1893. N°. 1365. Zaterdag 29 April. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht eien, m. UIS nen, ’aarden awagen, f in de olie; <NS in de olie, veereneen ORTKARREN iNDKAR, bij >r te Ameidè. •eien, 1 18 DIS N, iing 11 toping, ird-Amerika. OEHOOI. l IJsel, Jschappen, Vaderlandlozen. BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. BUITENLAND. ’J 1 SGHÖOfflOVElfSCH! COURANT. til I r den verkoop ben. B: AN NOOTEN. als voorzitterde hoeren io uwer; de overige leden 008. J. BODDE te het openbaar rissen NOOTEN te NK te IJssel- ag 27 April sedschap IEL. dag tot 1 Oc- S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgever». •je, ne door GERRIT >en ERRIEPAARD, BIGGEN, Arreslede ij PIETER f worden bovei algemeene stemmen i van f 2832 (hoofd, omslag) en f 220 n W. stelt de Voorzitter voor inde posten, begrootiug 1892, (en te doen. By de >t tot eene volgende HL 1893, nar, 0. RIETVELD |eld: fd hebbende <UISPINKEN, ^KALVEREN, gons, Tuigen, dschappen K. te doen ui'* bereiding, I mede de lit van de heer Heemskerk, nieuw |,-eko- J. Up voorstel na de fuilüsae- op Nieuw st ER aldaar, itten broeder VEEWAGEN loden door irbuarder te zal op Don april 1 893, ir, op de Hof- 8 VROOMEN, naarsgraaf, in Notaris ASKANT te im is voorne- r. d HOEK, 1893, *s voor- eéne zitting) ROOS, aan in den Zuid- iverstaan van RS te Zeven- pril 1 893, int geld, van: EN. KAROS, ELK-, KAA8- ien Mestvaalt, l Hooi, if bij gedeelten wat meer ten ien. oping genum- iRS, 2 PINKEN, IEN, n wat verder In de lijn van dezelfde philosophic ligt de verloochening van het begrip „vader land". De apostelen der allernieuwste ideeën hebben uitgemaakt, dat de menseb, als individu, als zelfdenkend wezen, in de eerste en eenige plaats rekening heeft te houden met zich zelven. Alle belemme ringen, die de vrije keuze zijner hande lingen beperken, zyn ongeoorloofde dwang middelen uitgedacht door degenendie er belang bij hadden zijn natuurlijke krachten en vermogens te hunnen bate aan te wen den, en een eeuwenoud misbruik heeft hetgeen buiten de conventioneele paden gaat, als onzedelyk gebrandmerkt. Zoo is het gekomen, dut wy ons onderwerpen moeten aan wettentot welker vaststelling we in hel minst niet hebben bijgedragen, die we hebben gevonden bij ouze geboorte, en met welke wy, zoo we er ons niet tegen verzettenzullen ten grave dalenhoe strij dig zy ook zyn met onze natuurlijke nei gingen en met onze persoonlyke belangen. Men dwingt ons tot eerbiediging van een gezag, welks oorsprong ons volkomen duister is, en dut zyn bestaansrecht alleen hieraan ontleent, dat het voorrechten toe kent aan degenen die het uitoefenen. Wij worden geperst in een staatsverband, waar mede we toch eigenlyk niets te maken heb ben, omdut ons nooit is gevraagd of we wel lust hebben er in te komen of in te blyven. De jeugd wordt gebiologeerd met een nevelachtige voorstelling van zeker iets, dat men vaderlandsliefde heet, en later maakt men zichzelven wys, dat men werkelyk daar wat van voelt. Zelfs is ons geleerd, als de nood het vereischt, voor een zoo denkbeeldig „iets" ons leven veil te hebben, hetgeen eenvoudig beteekent, dat we dan op commando andere menschen moeten doodschieten of zelf doodgeschoten worden, al naar het uitkomt. Liet meu ons nog de vrye keusvan welke staatkundige gemeenschap wy deel willen uitmaken, dan konden we althans nog met ons belang te rade gaan; maar nu eenmaal de politiek van vroegere tijden grenzen heelt getrok ken zou men landverhuizer moeten worden om zich los te rukken uit dikwijls knel lende banden. Er is in deze redeneering het een en ander, d..t moeieiyk weerlegd kan worden, zoodra