RING, UIS IER, MD. T Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht iping. luit ouwland, em, thrijwg Zaterdag 3 Juni. Lek, :taren, in eel t Centiaren. rA, leepshout, Schoeipalen partjj versch jen Plaathout on Planken nden geschikt. Officiëele Kennisgevingen. NATIONALE MILITIE. BUITENLAND. Overaieht. BINNENLAND. WAARHEEN? tge- in gezag, stelling.) ker, in F! liet 81-83, is LN NOOTEN. WOfflOfflMl COURAHT. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Franco p“* neeren bij I Centiaren, i in gedrukte 193 gratis ver in genoemden JABTELEIJN oornemens op Juny 1893, MAASKANT is voornemens Hó tel van den •EN DEKKER, ien 7. Juni, Woensdag de dagen des het openbaar :eer billijken i. Te bevra* 90 eta. 25 1 October 1893. 1893. n i 1893, ten FBOVEN, van iisraad >ren Werken. om kontant de en liggende en in een van ver- beperking zoo heel Uitgebr. stemmen. 926 261 34 222 93 401 138 63 132 74 183 1227 uang Scheiwjjk ir Gorinohem, Gouda Boskoop Moercapelle Waddings veen Moordrecht Nieuwer kerk adIJsel Ouderkerk a/d IJsel Krimpen a/d IJsel. Krimpen a/d Lek Gouderak Lekkerkerk F. HEIJMAN al aldaar op i 1893, voonn. K. VERGEER, mwd en goed op Vrijdag e, ingewacht DEN, alwaar iggen, alsook ch uaoht. Gemeente SCHOONHOVEN. L ROOS AN DER R Zn MACEU- IDRIKS, I08S0N, faarlem IAAT en DOOL, N DER Ouder- Krim het GRAS- Land, gele- r, beoosten Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrgdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiënvoor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Deze Courant wordt das Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. per oost door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. De lezer zal opgemerkt hebbendat wat we hier schreven, volkomeu van toepassing is op de voorgestelde kiesreohtuitbreiding al hebben we dat woord niet gebezigd. Oproeping van Verlofgangers werkelijker, dienst Do BURGEMEESTER van Schoonhoven maakt bekend, dat de in deze gemeente wonende Verlofgangers, behoorende tot de lichtingen 1890 en 1891, van de verschil lende korpsen in werkelyken dienst, worden opgeroepon om in den wapenhandel te worden geoefend. De Staat, waarop de lichtingen, korpsen en, onderdeelen en tijdvakken van opkomst onder de wapenen voorkomen, is op de bestemde plaats aangeplakt. Schoonhoven, 1 Juni 1893. De Burgemeester, J. J. LAZONDER, Loco- Burg. niets anders is dan vrees,de vrees voor rustverstoring, voor /-volutje misschien. Dat ia niet waart 'Tfdnt, die naam mug niet worden toegepast, als men wijst op een natuurlijk gevolg, dat zelfs te billijken is. Laat ons zoo duidelijk mogelijk zeggen wat wij bedoelendoor onthouding van kiesrecht verleent men het recht van verzet. Immers, wij redeneeren aldus: In een geregelden staat zijn revolutie’s onmoge lijk, omdat de burgers het middel bezitten om hun wenschen te doen kennen, hun grieven uit te sprekende hervormingen die zij verlangen te verkrygen. Dat middel is het stembiljet. Dat is het eenig bruik bare wapen in den politieken strijd: Het bezigen van elk ander is een misdaad. Zoo is het. Maar als gij na aan een groot deel des volks, dat wenschen koestert, dat grieven heeft, dat hervormingen verlangt, te recht of ten onrechtedat hebben wij niet te bepalen, het eenig wettige wapen onthoudt, wat dan? Dwingt gij dan niet, naur een ander te grijpen, alzoo tot mis daad over te gaan Het zij ons vergundten slotte de woor den aan te halen, waarmede de Minister van Binnenlandsche Zaken in zjjn prach tige Memorie van Antwoord ditzelfde punt bespreekt, op een wijze, die wel geschikt is om weifelenden te overredon: „Voor de meening, dat onze staatkundige en maatschappelijke instellingende geves tigde regeeringsvorm en het eigendomsrecht niet tegen een groote vermeerdering van het aantal kiezers bestand zouden wezen, wordt eenige gegronde reden piet aange voerd. Alleen de onbestemde vrees kan daarvoor worden aangegeven. Of