opgemaakt de rekening en verantwoording gedurende het jaar 1892. Zij sluit met een batig saldo van f242,21 uitgaven f3646,67* en ont vangsten f3888,88*. Onder de laatste be vindt zich een gift van f25 van iemand, die niet tot dat kerkgenootschap behoort. -— Woeusdag-avond gaf de rederijkers kamer Borger alhier, in het oude school lokaal haar laatste tooneelnitvoering in dit seizoen. Opgevoerd werd: „Drie hoeden,” kluchtspel in 3 bedrijvennaar het Fransch van Alfred Hennequin en „Een schilder in nood”, blijspel in een bedrjjf, naar het Fransch van Edmond About.

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1