3001 ;n N'. 1363. Zaterdag 22 April. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Eerste Blad. •ven, 1893. ARDEN lappen Best >1 NC 1OND, n aan den weg naar luwe Veer, 22 groot t gedeelte gelegen, NC. SSEL: BUITENLAND. Overateht. binnenland. „Sociale Verwarring”. 8GH00UH0VBNSCHE COURANT latte weg). nbacht. Den Courant bestaat uit Twee Bladen. deze stad den boezem werd „42. f 0,24. erkooping »OGTLN. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. rernoemde ida. kdagen in middags 9 Wonderlijk perceelen rembinatie >ERS Paul Krieger, inkomst te Co- r der Kaap ko- samenkomst C. De Kraai) A. Muilwijk, P. Hagenaar, Peursum HE 1 Calèche, inibussen reelwagens j Veeren, r Karren - en Twee- en. het jaar ■e. Kooppen- 25, groot en sterk 1T ing, N8WERK- beplant itaande en e Krimpen nmer 169, 1 en 2652, Centiaren, daarachter m het ka ner 2653, Centiaren. f 27,72. f 182,— bruik. ROENEN- jornemens 1. April s 9 uur j, aan het leer J. H. jopen, oin der stal- de i, 20 puin. f 20,09. ten voor jaar. 51N, den Zuid- meststaal IE ar is 1EN VAN residee- terdam, is om op 1 898 te i 6. Mei erkoopen n elf' ure, legen aan itaande en eenge en 1705, 654, 2655 i, 88 Cen- TER daar* ieelte van i, nommer 3 Aren, Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Onder den indruk der gebeurtenissen van de laatste dagen en dit is de schaduw zijde van het gewichtige feit is de Bel gische Kamer eindelijk tot eene beslissing gekomen ten aanzien der kiesgerechtigdheid. Met 119 tegen 14 stemmen en II unthou- ders vereenigde zij zich met het voorstel Nijssens. Gelijk we reeds kortelijk mede deelden heeft dat voorstel de strekking aan ieder 25-jarigen Belg op zeer enkele uitzonderingen na stemrecht te geven doch met de bepaling, dat hooiden vaneen gezin zij die een onroerend goed bezitten, ter waarde van 2000 francs of eene inschrij ving van gelijk bedrag op de postspaarbank, alsmede gediplomeerden voor middelbaar en hooger ouderwijs over twee of drie stem men zullen hebben te beschikken. De uit slag der stemming over het voorstel heeft en zullen en aange reden No- ETEREN, istraatte ere inlich- 1889 3352 1890 2961 1891 3495 1892 3951 Bij de herstemming ter ver kiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Harlingen zijn uitge bracht 2730 stemmen. Gekozen is Mr. Th. Heemskerk (antirevolutionair) met 1366 stemmen. De heer Bouman (liberaal) had er 1310. Te Montfoort is als heemraad van het watersch ip Mastwijk en Achthoven herkozen de heer E. Legumaat. In de plaats van den heer H. Paul, die ten gevolge van zijne benoeming tot Gemeeute-architect te Leiden voor zijne betrekking beeft bedankt, is tot opzicnter vanden Tweemanspolder, te Zevenhuizen, be noemd de heer A Gelderbium, opzichter van Schieland te Nieuwerkerk a/d IJsel. De jaarlijksche verpachting der wei- en hooilanden, behoorende aan het Zieken-Gasthuis te Goriuchem, Maan dag 1.1. gehouden, heeft opgebracht de som van f 1236, tegen f 1085 in het vorige jaar. meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdaga-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiënvoor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. GORINCHEM, 20 April De verschillende gebouwen bij de sluizen en langs het kanaal van Amsterdam naar de Merwede zijn door de aangewezen beambten betrokken. Met de doorgraving van den dijk na by N.Lekkerl. f85. Hoornaar 52. C. Ooms te Streefkerk 56. id. rechting; de strijd is De maatschappelijke inrichting