eren 1893. Woensdag 26 April. N°. 1364. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. oenen, wWï >n Schoonhoven boot »Krimpen ’ten. lIZ r 1 den in het listrict van et Arkel be unt als een nt met ons, en Heer Offlciëele Kennisgevingen. IBOOM, FELS, n man, ten jm uw ver en. ZERS en Middel- l/ERVOER de Lek. Hb 4 Kiezerslijsten. i- 17 S r® h BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. a «omomsm courabt Toen dezen bö den Gemeente SCHOONHOVEN. JO V. 4.30 n. )nd., Vrijd. en i ERS. v.m. 6. ihov. n.m. 1. ian II". Zessen. April 1893, Rotterdam. O v. en 1.30 n. tm., Dond., .30 uur. n. 8.— uur. ÏNNOÓTBN. POETS- en .-Gouda. n Bergh. ven: ■25 uur. n. 5.30 uur. i/d Lek. 2 April 1893, Rotterdam en ooten tSchoon- Vreeswijk” (V). Lek”. -g weg naar Bonrep m, den hier Ö0, VOORZITTER vau den Raad der ge meente Schoohhovem maakt bekend, dat, ter voldoening aan art. 31 der Kieswet, de lijsten der kiezers van Leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, van de Provinciale Staten van Zuid Holland en van den Gemeenteraad heden gesloten en ter Gemeente secretarie ter inzage van een ieder nedergelegd zijn, alsmede dat af- schriften daarvan zijn aangeplakt. Schoonhoven, 24 Mei 1893. De Voorzitter voomoemd, M. J. CHEVALLIER Burgemeester. 'oensd. 6.v. id. 7.45 v. Oonoordia". n. 1892 tusschen am. dag, v. 8.15 u. ngev. n. 1.45 u. lags, v. 7.— u. v. 9.-— u. he Stoom- Lrnhem, Vrees- en Rotterdam, i, dagelijks, uur. gev. v. 1.— u. lag, v. 5u. v. 6.30 u. tossoben uda. riesen. 5 en n. 3,15. n. 5.45 en atste treinen, 'alt de laatste Gouda. I_ï•s.f In België zijn eindelijk de gemoederen tot kalmte gekomen. Welk een verschil met den toestand der laatste dagen toen het aantal telegrammen werkelyk overstel pend was. De spanning had te lang ge duurd. Nu is een welverdiende rust over hot land gekomen en men is overal weer kalm aan het werk'getogen. De werklieden, dankbaar voor bet verkregene, schijnen nu betere tijden te willen afwachten. De gearresteerde socialistische advocaat Picard is in vrijheid gesteld en nu is de Kamer weer aan de spoorweg begrooting bezig, juist, alsof er geen donker plekje aan den hemel geweest is. Uit den Congo werd vernomen, dat lui tenant Dhauis op nieuw eene belangrijke overwinning heeft behaald op de Arabieren Het beruchteopperhooidMoharraMunié sneu velde en Lefu werd op de vlucht gedreven. Wederom is er een redevoering gehouden door den Markies van Salisbury (Engeland), die voornamelijk nu het oog had op den plicht van het Hoogerhuis tegenover de Home- Rule-voordracht Dit huis, zeide hij, zal zich van zijn plicht in deze niet laten af brengen door een beweging tot wijziging zijner bevoegdheden. Niet minder dan 1813 verzoekschriften, met 56 000 handteekeningen, zijn ingekomen tegen het Home Rule-outwerpslechts 15 verzoekschriften met 30 h andteekeningen ten gunste van den maatregel. Het Britsche Huis der Gemeenten heeft bij de tweede lezing met 347 tegen 304 stemmen de Regeeringsvoordracht goedge keurd om aan Ierland een eigen Parlement te geven. Nu nog de beraidsl ‘ging in comité en dan het Huis der Lords I Gladstone heeft dezer dagen eene depu tatie ontvangen van mijnwerkers uit Durham, die tegen een werkdag van 8 uur zijn. De Premier moet geantwoord hebben dat het Parlement zich niet moet mengen in zaken van arbeidterwijl hij voor zich het wen- schelgk achttedat op elke plaats door afzonderlyke stemming .de duur van den arbeidsdag zou worden geregeld. De pogin gen om eene schikking teweeg te brengen tusschen de dokwerkers te Huil en de reedera, zijn vruchtelooshelaas 1 De werk stakers hebben de voorstellen der