men zich plaatst op het standpunt, dat het eigenbelang de eenige wetgever behoort te zyn. Zeker komt in dat geval de plicht jegens het vaderland daarmede meermalen in botsing. Maar zoo oordee- lendekan men zich de wereld ouk moeie- lyk anders voorstellen dan als een stryd- perk, waar ieders hand voortdurend is op- Het stadje Altenkirchen, in het Rjjnge- bergte Westerwald, is voor een deel ver- woo.t door ooo bori.00 brood, die «ioh na ,d do lwgdor.3. droogt.woo mtbroiddo, au dat binnen een uur 65 huizen in vlammen aj winneer de boe stonden Onder de verbrande gebouwen is ook de fraaie Evangelische kerk. Ruim 100 gezinnen zijn zonder onderkomen. Ook in Frankrijk heeft men veel last van de droogte. „Le Figaro" weet raad. Het blad wil, dat de boeren een adres tot President Carnot zullen richten, dat hij een rondreis door Frankryk make, want op zijne bezoe ken breugt hij altijd regen mede, zoo zelfs, dut een zware stortregen onlangs beschreven werd als „une pluie Oarnotesque”. BODEGRAVEN, 25 April. Oude» begun stiging van fraai weder, zooafs zich trouwens liet aunzien, werd heden onze burgemeester, de beer R. L. Martens, op feestelijke wyze iugehaald. Door een der wethouders en het oudste raadslid van het station-Gouda afgehaald, werden de heer Marteus en zyne echtgenoote aan de greus der gemeente opgewaoht door eene eerewaoht te paard en onder eene steeds mugroeiende men- schenmassa ten raadhuize geleid. Na eene toespraak van den tweeden wethouder en het gebruiken van een déjeuuer, werd de optocht voortgezet langs de zuid - en noord zijde van den stationsweg. Daarna werd aan het hoofd der gemeente door de leden van den Raad en die der feestcommissie een diner aangeboden. Muziekuitvoeringen van het tweede regi ment veldartillerie en van een paar andere korpsen luisterden de feestelykheden op, die besloten werden met een goed geslaagd vuurwerk op den Rijn. •LEKKERKERK, 24 April. Het oomité der Sportclub „de Vooruitgang" heeft voorloopig besloten, op 7 Juni a s. eene harddravery van paarden te houden. De stoomboot reederij Maas en IJsel keert een dividend uit, over het afgeloogen boekjaar, van f2,50 per aapdeei. MEERKERK, 25 April. Toen 1.1. Zaterdag do gebr. De W. uit Heicop door de Broek- sche buurt reden raakte hun 2 jarig paard door schrik op hol. Een der gebroeders sprong uit het rytuig, kwam tegen een boom en daarna in eene sloot terecht. De andere viel bij ’t uitspringen zoo hevig op zyn heup, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Een stalen tabaksdoos die hy in den zak droeg, was daarbij geheel plat gevallen. Het rytuig, een kaasbrikje, werd daarna tegen een boom verpletterd, waarna ’t paard, met 't leinoen achter zich, voortholde en eerst op 't dorp in de Gorkumscbe straat door W. Van Zmteu werd gegrepen Hevig bloedend aan de aohterpooten werd het p lard by den landbouwer P. Kuipers op stal gezet. De landbouwer G Bikker, die den eenen broeder van droge kleederen had voorzien, sp uide bereidwillig in en bracht den anderen, wien ’t loopen moeielyk viel, per rijtuig naar huis. Te Huil (Engeland) gaan de werkstakers, nl. de dokarbeiderstot hevige baldadig heden over. Een :-4h^houtmagazijn is - bratod- gest<*t^kaar|oor ecorme schade werd geledenvoor 250.000 pond sterling, terwijl verder nog een aanval ge daan werd op de stoomboot „Righi”, die bezig was. te lossen. Toen bij genoemden brand de vlammen op het ergst waren, bood men van één tot tien shillings per uur, om bedreigde hout stapels weg te ruimen, doch tevergeefs,de lie den verkozen geen hand aan het werk te slaan. Minister Asquitt geeft den schuld van alles aan