TflEE. tl 1893. N'. 1380. Woensdag ‘il Juni. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht. BRANDSMA, Amsterdam. Goedewaagen Zonen, ARKT, naast „DE WAAG”, GOUDA, lemen gelden h deposito: L dag opvragens i 2} */0 inger termijn op overeen te komen irwaarden en desverkiezende tegen lerpand in fondsen; i 4- 4 ïl i.1 dere Jiefhebber r Thee Thomson. heeft gratis kans SPAARBANK. een Naad meer in ’t Been.1 Heeren Tricot Onderpantalons. BUITENLAND. Oversleht. BINNENLAND. jn voor den o,- (nelpersdr. S. i W.N.VAN NOU TEN» IIO cM. f 16,00 Van do Diaconie 9 Mevr de Wed. A. Smit L. Terneden 100 cM. f IS,15 C. SPELT. ANDRIES KRUIJT. J. G. v. d. REST. C. SPED ER. 1893. f577. 63. Ï69L 1893. f 53. 3H- 68. 35. f 457. •TIENHOVEN, 19 Juni. Van gister avond tot heden morgen zijn op de zalmzegen- visscberij alhier 9 zalmen gevangen. De in deze gemeente gehouden col lecte voor den gewapenden dienst heeft opgeleverd f 3,44*. WAARDER, 19 Juni. Tot predikant al hier is beroepon Ds. IJ. Bootsma te Zoeter- meer en Zegwaart. WILLESKOP, 19 Juni. Zaterdag-avond omstreeks 11 uren is in deze gemeente brand ontstaan op de bolstede van gebr. Kemp staande langs den provincialen weg. Daar de brand ontdekt werd door een der buren, konden de bewoners, welke reeds te 39. f 342. «OfflOfflfflï CODRAIfT. hij voorspelde zou zjjn. Maa uitgevoerd, bh k het, dat ’s hoogleeraars hersenen veel t--J“ C K gram minder d( die van de minst schran dere vrouw! Onder de le rlingen van een der open bare scholen te acht jaren, dü kolden baard h de benijdende 1 kers en de be ren opwekt. maar en onbeschaamde”, rieiings op kortom leen onaangenamen indruk, jx&nder van Servië heeft de (expend. In zijne troonrede venTcht, dat de vertegenwoor- 2. aandacht zou wijden aan lelsverd tgen met Oostenrijk en UTRECHTSCHE ypotheekbank, jevestigd te UTRECHT. De Bank geeft 3} pots. PAND BRIEVEN uit in stukken van f500,—, f 100,en f50,— en rekt op billijke voorwaarden gelden irste hypotheek. iNDBRIEVEN en inlichtingen omtrent fluiten van leeningen zijn te bekomen en Agent der Bank, den Heer P. A.GREUP te Schoonhoven. I 'tl houdt van ten geurig, smakelijk en ?op kopje thee, zal de voorkeur geven \et merk idt men nu zijn leeg zakje in bij den lier, waar men de thee gekocht heeft, dan halve geur,8maakengoedkoopenprije nog Theetafels met Delftsch blad, waarop impleet Delftsch Theeservies. e THEE THOMSON is van f 0,80 tot ir 5 ons verkrijgbaar te Schoonhoven ed. L. S. TH1M, F. H. HEHEWERTH, W1JNAND8; te Haastrecht bij W. J. DAM. orteur voor Nederland: J. P. NORtAk, SON, Spuistraat 236/238, Amsterdam.^ RADE NARK. 5én in verzegelde pakjes, voorzien ivenstaand gedeponeerd handelsmerk, jgbaar te Schoonhoven bij A. MEUTER, Lopikerstraat. A. v. d. LEUN, Haven. T. A. v. ROOI JEN, Lopikerstraat. vpoort, ie, leloos terk ■kerk a/d IJsel, M. PANNEKOEK. G. DE JONG Czn. recht, J. v. n. STEEGT. Wed. KNOERS. A. HOMBURG. A. SCHEER. In het bijzonder wordt de aandacht igd op 8OUCHON THEE, f 1,30 ons. Weenen is een knaap van alreeds een goed ontwik- sft, welk mannelijk sieraad wondering van zjjne mak- ingstelling van vele docto- Zware kwaliteit met sterke letjes uitgesneden keperband. Deze pantalons zijn sterker, beter an vorm, dragen aai ijn goedkooper dan Franco monster-toezending. SCHENK Zn., IOUDA. Opgericht 1846. (M angenamor en «g alle tot heden g ebruikte soorten in dezen prijs. S ans art. 25 van het Reglement der Spaarbank