reeders verworpen. Het gevolg zal dus zijn „Voort during en uitbreiding der werkstaking naar Londen.” Op 95 jarigen leeftijd overleed te Londen Lord Derbyoud-Minister van Buitenland- sche Zaken (onder Disraëli), maar sedert tot de liberalen overgegaan en laatstelijk tot den anti-Gladstoniaanschen vleugel be- hoorend. Reeds eeu paar dagen geleden werd, toen voorbariglijk, zijn sterven gemeld In Dahomey winnen de Fra' schen meer en meer voet. Generaal Dodds is den 23sten April scheep gegaan naar Frankrijk. Ook daar is eene werkstaking uitgebroken en wel te Angers. Gendarmen en dragonders moeten er bij te pas komen reeds werden eenige personen gekwetst. Keizer Wilhelm van iluitaehiand is met zijne gemalin te Rome Zaterdag jl. aangeko men en alduar met veel geestdrift ontvangen. Do Koning en de Koningin van Italië waren aan het station om hunne gasten te ver welkomen. De stad had een geheel fees telijk aanzien en scholen, winkels, beurzen, alles was gesloten ter eere van den dag. In 17 rjjtuigen begaf men zich paleis- waarts te midden der toejuichingen van de menigte. De Keizer droeg de uuiform der zwarte Italiaansche huzaren, terwijl Koning Umberto een Duitsche uniform droeg. Z. H. de Paus, die anders bezoekers voor het Quirinaal negeert, had ditmaal de be leefdheid, een kardinaal te zanden naar de woning van den Pruisischen gezant Von Bülow, om daardoor belangstelling te toonen. De geestdrift, wa.rmede het Keizerlyk paar begroet werd, is zoo groot geweest, dat het weinig scheelde, of men had de paarden van bet rijtuig gespannen en hem in triomf naar het Quirinaal gevoerd. De Koning van Italië ontving bij gele genheid van zijn zilveren feest 8000 aan- geteekende en 17.000 bedelbrieven! Te Belgrado (''ervifi) is een geschrift verschenen van de liberale party, waarin men zich verzet tegen den jongsten Staats- kleeddo graaf Schimtnelpenninck eene hooge plaats aan het Hof én hij bleef die plaats behouden onder de Regentes. Laatstelijk was hij opperkamerheer en waarnemend grootmeester van hét Huis der Koningin- Regentes. Voorts was hij voorzitter vau den Hoogen Raad van Adel. De heer B. L. Tijdens, lid der Tweede Kamer, is vrij ernstig ongesteld. Mevrouw |de wed. Beens- Korstens, dezer dagen te Bred i overleden, heeft al hare bezittingen, welke op ruim ,98öhat women, vermaakt aan het nwe /rouwrmhuttf’MUdiiar. Bedankt voor het beróep te Wnarder c. a. door Ds. J. M. Conradi te De Lier. ♦GORINCHEM, 24 April. Heden morgen werd hier de treurige tijding vernomen, dat de dochter van den heer 't Hart, op den Langendijk alhier, die te Heusden bij familie logeerde, heden-nacht bij een brand aldaar in de vlammen is omgekomen. De buitenplaats op De Haar, van Mevrouw de wed. Post, alhier, welke eerst daags publiek in veiling zou komen, is do vorige week uit de hand verkocht aan den heer IJsel de Schepper, directeur van de waterleiding alhier. gAMEIDE, 24 April. In ’s raads jongste vergadering is besloten: a. in te trekken het besluit van den 21 October 1863 tot het instellen eener vrije beestenmarkt. b. dat, alhier jaarlijks, te beginnen met 1893, zat worden gehouden eene vrije bees tenmarkt en wel op den laten Vrijdag in de maand November. Mocht die gelijk vallen met de St. Huiberts beestenmarkt te Gorin- chemalsdan Vrijdag te voren. Tot tegenschatters voor de personeele belasting in deze gemeente, voor het dienst jaar !e93/94, zijn benoemd de herren «J. J. Mulder en F Diepenhorst Hzn. alhier. •AMMERsTOL, 24 April De zalmvangst was in de afgeloopen week middelmatig. Ook de handel kenmerkte zich door weinig vra.ig en de prijs der zalm op de buiten- landsche