de leidersdie met hunne redevoerin gen en toespraken de hooiden geheel op hol brengen en het volk aansporeu tot derge lijke geweldenarijen. De troepenmacht is versterktten einde personen en eigendom te beschermen. Men stelle zich de verwondering en ver rassing voor van iedereentoen de Home- Rule-voordracht met 43 ammen meerder heid door het Britsohe I Lagerhuis werd goedgekeurd. Zullen die 43 stemmen ge trouw blijven aan Gladstone? Men hoort reeds fluisteren, dat Charles Dilke met 12 radio de volgers alles zal inspannen om de lersche Afgevaardigden uit bet Parlement van West Minster te weren. Wat er ook van zijde eenige hoop blijft hierop ge vestigd, dat het ontwerp er in het Huis der Lords niet heelhuids zal afkomen. In de Al hert-Hall te Londen heeft Za terdag jl. eene groote demonstratie plaats gehad van 12.000 personen tegen Home- Rulezeshonderd afgevaardigden nit Ulster waren aldaar aanwezig. Er heerschte veel geestdrift. Diezelfde anti-Home-Rule-depu- Utie heeft aan den Lord M-yor verklaard, dat een lersch parlement nooit door Uister zou erkend 'worden, en dat de Ministers ver antwoordelyk waren voor een mogelyken burgeroolog, waarop de Lord Mayor ant woordde, dat hij vó^r alles geweld af keurde Verder deelde bij mede, dat hij over eeuige dagen eene’groote anti Home-Rule meeting zou presideereu ip de Guildball. De Duitsche Rijksdag heeft een com missie van 21 leden benoemd, om een onderzoek in te stellen naar de papieren, waarop de Afgevaardigde Ahlwardt zijne beschuldigingen grondt. Hij houdt nl. vol dat er gelden zouden verduisterd zyn. Het is te hopen, dat dit nu het laatste Ahlwardt-debat zal zijn en dat met dit onderzoek de zaak nu voor goed uit den weg geruimd zal worden. De leugenaar en lasteraar Ahlwardt heeft ten eerste al moeten erkennen, dat hij geene bewijsstukken kon geven om zyne beschuldigingen in zake het Invalidenfonds te staven. Hij hield echter vol, dat aan het Duitsche volk heel veel schade was berokkend door den heer Miquel en eenige bankiers; zelfs beschuldigde hij eerstge noemde nog, zaken te hebben gedaan voor eigen rekening, toen hy directeur der Disconto maatschappij was. Natuurlyk verdedigde de beschuldigden zich, ofschoon blykbaar met tegenzin. Miquel trad in eene uitvoerige uiteenzetting van de geschiedenis der Disconto-Bank. Dank zij de hulp van sommige bankiers huizen, die daarby verloren, aldus toonde Miquel aan, was toen het bedreigde Duitsche kapitaal gered Luide werd hy toegejuicht. Euge Richter en Von Bennigseu namen Ahlwardt, den ul-beschuldiger ook nog eens flink onder handen. Zy eindigden met den wensch, dat het onderzoek der com missie er toe zou leiden, dat Ahlwardt voor goed werd afgemaakt. Men walgt van hem! Zaterdag jl. was het te Rome en in ge heel l(ahê een feestdag. Het was nl. de dag, waarup vóór 25 jaar Kouing Umberto van Italië in het huwelyd trad met Koningin Margantha. Rome, het middelpunt der festiviteiten, was m feestdos gehuld. De feesten vingen aan met de gebruikeiyke 101 kanonschoten. Daarna werd een mis bygewoond in de kapel van het paleis. Eene groote volksmenigte was in den omtrek van het Quirinaal toegestroomdzy begroette den Kuning en de Koningin, die zich herhaaldelyk op het billkon vertoonden, met veel geestdrift. Rome was des avonds schitterend verlicht. De vertegenwoordigers der Kamer ont vangend, sprak Kouing Umberto „Mijn hart klopt hoog, nu ik my omringd zie door zooveel liefde en toewydiug. Myn vriend en bond genoot Keizer Wilhelm en de Prinsen, die herwaarts zyn gekomen, geven daarmede aan Italië het bewys hunner, zeer op pry s gestelde, sympathie.” De Keizer