I ■OVEN. P. HEIJNIS, aalsteenjabrikant 3OSTERBEEK. •reerende prijs. Monsters gratis. 1893. N’. 1376. Woensdag 7 Juni. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht MANTELS ruimen arti- Iruk bezoek steeds ver- den, en zal VRIJDAG 5 loedewaagen Zonen, iRKT, naast „DE WAAG", t1 G /cg GOUDA, imen gelden k deposito: dag opvragens k 2} °/e iger termijn op overeen te komen waarden en desverkiezende tegen rpand in fondsen; BUITENLAND Overiicbt. Valsche Martelaren. BINNENLAND. e! van af f 2,50. tZ) SCHOOWHOVENSCHE COURANT. S. W. N. VAN NOOTEN tE Schoonhoven, Uitgevers. B B B )lyk ijjn aan ist geeft een level der moge wer- van i te nog rjjfebelaatii den midó de dr&agkr&oht. - J-.--.-, ren en ducht i worden tot Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. BRIEVEN uit f500,-, kt op billijke ite hypotheek. DBRIEVEN en inlichtingen omtrent iten van leeningen xijn te bekomen Agent der Bank, den Heer A. GREUP te Schoonhoven. Vraag de zoozeer gere nommeerde Amerikaansche WRIJFWAS van H.W.KBÜUS4 Zoon ’s Bosch. Alleen verkrijgbaar voor Haastrecht bjj W. J. VAJi DAMvoor Bergambacht bij Öebr. VAM DEN DOOL; voor Stolwjjk bjj JOH. QUINT; voor Schoonhoven Firma JOH. DE JONG, in fleachje» a 17} Cents. te Stolwijk f 645K. Rietveld te Achterbroek f634 en J. Van Dam Az. te Stolwijk f 628. Aan laatstgenoemden inschrijver is het werk gegund. Het kohier van den hoofdelgken om slag is voor deze gemeente vastgesteld tot een bedrag van f2884. De aangeslagenen zijn verdeeld in 22 klassen; de hoogste klasse betaalt f90, de laagste f2. Dat een hit soms verbazend koppig kan zijn, ondervond tot zijne schade heden morgen bakker B. alhier. Toen hij paard en broodkar aan het begin van den Gouwweg wilde omkeeren, deed hij uatuurljjk zijn best om alles op den weg te houden, doch zijn nuttig bruintje” scheen verzot op minder vasten grond, en marcheerde al achteruit op het water aan. Welke moeite B. ook deed om den weerbarstige de gewenschte rich ting te doen nemen het baatte hem niets, en kar en paard gingen te water. Om nu geen kwaad met kwaad te vergelden, en tegelijk zjjn onwillig ros te redden sprong hij zelf te water, sneed de strengen door en kou nu geholpen door vele dienstvaar- digen alles weer op het droge brengen. Het paard was aan een zijner pooten vry ernstig gekwetsten dat de waren in de kar er door zoo’n bad niet op verbeterd waren, is licht te begrijpen. VREESWIJK, 1 Juni. Binds de opening van het gedeelte Merwedekanaal Gorin- chem—Vianen neemt de scheepvaartbewe- ging door de Koninginnesluis alhier nog steeds toe. Werden er in de maand April van dit jaar 3057 vaartuigen geschut, dit getal vermeerderde in de vorige maand tot 3230 stoom- en zeilschepen, metende te zameu 330.129 ton. Jammer dat de lage stand van het rivier water zoo belemmerend werkt op de scheep vaart, zoodat eenigszins diepgaande schepen geen volle lading kunnen innemen en de vrachtprijzen daardoor nog meer gedrukt worden. WIJNGAARDEN, 5 Juni. Bjj do gohou- den verkiezing van een Voorzitter en een Heemraad voor den polder Wijngaarden c. a., werden als zoodanig herkozen de heeren W. Schakel en W. De Groot, respectievelijk met 143 en 151 van de 163 uitgebracbte stemmen. van af f 0,10. b 0,25. 0,32’. b 0,25. 0,075 0,125. 0,40. 