product afspraak, van hun w party te trekken ten eigen bate, daarover al kan men t dadige omkeering, den gelijkheidsdroom der socialisten verwezenlijken, na een kleine periode van groote verwarring zou de wer kelijkheid, dat is de ongelijkheid, gevolg van den aard en het wezen van den mensch, terugkeeren als het water, dat kunstmatig voor een oogenblik in zijn vaart wordt ge stremd. De „broederlijke arbeid” zou weldra verkeeren in een spraakverwarring, erger dan bij den toren van Babel, en, indien men niet handgemeen werd, zou een voor stel, om ieder weer zijns weegs te gaan en op zijn eigen gelegenheid te werken, een welkome verlossing zijn uit den on- mogelijken toestand. Men heeft ten allen tijde dichters en droomers gehad, die een wereld phanta- seerden, welke nimmer heelt bestaan en ook onbestaanbaar is. Met dergelijke voor spiegelingen houden de hedpndaagsche so cialisten zich jjverig bezig, en zelfs de geest der wetgevers is er door aangetast. „In schier alle troonreden, waarmeê de parlementen worden geopendmaakt het socialisme den hoofdschotel uit, en met denzelfden ophef worden wetten aangekou- digd, die den algemeenen vrede onder de verschillende standen en klassen zullen brengen.” Het is de Staat, die al het verkeerde in de maatschappij moet terecht helpen. Na met eenige uitvoerigheid gesproken te hebben over de zoogenaamdé hervor mingsplannen, in onzen tijd voorgesteld, en inzonderheid bij dat van het Leger des Heils, van hetwelk de schrijver ook weinig heil verwacht, dringt hij met nadruk aan op arbeid in eigen kring. Niet door steeds hulp te verleenen verheft men de lagere klassen, maar door haar énergie op te wekken, door haar plichtsgevoel te verster ken. Het leven moet eenvoudiger en na tuurlijker, daardoor gezonder eu krachtiger worden. De sociale quaestie is heel geschikt om maatschappelijke kwakzalvers hun wys- heid te doen verkondigen; zij zullen haar evenmin oplossen als de quadratuur van den cirkel. Men moest haar laten rusten. Er is een wet van oorzaak en gevolg niemand kan die opheffen. In plaats van zich haar werking, die men toch niet kan veranderen, aan te trekken, moest ieder zyn naastbygelegen plicht met ernst en nauwgezetheid vervullen. Doet dit, zoo roept hij ons allen toe, daar vaart èn gij èn de maatschappij het best bij. Natuurlijk konden wij van uit be langrijk geschrift slecht^ een vluchtig over zicht geven. Wij willen hopen dat het velen tot de lezing zal aansporen. alle partijen verrastzulk een overwegende meerderheid had men niet verwacht. De gevolgen zijn niet pitgebleven. Ter wijl de werkstakingen^?!» al meer en meer uitbreidden en dFantcï^vWlge dtf woelingen grooter proporties aannemen en zeer ernstig van ainzien waren werkte de bekendma king van de eindelijk gevallen en gansch niet gewachte beslissing als een electrische schok. De werklieden-vereenigingen ver klaardenbij monde hunner leiders, dat, hoewel 4e uitslag niet was overeenkomstig hunne wenschen algemeen stemrecht zon der meer en zonder* bevoorrechting van enkele klassen van personen zij voorloo- pig tevreden waren. Zij spoorden aan tot hervatting van het werk en aan die aan sporing werd al dadelijk op uitgebreide schaal gehoor gegeven en elk nador bericht bevestigt de verwachting ,1 dat de troebelen voorloopig een einde hebben genomen. Gelukkigwant zooals het den dag voor de stemming te Antwerpen toeging, deed het ergste vreezen. Gendarmerie en politie konden