NTBLS, SCHORTJES. 1ST en ROU- st tnogelijken IEN-DASSEN, alle grootten IENS, eenige risico dES-TRICOT- IER, ÏEL, elen, Spiegels, netten, 3 Cana* schels, Kleeden, i Glas- en Aar- VERK. Zaterdag 13 Mei. 1893. N'. 1369. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht boring. appij in Effecten. JSENDAAL 1J n hoven. m, Offlciêele Kennisgevingen. ing. JART sich van de dege- in. Adres franco, n dit Blad. BINNENLAND. PI MG, len lï, Mei oormiddagz ten rfhuize van den ULDEMONT to IJsel, eel! it 1838.) LLEBOIS. UITTREKSELS uit de Kerkregisters Pachtcontract. BUITENLAND. Overzicht. 9 4 s SPRUIJT. I HARTOG waren, had zij niets dan F! liet 81-83. ■N NOOTEN. toekomst, die zy kunnen helpen voorbereiden. jaare, in het Gemeente SCHOONHOVEN. te bekomen iden Notaris lag 13 Mei riddags 10 uur, I” te rEI-, HOOI- Oosterwijk, COURANT. i zaken ter over een degelijk BOUW- en swerf, onder Bij kon. besluit is benoemd tot controleur der directe belastingen, in voerrechten en accyusen te Arnhem P. J. A. Clavarcau, controleur derzelide middelen te Gouda. JOUDEN MONDBOVEN LINKERS, Krui- kkar en PMats- en verkoop zal /(LUGE Mm lö9d, straat A a. Op t» zeer billijken HARTOG. CILAND, op rhem. r bij biljetten ir „aangebrachte ver- den .heer Borgesius, even Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiënvoor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Schoonhoven (vóór 1811), berustende op de Secretarie dezer Gemeente, kunnen alleen afgegeven worden op juiste aanvragenwat persoon en tyd van geboorte, overlyden of huwelyk betreft. bchoonhoven12 Mei 1893. De Ambtenaar van den Burger lijken Stand, J. G. DOESBURG. ZEI-, HOOI- den Dief- terwijk, on- de Geeren, HOOILAND, kei. en HOOI- sles en op deloos. en HOOI- alder, onder BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ScaoozHOvzM brengen ter opeubare kennis P. dat de HERIJK van MAThN en GE WICHTEN zal plaats hebben op 19, 20, 83, 24, 25, 26, 27 en 29 u“* «mu.4 in tint Locaal Lopiker- D0. 441. en 20 Mei voor de gewichten vuor fijuere weging (,in gebruik by Apothekers, Gvuü- en Zilversme den enz.). b. Op 23, 24, 25, 26, 27 en 29 Mei voor de gewicbteu voor ge woon gebruik en de maten. 2«. dat de gewone STR A AT8CH0U W, ingevolge art. 41 der Politie-V erurdu- nmgzal plaats hebben op Zaterdag 20 Met a. a.namiddags 4 ure. ’"''“^^WhToven12 ïeï"Ti>93. De Secretaris. De Burgemeester, H. G. UEELüOED. M. J. CHE VALUER. By gelegenheid van het bekende werk- loosheid-debat in de Tweede Kamer schetste de heer Goeman Borgesius in enkele Oreede trekken den uchteruifgang van Friesland gedurende de laatste 2ü of 25 jaren maar voegde er dadeiyk by dat daar op dit oogenblik niet veel tegen te doen is. Toch wel iets, meende de geachte Af gevaardigde. In aanmerking genomen, dat de boer meer kan laten verdienen als hy ’t zelf w«t beter krijgtwas hy van oordeel, dat, om de treurige gevolgen van het kwaad minder groot te doen zyn, in de eerste plaats betere wettelyke regeliug van het pachtcontract noodig is. Dat is een quaestie, die wel inzonder heid Friesland aangaat, omdat daar het aantal eigeugeëride landbouwers en hun gezameulyk grondbezit in verhouding tot den totalen landeigendom een laag cyier aangeeit, maar die ook van groot belang is voor de overige gewesten. „Volgens de tegenwoordige wet, in casu de 4e aideeling vau ons Burgerlyk Wetboek”, - seide de heer Borgesius „is er niet de minste waar burg, dut niet veel meer door den pachter voor zyn dikwyis buiten de proviucie wonenden landheer aan pacht moet worden opgebrucht dan met het oog op de werkelijke opbrengst redelyk mag worden genoemd. De eenige voor den pachter gunstige bepaling is deze, dat hy, wanneer buiten zyn toedoen de geheele of halve oogst is verloren geraakt, kun vol staan mei een kleinere pachtsom te betalen. Gaat daarentegen de ougst gedeelteiyk, maar niet geheel 01 ten halve verloren, dun kan hy op niet de minste reductie aanspraak maken. Maar bovendien, en dut doet