wel die regeeringsvorm en dat eigendomsrecht be antwoorden niet aan de behoeften van onzen staat en van onze maatschappij en dan zal geene beperking van het kiesrecht hen op den duur kuuneu stuau^ft fcjudenof wèl die behoeften worden daardoor op de best mo gelijke wijze vervuld en dan zuilen geen volksmenners of eerzuchtigen bij machte zyn om ze omver te halen. Dat de toe komstige kiezers ieder voor zich op lots verbetering bedacht zullen wezenkan worden toegegeven. Zy zijn het waarschijn lijk ook thansal bezitten zij het kiesrecht niet. En de tegenwoordige kiezers zijn het ongetwijfeld evenzeer. Maar welke verbe tering kunnen die allen verwachten van de omverwerping der maatschappelijke instel lingen? De groote meerderheid is stellig overtuigd, dat zij daarvan niet is te ver krijgen. Voorlichting daaromtrent aan hen die haar behoeven, is overigens de plicht der meer ontwikkelden. Dat dezen de staat kundige en maatschappelijke orde niet tegen onderzoek, bespreking, uitbreiding van het kiesrecht bestand zouden achten, mag de Regeering niet aanuemen.” Aannemeuheeren tegenstanders I In Ierland is men nog steeds bezig, tegen Home-Rule te velde te trekken, voornamelijk onder leiding van den Markies Salisburydie wederom eene redevoering gehouden heeft in de Guildhall te Derry, waarin hij de mannen van Ulster aanspoorde, om zich hun voorgeslacht waardig te toonen. In de provincie Ulster is men dan ook drak bezig, zich tegen de Home-Rule voor dracht te verzetten. Het plan moet zelfs bestaan, daar een afzonderlijk Parlement voor Ulster te vormen met oenen uitvoe renden Raad aan het hoofd en uitsluitend belast met verzet tegen Home-Rule. Lord Salisbury heeft eene groote demon stratie van 15000 personen te Londonderry bygewoond. Zij gingen in optocht door de feestelijk versierde straten en defileerden voor het stadhuiswaar Lord en Lady Sa lisbury tegenwoordig waren. Salisbury werd ’s avonds onder gejuich uitgeleide ge daan. Te Ballymena werden de paarden van zijn rijtuig gespannen en dit in triumf naar Glearm getrokkenwaar Lord Salis bury vertoefde. Een zeer ijverig tegenstander van Home- Rule is ook Lord Randolph Churchill., Gladstone blijft steeds op zijn stuk staan en verklaart, dat zijne meerderheid vastbe raden is en besloten haar plicht te doen. Op zijn laatste reis naar Londen werd hg by het passeereu van Chester, door de liberale vereeniging aldaar begroet met een adreswaarin de beste wenschen voor het welslagen van Home-Rule waren weggelegd. In het Britsche Lagerhuis heelt Lord Grey, de vice-Minister van Buitenlandsche Zaken,eens een verslag gegeven omtrent den oorlogstoestand in Atjeh die nog maar niet schijnt te zullen eindigen. Echter heeft de Nederlandsch-lndische Regeering nu het bevel uitgevaardigdde blokkade der kust van Atjeh gedeeltelyk op te heffen. De Hertogin-Weduwe van Sutherland, die hare gevangenisstraf (wegens het ver duisteren van papieren) heelt uitgezeten, is uit de Holloway-gevangenis ontslagen en naar haar buitenverblijf te Windsor teruggekeerd. By haar thuiskomst vond zy een zilveren kistje met L 250 het bedrag der haar opgelegde geldboete dat een deputatie van vrienden daar voor haar had gebraent. De Fransche Kamer heeft met 312 tegen 216 stemmen besloten, een ontwerp in overweging te nemenwaarin het mandaat van Afgevaardigde onvereenigbaar wordt verklaard met het bekleeden eener openbare betrekking. Hoe de Minister-President, de heer Dupuy, ook op zijn neus keek, in aanmerking genomen zijn plan, om de aan staande verkiezingen te zullen leiden! Behalve alle staats-ambtenaren zullen ook waarschijnlijk alle geestelijken uitgesloten worden van het mandaat van Afgevaardigde. Grandin, de wandelaar, die onlangs te voet de reis van Parijs naar St. Petersburg deed, is thans, naar men bericht, volslagen krankzinnig geworden, zoodat men hem in een gesticht moest laten opsluiten. Hij wandelde door