te Haastrecht en de deelhebbers verzochthunne IRBANKBOEKJES vóór 30 Juni 1893 izorgen bij den mede-Directeur H. J. F. MAN, Notaris, ten einde de rente het afgeloopen boekjaar 1892—1893 schrijven. De Directeuren der Spaarbank, (recht, 3 Juni 1893, Lengte van het been gemeten langs de buitenzijde: 105 cM. A f 14,75 per dozyn. By Kon. besluit zijn o. a. pen sioenen verleend aan de volgende hoofden van openbare lagere scholen alsH. A. Vermeulente Groot Ammers, f 70D; N. Vos ofN. Vos Jzn., te Dalem gem. Vuren, f410. Op de voordracht van Ged. Staten, ter benoeming van eenen griffier der Staten van de provincie Utrecht, komen voor de heeren 1. Mr. 0. R. Merkus; 2. Mr. IJ. Van Nooten3. Jhr. Mr. W. Röell. Vanwege de administratie der posterijen worden gegevens verzameld omtrent de aan de brievengaarders en post boden opgelegde verplichtingen, zooals duur der bestellingen, te bepalen loon aan byzondere personen in dienst der brieven gaarders enz. Het is bijna als zeker aan te nemen, dat deze gegevens worden ge vraagd in verband met lotsverbetering dezer beambten, iets waarop reeds lang van ver schillende zijden, o. a. ook in de Tweede Kamer is aangedrongen. Naar wij vernemen, is bij de jongste verkiezing te Gouda ook aan den heer Godin de Beaufort, oud-minister, de candidatuur op gelijke wijze als aan de andere heeren aangeboden, maar heeft deze op beleefde wijze aanstonds voor de can didatuur bedankt. (Std.) Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben, op verzoek van den Minister van Binnenlandsche Zaken, aan de gemeente-besturen in het gewest vóór 24 dezer een twaalftal opgaven verzocht betrekkelijk het lager onderwijs over 1892, o. a. ten aanzien van de regeling omtrent de toelating van de kinderen uit de eene gemeente op de scholen van de andere de voorzieningen omtrent de opleiding van onderwijzershet gebruik van schoollokalen voor godsdienstonderwijs; het getal vaca tures van hoofd eener openbare school; het instellen van eene commissie van plaatselijk toezichthet getal der openbare onderwijzers, andere ambten of bedieningen bekleedendehet genieten van een aandeel in de schoolgelden door onderwijzers. De bevolking van het rijk be- droeg op 1 Januari 1893mannen 2.309.547, vrouwen 2.360.029, totaal 4.669.576. Door de geneeskundige staats commissie te Amsterdam is bevorderd tot arts de heer D. A. v. Riemsdijkgeboren te Krimpen a/d IJsel. De weesinrichting te Neer- bosch vierde Donderdag haar 30e jaarfeest. Uit alle streken des lands waren belang stellenden opgekomen, in ’t geheel waren er ruim 2000 bezoekers. Na eene bijeen komst in de kapel werden de verschillende onderdeden der inrichting bezichtigd. Om 2 uur 's nam. werd een gedenksteen gelegd voor het in aanbouw zijnde nieuwe ziekenhuis. Ds. C. Woutman te Boskoop heeft voor het beroep naar Medemblik bedankt. Ds. D. Meerburg te Vreeswijk heeft bedankt voor het beroep naar Vinkeveen. Den 9den Juli e. k. zal het nieuwe kerkgebouw der Ger. Gemeente te Montfoort worden ingewijd. •GORINCHEM, 19 Juni. Op de heden alhier gehouden paardenmarkt waren onge veer 200 stuks aangeveerd, die bij tragen handel meerendeeh te verkocht bleven. Door eene dame uit ’s Hertogenbosch wer den echter nog al eenige voor de slacht bank uitgezocht en door haar persoonlijk bij handslag aangekocht. Op Vrijdag 30 dezer zal in den Doelen alhier eene gecombineerde vergadering ge houden worden van de