de deur dicht de wet geeft met de eene hand wat zy met de andere ontneemt, want by het puchicoutract mag hef beding wor den gemaakt dat de pucnter alle voorziene en onvoorziene toevallen voor zyn rekening neemt; met andere woorden: aan de gun stige bepaling der wet kan nog goreuun- cieerd worden, en het is bekend genoeg dat dit regel is, omdat de landheeren de sterkste party zyn. Het aantal boeren dat er op aange wezen is om een hoeve te pachten neemt toe. De measteu hebben geen andere bron van bestaan; zy hebben slechts de keuze om óf land te pachten óf in het gild der boerenarbeiders over te gaan. Dat laatste doen zy heel ongaarne, en vandaar dat zy tegen elkander opbieden en dikwyis veel te duur pachten. Woont nu de eigenaar in Gelderland of Holland, dan beteekeut dut niets anders dan dat een veel te groot ge deelte van de opbrengst der boerderyook in slechte jarenbuiten de provincie moet gebracht worden, zoodat er voor de toe nemende bevolking, die op dien grond moet leven, geen voldoend bestaan meer te vinden is.” De wenschen, (foor den Afgevaardigde uit Zuilen gekoesterd ten opzichte vau de verhouding lusscheu landheer en pachters, drukte hy in deze woorden uit: Aan het ministerie van water staat, handel en nijverheid te Hage werd Woensdag aanbesteed: lo. het uit voeren van baggerwerk tot voortzetting der vorming van eene vaargeul a>in den benedenmond van het Spui op de Bieningeu. Minste inschrijver was T. Vol ker te Dordrecht, voor f0 169 per M’; 2o. de uitvoering van het baggerwerk in het Aardappelengat, behoorende tot de werken van het Hollandsch Diep en Haring vliet. Minste inschrijver was A- Van dér Vlies, Zalt-Bommel, f 0.172 per M’; J 3o. de uitvoering van baggerwerk infliet groot scheep vaarwater in het Hollanuch Diep. Minste inschrijver was J. P. De Gfoot, Giesendam, voor f0,174 per Ms. De Minister van Buitenland- sche Zaken brengt ter kennis van belang hebbenden dat, volgens bij den oonsul- genereal te Parys ontvangen mededëeling, ten gevolge van de langdurige droogte, in Frankryk groote beboette bestaat aan be langrijke hoeveelheden hooi. Gegadigden kunnen zich, onder prijsopgave voor franco levering in eene Frausche haven of aan een Fransch spoorwegstation, wenden tot den heer Sainte Claire Deville, directeur de l'Office Géuóral des Agriculteurs, Rue du HAvre 12, Parijs. In de zitting der Arr. Recht bank te Rotterdam van Dinsdag werd o. a. veroordeeld J. M. van ’t H., werkman te Schoonho ven, beklaagd van beleediging van een ambtenaar, tot f 15 boete. Vervolgens stond o. a. terecht: G. D., oud 53 jaarvoorheen zaakwaar nemer thans zonder beroepwonende te Schoonhovenbeklaagd van in het laatst van Febr. 1893, een bedrag van f22 ver duisterd te hebben dat hem in zyn betrek king door G. T. was toevertrouwd voor kosten van het in hooger beroep gaan van een vonnis van het kantongerecht te Schoonhoven. De bekla igde erkende wel de opdracht in deze niet uitgevoerd, maar er ook geen geld voor ontvangen te hebben. 3 getuigen werden in deze zaak gehoord. Mun en vrouw T. bevestigden pertinent dat beklaagde f 22 ontvangen had om in hooger beroep te gaan en dit niet gedaan had. Etsch 8 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. De vereenigde kegelclubs te Leerdam zullen aan den Ned. Kegelbond welke den 11. Juli te Leerdam een concours zal houden, drie medailles aanbieden. De beer B. Tukker, burgemeester van Leerdam, heeft een verguld zilveren medaille beschik baar gesteld. Ook de uitgevers van „De Leerdammer, weekblad van Leerdam en om streken”, hebben eene medaille aangeboden. Uit Dalem schrijft men ons: Het ziet er met land- en tuinbouw in deze streken treurig uit. De voortdurend hooge winden en de aanhoudende droogte belemmeren den groei van het gras zeer. De boomen hebben buitengewoon gebloeid, maar vruchten zetten zich weinig of niet. Velen hebben tot heden nog geen tuin vruchten gezaaid, terwyl sommigen dit werk al by herhaling, doch