de werkstakers die steeds in aautal toenamenniet langer in toom houden. Fabrieken werden bestormd schepen geno men, zou men haast zeggen, terwijl, wat van de geloste goederen brandbaar was aan de vlammen werd prijsgegeven. Alle schepen van vreemde nationaliteit beschen de nationale vlag om zich aldus onder be scherming van het internationale recht te stellen. Schitterend is de oplossing niet maar practisch bij uitnemendheid en een gelukkig verscbynsel is dat alle partijen iets hebben moeten toegeVen, om tot die beslissing te komenzoo schreef een onzer dagbladen en wij onderschrijven die meening ten volle. Te Huil (Engeland), waar de dokwerkers den arbeid staakten, is nog altijd geen einde aan de grève gekpmen, hoewel de President van de HandeUkamer Mundelia en John Burns bemiddelend optraden. Tot dusver! is het nog niet gelukt.de beweging naar andere zeeplaatsen over te brengen en nu er eenmaal overleg] plaats heeft, zal het ook wel niet zoover komen. Het Home J?u/e-ontwerp dreigt ten onder te gaan, onder den vloed dér redevoeringen. Reeds herhaaldelyk gaf Gladstone te kennen, dat er nu genoeg over gepraat en betoogd is en dat bij de sluiting van het debat wenschelijk acht. Heden Izal hij opnieuw het voorstel daarvoor doen. Het zilveren huwelijksfeest va^t het lts- liaaiische Koninklijk echtpaar trekt tal van gekroonde hoofden naar Rome. Ook üuitsch- lands Keizer trok er met zijne Echtgenoote heen. De schoolkinderen zullen op den feestdag, 22 dezer, vacantje hebben. De Rijksdag-afgevaardigde A hl ward t wendt nog altijd vergeefsche pogingen aan om eene commissie van onderzoek te verknj gen, in zake zijne beschuldigingen over misbruik van ’s lands gelden. Servië heeft den j oogsten Staatsgreep moedig doorstaan. Het is er rustig; de weinige demonstraties worden gemakkelijk bedwongen, tenzij ze den jeugdigen poten taat betreffen, in welk geval zij dankbaar worden aanvaard. De Koninklijke comediant Milan was geroerd, toen hij (geheel on voorbereid bet bericht van den staatsgreep vernam. Hij verklaarde tsllegraphisch, dat het gebeurde het land voor het uiterste heeft bewaard. Koningin Nathalie is ook op weg naar baren zoon. 'In de Russische en Oostenrijksche pers wojrdt in goedkeu renden of althans in berustenden zin over den Stratsgreep geschrevstj. Het tiriekeene eiland Zante, wordt op nieuw door aardbevingen geteisterd; hooldstad werd grootendeells vernield mengenen lieten het leven onder het De herkqteu Presidentder Zuid Alïikaan- sche Republiek (Transvaal), T had dezer dagen eene samen! lesberg met deft Gouverneur i lonie Sir Hoory Uoele. De geldt de regeling van zaken in Swazi land, het betwiste gebied. De bevolking is met die wyze van oplossing der geschillen zeer ingenomen. deze stadom het kanaal met de Merwede te verbindenis men bijna geréedzoodat de nieuw aangelegde Keulscbe Vaart spoedig bevaarbaar zal zijn. •ALBLASSERWAARD en VIJFHEEREN- LANDEN20 April. De kaashandel was deze week weder flauw, zonder prijsverandering, naar boter was tamelijk vraag; goêboter onveranderd en weiboter 5 cents per kilo lager in prijs. Men besteedt thans in dese streken voor kaas van f 18 tot f 20 per 50 kilo naar wicht en kwaliteitgoêboter f 0,55, weiboter f0,45 per J kilo. Lokt do streek tusschen Leiden en Haarlem in ’t voorjaar tal van bezoekers uit, om het prachtig schouwspel der velden met bloeiende tulpen en hyacinten te be wonderen, niet minder voorzeker is voor natuurliefhebbers onze streek een bezoek waard, wanneer de kersenboomgaarden in vollen bloei staan, zooals op ’t oogenblik schooner dan ooit het geval is. Jammer dat deze bloemenschat zoo kort van duur is. Die hem nog in zijn volle schoonheid zien wil, haaste zich. De nachtvorst heeft, voor zoover zichtbaar, den bloesem gelukkig niet benadeeld. ♦IJERG-AMBACHT. 