hoogheemraadschap pen „de Al blasserwaard met Arkel beneden de Zouwe” en „de Vijfheerenlanden”. In deze vergadering zal de rekening over 189293, betreffende de gemeene belangen der beide hoogheemraadschappen in het openbaar behandeld worden. •AMEIDE, 19 Juni. De collecte voor het Fonds tot aanmoediging en ondersteu ning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft in deze gemeente opge bracht f 13,01. •ARKEL, 19 Juni. Ds. G. Van Wijhe, predikant alhier, heeft voor het beroep naar Engelen bedankt. De collecte voor het Fonds van den gewapenden dienst heeft te Arkel opgebracht f 11,88* en te Kedichem f7,30. Naar wij vernemen, is men tot de treurige ervaring gekomen, dat alhier dit jaar zeer veel muizen worden gevonden, die in sommige wei- en hooilanden reeds aanmerkelijke schade hebben aangericht. •BENSCHOP, 20 Juni. Als een bijzon derheid kan worden vermeld, dat verleden week door den vissoher P. Versluijs alhier twee prikken van niet minder dan een halve kilo elk in de Benschopsche wetering werden gevangen. Zoo men weet, komen deze visschen anders niet in binnenwateren voor. Ze zijn waarschijnlijk bij het inlaten van water uit den IJsel uit den koers geraakt. Wie weet, komen ook nog niet eens de kabeljauwen op zulk aas in onze we teringen aft Hier en in den omtrek is in de afgploopen week een begin gemaakt met den hooibouw, maar van de echte hooi- bouwdrukte merkt men niets, 't Weer is vast en de behoefte aan regen zóó dringend, dat men nu eens, al is het ook hooibouw, niet vreest door een flinke regenbui over vallen te zullen worden. Het afgemaaide land ligt er bij als een dor, bruin heideveld en van een groenende et wei, waarop straks het vee zich moet vergasten, merkt men niets. Gelukkig is in den afgeloopen nacht een flinke regenbui gevallen. De lucht is nog bewolkt, de wind in ’t zuidwesten en de hoop op een gunstige verandering weer krachtig ontwaakt. •BERG AMBACHT, 19 Juni. In den na middag van gisteren was eene groote schare samengevloeid nabij den viersprong en de Kadijkschelaan om de aankomst te zien der deelnemers aan den wielrijderswedstrijd, uitgeschreven door „Antiloop,” te Gouda. Omstreeks half 4 verscheen het eerst no. 12, zijnde de heer Jacob Eden, van Haarlem reeds bekend als overwinnaar bij de schaats wedstrijden. Nog 6 anderen volgden kort daarop. De overige deelnemers zag men niet opdagen. •CAPELLE a/d IJSEL, 19 Juni. De knecht van den schipper B. Kooi, liggende in de haven der heeren Mijnlieff en v. d. Kloot, flesschenfabrikanten alhier, sprong beden te water om te zwemmen. Hij had het ongeluk in glas te vallen, zoodat bij een diepe wonde in zijn been kreeg. Dadelijk kwam Dr. Thorn Leeson er bij, die hem naar het ziekenhuis liet vervoeren. GOUDERAK, 19 Juni. Beroepen tot pre dikant alhier Ds. J. Ruijs te Capelle (N.-Br.) •GOUDR1AAN, 20 Juni. Vrijdag j 1. vierden een paar arme luidjes hun gouden huwelijksfeest. Dat de weldadigheid de wereld nog niet uit is, toonden eenige dorpsgenooten door op milde wijze te zorgen dat het den feestvierenden dien dag en eenige volgende dagen aan niets behoefde te ont breken. Het was dan ook waarlijk prettig te zien, hoe dankbaar en verheugd door den ouden Jongbloed en zijne echtgenoote die dag gevierd werd. Het begint er hier in de weilanden ook treurig uit te zien. Het gras raakt op en er groeit bijna niets bij. Wel wordt het water in den polder hoog ingelaten, maar de langdurige