markten daalde, zoodat dit ook hier te lande den prijs deed verminderen van fl,00 tot 10,85 per half kilo. De elft vangst is nog zeer gering, wat vooral wordt toegesehreven aan de koude weersgesteld heid. Zeker zeer ten nadeel o der vissche- rijen, die hierdoor greote schade ondervin den. De prijs der elft is ook zeer hoog en is thans van f 1,30 tot f2.00 per stuk. De rekening vau het diaconie arm bestuur dezer gemeente, loopende over het jaar 1892, bedraagt in ontvangst f355,52, in uitgaaf f270,95, on sluit derhalve met een batig slot van f84 57. BENSCHOP, 24 April. Bedaukt voor het beroep naar deze gemeente door Ds. T. Rinses te Monnikendam •BERG-AMBACUT, 24 April. De hool- delijke omslag voor 1ö9i is vastgesteld tot een bedrag van f2832, en de honden belasting tot het bedrag van f 226. Ter herstelling der grondverzakking aan de 2e opeab. school is door de ge meente grond aangekocht; de uitvoering der werkzaamheden daarvan zal door den heer D. Ooms vau Ammerstol geschieden. “HAASTRECHT, 25 April. In den ge meenteraad van jl. Zaterdag is besloten eene subsidie van f500 te verleenen aan het comité tot het verkrijgen van een locaul- spoor tusschen Gouda en Schoonhoven. Voor de vacante betrekking van on derwijzer aan de openbare school alhier, heeft zich geen sollicitant aangemeld. Op het verzoek vau den heer P. 0. Muller c. s. is gunstig beschikt, zuodat eerlang alhier een vrijwillige brandweer zal opgericht worden. Ér heoben zich reeds een 30 tal jongelieden aangemeld. De oefe ningen zullen onder leiding van een bekwaam persoon om de 14 dagen plaats hebben. Tot doodgraver vau het eerlang te openen gemeente kerkhof is benoemd H. De Graaf en tot administrateur 8 de JongJz. I1OENKOOP, 19 April. In de heden gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap „Hoenkoop” werden de heeren J. Boere, J. v. d. Sprong en O. Oorschot benoemd tot leden van de commissie voor het onderzoek der rekening over 1892. Aan het bestuur werd mach tiging verleend tot af- en overschrijving van eenige posten op de begrooting van uitgaven voor 1892. Op verzoek van het bestuur van den polder „Honuard” werd besloten de over eenkomst tot het verleenen van bulpbemaliug onder zekere voorwaarden te bestendigen, en zulks in verband met de nieuwe grens regeling tusschen deze beide waterschappen, ♦HOORNAAR, 25 April. De jaarhjksche verpachting der hooi en weilanden vau de familie Den Dekker heeft hier IJ. Vrijdag f3172 opgebracht, zijnde f 354 minder dan in 1392. Tot tegonschatters bij de personeele belasting zijn hier benoemd de heereu G. Slob Gz. en D. H. De Ridder. KAPELLE a/d IJSEL, 22 April. Tot ge meenteontvanger is benoemd de heer B. Van Dam, in plaats van deu heer Koker, die in dergelyke betrekking te Wassenaar is benoemd. KRIMPEN a/d IJSEL, 22 April. Naar men verneemt, heelt de tuinman A. J. Weekhout alhier op heden de eerste aard appelen van den kouden grond aangeboden aan den beer Commissaris der Kouiugin in Ouder wijlen Koning Willem III be- deze provincie, Mr. Ct Fook te’s Gravenhage. waaraan de heer Mr. R. J. graaf Schimmelpenniuck van Nyenhuis te ’sHage, sedert zijne terug komst in de vorige week uit de twofdstad, lijdende was, heelt zulk een ernstig ver loop gehad, dat hij aau de gevolgen daar van is bezweken. De heer Schimmelpenninck werd in 1857 lid van de Tweede Kamer, en was van 1866 ’68 Minister van Financiën. In 1875 werd hij opnieuw lid der Tweede Kamer, en bleef dat tot 18«6. greep en tevens verklaart dat men Koning Alexanders onwettige Regeering met kracht zal bestrijden. Koning Alexander van Servië, zoo ver haalt het „Neue Wiener Tageblatt”, was zes jaren geleden met zijn moeder te Badeu bij Weenen en kreeg daar, op zijn uit drukkelijk verlangen, ook zwemles. De 11 jarige knaap hunkerde naar het oogen- blik, dat hij, evenals de atfdere jongens, los zou mogen zwemmen in het groote bassinmaar de zwemmeester wilde dat niet toestaan, voor hij tien lessen had gehad. 