0,22’. b 0,12’. enz., alleei Levy en werkkring irekken gelden op Effecten voor: en onder f 1000,— A 4 's jaars; en daarboven tot den prolongatie- 8, volgens Amsterdamsche beurs waarden n zich met het koopen en vericoopen Effecten, tegen een provisie van: voor fondsen boven de 30 onder 30 /,;(ook loten angd worden orders in de meests ion verantwoord tot den eerstvolgen- middenkoers der Amsterdamsche n Coupons in boven de Amsterdan- benrsnoteeringzonder berekening provisie; n zich op voordeelige voorwaardon het incasseeren van wissels op binnen- juitenland. Tarieven op aanvrage s verkrijgbaar. matiën worden verstrekt door den Heer N DEN HEUVEL, Schoonhoven. ÜTRECHTSCHE rpotheekbank, ivestigd te UTRECHT. De Bank geeft 3} pets. PAND- Dmrvrs =it iQ fan f 100,en f50,en i voorwaarden geiden Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Ter gelegenheid van Koninginne-ver jaardag zjjn vijf nieuwe Pairs benoemd, benevens negen baronets (onder welke verscheidene leden van het Lagerhuis) en 16 Knights, eene benoeming, die den per soonlijken titel van ridder geeft. Onder deze laatsten zijn twee journalisten, name lijk een redacteur van Daily News” en een van de Liverpoolsche „Daily Post” en de teekenaar van het weekblad „Punch”, die den „grooten oude” vaak zoo treffend heeft afgebeefd, de bekende John Tenniel. De Fransche Minister President Dupuy heeft bij de Fransche Kamer van Afgevaar digden herhaaidelijk aangedrongen op het verwerpen van de amendementen tot verdere beperking der verkiesbaarheid voor Afge vaardigden, hetwelk, slechts met eene kleine meerderheid, werd toegestaan. Léon 8ay heeft aan een feestmaaldat gegeven werd door de Directie van het Journal des Débats eene redevoering ge houden waarin hij vriéndelijke bejegening vroeg voor de zoogenaamde „ralliés”, de tot de Republiek bekeerde Conservatieven, wier medewerking onlangs door den Mi nister President Dupuy op schampere wijze werd afgewezen. Verder oordeelde hij de handhaving van leger- en schoolwet zeer goed, mits de uit voering niet tiranniet zij. De in October overleden Markiezin de Blocqueville, dochter van den Maarschalk Davout, heeft in haar testament een som van 300 000 fraycs bestemd om op een der gevaarlijkste punten van de Fransche kust een vuurtoren te bouwen, gewijd aan de nagedachtenis van haren vader. De Regeerings-commissie, die belast werd met het kiezen van een plaats voor dien vuurtoren, heeft beslist, dat hij gebouwd zul worden op Kaap Penmarch, waar nu een onvoldoend kustlicht is. Onder in den toren zal, volgens den wensch der erflaatster, bet beeld haars vaders geplaatst worden, bewerkt naar Maarschalk Davout’s standbeeld te Auxerre. De Duitache Rijksdag-verkiezing nadert met rassche schreden en de beweging is reeds in vollen gang. Zeer opmerkelijk in den strijd is eene terechtswijzing door de Norddeutsche Zeitung aan den Hoog- leeraar Virschow toegediund, die in de in diening der legerwet toebereidselen tot eenen aanvallenden oorlog heeft meenen te zien. Het Duitsche blad antwoordde hier namelijk op, dat de Regeering voort durend voor het behoud van den vrede zorgt, ook met deze legerwet en dat een man met de positie van den heer Virschow beter zou doen, zulke denkbeelden niet uit te spreken. Intusschen heeft Keizer Wilhelm zich eens ontspanning gegeven, door te Rockel- nitz te gaan jagen, in de eenzame bosschen. Z. M. heeft zich daar eene zeer eigenaar dige levenswjjze -eigen gemaakt. Om twee uur na middernacht wordt er opgestaan, ontbeten met een biefstuk en gejaagd tot elf uur. Dan slaapt de Keizer tot drie uur, doet bet Regeeringswerk af, dat, wat alleen hoogst noodzakelijk is, di neert om vier uur en gaat dan weer jagen tot schemerdonker. Om half negen een licht avondmaal en dan ter ruste. Z. M. is van plan, op zoodanige wijze acht dagen lang door te brengen. Een pijnlijke en onnoodige dierenmishan deling, dus lezen wij in een Duitsch blad, is het snijden van den tongriem van vogels, als raven en spreeuwen. Men doet dat in de meening dat zij dan beter leeren spre ken; maar dat is gebleken een dwaas voor oordeel te zijn vogels, die de operatie niet ondergingen, kunnen het even goed leeren. Het is te hopen, dat alle dierenvrienden zullen medewerken