de straten van Parijs in een zeer eigenaardig costuum, een groot bord met de aankondiging van zijn „voetreis naar Chicago” op den rug. In Duitachland is men bezig, zich ijverig voor te bereiden voor de aanstaande ver kiezingen op 15 Juni. Onze bekende Dnitsche Rijksdag-Afge- vaardigde Von Huene heeft zich op nieuw candidaat gesteld, met het oog opdeleger- wet, die hij noodzakelyk acht voor het wel- zijn van het land. Hij scheidt zich af van zijne vroegere partij (het ultramontaansche centrum), omdat hij het niet eens is met haar progamma. Nu is er dus tegenover den sterken rechtervleugel der centrumpartij een lin ker tot stand gekomen, die, hoewel minder krachtig, zich toch terdege kan doen gelden. Beide partijen staan in groote vijandschap tegenover elkaar. Opmerkelijk is het, dat ditmaal de candidaten meest tot den land bouwenden stand behooren, met name in Silezië en in Westfalen. Onder de tot candidaat gestelden behoort ook de bekende Krupp, die, nu het voor namelijk de legerwet geldt, natuurlijk van de partij moet zyn. In de Spaaneche stad Pampeluna heerscht groote ontevredenheid, wegens de voorge nomen verdere inkorting van eenige oude financieeje voorrechten dezer stad. De ge meenteraad ondersteunt dit verzet, doch de Regeering gaat voort met hare bezuinigin gen. Men vleit zich met de hoop, dat de Minister, met het oog op den tegenstand, zyne plannen niet zal volvoeren. De jonge Koning van Servië is druk aan zyne benoemingen bezig. Zoo verhief hij o. a. den door hem weggejaagden Oud- Minister President Garaschanine tot kolonel by het leger en schonk amnestie aan de veroordeelden wegens verzet tegen de ten uitvoerlegging van het over ex-Koningin Nathalie uitgesproken ban-vonnis. In den Italiaanschen Senaat heeft men een aanvang gemaakt met de beraadslaging over de pensioenen-wet. Tot nu werd de wet bestreden. Men vreest, dat de uitslag wet eens noodlottig zou kunnen worden voor de Regeering. Een Haeaisch soldaat, Alexander Smir- now genaamd, heeft een klimtoestel uitge vonden, met behulp waarvan soldaten in volle uitrusting, met geweer, ransel enz. gemakkelyk in boomen of tegen telegraaf palen op kunnen klimmen en even gemak- keljjk weer- naar beneden kunnen komen, wat bij verkenningenhet af breken van telegraafverbindingen en bij de verdediging van bosschen van groot nut kan zijn. Proeven te Dunaburg met het toestel, genomen door het regiment van den uit vinder het regiment Yourieuwhebben goed voldaan. Te Johannisburg in de Transvaal is een druk bezochte volksvergadering gehouden, waarin met algemeene stemmen besluiten werden genomen ten gunste van belasting vermindering en het verleenen van stem recht aan alle burgers van steden. De heer Tudhope wees er in zijne redevoering op, dat er rekening moest gehouden worden met de rechten der „uitlanders”, wilde men geen burgeroorlog in het leven roepen. Deze verklaring schijnt diepen indruk ge maakt te hebben op de gemoederen, want er is nu eene deputatie benoemd, om de wenschen der „uitlanden” te verneme^i. De Min. van Binnenl. Zaken, overwegende, dat Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden ontslag heeft genomen als lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraalen dat derhalve een verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in het hoofd-kiesdistrict Beverwijk, heoft be paald dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Btaten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Beverwijk zal plaats hebben op Dinsdag 20 Juni; dat de her stemming, zoo noodig, zal geschieden op Dinsdag 4 Juli daaraanvolgende. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkies district Gouda zijn uitgebracht 2227 stemmen van onwaarde 18. De stemmen waren al dus verdeeld: J. N. Bastorf (conservatie!) 