beeft, zooals men weet, een bezoek aan den Paus gebracht, die zyne bezoekers zeer gastvry ontving en hun oy het vertrek uitgeleide deed. Het gesprek, dat een uur duurde, moot geloopeu heboen over den toestand der Katholieken iu Duitscblaud eu over de houding vm het Ceutrum. Ue Keizer schouk den Paus eeue puutographiscue ui beelding van zyn gezin, terwyl Z. tl. aan de Keizerin een ir^ai stuk mozaïek aauoood, ue 8t. Pieterskerk I voorstellende. Geleerden van allerlei slag werken in huu studeerkamer» vwscniiiënoe svUBjho uit. In onse dagen van onderzoek en cfri- tiek rekent ieder, die wat bbteekenen wil in de wereldzich verplicht oen eigen levens- en wereldbeschouwing te fabricee- ren hield hy dat kunstig maaksel slechts voor eigen gebruikmen zou er vrede mee kunnen hebben. Maar neen, wie zou zyn licht willen plaatsen onder een koren maat Pas begint het in het oog van hem, die het ontstak, eenigen glans te vertoonen, of heel de menschheid moet het aanschou wen en zich verheugen in het nieuwe schijn sel, opdat weldra langs straten en pleinen het geroep weergalme: Een profeet is onder ons opgestaan! Nauw is de arbeid verrichtdat wil zeg gen, het „stelsel” zoowat iu elkander ge zet, of de ontdekker schrijft er een boek over. Anderen byna even geleerd als by, willen toonen de zaak uitstekend te hebben begrepenen men krijgt er tijdschriftarti kelen en redevoeringen bij. De courant maakt zich van het onderwerp meester, en bevat min of meer populaire beschou wingen. Er komen napraters in menigte, die alle zweren bij bet stelsel van den grooten meester, al kunnen zy niet dan met veel moeite ten naasten bij zyn naam onthouden. Wy hebben diepen eerbeid voor de we tenschap en erkennen ten volle haar recht, om alles, zelis „het critiekste”, te onder zoeken: niemand mag haar dwingen, zich neder te leggen bij de uitkomsten, door hem zelven of door anderen verkregen, noch baar binden aan eenig uitwendig ge zag. Maar juist die eerbied drijft er ons toe, bet te betreuren dat zij zoo spoedig met haar arbeid ter markt komt. Het is, alsof haar beoefenaars zich den tijd niet gunnendo vrucht volkomen rijp te doen worden. Een treffend voorbeeld leverde de ge schiedenis van de veelbesproken ontdekking van professor Koch. Minder bekend, maar even welsprekend is dat van de theorieën van den ItalioauBchea hoogleeraar Lombroso, wiens studiën over het verband tusschen misdaad en aangeboren eigenschappen tot de menigte doordringen, en, zeer tegen de bedoeling van den geleerdehaar er toe brengen een ontkennend antwoord te geven op de vraag, of eigenlyk misdaad wel strafbaar is? In de vergadering der Tweede Kamer Dinsdag nam sen lid voor Harliugen, sitting. des Voorzitters word besloten, na mentswet, o. a. de interpellatie van den heer Pyttorsen te behandiien. De beraadslaging over genoemde wet werd voortgeset. By art. 173 werd lang gedebatteerd over een amendement van den heer Levy, strek kende om d-m staat van insolventie by vonnis inspreken. De Commissie van Voor- by inondu an den heer Hubersoo nest Van dsr Kaag en do Minister, Prijs der AdvertentieVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letten naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 eren. Alle binnenlandsche Advertentiënvoor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 3 maal in rekening gebracht. bestreden het amendementdat met 58 tegen 7 stemmen verworpen werd. Art. 198, faillissement eener nalatenschap. 