13 April. Het aantal sterfgevallen van 1 Jan. tot 15 April jl, bedraagt 26 dat der geboorten in hetzelfde tijdsverloop is reeds 44. •GOUDRIAAN, 19 April. Heden werd het grasgewas der kaden enz behoorende aan de polders Oud- en Nieuw-Goudriaaover huurd voor f397. In het vorige jaar be droe? de som f376. JAARSVELD, 17 April. De typhuslyder, ten huize van v. Gangelen, is gisteren over leden. Dit is het eerste geval met doode- 1 ij ken afloop. Vrijdag-middag keerde een lykstoet huiswaarts. Naaf ’t scheen was men niet erg onder den indruk van het pas gebeurde, want thuis gekomen zijnde, ontstond een twist, waarbij een familielid zoodanig werd gewond, dat het bloed hem langs de wan gen liep. ♦KRIMPEN a/d IJSEL, 19 April. Het nieuw benoemd hoofd der school, de heer Heij, en do nieuw benoemde tweede onder wijzeres, Mej. Waterman, zullen op den laten Mei a. s. in functie treden. Voor de vaceerende betrekking van Isteu onderwijzer aan de o 1. school, waaraan verbonden is eene jaarwedde van f 700, hebben zich slechts 4 sollicitanten aangemeld. Het aantal kiezers bedraagt volgens de gesloten lijsten 87. LOPIK, 17 April. Heden middag werd aan besteed het verbouwen van de hofstede, thans bewoond door do gebroeders De Graaf, alhierin eigendom toebehoorende aan don heer Gambier van Nooten, te Oudshoorn. Voor timmer- en metselwerk was de in schrijving als volgt: L Burggraaff, Lopik, f1594; Jac. StrienLopikf 165'>; G. Kuijf, Lopik, f1624; A. J. Van Kleef, Lopik, f1579: G. De Bruin, Jaarsveld 1'1665; H. J. Van Ommen, Lopik, f1580; P. Boef Pz., Lopik, f1599 Voor schilderwerkJ. Van Ommen, Lopik, f310; A. Vermijs, Noordeloos, f298; A. Dingeland van Rietveld, Berg-Ambacht, f280,50; R.W. Lichaam, Jaarsveld, f280; O. A. Van WameL Schoonhoven, f255. Het werk is nog niet gegund. MONTFOORT, 17 April. Gister-avond ongeveer II uren geraakten 2 beschonken steenovensgasten, op weg naar huis zijnde, in eene sloot langs den Mastwykerdijk. Een derde, niet beschonken persoon, die in hun gezelschap was, zag geen kans, zijn makkers er uit te halen, zoodat hij naar de steen fabriek op Mastwijk ging om hulp. Inmiddels was het een van de 2 gelukt op den gras berm te klauteren, doch de andere, zekere E. M., vader van een talrijk gezin, werd leven loos opgehaald. Voor de voorgestelde onderneming van een omnibusdienst Montfoort Woerden is ingeschreven door de heeren C G. Van Aelst voor f2445,50 en Johs. Vendrig voor f2465 per j tar. Beiden hebben rekening gehouden met een 6 persoons rijtuig. WADDINGS VEEN18 April. Maandag 17 Apr. herdacht de heer K. v. d. Torren Kz. den dag, waarop hij vóór 25 jaren tot wethouder der gemeente werd gekozen. In den vroegen morgen wapperde het dun doek reeds van den toren, en vele inge zetenen gaven weldra door het uitsteken der vlag blijken van instemming met het eerebewijs, deu jubilaris door den raad der gemeente gebracht. Mogen den geachten man nog vele jaren. zijn beschoren, en zijn vijf-en twintigj irige arbeid in den raad nog door menig nuttig besteed jaar gevolgd worden. Dat zij de wensch van al onze gemeentenaron! ZEVENHUIZEN, 