droogte werkt toch zeer schadelijk. Enkelen beginnen reeds hun hooilanden te maaien uit vrees dat de muizen het weinige dat er is nog zullen opeten. Hier en daar beginnen de late aardappelen al te stervenvoor waar een ongunstig vooruitzicht wat den aardappel oogst betreft. •HAASTRECHT, 16 Juni. De rekening van den polder Agterpoort over 1892 be draagt aan ontvangsten f 533,68* en aan uitgaven f 444,17, derhalve een batig saldo van f 89,51*. De begroeting voor 1893 bedraagt aan ontvangsten f 531,29 en aan uitgaven f 531,05. De omslag bedraagt f 9 per H A. •HAASTRECHT, 20 Juni. Het grasgewas van den polder Beneden-Haastrecht heeft bij publieke verpachting f 632 opgebracht, Gemengd Nieuws. Onze beroemde oogheelkun- dige, Prbf. Snellen te Utrecht, vertoeft op dit oogenblik te Parijs. Op raad der Fran- sche artsen werd hij daarheen ontboden door Baron Rothschild, den bekenden finan cier, die bet ongeluk had gehad, op de jacht een kogeltje in zijn oog te krijgen. Prof. Snellen heeft het beschadigde oog verwijderd; de operatie is zoo gunstig mogelijk afgeloopen. Aan eene onvermogende fa milie te Terhorne, waarvan eene dochter na eene zware ziekte sukkelend was, heeft H- M. de Koningin-regentes binnen enkele weken tweemaal f 60 doen toekomeu, om te voorzien in de kosten, tot herstel der zieke te maken. Deze is nu gelukkig wéér geheel gezond geworden. Een der oudste hötels te Am sterdam, het „Hót^l Rondeel”, hoek Doelen straat en Binnen-Amstel, is in handen van de Hypotheekbank overgegaan, die het voor kantoorlokalen zal doen inrichten. Te Boskoop is Zaterdag-avond een boomkweekersleerlingdie in eene sloot was gaan baden, verdronken. V r ij d a g-m iddag waren even boven Vreeswijk eenige jongens bezig met baden tusschen de kribben in de Lek. Een hunner, de 15 jarige M. Van der VI., had de onvoorzichtigheid zich te ver buiten een der kribben te wagen, en werd door den stroom medegesleurd. Ondanks alle pogingen om den ongelukkige te redden, zonk hij weg in de diepte en verdronk. De rupsen brengen in den polder Berg-Ambacht eene groote schade teweeg. Langs alle wegen zijn de wilgen- boomen door talrijke rupsenweefsels bezet en zijn zeer vele boomen, nagenoeg geheel van bladeren beroofd. Als een bewjjs hoeveel gebrek sommige gemeenten aan drinkwater hebben, kan dienen, dat in do afgeloopen week niet minder dan 10 schepen uit de gemeenten Hellevoetsluis, Middelharnis en Sommelsdijk water zijn komen halen uit de hoogdruk- waterleiding te Oud-Beierland. De schippers verklaren dat zij het water tegen 5 cent de gang (2 emmers) verkoopen, en dan in een oogenblik tijd zijn uitverkocht. Te Zaandijk heeft Zondag- namiddag in den speeltuin „Bredenhof” een 16-jarige knaap eenen in beweging zijnden schommel tegen het hoofd gekre gen, waardoor zijn schedel verbrijzeld werd en hij onmiddellijk een lijk was. De landbouwer Dingeman van Tilburg van Zevenhuizen had Zaterdag morgen op het Nonnenwater te Gouda zijn kaas afgescheept; ten einde huiswaarts te keeren, moest de wagen omgekeerd worden dit geschiedde met het ongelukkige gevolg, dat alles te water geraakte. De bestuurder en het paard waren spoedig op het droge het paard had een paar schrammen aan de achterpooten, de wagen daarentegen is nog al beschadigd. Dinsdag-avond tegen 6 uur liep te Amsterdam op den Zeedijk een marinier, die een paar borreltjes ophad en niet geheel nuchter was. Een persoon waarschuwde