om het vooroordeel uit te roeien. De Italiaansche Senaat heeft nu de be raadslaging over de pensioenenvoordracht der Regeering geëindigd. De Minister-President Giolitti en de Mi nister van Financiën kwamen nog eens terug op de beschuldiging, ingebracht door den Afgevaardigde Saracis, die achteruitgang in de financiën constateerdeterwijl in de laatste 4 jaar steeds vooruitgang was op te merken; het tekort verminderde voortdurend. Hiermede was de beraadslaging afgeloo- pen en het eerste artikel der Regeerings- voordracht werd goedgekeurd met 152 tegen 132 stemmen, nadat eerst nog door de Re geering een amendement was verworpen, strekkende, om de voordracht te vervangen door een voorschot van 92 millioen lire uit de deposito-kas aan de schatkist. De Graf van Turijn (neef van Koning Umberto van Italië) kwam gisteren te Ber lijn aan ter bijwoning der manoeuvres en werd door Keizer Wilhelm met een schit terend gevolg van den trein gehaald. De begroeting van den Keizer en de ontvangst van de zijde der bevolking waren bijzonder hartelijk. In een open rijtuig, door kuras sier» van de garde omstuwd, reed men ver volgens paleiswaarts. De laatste berichten omtrent den finan- ciëelen toestand van de tentoonstelling te Chicago zijn nog al gunstig. Zondag 11. wa» de tentoonstelling open; er kwamen liep heden met gunstig gevolg ijzeren sleepkaan, genaamd A Catharina,” groot 300 last, gebouwd i rekening van den heer Adam Berberich te Weissenau bij Mainz. Daarna werden de kielen gelegd voor een tweetal aken, voor rekening van de firma Van Loon de Ram en Co. te Steenbergen. •NOORDELOOS, 5 Juni. De aanhoudende droogte en schrale wind is oorzaak, dat ook hier weinig gras in de weilanden aan wezig is en de hooioogst gering zul zijn. Ook de hennep, beetwortelen en aardap pelen hebben groote behoefte aan regen. Het schijnt dat thans tot den bouw eener kerk voor de Gereformeerde gemeente alhier zal worden overgegaan, want er is reeds een aanvang gemaakt met het ont ruimen van het daarvoor bestemde terrein en aanvoeren van zand daarop. In de op 30 Mei gehouden vergade ringen van ingelanden van de polders Grootewaard en Over-Slingeland zijn de rekeningen over 1892 en begrootingen 1893 goedgekeurd en vastgesteld als volgt: Grootewaard rek. ontv. f 1891,76, uitg. f 1784,37}, batig slot f 112,36}. Begroeting ontv. en uitg. f 1801,92, omslag per HA. 13. Over-Slingeland rek. ontv. f946,01, uitg. f740,00}, batig slot f206,00}. Begrooting ontv. en uitg. i 787,77}, omslag per HA. f 2. OUDEWATER, 2 Juni. De vereeniging voor de op te richten zuivelfabriek hield weder eene vergadering. De ontwerp sta tuten werden vastgesteld en opgezonden ter goedkeuring aan H. M. de Koningin. Tot bestuursleden zijn benoemd de heeren S. Meijer en H. Anker administrateurs, en tot commissarissen de heeren C. J. Verhoef, alhier, D. W. Van Beusekom, te Hekendorp en J. Boer te Linschoten. ♦STEIN, 5 Juni. De rekening over 1892 van den polder Stein bedraagt aan ont vangsten f 10621,73* en aan uitgaven f 8903,64derhalve een batig saldo van f 1718,09*. De begrooting voor 1893 bedraagt aan ontvangsten en uitgaven f 4904,70*. De omslag per HA. is f3. ♦STOLWIJK, 5 Juni. Door het bestuur van den polder „Stolwijk” werd Zaterdag, ten huize van P. Stoppelenburg, aanbesapd het bouwen van eene hooischuur by de woning van D. Noorlander, een der bewo ners van de vroegere Stolwyksche molens. Zeven biljetten waren ingekomen en wel van: Joh. De Bruin te Gouderak f743; C. De Bruin te Ouderkerk a/d IJsel f730; 0. Den Hoed te Stolwijkersluis f700; C.De Groot te Gouderak f696; K. Hoogendoorn ten baste lartikel van „Be vindt een kraohtigen steun in het hoofdopstel van het Juni-nr. van dit blad, waarin de Redacteur, do heer Jao. van