2 _r ;_j den heer Van Houten sóó Kat km wwt wordt uitgobreid rot h< geval w in neer de boedel niet toereikend is om de schulden te voldoen. Da heer Van Houten oordeelde, dat het Burgtirljjk Wetboek, door de regeling van het voorrecht van boedelbeschrij ving, genoegzaam waakt voor de belangen van de crediteuren in een ontoereikende nalatenschap, eu ondanks de bestrijding van het amendement door den Minister en den heer Hartogh, werd het aangenomen met 55 tegen 12 stemmen. De behandeling van het wetsontwerp eindigde in de vergadering van Woensdag. Als practisoh resultaat van dien dag vermelden wjj alleen een voorstel ran de meerderheid der Commissie, nameljj k herstel van de rehabilitatie. Ondanks do bestrgdmg van den heer Hintsen, ook lid der Commissie, en van den Minister, die van oordeel was, dat de rehabilitatie niet past in het kader deier wet, welke het faillissement uitsluitend beschouwt als oen vermogens-exeoa- tiewerd het met 38 tegen 80 stemmen aan genomen. De eindstemming over de wet werd verdaagd. By Koniuklyk besluit is: le. de kapitein Jan Van der Meer, van het 4de regiment infanterie, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f1375 'sjaars; 2e. dien kapitein, gerekend van den dag waarop zijn pensioen ingaat, de rang ver leend van majoor. -— Bij Kon. besluit van 25 deser is tot hoogleeraar in de faculteit der ge neeskunde aan de Ryks-universiteit to, Utrecht, om onderwijs te geven in psy chiatrie en zenuwziekten, benoemd Dr. O. Winkler, lector aan voornoemde univeni- teit; uit welke laatste betrekking hem te vens eervol ontsl tg is verleend met ingang van den dag, waarop bij zyne lessen ais hoogleeraar zal aan vangen. De bussen, bedoeld in art. 19 der wet op de Vermogensbelasting, en be stemd om in de kantoren van de registratie en de secretarie der gemeente te worden geplaatst voor de ontvangst der aangiften, zyn aan de ontvangers der registratie- en successierechten toegezonden. De vorm gelijkt min of meer op de bussen, welke voor de brievenpostery op de straten aan de huizen zyn geplaatst. Ze zyn van ge goten ijzer en dragen het Rykswapen, ge verfd met een goed slot voorzien en zoo zwaardat twee sterke mannen ze met moeite kunnen dragen. De raad der gemeente Nijkerk hoeft op verzoek van deu ingenieur, den heer A. J. Krieger te Amersfoort, om verlenging der concessie tot het leggen van spoorstaven in publieke wegen dezer gemeente en het daarover ryden van spoor wagens, besloten, op nieuw verlenging der concessie te verleenen, eu wel tot 1 Mei 1894. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. geheven tegen allen, een toestand van rechteloosheid, waarin alleen de sterkere zich staande houdt en al tai «tindor sterke mm. uaO*.* Z«o wn Lfciin lang- Km* i« brMtK vervlogen tijdentoon alleen do ruwe kracht gebied voerde. Zeer wel «bogelyk is het, dat het de zucht van zelfbehood was, die aanvaukelyk tot vereeniging aaudreef, zoo- dat het égoïsme inderdaad de grondoorzaak der aansluiting is geweest. Maar zij, die aldus tot elkander zijn gekomenwaren menschenmet nog iets anders bezield dan mef'de begeerte, om zich staande te houden stoffelijke behoeften mogen de ver- eeniging hebben uitgeloktdoor het samen leven en samen werken ontwikkelde zich bet verlangen, om aaneengesloten te bly ven en naar een gemeenschappelijk geluk te zoeken. Het persoonlijk belang zou moeder en kinderen spoedig uit elkander drijven, gelijk de dieren voorgoed het ge- boortenest verlaten, zoodra zy zichzelf kun nen helpen en weldra alle heugenis daaraan verliezen; maar een hechtere band houdt de leden van een gezin zoo lang mogelijk bijeen en doet ben tot het eind huns levens elkander zoeken. Met een dergehjk ver schijnsel moeten de aanhangers der égoïs- tische levensopvatting wel een beetje ver legen zitten en