hem, voorzichtig te zijn, daar zijn gouden horlogeketting zichbaar was. „Straks zullen ze ’m rollen”, heette het. Je hoort tegenwoordig van niets anders. En weet je hoe ze het doen P” De marinier wist dat niet en wou het wel eens zien. Zeer voorzichtig maakte de man den haak van den ketting los wipte het horloge uit den zak en zeide „zoo nemen ze ’m”; daarna plotseling weg- loopend: En zoo spatten ze ’m.” De marinier, die op eene zoo in alle onderdeelen juiste nabootsing niet gesteld was, trachtte den vriendelijken waarschuwer te vervolgen, doch beneveld als hij was, viel hij op den grond. Den man met zijn gouden horloge en ketting heeft hij niet weergezien. Een afschuwolijk schouwspel deed zich Woensdag-morgen voor iu de rue de la Sorbonne te Parijs. Een hond van meer dan gewone grootte liep met het lijk van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht in zijn bek. Politie agenten vingen den hond op en maakten zich van zijn akelige vondst meester om deze vervolgens naar het politiebureau te brengen. De hond ontkwam. Men weet niet waar hij het kinderlijk gevonden heeft, noch wie het heeft neêrgelegd. De uitslag van 320 verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag is nu bekend. De sociaal democraten hebben tot nu toe de meeste zetels verworventerwijl de vry- sinnige partij (Eugen Richter) de verlie zende is. Ten koste van eenige zetels der Conservatieven hebben zich vooral ver rijkt de anti semieten de beruchte Ahlwardt zal zoowaar op twee plaatsen gekozen wor den 1 Met bet verlies der vrijzinnigen zjjn de Sociaal democraten gaan strijken. Er moeten ongeveer 154 herstemmingen plaats hebben en juist die herstemmingen moeten den doorslag geven. Misschien zal de vrees voor de sociaal-democratie uitwerken, wat het dringen der Regeering niet heeft vermocht. In verschillende plaatsen hebben herstem mingen plaats met sociaal-democraten zoo als in het district Habsen, waar Eugen Richter jarenlang de vertegenwoordiger is geweest. De kanonnen-koning Krupp is zelfs in zijn eigen Essen niet aanstonds gekozen. Daar hij slecht» 37 stemmen meer verwierf dan zijn tegenstander, komt hij daar met dezen in herstemming. Alles is overigens in de beste orde en zeer kalm afgeloopen. De politie heeft niet veel te doen gehadhoewel het natuurlijk overal buitengewoon druk en vol was. Onder al die verkiezingsdrukte hebben de keizer en de keizerin toch nog een be zoek gebracht aan het graf van wijlen keizer Friedrich. Het was juist 5 jaar geleden dat deze edele man overleed. H.H. M.M. legden een krans op het graf en baden in stilte. Ook anderen hebben dien dag een bedevaart nair die stille, rustige plek in de Friedenskirche te Potsdam gebracht. In Engeland is men natuurlijk nog aan de Home-Rule voordracht bezig. Zooals men weet is artikel 3 eindelijk goedgekeurd en nu is artikel 4 aan de ordeop dit artikel zijn een paar amendementen met 38 tot 42 stemmen verworpen. Aangenomen werd echter een amende ment van den Unronist Balfour, die voor stelde, dat het lersche Parlement niet bevoegd zal wezen, wetten uit te vaardigen, waardoor iemand van leven, vrijheid of bezittingen kan beroofd worden, zonder een proces, dat in overeenstemming is met de bestaande beginselen en gebruiken der rechtspraak. Met groote meerderheid (310 tegen 168) werd dit amendement, in overleg met de Regeering gewijzigd, aan artikel 4 toegevoegd. Gladstone, de groote oude