815; T. G. G. Valette (liberaal) 712; A. Wij Nederlanders zyn, hoofd voor hoofd beoordeeld, voorzichtige lieden, en als natie, behoedzaam. Op ijs van één nacht wagen we ons nooit. En zullen we eens overgaan tot een sprong, we nemen eerst een langen aanloop, doen dien twee-, drie maal over, en overleggen middelerwijl zorg vuldig, waar we terecht zullen komen. Dat is een voortreffelijke eigenschap. Verzinteer gij begintdie spreuk in eere te hebben gehoudenheeft ons volk be hoed voor al te snelle wisselingendie elders veel kwaad deden, ’t Is geen deugd van ons, dat we zoo zijn, anderen sto ken weleens den draak met het Hollandsch flegma en Jantje’s bedaardheidwe zyn zooomdat de natuur ons zoo maakte en de omstandigheden ons zoo hielden. Maar absoluut goede eigenschappen zyn er niet veel. De meeste moeten be schouwd worden in haar uitwerking, in den invloed, dien zjj op de handelingen teweegbrengen. Men kan ook te voorzich tig zyn. Niet altijd is het doenlijk, precies de mogelijke gevolgen van een besluitvan een daadna te gaanen het volle gewicht der verantwoordelijkheid mag niet gelegd worden op degenendie het nemen of er toe overgaanwanneer zij in de ziel over tuigd zyn dat het noodzakelijk is, dat ont houding grooter kwaad zou doen dan zelfs een minder gunstig verloop der gevolgen uit een handeling doet voortvloeien. Men moet ook eens wat durvenver trouwen hebben in de menschen, die bij de zaak betrokken zyn, een niet al te donkere verwachting van de gebeurlijkhe den der toekomsten wat moedom aan altyd mogelijke kwade gevolgen het hoofd te bieden. Mijn hemel, de weg leidt nu eenmaal voorwaartsterug kan niemand, en stilstand zou ons doen bevriezen: wat rest er nu andersdan maar rustig en vast beraden op te marcheerenal kronkelt soms het pad wat grillig, zoodat men nietaltyd mijlen ver vooruit kan zien? Columbus wist ook niet precies waarheen hij zeildeen eigenlyk beeft hjj ’t zijn heele leven niet geweten. Alleen hiervan was hij overtuigd dat hjj, steeds westwaarts gaande, in Indië sou belandenhet bestaan van een vijfde* werelddeel was voor hem nog minder dan een vraagteeken. Toch ging hij. En evenzoo menig landgenoot van ons, die kloek ondernam, omdat hij geloofde in de uitvoerbaarheid van zjjn denkbeeld. Ook eene natie kan geplaatst worden voor een samenloop van feiten en omstandig heden, die haar dwingt tot een besluit. Dat er dan met allen ernst wordt overwo gen, dat het vóór en tegen wordt verge leken, dat men, afgaande op elders ver kregen ervaringen, de bezwaren niet over het hoofd ziet, is zeer natuurlyk. Wij doen datindachtig de verantwoordelijkheiddie de xelfregeering ons oplegt. Vroeger, toen de Vorst alleen baas was, in Nederland hebben we zooiets nooit gekend, en uitsluitend het advies inwon van een klein kringetje van door hemzelven gekozen of of hem opgedrongen raadgevers, was het volk niet verantwoordelykmoest het zich de dingen, die kwamen, laten welge vallen. Somtijds kwam het tegen druk kende maatregelen in verzet, en dan had men den burgeroorlog, ook al geen aangename toestand. Thans cordeelen we zeil, door middel van de pers en in onze vergaderingen, en we besluiten bij monde van onze vertegenwoordigers in het Par lement. Brumm elkamp Jr. (anti.-rev.) 675. Alzoo herstemming tusschen de heeren Bastert en Valette. By de verkiezing voor een Lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal in het hoofdkiesdistrict Gouda zijn uitgebracht in de onder kiesdistricten het navolgend aantal stemmen. Aantal Kiezers. 