WaningBurgemeester van Oaderkerkerk a/d IJselo. a. het volgende sohrgft Elke tyd heeft zijn martelaren, dit leert ons de geschiedenis van het verleden, zoowel als de kroniek van den dag. Geene party, tot het doen van groote dingen geroepen, hetzjj op het ge bied van staatkunde, hetzg op dat van den gods dienst, sag hare beginselen zegevieren, zonder op persoonlijkheden te kunnen wjjzen, die alles, Alles daarvoor veil haddan. In hen waren de groote beginselen hunner party, of ook wel de begeerten van hun volk en hun tyd belichaamd, en weinigen hunner is 't gegeven geweest, de zegepraal hunner denkbeelden, de overwinning van hun strijd te zien. Hun goed en bloed moest geofferd voor de zaak, die zy voorston- den, en hun martelaarschap bleek noodig, om die zaak voor velen tot een heilige zaak te stempelen. Hun edel voorbeeld, hun zelfopof ferend leven en streven wekte onverschilligheid tot deelneming en voerde lauwheid op tot be zieling. En hun roemvolle dood, op schavot of brandstapel, was menigmaal het teeken de kluisters te verbreken, waarin domheid en voor oordeel de vrjjheid van denken en galooven ge boeid hielden. Geen volk vergeet zjjn martelaren. En do party, die ze in haar midden telde, blyft roemen op hunnen naam. Of de mart duren van heden gelij die van voorheen Welk een contraf vergelyking to aanschouwen. De n< historie, waardoor We zien <fp de laatsten minder betrouwbaar zjjn dan het licht der kelykheidd.it de eersten beschijnt would-be „martelaren” valt weinig goeds zeggen. Alleen reeds het feit, dat velen zich als martelaren van hunnen tydvan hunne denkbeelden en beginselen of van hun „volk” komen „aanmelden”, en als zoodanig „posee- ren”, wekt onze achterdocht. En letten we op hunne strijdmiddelendan zien we dat deze meer gericht zjjn tegen de geordende samen leving, dan vóór eene samenleving van orde. Het vermogen missende en het innerlyk ver trouwen om nevens het bestaande iets positiefs, iets degelyks tot stand te brengentot heil van velen, geven zy zich liever over aan de illusie: voor allen het gebouw van de maatschappij der toekomst te kunnen optrekken uit niet dan ...afbraak en puin van het bestaande. Waar toch zjjn de woorden en dadendie voor den adel hunner beginselen getuigen? Waar is de eenheidd. i. het cementwaar zjjn de gezonde denkbeeldend. z. de grond slagen, hunner beloofde stichting Wat maakt het ideaal der tegenwoordige martelaren van de vryheiddoor die van voorheen verkregen Waar zjjn ze, de mannen uit één stuk, die sich geven voor hunne zaak, overtuigd als zy zich gevoelen dat deze een toekomst heeft Geroepen achten zich velen in onze dagen om, de hand op de borst slaande, by kris en kras te besweren, dat zy de ware leidslieden zjjn. Maar, wéér zjjn de uitverkorenen, wier handelingen het kenmerk dragen van de toe- wyding en zelfverloochening, van de alles be zielende geestkracht der ware martelaren? Het is verre van ons de verdiensten van wien ook te kort te doen in den stryd om den „socia len vrede”, die onze dagen beroert. Maar nog minder wenschen we te offeren aan valsche góden, en lieden te eeren, die sich als hepsche martelaren van de volks-idee komen presenteeren, alleen, omdat zy eene gevangenis-straf tegemoet gaan of reeds ondergingen, wegens de opzette lijke grove beleedigingen, die zy het openbaar gezag of byzondere personen aandeden. Neen, wie zich-zelf aldus een martelaarskroon op de slapen drukken, erkennen we niet! In trouwe, laat ons liever doen, alsof die lieden niet bestaan. En laat .niemand onzer mede werken om den p s e u d o-martelaren een voet stuk te geven, waarop zij pralend zich verheffen. Het Brltsche Lagerhuis heeft het op ’t oogenblik druk met het verwerpen van amendementen op artikel 3 van de