man, heeft, in antwoord op een tot de Re geering gerichte vraag verklaard, dat hij niet voornemens was, voor te stellen, den huwelijksdag van den Hertog van York tot een nationalen feestdag te verklaren. De heeren krjjgen dus geen vacantie! In Spanje is eene zeer eigenaardige werk staking uitgebroken en wel onder de advocaten. Die van de provinciën Avile, Toledo en Huelva hebben hun praktijk geheel nedergelegd en het is te voorzien, dat men weldra het spreekwoord zal toe passen: „Is er een schaap over de brug, dan volgen er meer!” Deze werkstaking is ontstaan tengevolge van hervormingsplannen van den Minister van Justitie, betreffende de crimineele gerechtshoven. Het is te begrypen, dat de Regeering door die staking van den arbeid in groote moeielykheid zal komen. In de Italiaansche Kamer van Afgevaar digden is men wcêr eens aan het scher mutselen geweest. Bij de behandeling der nieuwe Bankwet hebben n.l. heftige too- neelen plaats gehad tusschen den Afgevaar digde Colajanni en den Minister-President Gioletti. Eerstgenoemde verweet dezen n.l., dat hij het onderzoek naar de bekende Bankschandalenhad geleid met partijdige zucht tot bemanteling der waarheid. De woorden: „lei volgden elka&r] beurtelings op het geheel maakt Koning AIer" Skupscbtina ge'J heeft Z.M. diging bijxonde: de handelJ Duitscbland. Pref. Bischoff had indertjjd verstandelijke toogd, dat de h dan die van •OTTOLAND, Lauts, Oudenhoorn. •POLSBROEK, 20 Juni. J.l. Zaterdag middag werd de 60-jarige A. Z. alhier in de onmiddellijke nabijheid van zijne woning levenloos uit het water opgehaald. De ongelukkige leed van zijne jeugd af aan vallende ziekte. Bij de op gisteren gehouden stemming werd tot lid van het polderbestuur herkozen de heer G. Van der Heeden. Een voorstel om voor de som van f 200, voor rekening van het waterschap Polsbroek, eene over de Benscbopsche wetering liggende brug over te nemen van den heer EL Snoek alhier werd door stemgerechtigde ingelanden verworpen. •REEUWIJK, 19 Juni. De door de inge landen en het hoogheemraadschap van Rjjnland goedgekeurde rekening over 1892 van den polder Middelburg (gem. Reeuwijk) bedraagt in ontvangst f 16066,98j, in uit gaaf f 15189,20}, en bevat alzoo een batig saldo van f 877,78. De begrooting voor 1893 van dien zelfden polder bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 12923,45. De omslag is van f 34 per Hectare gebracht op f31 op Hectare. SLIEDRECHT, 17 Juni. In de gisteren gehouden gemeenteraadszitting is benoemd tot gemeente-secretaris alhierde heer E. A. Danielsthans in gelijke functie te Hof van Delft. De alhier gehouden collecte voor den gewapenden dienst heeft f 37,85 opgebracht. Terzake de aanhoudende droogte en het gebrek aan gras voor het vee, hebben eenige veehouders het plan opgevathet half gemest vee nu reeds te slachten. ♦SLIKKERVEER, 16 Juni. Dezer dagen werd door een werkman een jongen zoo danig gegooid met een stuk ijzer, dat hem een rib gebroken is. De heer v. d. K. op wiens scheepswerf dit gebeurde, vorderde dat de werkman alles betalen zou, èn het verzuim èn de doktersrekening. De werk man, die dit weigerde te doen, werd onmiddellyk ontslagen. De politie heeft de zaak in handen. •STEIN, 16 Juni. De heer D. Zuijdam heeft bedankt als bestuurslid en als voor zitter van den polder Stein. •STEIN, 20 Juni. Het grasgewas heeft Vrijdag-avond bij publieke verpachting f 989 opgebracht tegen f874 in het vorige jaar. ♦STREEFKERK, 19 Juni. Bij openbare verhuring, gehouden ten overstaan van no taris A. Casteleyn, is de uitslag als volgt: 1892. Van den Polder Streefkerk f 50. het Burgert Armbestuur 228. de Diaconie d. h. F. Browne v. Streefk. 