bet isnaar het ons voor komt, niet voldoende dat alles maar voor onzin en conventie te verklaren. Het begrip „vaderland” is niet met een enkel woord te bepalen. Zij, die tot een en dezelfde natie beboorenkunnen in alle opzichten hemelsbreed verschillen; andere zeden huldigen, onderscheiden taal spreken, plaatselijke instellingen hebben, die verre afwijken van hetgeen elders binnen de eigen grenzen wordt aangetroffenzy kunnen zelfs geheel andere stoffelyke belangen voorstaan dan door een deel hunner medeburgers worden verdedigd. Toch voelen zij die ge meenschap, dat medeburgerschapzelfs de stryd over godsdienstige meeniugen en po litieke beginselen kan die eenbeid niet ver storen die zien hooldzakelyk openbaart in de wetgeving. De armste en minst ont wikkelde heeft hart voor zijn vaderland, en er moeten heel wat drogredenen worden gebezigd om hem te overreden, dat dit ge voel slechts een hersenschim is. Als we in eenig bezit niet worden be dreigd kan het gebeurendat we het wei nig tellenen er zelis over gaan redeneeren alsof het niets beteekent. Doch laat eens de zelfstandigheid eener natie ernstig ge vaar loopendan komen terstond alle sym pathieën boven. Zy, die met zekere be wondering hebben zitten luisteren naar de wysbeid dergenen, die de ouderwetschheid en de onhoudbaarheid van het beginsel der vaderlandsliefde zoo echt logisch uiteen wisten te zetten, springen op en snellen toe ter verdediging, en de vaderiaudloozen van gisteren veranderen plotseling in warme stryders voor de volkseenheidvoor de on schendbaarheid der nationaliteit. Gok hier geldt de waarheid, dat de natuur gaat bo ven de leer. Zullen wy ons erg bezorgd maken over de propaganda, hier en daar waargenomen ten gunste van de afschaffing van het „va- derlaudsch vooroordeel?” We betreuren haar zeker, omdat het jammer is den tyd te vermorsen met het auuhooren dier praat jes, maar voor het overige vreezen wy er geen ernstige gevolgen van. Wy, Ne derlanders, wij vormen een klein hoqpjt maar hebben dit by menige andere nati voor, dut er meer gemeenschappelyks is, in taalin zedeniu begrippendan by menig groot volk wordt uaugetroffen. Wat wij zyn, werden we dour onze geschiedenis, door hetgeen we gezamenlyk gedaan, ge leden, ondernomen en tot stand gebracht hebben. Die aansluiting kan door het ge praat der vaderlaudlouzeu niet in gevaar worden gebracht. Al meenen zyheel logisch te zyn, er is een hoogere logica dan die van het „elk voor zich”. Als het er op aankomt, jagen we met een krachtig „Leve het Vaderland” al die redenaars op den loop. Oversieht. Belgiëdat zich sedert eenige dagen kon ▼erheugen in een rust en vrede die hoogst noodzakelyk waren voor het land, is we derom het middelpunt geworden van allerlei ongeregeldheden. Te Benisseartby Door nik, n.l. hebben een duizendtal werklieden of liever gezegd werkstakers verschillende magazijnen geplunderd eu de politieagenten, die zulks wilden verhinderdenmet steenen geworpen, natuurlyk met dit gevolg, dat er een tiental belhamels gearresteerd werden. In de Borinage, w.>ar men ontstemd is .over de zware straffen aan de bedryvers van de jongste ongeregeldheden opgelegd, wil het ook nog niet vlotten. In Brussel zyn 23 personen veroordeeld tot straffen van 5U francs boete en zes maanden gevangenis terwyl er te Antwer pen eeu dertigtal gearresteerd werden. De Algemeene Raad der werklieden-party heeft alle werklieden uitgeuoodigdop 1 Mei te manifesteeren ten gunste van deu acht- uun-werkdag. Gemeenteraad te Berg-Ambacht, 22 April 1893. Tegenwoordig al de leden, behalve de heer J. P. Mahlstede. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van eene missive van Gedep. Staten dezer provincie, houdende toezending van een uittreksel der beschikking van het Min. van Binnenl. Zaken, d d 2 Febr. jl., met daarbg behoorenden Staat, tot vaststelling der ryksbydrage van de trak tementen der onderwgzers. Voor kennisgeving aangenomen. De heer Van der Leeden verzocht den Voor zitter zich te houden aan de volgorde der punten op het convocatie-biljet vermeld. De Voorzitter deelt mede, dat door hem altgd do ingekomen brieven enz. by het begin der vergadering zyn vermeld, in stemming gebracht wordt het voorstel van den heer Van der Leeden aangenomen met 4 stemmen. Tegen de heeren D. Oskam en O. Voorsluys. De Voorzitter brengt ter tafel dat door Burg, en Weth. zyn opgemaakt de kohieren vau den hoofdelyken omslag en van de hondenbelasting. Wordt overgegaan tot eene vergadering met gesloten deuren. Na heropening worden bovengenoemde ko- j bieren met algemeene stemmen vastgesteld, tot een bedrag «-• (hondenbelast.) Namens B. en op de verschillende posten, eonige af- en oversohryvinge discussie wordt besloten dit vergadering aan te houden. Op voorstel van B. en W. wordt besloten, onder intrekking van het raadsbesluit van 80 Sept. 1892, van G. Hoogendoorn een stuk land te koopen voor f 100 en van W. Voor molen een voor f 200, ten einde de grond verzakking aan de 2e Openb. School te kunnen herstellen en goedkeuring van Ged. Staten aan te vragen. Wordt met algemeene stemmen be sloten dit werk te laten uitroeren door den hoer D. Ooms, van Ammerstol. Wordt ter tafel gebracht de door don gemeente- arohiteot opgemaakte begroeting van aanbeste ding van onderhoud en vernieuwing der ge- meente-eigendommen. Na goedkeuring wordt deze gesteld in handen van B. en W. ter uit voering. B. en W. brengen verslag uit omtrent den toestand der gemeente, naar aanleiding van art. 182 der gemeentewet. De heer Van der Leeden verzocht den Voor zitter voorlezing omtrent Hetgeen over de ge- meente-politie in dit verslag vermeld staat. Na gedane voorlezing door den Voorzitter, geeft hy B. en W. in overwegingom in een volgend jaar, omtrent de maatregelen en den algemeenen toestand, waarover dit college meldt, dat de ulgemeene toestand in gewone tyden voldoende geacht wordt, en by byzondere gelegenheden vermeerdering van personeel noodzakelyk zyude. te laten volgen dat *p die gevallen echter in den dienst door de rgkspolitie op meer dan voldoende wyze wordt voorzien. Tot leden van bet stembureau werden be noemd, met den Burg, s D Oskam en D. Boelhi tot plaatsvervangers. Tot leden der fiuanoiëele commissie worden benoemd de heeren J. Van der Leeden, C. Ben schop en G. Voorsluys. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de rekening van W. Van der Hek en G. De Bruin, betreffende vervoer en vertering der politie tydens de kermis, niet te voldoen. De Voorzitter deelt mede de processen-verbaal der kasopneming Van den geineente-ontvanger op 28 Jan. en 13 April jl. Vorder deelt de V oorzittor mededat het procesgevoerd door de gemeente tegen den Burg., door de gemeento is verloren. De heer Van der Leeden vraagt of dit eene otticiëele mededeeling is, en de Voorzitter een' brief heeft; zoo niet, dat hy het dan niet als officieel zal beschouwen; het proces is begonnen met on waarheden en eindigde met onwaarheden. De Voorzitter zal op deze woorden niet antwoorden. Na een verzoek van dun heer Van der Leeden aan B. en W. om de rekeningen der Nieuwjaars-commissie jaarlyks te betalen, wordt, niets meer aan de orde zynde, de vergade ring door den Voorzitter gesloten.

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1