3 ton „flf Daar sprong dojoiige Vorst op den moj[gW.-Oude Vro dat hij zijn negende les „aan de lijn” zou —Bed krijgen, onverhoeds in het diepe bassin. Of de zwemmeester hem al waarschuwde voor het gevaar en hem aanmaande terug te keeren, of zijn gouverneur, Dr. Dokitsch thans zijn eerste Minister al dreigde met de gramschap van mama^ het hielp niets Alexander bleef in het diepe bassin en stak zijn tong uit tegen den leermeester, die hem weer aan de lijn wilde hebben. Dat kleine voorval uit ’s Konings jeugd is als oen zinnebeeld van wat bij du als 17-jarig jonkman deed, toen hij onverhoeds de lijn der Regenten ontsprong, om zie 1 op eigen verantwoording in de diepe wa teren der regeerkunst te wagen. Eeu Mormonen-kolonie is sedert eenige jaren in het Noord Westen van Canada gevestigd. Zij bestaat uit 93 gezinnen, die te zamen 600 hectaren gronds bezitten, welke zij voor bouw- en weiland gebruiken. Voorts hebben zij een kaasfabriek inge richt, een houtzaagmolen een steenkolen mijn, enz. De kolonisten worden geroemd als ondernemend, vlijtig en ordelijk. Maar de veelwijverij is in Canada op strenge straffen verboden. Een knaap van 17 jaren en een meisje van 15 uit Philadelphia zijn onlangs do rivier overgestoken naar Camden en daar in stilte getrouwd. Zij zaten juist gezellig bij elkaar om het huwelijk te viereu, toen de oudere broeder der jonge vrouw ver scheen, en die ougOnoode bruiloftsgast nam, ondanks het krachtig verzet van het jonge paar, zijne zuster weer meê naar het ou derlijk huis iMen hield haar daar gevangen maar Vrijdag ontvluchtte zij, en nu zijn de jonggetrouwden op reis na»r Europa. Gemengd Nieuws. In het dorp Etten (N.-B.) heb ben zich tot heden twee gevaileu van pokken voorgedaan, terwijl op het Heike onder Rukfen vijf lijders zijn. Te Breda is een militair in de barakken aan pokken overleden. In Middelharnis behoeft men voortaan, bij langdurige droogte zooali thans, geen rivierwater moer te drinken. De gemeenteraad heeft besloten water uit de Oud öeierlandsche leiding te koopen tegen 25 cents den M’ vry aan boord. Desnoods kunnen de schippers gedeeltelijke vergoeding der vracht uit de gemeentekas krijgen. Donderdag zijn de rechter commissaris, de substituut officier van justitie en de waarnemend griffier bij de arron- dissements-rechtbank te Dordrecht naar Sliedrecht vertrokken, ten einde onderzoek to doen naar eenen aldaar vermoedelijk gepleegden kindermoord. Te Breda is Dinsdag-avond een Nutslezer er allerongelukkigst afge komen. Zekere heer Jan Van Bergen (pseudoniem voor een heer uit Bergen op- Zoom) droeg er in de Nuts afdeeling een novelle voor van eigen maaksel, een naar ’t schijnt nogal onbeduidend ding. kondigde hij aan na de pauze het publiek te zullen onthalen op „Een witte Raaf”, mede een eigen novelle. Het publiek even wel werd voor den lezer een witte raaf, want na de pauze was de zaal leèg. Zaterdag jl. werden de land bouwers in de gemeente Barneveld be zocht door eenen koopman, die opgaf voor rekening van baron Van Heekeren te Arnhem stieren en koeien te moeten koopen. Waarschijnlijk door dezen schoonklinkeuden naam verleid, had hij weldra bij eenigë landbouwers vee tegen hoogen prijs ge kocht, om over eenige dagen te ontvangen, tevens beproevende geld te leenen, het welk hem