8TATEN-GENER A AL. In haar vergadering van Donderdag besliste de Tweede Kamer over art. 9 van het ontwerp- bedrjjfsbelasting zjjnde het tarief van heffing en de daarop voorgestelde wjjzigingen. De Mi nister had in zijn voordracht nog eenige veran dering gebracht, doch de Kamer verklaarde zich, na verwerping van al de overige amendementen, vóór dat van den heer Borgesius met 49 tegen 31 stemmengewjjzigd doordien op voorstel van den heer Heldt het vrijgesteld minimum op f 660 was gebracht. Derhalve is de regeling als volgt Van f650 tot beneden f700 betaalt f 1; f700 betaalt f2, daarna geschiedt de opklimming met f 0,75 voor elke 50 gulden, tot en met de f 1500. Daarboven tot f 8200 is verschuldigd een vaste som van f 14benevens f 2 voor elke geheele som van f 100waarmede de inkomsten het bedrag van f 1500 te boven gaat. Hoogere inkomens betalen f 148 plus f3,20 voor elke f 100 meer. Na deze belangrijke beslissing schoot de Kamer Vrjjdag flink op met de verdere artikelen. Bij art. 17 nam de Min. een amendement over van den heer Van Alphen waardoor alle verband van de bedrijfsbelasting met de gemeente-finan ciën wordt weggenomen. Art. 21 regelt den aanslag, o. a. bepalende dat de Commissie van Aanslag bevoegd is dien vast te stellen naar een hooger bedrag dan aange geven is, indien daarvoor termen bestaan. Vol gens een voorstel van de Comm. v. Rapp. schrapte de Kamer, met 46 tegen 21 stemmen, de bepaling, dat inkomsten uit het bedrjjf, by gemis van aangifte, woiden vastgesteld volgens den uitwendigen staat van den belastingplichtige. De heer Gerritsen stelde een nieuw artikel voor, bepalende dat de hoofdambtenaren der directe belastingen door den Min. van Financiën kunnen worden gemachtigd aan gemeente-be- sturen de inlichtingen te verschaffenwelke voor het opmaken van kohieren voor hoofdelgke om slagen of andere plaatselgke directe-belastingen worden gevraagd. Dit amendement werd bestre den door de Comm. v. Rapp. en door den Mi nister verdedigd door den heer Hartoghen door do Kamer met 40 tegen 30 stemmen ver worpen. De discussie vorderde tot art. 87, dat aftrek vergunt voor patentrecht in de Koloniën be taald tot hoogstens J van den aanslag. Deze beperking vond bestrijding bij den heer Hartogh, die een amendement voorstelde om haar te doen vervallen en alzoo geheelen aftrek toe te laten. Een voorstel van den Voorzitter, om den 12. Juli te beginnen met de beraadslagingen over de Kieswetten, lokte debat uit. De meerderheid (56 tegen 32 stemmen), verklaarde zich voor het voorstel van den heer Van Delden, om den 25. Juni een aanvang te maken. De heer Tjjdens vroeg, ook namens den heer Schepel, en verkreeg verlof om op een nader te bepalen dag de Regeering inlichting te vragen omtrent de redenen, die de Regeering van Duitsch- land aanleiding kunnen gegeven hebben om den invoer van ons vee te verbieden. De Eerste Kamer heeft baar vergaderingen verdaagd, na al de kleine wetsontwerpen te hebben aangenomen, die van de Tweede Kamer waren ontvangen.’ tegen f 455 in 1892. De kermis van 1893 behoort weêr tot het verledene. Veel te zien is er niet ge weest en de drukke dagen, wegens het bezoek van vreemdelingen, beeft men ook dit jaar moeten missen. In alles zag men, dat acht dagen kermis veel te lang is voor het platte land. Het spel van den heer Busnac aan den overkant van den IJsel trok in de laatste dagen de meeste aandacht, doch of hij het wagen zal een volgend jaar terug te komen, betwijfelt iedereen. •HOORNAAR, 19 Juni. De collecte langs de huizen, ten behoeve van het'fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst, heeft hier f 4,20} opgebracht. KRALINGSCHE-VEER, 19 Juni. Op 14 de zer werd van de werf der firma A. Kalk man Zoon mot goed gevolg te water gelaten de ijzeren sleepkaan „Nil Timere,” groot 350 last, gebouwd voor rekening van den heer G. A. Thonissen te Rotterdam. Daarna werd de kiel gelegd voor een der- gelijk vaartuig van 250 last, voor rekening van den heer J. F. Hensen Az., eveneens te Rotterdam. MONTFOORT15 Juni. De heer J. Schou ten alhier is benoemd tot hoofd van de te Heerjansdam te openen Christelijke school. MONTFOORT, 16 Juni. In de heden gehouden raadsvergadering werd op voor stel van den heer D. J. Van Frankenhuijsen besloten om, bij eenen eventueelen aanleg van een stoomtram of locaalspoor tusschen Utrecht en Oudewater, f 20.000 bij te dragen. NIEUW-LEKKERLAND 19 Juni. De uitslag der op den 15. dezer ten overstaan van notaris A. Casteleijn te Streefkerk ge houden verhuring is als volgt: 1892. f466. 42. *-f 563. 19 Juni. De heer R. A. candidaat alhier, is beroepen te ■strekken gelden op Effecten voor: igen onder f 1000,— 4 ’s jsars; igen daarboven tot den prolongatio ns, volgens Amsterdamsche beurs- jrwaarden; ten zich met het koopen en verkoopen a Effecten, tegen een provisie van: /0 voor fondsen boven de 30 onder 30 /4;(ook ar loten irlangd worden orders in de meeste idsen verantwoord tot den eerstvolgen* a middenkoers der Amsterdamsche us; ilen Coupons in boven de Amsterdam-1 ie beursnoteeringzonder berekening Q provisie; ten zich op voordeelige voorwaarden it het incasseeren van wissels op binnen- buitenland. Tarieven op aanvrage itis verkrijgbaar. armatiön worden verstrekt door den Heer rAN DEN HEUVEL, Schoonhoven, f bed lagen, zich nog in tijde redden, aan gezien de brand in het het rieten dak zoo snel toenam dat in een korten tijd huis, twee schuren, twee hooibergen en een stuik brandhout tegelijk in vlam stonden. Hoewel de brandspuit betrekkelijk spoedig aanwezig was, kon aan blusschen niet ge dacht worden en heeft men de belendende gebouwen voor het vuur bewaard. De ge heele inboedel van het huis, waaronder 200 kazen, en de schuren, Alsmede een kleine hoeveelheid hooi zijn door de vlam men verteerd. Huis en inboedel zjjn verzekerd, doch zeer laag, zoodat de eigenaars veel schade lijden. De brand moet ontstaan zijn aan de oost zijde van het huis, do oorzaak is echter geheel onbekend. •WILLIGE LANGERAK, 20 Juni. Op de visschenj alhier zijn van Zondag op Maandag 1.1. 5 zalmen gevangen. van de vrouw bedraagt IOC De Professoi l®8^ d®t ;e St. Petersburg (Rusland) n een geschrift over de ermogens der vrouw he rsens van de vrouw minder in man en ongeschikt tot grootere ontwil teling waren. Hij grondde die overtuiging op het gewicht der hersenen 1 dat gemiddeld 1250 gram gram minder dan dat van het mannelijk *ein. De Professoi g®f la8tj dat na 8Ün dood zijn hersenen i iwogen moesten worden en at het gewicht 1350 gram toen onlangs die last werd minder wogen nog 5

Schoonhovensche Courant | 1893 | | pagina 1