1147 362 45 312 140 148 187 87 152 116 296 2992 Bewerkt of onbewerkt goud en zilver en andere kostbaarheden kunnen voortaan ter verzending naar Frankrijk en de Fransche koloniën per pakketpost wór den toegelaten. •—De kersen-verpachtingen zijn in de Betuwe in vollen gang. Naar schat ting worden zij verkocht tegen 2 tot 2 Jet. per half KG. op den boom. Op sommige plaatsen zelfs tegen 1 4 1J ot. Wat zullen we zoodoende goedkoops kersen eten; Inhoud van het Juni-Nr. van „de Nederlandsche Politiegids”. Hoofdartikels: Martelaren. Het 75-jarig bestaan van de Maréchaussée, door de Re dactie. Bijdragen: Het Politiewezen in Nederland III, door Mr. J. Bool. Vraag en Antwoord: Wapening en kleeding der Rijksveldwacht; ontslag van veldwachters: strafrechtdrankwet. IngezondenSte nografen bij de politie, door C. J. v. Geel, met aanteekeningen van J. L. Wery en de Redactie. Bericht. Sprokkels. Ad vertentiën. De heer Labruière, onder wijzer aan de openbare school te Giessen- dam, heeft, na eenigen tijd onder leiding te zijn geweest van Ds. K. W. Hulstyn, met gunstig gevolg voor het Classicaal bestuur van Dordrecht, examen afgelegd als Gods- dienst-onderwijzer. ♦ALBLASSERWAARD Tn VIJFHEEREN- LANDEN, 1 Juni. Bij aanhoudende Westen en Noord-Westenwinden, die koel weder ver oorzaken, drijven voortdurend buien over, die echter zeer weinig regen ontlasten schier alle gewassen en vruchten snakken naar vocht; in tal van weilanden, vooral buitendijks, is geen gras meer te vinden. Ook de kersen, die er buitengewoon veel zyn, hebben hoog noodig behoefte aan regen; niettegenstaande ze nog erg klein zyn, be ginnen velen al een geel-roode kleur te f van „arremoei” zooals men dat hier noemt. •ALBLASSERWAARD en VIJFHEEREN- LANDEN, 2 Juni. De handel in kaas was deze week flauwer en de prijs f I h f 2 per 50 kilo lager dan de vorige week; naar boter bestond flinke vraag, weiboter was onveranderd, goóboter 5 cents per kilo hooger in prijs. Men besteedt thans in deze streken voor kaas van f 20 tot f 24 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit, goóboter fO,62J, weiboter f0,50 per J kilo. BOSKOOP, 30 Mei. Alle bewoners van Snijdelwijk, gemeente Waddings veen, gren zende aan deze gemeente, wenden bij dö betrokken autoriteiten ernstige pogingen aan, om bij ons ingelijfd te worden. Voor de annexatie van een gedeelte der gemeente Waddings veen bij Boskoop is veel te zeggen, vooral uit het oogpunt van on derwijs, politie enz. Er zijn huizen ge bouwd op grond, gedeeltelijk aan onze ge meente en gedeeltelyk aan Waddingsveen behoorendezoodat men niet zeker kan wezen in welke gemeente iemand geboren of overleden is. Zoo behoort ook over on- geveer een kwartier gaans de helft der Gouwe tot de eene en de andere helft tot de andere gemeente, wat met drukke stoom- ft en scheepvaart tot verwarring aanleiding kan geven. Naar men verneemt, is men hier niet ongenegen, onder zekere voorwaarden, met eene inlijving van Snijdelwyk genoegen te nemen. GELDERM ALSENBI Mei. Gisteren had alhier de verkiezing plaats van een lid der Provinciale Staten van Gelderlandter ver vanging van den heer Mr. M. Viruly van Vuren en Dalem. Uitg«bracht werden 1300 stemmenwaarvan 301 op den heer H. H. G. Van Everdingen (lib.) en 894 op den heer P H. Den Ouden (lib Laatstgenoemde is dus gekozen. •HAASTRECHT, 31 Mei. Bij de publieke aanbesteding voor het maken van een nieuw brandspuithuisje in Roosendaal zijn heden morgen 4 insohrijvingsbiljetten ingeleverd. Ingeschreven werd door den heer C. W. Den Hoed, voor f 295, door den heer J. Jansen, voor f280, door den heer C. Straver voor f 276 en door den heer J. Van Dam, voor f 271. Aan den laatste is het werk gegund. Tegen die politieke hervormingdie ons zal brengen op een keerpunt in onze ge schiedenis, worden ernstige bezwaren aan gevoerd. Op een keerpuntniet in dien zin, dat we terug denken te gaan op den tot dusver gevolgden wegmaar in zooverre dat het inderdaad te weinig opgewekte staatkundig leven plaats zal maken voor een levendige belangstelling. Of deze nu de pewenschte vruchten zaï opleveren of die belangstelling ons geschikte wetge vers en goede wetten zal schenken,ja, dat is de vraag. Maar is bet wel noodzakelijkdaarop eerst een antwoord te vinden Kon iemand op on wederlegbare wyze aan toenen, dat zulks niet het geval zal wezen, dan wordt het iets anders: niemand doet een sprong, als hij vooraf weet dat hij