werkelijk bij sommigen gelukte. «Daar men den veekooper toch niet al te best vertrouwde, werd een onderzoek in gesteld, en nO bleek weldra dat men met eenen sluwen oplichter had te doen gehad. Zondag-ochtend omstreeks 7 uren ontstond er brand in het heideveld ten noorden van Elspeet, die hoewel men pogingen tot blusschen aanwendde al heel spoedig een zoo gröoten o invang nam, dat hij aldaar niet meer kon worden be dwongen, en oversloeg naar het prachtige Leuvenumschj bosch en daar zoo vreeseljjk woedde, d»t, naar men berekent, wel on geveer 1000 li A. in asch zijn gelegd, ver tegenwoordigende eene waarde van ongeveer f 100 001). Des avonds om zeven uur was meu den brand nog niet geheel meester. Poëzie omgezet in proza! De beide schoone lanen te VVaddings- veeu, welke Zuidplas met kanaal verbonden, zijn verdwenen. De prachtige boomen, welke zoo menig wandelaar op warme zo merdagen eene heerlijke schaduw aanboden, zijn nu veranderd in borsteihoutjes en wit- kwastknoppen Te Bergeik (N.-Br.) hebben twee oplichters, in het gewaad van paters (monniken)getracht de bewoners eener boerderij te verschalken. Een jong meisje, dat slechts alloon thuis was, bonden zij op haar stoel. Terwijl zij zich toen haastten het een en ander bijeen te zoeken wat van hunne gading kon zijn, wist het meisje zich los te maken, te vluchten en hulp te roepen. De dieven namen de vlucht, met achter lating van hunnen buit. Tot heden zijn zij nog niet gevat. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 24 April. Naar wij vernemen, is de zaak van het Locaalspoor GoudaSchoon hoven thans de laitste periode ingetreden, en zal het van de betoonde belangstelling vau gemeenten en andere corporation af hangen, of de zaak tot stand zal komen. Nu zooveel jaren achtereen met onver moeide krachten en met groote opofferingen is gearbeid en het doel zoo nabij is be reikt, twijfelen wij er niet aan, of de hoog noodige steun zal wel niet achterblijven. Dagelijks spreekt zich de behoefte naar een versneld middel van verkeer uit. Handel, Landbouw, Industrie, ja zelfs de gewone samenleving, zien reikhalzend naar de ge legenheid, om zich met snelheid te ver plaatsen. De behoefte doet zich meer en meer gevoelen, niet alleen des winters, als de wateren met ijs zjjn bedekt of door mist het geregelde stoombootverkeer op houdt, maar de omstandigheid dat in dezen tijd van concurrentie „tyd meer soms dan geld is spreekt ten duidelijkste in alle mogelijke vormen. De tijdgeest is dddr, om te bewijzen, dat mon met den stroom moet medegaan. Stilstaan is achteruitgang en doemt ten slotte tot ondergang. Waar men vroeger dagen over kon handelen, moet thans in enkele uren worden beslist en de voordooien om aan de spoorlijn te wonen, kunnen niet genoeg worden ge waardeerd. 0 Met onverfl mwden ijver volhardt het Bestuur der Krimpenerwaard-Spoorweg- maatsch ippij in haar pogen om de zaak tot staud te brengen. Slechts eene hand reiking on bewijs van ernstigen steun heeft zij nog noodig. Wij vertrouwen dit zij zal slagen. Nu of nimmermear zal de ge legenheid komen verkrijgen, STATEN-GENEKAAL Alvorens in te gaan op het voorstel des Voor zitters, om het amendement van den heer Levy (instelling van een aocoord buiten faillissement), naar de afdeelingon te verzendenbesloot de Tweede Kamer in haar vergadering van Donder dag 20 April, op voorstel van den heer Van Delelen, met 50 tegen 9 stemmen, eerst te beslissen over het beginsel van dat amendement, door beraadslaging en stemming over art. 1 daarvan. Na bestrjjding door den heer Hartogh en den Min. van Justitie, werd het met 41 tegen 27 stemmen verworpen. Art. 