Home- Bale-voord nicht. Alle komen neer op de beperking der macht van het in te stellen aftonderlijke Parlement voor Ierland. Is het te verwonderen, dat sommige Glad- ■tonianen de ijverigste natuurlijk wel eens teekenen van ongeduld geven En Gladstone zeil Hij heeft verklaard dat de langzame gang van zaken hem wel verdrootdochdat hij nog steeds ver trouwen stelde in het Huis en dat hij voor zich door toegevendheid en toenadering alles zou zien te bespoedigen. Touwsend, de man, die dreigbrieven aan Gladstone schreef in zake Home-Rule en teven» een pistoolschot loste in de richting van het Hui» van den Premier, is door den rechter niet schuldig, maar krankzin nig verklaard. toen ruim 80.000 betalende bezoekers. Het is te begrijpen, dat die sabbatschennis veel ergerni» verwekt en men algemeen aan dringt op Zondags»!uiting^ waartoe waar schijnlijk wel niet zal woraen overgegaan, het volgende in aanmerking genomen Van de ergernis, door de sluiting gewekt, geeft een der jongste nummers van „Har per's Weekly” een aanschouwelijke voor stelling. Men ziet daar de menigte Zon dagsbezoeken, lieden meest voor wie van een bezoek door de week geen «prake kan zijn, die den 8en Mei de ingangen gesloten vonden en die na allerlei vruchtelooze po gingen om toegang te verknjgon, met te leurgestelde gezichten weer naar huis moes ten gaan. De regens, welke de overstroomingen in het Mississippidal veroorzaakten, zijn de ergste, welke men tot dusverre in de Ver- eenigde Staten had. Men vreest nog verdere overstroemingen, daar de Mississippi, de Arkaasas en de Whiteriver nog steeds wassen. Onder de geredden waren 44 negers, wier woningen door het water vernield werden en die in een groep boomen op een kleine hoogte waren gevlucht. Zij bleven daar vier dagen sonder eenig voedsel, ter wijl het water rondom hen steeds hooger steeg. Zij waren, toen men kwam om hen te redden, allen bijna krankzinnig van angst en honger. Twee dagen te voren waren twee kinderen van hen van uitputting ge storven en in den grooten waterplas ge worpen, het eenige graf, dat men hun geven kon. Een kluizenaar bij Swan Like, die drie dagen zonder voedsel bleef, had, toen men hem kwam redden, juist zijn hond gedood om dien te eten. In de jongstedruk bezochte vergadering van den Alg. Ned. Politiebondwerd het hoofd bestuur don raad gegevenzich buiten de po litiek te houden en ook bet bestryden der sociaal democraten achterwege en liever aan anderen over te laten, omdat de politie ten opzichte van alle partjjen in den lando een onpartijdig standpunt heaft in te netnen. „Doe toch,” aldus werd geredeneerd, „doe toch alsof sommige lieden niet bestaan. Er wordt veel te ved notitie van hen genomen, en ddtirdoor worden zc tot martelaren verheven.” Deze goede raad, reeds vroeger gegeven in het veel besproken hoofdi de Nederlandse he Politiegids: Politie en do Bociaal-democratievin< :eun in hot hoofdopstel dit blad, waa.’_ 2_ T van WaningBurgemeester van opzicht niet beantwoorden aan de voor waarden en niet aan den afzender kunnen worden teruggegeven, belast met port of aanvullingsport als bij brieven is voor- gesebreven zijn te verzenden; 2. dat een gedrukte rand om de briefkaart niet als eene ongeoorloofde bijvoeging is te beschouwen 3. dat stukken, waarop postzegels gehecht zijn, die reeds eenmaal gediend hebben, zonder dat blijkt van eenige poging om den stempelafdruk te doen verdwijnen, voortaan rechtstreeks door het kantoor, alwaar de onregelmatigheid wordt opgemerkt, worden gezonden aan het kantoor van bestemming. Het stuk wordt tegen betaling van port aan den geadresseerde uitgereikt, mits deze den omslag afstaat en den naam des af zenders mededeelt. De omslag wordt daarna met bedoelde opgaaf in handen ge steld van den