met gebroken boenen op de straatkeien zal terecht komen. Evenwel, al wat wij van die toekomstige gevaren vernemenbepaalt zich tot het uitdrukken van vrees. Men ducht over- heenebing van het proletariaat, aanran ding van het eigendomsrecht, vernietiging van het gezag, verbreking van den band tusschen het Nederlandsche volk en ons Vorstenhuis. Precies als in 1848toen de rechtstreek- sche verkiezingen werden ingevoerd. Toen zag men in zijn verbeelding ook al deze dingenteweeggebracht door een Kamer, die voor het meerendeel zou bestaan uit klompendragers. De uitkomst is echter nogal geruststellend geweest. Ér zouom een dezer ongewenschte veranderingen tevoorschijn te roepen, een zeer groote meerderheid in beide Kamers moeten zijn, die haar doordreef, en der halve ligt aan de openbaring dezer vrees de overtuiging ten grondslagdat de massa van ons volk niets liever wenschtdan zoo gauw mogelijk onze staatsinstellingen om ver te werpen, onze maatschappelijke re geling om te keeren. Maar als dat zoo is, dan gebeurt bet gevreesde te avond of morgen toch. Als een volk iets ernstig wildan is het niet tegen te houden mon wacht dan slechts op een organisatie van het weerstandsvermogen tijd als de onze, nu het recht eeniging aan bijna geen enkele is onderworpenkost dat niet veel moeite. Doch het zal niet gebeuren, eenvoudig omdat de groote meerderheid van ons volk het niet verlangt. Zij wenscht hervorming op menig gebied, maar langs den weg der orde. Zij erkent de noodzakelijkheid van het gezag, en is ten volle bereid, het te eerbiedigen en te steunen. Alleen, en die eisch is waarlyk niet onredelijk, zy maakt er aanspraak op, bij het ontwerpen dier hervormingen ge hoord te worden. Het gaat niet aan te beweren, dat er een lijn getrokken moet zynaan welker eene zijde degenen staan die niets hebben in te brengen en maar rustig mogen afwacbten wat de lieden die zich aan den anderen kant bevinden zullen goedvinden; met alle respect voor de bekwaamheidde onbaatzuchtigheid, de toewyding dergeoen, die op zich nemen hun belangen te behartigen zeggen zij terecht: Heel lief van u, dat gy zoo voor ons wilt zorgen, maar wij stellen er eeni gen prijs op, zelf de mannen te kiezen, die onze wenschen zullen overbrengen ter plaatse, waar zulks behoort. Nu zouden die uitverkorenen van het beperkt stemrecht eenigszins in hun recht zynwanneer zij met grond konden be weren: Het is beter dat gy stilletjes thuis blijft, en er het zwygen toe doet, want gij zijt te dom om te begrijpen, wie u het best zou kunnen vertegenwoordigen. De eerste de beste marktschreeuwer en onzin- verkooper is uw man, vooral als hy er een mondvol jenever voor over heeft osn uw stem te krijgen. v Ziet eens, wij liberalen hebben ons best gedaan, nu ja, het kon beter, maar laat ons ook in deze hopen op toenemen den yver, om de menschen uit de lagere volksklassenonze onbemiddelde landge- nooten en medeburgersdoor middel van een algemeen verspreid volksonderwijs verstandelijk te ontwikkelen. Denkt ge nu, dat die moeite vergeefs is gedaan, en dat van die meerdere kennis het noodzakelyk gevolg, meer gevoel van zelfstandigheid en hoogere aanspraak op erkenning van rechten, zal uitbljjven? Een onwetende massa is met geweld te beheerschen, een volk, dat op den weg der beschaving vorderingen heeft gemaakt, wil meê be schikken over zijn lot. Dat is zoo natuur lyk, dat we ons het tegendeel moeielyk kunnen voorstellen. Dus, als de bangen onder de tegenwoordige kiezers er eens in mochten slagen, de thans aangewende po ging tot uitbreiding van het kiesrecht schip breuk te doen lyden, wel, dan ver meerdert men slechts de kans, dat de uit geslotenen dat recht zullen nemen. Hoe, dat zal, hopen we, de tijd niet leeren. Nu zou men kunnen zeggen, dat onze drangreden om tot de voorgedragen kies- rechthervorming over te gaan, eigenlyk ook

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1