1 der wetsvoordraoht kwam nu in be handeling. Onderscheiden voorstellen tot ver andering waren ingekomen en werden bespro kenin de vergadering van Vrjjdag werd het art. aangenomen met 58 tegen 11 stemmenin dezen gewijzigden vorm „De schuldenaar, die ophoudt te betalen, wordthetzij op eigen aangiftehetzjj op ver zoek van een of meer zjjuer schuldeischers, rechterljjk vonnis in staat vim. faillissement ver klaard, indien dit in bet gemeenschappelijk be lang zjjner sohuldeischers wenschelijk wordt geoordeeld. „De faillietverklaring kan ook worden uitge sproken om redenen requisitoir van het Op De verdere art. liep art 8regeling van voorstel van den hooger beroep of verzet en van 't verzet op hooj Twee nieuwe artik antoorhandel N NOOTEN BRIEFKAAR- n p r ij s ver- Postkantoor. tegelijk worden tegen gewonen aam des afzen- de. tennaar ver- geleverd tegen van openbaar belang op pen baar Ministerie.” «pen snel van stapel. Bij n het verzetwerden op hoer Rink de termjjnen van van kennisgeving oger beroep, verlengd, ikelen 9 a en 5, voorgesteld door de Commissie van voorbereidingen strek kende om elk schuldeischermet uitzondering van hem die de failliet-verklaring heeft verzocht, en elk belanghebbende recht te geven van verzet tegen de failliet-verklaring met hooger beroep bij afwjjzing van het verzet, werden door den Minister bestreden als onnuodig door de heeren Hartogh en Harte toegelicht en verdedigdmet 44 tegen 16 stemmen aangenomen. De arbeid vorderde tot art. 121. - De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid maakt bekend, dat te Waddingsveen (provincie Zuid Holland), met inging van 1 Juni een postkantoor zal wor den gevestigd. Aan hot beheer van dat kantoor, hetwelk in de 8ste klasse wordt gerangschikt, is eene jaarwedde verbonden van ffiüO, bene vens genot van vrije woning Sollicitatiën naar de gemelde betrekking zullen uiterJijk I Mei moeten zijn ingedieud. Te Alblasserdam is tot ge meente-ontvanger benoemd de heer J. C. Stansaldaar. Vrijdag 21 April 11. werd te Gorinchem aan besteed het éénjarig onder houd der zes fortificatiën bezuiden de Merwede. Van de 5 inschrijvers was de laagste de heer F. A. De Joode te Wou- dxichem, voor f6970. De ziekte graaf e ’s Hage rige wt melt ♦KRIMPEN a/d IJSEL, 24 April. In de Zaterdag gehouden raadsvergadering is den heer T. C. Bootsen, overeenkomstig zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van Isten onderwjjzer aan de o. 1. school alhier. Tevens werd besloten genoemden onderwijzer eene gratificatie te verleenen van f 100, als een blijk van er kenning en waardeering van de diensten, door hem in zijne betrekking van waarn. hoofd der school gedurende 7 maanden aan de gemeente en het onderwys bewezen. Vervolgens werd het kohier van het -hoofdel. omslag vaotgeEteld op 1'3090 en dat vanjde belasting op de honden op f 119,50. Vau de geldleening 1*83 zijn door Burg, en Weth. uitgeloot dé obligatiën 53 en 44, welke met 1 Juli a. s. betaal baar zijn. LOPIK, 22 April De heeren H. Veen en M. Van Vliet alhier zijn herbenoemd tot leden van het bestuur van het water schap Lopik, Lopikerkapel en Zevenhoven. Tot voorzitter van genoemd bestuur werd herbenoemd de heer S, I. Cambier van Nooten. NIEUWERKERK a/d IJSEL, 24 April. Het grasgewas der zoogenaamde Kerkedjjk Et- tingen werd publiek verpacht voor f 702, of f 2,— minder dan in 1892. ••OUDERKERK a/d IJSEL, 24 April. De rekening van het burg, armbestuur over het dienstjaar 1892 bedraagt in ontvangst f 1200,38s, in uitgaaf f 1186,71s, en sluit alzoo met een voordeelig saldo van 1'13,67. PAPENDRECHT, 20 April. Heden werd aan de werf van