20 April. Het mond- en klauwzeer neemt alhier weer langza merhand toe, zoodat thans 3 stallen zijn aangetast. De personen, die de besmette hoeven verlaten, worden bij den uitgang gedesinfecteerd. De Riad dezer gemeente heeft be sloten tot het aanstellen van een ouderwijzer aan de school No. 2, en zijne jaarwedde bepaald op fóOO, Onder dezen titel schreef onlangs Noorman in „De Tijdspiegel” een opstel, dat thans, hier en daar gewijzigd en uitgebreid en van een woord „ter inleiding” voorzienafzon derlijk is uitgegeven. De bekende schrijver trekt hier te velde tegen de onmogelijke theorieëndie in onze dagen op sociaal gebied aan deu man ge bracht worden. Wat hij er van zegt, men moge niet in alle opzichten zijn ge voelen deelen, verdient ernstige over weging. Het is gebruik geworden, van den eer sten Meidag iets bijzonders te maken, en ook ditmaal wordt een herhaling voorbereid van hetgeen we op dien dag in andere ja ren beleefden: een werklieden démonstratie, een soort van krachtmeting, om te doen zien, hoeveel man men in ’t veld kan brengen. Die betooging is iets meer ge worden dan een onschuldige liefhebberij, sedert er dynamiet-aanslagen aan worden toegevoegd. Op deze heeft men het vol strekt niet begrepenen zelfs de Parijsche jury, die uitspraak had te doen over een individu als Ravachol, toonde maar al te zeer onder den indruk der vrees te zitten. Dergelijke wandadenzoo wordt beweerd, zijn het werk van anarchisten, en zij wor den door de eigenlijke socialisten ten zeerste afgekeurd. Noorman gelooft niet, dat die afkeuring zoo sterk is, als wel schijnt. Zij worden meer beschouwd als „onvermijde lijke gevolgen van den toestandwaarin de maatschappij verkeert, van den staat van oorlog, waarin de niet-bezittende klassen zijn tegenover de bezittende, de voorboden van den naderenden grooten strijd, het in de verte rommelen van den donder, dat het onweer aankondigt, dat straks over de maatschappij zal losbarsten.” De mogelijkheid van dien strijd wordt door Noorman geenszins ontkend, en hij onderstelt daarbijdat men dan niet kies keurig zal zijn ten aanzien der wapenen. Onjuist noemt hij ook de voorstelling, dat de dusgenaamde sociale quaestie in bet leven is geroepen door eenige boozeon redelijke, ontevreden lieden, en niet ge rechtvaardigd de gewoonte, om zich van de socialisten af te maken met eenige scheld woorden. „Men behoeft”, zegt hij, „de oogen slechts half te openenom te zien, dat er in de wereld een ontzettende ongelijkheid bestaat in lotsbedeeling; dat de een in de wereld komtwat kan hij er zelf aan doen I onder omstandigheden, grootelijks verschillend van die van een ander. Zij, die niet behoeven te arbeiden, zijn in vergelijking van de massa zoo ge ring in aantal, dat men ze buiten rekening kan laten. Maar zie eens, hoe gemakkelijk de een zijn brood verdient vergeleken bij den ander. Inspanning en duur van den arbeid loopen evenzeer uiteen ais het loon, dat er door verkregen wordt. Hoeveel schoor- steenen moet die man niet vegen, om het geld te verdienen, dat ginds de bankier krijgt met coupons wisselen P” De ontevredenheid over die ongelijkheid is zeer oud, maar thans algemeener ge worden dan ooit. Daartoe werken verschil lende oorzaken samen: vooreerst de uit breiding van het volksonderwijs en de daarmee toenemende verstandeiyke ontwik keling. Ten tweede is zij het uitvloeisel van zekere mode, die het streven naar gelijkheid in de hand werkt