tot heden vruchteloos, verrichten. Als er niet spoedig regen komt, weet men niet, waar en hoe het een einde nemen zal. Het voormalige Paleis van wijlen Z. K. H. Prins Willem van Oranje, in het Lange Voorhout te ’s Hage, thans het eigendom van H. M. de Koningin, zal uitwendig een belangrijke herstelling on dergaan. De fraaie zandsteenen gevel, welke onder verf verborgen iszal in zijn oor- spronkelijken staat worden hersteld. De Amerikaansche Courant „De Nederlander” deelt het volgends mede South-Holland, 21 April 1893. Dat was zeker een welkome tijding voor onze land- en plaatsgeuooten, die nl. welke ons de verkiezing verkondigde van onzen algemeen geachten Pieter De Jong als „vre derechter.” Mr. Pieter De Jong kwam in het jaar 1859 op elfjarigen leeltijd hier aan, gradu eerde van Bryant’s en Strattons Bussiness College in 1870 en had reeds vóór dien tijd de hand gehad in alles wat de plaats zyner inwoning kon vooruitbrengen. Zoo was hij de man, door wiens toedoen in het jaar I860 een postkantoor hier werd opge richt, waaraan hij het eerst de betrekking van postdirecteur waarnam. Bij South-Holland’s bloei heeft hij by- zonder belang, eigen mr als hij is van een groot aantal zeer w.tardvolle vaste goederen. Den vorigen zomer maakte hij een uit stapje naar zyn by Rotterdam gelegen ge boorteplaats Oud-Alblas, alsmede naar En geland en Schotland. Bij de laatste verkiezing verkreeg hij in South Holland alleen 155 stemmen. Geen der kandidaten verkreeg.zoo vele stemmen als hy. Van het uiterste belang is het voor onze landgenooten in en om South-Holland dat zij nu een landgenoot tot vrederechter heb ben, te meer daar het een man is zoo ver dienstelijk en jioo geacht als Hon. Pieter De Jong. Het besluit ten gunste van den acht-uurs- werkdag werd bij acclamatie aangenomen. Alles liep in de beste orde af. In Huil blijft het nog maar op den ouden voet. De werkstaking houdt aan. Patroons en werklieden staan lijnrecht tegenover elkaar. De eersten beproeven het nog steeds met van elders aangevoerde „vrije” arbeiders, die zich dan voor een maand moeten verbinden. Een der groote hout-firma’s heeft reeds het voornemen ge openbaard, haar zaak naar Noorwegen over te brengen. In Londen hebben de scheeps- stokers en de kolenlossers besloten, mede te werken tot een algemeene werkstaking. In het Brifeche Lagerhuis is een begin gemaakt met de artikelsgewijze behandeling der Home-Rule-voordracht. Reeds bij artikel ;1 werd door Chamberlain verdaging voor gesteld en later door de Regeering besloten het debat over artikel I te sluiten, doch hiertegen kwam onder veel rumoer Lord Randolfph Churchill op, die verdaging voor stelde, bij wijze van protest tegen de wille keurige handeling der Regeering. Het voorstel tot verdaging van Lord Churchill werd verworpen, benevens ook dat van den conservatieven leider Balfour. Inmiddels echter was het middernacht geworden en het debat moest worden uitgesteld daar eene bepaling van het reglement verbiedt, tot over dit uur te vergaderen. By de verdere beraadslaging over artikel 1 werd nog een voorstel verworpen van den Parneliist Redmonddie den naam Legis lature (de benaming voor de aan Ierland te geven vertegenwoordiging) wilde veran derd zien in dien van Parliament. Bij het begin der zitting van dien dag waren de Sheuffs der City, in roode tab baarden met staatsiepruiken gekleed, (dus in gala kostuum), voor de balie van het Huis verschenen om namena Lord Major en Aiderman een bezwaarschrift tegen de Home-Rule voordracht in te brengen. De lersche Afgevaardigde Michael Davitt, die failliet werd verklaard, omdat hij zijne verkiezinga onkosten niet betalen kou, zal waarschijnlijk als lid van het Lagerhuis ontslag nemen. Het Ötorthing in Noorwegen heeft, niet tevreden met aan het Ministerie-Stang een votum van wantrouwen te geven en zijn vertrouwen uit te spreken in het door den Koning ontslagen Ministerie Steen, aan den afgetreden MinisterPresident