directeur-generaal. Door den Minister van Water staat is bepaald, dat briefkaartformulieren mogen worden gebezigd voor gedrukte berichten en tegen het tarief der druk werken mogen worden verzonden. In het buitenlandsch verkeer zijn zij echter, krach tens het Weener-postverdrag, niet toegelaten. Het Openbaar Ministerie bij don Hoogen Raad concludeerde tot ont zegging van de door A. J. v. H. tegen den Staat ingestelde vordering tot schade vergoeding, wegens aanvaring in de Gouwe, nabij Waddingsveen. Uitspraak 30 Juli. De heer L. W. Jansen te Schiedam, lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland, is na cone ongesteldheid van ongeveer drie weken overleden. De over ledene, die van 1869—1889 lid van den Raad dier gemeente was, werd om zijn karakter algemeen geacht. Aan de rijks-universiteit te Utreoht is voor het arta enmen le gedeelte geslaagd de heer G. J. Blonk. Ds. D. Meerburg te Vreeswijk is beroepen te Vinkeveen. ‘BERG-AMBACHT, 5 Juni. Naar men verneemt, is het kerkgebouw der voor malige Christel. Geref. Gemeente alhier verkocht aan de gemeente der Nederd. Geref., welke voornemens zou zijn het bouwvallige kerkgebouw te doen af breken en herbouwen. In de schraalbezette hooilanden be ginnen zich, tot overmaat van smart, ook talrijke veldmuizen te vertoonen. CAPELLE a/d IJSEL, 3 Juni. Van de scheepsbouw werf van den heer A. Vuyk alhier liep heden met gunstig gevolg van stapel de ijzeren sleepkaan, genaamd „Anna i -j yoor STATEN-GENERAAL. In de vergadering der Tweede Kamer van Dinsdag, by de voortzetting der algemeene be raadslagingen over de Bedrijfsbelastingvoerde de Minister van Financiën nogmaals het woerd ten eerste ter verdediging van de vrijstelling van don landbouw. Voorts achtte do Min. afstand van het personeel aan de gemeenten zeer wel mogelykterwyl hij een tusschentjjdsche verbe tering van het personeel beloofde wanneer ze kerheid is verkregen omtrent de opbrengst der bedi yfabeiasting. De Min. heeft reeds met zijn ambtgenoot van Justitie besproken, hoe te voor komen dat het doel van de verlaging der mu- tatierechten wordt verjjdeld door de notarissen. De Min. waarschuwde tegen te hooge opvoering der progressie by de bedrijfsbelastingomdat daardoor do fraude zou worden beiorderd. Do heer Ruys achtte het patent nog wei vat baar voor verbetering de bedrijfsbelasting daar entegen legt te zwaren druk op den middenstand en houdt geen rekening met De heer Lambrechts zou aan een algemeene inkomstenbelasting de voorkeur geve Jat de overschotten gebruikt zullen opdryving van de militaire lasten. De heer Poelman bestreed de bedrijfsbelasting en stelde een motie voor om baar verdere be handeling te verdagen tot na de regeling van het kiesrecht. De Voorzitter en de Minister be streden deze motie, die vervolgens werd inge trokken. By de behandeling van art. 1 bbetreffende de belasting van de coöperatieve vereenigingen stelde de heer Van Karnebeek voor, die m te belasten wanneerde heeren Kerdyk, Veegens alleen voor zooverre zy haar uitstrekken tot niet-leden. De beer Goeman Borgesius bestreed heide amendemen ten als onbillyk en niet in het belang der coöpe ratie zelve. Woensdag werd de discussie over deze amen dementen voortgezet. Do Comm, van Rappor teurs verdedigde bjj monde van den heer Van Houten de belastbaarheid der coöp. ver. Op een vraag van den heer Lieftinck, hoe het staat met de coöperatieve zuivelvereenigingen, ant woordde de Min., dat dezo ook in de belas ting vallen. By art. 1 i, het belasten van in bet buiten land gevestigden, die aan particulieren goederen leveren door hier te lande gevestigde tussohen- personen, stelde de beer Hintzen voor, die al. te doen vervallen Er zit, volgen» spr., protectie in verscholen, hetgeen juist