den scheepsbouwmeester A. Van Duijvendjjk met gunstig gevolg te water gelaten een ijzeren Rijnzeilschip, groot 70 last, gebouwd voor rekening van den heer A Vermeulen te Oudenbosch. Daarna werd de kiel gelegd voor een dorgelijk schip, groot 70 last, te bouwen voor rekening van den heer A. Geers te Ruzendaal. •POLSBROEK, 25 April. Gisteren raakte het driejarig zoontje van den koopman B. alhier in een pas uitgediepte sloot. Reeds Y zinkende werd het opgemerkt door een buurman, die de klompjes van het knaapje J boven het water zag uitsteken en wien het na veel moeite gelukte den drenkeling op het droge te brengen. Het kind, dat eerst geen enkel teeke 1 van leven meer gaf, 1 kwam eindelijk weer bij en werd daarna aan de verschrikte ouders gebrachf. Een waarschuwing alwéér, om zijn kleinen, ook in do drukte van de schoonmaak, toch geen oogenblik uit het oog te verliezen! SLIKKERVEER, 22 April. Aan de werf der firma P. Boele Pz. alhier ligt ter afleve- j ring gereed de schroefstoomboot „Wacht am Rhein VIII”, welke boot is voorzien van stoomketel mot compound-machine van 60 PK. Zij is bestemd voor sleepdienst op den Rijn en gebouwd voor rekening van den heer Joh. Hüttner te Buderich bij Wezel. Verder is bij dezelfde firma met den bouw begonnen van de schroefstoomboot „Dieu 1 Doune V”, voor rekening van den heer P. 1 W. Hulsman te Rotterdam, welke eveneens voor sleepdienst op den Rijn is bestemd. In deze boot worden twee compound-machines met twee daarbij passende stoomketels ge- plaatst, welke gezamenlijk ruim 80 PK. ont- wikkelen zullen. De volledige levering van bovengemelde sleepbooten is opgedragen aan I de heeren Burgerhout Zoon te Rotterdam, die de inaohiuerieën on stoomketels aan hunne fabriek aldaar vervaardigen. •STOLWIJB4 24 April. Tot iegonschat- ters voor ’s1 rijks directe belastingen zijn 1 benoemd de heeren Jakob van Dam en J. W. Bezemer. •TIENHOVEN, 24 April. Voor het dienst jaar 1893/94 zijn tot tegonschatters voor de personeele belasting in deze gemeente benoemd de heeren J J. Mulder en F. Diepenhorst Hzn., beiden te Ameidê. j Van gister-avond tot heden-morgen zijn op de zalmzegenvisscherij alhier 10 zalmen eu pl m. 30 elften gevangen. ♦TIENHOVEN, 24 April. Onze over buren, de visschers v. R., regelen zich blijkbaar naar den Greenwich tyd, want gisteren waren zij met visschen aangevangen ten 5 40 uur ’s nam. (Amsterd. tijd). Zij wqrdeu deswege door de rijks-politie uit Gorinchem, die zich aan den ouden tijd houdt, bekeurd. V1ANEN, 21 April. De heer L. Schenk, hoofd eeuer O. L. school alhier, vierde gisteren zijn zilveren ambtsleest. Talrijke en treffende blijken van waardeering vielen den jubilaris dien dag ten deel. Zoowel gemeentebestuur als leerlingen, onderwijzers en collega’s uit den omtrek gaven hem stoffelijke blijken hunner belangstelling, en aanzienlijk en gering beijverde zich om den feestvierenden onderwijzer te toonen, hoe zeer hij in de vyf-en- twin tig jaren, gedu- durende welke hij zijn beste krachten aan de Viaansche jeugd wijdde, zich aller ach- 4iug en toegenegen heid wist te verwerven. VLIST, 24 April. Twee wielrijders, op Goudapasseerden Zaterd ig toen een van hen even voorbij staauden molen van den vrij hoogen walkant in het water reed. Op het droge gekomen, werd bij bij den mo lenaar Prins van de noodige kleêren voor zien, waarna de onderbroken tocht met eeu nat bundeltje als bagage - kon worden voortgezet. •WILLIGE LANGERAK, 25 April. Op de zalmvissaherij alhier zyu van Zondag op Maandag 11. 4 zalmen en 50 elften gevangen. eene spoorverbinding te

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1