Steen, als teeken van dankbaarheid, een jaargeld toe gekend van 6000 kronen, terwijl het trak tement van den Minister-President Stang zal geschrapt worden. Het conflict tusschen Volksvertegenwoor diging en Kroon nemen natuurlijk steeds ernstiger verhoudingen aan; vooral omdat er groot gevaar bestaat voor het ophouden der Uuie met Zweden. In Engeland, met name de tegenstanders van Gladstone, volgen natuurlijk met groote belangstelling dit conflict in Nuorwegeu. Gladstone nl. beeft als levend bewijs, dat verwezenlijking van zijne plannen uitvoer baar is, altijd gewezen op de Zweedsch- Noorweegsche Unie. Het is te begrijpen, dat de anti-Home-Rulen het gebeurde in het Noorden koren op hun molen vinden. Z. H. de Paus is bezig de laatste hand te leggen aan een encycliek, te richten tot de Europeesche Regeeringen, waarin hij zal betoogen, dat de zware militaire lasten, welke zy zich en den volkeren opleggen, de oorzaak zullen zijn van velerlei rampen. Eene algemeene vredelievende staatkunde zou, volgens den Paus, het streven bevor deren tot leniging van de nooden van den urbeidetiliè'ix, stand. In dezen trant moet de Paus ook tot Keizer Wilhelm hebben gesproken, en zelfs zouden eenige Mogend heden, als Oostenrijk, België en bpanje hare instemming reeds hebben betuigd. In den omtrek van het Huasiscbe dorp Bogorodska (Prov. Moskou) is een meisje een-en-vyftig dagen lang ouder de sneeuw bedolven geweest. Zy viel op een hoop stroo in slaap en bevond zich bij haar ontwaken begraven onder de sneeuw. Het arme meisje leefde eerst van een paar stukken brood, die zij bij zich had; toen die op waren, had zy niets dan sneeuw om te eten, en zij leed ontzettend van den honger. Haar hulpgeroep werd door nie mand vernomen en intusschen hoorde zij telkens voetstappen in de nabijheid van de plek, waar zy levend begraven was. Toen men haar eindelijk vond, was zij bewusteloos en geheel uitgeput. Het duurde verscheidene dagen, voor zy eenigszins her steld was. Aan de stad Chicago zal, na afloop van de wereldtentoonstelling een groot gedenk- teekeu voor Columbus gegeven worden, dat men in een der stadsparken zal plaat sen. Het zal een marmeren tempel zijn met elf beeldgroepen, het werk vau ver maarde Italiaanscue beeldhouwers. 7EI-, HQ01- nder Vuren S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, - Uitfinn. -y Ook de quaertie der beteringen” Aqfr d o zooals uit het bovenstaande blijkt, ter sprake gebracht; hij wenscht den land eigenaar de verplichting op te leggen, bij de wet, daarvoor een behoorlijke vergoeding te betalen. Laat ons echter wel onder scheiden. Indien het eenvoudig maatregelen zijn, die tot doel en uitkomst hebben, de opbrengst van den bodem te verhoogen ge durende den tijd dat bet pachtcontract loopt, dan bestaat er voor die schadeloosstelling geen voldoende reden. Zijn het echter ver beteringen van blijvenden aard, bijvoorbeeld voor geregelden waterafvoer, door ophoo- ging of door draineeriug, dan wordt het een andere zaak. Zulke dingen doet m^n niet zonder overleg met den landheer, «u dan spreekt het vanzelf dat ook behoort vastgesteld te wordenwelk deel der kosten de laatste voor zyn rekening zal nemen. Maar by een zuivere toepassing van het beginsel, door den heer Borgesius zelven gesteld, vervalt dit bezwaar geheel Er wordt dan een overeenkomst gesloten waarin zoo nauwkeurig moge lijk is bepaald, hoe lang en op welke wijze de grond door den pachter zal worden geëxploiteerdge dachtig aan het spreekwoorddat een goed accoord een zachte scheiding maakt, zal men wel zoo wijs zijn op alle omstandig heden te letten, die zich by het gebruik van den grond en de gebouwen voordoen, en het contract daarnaar inrichten. Van de zuivere opbrengst krijgt de landheer zóó veel procent, de pachter behoudt de rest. Dat is dus, na aftrek van alle onkosten, ook die welke gemaakt zyn om bet bedrijf meer winstgevend te maken voor beide partyen. Ons lacht het denkbeeld toeom de