Vandaar ook, dat men om algemeen stemrecht roept, op grond eener beweerde gelijkheid van poli tieke rechten. „De ongelijkheid op de wereld, zoo redeneert men, is alleen hot gevolg van verkeerde wetgeving. Verander de bestaande wettenen ge zult ziendat de bronnen van genot voor alle menschen met dezelide stralen vloeienen dat behoort ook zoo. De constitutioneele staatsinrich ting is ook wel verkeerd, maar zij opent toch de gelegenheid, om aan de wenschen der socialisten te voldoen, wanneer eerst een algemeen stemrecht is ingevoerd; im mers de arbeidende stand is in de maat schappij de talrijkste.” Tegen die bewering op te komenhelpt niet; zich door het verschijnsel der toe nemende ontevredenheid vrees te laten aanjagen, is het slechtste wat men doen kan. Veel practischer is het, na te gaan, welke oorzaken de groote ongelijkheid heb ben veroorzaakt en te overwegen, of er ook middelen zijn, die haar kunnen wegnemen. De oorzaken liggen in de beschavings geschiedenis. In den primitieven staat moest ieder zorgen voor de vervulling van zijn eigen beboetten. Bij de moeite, die hem zulks kostte, is de begeerte zeer verklaarbaar, een deel van het werk door anderen te doen verrichten. Zoo is het ook gegaan, en langs dien weg is men gekomen tot een zoodanige inrichting, dat niemand leven kan zonder den arbeid van andoren. „De eene horde of stam overviel De op 1 5 dezer door het be stuur van het waterschap De Overwaard”, aan het Elshout te Nieuw-Lekkerland, ge houden aanbesteding en verpachting had den vntgefuden Uitslag: Het schoonmaken van gegund als volgt le perceelJ. Stout 2e C. Vink, 3e - 4e id. id. 48. 5e J. De Bes, Gr.-Ammers „60. 6e id. id. 7e W. KortlandStreefkerk 48. 8e J Sterrenburg, Gr.-A. ,40. 9e C. De KraaijGiesen-N. 45. 10e A. Muilwijk, id. „40. He P. Hagenaar, Peursum „57. 12e L. De KraaijGiesen-N. „35. Alzoe tot een totaal bedrag van f 608. Bij de vorige aanbesteding was dit f681,50. Het jachtrecht in de boezems enz. van de Overwaard werd gepacht door den beer J. Kloek te Peursum voor ff50. De twaalf perceelen vischwater in de boezems van de Overwaard brachteh resp. f 37, f 35, f 44, f 46, f 64, f53, f 60, f41, f70, f 340, f60 en f5 op, alzoo te zimen f 855, tegen f 896 bij de vorige zesjarige verpachting. De zeven perceelen grasgewas der boe- zemkaden aan het Elshout brachten resp. f 203, f 142, f 102, f 122, f 37, f 194 en f71 op, alzoo tè-zamen f871, tegen f778 in het vorige jaar. Uit het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Gorinchem over 1892 blykt, dat de aan; voer van pairden op de Gorcumsche jaar markten in 1892 opnieuw hooger was dan het vorig jaar. De toeneming van den aan voer in het laatste lOtal jaren blijkt uit het volgende staatje: in 1883 2463 paarden. in 1888 3514 paarden. 1884 2647 1885 2869 1886 3165 i, 1817 3377 Do Utrechtsche Bankvereeni- ging deelt over het j >ar 1892 aan hare aandeelhouders 5 pet. dividend uit. Aan H. M. de Kon in gin-Regen tes zijn door den tuinman Bloemink, te Twello, de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aangereden. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde Dinsdag o. a. H. v. L., timmerman te Rotterdam, wegens diefstal van geld te Kappelle a, d IJsel, tot zes maanden gevangenisstraf. Na daartoe in den ochtend van 12 Januari ji. afspraak te hebben gemaakt, begaven zich op den avoud van dien dag D. 8., sjouwerman, eu A. V. T., zonder beroep te Gouda, naar een terrein in die gemeente waar afbraak, waaronder lood, werd bewaard. Eene looden pijp werd door hen weggenomen, in tien stukken gezaagd en daarna voor f 1,60 verkocht. In de opbrengst van den verkoop deelde ook mode P. H sigarenmaker te Gouda, die van de herkomst van bet lood kennis droeg. Ter zake dezer feiten had dit 3tal zich heden te verantwoorden. Alleen v. T. was ter terechtzitting verschenen en bekende zyne schuld. Daar ook do beide anderen buitengorecbtelijke bekentenisseu hadden afgclegd, oordeelde het O. M. aller schuld bewezeu en vorderde veroordeeling van den verschenen beklaagde tot eene maand, van de 'jieide anderen ieder tot drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. De Minister van waterstaat, handel en nijverheid maakt bekend, dat op 12 April 1m93, omstreeks 9 30 uur voor- middags, in de rivier de Lek, onder de gemeente Langerak, op ongeveer 250 M. beneden kilometerraai CXI en 130 meter uit den linkeroever, een vaartuig is gezonken genaamd „Antonius”, groot 42 scheepston, geladen met metselsteen en gevoerd wor dende door A. Bouwman, te ’t Loo; dat krachtens artt. I en 2 der wet van 23 Juli 1885 (Staatsblad no. i51), het vaar tuig en voor zooveel noodig de lading, na verloop van 8 dagen na dagteekening dezer aankondiging, van rijkswege zal worden op geruimd. Dezer dagen verscheen het 8ste jaarverslag der Vereeniging tot Christ, verzorging van krankzinnigen en zenuw lijders in Nederland. Daaruit blijkt, dat te Veldwijk 300 patiënten ziju, en ook te Loosduinen in de inrichting „Bloe men daal” reeds veie personen worden verpleegd. In plaats van den overleden penningmeester, Jhr. A. Th. M. Vau Asch vau Wijck, no taris te Utrecht, werd als zoodanig geko zen 8. baron van Heemstra, te Amsterdam. Het provinciaal kerkbestuur van Gelderland heeft eervol emeritaat ver leend aan Ds. J. P. D. Van Veen, predikant te Lobit, ingaande 1 Juni. den anderen en hij, die zegevierde in den strijd, verplichtte den overwonnen stam, al naar de omstandigheden, of tot levering van levensbehoeften als cyns öf hij voerde de overwonnenen als slaven,mee en dwong hen het werk te verrichten, dat men zelf niet verlangde te doen.” Aanvankelijk morrend, later door de gewoonte tot be rusting gebracht, schikten dezen zich in de onaangename verhouding, die tot wet werd of wat men recht noemt. Bij de twee standen, heer en slaaf, ont* stonden andere: een blijvende militaire, de ambachtslieden, de handelaars. Doch hoezeer de maatschappij meer ingewikkeld werd, de verhoudingen, in verband met het oorspronkelijk doel, zyn dezelfde gebleven- de een gebruikt den ander, heeft behoefte aan den arbeid van den ander, en streeft er naar, ruimer en gemakkelijker te leven. In onzen tijd zijn de overgangen van den eenen stand tot den anderen minder moeielijk geworden dan vroeger; er zijn meer lots wisselingen, vele familie’s zijn achteruit gegaan door vermindering van energie, van verstand en overleg, ook van physieke kracht, terwijl de man van talent en werkkracht zich een weg baant voorwaarts. In dit opzicht bestaat er geen bevoor- voor allen geljjk. ippelijke inrichting is geen van het toeval of van zekere maar het uitvloeisel van de ge aardheid der menschen, die hen aandrijft, natuurlijke gaven zooveel mogelijk trekken- t«u eigen bate. Klachten zijn zoo oud als de wereld En nu, door middel eener geweld een kleine socialisten verwezenlijken

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1