den heer Muisaers aanleiding gaf zyn stem over dit art. en mis schien over de geheele wet van het behoud dezer bepaling te doeu afhangen. De heer Van Beuningen wees op de moeielykheid van belas tingheffing van buitenlanders; de heeren Bool en Tydeman zouden aan het beginsel nog ver dere toepassing willen gevende eerste op bui- tenlandsche kunstenaars, die hier tydelyk vertoe ven, en geld verdienen, de laatste op aannemers, voor werken en lereranciên hier te lande. De Comm. v. Rapp. adviseerde tot verwerping van het amendement. Bij Kon. Besluit is benoemd tot directeur van het postkantoor te Wad- dingsveen P. Visser, brievengaarder aldaar. Metl Juli a. s. wordt de 2de luit, der mariniers J. Van der Kop geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hel- levoetsluis ter beschikking gesteld van den commandant van het korps. De jaarlijksche St. Odolphi- schouw langs de dijken van de Krimpe- nerwaard zal ditmaal op Maandag 19 Juni, des morgens te 9 uren, te Schoonhoven aanvangen, en op Dinsdag 20 Juni a. s., te 10 uren ’s morgens worden voortgezet. Door den Minister van Water- staat, Handel en Nyverheid is bepaald: 1. dat brie! kaarten, die in een of ander Gemengd Nieuwe. Tegen eenen milicien van het regiment vesting-artillerie te Gorinchem, die verdacht wordtzich moedwillig te hebben verminkt, tengevolge waarvan hij wel voor de verdere waarneming van den militairen dienst ongeschikt zal zijn, is eenegerech- teljjke vervolging ingestelden hij zal zich verder voor den militairen rechter hebben te verantwoorden. Op het fort Vuren bevindt zich tegenwoordig een milicienmachinist en slotenmaker van beroepdie door zijn gedrag telkens aanleiding geeft tot straf en afzonderingdoch dan ook met elke sluiting spot. Reeds zeventien sloten van verschil lende constructie tot handboeien incluis heeft hij successievelijk als wijlen Simson verbroken zonder dat men ontdekken kan, waarmede of hoe hij het kunststuk verricht. Zou zoo’n exemplaar seker allerminst ge- wonscht zijn aan het departement van finan ciën, dat van oorlog zal er evenmin grootsch op wezen I Een 10-jarig knaapje, wo nende op de Goudsche Vest te Rotterdam, heeft bij het eten van soep een beentje in de keel gekregen, en is ten gevolge daar van gestikt. Maandag 29 Mei had teKame- rik een treurig ongeval plaats. Een kind van Jan Blom, oud 2 jaarwonende aan den Hoo gen Boom, gemeente Kamerikis in de sloot gevallen, dicht bij de woning, en verdronken. Te IJselstein brak ’s avonds elf uur een hevige brand uit bij den klom penmaker V. in de Voorstraat. Door den grooten voorraad droog hout, in het huis aanwezig, kreeg de brand al spoedig een dreigend aanzien. Gelukkig kon door de heersohende windstilte de brand tot één perceel beperkt worden. Het buis, dat geheel uitgebrand is, en de inboedel waren verze kerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Vrijdag-nacht brak te Slie- d recht brand uit in een pand, bewoond door twee arbeidersgezinnen. Nagenoeg niets werd gered. Ook een ezel kwam io de vlammen om. Naar men zegt, werden door een der bewoners twee brandbrieven ontvangen. Alles was tegen brandschade verzekerd, van een der gezinnen pas enkele dagen. Door het krachtig optreden der brandweer gelukte het, de aangrenzende panden, waaronder een hoepschuur, waarin eene groote waarde aan hoepels voorradig was en die een paar malen vaar vatte, te bewaren. Zaterdagavond te ongeveer 12 uren is in de Kuiperstraat te Gouda in het logement „De Gouden Leeuw” een be gin van brand uitgebroken in een aange bouwde keuken, die spoedig werd geblusoht. De inmiddels aangerukte spuiten behoefden geen water te geven. B 2,00. 0.15. 0,17’. 0,85. 0,95. b 0,15. b 6,75.

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1