ver ouderde bepalingendie het contract van landverhuur heeten te regelen, eenvoudig uit het Burgerlek Wet wek te lichten, en te vervangen doo£ dit u^ikelDe wet regelt de voorwaarctónwaaraan het pacht contract behoort te voldoenmet dien ver stande, dat den eigenaar een evenredig aandeel van de zuivere opbrengst worde verzekerd. En dan kon men een wet ma ken, die aan redelijke eischen voldoet. De beslissing over de legerwet in einde lijk gevallen Na nog eenige redevoeringen^ in den Duitmiien Byksdagwaarnaar nie mand meer luisterdeis de legerwet als „verworpen” verklaard. ,De Rijkskanselier las de Keizerlijke boodschap voorwaarbij de Rijksdag wordt ontbonden. De nieuwe Rijksdagverkiezingen zouden tegen 1b Juni reeds wordefi uitgeschreven.— Alle partijen zijn dan ook reeds druk in de weer. De Duitsch vrijzinnige partij, waar van 6 leden voor de Regeering hebben geA stemdis dientengevolge in 2 groepen ver deeld waarom de eene onder Eugen Richter zich de Vryziunige Volkspartij zal noemen terwijl de andere de Vrijzinnige Vereeniging heeten zal. Conservatieven en nationaal- liberalen zullen weder samengaan. Het gedruisch der verkieziugs-beweging begint al weer langzamerhand. Reeds ver scheen een manifest der volkspartij tegen elke legeruitbreiding, terwijl de vryzinnige volkspartij en de vryzinnige vereeniging ook hare verkiezings-maniiesten inzonden. Het laatste, door Rambergen gcteekend, ver langt tweejarigen diensttijd. Ti. M. Keizer Wilhelm heeft zyn hart eindelijk eens lucht gegeven in zake de verwerping der legerwet. Toen Z. M. de troepen geïnspecteerd had, beeft hij de officieren van den staf om zich heen verzameld en hen aldus toe gesproken Ik heb my tot myn spyt bedrogen ge vonden in mijne verwachting dat de Rijks dag de legerwet zou goedkeuren. Nu hoop ik, dat de nieuwe Kyksdag zulks doen zal. Mocnt het echter evenmin gelukken, dan ben ik van plan, alles, wat in myn macht is, aan te wenden om myn doel te bereiken. Ik ben overtuigd, van de noodzakelijkheid der legerwet tot behoud van den vrede. Ik geloof niet, zoo vervolgde Z. M.dat het volk zioh door onbevoegden zal laten opruien. Op het stuk der legerwet, weet ik my één met de Bondsvorsten, met het volk en met het leger. Vooral het laatst beweerde wekt veel opzien. De ontbinding van den Rijksdag zal de onmiddelhjke her-arrestatie van Ahlwardt tengevolge hebben, die nog wel vóór de Regeering gestemd heeft. Met de ontbin ding nl. vervalt zijn mandaat en het besluit vau den Rijksdag, krachtens hetwelk hij voor den duur daarvan onacuenubaar is verklaard. Nu kan hy dus elk oogenblik gevangen ge nomen worden. Zooals gemeld is heeft men in Engeland de 1 Mei-viering gehouden op den daarop- volgenden Zondag. Te Londen werd eene vergadering ge houden in Hydepark waaraan ruim 60.000 man deel heelt genomen, Het waren meest werklieden vereeoigingen met muziek en vaandels. Enkele Parlementsleden werk lieden en eenige vreemdelingen voerden van ai hun preekgestoelte (kanen) het woord. „Indian ons Burgerlijk Wetboek in dien zin werd gewijzigddat de bepalingen van art. 1628 en volgenden aanmerkelijk werden uitgebreid, indien bepalingen werden ge maakt in dien geest, dat de landheeren, voor zoover de pachter voor goede bebou wing enz. heeft gezorgd, zich met een zeker deel van de zuivere opbrengst moes ten tevreden stellen en ook verplicht wer den den pachter een behoorlijke vergoeding te geven voor aangebrachte verbeteringen, en men stelde dan tevens voor officiëeie pachtconditiën om bij geschil uit te maken wat opgebracht moet wordendan zou ongetwijfeld reeds veel zyn gewonnen, dan zou ook door de boeren in hun kring meer arbeid kunnen worden verschaft.” De heer Van d«r Feltz is op het punt der pachtcontracten veel meer optimistisch. Er eerst op wijzende, dat het geen klei nigheid is de desbetreffende artikelen van het Burgerlijk Wetboek te herzien, stelde hy de vraag: „Is de geachte spreker nu inderdaad overtuigd dat die gebrekkige pachtcontracten de oorzaak zyn vun de malaise onder den landbouwenden stand Zou hij my één voorbeeld weten te noemen van een boer, wien geweigerd is, zoo al niet geheele kwijtschelding, althans resti tutie van een groot deel van de pacbt, wanneer de oogst geheel mislukt was? De eigenaars hebben wel degelijk rekening te houden met den toestand vun de pachters; en de pachters, die niet betalen, och, ze worden met zoo gemnkkeiyk en op stel en sprong van hun pacht ontzet, als ze met betaling t^n achteren zyn, en ik weet by ondervinding, dut er nogal eens wat wordt kwijtgescholden en uitstel van betaling wordt verleend. Het is ook niet zoo, dat wanneer boerenplaatsen verpacht worden, de liefheboers zoo voor het grypen zyn. Daar zyu de toestanden niet naar. De boe renplaatsen kumuen weleens een jaar leeg staan, dat gweurt ook weleens, dat ii sells geen zeldzaam beid.” Optimisme is een heerlijk ding ter ver zekering van eigen gemoedsrust, maar iu de politiek moet men er voorzicntig mee zyn, want het leidt niet zeideu tot het bezigen van minder houiauyileude argu meuten. De heer Van der Fultz moge, als landheer, geenszins tot de oubarmhurligen bebouren, die het onderste uit de kan be geeren, Diet alleo zyn geiyk hy. En bo vendien, al is in vele gevallen de practyk beter dan het strenge recht toeluatop het laatste komt het aanen daarvan alleen was sprake in de beweringen van den heer Borgesius. Het moge geen kleinigheid zyn. de gewraakte artikelen van het Burgeriyk Wetboek te wijzigen, zoodra de over tuiging levendig isdat zy met beantwoor den aan de eischen der rechtvaardigheid moet de Wetgevende Macht tot die her vorming overgaan. Daar is zy voor. Het was daarom een teleurstelling, dat de Minister van BinDculundsche zaken zich onthield van „met den geachten afgevaar digde uit Zutlen in gedachten wisseling te treden over dd herziemng vau ons burger iyk recht,” we hadden zoo gaarne ver nomen, al ware het ook met een enkel Wuord, hoe de Regeering daarover denkt. De zaak is dun ook door enkele der vol gende sprekers slechts eventjes aaugeroerd, maar met op zoodanige wyzedat aan een ernstige poging om langs wettelyken weg een betere regeliug in het aanzyu te roe pen, kan gedacht worden. Toch valt niet te ontkennen, dat zij een dringende behoefte is. Wanneer twee par tyen samenwerken om een gemeenschap- pelyk resultaat te verkrygeu, dan gaat het met aan haar onderlinge verhouding zóó vast te stellen, dut de geheele risico aan één kant komt. En du is hier feitelyk het geval. De landheer ontvangt een vaste som, onaihaukelyK van de fiuahciëele uit komsten der iaudoouw onderneming. Zyn deze slecht, het is niet altyd te wyteu aan geneele of gedeeltelyke mislukking van den oogst; zelis by een zeer ruimen oogst, om welken te verkrijgen de pachter zyn beste krachten heelt ingespannen, kunnen de pryzeu der producten zoo laag zyu, dat er weinig verdiend wordt. De tegenwoordige tyd bewyst zulks ten volle. Hoe rijk was niet verledemjaar de opbrengst in nature, en toch, hoó.schraal menigmaal de winst, in geldswaarde uitgedrukt 1 Van den stand der markt behoeft de landeigenaar zich mets aan te trekken, als hy niet wil. De heer Borgesius verlangt, dat de land heer een billijk aandeel outvange van de zuivere opbrengst, en inderdaad, dat is het stelsel der toekomst. Dan werken ka- pitaul en arbeid samen, en krygc elk wat hem in redolykneid toebehoort, dun zyn beiden belanghebbenden by een goede uit oefening van het bedryi. Urn tot dit stelsel te geraken en het, zoo het mocht worden ingevoerd, goed te doen werkeu, heobeu we noodig verstandige boeren, geheel op de hoogte vau huu vak, eu die tevens be dreven zyn in de laudoouw-boekhoudiug. Eeu weuk voor al degenen, die met weu- schen te blyveu uederzitteu by de pakken, maar het oog gericht houdeu op een betere Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders.

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1